„De roem van de kunstenaar thema in twee afleveringen DEB WATER IS ER GENOEG, MAAR ET IS WAT ONGELUKKIG VERDEELD. Euro melkheffing voor koeren onverteerbare zaal OPENBAAR KUNSTBEZIT PRESENTEERT Tentoonstelling Kijken naar prenten 99 dr. Michel Batisse ir jnOLiLJNö JMiLUWüHLAD - 10 öfifl. Ami - io Begin dit jaar startte Openbaar kunstbezit met een nieuwe formule: Thema-nummers die kunst uit heden en verleden samenbrengen en verbanden leggen met terreinen buiten de beeldende kunst. Het eerste thema - Kunst en Tijd - werd tussen februari en mei in 2 •j delen van 48 pagina's uitgebracht. Met het tweede thema „De roem van de kunstenaar", gaat het weer over een konfrontatie van heden en verleden: legendes van nu versus feiten van toen. Waren kunstenaars die nu wereldberoemd zijn dat ook in hun eigen tijd? Wat droegen die kunstenaar zelf bij aan hun roem? En waarom werden ze soms tijdenlang vergeten? Roland Holst. Omslag ca- igus Van Goghtentoonstel- 1892. 3 sept. - 31 dec. 1977 Rijksmuseum Gogh, Paulus Amsterdam. Vincent v Potterstraat In de eerste deel van „De roem van de kunstenaar" is de neers lag te vinden van nieuw onder zoek naar de etische aspekten van de roem (hoe het streven naar de roem werd gewaardeerd) en naar het mechanisme van de roem zelf (wat de rol was van invloedrijke vrienden en kunst- kritici sinds de Renaissance). Daarnaast gaat het om de ge volgen van de roem: legendes en mythen die zijn ontstaan rond leven en werk van Rembrandt, Hals, Van Gogh en Mondriaan, vier kunstenaars over wie roem in een zestal samenwerkende musea een reeks tentoonstellin gen gehouden wordt. Openbaar kunstbezit wil, door samen te werken met deze mu sea, meer doen dan alleen de abonnee via drukwerk, radio en televisie over kunst informeren: lezers stimuleren tot aktief kunstbezoek en bezoekers van de tentoonstellingen algemene informatie bieden over de (kunst-)historischt achtergron den. Ook de mus 'mkaart die abonnees recht geei% op gratis toegang tot vele Nederlandse musea, zet aan tot regelmatig museumbezoek. In deel twee dat in november zal verschijnen, gaat het meer om de gebruikerskant: een klein sociologisch onderzoek werd ge daan naar de houding van ver schillende publieksgroepen t.o.v. de roem van de kunstenaar en tevens werd een analyse ge maakt van „de verkondigers van de roem". Ook de rol van Openbaar kunstbezit komt daarbij aan de orde. Het onderwerp „De roem van de kunstenaar" zal tevens op radio en televisie worden be handeld. Over de televisie programma's zullen binnenkort mededelingen worden gedaan. Voor wat radio betreft: Open- Rembrandt van Rijn „De Ana tomische les" van Professor Tulp. 1632. 3 sept. - 16 okt. 1977, Mauritshuis, Plein 29, Den Haag. baar kunstbezit zal onderdeel zijn van het NOS-Cultuur- programma, dat vanaf septem ber op zondagavond van 9.30- 10.30 uur op Hilversum II wordt uitgezonden. Het intro- duktieprogramma van Openbaar Kunstbezit wordt uitgezonden op 25 september. Op 9 oktober volgt het eerste programma over „De Roem van de kunste naar" op Hilversum II om 10 uur 's avonds. geschiedenis der mensheid kan men ook beschrijven als een ftdurend gevecht om het nodige water te verkrijgen. Dat is een Igstuk dat steeds ingewikkelder wordt en waarvoor de oplossin- altijd het karakter van tijdelijkheid houden. Water is de waar piste, immers volstrekt onmisbare grondstof voor de menselijke lenleving. Hoeveel een persoon per dag nodig heeft varieert sterk aaar gelang de aard van het werk dat hij doet. het klimaat irin hij leeft en vooral gelet op zijn levensstandaard. Twee liter idag kan in sommige plattelandsgebieden het minium zijn. Maar iommige steden kan de behoefte stijgen tot meer dan vierhon- 1 liter per dag. Als.de huidige wereldbevolking gemiddeld per loon per dag tweehonderd liter zou verbruiken, zou het jaarto- neerkomen op driehonderd kubieke kilometer, in werkelijkheid »t het wereldverbruik nu tot ongeveer de helft. Maar hoe enorm massa ook is, het is maar een heel klein gedeelte van wat er water voorhanden is. Driehonderd kubieke kilometer is bijvoor- d maar de helft van het water, dat jaarlijks door de Missisippi Dmt. irstige steden. i de hoeveelheden betreft is teker voor de „huishoudelij- behoefte aan water vrijwel (al ter wereld gemakkelijk