GEEF BLOED - GEEF LEVEN LIMBURG: BUITENLAND IN EISEN LM Voorlichtingsbureau Dén^ voor de Voeoing oro-^as^ HOLTENS NIEUWSBLAD - 14 OKTOBER 1977 - PAG. 17 bericht van het pos,„us f772 **-/ i. giro 130667 Op maandag 24 oktober zal het Rode Kruis in onze gemeente een bloedafname-avond organiseren, waarbij het een dringend beroep doet op iedereen om zich hiervoor op te geven. Iedere gezonde volwassene tus sen 18 en 65 jaar, die niet als „vaste" donor bij een bloedtransfusiedienst of bloedbank is ingeschreven en die in het afgelopen jaar geen geelzucht, een andere ernstige ziekte, een operatie of een bevalling heeft doorgemaakt en niet onder regelmatige behandeling van een arts is, kan zonder bezwaar wat bloed afstaan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een volwassene is ongeveer 5 liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Menselijk bloed bestaat uit rode en witte bloedcellen, bloedplaa- tjes en plasma, elk met een ei gen funktie en van groot belang voor de moderne geneeskunde Het toedienen van bloed aan patiënten kwam na de ontdek king van de bloedgroepen in 1900 door Karl Landsteiner meer en meer in gebruik. Na de tweede wereldoorlog heeft de bloedtransfusie, mede dankzij ingrijpende verbeteringen van de techniek van het afnemen, be waren en toedienen van bloed een ware vlucht genomen; in ons land worden jaarlijks meer dan 350.000 transfusies verricht. Behalve deze transfusies met vol bloed, is het door de nog steeds toenemende kennis over de ei genschappen van bloed tegen woordig mogelijk de verschil lende eiwitten en cellen uit het bloed te isoleren en elke sub stantie afzonderlijk toe te die nen aan de patiënt, die juist die speciale substantie nodig heeft. Hieronder volgen enkele van de belangrijkste toepassingen van bloed en daaruit bereide bloeds- ubstanties. Dankzij bloedtransfusies en dus dankzij de vrijwillige donors is het tegenwoordig mogelijk vele grote operaties uit te voeren, zoals maag-, long-, hart- en vaat-operaties. Zonder bloed transfusies zouden deze opera ties nooit kunnen worden ver richt. PLASMA-EIWITOPLOSSING Dit wordt veel toegediend aan patiënten, indien directe hulp nodig is, bijv bij shock door groot bloedverlies en er geen vol bloed aanwezig is. (rampen, on gevallen, etc». Deze plasma oplossing kan direct worden toegediend zonder dat eerst de bloedgroep behoeft te worden bepaald. Ook bij ernstige ver brandingen en bij ziekten met eiwittekorten (lever- en nierziek ten) waarbij de patiënten geen rode of witte cellen nodig heb ben, wordt dit veel gebruikt. CRYOPRECIPITAAT Deze opmerkelijke substantie uit bloed wordt verkregen uit vers bloedplasma; het bevat een con centratie van een bepaalde stol lingsfactor, waaraan patiënten lijdende aan de z.g. bloeder ziekte (haemofilie) een tekort hebben. Door toediening van grote hoeveelheden van dit cryoprecipitaat kunnen bloedin gen tot staan worden gebracht en kunnen deze patiënten zelfs grote operaties ondergaan, het geen vroeger onmogelijk was. Nadat het cryoprecipitaat uit het plasma is geïsoleerd - in elke halve liter bloed is slechts een zeer kleine hoeveelheid cryoprecipitaat aanwezig - wordt het overige bloed weer voor an dere transfusie- doeleinden ge bruikt. Dankzij dit preparaat kunnen haemofiliepatiënten een meer normaal leven leiden dan vroeger. IMMUNOGLOBULINEN dit eiwit wordt uit het plasma geïsoleerd. Het bevat antistoffen tegen de meeste in ons land voorkomende infectieziekten, zoals mazelen, geelzucht, rode hond, waterpokken, etc. en wordt gebruikt om deze infec tieziekten te voorkomen. Vooral bij epidemieën van groot be lang. Daarnaast zijn er ook spe cifieke immunoglobulinen. be reid uit bloed van donors die kort tevoren zijn gevaccineerd tegen een bepaalde ziekte of die een bepaalde infectieziekte heb ben doorgemaakt. Niet zolang geleden is het anti-Rhesusimmunoglobuline ontwikkeld, bereid uit bloed van Rhesusnegatieve moeders niet Rhesusantistoffen. Deze ei witfractie speelt een grote rol bij de preventie