VREDES WEEK Open Deur samen komsten Vergadering Gewestraad „Midden-I Jsel" Burgemeester Enklaar opende dierenparkje in De Haar HOLTENS NIEUWSBLAD BURGERLIJKE STAND Raadsflitsen HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 16 september 1977 29e jaargang - no. 37 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beijers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Advertlentles Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Als sluitstuk van de jl. dinsdagavond gehouden raadsvergadering gaf het college van B. en w„ bij monde van burgemeester nr. W. H. Enklaar, ant woord op een tevoren schriftelijk gestelde vraag van de heer J. Warrink (Gem. Bel.) betreffende de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk te Hol ten. Kritiek j In zijn vragen uitte de heer Warrink kritiek op het werk van deze stichting. Hij zei nl. in toe nemende mate de indruk te krijgen dat de stichting de con tacten met de lokale behoeften gaat verliezen welke conclusie hij afleidde uit de toenemende aktiviteiten van plaatselijke buurtverenigingen. „Juist in het sociaal culturele vlak liggen de behoeften blijkbaar anders dan door de stichting wordt ge taxeerd. Hoewel het geven van yogalessen een loffelijk streven is, zitn wij van mening dat de lokale behoeften daarmee on recht wordt aangedaan. „Bij de toekomstige welzijn splanning zijn wij dan oök van mening dat de nodige inspraak dient te komen van al die groe pen die zich in enigerlei vorm bezig houden met het welzijn van onze gemeente Holten en mag geen exclusieve taak zijn van de stichting alleen en ken nen hierin een hoge mate van verantwoordelijkheid toe aan het gemeentebestuur", aldus de heer Warrink. Hij dacht bij de wel zijnsplanning met name aan in het leven roepen van een com missie ex art 62 van de gemee ntewet, waarin wordt voorge schreven dat de samenstelling zodanig moet zijn dat de lokale behoeften en wensen zo duide lijk mogelijk gestalte krijgen. Tenslotte wilde hij weten of en in hoeverre het college reeds in itiatieven heeft ontwikkeld die tot instelling van zo'n commissie kunnen leiden. Doublures Het is ons nog niet gebleken dat de Stichting Sociaal Cultu reel Werk de kontakten met de lokale behoeften verliest of heeft verloren. Weliswaar zijn toene mende aktiviteiten van buurt verenigingen waar te nemen (op zich bepaald geen ongunstige ontwikkeling), doch deze bege ven zich nog zelden op het ter rein van het sociaal-cultureel werk. Daar waar dit wél het ge val is, betreft dit meestal geëi gende buurtaktiviteiten (o.a. Sinterklaasfeest) of doublures van reeds langer door de stich ting georganiseerde aktiviteiten (o.a. Palmpasenoptocht). Uit persberichten is ons inderdaad gebleken dat de stichting voor nemens is om yogalessen te gaan organiseren. Zolang echter niet duidelijk gebleken is dat daaraan in Holten geen behoefte bestaat, kan met zonder meer gesteld worden dat „de lokale behoeften onrecht wordt aange daan". Inspraak Inspraak van de bevolking (dus niét alleen van belanghebbende Advertentie- adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 'a woensdags 15.00 uur In Bathmen bU: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot woensdags 12.00 uur groeperingen, stichtingen ver enigingen e.d.!) vormt één van de wenzenlijke onderdelen van het decentralisatiebeleid op het terrein van het welzijn. Deze in spraak zal er dus ook komen. Het opstellen van een welzijn- splan is dan ook zeker geen ex clusief recht van meergenoemde stichting. Integendeel, het wel- zijnsplan moet worden vastge steld door de gemeenteraad. Het zal worden opgesteld in nauw overleg met alle belanghebbende verenigingen