auto-test Plymouth Volare rij-impressie Renault 5 GTL Rekord verkopen siieuwe auto's Dertig jaar Volkswagen in Nederland Grote problemen met csfzet gebruikte £êu!@'$ ifSSA De vraag naar Amerikaanse automobielen zou je in peri oden in kunnen delen. Rond de vijftiger jaren, zowel er voor als er na waren de Ame rikaanse automobielen zeer in trek. Ford, Chevrolet en Ply mouth zijn o.a. heel bekende verschijningen op onze wegen geweest. Beide laatstgenoemde kwamen en komen nog uit concerns die meer namen in hun register hebben staan. Ford heeft ook zo z'n model len-range. De Amerikaanse auto-markt kende ook namen als Packerd, Studebaker, Kaiser-Frazer, Willy's, Hudson. Deze verdwe nen jammer genoeg van het toneel, waardoor op het im mense continent dat Amerika is, nu nog maar vier echt Amerikaanse merken bestaan. Dat zijn Ford. General Motors, Chrysler en American Motors. Voor een rij-impressie van een U.S. auto kwamen we bij Chrysler terecht, waar we een 8-ciIinder Plymouth ter be schikking kregen, die met al les erop en eraan tegen de 32 mille kost. Gunstige koers Sinds enkele jaren stijgt de waag naai- deze grote auto's gestaag en dat komt in be langrijke mate door de vrij gunstige dollarkoers, waardoor deze auto's verhoudingsgewijs zeer acceptabel in prijs liggen. In Europa zijn vandaag aan de dag de grotere en duurdere middenklasse auto's allemaal geprijsd rond de dertig mille, met wat afwijkingen naar be neden. maar eerder naar boven wanneer het gaat om uitvoe ringen met veel extra's. De Amerikanen hebben of een 6-cilinder of een 8-cilinder krachtbron die verhoudingsge wijs qua cilinderinhoud boven het niveau van de Europeanen ligt Hierdoor zijn deze moto ren vooral op het punt levens duur in vele gevallen de hoger opgevoerde Europese motoren de baas Dat wil niet zeggen dat de hedendaagse 4-cilinder, bij de Europese fabrikanten nog het meest toegepast, geen 100.00Ö en meer kilometers meegaat. Die 100.000 heeft een beetje een magische grens. Maar vooral de automobilisten die zeer veel rijden en daar bedoelen we o m. taxi-bedrijven mee. verwachten een kilome- trage van 200.000 en meer. Diesels komen in dit punt ook aardig mee en het kan best zijn dat ook in Amerika de diesel opgang zal maken. Maar nu een aantal facetten van de Plymouth Volare. Wegligging Die is voor Europese begrip pen qua vering aan de weke kant De auto heeft neiging te deinen en de schokbrekers vangen dat niet geheel pro gressief op, alhoewel de fabriek beweert dat voor de Europese markt de schokbrekers al aan gepast zijn. Het is een eigen schap die Amerikanen waar schijnlijk juist zo acceptabel vinden omdat de snelheid die daar gereden mag worden la ger ligt dan bij ons en in an dere omringende landen Uit ervaring kunnen we zeggen dat vervanging door Ota. Koni's de demping veel Europeser maakt en de auto prettiger te berij den is. Wil men dit veranderd hebben, dan is het met zo'n grote kostenpost. Het ligt in de orde van ruim f 700 - a f800 - en daarvoor worden dan extra zware schokbrekers ge monteerd. De wegligging is onderstuurd. maar dit wordt voor het gevoel helemaal weg genomen door de stuurbe krachtiging. die wat te opti maal functioneert Deze lijkt op het gevoel heel direct maar is wat mindere mate. Toch vinden veel automobilisten dit fijne aspecten aan een auto en men vindt ze bij Europeanen ,ook wel terug, vooral daar waai' voorwielaandrijving ge combineerd wordt met een be krachtigd stuur De remmen zijn erg sterk bekrachtigd Bij een lichte pe- daaldruk wordt er een opti male hulp geleverd, die in het begin enige gewenning vraagt. Niet overdreven De carrosserie is van buiten fors en groot, zonder dat het jaren geleden gebezigde woord pompeus direct van toepassing is. Ook in Amerika worden de afmetingen geminiseerd, even als de cilinder-inhoud van de motoren. Een drastisch bezui nigingsprogramma wordt de komende jaren doorgevoerd en de auto's van Uncle Sam moe ten zuiniger worden. Bij de niet kinderachtige buitenmaten valt de interieur ruimte wat tegen. Het is niet zo dat de auto krap is Men zit er comfortabel in, waarbij het zitvlak van de voorstoelen niet de grootste weldoener is. De kofferruimte valt