van geelzucht van de pasgeborene (de z.g. Rhesusbabies). De rode cellen blijven over als het plasma uit het bloed is ver wijderd; dit concentraat wordt o a. toegediend aan patiënten met bloedarmoede, die alleen de rode cellen nodig hebben en voor wie de toediening van plasma zelfs schadelijk kan zijn. BLOEDPLAATJES Uit bloed kunnen ook de bloed- plaatjes worden afgescheiden. Bij sommige patiënten kunnen grote tekorten aan bloedplaatjes optreden (spontaan of door be paalde ziekten). Door samenvoe ging van de bloedplaatjes, afge zonderd uit het bloed van meerdere donors, is het nu mo gelijk dergelijke tekorten effec tief te bestrijden. Deze opsomming geeft enig idee wat er allemaal met bloed wordt gedaan ter genezing van patiën ten; nog steeds wordt veel on derzoek verricht naar de eige nschappen en toepassingsmoge lijkheden van bloed. Dankzij het feit dat in ons land de gehele donororganisatie en bloedtransfusiedienst op Rode Kruisbasis is opgezet, waarbij ook de verstrekking van het bloed en de daaruit bereide preparaten rechtstreeks aan de artsen en ziekenhuizen ge schiedt. wordt een zo effectief en goed mogelijk gebruik ge maakt van het door de donors afgestane bloed. Één ding is duidelijk: dit alles zou niet mo gelijk zijn zonder de vele vrij willige donors, want hun bloed is onvervangbaar. Daarom vraagt de afdeling Hol ten van het Rode Kruis ook aan U: GEEF BLOED - GEEF LEVEN Max en Polla zijn met hun drie kinderen ge renommeerde inwoners van Maastricht. Een be renfamilie. Hun huis-kuil ligt in een park. Een stevig traliehek houdt lastige bezoekers buiten hun privé- domein. Kijken ze door het hekwerk heen dan zien ze een honderd meter verderop een beeld van d'Ar- tagnan, één van de drie musketiers, gevallen in de franse tijd tijdens het beleg van Maastricht. De hoofdstad van Limburg heeft twee omwallingen gehad, grote delen zijn daarvan nog te zien. De oudste vestingstad van Nederland telt liefst 1350 woonhuizen, zakenpanelen, openbare gebouwen en vestingwerken, die op de monumentenlijst staan. In voormalige kloosters huizen nu musea, overheidsarchieven en on derwijsinstellingen. Een beetje buitenland in eigen land. Een stad met, zeggen haar bewonderaars, een bourgondische sfeer. Wilt u er achter komen wat men daarmee bedoelt, dan is het aan te raden om bij de VVV een „stadswandeling" op te halen. Lopenderwijs vindt u het an twoord. Tijdens de her fstvakantie (15 t/m 23 oktober) wordt „Maastricht-vestingstad" weer georganiseerd. Er is een programma samengesteld, ver krijgbaar bij de VVV, met onder andere bezoeken aan de Kazematten (ondergronds gangenstelsel; staaltje van krijgstaktiek), vestingwandelm- gen, foto-expositie in Fort St Pieter, Helpoort (met maquette van Maastricht anno 1815) en zovoort. Wanneer je in Maastricht bent is het onmogelijk om je te ont trekken aan het gezelligheidsle ven. Terrasje zitten, pintje pak ken, je culinair laten verwennen, het hoort er allemaal bij. Limburg biedt echter méér dan enkel Maastricht. Het „barst" er van de natuurreservaten, heidegebieden. vennetjes, zandheuvels, bossen, weidevel den. Kortom, een uitstekend ge bied om wandel- en fietstochten te ondernemen of gewoon te toeren met de auto. Diverse mogelijkheden (routesuggesties) bij de VVV. Asperges Er wordt nog veel geboerd in Limburg. Keuterboertjes mee stal. In Noord-Limburg was dat op de schrale grond lang niet altijd zo gemakkelijk. De asper geteelt bracht duidelijke verbe tering. De huidige asperge- produktie ligt in Nederland rond 7 miljoen kilo per jaar, Noord- Limburg levert daar vijf miljoen van. In de aspergetijd (eind ap ril tot eind juni) hebben de be tere restaurants in allerlei variaties de asperges op de menulijst staan. Langs de weg ziet men regelmatig een bord staan, waarop een boer heeft geschre ven dat één van zijn produkten te koop is. Tussen Maastricht en Bemelen viel het bord op „Kiest onze eieren voor uw geld". Limburg is rijk bedeeld met kastelen en kasteelruïnes (ruim honderd). Sommige