en groeperingen (Stichting SoCuWé, verenigingen van plattelandsvrouwen, buurt verenigingen e.d.) en met in spraak van de bevolking, opdat het welzijnsplan zal zijn afge stemd op de plaatselijke behoef ten. Of die inspraak het best tot zijn recht kan komen met een commissie art 62 zal nog nader moeten worden bezien. Initiatieven Er zijn nog geen initiatieven ontwikkeld die moeten leiden tot een welzijnsplanning. Wel zijn de diverse verenigingen, die om nadere inlichtingen hebben gevraagd, uitgebreid geïnformee rd. Daarbij is steeds vermeld dat in het najaar 1977 een begin zou worden gemaakt met de procedure die moet leiden tot het op- en vaststellen van een welzijnsplan. Overigens is in middels de datum van inwer kingtreding van de rijksbijdrage regeling sociaal-cultureel werk (oorspronkelijk 1 jan. 1978) voor lopig 1 jaar opgeschort. Het welzijnsplan moet vóór 1 januari 1980 gereed zijn. Wij zul len ons nader beraden over de vraag of de meergenoemde in spraak het best tot zijn recht kan komen door het instellen van een commissie ex art 62 van de „Gemeentewet", aldus mr. Enklaar. Omschrijving De heer Warrink reageerde dat dit antwoord het beste doét verwachten voor de toekomst, maar zag toch graag op korte termijn een omschrijving van het gemeentebestuur tegemoet van wat zij onder het begrip „sociaal en cultureel werk" ver staat. P.v.d.a.-wethouder L Kaan zei dat een omschrijving hiervan niet exact is te geven omdat dit afhankelijk is van de steeds wij zigende plaatselijke behoeften. Overigens bestreed hij de op merking van de heer Warrink dat de stichting met het geven van yogalessen niet aansluit bij de plaatselijke behoeften gezien de reeds 896 aanmeldingen. Discropantie Uit het verdere verloop van de discussie bleek dat kennelijk een discropantie bestaat tussen het bestuur van de stichting en die van een buurtverniging in de nieuwbouwwijk de Haar, het geen de heer Warrink aanleiding gaf tot zijn vraagstelling. CDA-fractieleider H. J. Westerik constateerde dat naast de stich ting o a ook buurtvernigingen op hetzelfde vlak aktief zijn waarvan hij de aktiviteiten in de toekomst overigens ook ge honoreerd wilde zien. „Samen werking blijft nodig, maar dan moet je elkaar wel accepteren en niet langs elkaar heenwer- ken", zei hij. Wethouder Kaan vulde hierop aan dat geluiden werden ge hoord dat de buurtvereniging een eigen buurthuis wilde heb ben hetwelk te realiseren is in samenwerking met de Stichting. Verder zei hij dat door de Stich ting voorstellen tot samenwer king zijn gedaan welke door de buurtvereniging werden afgewe zen. Hij wees overigens op een goede vorm van samenwerking tussen de Stichting en de buurtvereniging „De Kol" Burgemeester Enklaar sloot de discussie tenslotte af met de opmerking dat de gestelde vra gen tenderen naar kritiek op de Stichting, terwijl deze open staat voor iedere samenwerking. Hij deed de aanbeveling eens contact op te nemen met de jeugd- en buurtwerkleider van de Stichting, hetgeen wel eens verhelderend zou kunnen werken omtrent de aktiviteiten van deze Stichting. Hij vroeg zich verder af of geen kritische noot te wijden is aan welke goedwil lende buurtvereniging dan ook die naast het werk van de Stichting met eigen activiteiten gaat doubleren, zoals het afzon derlijk organiseren van Palmpa senoptochten voor de jeugd, wat beter in samenwerking gedaan zou kunnen worden. Al met al werd uit de discussie wel duidelijk dat de raad eerder geneigd was argwanend te kijken in de richting van de los van alles en zelfopererende buurtvereniging in de Haar dan naar het Stichtingsbestuur. Geboren: Erik Martijn. zv J. L. Reinhard en M. L. Slager. Ondertrouwd: W. Lubberdink, 24 jaar, Holten en G. Assink, 20 jaar, Markelo. Gehuwd: J. H. J. Murris, 27 jaar. Holten en M. E. R. R. Breukers, 32 jaar, Holten. Overleden: F. Stevens-Wansink, 89 jaar, Holten. In tegenwoordigheid van een groot aantal buurtbewoners en genodigden heeft burgemeester mr. W. H. Enklaar woensdag middag om plm. 5 uur het kleine maar gezellige dieren parkje in de Holtense nieuw bouwwijk „De Haar" officieel geopend. Mr. Enklaar zei in een korte toespraak o.m. dat met deze opening een dierbare wens in vervu.'hjg is gegaan van de Haarbewoners die met het in richten van dit parkje van mee- taf steeds weer van hun in stemming hebben doen blijken. Ook zijn de buurtbewoners en met hen alle Holtenaren blij met de herbouw van het boer derijtje Deijk dat blijft herinne ren aan hetgeen dat was en dat ons hart goed doet. De burge meester sprak woorden van dank tot de heer Meijer, bou- wopzichter „Soweco" "die met een ploeg „Soweco" vakmensen op een zeer knappe manier iets tot stand heeft gebracht van bijzondere schoonheid, een sie raad voor de omgeving. Dank werd ook gebracht aan de heer Arendse die zich met vele anderen steeds weer heeft, beij verd om een dierenparkje te rea liseren en die de verantwoorde lijkheid voor de dieren op zich heeft genomen. Hij kan hierbij rekenen op een aantal goede medewerkers uit de wijk- en buurtverenigingen die ook een belangrijk aandeel hebben gehad bij het stichten van het parkje. Mogen de bewoners van het Be jaardencentrum „Diessenplas" de bewoners van De Haar en met hen vele Holtenaren veel vreugde beleven aan dit parkje zo besloot mr. Enklaar, die te vens dank bracht aan al dege nen die dieren schonken voor. het parkje. De heer Bloemendal sprak een woord van dank na mens de buurtvereniging „Chur- chilstraat - Vrijheidslaan" en mevr. A. Jacobs-van Gelder die dankte namens de Buurtvereni- In "veel kerken zal de komende week weer het thema van de vrede op aarde centraal staan. Van 18-25 september organi seert het Interkelijk Vredesberaad (IKV) nl. weer de zgn. Vredesweek. Door publicaties en door het verzorgen van de Vredeskrant poogt men binnen de kerken de moeilijke pro blematiek van oorlog en vrede ter sprake te brengen. Met het doel om aktiviteiten op gang te brengen die de vrede in onze wereld kunnen dienen. Dit jaar zal het vooral gaan over de toenemende kernbewapening. Op welke wijze wil onze Hervormde Gemeente aan deze Vre desweek aandacht schenken? Hieronder volgt een overzicht van de plannen: Zondag 18 sept. De kerkdiensten van 8.30 en 10.15 uur zullen in het teken staan van de strijd voor de vrede; tevens is de Vredeskrant gratis verkrijgbaar. Dinsdag 20 sept. Ontmoetingsavond in Irene. Vanaf half acht is er in zaal 3 gelegenheid om knippend en plakkend, kreatief, met de zaak van de vrede bezig te zijn Vanaf 8.15 uur in zaal 2: Samen lezen van de Vredeskrant, diskussie over de vragen die worded opgeroepen, stellen van vragen voor de donder dagavond. Woensdag 21 sept. 19.30-19.50 uur Avondgebed voor de Vrede, in de Herv. Kerk. t Donderdag 22 sept, Gespreksavond in Irene, georganiseerd door de Herv. Jeugdraad en de Geref. Jeugdcentrale. In de eerste plaats bedoeld voor de oudere jeugd. Maar gezien het onderwerp en de spreker zal er - naar wij hopen - ook van anderen veel belangstelling zijn. Drs. Jan Terlaak zal ons dan informeren over de huidige situatie van bewapening en drei ging, en over de stem en de (mogelijke) rol van kerken op weg naar vrede. Terlaak was jarenlang secretaris van het IKV, is thans Omroeppastor, en tevens voorzitter van de werkgroep Militarisme (opgericht door IKV en Raad van Kerken geza menlijk). Vanaf 8 