aan invaliden Heruitzending Teleac-cursus bedreigde landschappen Nationale ziekendag Eenmalige subsidie Boerendansgroep GEMEENTEBELANG VRAAGT WELZIJNSPLANNING Verloting Zwemvierdaagse YOGA Op zaterdag 17 september Echt of onecht?' Jongerendag van EO Tweede Evangelische Boekenbeurs Landbouwschap handhaaft bezwaren tegen melkheffing Zondag, 11 september, eerste herhaling Op 16 en 17 september HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 SEPTEMBER 1977 PAG. 5 lillst4! In een voorstel, dat dins dag, 13 september, aan de orde komt te stellen B. en W. de raad voor de bevoegdheid tot afgifte van „invaliden- parkeerkaarten" aan hun college over te dragen. In Op dinsdag 6 september is Teleac gestart met de heruitzending van de cursus bedreigde land schappen via Nederland 1. Er volgt echter nog een herhaling zondag 11 september van 18.15 - 18.45 uur. De cursus, die eerder met veel succes werd uitgezonden in het voorjaar van 1976, be handelt in dertien televi- sielessen het onderwerp .bedreigde landschappen'. Deze lessen worden be gonnen met de motive ring, daarna is in het kort aan de orde de ge schiedenis van wording en bewoning in het ver leden in bepaalde land schappen, terwijl vervol gens wordt ingegaan op de aantastende invloeden. Zo komen de diverse re gio's en een aantal van de ernstigste bedreigin gen ter sprake. De gegevens zijn bijeengebracht in samenwerking met de Stich ting Natuur en Milieu te 's- Graveland en vele vetegenwoor- digers van de provinciale Mileu- federaties, de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, Staatsbosbeheer, de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, de Neder landse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Pro vinciale Landschappen. Naast de televisielessen is er een cursusboek, bestaande uit dertien hoodstukken met vele kaarten en foto's, dat de behan delde stof in de televisielessen aanvult en completeert, alsmede een documentatiepakket. Deze cursus is een produktie van de Stichting Teleac in samenwer king met de Stichting Natuur en Milieu en met medewerking van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) en de ministeries van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en van Volksgezondheid en Mi- leuhygiëne. Aan de samenstelling van deze cursus werken mee: Gerrit van der Heide (adjunct-directeur Rijksmuseum Zuiderzeemuseum te Enkhuizen) eindredactie, Vic Langenhoff samenstelling cur susboek, Marijke M. A. Brunt adviezen. De cursus kost f24.50 Men kan zich als cursist aanmelden door overschrijving van f24.50 op po strekeningnummer 54 42 32 ten name van Teleac-Utrecht onder vermelding van BEDREIGDE LANDSCHAPPEN. De E.G.-raad van landbouwminis ters heeft besloten de melkheffing per 16 september a.s. in te voeren. Het landbouwschap zal opnieuw de heffing, een voor de melkveeh ouders zeer ingrijpende maatre gel, bespreken met de minister van Landbouw. Van meet af aan is het Landbouw schap van mening geweest dat de melkheffing niet op 16 september moet worden ingevoerd. De heffing is een nieuw middel van de Euro pese Gemeenschap in het kader van de financiële medeverant woordelijkheid van de melkveeh ouders. Zij is bedoeld om gelden te verkrijgen voor de afzetverruiming van zuivel en zuivelprodukten. De inkomenssituatie van de Neder landse melkveehouders is slecht. De sterke kostenstijging is bij lange niet goed gemaakt door de prijsverhoging waartoe de E.G.. dit voorjaar heeft besloten. De door de Nederlandse overheid toegezegcje lastenverlichting is van een te ge ringe omvang. Tegen deze achter grond is de invoering van de melk heffing een bijzonder harde maat regel voor de melkveehouders. Het landbouwschap heeft deze zaak herhaaldelijk aan de orde ge steld bij de minister van Land bouw. Op 6 juli j.l. is nog bij de be windsman gepleit voor een uitstel van de heffing dan wel om deze op nul te stellen. Dit gebeurde o.m. op grond van de volgende overwegin gen: de slechte inkomenssituatie van de Nederlandse melkveehouderij de onzekerheid ten aanzien van de inhoud van maatregelen die met de heffingsgelden betaald zullen wor den het ontbreken van de zekerheid dat de melkheffing gelijktijdig in alle lidstaten van de E.G. ingevoerd wordt het nog niet bekend zijn van de ef fecten van een vermindering van de melkproduktie ten gevolge van de per 1 juli j.l. ingestelde omschakelings- en niet- leveringspremies. Zondag 11 september a.s. wordt voor de vierde maal Nationale