Van het erf der kerk Een fotoreportage van zorgeloze dagen Wij iets armer9 zij een leven rijker REDT EEN KEVEN VVV richt zich tot de 6)5-plusser Waar gaan we heen? Raad van kerken schrijft kabin e tsforma te 11 r - HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 JULI 1977 - PAGINA 9 Onder het motto: „Redt een le ven", voert de Nierstichting Nederland al geruime tijd een campagne teneinde meer aan dacht en hulp te verkrijgen voor het toenemend aantal nierpatiènten in Nederland. In diverse brochures wordt de problematiek van nierpatiènten omschreven en worden moge lijkheden aangegeven waardoor nierpatiènten kunnen worden geholpen. Kortgezet gaat het hierbij om het volgende: Functie Zonder onze nieren kunnen wij niet leve*-, omdat ze ons bloed zeven en zuiveren. Het gezui verde bloed sturen ze terug in onze bloedsomloop en het afval wordt afgevoerd door de urine- leiders. Dag in dag uit verwer ken onze nieren zo'n 150 liter vloeistof. Tenminste, als ze ge zond zijn. Maar onze nieren kunnen ook ziek worden. Bij voorbeeld door ontstekingen, stenen, gezwellen of erfelijke nierziekten en sommige vormen van verhoogde bloeddruk. Wanneer dat één van onze nie ren overkomt valt het allemaal nog wel mee. Met één nier kun nen we leven. Maar als onze beide nieren worden aangetast ziet het er slecht voor ons uit. Zeker als sprake is van chroni sche Lslepende) niervergiftiging, want fn dat geval kunnen onze nieren hun werk niet meer aan. Inplaats van dat de afvalstoffen volledig worden afgevoerd ver- rCitjySïlCHTlNG NëDERXAKd GIRO 38ÖOOO giftigen ze langzaam ons li chaam. Kunstnier Chronische niervergiftiging is lang een dodelijke ziekte ge weest Dankzij de kunstnier is hier gelukkig verandering in ge komen. De kunstnier (het woord zegt het al) vervangt onze nie ren wanneer die hun werk niet meer kunnen doen. De behande ling aan de kunstnier heet dia lyse en moet twee, soms drie keer per week worden toegepast. Elke behandeling duurt 6 - 10 uur Een verschrikkelijk moei lijke opgave dus voor zowel de patiënt als voor alle betrokke nen. Er is echter (op niertransplanta- De sectie voor sociale vragen van de Raad van kerken in Neder land heeft in een brief aan kabinetsformateur Den (Jyl \e kennen gegeven welke vraagstukken haar bijzonder zwaar wegen, welke overwegingen een rol spelen en in welke geest de sectie hoopt dat een nieuw kabinet daaraan aandacht wil geven. Omdat de formateur overstelpt is en wordt met wensen en ad viezen heeft de sectie zich be perkt tot die zaken waar ker ken, gezien hun opdracht, het meest tot geroepen worden, d.w.z. nood van mensen en de kwaliteit van de samenleving. Inhakend op instemming van drs. J. den Uyl in de afgelopen jaren met de doeleinden van de beweging voor nieuwe levensstijl schrijft de sectie: wij zfjn er van overtuigd dat de motieven van deze beweging nog altijd in hoge mate geldend zijn. Zowel de relaties tot de derde wereld, de ernst van de ecologische problematiek, als ook de crisis in de hoog-gelndustraliseerde samenleving van Europa dwin gen tot vernieuwing van gronds lagen en doeleinden van de maatschappelijke en economi sche orde. Waar mogelijk hopen wij dat de toekomstige Neder landse regering initiatieven zal nemen die kunnen leiden tot een meer rechtvaardige en vooral houdbare samenleving waaraan zoveel mogelijk mensen in een open discussie kunnen deelnemen. Aldus de sectie die in verband met de zorg voor de zwakke groepen in de samenle ving en de zorg voor het leven namens de