dateren al uit de Romeinse tijd, de meeste hebben de nodige belegeringen doorstaan. Aardig om te zien is de open bare wasplaats (voor de witte was) in Baarlo. Doe niet de vakantiewas hier, de kleren zou den een aardige kleurspoeling ondergaan. In Baarlo is ook een zeer groot tuincentrum (Rekreado). U krijgt een aardig beeld van hetgeen er zoal te koop is op het- gebied van plan ten. vijvers, fonteinen, tuinmeubelen. zwembaden, plavuizen, tuingereedschappen, tuinkoepeltjcs enzovoort. De nieuwste grote attractie in Limburg is het casino te Valkenburg Van de buitenkant ziet het ër niét zo in drukwekkend uit. het heeft meer weg van een sporthal, maar eenmaal binnengekomen, staat men voor een sprookje. Ook overdag heerst er een nachtelijk sfeertje. Er zijn diverse mogelijkheden: een gokje wagen aan één van de roulette- of black jack tafels, iets eten of drinken, televisie kijken in zeer comfortabele stoelen of gewoon kijken hoe anderen rijk of arm worden. Van 18 jaar af heeft in principe iedereen toegang, mits men zich met een paspoort of rijbewijs deugdelijk kan legitimeren. Toegangsprijs vijf gulden. Openingstijden van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts. Een paar dagen of langer ver blijven in Limburg heeft in deze tijd van het jaar extra voorde- Bungalows tegen zeer aan trekkelijke prijzen en verder speciale arrangementen zoals een Weekend-Midden-Limburg rond het „witte stadje" Thorn. Voor meer informatie over Limburg kunt u terecht bij de Provinciale VVV; Kasteel ..Den Halder", postbus 88, Valkenburg, tel. 04406-13993. Een overzicht van methoden die worden gebruikt om voedsel te bewaren Duizenden jaren geleden leefden onze voorouders van de jacht en van wat ze vonden op het veld of in de bossen. Was er met meer voldoende voedsel, dan trokken ze verder naar betere oorden Veel later kwamen ze tot het inzicht dat ze ook zelf bepaalde gewassen konden verbouwen Ze hoefden dan ook met meer te trekken Was er een goede oogst, dan kon een gedeelte ervan worden bewaard voor minder goede tijden Alleen leverde het bewaren problemen op Er werd veel voedsel opgegeten door knaagdieren en insekten Bovendien waren de bewaarplaatsen ongeschikt en vochtig, zodat er vaak een groot deel van de oogst verloren ging door bederf zoals b.v schimmel en rot Een goede manier van bewaren werd steeds belangrijker, te meer daar de bevolking toenam en de vraag naar voedsel groter werd. Daarnaast gingen velen zich vestigen in steden en dorpen Men was wat zijn voedsel betreft aangewezen op de boerenbedrijven in de omgeving Het vervoer van platieland naar stad verliep gebrekkig en dikwijls kwam het voedsel niet bepaald vers aan. Natuurlijk kende men wel enkele mameren om voedsel te bewaren, b.v inmaak in zout of zuur. maar dit had ook zijn nadelen Door gebrek aan variatie en slechte aanvoer van verse groente en fruitsoorten. die vitamine C bevatten was b.v scheurbuik vooral in het voorjaar een veel voorkomende gebreksziekte Gelukkig is er in de loop der tijden veel ten goede veranderd. Scheurbuik is een onbekende ziekte geworden zeker m Nederland. We kunnen elke dag over verse aardappelen, groente en fruit beschikken, zelfs 's winters. Het bewaren van voedsel is al lang geen probleem meer Voedselbederf als gevolg van ongedierte kan makkelijk worden bestreden door goede hygiëne en verbeterde opslag. Om voedselbederf door gisten, schimmels of bacteriën (ook wel micro-organismen genoemd) tegen te gaan zijn er verschillende bewaar- en conserveer- methoden ontwikkeld. Deze worden hieronder in het kort behandeld. drogen: Dit is een van de oudste methoden. Het vochtgehalte van het voedsel daalt met als gevolg dat de bacteriën zich niet kunnen ontwikkelen Het voedsel wordt vaster, het verliest aan gewicht en de kleur wordt donkerder Ook de geur en de smaak veranderen Een groot nadeel van deze methode is het verlies aan vitamine C Gedroogde vruchten en groente bevatten n.l geen vitamine C meer. roken: Het roken van voedingsmiddelen gebeurt op