MELKHEFFING MET TEGENZIN Ruiter huwelijk Sluiting Coberco-zuivelïabriek „le Vrijheid" onafweêaar Melk gaat naar Bathmen en Markelo Middenstanders in Holten zeggen het met bloemen Druk op veehoudersinkomen voor Landouwschap onaanvaardbaar Weekenddienst HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 SEPT. 1977 - PAG. 3 Het besluit van de EG-raad van landbouwministers om per 16 september a.s. de medeverantwoordelijk- tieidsheffing voor melkveehouders in de Gemeenschap jn te voeren, is voorbijgegaan aan de bezwaren van het georganiseerde bedrijfsleven tegen de zogenaamde jnelkheffing. Van meet af aan heeft het Landbouw schap verzet aangetekend tegen de melkheffing. Deze ^vas in het beginsel alleen aanvaardbaar als aan een aantal voorwaarden werd voldaan. Tijdens de bestuursvergadering van het Landbouw schap op woensdag 7 juli is uitvoerig gediscussieerd over de melkheffing en de extra druk op het veehou dersinkomen. Als de heffing ingevoerd wordt, zal het Landbouwschap alles doen om de inkomensdruk op te vangen. |De voorzitter van het Land- jbouwschap heeft tijdens de be stuursvergadering nog eens alle aktiviteiten tegen de financiële medeverantwoordelijkheid van de melkveehouders op een rijtje jgezet. Door het Brussels plan inzake de melkheffing wordt de indruk gewekt, dat de melk veehouders in het verleden geen verantwoordelijkheid hebben ge had voor de zuivelmarkt. Dit is volkomen onjuist volgens het bestuur van het Landbouw schap Het Landbouwschap erkent, dat het besluit inzake de melkhef fing een onderdeel is van een pakket van beleidsmaatregelen om de Europese zuivelmarkt wederom in balans te brengen. Uitgaande van de EG- raadsbeslissing om de heffing per 16 september a.s in te voe- Iren, betekent een verzet tegen de heffing ook een verzet tegen het gehele pakket van maatrege len. Vele bestuursleden van het Landbouwschap zijn van me ning. dat er wel degelijk ver band bestaat tussen de melkhef fing en de EG-prijsvaststelling. Uit twee kwaden dient men de I minst kwade te kiezen, al zal i dit morrend gebeuren Als de melkheffing in do EG op 16 september ingevoerd wordt, zal het Landbouwschap zijn ak tiviteiten erop richten om de nadelige gevolgen voor de in komens in de veehouderij op te vangen. Het bestuur van het Landbouwschap denkt daarbij aan de volgende mogelijkheden: Ned. Herv. Kerk 8.30 en 10.15 uur ds. A. VV. Berkhof. Bediening AHeilig Avondmaal Extra collecte: Kerkkoor en Jonge renkoor „Helicon" Opas- dienst: mevr. Bolink en Wil lenden Loman. 19.15 uur Open Deurdienst m.m.v. zangeres Esther Tims (Zwolle) en Holtense Muziek vereniging. GEREF. KERK 8.30 en 10 00 uur kand Mon- dee! van Brummen (Voorber. Heilig Avondmaal). 15 00 uur ds. H. van Twillert. In alle diensten is de le cóll. voor de diaconie en de 2de voor rente en aflossing Oppas dienst: mevr Gnt-Liebeek. mevr. Veldhuis-Willems, res Henriëtte Kolkman, mevr. Hulsman-Veldhuis. mevr Veldhuis-Bos. res Ria Jan sen. Kindernevendienst (klas 2) mevr. v. Zeijts. R.K. KERK Zaterdag: 17.00 uur. zondag 9.30 uur DIJKERH0EK 9 30 uur ds. Jacobs van En ter. Extra coll. voor Kerk- koord en „Helicon". 