uur is er gelegenheid om koffie te drinken, een vredeskrant te bemachtigen, rond te kijken (o.a. naar col- la'ge's over oorlog en vrede van CJV's en Zondagsscholen). Om 8.15 uur beginnen we, einde rond 10 uur. Iedereen van harte welkom! Naar wij hopen heeft zo ieder de kans (en zal hij ook de gelegenheid aangrijpen!) om biddend, luisterend, denkend, pra tend de zaak van de vrede te dienen. Ds. A. VV. Berkhof. Dinsdag: Ontmoetingsavond in „Irene", vanaf 7.30 uur. Woensdag: Avondgebed, Herv. kerk. 7.30-7.50 uur. Donderdag: Gespreksavond met Jan Terlaak, „Irene", 8 uur. GEMEENTE HOLTEN Openbare kennisgeving f De burgemeester van Holten maakt bekend, dat door de Camping Unie B.V., Regentess- elaan 20-26 te Hilversum een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor het bouwen van 47 zomerhuisjes (15 dubbele en 17 enkele) op het terrein van het recreatiecentrum „de Prins", plaatselijk bekend Wildweg 2. Het bouwplan is echter in strijd met het geldende bestemmings plan. Aangezien het bouwplan niet in strijd is met de in voorbereiding zijnde herziening van het be stemmingsplan, bestaat het voornemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het geldende bestemmingsplan. Rechthebbenden op aangren zende en nabij gelegen gronden worden hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende 14 dagen, te rekenen met ingang van 19 sep tember 1977, schriftelijk bezwa ren in te dienen bij burgemee ster en wethouders tegen toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ten behoeve van het onderha- 'vige bouwplan. De bouw- en situatietekeningen liggen gedurende bovenge noemde termijn van 14 dagen ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 16 september 1977 De burgemeester voornoemd W. H. Enklaar Burgemeester Enklaar overhan digde de versierde sleutel aan de heer A. J. Arendse, de be heerder van het dierenparkje. ging „Holterhaaren" bood de burgemeester een klein opgezet hertje aan. De heer Mennes deed een drin gend beroep op de jeugd om heel zuinig te zijn op het prachtige boerderijtje en het parkje en lief te zijn voor dë ganzen, de eenden, de geitjes, het hertje (een geschenk van de Diessenplasbewoners) en de an dere dieren. Zondag 18 september belegt de Open Deur-groep te Holten de eerste bijeenkomst van dit win terseizoen in de Hervormde kerk. Spreker op deze avond is ds. J. H. Israël, hervormd predi kant te Buurse, oud-voorganger van de Ned. Herv. gemeente te te Holten. Medewerking wordt verleend door zangeres Esther Tims uit Zwolle en de Holtense Muziekvereniging H.M.V. De bijeenkomst begint om 19.15 uur, doch vanaf plm 19 uur is er samenzang, die begeleid zal worden door de organist Anton Koopman. De Open Deur-groep vestigt nu reeds de aandacht op de Volks- kerstzangavond op woensdag 21 december in de sporthal 't Mos- sink. Nadere informatie hierover volgt. De Gewestraad „Midden Usel" vergadert in openbare zitting op dinsdag, 20 september, om 20.00 uur in het Stadhuis te Deventer. Aan de orde komen onder meer betreffende de gewestreaad: in gekomen stukken en mededelin gen. voorziening in de vacature a. commissie voor het onderwijs, cultuur, sport en recreatie en b. idem commissie volksgezond heid, milieuzaken, hulpverlening en brandweer, wijziging begro ting 1976, voorlopige vaststelling rekening 1976, het aangaan van een rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten en reacties op de discussienota en het conceptbeleidsprogramma Streekplan IJsselvallei. Betref fende de districtsgezondheids dienst: vastelling voorschriften voor de boekhouding en een re geling betreffende de controle op het geldelijk beheer van de DGD. Betreffende de