oende te produceren. De llemcn komen pas als het gaat hoe dit moet gebeu- en hoe dit moet worden ge- ncierd. En in dit opzicht ziet 'er voor een groot deel van wereld nogal somber uit. ral voltrekt zich een verste king die een toeneming van waterverbruik met zich Igt in sneller tempo dan de (aande aanvoer kan verwer- Dat veroorzaakt problemen, Ir erger nog is het in lande- gebieden waar tot dusver lig of niets is gedaan. De Hdgezondheidsorganisatie D schat dat in 1975 77 pro- van de 580 miljoen „stede- ?n" in de ontwikkelingslan- (China niet meegerekend) lot van een redelijk vol- ide watervoorziening, maar Islechts 22 procent der 1420 Pen op het platteland ook zo kkig waren. Dan is er de rbehoefte van de landbouw niet overal door de regen fls voldoende wordt bevre- Dan is irrigatie nodig en kost geweldige hoeveelheden Ir. Voor eén hectare tarwe is jddeld zevenduizend kubieke ir water vereist elk jaar en een hectare rijst vijftiendui- I kubieke meter. Het jaar- hiik voor irrigatie wordt is geschat op rond tweedui- I kubieke kilometer, waarvan |veer dertig procent weer te- leert in de rivieren of bij het jdwater, de rest verdampt in de grond. Verliezen door lamping zijn nog groter als stuwmeren en dergelijke egt, een achtste van het wa- Üat de NiJl opslaat achter de fendam, verdampt voor het luikt kan worden. En wat lekt uit de irrigatie- laltjes kan oplopenm tot wel tig procent. Bij de irrigatie i dus nogal wat water verlo- Maar als de wereld geen {er wil lijden zal landbouw- d moeten worden bevloeid, alljk op nog grotere schaal heden gebeurt De voedsel- landbouworganisatie FAO nodig dat de ontwikke lingslanden (zonder China) die nu 92 miljoen hectare bevloeien dit areaal in 1990 uitgebreid moeten hebben tot 114 miljoen hectare. Landbouw geremd. Hoe groot dit probleem is blijkt misschien niet voor iedereen uit zulke cijfers. In India is op het ogenblik ongeveer 38 miljoen hectare land vruchtdragend dankzij irrigatie- het land ver bruikt jaarlijks zoiets van 370 kubieke kilometer water, waarvan 95% voor bevloeiing wordt gebruikt. India zou meer dan honderdmiljoen hectare on der irrigatie kunnen brengen, maar het heeft er onder de hui dige technische omstandigheden het water niet voor In Israel waar alle beschikbare water vrijwel totaal wordt uitgebuit, is het deel van de irrigatie (plm. 75%) verminderd omdat meer nodig, was voor huishoudelijk en industrieel gebruik. De vermin dering werd gecompenseerd door efficiëntere bevloeiing en zuive ring van afvalwater. Het industrieel gebruik van wa ter neemt snel toe. In de indus triestaten van Noord-Europa, waar geen water voor irrigatie nodig is, gaat wel tachtig pro cent naar de fabrieken, hetzij voor koeling, hetzij voor produk- tief werk, hetzij om in ketels te worden gebruikt voor het maken van stoom. In industriestaten waar wel irrigatie in de land bouw wordt toegepast, komt het industrie-aandeel toch snel tot veertig, vijftig procent. In de ontwikkelingslanden is het per centage te verwaarlozen. Het in dustrieel verbruik valt te ver minderen door hergebruik en technische verbeteringen. Een speciaal probleem is dat indus triewater nogal eens vervuiling teweeg kan brengen in rivieren De voorraden. De hoeveelheid water op de planeet Aarde is enorm. Echter: 37.5% is zout, de zeeën en ocea nen. Slechts 2.5% is zoet water, maar zeven tiende hiervan is als ijs aan de polen en in gletsjers opgeslagen, in totaal 24 miljoen kubieke kilometer. En van de rest is het meeste grondwater. Op een kleine hoeveelheid na die als „fossiel" water uit zeer diepe grondlagen wordt gehaald, moet al het zoete water komen uit de kringloop van verdam ping, wolken, regen en sneeuw, rivieren tot het water weer in zee komt waar het weer kan verdampen enzovoort. De kring loop werkt uitstekend maar wel met grote variaties in tijd en plaats: de Amazone bevat zeer veel water maar daarmee kan men niet de Sahara bevloeien, noch de droge streken van Bra zilië. Zelfs met dammen is bij een rivier niet gemakkelijk een situatie te scheppen dat er altijd water is wanneer en waar men het nodig heeft. In dit opzicht is het gebruik van grondwater het meest bevredigend. Frankrijk bijvoorbeeld haalt thans zestig procent van het water uit de grond, veertig procent uit rivie