erg tegen. Diepte en breedte zijn opti maal, maar de hoogte is erg gering De bodemplaat ligt hoog en het forse reservewiel neemt heel wat ruimte in de bodem weg Een grote tank hangt net achter de achteras en er is daar lang niet zo met centimeters gegoocheld om ruimte te winnen als bij onze producten. Van bumper tot bumper meet de Plymouth 511 cm., hetgeen langer is dan de grotere Europese middenklasse Men noemt deze generatie zelfs compact cars, hetgeen voor ons wat minder begrijpelijk is. In Amerika denkt men groter en wijdser en de termen die men bezigt zijn daar geheel op af gestemd. Veel glas -de voorruit heeft een getinte rand aan de bo venkant- met een zeer goed uitzicht rondom is weer één van die pluspunten, evenals de ruime instap door de vier grote en zware portieren. Het dashboard is overzichtelijk maar de stilering van het ge heel inclusief de instrumenten vinden we niet zo geslaagd als we hier wel bij vrij veel mer ken zien. Airconditioning wordt meer en meer ingebouwd en dat is toch wel erg prettig Vooral wanneer de zonne warmte door het glas dringt en men bij warme dagen in een Maandag 8 augustus j.l. was een gedenkwaardige dag voor Pon's Automobielhandel. Op die dag werd het feit herdacht dat dertig jaar geleden met de import van Volkswagens be gonnen werd. De onderneming werd in 1928 opgericht en im porteerde General Motors pro ducten. Toen GM het in eigen regie ging doen werden de Pon's importeur van Federal Trucks. In de dertiger jaren legden zij reeds de eerste con tacten om zo snel mogelijk de import van de Volkswagen te bemachtigen. Ben en Wijnand Pon namen, toen zij wat meer informatie hadden verkregen, contact op met de Gezuvor, de nieuwe Gesellschaft zur Vor- bereitung des Deutschen Volkswagen in Berlijn. Aan het eind van de jaren dertig had men de constructeur. Pro fessor Porsche, de toezegging dat zij het agentschap voor ons land zouden krijgen zodra er Volkswagens vrij zouden komen voor export. De 2e we reldoorlog brak uit en het zou nog 8 jaar duren voor het zo ver was. In 1947 de eerste In het voorjaar van 1946 namen ze de oude „Volkswa gendraad" weer op en gekleed in officiersuniform ging Ben Pon Sr., voorzien van vele ..Permits" naar het kapot ge bombardeerde Wolfsburg om de contacten te hernieuwen. Met militaire gesprekspartners werden de onderhandelingen na 8 jaar heropend en op 8 augustus 1947 was het zover. De contracten werden gete kend en Pon's Automobielhan del in Amersfoort werd de eer ste VW-importeur. 200 Kevers De eerste order werd ge plaatst voor 200 kevers, de inmiddels befaamd geworden „bril" Alle auto's hadden de zelfde kleur, dezelfde bekle ding. dezelfde uitvoering en dezelfde motor In oktober van dat jaar werden de eerste 6 af geleverd. Ben Pon ging ze met enkele medewerkers zelf over de weg halen. De prijs in die dagen was f2275.- en dat was een boel geld. Auto's waren op de bon en men kreeg er één toegewezen. Dat kon een Ci troen zijn, een Peugeot, een Skoda maar ook een kever. In de loop der jaren onderging de VW duizenden verbeteringen Maar één ding maakte deze auto voor velen begerenswaar dig. De grote duurzaamheid en dat is een uitermate belangrijk detail. Te lang Met nieuwe modellen uit brengen wachtte Volkswagen veel te lang. Pas in 1973 kwam de eerste VW van de nieuwe generatie op de markt Motor voorin en voorwielaandrijving. Precies het tegengestelde van een tientallen jaren lange suc ces-formule met alles achter. Nu gaat het weer goed. Had men eens een marktaandeel van ongeveer 22%, nu is het weer krap 10%. Het is ook al lager geweest, toen de belang stelling voor de volkswagen ging verflauwen. Pon werkt met meer dan 300 verkoop- en servicepunten. In 1947 werden 67 kevers geïmporteerd. In 1959 werd de 100.000 auto afge leverd. In 1968 waren het al 500000 en dit jaar werd de 900.000 ste auto ingevoerd. Cij fers die heel wat zeggen op een nog steeds groeiende markt. Imponerend In het vooronder vinden we een V-motor met 8 cilinders die voor een respectabel ver mogen en acceleratie zorgt van 0-100 in 8 sec Een vermogen van 150 Din pk komt uit de 5.2 liter motor. Dat daarbij de nodige brand stof (1 op ruim 4) door de car