brand- weersamenwerking dezelfde voorschriften als genoemd voor de DGD. Beschuit met muis jes. Tegelijk met het gebruikelijke kopje koffie liet het raadslid E.M.v. Schooten, tijdens de j.l. dinsdagavond gehoudên raads vergadering beschuit met muis jes serveren. Dit ter gelegenheid van de geboorte van zijn doch tertje. Tevoren had burgemee ster Enklaar de vergadering ge opend met de opmerking ver heugd te zijn dat in de Holtense gemeenteraad waarin veel grijze haren en kale hoofden aanwezig zijn ook nog een jonge vader aanwezig is. Namens alle raads leden wenste hij het gezin van Schooten alle geluk en voor spoed toe bij de opvoeding van hun kind. De heer van Schooten beantwoordde deze wensen met een kort dankwoord voor het bloemstuk dat ter gelegenheid van dit gebeuren, van de raad werd ontvangen. Herdenking wijlen de heer Sprokkereef. Bij monde van burgemeester Enklaar herdacht de gemeente raad tijdens de j.l. dinsdag ge houden openbare raadsvergade ring de vorige week overleden heer J.H. Sprokkereef die vele jaren raadslid in de gemeente Holten is geweest en zich ook op andere wijze zeer verdienste lijk heeft gemaakt voor de Hol tense gemeenschap. "Onze deel neming gaat thans in het bij zonder uit naar zijn familie", al dus Mr. Enklaar. Ingekomen Stukken. Bij behandeling van de ingeko men stukken vroeg het college twee ontvangen verzoeken, voor nader advies in beraad, in han den te stellen van B en W. Het ging hier om een schrijven van Garage Stokkers en Zn. Dorps straat 26 waarin gevraagd wordt voorzieningen te treffen om overstromingen in de Dorps straat in de toekomst te voor komen. De tweede brief betrof een ver zoek van de heren J.C. Roele en W.A. v. Aken, beiden woonach tig in de Ab Jansenstraat, be treffende wijziging inzake het verbindingspad tussen de Nage lhoutstraat en de Ab Jansens traat. Mej. A.P. Reith (PVDA) verzocht met name het gedane verzoek in de tweede brief, in overleg met de belangstellenden, te willen honoreren, omdat de situatie ter plaatse daar alle aanleiding toe geeft. Namens het college zegde burgemeester Enklaar toe de wensen van belanghebbenden in de besluitvorming te zullen be trekken, waarna de raad zich accoord verklaarde met ge noemd voorstel. Boerendansers op lu cratieve toer? Bij behandeling van een verzoek tot het eenmalig verlenen van een subsidie in de kosten van buitenlandse reizen in 1977, in gediend door de folkloristische dansgroep "De Holtense Boe rendansers". vroeg de heer J. Warrink (GB) zich af of deze groep geen grote risico's neemt wanneer men naar het buiten land afreist zonder tevoren vol ledige garantie te hebben ten aanzien van de kosten. "Ik heb begrepen dat door de gastheren in Edingburgh (Schotland) tevo ren geen enkele garantie was gegeven omtrent de kosten het geen ik zie als een twijfelachtige eer", aldus de heer Warrink, die zich overigens met het voorstel van B en W wel kon verenigeng. Zijn fractiegenoot E.M.v. Schoo ten merkte op dat het verzoek was gedateerd op 5 april j.l. en had derhalve behandeling in de raad in een vroeger stadium verwacht. Namens het college zei burge- fneester Enklaar van oordeel te zijn het werk van deze groep zodanig verdienstelijk te vinden dat B en W besloten had de raad een subsidie groot fl. 1.500.- voor te stellen onder uitdrukke lijke voorwaarde dat het hier gaat om een eenmalige subsidie. Ten aanzien van het tijdstip van behandeling in de raad zei hij dat dergelijke aanvragen vooraf overwogen dienen te worden en wees ook op de vakantieperiode. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad het voorstel tenslotte goed.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1