0KKENBR0EK 10.00 uur ds. M de Heer. uit gangscollecte Medische Zen ding. Kinderoppas in ..Ons Centrum". NIEUW HEETEN Zaterdag- 1900 uur. zondag 8 00 en 11.00 uur - Het minimum-tarief van de melkheffing. dat voor de ko mende drie jaren op 1,5 vast gesteld is. dient op nul vastge steld te worden; - Het beheer en de bestemming van de geïnde heffingsgelden zullen zeer concreet bepaald moeten worden. De gelden mo gen niet in een bodemloze EG- put verdwijnen. - Het georganiseerd bedrijfsle ven zal de melkheffing als een kostenfactor inbrengen bij de eerstvolgende prijsronde in EG- verband. Het Landbouwschap blijft van mening, dat de ge meenschappelijke landbouw prijzen de algemene kostenont wikkeling moeten volgen. De extra druk op het veehou dersinkomen tengevolge van de melkheffing is een nieuw en duidelijk argument om lasten verlichtingen en een voortzetting van de reeds toegezegde lasten verlichtingen te bepleiten. Het bestuur van het Landbouw schap benadrukt, dat een her stel van de uit balans geraakte Euroese zuivelmarkt voor de Nederlandse veehouderij van bij zondere grote betekenis is. Van uit Nederland is al jarenlang aangedrongen op het wegnemen van de druk op de EG- zuivelmarkt. Wanneer nu de •nelkheffing op 16 september in gevoerd wordt, zal het bedrijfs- even alles doen om de aldus verkregen gelden te bestemmen voor een grotere afzet van zui- velprodukten. - Woensdagmiddag zijn alhier ge trouwd Jan H. J. Murris en Ma ria E. R. R. Breukers. Het hu welijk werd ten gemeentehuize voltrokken door de burgemee ster. mr. W. H. Enklaar. Jan Murris is actief lid van de lan delijke rijvereniging „De Bere- ruiters" en een uitstekend rui ter. Hij was o.a. reserve-, kampioen van Overijssel en en kele malen clubkampioen. Zijn clubgenoten brachten het bruid spaar een huidebewijs door een erehaag te vormen voor het gemeentehuis. 3® In een druk bezochte ledenvergadering van het dis trict Holten van Coberco zijn de melkleveranciers van de voormalige Coöp. zuivelfabriek „De Vrijheid'' dins dagavond in zaal Vosman ingelicht over de sluiting van de fabriek op 1 januari 1978. Daarvoor was de voorzitter van dé directie van Coberco Mr. R. L. M. Mattheussen met enkele stafleden naar Holten geko men. In zijn uitvoerige toelichting zei mr. Mattheus sen, dat men aan de hand van rapporten over de zuivelsituatie in Gelderland en uveryssel tot het in zicht is gekomen over te moeten gaan tot grotere eenheden. Een zelfde verschijnsel, dat zich in heel Ne derland heeft voorgedaan. Met name de kosten van verwerking werden steeds hoger. In 1964 heeft zich een enorme explosie in de loonkosten voorgedaan. Het daarmede gepaard gaande' ..samengaan" was geen hobby maar bittere noodzaak om de boeren een rede lijke melkprijs te kunnen uitbetalen. Grotere eenheden Mr Mattheussen schetste de si tuatie in de verschillende secto ren van het zuivelbedrijf. Vooral m de kaassector was het nood zakelijk om tot grotere bednjfs- eenheden te komen. Hij wees daarbij op de bouw van grote kaasfabrieken in Duitsland. Co berco heeft een grote kaasfa- briek gebouwd in Balkbrug Het is met het oog op de slechte si tuatie in de kaas noodzakelijk om tot 3 a 4 fabrieken van der gelijke omvang te komen, maar dat moet geleidelijk gebeuren. Holten. Hellendoorn en Silvolde moeten daarom gesloten worden. In Lochem zal een grote boter- fabriek gebouwd worden, omdat daar ook poeder uit ondermelk gemaakt kan worden. Holten biedt weinig toekomstmogelijk heden De fabriek ligt midden in het dorp. er is geen uitbreiding mogelijk en de aan- en afvoer levert problemen op Situatie die ook in andere plaatsen aan leiding zijn tot sluiting van die bedrijven Voordelen „Voorzitter Stegeman heeft dui delijk gesteld" is het werkelijk nodig Holten dit jaar te sluiten? De cijfers hebben dit duidelijk aangetoond. A4s het om enkele tienduizenden guldens gaat be ginnen wij er niet aan. aldus Mr Mattheussen. maar wij verwach ten van de sluiting een voordeel van boven de f 50.000 - Het openhouden van de meikont- vangst zag spreker niet zitten, omdat men dan niet in de gele genheid is de gebouwen te ver kopen. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering of de gebou wen in het openbaar zullen worden verkocht zei Mr. Matt heussen. dat dit bij Coberco niet de gewoonte is Er wordt een makelaar ingeschakeld en er heeft een taxatie plaats. Gezien het voordeel, dat men met de sluiting verwacht, is besloten het gehele bedrijf te sluiten. Dat de voorzitter der districtvereni ging niet tijdig werd ingelicht was zijn schuld geweest gaf Mr. Mattheussen ruiterlijk toe Hij had het vergeten. De fout lag niet bij directeur Hylkema. Naar aanleiding van een opmer king. dat de kaasprijs in Hölten duidelijk een dubbeltje goedko per was dan gemiddeld bij Co berco. zei spreker, dat Holten Middenstanders in Holten hebben ingehaakt op een bloemenaktie waarbij zij wekelijks aan 5 gezinnen in hun plaats zo maar een fraai boeket bloemen gaan aanbieden. Iedereen in Holten komt hiervoor in aanmerking zonder enige koopverplichting dus zo maar een leuk gebaar Mocht er in de komende maanden een bloemenleverancier bij u op de stoep staan met een bloemetje, denkt u dan niet meteen spijtig dat het toch wel voor de buren zal zijn. De bloemenverrassing kan dit keer echt voor u zijn. Deze aktie duurt een jaar lang, zodat 260 gezinnen in het komend jdar verrast worden door onderstaande zaken: Juwelier-opticièn-horloger G J. Aaftink, Smidsplein 2, Garage Schuppert B V Oranjestraat 30. Wonnink's Modecentrum en Jeans- shop „Rodeo". Oranjestraat 3. Lammer's Technische Installatie B.V.. Dorpsstraat 55. J H Maats en Zn. B V Schilders- en Wandafwer- kingsbednjf. Dorpsstr, Van Bruggen. CV. Kerkstraat 10. BV Gebr Schuppert. manufacturen, confectie, meubelen, babyhuis. Disco Dor- resteijn. Oranjestraat. Van de Maat. speelgoed, geschenken, etc: Dorpsstraat 10. Keurslagerijen Kalfsterman. Dorpsstr 70. Oranje straat 59. Bloemenmagazijn „Marjo". Oranjestraat 27 niet gesloten wordt, omdat het zo slecht is. Er worden beter draaiende bedrijven gesloten, omdat in de grote bedrijven de productiekosten beduidend lager liggen! Het gaat er om voor de kaas een beter rendement te verkrijgen. Om mensen Bij de aanvang van zijn betoog zei Mr. Mattheussen dat het bij deze sluiting gaat om 2 catego rieën van mensen. In de eerste plaats om de veehouders en in de tweede plaats om het pers oneel. Men kan gelukkig stellen, dat voor het personeel een be- r vredigende regeling kon worden getroffen. Het is in de gelegen heid om op een andere plaats, op korte afstand van Holten, te werken en wat het loon betreft zal het er met op achteruit gaan Wat de jongere veehou ders betreft is de problematiek van de sluiting voor hem niet zover strekkend De jongeren hebben niet zo'n sterke gebon denheid aan het bedrijf. Voor de ouderen is dat anders, omdat zij' iets verloren zien gaan, dat hun voorgangers hebben opgebouwd en dat hun bedrijf a.h.w. een einde neemt. Voordat de heer Mattheussen aan het woord kwam. ging voor zitter H Stegeman in op de huidige situatie in de zuivel en op de spanning tussen werkne mers en werkgevers Hij haalde daarbij uitspraken aan van de voorzitter van de F.N.Z.. Rinse Zijlstra Ook de melkheffing per 16 september kwam ter sprake Omdat dit voorjaar de bussen- melk onder de verwachting bleef, zag de heer Stegeman als een van de oorzaken, dat ook de fabriekin Holten moet slui ten. „Toen kort na de laatste leaen- vergadering het bericht kwam voor een gesprek met Zutphen. was het bestuur totaal verbluft over de sluiting per 1 januari 1978. Niet