burateur stroomt behoeft geen betoog. Rustig accelererend en rijdend kunnen er enkele kilo meters meer (1 op 6) op een liter gereden worden. Aan de stuurkolom zit een „speed-pilot" om de snelheid te fixeren Ingedrukt blijft de auto de zelfde snelheid aan houden en kan het gaspedaal losgelaten worden. Bij afrem men wordt de! verbinding ver broken en herstelt zich niet automatisch. Het houdt dus geen risico in om met een in gestelde vaste snelheid te rij den Een ouderwetse zaak is het dimmen met een knop op ide vloer Niet zo erg, maar wel wat verwarrend, wanneer nor maliter de dimbediening aan de stuurkolom zit, waar te genwoordig veel meer gegroe peerd is Standaard was een „Fuel pacer" gemonteerd. Dit is een lampje op het spatbord dat naast de controle functie op het linker-knipperlicht ook aangeeft of er veel benzine verbruikt wordt. Bij fel accele reren licht het op. Eindoordeel Zo te zien heeft een Ameri kaan een aantal interessante zaken, waarbij de positieve punten voor Amerikanen be langrijker aandoen dan bij ons. Dat heeft betrekking op afme tingen. motorvermogen en vooral uiterlijke aankleding Als Europeanen kunnen we in het algemeen met minder toe De techniek, het onderhuidse dus, is bij de Europese auto mobiel-industrie over het al gemeen geavanceerder. Deze auto en dat geldt in z'n alge meenheid, appeleert aan een bepaalde groep automobilisten, die eerder groter dan kleiner wordt Dat komt mede omdat in vergelijk met de Europese klasse (motorinhoud) enkele tienduizenden guldens meer betaald moeten worden Van het een komt het ander Bij bijna iedere verkoop van een nieuwe auto wordt een andere ingeruild Om deze in- ruiler weer kwijt te raken wordt veelal een nog oudere auto terug genomen Dat wordt een steeds groter pro bleem. Wanneer voor een inrui- ler op een inriiiler niet hoger dan een riëel bedrag betaald zou worden, was de autobran che een eind op de goede weg Alle goede bedoelingen ten spijt bieden de garages vaak tegen elkaar op om maar een auto te verkopen Levensgroot Nu de vraag en dus de afzet van gebruikte auto's sterk ge daald is. komen de problemen Deze zijn levensgroot Over het algemeen heeft men veel te veel gebruikte automobielen en de bedragen die er mee ge moeid zijn, zijn zo hoog dat vele bedrijven er door in liqidi-., teitsmoeilijkheden kunnen ko men Wat daar aan te doen. Saneren zou men zeggen. Dat betekent dat de oudere auto's naar de sloop moeten verdwij- fien. Uitgezonderd mooie exemplaren moeten alle andere vehikels daar terecht komen waar ze niet meer verhandeld kunnen worden. Eigenlijk zou er een premie van rijkswege gegeven moeten worden om de eigenaar min of meer schade loos te stellen. Met dit bedrag, het zal niet meer dan hooguit enkele honderden guldens kunnen zijn, kan hij een aan betaling verrichten bij de aan schaf van een jongere en be tere auto. Tenminste wanneer het object gefinancierd moet worden. En dat. is in vele ge vallen zo Met deze premie komt er dan gang in het op lossen van een steeds groter wordend probleem Goede stoot De al jaren in de pen zijnde periodieke keuring zouden een goede stoot in die richting kunnen betekenen Elke auto mobilist gaat er van uit dat zijn auto goed is, mooi is en nog wel de nodige guldens zal opbrengen. De garages bieden een bedrag en moeten dan er varen dat men veel hoger ver wacht had of dat een collega meer biedt Ter wille van de verkoop gaat men dan door de In de loop van het vorige jaar heeft de serie vijfjes van Renault er een heel zuinige versie bij gekregen in de vorm van de 5 GTL. I11 deze klasse automobielen met een cilin der-inhoud van rond de één li ter inhoud kan al opmerkelijk zuinig gereden worden. Re nault slaat met haar modellen, die de 4, de 5 en de 6 omvat ten, helemaal geen slecht fi guur. Trouwens het is een verdienste van alle Franse au toproducenten dat zij op het punt zuinigheid al veel be reikt hebben. Doorbraak Nu heeft Renault met de 5 GTL. die in 1976 vrij geruis loos geïntroduceerd werd. een doorbraak willen bereiken naar nog zuiniger autorijden, zonder dat er ailemaal foefjes bedacht moeten worden om dit te be- knieën en de winst is weg. Zo komen de problemen en wan neer men