ren. Hier vraag, daar aanbod Dit korte overzicht van de hoe veelheden zoet water van rede lijke kwaliteit waarover de we reld kan beschikken, zou kun nen leiden tot de conclusie dat er zoet water genoeg is voor de huidige en toekomstige behoef ten. Dat is wel zo, maar de vraag is geconcentreerd in een aantel betrekkelijk kleine maar dichtbevolkte gebieden die over het algemeen niet dichtbij de voornaamste aanvoer liggen, dat zijn rivieren in de tropen en in sommige poolgebieden Zo ligt de potentiële hoeveelheid per persoon per jaar waarop men in Europa en Azië kan rekenen omstreeks tweeduizend kubieke meter en is dit in Zuid-Ainerika meer dan tien keer zoveel. Uiteraard brengt dit de gedach ten op mogelijkheden om met ongebruikelijke middelen meer water ter beschikking te krijgen of de kwaliteit te verbeteren. Tot dit laatste behoort het zoet water maken uit zout of brak water, iets wat voor geïsoleerde eilandjes. toeristenoorden en sommige industrieën de hoge prijs waard kan zyn, maar waarvan de kosten voorlopig te hoog zijn om er op grote schaal gebruik van te maken. Het ge bruik van grondwater bereikt ook grenzen doordat de kosten van boren en pompen gauw zeer hoog worden. Het transport over lange afstanden eventueel ge-' volgd door opslag onder de grond, wordt eveneens beperkt door overwegingen van kosten Het naar Californië slepen van ijsbergen is voorhands ook slechts het terrein van de futu rologie. Met waterstaatkundige maatregelen is overal voorlopig tegen redelijker kosten meer te bereiken. Het waterprobleem van de wereld is uiteindelijk dus een kwestie van het in even wicht brengen van vraag en aanbod waarbij het knelpunt niet ligt in het voorhanden zijn van het water maar bij de eco nomische consequenties. Hoe men het ook bekijkt, er zal ge weldig moeten worden geïnves teerd om alle wereldburgers van voldoende bruikbaar water te voorzien. Dat gaat lopen in de miljarden dollars per jaar voor het bouwen van reservoirs en ir rigatiekanalen, afvalwaterreim- ging, tegengaan van vervuiling, ontzouting en andere maatrege len. Het zou ridicuul zijn in het wilde weg op zo grote schaal te gaan investeren, temeer daar over verscheidene aspecten van bijvoorbeeld het voorkomen van grondwater alle vragen nog lang niet met voldoende zekerheid kunnen worden beantwoord. Dat is wat gebeurt in het Interna tionaal Hydrologisch Program ma, een samenwerkingsverband voor het bestuderen van juist dit soort vraagstukken. Sinds 1975 onderzoeken wetenschap pers uit tal van landen samen hoe voor nu en de toekomst in de waterbehoeften van de mensheid voorzien kan worden, waarbij ze zich bewust zijn dat die mensheid ook zal moeten af leren al te milieu-onverschillig om te springen met het in meer dan één opzicht kostbare water. In een extra bespreking met de minister van Land bouw heeft het Landbouwschap de melkheffing, die op 16 september a.s. in de EG wordt ingevoerd, aan de orde gesteld. Uitvoerig is gesproken over het EG- zuivelbeleid, de daarmee samenhangende financiële medeverantwoordelijkheid van de melkveehouders en de cautieregeling. Melkheffing Het Landbouwschap heeft zijn standpunt ten aanzien van de melkheffing nogmaals herhaald en nader toegelicht. Het consta teert, dat aan enkele voorwaar den voor de invoering van de heffing niet is voldaan. De prijs verhoging waartoe de EG in april jl. heeft besloten, is bij lange na niet voldoende om de kostenstijging op te vangen. De inkomstenssituatie in de Neder landse melkveehouderij is slecht. Het Landbouwschap betwijfelt of de melkheffing op 16 september gelijktijdig in alle lidstaten van de EG wordt toegepast. Het heeft de minister gevraagd of de invoering van de heffing in EG- verband alsnog uitgesteld kan worden dan wel of deze op nul vastgesteld kan worden. Kunstkring „De Waag" te Al melo houdt van zaterdag, 17 september tot en met 19 ok tober een tentoonstelling van Nederlandse grafiek van de laat ste 100 jaar in het expositiecen trum van die naam. Het is een keuze uit een particuliere collec te. De openingstijden zijn dage- lijks, ook op zondag, van 12.30 - 17.00 uur en de toegang is gra tis. De opening vindt plaats op zaterdag 17 september om 16.00 uur met medewerking van de gitaristen Bert Baarslag en Hans Sullerki. Koffiepraatje