Ziekendag gehouden. De organi satie is in handen van De Zon nebloem (welzijnsbevordering voor zieken) en de KRO, zulks voor de eerste maal in samen werking met het Bureau Voor lichting Bloemen en Planten. Het doel van de Ziekendag is alle gezonde Nederlanders op te roepen éénmaal per jaar extra aandacht te schenken aan zieke en gehandicapte medeburgers. Gezondheid en ziekte zijn reali teiten van het leven. Daarom is het goed dat beide aspekten eenmaal per jaar op een bijzon dere wijze in de schijnwerper komen. In veel plaatsen van ons land worden godsdienstige bijeen komsten gehouden en allerlei aktiviteiten op het terrein van ontspanning ontplooid. Via radio en t.v. krijgt de Nationale Zie kendag belangstelling, terwijl 's morgens om 11.00 uur via Ne derland I door de KRO een plechtige eucharistieviering wordt uitgezonden en wel vanuit het Philips-Ontspannings- Centrum te Eindhoven. Tot motto werd door de organi satie gekozen: Laat bloemen spreken. Wij hopen dat zeer veel gezonden aan deze oproep ge volg geven. de toelichting op hun voorstel zeggen zij: „Bij K.B. van 5 mei 1977, Stb. 267 is het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens gewijzigd. Door deze wijziging zijn de wettelijke mogelijkhe den, om aan gehandicap ten parkeerfaciliteiten te verstrekken, verruimd. De nieuwe regeling houdt, kort aangeduid, in hoofdzaak het volgende in: De invaliden-parkeerplaatsen by het woon- en werkadres kunnen voortaan ook worden gereser veerd ten behoeve van gehandi- .apten die niet zelf een motor voertuig kunnen besturen, ver der zal deze reservering behalve voor motorvoertuigen ook voor invaliden-voertuigen mogelijk worden. Voorts kunnen bepaalde gehandicapten een invaliden- parkeerkaart krijgen, waarmee zij in het gehele land mogen parkeren: a. op de nieuw ingevoerde „al gemene invaliden parkeerplaatsen"; b. zonder tijdsduurbeperking op parkeerterreinen en in parkeer- zones; c. tot maximaal twee uur op plaatsen waar een parkeerver bod geldt, dat is aangeduid met borden 49 of 50 van bijlage II van het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat van 28 juli 1977 zyn nadere regelen vastgesteld betreffende de invaliden-parkeerkaart en de invaliden-parkeerschyf. In deze beschikking wordt aangegeven welke invaliden voor een invaliden-parkeerkaart in aan merking kunnen komen. Voorts wordt daarin bepaald, dat op grond van een geneeskundig onderzoek moet worden vastge steld of een lichamelijk gehandi capte aan de gestelde invalid- iteitsnormen voldoet. Ingevolge het bepaalde in arti kel 137 a van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens wordt de invaliden-parkeerkaart afgegeven door de raad of met machtiging van de raad, door het college van burgemeester en wethouders van de gemeente, waar de invalide in het persoon sregister voorkomt. Bij raadsbesluit van 1 februari 1967, nr. 479 heeft de raad de bevoegdheid tot het plaatsen en verwijderen van verkeerstekens op borden en op het wegdek, die een gebod of een verbod be vatten en het verlenen van ont heffingen van deze verboden aan ons college overgedragen. In verband hiermede komt het ons wenselijk voor dat uw raad ook de bevoegdheid tot afgifte van de invaliden-parkeerkaart aan ons college overdraagt. Wij stellen u daarom voor de bevoegdheid bedoeld in artikel 137a van het R.V.V. over te dragen aan ons college en te besluiten conform het bij de stukken ter inzage gelegde conceptrraadsbesluit". Van de verloting, gehouden door zwemclub „Twenhaarsveld" tij dens de zwemvierdaagse zijn nog enkele prijzen af te halen bij de heer Koetsier, Schoutens traat 29 Deze prijzen zijn geval len op de nummers: 52 - geel; 100 - rose; 134 - rose; 479 - wit; 560 - licht geel; 647 blauw; 802 - geel; 803 - geel; 815 - wit; 827 - licht geel; 899 - blauw; 952 - blauw; 962 - rose Naar aanleiding van de op zon dag, 7 augustus j.l. plaatsgevon den overstroming van de Dorps straat tengevolge van een wok breuk, die toen boven ons dorp lostbarste heeft de Firma Stok kers en Zoon (garage E.H.A.G) zich tot het dagelijks bestuur en de raad der gemeente gewend met de mededeling, dat zij schade heeft geleden aan zeil en vloerbedekking. Adressante vraagt voorzieningen te treffen om herhaling te voorkomen. Zoals men weet was dat niet de eerste keer, dat ter hoogte van de Spar-supermarkt en de kan toren van gemeentewerken een dergelijke wateroverlast werd ondervonden. Naar haar is medegedeeld is de ligging van