kerken aandacht vraagt voor zeven zaken: Dc werkgelegenheid: bepleit wordt dat zoveel mogelijk men sen aan het arbeidsproces kun nen deelnemen. Herinnerd wordt aan de bereidheid, enkele maanden gelden door de raad van kerken in een brief aan de stichting van de arbeid uitge sproken. om - indien de herver deling van de bestaande hoe veelheid arbeid offers vraagt in de inkomenssfeer - de leden van de aangesloten kerken op te roepen zich vertrouwd te maken met een matiging van inko mensstijging van alle groepen van de bevolking En ook wordt herinnerd aan een aantal over wegingen met betrekking tot de structuur van de ondernemings raden die de sectie zelf enkele maanden geleden uitbracht. Ontwikkelingsbeleid: de sectie vertrouwt erop dat het beleid van de afgelopen vier jaar krachtig zal worden voortgezet en zal worden verbeterd, met name ten gunste van de armste landen en bevolkingsgroepen. De kerken in ons land hebben meermalen hun verantwoorde lijkheid in deze uitgesproken en zijn doende om nu ook in Euro pees verband de ontwikkelings opvoeding te bevorderen. Vluchtelingen: jje sectie hoopt dat dc getalsgréns voor de op neming van asylzoekers in ons land - 750 per jaar - ieder jaar opnieuw bepaald zal worden te gen de achtergrond van de nood van asylzoekers. Bovendien hoopt zij dat niet deze getals- grens. maar de risico's, die de asylzoekers lopen, doorslagge vend zullen zijn. Voorts ver wacht de sectie dat allen die zich aan onze grenzen als vluch telingen melden menswaardig ontvangen worden en dat hun verzoek met de grootst moge lijke zorgvuldigheid behandeld wordt. Buitenlandse werknemers: de sectie ondersteunt het verzoek van het moderamen van de raad midden vorige maand aan de staatssecretaris van justitie om alsnog te zoeken naar een an dere oplossing voor de illegale buitenlandse werknemers wier beroepsprocedure bij de Raad van State - om ook „geregulari seerd" te worden (een verblijfs vergunning te verkrijgen) - nu nog loopt. De vooruitzichten voor hen, wier zaak nu al enige jaren sleept, zien er somber uit, terwijl andere verwachtingen zijn gewekt en in dezelfde pe riode nauwelijks actie is onder nomen tegen „illegale werkge vers". Pluriforme samenleving: er be staat onvoldoende visie op ruimte voor en grenzen van een pluriforme - in ons land toene mende - samenleving waarin mensen en groepen van verschil lende culturele, religeuze en et hische indentiteit met elkaar samenleven. In samenwerking met sociaal-culturele kaders in de samenleving dient ons in ziens een diepgaand bewustwor dingsproces op gang gebracht te worden. Aldus de sectie, die verwijst naar haar eerder plei dooi voor een grondiger bezin ning op de opvang van Surina- mers in ons land (zie Weekbulle- tin nr 27 van 7 juli J.I.). Maat regelen om het geweld tegen en tie na) geen andere mogelijkheid om het er levend af te brengen. Transplantatie De enige mogelijkheid om van de dialysebehandeling af te ko men is de niertransplantatie. Een operatie waarbij een ge zonde nier van iemand anders wordt overgeplant. Deze moge lijkheid heeft twee grote voorde len. In de eerste plaats kan ie mand na een geslaagde operatie weer vrijwel leven als ieder ge zond mens. Bovendien komt er een plaats vrij voor een nieuwe patiënt aan de kunstnier, (waar van er nog veel te weinig zijn). Problemen Als wij door een chronische 1 niervergiftiging worden getroffen, hoeft dat dus niet meer automa tisch te betekenen dat het met ons is afgelopen. Aan de andere kant is het