twee manieren: warm en koud, warmgerookte produkten b.v bokking zijn slechts enkele dagen houdbaar Koudgerookte produkten b v ham of rookvlees zijn langer houdbaar. Vroeger werd het vlees thuis in de schoorsteen boven open vuur gerookt Tegenwoordig gebeurt het roken in de fabriek De smaakverandenng die door het roken optreedt wordt algemeen gewaardeerd. zouten: Het produkt wordt m het zout gelegd, met zout ingewreven of ingespoten Deze methode is al erg oud en wordt nog steeds toegepast. Net zoals bij het drogen wordt door het zouten vocht aan het voedsel onttrokken. Gezouten produkten worden vaster; de duurzaamheid ligt tussen 1 a 6 maanden, afhankelijk van het produkt en de hoeveelheid zout die is gebruikt In groente die met zout is ingemaakt is alle vitamine C verloren gegaan Een uitzondering hierop is zuurkool, die tot de vitamine C rijke groentesoorten kan worden gerekend inmaak in suiker: De bekendste voorbeelden hiervan zijn jam en gelei Om jam of gelei te maken, wordt fruit of sap met veel suiker gekookt Hiermee" vangt men twee vliegen in een klap door de hoge temperatuur gaan de micro-organismen dood De grote hoeveelheid suiker zorgt ervoor dat ze zich niet opnieuw kunnen ontwikkelen. Deze produkten hebben alleen calorische waarde Rozebotteljam vormt hierop een uitzondering, deze jam kan nog veel vitamine C bevatten inmaak in alcohol: Deze manier van inmaak wordt het meest gebruikt bij vruchten Men gebruikt sterk alcoholische vloeistoffen zoals b v brandewijn, cognac of rum Meestal-wordt ook nog wat suiker toegevoegd voor de smaak Ook deze heerlijkheden leveren alleen calorieën inleggen In het zuur: Om vlees, vis of groente langer te bewaren kan men ze ook koken en in het zuur leggen. Geur en smaak veranderen door deze methode sterk. Vleeswaren en vis, worden in tegenstelling tot groente, met verdunde azijn ingelegd anders gaat er teveel smaak verloren. De eerst genoemde produkten zijn daarom beperkt houdbaar n.l. 1 y2 2 maanden. inkuilen: Aardappelen en bepaalde groentesuorten kunnen ook !n een afgedekte kuil worden bewaard Zo'n kuil wordt bekleed met stro om te voorkomen dat de produkten vochtig worden Omdat aardappele in het voorjaar gaan spruiten, moeten ze worden omgeschept. Dit kost erg veel tijd. Bij vorst kan men de voorraad met aanspreken, omdat bij openen van de kuil de aardappelen en groenten bevriezen. Deze bewaarmethode wordt vrijwel nooit meer gebruikt De grootste opslag van dit produkt geschiedt in moderne koelhuizen. steriliseren: Het produkt wordt verhit boven het Kookpunt Alle micro-organismen worden hierdoor gedood Het produkt wordt steriel Gesteriliseerde produkten worden luchtdicht verpakt zodat er niet opnieuw bacteriën bij kunnen komen. Kleur en smaak van het produkt veranderen. Tijdens het steriliseren gaat het vitamine C gehalte achteruit. Gesteriliseerde produkten in gesloten verpakking zljr vrijwel onbeperkt houdbaar Al in 1808 kreeg de Fransman Nicolas Appert toestemming om de nieuwe conserveermethode van het inblikken toe te passen Het voedsel werd verwarmd in een blik met een klein gaatje Dat gaatje werd dichtgesoldeerd als het blik nog heet was. Door het verhitten worden de micro-organismen gedood er de lucht uit het blik verdreven. De blikken die Appert voor het eerst gebruikte noemen we ook wel conservenblikken (conserver is het Franse woord voor bewaren). De heer Weck. de eerste fabrikant van mmaakglazen en sterilisatieketels. maakte het huishoudelijk steriliseren mogelijk. In de huishouding wordt steriliseren daarom nog dikwijls naar de heer Weck, „wecken" genoemd. Tegenwoordig wordt eerst de lucht uit het blik gezogen; vervolgens wordt het blik dichtgemaakt en tenslotte gesteriliseerd Bij industriële sterilisatie worden blikken of flessen onder druk verhit in een autoclaaf Hierbij worden temperaturen tot 120°C bereikt. Dit heeft het voordeel dat de sterilisatietijd kan worden terug gebracht tot ongeveer 15 min. pasteuriseren: De Fransman Louis Pasteur kwam nie zo erg veel