de riolering de oor zaak van de ellende zegt de firma in haar klaagschrift. Verbetering verkeerssituatie De bewoners van de Ab Jan- sensstraat 2 en 4, de heren J C. Roele en W van Aken hebben b. en w en tevens aan de raad gevraagd een verbetering aan te brengen in de verkeerssituatie tussen de Nagelhoutstraat en de Ab Jansenstraat, aangezien het trottoir tussen hun percelen veelvuldig gebruikt wordt door het gemotoriseerd verkeer als verbindingsweg langs hun perce len tussen beide genoemde stra ten. Zfj geven daarbij aan welke op lossing naar hun inzicht de beste is, n.l. het trottoir ter plaatse in de Nagelhoutstraat door te trekken naar het plant soen en de uitrit van perceel Ab Jansenstraat 2 iets oostelijk te verleggen. ,Echt of onecht?" is het motto van de' jongeren- lag, die de Evangelische Omroep op zaterdag 17 september in Hilversum houdt. Het programma omvat diverse korte evangelisatie-toespraken, maar vooral veel muziek. De manifestatie wordt gehouden in de Expohal vlak naast het station Hilversum-Sportpark en begint 's morgens om tien uur. Het is de derde keer dat de EO een dergelijke jongeren dag organiseert. Beide vorige manifestaties werden door zeker 3500 jongeren bijgewoond. Orga nisator Ger de Ridder: „Wij hebben ons deze keer gereali seerd, dat jongemensen op het ogenblik geconfronteerd worden met allerlei zaken die als echt worden gepresenteerd, als een oplossing voor hun problemen, maar die in werkelijkheid onecht zijn: ze bieden juist helemaal géén oplossing". De ex-goeroe Rabi Maharaj, af komstig uit de hoogste Hindoe- kaste, komt spreken over oos terse religies, transcendente me ditatie en yoga. Voordat hij christen werd was hij een als god vereerde yogi. Andere spre kers op de jongerendag zijn Jo- han Frinsel, directeur van de vereniging „Tot Heil des Volks" en Henk Binnendijk van „Wind kracht 16", het jongerenpro gramma van de EO-TV £lly en Rikkert, evenals de gos pelformatie „Nutshell" verlenen muzikale medewerking aan het programma, dat voorts veel community singing o.l.v. Auke Lemstra bevat. De toegang is gratis. In het kader van „EO-Regio" (groot aantal aktiviteiten in het hele land) organiseert de EO 's avonds voor jong én oud in de zelfde Expohal een z.g. presentatie-avond. Sprekers op deze avond zijn ds. Glashouwer, voorzitter vart de EO, en de zelfde Rabi Maharaj van de jon gerendag. Muzikale medewerking wordt verleend door het koor „Jubilate Deo" uit Woudenberg o.l.v. Pieter Stolk en door het Dubbel mannenkwartet „Arn hem" o.l.v. de heer D. F. Spreeuwers. Daarnaast is er veel plaats ingeruimd voor koor- en samenzang. De avond begint om 20.00 uur en ook dan is de toe gang vrij. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor de Hol- tense Boerendansgroep een éénmalige subsidie te verlenen voor haar buitenladse reizen. In hun toelichting zeggen zei: „Bij brief d.d. 5 april 1977 heeft de folkloristische dansgroep „de Holtense Boerendansers" ver zocht om een subsidie in de kosten van buitenlandse reizen in 1977. Dit betreft reizen naar Queddelbach (Did.), Freiburg en Edinburgh. De nadelige saldi van de reizen naar Queddelbach en Freiburg bedragen resp. 1.400- en 250.-. Deze tekorten kunnen naar onze mening met een redelijke deel nemersbijdrage worden opgehe ven. Dit is niet het geval bij de tiendaagse reis naar Edinburgh. Het tekort voor deze reis wordt geraamd op 6.774.- Uit de ver enigingskas kan een bedrag van 2.000.- worden bijdragen, zodat een nadelig saldo resteert van 4.774.- De deelnemers betalen ca. 250- per persoon. Deze dansgroep ontvangt geen jaarlijkse subsiedie op grond van de „Verordening regelende de subsidiëring van plaatselijke culturele-, jeugd- en sportvereni gingen". Wij stellen u voor de dansgroep „de Holtense Boerendansers" een éénmalige subsidie te ver strekken van 1.500- onder aan tekening dat hieraan geen rech ten kunnen worden ontleend met betrekking tot eventuele subsidiëring over volgende jaren. De financiële commissie kan zich met dit voorstel verenigen. Zoals men al enkele malen in het Holtens Nieuwsblad heeft kunnen lezen is de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk van plan het komende seizoen te starten met yogalessen. Een groot aantal mensen heeft zich naar aanleiding van de voor gaande persberichten opgegeven voor deze nieuwe aktiviteit. Maar aan de hand van de vele vragen die binnenkomen, is ge bleken dat yoga voor velen nog een vreemd, onbekend begrip is. Vandaar