echter niet zo dat iedereen die deze ziekte krijgt automatisch geholpen kan wor den. De voornaamste oorzaak daarvan is een tekort aan dialy seplaatsen. En daarvoor kan al leen geld een oplossing bieden. Het zijn vooral drie problemen die de zorgwekkende situatie hebben veroorzaakt: 1. Op het ogenblik zijn er ver spreid over Nederland ongeveer 990 dialyseplaatsen beschikbaar Dit aantal is nu al veel te laag en we moeten er met z'n allen voor zorgen d^t dit tekort wordt opgeheven. Een levensgroot pro bleem omdat er volgens voor zichtige schattingen elk jaar zo'n 300 a 400 nieuwe dialysepa tiënten bij komen. 2. Vooral door het tekort aan donor •'nieren kunnen niet ge noeg transplantaties worden ver richt, waardoor de beschikbare kunstnieren langer bezet blijven dan nodig is. 3. Een kunstnierbehandeling in een ziekenhuis is een kostbare zaak. Wanneer de behandeling thuis kan plaats vinden is dat veel goedkoper. Deze thuisdia- lyse wordt nog veel te weinig toegepast. Hulp De Nierstichting Nederland is opgericht om aan de oplossing van deze en andere problemen mee te werken. In de afgelopen jaren kon veel worden gedaan, dankzij de steun van mensen zoals u, samen met de zieken fondsen en de overheid. Er moet echter nog zoveel meer gebeuren. Er mag geen, tijd ver loren gaan. Vertraging kan fa taal zijn voor vele mannen, vrouwen en kinderen. Op korte termijn wordt getracht twee programmapunten te reali seren, t.w. 1. Opvoering van het aantal niertransplantaties tot 400 per jaar. 2. Uitbreiding van de mogelijk heid voor dialyse, zowel thuis als in ziekenhuizen. Dit alles kan alléén gerealiseerd worden met uw hulp! En u kunt heipen! Heel eenvoudig zelfs. Door u op te geven als donor, waardoor bij een onverhoopt vroegtijdig overlijden door een ongeval uw nieren ter beschik king kunnen komen van nierpa tiënten. Maar vooral ook door lid te worden van de Vereniging tot Steun aan de Nierstichting Nederland, voor minimaal f. 12,75 per jaar. Dit is niet veel, maar als velen meewerken wel. Inlichtingen: Nierstichting Ne derland, Vondelstraat 164, Am sterdam, gironr. 38 80 00 of bij de heer H. Koopman, Deventer- weg 4, tel. 1920. k mmk Een vakantie-foto, gemaakt aan het strand in Tunesiè. Zomaar een plaatje, dat iets vertelt over de manier, waarop de mensen daar Misschien hebt u de vakantie er al opzitten, die jaarlijkse perio de, waarin de regelmaat van al ledag wordt onderbroken. Dan komt voor u dit verhaal wellicht een beetje als de bekende mos terd na de maaltijd. Maar velen gaan nog met vakantie, want de „grote uittocht" duurt vele we ken. Voor de gelukkigen, die het nog te goed hebben, hierbij een advies hoe ze van die zorgeloze weken een boeiende fotorepor tage kunnen maken. Om nog vaak te kunnen genieten van alle fijne dagen, die je in de va kantie zult beleven Een verhaal Een fotoreportage maken van je vakantie. Dat is: een verhaal schrijven in foto's. En een ver haal heeft een begin en een eind. En dat begin van een va kantiefotoverhaal zal meestal zijn: de voorbereiding. Het inla den van de auto bijvoorbeeld. Of dat fijne moment van „de deur achter je dichttrekken". Maak van één van die momen ten in elk geval een foto. Zo begon de vakantie van het jaar 1977 De WV speelt by de tot stand koming van de „Uit met PAS- 65" -krant een grote rol. Zij ad viseert de redactie met het ge ven van toeristische tips en daarnaast zijn de WV-kantoren door minderheidsgroepen in te dammen worden door de sectie noodzakelijk geacht. Het beleid