op zondag 25 september door Henk Blokhuis. Cm- ïïf tft Minister van der Stee ziet geen mogeüjkheden om de invoering van de melkheffing uit te stel len. Er zijn volgens hem geen nieuwe feiten, die pleiten voor een herziening van het besluit van de EG-raad van landbouw ministers. De minister heeft uit voerig het Europees zuivelbeleid en de Brusselse besluitvorming toegelicht. Het besluit van de EG-ministerraad om een melk heffing van 1,5% per 16 septem ber in te voeren, vormt een on derdeel van een totaal pakket van maatregelen, waartoe de EG-raad bij de prijsbeslissingen het afgelopen voorjaar heeft be sloten. Volgens de bewindsman steekt de toen voor de zuivels ector genomen beslissing, te we ten een prijsverhoging van 4,4% per 1 mei 1977 en een melkhef fing van 1,5% per 16 september 1977, gunstig af bij het oor spronkelijke voorstel van de Eu ropese Commissie. Dit voorstel hield in een verhoging van de richtprijs voor melk van 3% pas vanaf 16 september, een melk heffing van 2,5% en een vermin dering van het monetair com penserend grensbedrag met 0.4 beiden eveneens per 16 septem ber a.s. Wat betreft het op 16 september gelijktijdig invoeren van de melkheffing in alle lidstaten van de EG, ziet de minister geen aanwijzingen dat de inning van de melkheffing in enige lidstaat op praktische moeilijkheden zal stuiten. De heer Van der Stee wijst erop, dat door het aanvaarden van de melkheffing toch een bescheiden prijsverhoging voor de melk is verkregen. Zonder het heffings- besluit zou dit niet mogelijk zijn geweest. De minister is destijds met grote aarzeling in Brussel akkoord gegaan met de melkhef fing. Een van de achtergronden is het grote belang van de Ne derlandse zuivelsector bij een gemeenschappelijk zuivelbeleid. De zuivelsector in Nederland ontvangt volgens de bewinds man dit kalanderjaar uit de af deling garantie van het Euro pees Oriëntatie- en Garantie fonds een bedrag van 2,2 mil jard, hetgeen neerkomt- op 20 cent per kg. melk. Het is voor de Nederlandse zuivelsector, die meer dan 50% van de produktie uitvoert, vanzelfsprekend dat Dubbelportret Albert Verweij en Stefan George - droge naald 1896 door Jan Th. Toorop (1858-1928). een goede export - ondersteund door een evenwichtig restitutie- beleid - belangrijk is voor het veehoudersinkomen, aldus mi nister Van der Stee. Hij illus treert dit met het verloop van de gemiddelde zuivelwaarden (netto-opbrengst van de melk voor dé melkveehouders) gedu rende de eerste drie maanden van het lopende melkprijsjaar. De zuivelwaarden zijn ten op zichte van de overeenkomstige perioden in 1976 gestegen met 7,5 a 8%. De minister verwacht bovendien dat de prijsdaling van rundveevoeders een gunstige in vloed heeft op de rentabiliteit van de melkveehouderij. Het Landbouwschap heeft de minister gevraagd of het minimum-tarief voor de melkhef fing van 1,5% op nul te brengen. De bewindsman zegt dat hier voor een wijziging van de EG- verordening nodig is. Hij wijst er echter op, dat de onevenwich tigheid van de Europese zuivel- markt een structueel karakter heeft. Het Landbouwschap constateert, dat de zienswijze van de minis ter ten aanzien van de melkhef fing niet overeenstemt met het standpunt van het georgani seerde bedrijfsleven. Het zal zich op korte termijn beraden over maatregelen die gewenst zijn, indien de melkheffing toch op 16 september ingevoerd wordt. Het heeft al eerder bij de minis ter aangedrongen op de voort zetting van de toegezegde las tenverlichting in de melkveeh ouderij. Cautieregeling Het Landbouwschap heeft met de minister gesproken over de cautieregeling (een regeling voor bijmenging van mager melkpoe der in veevoeders), die door het EG-Hof van Justitie veroordeeld is als strijdig met het Europees Verdrag. Aan de minister is ge vraagd naar de mogelykheden om veehouders, die schade gele den hebben door een hogere voerprijs, alsnog tegemoet te komen. Minister van der Stee wijst erop, dat het Hof de regeling strijdig- met het EG-Verdrag heeft be vonden, maar nog niet beslist neeft over een eventuele scha devergoeding. De bewindsman aril enige terughoudendheid in icht nemen zolang het Europese rlof en ook de Europese Com- •nissie deze zaak nog in behan deling hebben

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13