zozeer over de slui ting van de fabriek, want daar voor hebt ge zelf het directe lidmaat,schaD gekozen maar over de datum 1 januari 1978 Het bestuur heeft zich dan ook Degelijke eiken eethoekstoelen en toch voordelig bij Leemreize meubelen Enter met kracht verzet tegen deze datum Zowel op de Kringverga dering te Deventer als in een persoonlijk contact met het be stuur van Coberco en op de Le denraadvergadering te Zutphen. In al deze gesprekken is steeds het bussenmelkvervoer bespro ken om de melkontvangst open te houden, gezien de grote hoe veelheid bussenmelk en de lange afstanden (Bathmen en Marke lo) Ook dat het besluit geno men was zonder enige voorken nis van het districtsbestuur was een zeer onaangename verras sing. Dit is later uitgepraat en bleek op een misverstand te berusten. Toch heeft ons bestuur gemee nd. toen het besluit genomen was, om dit ook zo te aanvaar den en zo gauw mogelijk een ledenvergadering te houden, waarbij u zo goed mogelijk zou worden ingelicht", aldus Ste geman in zijn openingswoord. Bij de verdere afhandeling van de agenda gaf ing. A M Ra venhorst, directeur Dienstverle ning Veehouders Coberco een overzicht van het bussenmelk vervoer in 1978. De melkontvan gst zal geconcentreerd worden in Bathmen en Markelo. tw. 3 ritten naar Bathmen en 6 ritten naar Markelo. De kleinste en de grootste afstand van de eerste boer naar de zuivelfabrieken, al daar. bedraagt 17.5 km tot 26 kin. De veehouders zullen de komende weken daarover be zocht worden. Alle melk ten noorden van de Dev^nterweg 'gaat naar Bathmen, de overige melk naar Markelo. Er wordt tweemaal per dag gereden. In de fabriek te Holten wordt mo menteel 30 miljoen kg. melk verwerkt, afkomstig van 323 bussenmelkers en 120 tankmel kers Hun aandeel in de melk plas is elk 50r'c (Fifty-fiftyi Na onderzoek ter plaatse zijn de ritten als volgt ingedeeld: Bathmen: 1 Koeweide, Tro- mopsweg (34 leveranciers, 20 kmBegin en eindpunt Espelodijk-Deventerweg. 2 Dijkerhoek (33 L - 20 km.) Deventerweg-Boerendanssteeg. 3 Heihuizen (36 1 - 26 km.) Raalterweg-Okkenbroekseweg. Markelo: 1. Look-Langstraat 38 1. - 24 km.) Roudaalterweg- Rijssenseweg. 2 Rijssen-De Borkeld M39 1. - 212 km.) Pasopweg- Elsenerveldsweg 3 Neerdorp-Beuseberg (47 1. - kb k Deventerweg-Holterweg. 4 Larensebroek (27 1 - 20 km Drostendijk-Brummelaarsweg 5. Holterbroek-Aalpolsweg (35 l. 20 km.) Doorlopendedijk- Markeloseweg. 6 Lichtenberg (34 1 - 17.5 km.) Lichtenbergerweg-Borkeldsweg. De nieuwe ritten .- naar de be staande maatstaven - gaan be ginnen na de Kerstdagen De directeuren van Bathmen. Holten en Markelo. de heren J. S Hijlkema en G. Wiersma, werden door de voorzitter aan de vergadering voorgesteld. Laatstgenoemde was vroeger als assistent-directeur in Holten werkzaam. De controlevereniging en de fokverenigingen zullen bij ver koop van de fabriek geen con tactgebouw meer hebben. Ing. K C. de Wit, eveneens directeur van Dienstverlening Veehouders Coberco. antwoordde op een desbetreffende vraag, dat men voor eventuele kosten van zo'n lokaliteit subsidie kan aanvra gen. die door Coberco gehono reerd zal worden. Hij meende voorts de verzekering te kunnen geven, dat in 1979 in Holten nog bussenmelk zal worden opger haald. Uit de vergadering werd een ernstig beroep gedaan op de di- rektie van Coberco om voor de melkrijders flink over de brug te komen. „Zij hebben met alleen dag- maar ook nachtwerk en dat moet goed beloond worden", meende deze leverancier Voorzitter Stegeman deed in zijn slotwoord een dringend beroep op alle aanwezigen om „door te zetten wat onze voorvaderen hebben opgebouwd" Vrijdag 16 september 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Hol ten O.L.M. in café-rest. „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. Spreker de heer Jonkhans uit Hardenberg. Zaterdag 17 september 10.30 uur: Contribuanten verga dering „Overijssels Landschap" in rest „Bagatelle" te Marién- heem bij Raalte. Zondag 18 september 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.): 19.30 uur. Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.); 21.00 uur: Tony Sherman in hotel-rest. „Müller", Deventerweg (zie adv.). Maandag 19 september 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dij kerhoek Plattelandsvrouwen in „Het Bonte Paard" Lezing door de heer G. Kraaij. fysiothera peut over „Acupunctuur"; 2000 uur: Ledenvergadering afd. Hol ten P.v.d.A. in hotel „Vosman". Dinsdag 20 september 19.30 uur: Ontmoetingsavond in „Irene" (zie bericht „Vredes- week); 20.00 uur: Vergadering Gewestraad in stadhuis te De venter; 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Bethanie". Eigen avond; 20 00 uur: Feestavond CJV „De Vriendenschaar" in gebouw „Irene" Woensdag 21 september 19.30-19.50 uur Avondgebed voor de vrede in Ned. Herv. Kerk; 20.00 uur: Feestavond CJV „De Vriendenschaar" in ge bouw „Irene". Donderdag 22 september 20.00 uur: Gespreksavond in „Irene" (zie bericht „Vredes- week"). Zaterdag 24 september 9 00 uur: Aanvang „Samenge stelde wedstrijd' (dressuur, cross, springen) LR. „Bergrui- ters" Terrein: Zuurberg (zie be richt); 9 00 uur: Aanvang jaar lijkse veekeuring bij Joh. Boode in Espelo Donderdag 29 september 20 00 uur: Eerste vergaderavond, afd. Holten Chr. Plattelands vrouwen Bond (CPB) in gebouw „Rehoboth". Spreker de heer H. van Pijpen, prov. Jeugdwerklei der Ned. Herv. Kerk over het onderwerp „Geloven in en met het gezin". Zaterdag 1 oktober 2.00-4.00 en 19.30-21.00 uur: Bloemententoonstelling „Flora- lia" in o.l.s. te Dijkerhoek. ARTS J H A. Bruins. Molenbelter- weg 15. telefoon 05483-1280. Voor boodschappen bellen: 11.00 en 16.00 uur WIJKVERPLEGING Zuster R. Bos-Kamphuis, De venterweg 53. tel. 2123. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitgeven van maga zijnartikelen van dinsdag t.e.m vrijdag van 13.30-14.30 uur. Groene Kruisgebouw. Gaardenstraat ZIEKENVERVOER A. Muller, tel. 1745 b.g.g. J Aanstoot, tel. 2980 en 1338. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18 30-20 00 uur. Dorps straat 16 TANDARTS E A Witkop, Pelmolenweg 4. Rijssen. tel. 05480-2260. DIERENARTS W C C. Wamelink, Houtweg 18. tel 05483-2004 9MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorps straat 16. tel 2784. Spreekuur maandag tot en met vrijdag 8 30-9 30 uur, donderdagavond van 6-7 uur en volgens af spraak. GEZINSVERZORGING Maandag tot en met vrijdag Dorpsstraat 165, tel. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging te bereiken o'nder nr. 05486-1 64 65. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen in het Groene Kruisgebouw. Gaar denstraat G J. Kraaij. tel. 2299 WACHTDIENST VLEESKEU RINGSDIENST Tot en met zondag 18 sep tember W ter Schure, Ver- zetstraat 54, tel. '2715 Maan dag 19 t.e.m. zondag 25 sept. C Dijkstra, Schoutenstr. 35, tel. 1833 Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 17 t.e.m. vrijdag 23 september: Electra H Huisman, Kolweg 42, tel. 1498. Gas H. J. Kolkman, Chur- chillstraat 99, tel. 3016. POLITIE Telefoon: 1352, 2665 en 2655. Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Telefoon 2222 (Dag en nacht»

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3