van de regering dient erop ge richt te zijn het geweld in al zijn vormen te de-escaleren, niet alleen het geweld tussen staten en groepen van staten, maar ook dat tussen klassen en ras sen. Abortus: er zullen beslissingen op het gebied van de abortus wetgeving genomen moeten worden. De sectie merkt op dat elke oplossing moet blijven uitr gaan van het feit dat het hier primair gaat om een vraagstuk van menselijk leven en dat moet worden vermeden dat de nieuwe wetgeving een 'mechanistisch en technocratisch karakter krijgt. Eenergiebeleid: de sectie zou het een uiting van wijs beleid achten de publieke menings vorming op basis van een vol doende brede vgrlichting van de bevolking te bevorderen en dit proces niet ontijdig te doorkrui sen met besluiten van over heidswege. Een dergelijke be sluitvoorbereiding acht de sectie juist voor kernenergie van be lang omdat hierdoor veel zorg vuldiger rekening kan worden gehouden met de voorkomende gevoelens van angst en onzeker heid ten aanzien van de techno logische ontwikkeling. Besluiten die daarna toch genomen moe ten worden, kunnen dan beter worden aanvaard en de uitvoe ring behoeft met te worden ver traagd. (Hervormd Persbureau» belangrijke distributie-adressen voor de verspreiding van de krant. De VW doet natuurlijk veel meer. Aanvankelijk kon men in de „toeristenwinkels" alleen te recht voor informatie over de eigen plaats en streek. Maar in de loop der jaren is deze taak uitgebreid Zo kan men thans bij de grotere VVV-kantoren toe ristische informatie krijgen over heel Nederland. Dikwijls is zelfs het reserveren van een plaats in een schouwburg mogelijk via de WV. Al staat het toerisme by de WV centraal, ook andere zaken komen steeds meer aan bod. De informatrices willen u graag de weg wijzen in bijvoor beeld de weekeinddiensten van (tand)artsen, sportmogelijkheden, kerkbezoeken enz. Sinds enige tijd hebben de WV's er nog een nieuwe specia lisatie by gekregen: voorlichting aan 65-plussers. Door middel van een handig kaartsysteem kunnen zij u over heel veel za ken informeren. Een greep uit de lijst van onderwerpen die van belang kunnen zijn: bejaarden centra en -tehuizen, bejaarden clubs en -bonden, zangkoren volksdansen, uitstapjes, hulpor ganisaties, vrywillegerswerk, be jaardenpastoraat enz In één woord: zeer veel informatie ten dienste van ouderen. Waar naar toe? De volgende foto's laten iets zien van onderweg. Deze foto's zijn natuurlijk afhankelijk van het einddoel en het vervoermid del. Die eerste foto kan zijn: een picknick onderweg naar Drent he, Of een foto van het instap pen in het vliegtuig naar een ver land. Of een douanecontrole onderweg. Hoe meer u de ka mera ook onderweg bij de hand houdt en gebruikt, hoe meer uw fotoverhaal straks een goed lo pend geheel wordt. De nieuwe omgeving Dan komt u aan in uw vakantie-plaats. Of het nu die camping is bij Tuitjenhorn of uw appartement in Tunesiè maak in elk geval een foto van uw eigen tent of huis. En van de camping of van het hele komplex. Maak een foto van het interieur (dus neem, als het even kan, wél de flitser mee in de koffer) en van het uitzicht uit uw tent of huis of hotelkamer. Ook dat is straks fijn voor uw persoon lijke vakantieprentenboek. Niet alleen bezienswaar digheden Een advies voor wie de neiging heeft om vooral de bijzondere dingen te fotograferen: probeer ook iets te laten zien van het gewone leven om u heen. Van zo'n oud smal steegje in uw va kantieplaats, van een paar gar- nalenvissers langs het