later met een nieuwe bewerking n I. het pasteuriseren Hierbij wordt het produkt tot 70 a 90 graden Celsius verhit Door pasteuriseren gaat er bijna mets van de smaak en kleur verloren. Gepasteuriseerde produkten zijn wèl minder lang houdbaar dan gesteriliseerde. Niet alle micro organismen gaan n.l dood, omdat het kookpunt met wordt bereikt bij het verhitten. Deze methode wordt vooral toegepast op melk en melkprodukten. diepvriezen: Dit is geen vinding van de laatste jaren. De Eskimo's kennen deze methode al heel lang. De produkten worden zo snel mogelijk bevroren tot een temperatuur van 40 graden Celsius en bewaard bij een temperatuur van 20°C De meeste micro organismen blijven wel in leven, maar ze kunnen zich bij deze lage temperatuur niet vermenigvuldigen. De diepgevroren produkten zijn tamelijk lang houdbaar n.l. van drie maanden tot een jaar. Net als gesterili seerde groente en vruchten bevatten ze nog een dee van het oorspronkelijke vitamine C. koelen: De temperatuur van de voedingsmiddelen wordt verlaagd tot 01 °C. Hierdoor voorkomt men dat micro-organismen zich al te snel vermenig vuldigen. Gekoelde produkten zijn doorgaans enkele weken houdbaar. Bij een korte bewaartijd verandert er bijna mets aan het uiterlijk en de voedingswaarde van het produkt. Het koelsysteem wordt toegepast op o.a. groente, fruit, aardappelen, boter, eieren, vlees en vis. vriesdrogen: Hierbij wordt water aan het produkt onflrokken door het eerst te bevriezen en dan het (Js te laten verdampen zonder dat het ijs smelt. De produkten worden luchtdicht verpakt. De bewaartijd van dergelijke artikelen kan wel 2 5 jaar bedragen. Deze dure methode wordt slechts voor enkele voedingsmiddelen toegepast, o.a. voor (instant)koff e en soeppoeders. Ook de medische wetenschap maakt gebruik van deze bewaarmethode. bestralen: Door middel van energierijke straling woraTKeTprodukt bestraalt. Dit kan, afhankelijk van de stralingsdosis, het spruiten van aardappelen en uien afremmen; ook kunnen insekten en micro organismen onwerkzaam worden gemaakt, b.v. in kip of in champignons Bestralen van een produkt kan zowel met als zonder verpakking plaatsvinden. Momenteel zijn in Nederland echter geen bestraalde voedingsmiddelen te koop. Het onderzoek gaat nog steeds door. chemische middelen: Voedingsmiddelen kunnen ook langer houdbaar worden gemaakt door ze te behandelen met chemische scheikundige) middelen Zo zijn er middelen die worden toegevoeg als voorraadbeschermingsmiddel, bijvoorbeeld teger het spruiten van aardappelen, tegen insectenvraat in graan of tegen beschimmeling van citrus-fruit. Deze middelen worden in het algemeen tot de bestrijdings middelen gerekend. De toepassing ervan en de nog toelaatbare residuen (resten) ervan worden geregelc krachtens de Bestrijdingsmiddelenwet Stoffen die aan het bereide voedingsmiddel worden toegevoegd om het voedingsmiddel te beschermen tegen rans-worden of microbieel bederf (dus anti- oxydanten of conserveermiddelen als sulfiet, benzoëzuur. sorbinezuur e d.) rekent men tot de zogeriaamde voedingsmiddelenadditieven De toela ting daarvan wordt via een systeem van positieve lijsten geregeld krachtens de Warenwet Het toezicht zowel op residuen van bestrijdings middelen als op de voedingsmiddelenadditieven wor uitgeoefend door de Keuringsdiensten van Waren. Alle conserveermethoden hebben als doel voedings middelen langer houdbaar te maken Grote delen var de jaarlijkse oogsten kunnen daardoor lang worden bewaard, zodat men meer variatie in het menu kan aanbrengen Een nadeel is b.v. het verlies aan vitamine C in groente- en fruitconserven. Dit verlies treedt het sterkst op bij drogen, zouten en inmaak in zout en zuur Het vitamine C verlies kan echter worden aangevuld door het eten van een portie extr« fruit, vooral citrusfryit zoals sinaasappels en grape fruit. of rauwkost bij de maaltijd. Het regelmatig gebruik van verse produkten is onder alle omstandigheden aan te bevelen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17