dat we nog even wat dieper willen ingaan op de vraag „Wat is yoga nu precies". Yoga is beslist niet hetzelfde als gymnastiek of trimmen. Bij deze laatste twee, hoe ontspannend zij soms ook zijn, staan we energie af. De bedoeling van yoga is juist, dat we energie op nemen. Doormiddel van adem* halingsoefeningen en bepaalde houdingen, stelt yoga ons irf staat het functioneren van spie ren en organen meer bewust te worden en daardoor soepeler en gezonder. De houdingen die bij yoga worden beoefend hebben beslist niet niet alleen te maken met op je hoofd kunnen staan etc. en men hoeft dan ook echt geen atletisch figuur te zijn om aan yoga te kunnen deelnemen. De bedoeling van de yogalessen in Holten, die vermoedelijk on der leiding zullen staan van Pa tricia Oosterling, is dat er in kleine groepjes van 7 tot 10 mensen, ontspanningsoefeningen worden gedaan, die hen in staat stellen bewuster te leren bewe-. gen. Na het yoga-uurtje krijgt men de gelegenheid om onder het genot van een kopje thee nog wat na te praten over de ervaringen. Dus geen moeilijke dingen, zoals velen denken. Jong en oud kan dan ook aan yoga deelnemen. Voor informatie en opgave kan men terecht by Mevr. G. van der Meer, Canada straat 35, Holten (tel. 15 49). Voor de tweede keer wordt op 16 en 17 september een evange lische boekenbeurs gehouden. Dat evenement vindt plaats in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Ongeveer veertig uitgevers van en groothandela ren in christelijke lektuur zul len met stands zijn vertegen woordigd. Er zullen ook enkele producten van grammofoonpla ten en leveranciers van decora ties bij zijn. De eerste evangelische boeken beurs werd in maart van dit jaar gehouden, voorafgaande aan de Boekenweek. Daar werd toen het christelijke boekenweekgeschenk ten doop gehouden. De beurs was georga niseerd door het Christelijk Lek tuur Kontakt (CLK), een sa menwerkingsverband van chris telijke uitgevers en boekhande laren. De tweede beurs werd voorbereid door een op initiatief van het CLK gevormde werk groep. Op 16 september ver wacht men voornamelijk boek- handelaraen. De tweede dag (17 september) is in hoofdzaak be doeld voor personen en instel lingen die op kerkelijk terrein met lektuur werken, zoals zondagsschool-, jeugd- en bijbel- kringleiders. boekentafelhouders, evangelisten, predikanten, cate cheten, etc. Op beide dagen is de beurs geopend van 10 30 - 17.00 uur. De voorzitter van de raadsfrac tie van Gemeentebelang, 'de heer J. Warrink heeft zich na mens de fractie met het volgend schrijven tot het 'college van b. en w. gewend: Nu de Rijksoverheid het wel zijnswerk meer en meer tracht te decentraliseren, hetgeen blijkt uit het voornemen om o.a. de rijkssubsidieregeling, sociaal en cultureel werk te veranderen in een rijksbijdrageregeling, ligt het voor de hand dat de welzijn splanning in toenemende mate een gemeentelijke aangelegen heid gaat worden. Als onderdeel van het welzijnswerk functio neert reeds enige jaren de stich ting sociaal en cultureel werk. Wij krijgen in toenemende mate de indruk dat de bovenge noemde stichting de contacten met de locale behoeften gaat verliezen. Deze conclusie leiden we af uit de toenemende activiteiten van de verschillende buurtverenigin gen. Juist in het sociaal cultu rele vlak liggen de behoeften schijnbaar anders dan door ge noemde stichting wordt ge taxeerd. Hoewel het geven van yoga^ lessen een loffelijk streven is, zijn wij van mening dat de locale behoeften daarmee on recht wordt aangedaan. Wij zijn dan ook van mening dat er bij de toekomstige wel zijnsplanning de nodige inspraak dient te komen en wel van al die groepen, die zich in enigerlei vorm bezig houden met het wel- zyn van onze gemeente Holten. Het mag geen exclusieve taak zijn van de stichting alleen. Wij zyn van mening dat de verant woordelijkheid in dezen ligt bij het gemeentebestuur. Onze gedachten gaan bij de welzijnsplanning uit tot het in het leven roepen van een art. 62 commissie, die een zodanige samenstelling zal moeten heb ben, dat de locale behoeften en wensen zo duidelijk mogelijk ge stalte kunnen krijgen. Aan het slot van zyn schrijven vraagt de heer Warrink of het College reeds initiatieven heeft ontwikkeld, die moeten leiden tot een welzijnsplanning en in dien dit niet het geval is of het bereid is zich in zijn advisering te laten leiden door een artikel 62 gemeentewet) commissie.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5