strand of een boer op het land, die zijn werk doet op een manier, die je hier misschien niet meer zult vinden. Alle gewone dingen om u heen zijn vaak boeiender dan de bijzondere plaatsen, waar alle toeristen met de kamera in de aanslag staan. Van dichtbij Even er tussendoor :?en advies over de manier van fotograferen. Foto's worden vaak van te veraf genomen. Wie dichter bij zijn onderwerp gaat staan, krijgt be tere foto's Met elke kamera kun je tot ongeveer één meter van een onderwerp af nog scherpe foto's maken. Wie er op let en zich konsentreert op de hoofd zaak, ontdekt, dat zijn foto's door die kleinere afstand bijna altijd leuker worden. Kamera bij de hand Nog een advies: hou de kamera steeds bij de hand om de mo menten van echt plezier direkt te kunnen vangen in foto's. Vaak gebeuren er onverwachte dingen; wie dan zijn kamera eerst nog moet zoeken en instel len, is meestal te laat. Dat ad vies geldt zeker voor automobi listen, die in een vreemde stad gaan winkelen of rondkijken; laat de kamera niet in de auto liggen. Allereerst omdat er nu eenmaal in elk land mensen zijn, die de verleiding van zo'n uitgestalde kamera niet kunnen weerstaan. En - ook een belang rijk punt - een kamera met een (kleuren)film er in kun je beter nooit laten liggen in een auto. waarin de temperatuur vaak hoog kan oplopen. De kwaliteit van de (kleuren)film gaat dan snel achteruit. Voor de kamera zélf zijn de temperaturen trou wens ook heel slecht. En dan: het vertrek Ook al is vertrekken van je vakantie-adres niet altijd leuk: maak er toch wat foto's van! Zulke foto's passen namelijk zo goed in het verhaal van uw va kantie; ze zorgen dat uw repor tage kompleet wordt. En dat er, ook al zou u geen woord bij de foto's schrijven of vertellen, er toch een logisch en afgerond geheel ontstaat. Wat doet u met de fo to's? Ergens in dit artikel wordt ge noemd; uw persoonlijk vakantie-prentenboek. Daarnee wordt bedoeld de voor veel mensen toch wel meest ideale manier om hun vakantie herinneringen te bewaren: in een eenvoudig klein album of - als u er met plezier aan gaat wer ken straks in de herfst - een groter foto-album. Een boek dus waarin u, met behulp van uw foto's, een verhaal in woord en beeld gaat schrijven. Met daar tussen door wat persoonlijke dingen; een treinkaartje, een paar gedroogde bloemen uit het vakantieland, de toegangskaart van een evenement, enzovoort. Met elkaar wordt dat dan een bezit, dat voor u in waarde stijgt. Vooral wanneer u, als een goede traditie, in de toekomst van elke vakantie zo'n reportage gaat maken. Zodat u een leven lang steeds weer kunt nagenie ten van de vele mooie momen ten, die u in de vakantietyd hebt beleefd. Tentoonstelling van creativitelt- sproducten rond het onderwerp „De Molen", te zien in de Bol- werksmolen te Deventer. Luxor 1, Brink 20, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 21 t.m. wo. 27 Juli Een Brug te ver, 5e week, 12 Jr nachtvoorstelling vr. 22 Juli 23 30m uur Sexslavlnnen, 16 Jr., matinee zo. 24 Ju. 14 u. Kuifje en de Blauwe sinaasappel, al. Aanvangstijden weekfilm: dag. 20 u., werkd. en za. ook 14 u., zo. ook 16 u. Luxor 2, Roggestraat 3-5, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 21 t.m. 27 ju. The pink panther strikes again, 2e week, a.l. Nachtvoorstelling vr. 22 Ju. 23.15 u. Deep end, 16 jr. Aanvangstijden weekfilm: wevkd. 20.15 u., za. 18.45 u. en 21.15 u., zo. 15, 18.45 en 21.15 u. Cinema, Lange Bisschopstr. 69, tel. 1 11 00 Weekfilm do. 21 t.m. wo. 27 Ju. