HET ONDERWIJS IN 197S Nationale aktie Geef om de natuur Wordt donor - llw bloed kan een leven redden Verkoop fraaie handwerken Welfare werk Rode Kruis Ga NMB-girosparen. Da's'nheel ^voordeliger! U Nieuw bestuur buurtvereniging AGENDA ETcotbo Weekenddienst KERKDIENSTEN orvMi bouwmarkt HOLTENS NIEUWSBLAD - 14 OKTOBER 1977 - PAG. 3 De nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor het jaar 1978 bevat een aantal belangrijke uit spraken van het college van B. en VY. met betrekking tot de verschillende soorten van onderwijs in onze gemeente. Die betreffende het voortgezet onderwijs publiceerden we reeds in een voorgaand nummer. Daarin zijn toen een aantal storende zetfouten geslo pen, die echter aan de wezenkern geen afbreuk deden. Omvang openbaar kleuteronderwijs. Landelijk is er sprake van een jaarlijkse zich voortzettende da ling van het aantal kleuters. Ook in deze gemeente is deze tendens, zelfs in enigszins ver sterkte mate. waarneembaar Het gemiddelde aantal kleuters dat in 1976 en (vermoedelijk) in 1977 de drie openbare kleuters cholen bezocht was resp. 266 en 231. Voor 1978 is de prognose, dat dit gemiddelde verder zal dalen tot 199 kleuters. Voor de betreffende drie kleuterscholen heeft dit de volgende conse quenties: De Kolkleuterschool, waar per 1 augustus 1977 de 4e leidster niet meer kon worden gehandhaafd, zal naar alle waar schijnlijkheid per 1 augustus 1978 voor de derde leidster ook niet meer voldoende kleuters hebben. De Haar kleuterschool, in de eerste jaren na de oprich'ing (1973) sterk groeiend, wordt in het thans lopende schooljaar 1977/«!ƒ- met een zodanige te rugloop geconfronteerd, dat per 1 augustus 1978 zeer waarschijn lijk de 4e leidster niet kan wor den behouden. De leegkomende lokaliteit kun nen t.b.v. genoemde kleuterscho len als speellokaal beschikbaar worden gesteld, zodat er nauwe lijks sprake zal zijn van lagere vergoedingen van het Rijk. Omvang bijzonder kleuteronderwijs. Ook de twee bijzondere kleu terscholen in deze gemeente worden geconfronteerd met een daling van het aantal kleuters Aan beide scholen zullen, naar mag worden venvacht, ondanks deze daling ook in 1978 2 leids ters verbonden kunnen blijven. Vermeld wordt nog, dat aan de bijzondere kleuterschool aan de Schoolstraat door de minister van Onderwijs en Wetenschap pen, ondanks het feit, dat geen 3 leidsters meer aan de school verbonden zijn niettemin toe stemming verleend gedurende het schooljaar 1977/1978 haar dependance aan de Klompssteeg te handhaven. Of zulks voor het schooljaar 1978-1979 ook het ge val zal zijn, zal afhankelijk zijn van de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Er dient n l door het schoolbestuur per schooljaar toestemming te wor den gevraagd aan de minister. Bedrag per kleuter Het Deurag per kleuter voor aanschaffing (vervanging) van ontwikkelingsmateriaal, hulp middelen en schoolbehoeften t.b.v. het openbaar kleuteron derwijs is voor 1977 vastgesteld op f32.50. Wij zijn van oordeel dat dit be drag van zodanig niveau is, dat NED. HERV. KERK 830 u. en 10.15 u. (Gezins- dienst) ds. A. W. Berkhof. Extra coll. Werelddiaconaat. Oppasdienst- mevr. van Bruggen en Wilma Mark voort. GEREF. KERK 9.30 u. en 15.00 uur ds. H. J. Bouwhuis van Rijssen In beide diensten is de eerste coll. voor het Werelddiaco naat én de tweede voor rente en aflossing. oppasdienst: Mevr. Schutterd-Beitman, Wilma Koordes (Res. mevr. Stam-Ebrecht). Mevr. Immink-Bartels, mevr. Rietberg-Immink (res Enny Stam) Kindernevendienst klas 4) mej. J. Landeweerd. R. K. KERK Zaterdag 17.00 uur. zondag 9.30 uur. DIJKERH0EK 9.30 uur ds. C. C Addink. Viering H. Avondmaal. Extra coll. Werelddiaconaat. 0KKENBR0EK 10.00 uur Mevr. G. I de Heer-Berkhof. Gezinsdienst. Uitgangscoll; Werelddiacona at. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.0U uur. zondag 8.00 en 11.00 uur. voor 1978 kan worden volstaan met een procentuele verhoging van plm. 6%. Het bedrag per kleuter wordt dan f34.50. Omvang openbaar lager onderwijs. Voor zover thans valt te bezien zal per 1 augustus 1978 nauwe lijks enige wijziging plaatsvinden in de omvang van het openbaar lager onderwijs zal deze gemee nte. Echter, te beginnen per 1 augustus 1979, zal althans wan neer voordien geen woningbouw zal plaatsvinden, ook bij het la ger onderwijs met een (verdere) daling van het aantal leerlingen rekening moeten worden gehou den. De problemen t.a.v. het plan Beuseberg hebben in deze duidelijke consequenties. Ook de Kolschool en de Haar- school, die nog steeds groeiende waren hebben thans, naar alle waarschijnlijkheid, hun "top" be reikt, zodat dientengevolge een verdere bouw van noodlokalten voor deze scholen niet meer no dig zal zijn. De vermoedelijke omvang van het openbaar lager onderwijs per 1 augustus 1978 zal als volgt zijn: Dorpsschool, plm. 185 1.1. (6 leerkrachten. Kolschool: plm. 295 1.1. (10 leerlingen), Haar- school: plm 235 1.1. (8 leerkrach ten). Dijkcrhoek: plm 66 1.1. <3 leerlingen), Espelo: plm. 29 1.1.(2 leerkrachten) Het totaal aantal leegstaande lokalen zal dan 3 zijn, 2 in de Dorpsschool en 1 in Dijkerhoek. De leegstaande lokalen van de o.l. Dorpsschool zijn reeds en kele jaren in gebruik bij de openbare scholengemeenschap. Voorts wordt nog vermeld m.b.t. de instandhouding van de o.l.s Espelo dat vóór 1 februari 197S wederom een besluit van de raad noodzakelijk zal zijn. Bij de behandeling van de begroting 1979 zullen B. en W. terzake een voorstel doen. Bijzonder lager onderwijs. Dt bijzondere lagere scholen „de Schakel" en „het Kompas" zul len, naar wordt venvacht, in 1978 qua omvang nauwelijks ol geen wijziging ondergaan. Aan beide scholen zullen dan 6 leer krachten verbonden kunnen blijven. Het totaal aantal leer lingen bij het bijzonder onder wijs in deze gemeente zal in 1978 gemiddeld vermoedelijk plm. 340 bedragen. De bijzondere lagere school „de Schakel" blijft dus kampen met een leegstand van 4 lokalen. Hiervan zijn vanaf 1 augustus 1977 tot gereedkoming van de nieuwe bouw, 2 lokalen bij de openbare scholengemeenschap in gebruik. Geconstateerd moet worden dat zolang er geen woningbouw in de Haar" en-of "de Beuseberg" zal plaatsvinden bij de "Scha kel" tenminste 4 lokalen wo ningbouw in „de Haar" zullen blijven leegstaan, omdat overi gens geen groei van deze school te verwachten, is. Bedrag per leerlina. Evenals bij het kleuteronderwijs is het college van oordeel dat het bedrag per leerling voor aanschaffing (vervanging) en on derhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften een redelijk en aanvaardbaar ni veau heeft bereikt. Voor 1977 werd dit bedrag als volgt vastgesteld: kleine scholen- f66.-. grote scho len: f64.-. Uitgaande van een verhoging van plm. 6% komen wij voor 1978 tot de volgende bedragen: kleine scholen: f70.-. grote scho len: f68.-. B. en W. stellen de raad voor deze verhogingen con form vast te stellen. De televisie-uitzending van Veronica (V.O.O.) over „De reis voor redding van de walvissen" op woensdag, 28 september jl. heeft op velen een diepe indruk gemaakt. De wijze waarop leden van een Canadees-Amerikaanse actiegroep hun leven op het spel zetten om het leven van walvissen te red den was er dan ook naar. Deze dieren staan aan de rand van een totale uitroeiing, met name dooi de ongebreidelde jacht door landen als Rusland en Japan. Deze documentaire vormde een onderdeel van de Nationale Aktie van het Wereld Natuur Fonds „Gééf om de natuur", die op 25 november a.s. gehouden zal worden en waarmede men trachten wil 50 miljoen gulden bijeen te brengen voor tal van projecten ter voorkoming van de uitroeiing van verschillende diersoorten ea- tal van andere zaken die om het behoud van de natuur gaan. Het project „Red de walvissen" is daar één van. omdat het Wereld Natuur Fonds overtuigd is van het grote belang van het voortbestaan van de walvissen. De reac ties op deze nationale actie en op de televisie-uitzending zijn voorzover kan worden nagegaan in onze gemeente nog maar heel gering geweest. En toch is het heel belangrijk, dat ook in Holten aan deze actie wordt meegewerkt. Het actiebureau in Heerhugowaard stelt zich voor ogen een ontwikkelling als in 172 de actie „Kom over de Brug" of als in 1974 „Geven voor Leven", die ook in Holten belangrijke bijdragen hebben opgeleverd. Zij die bereid zijn in een plaatselijk actie-comite zitting te nemen en eventueel als collectant op te treden worden ver zocht zich in verbinding te willen stellen met de heren C. Dissevelt, Haarstraat 8. tel. 27 25 privé/14 87 zaak of W'. Beijers. Enkweg 5, tel. 12 34. Openbare Kennisgeving De burgemeester van Holten maakt bekend, dat door Ennia Recreatiebedrijven n.v. te 's- Gravenhage een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van een diens twoning met kantoor en de bouw van een werkplaats annex loods met magazijn op het va kantiecentrum „Twenhaarsveld". plaatselijk bekend Landuwer- weg 17. Het bouwplan is echter in strijd met het geldende bestemmings plan. Aangezien het bouwplan niet in strijd is met de in voor bereiding zijnde herziening van het bestemmingsplan, bestaat het voornemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke ordening vrijstelling te verlenen van het geldende bestemmingsplan. Rechthebbenden op aangren zende en nabij gelegen gronden worden hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende 14 dagen, te rekenen met ingang van 17 ok tober 1977, schriftelijk bezwaren in te dienen bij burgemeester en wethouders tegen toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ten be hoeve van de onderhavige bouwplannen. De bouw- en situatietekeningen liggen gedurende bovenge noemde termijn van 14 dagen ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. De burgemee ster voor noemd, W. H. Enklaar Deze keer eens geen aan slag op uw portemonnaie, maar alleen het verzoek van het Rode Kruis iets van uw bloed af te staan: voor u een kleine moeite maar voor uw zieke me demens van grote bete kenis. Reeds in de oudheid kende men aan bloed gróte kracht toe en probeerde men op allerlei ma nieren patiënten met bloed te genezen, o.a. door het laten drinken van bloed en door het op een of andere manier over brengen van dierlijk bloed op patiënten. Ook liet men patiën ten in bloed baden, in de hoop dat dit genezing zou brengen. Zo trachtte men in de loop der eeuwen steeds op allerlei manie ren patiënten met bloed te ge nezen. maar helaas met erg weinig succes omdat nog onvol doende kennis had omtrent de eigenschappen van menselijk bloed Thans is de wetenschap op dit gebied enorm uitgebreid en is een bloedtransfusie een normale zaak geworden, waar aan elk jaar duizenden patiën ten hun leven hebben te dan ken. In ons land heeft het Rode Kruis een belangrijke taak ge kregen bij de werving van vrij willige donors en zo zyn er over het hele land verspreid ongeveer 300.000 donors die regelmatig bloed afstaan. En denkt u nu niet dat dit wel voldoende is en dat u dus niet behoeft mee te doen, want juist door de toenemende kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan en kunnen steeds meer mensen met bloed of met daar uit bereide geneesmiddelen wor den geholpen, (bij grote opera ties, verkeersongevallen, allerlei bloedziekten etc.) Indien u zelf gezond bent, is het dan niet voor de hand liggend dat u uw dankbaarheid toont door één of tweemaal per jaar iets van uw bloed af te staan? Iedere ge zonde volwassene tussen 18 en 65 jaar, die niet als „vaste" do nor bij een bloedtransfusiedienst of bloedbank is ingeschreven en die in het afgelopen jaar geen geelzucht, of andere ernstige ziekte, een operatie of een be valling heeft doorgemaakt en die niet onder regelmatige be handeling van een arts is, kan zonder bezwaar wat bloed af staan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een volwassene is ongeveer 5 li ter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Op maandag. 24 oktober, orga niseert het Rode Kruis een bloedafname-avond en doet een beroep op alle gezonde volwas senen een halve liter bloed af te staan. Geeft u zich hiervoor op bij het Rode Kruis: Me vrouw C. H. van Iperen-Ess- eboom, Schoutenstraat 50, tele foon 21 26. U redt misdschien een mens! rifoor d& stoiwoh in 7lijss&n\ De afdeling Welfare van onze plaatselijke Rode Kruis-afdeling houdt op woensdag 26 oktober weer een verkoopactie van de fraaie handwerken en andere artikelen vervaardigd door de bejaar den van ,,de Diessenplas" en door gehandicapten buiten het bejaardencentrum. De verkoop vindt plaats tussen 15.00 en 20.00 uur in de recreatie zaal van het centrum. Er wordt dan een groot aantal artikelen voor de verkoop tentoongesteld. Met de opbrengst van de verkoop worden weer nieuwe materialen aangekocht om dit mooie werk te kunnen continueren. Een eventueel batig saldo komt ten goede aan de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Evenals voorgaande jaren hoopt men ook nu weer op een druk bezoek. iïfiuuü a&ztcji-t'efi mi uleukue /7a&m kreqt? l/(y ponk Itff) rtJOZc welkom om tt klfJc&rj os i extra rente, dus 5% i.p.v. 4'-o. dagelijks opvraagbaar tot I 5.000.- maand. hogere bedragen l maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. X inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk 'Feesten in Nederland'. Holten, Oranjestraat 9. tel. 05483-14 69 NEDERLANDSCHE MIDDENSTmNOSBANK Vrijdag 14 oktober 20.00 uur Film „Hoe het in Hol ten was rond 1950" in gebouw „Rehoboth". 20.30 uur Film ..Flanagan" in „De Schure" (zie adv. en ber i. Zaterdag 15 t/m zondag 23 ok tober Foto-expositie in Bos-museum op de Holterberg (zie ber.) Zondag 16 oktober 10.30 uur Kampioens-autocross Autosportvereniging „Holten" aan de Helhuizerweg (zie adv i 14.00 uur Discobal in cafe „De Wippert" (zie adv.). 14.30 uur Film ..Flanagan in „De Schure'. 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.i. Maandag 17 t/m zaterdag 22 ok tober Rijwiel- en bromfietshandel Henk Kolkman gesloten (zie adv.) Maandag 17 oktober 19.45 uur Bijeenkomst afd Es pelo van de Bond van Platte landsvrouwen in „Trefpunt Spr: mevr Berrevoets uit Mar- kelo. Onderwerp „Werk en mens". 20.00 uur Ledenvergadering afd. Holten PvdA in hotel „Vosman". Dinsdag 18 oktober 14.30 uur Bejaardensociéteit ..Holten" in gebouw „Irene 19.45 uur Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Bethanié", Bloemenavond. Woensdag 19 oktober 20.00 uur Openbare vergadering Algemeen Bestuur Stichting Sportbelangen Holten in hotel „Vosman". Donderdag 20 oktober 20.00 uur Gespreksgroep Lande lijke gebieden in hotel „Vos man". Officiële publicatie Uitlotinfi obligatielening Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter open bare kennis, dat in een op dins dag 18 oktober a.s te 14.00 uur te houden openbare vergadering van hun college zullen worde- n uitgeloot 3 obligaties van de per 1 november 1951 gesloten obligatielening, groot f. 85.000.-. Holten, 12 oktober 1977 Burgemeester en wethouders van Holten. WH. En klaar, burgemeester G. J. Lange- nbarg secretaris Zaterdag 22 oktober 20.00 uur Live optreden James Grieves in ..De Schure" Maandag 24 oktober 19.30 uur Openbare raadsverga dering (algemene beschouwingen begroting 1977) ten gemeente huize Woensdag 26 oktober 15.00-20.00 uur Verkoop fraaie handwerken enz. Welfare-afdeling Ned. Rode Kruis in recreatiezaal „Diessenplas". 20.00 uur Bijeenkomst afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in hotel „Vosman". Spr.: dr. Lamping uit Deventer. Onderwerp: „Baarmoederhals kanker". Donderdag 27 oktober 20.00 uur Bijeenkomst afd. Hol ten van de Chr Plattelands vrouwen Bond in gebouw „Re hoboth". Spr.: mevr. Strick-van Linschoten. propagandiste Niers tichting. Vertoning van film „Je leert er mee te leven". 20.00 uur Gespreksgroep Lande lijke gebieden in hotel „Vos man". Vrijdag 28 oktober 20.00 uur Zangavond afd. Twente van de Kon. Bond van - Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen in de Ned. Herv. kerk. Medewerking van mannenkoren, gemengde koren, jeugdkoor en gospelgroep. (Zie nader bericht in HN van de volgende week.) Nacht van zaterdag 29 op zon dag 30 oktober Nachtpuzzelrit M.A.C. „De Hol terberg" (zie ber.). Vrijdag 4 november 14.30 uur Laatste warenmarkt in het seizoen 1977. De buurtvereniging „A.J. Gold- steinstraat" (KOL) die al enkele jaren tot tevredenheid van de vele leden functioneert, hield in hit gebouwtje ,.'t Kolnös" haar jaarlijkse ledenvergadering waarin de verkiezing van enkele nieuwe bestuursleden centraal stond. Bij schriftelijke stemming werden in de vacatures mevr. Eshuis en de h.h. J. Mossink en G. Welink. Aangezien de heer Harbers als voorzitter bedankte werd in zijn plaats gekozen de heer Jan Mossink. In het be stuur hebben verder zitting de dames Smid en Schöppers en de, h.h. G. Welink, secr. en G. Har bers, penn. Het thans zittende bestuur zal nog aanblijven tot de jaarlijkse feestavond. Voorzit ter Harbers attendeerde in zijn slotwoord de leden op de bingo-avond die zaterdagavond 15 okt. wordt gehouden. ARTS W. R. van Couwelaar. Holte- renkstraat 18. tel. 27 50. Voor boodschappen bellen 1100 uur en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. R. Bos-Kamphuis, Deven- terweg 55, tel. 2123. Spreek uur wijkverpleegkundigen en uitlenen magazijnartikelen dinsdag t.e,m. vrijdag van 13,30-14.30 uur. Groene Kruisgebouw. Gaardenstraat ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur, Dorps straat 16 ZIEKENVERVOER J Aanstoot, tel. 29 &0 en 13 38 b.g.g. A. Müller, tel. 17 45. TANDARTS H. Scheffer, Prinses Juliana- plein 12, Goor, tel. 5470-25 00 Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur nam. DIERENARTS W C C. Wamehnk, Houtr weg 18, tel. 20 04 MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting- voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overyssel" Dorpsstr. 16. tel. 27 84. Spreekuur maandag tem. vrijdag 8.30-9.30 u. en volgens afspraak GEZINSVERZORGING Maandag t.e.m. vrijdag Dorpsstraat 16, tel. 17 84. Tij dens de weekends zijn Maat schappelijk Werk en Gezins verzorging te bereiken onder nr. 05486-1 64 65. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen groene Kruisgebouw. Groene Kraaij, tel. 22 99. WACHTDIENST VLEESKEU RINGSDIENST T.e.m. zondag 16 oktober: C. Meindertsma, Bergman straat 12, tel. Bergman straat 12, Maandag 17 t.e.m. zondag 23 oktober: B. Groot Obbink, Kozakkenstr. 2, tel. 15 26. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-13 18. STORINGSDIENST Zaterdag 15 t.e m vrijdag 21 oktober: ELECTRA. H. J. Wansink, Lageweg 9, tel. 27 89 GAS J. Bosschers, Liezen- weg 26, tel. 19 45 POLITIE Telefoon 31 52 - 26 65 en 26 55. Na 6 uur 's avonds bel len: 05200-7 12 34 BRANDWEER Telefoon: 22 22 (Dag en nacht)

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3