op dit moment eens de moeite neemt langs een aantal garages te ryden dan ziet men de ingeruilde auto's bij honderden staan. Dat is in wezen een bijzonder ongezond aspect, omdat de garagehou der. wanneer hij te veel inge ruilde auto's heeft staan, geen behoefte heeft er nog meer bij te nemen, wanneer hij weer een nieuwe kan verkopen. Vertekend beeld De rooskleurige cijfers van de 'nieuw' verkopen geven in wezen een vertekend beeld van de situatie in de autobranche Veel garagebedrijven houden de mooie en jonge ingeruilde auto's zelf en doen de oudere naar de handel Ook deze zit ten behoorlijk vol en nemen niet graag meer af of het moet tegen weggeefpryzen zijn. De vicieuze cirkel waar men in te recht gekomen is laat zich niet zo maai' oplossen. Om de grote bedrijfstak die de garagebedrij ven omvat geolied te laten lo pen. zowel in de verkopen als in de werkplaatsen, waar zeer veel arbeidsplaatsen mee ge moeid zijn, dienen ingrijpende maatregelen genomen te wor den In de eerste plaats dienen deze uit eigen initiatieven te komen, waarbij er grondig ge saneerd zal moeten worden met voor de automobilist als direct negatief punt een lagere prys voor zijn gebruikte auto reiken. Een grotere cilinderin houd. een hogere eindreductie en een wat lager toerental zijn zo enkele technische zaken die mee werken om het verbruik gunstig te beïnvloeden Ook de carburateur is wat geknepen en dat kon in dit geval uitste kend. Met deze technische ver anderingen/verbeteringen heeft Renault bereikt dat de GTL opmerkelijk zuinig rijdt. Men durft te stellen dat door de bank genomen het mogelijk is 15 a 16 km. op één liter te rij den En dat voor een auto met bijna 1300 cc inhoud is lang niet slecht. Om dit alles niet bij woorden te laten, maar in de praktijk te beoordelen, organiseerde Renault een grote zuinigheids wedstrijd langs de 11 steden in Friesland, waar in de goede tijd de Elfstedentocht op de schaats plaats vond. Niet al leen de route is voor een niet-Fries bijzonder interessant, zo gemakkelijk kom je er niet toe om dit traject te rijden, maar tevens ervaart men welke ontberingen in de strenge winters de duizenden schaatsers en schaatsters moesten ondergaan. Over het traject van ruim 250 km. diende met een ge middelde van 55 km. gereden te worden en dat is met de onbekendheid van het parcours en het overige verkeer geen eenvoudige zaak, wanneer in het oog gehouden wordt dat zuinigheid voorop stond Niet hard optrekken, niet snel rij den en toch 55 km. gemiddeld aanhouden. Daar tussendoor in de karakteristieke en pitto reske steden en dorpen nog uitkijken naar monumenten ed., maakte het een hele op gaaf om èn zuinig èn op tyd terug te zijn. Ruim 20 Onze équipe bleek bij terug komst een iets lager gemid delde gemaakt te hebben dan 55 km en het verbruik lag op 19.11 km. per liter. De uiteinde lijke winnaars reden 23 66 km. op één liter en hadden een gemiddelde van 55.11 km. per uur Wanneer de motor even buiten beschouwing gelaten wordt, blijkt de GTL een echte R-5 te zijn. Het loopt al tegen de zes jaar dat deze succes volle -auto op de markt ver scheen. De vormgeving is één van de meest aantrekkelijke in deze sector gebruiks auto's. Het interieur van de 5 ziet er smaakvol uit. Het instrumenta rium is samengevat in een rechthoekige console met rechts daarvan een aantal schakelaars die direct onder handbereik liggen. De stoelen zitten goed en het stuur ligt bijzonder prettig in de hand. Wegligging en vering staan op hoog niveau, waarbij het comfort zelfs door grotere au to's niet overtroffen wordt. Torsievering en telescopische schokbrekers, zowel voor als achter, zorgen voor de vering en de demping. In zijn totaliteit kan de R-5 als comfortabele en handelbare auto in de kleinere klasse aan gemerkt worden. Welk type men kiest hangt af van de persoonlijke smaak en het be drag dat men investeren wil. Een grote verdienste is dat deze fabriek zoveel uitvoerin gen fabriceert, waardoor de kring van geïnteresseerden en kopers alleen maar groter kan worden. oven komt te vertoeven, doet deze geruisloos werkende ver versing en verkoeling als een verademing aan.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13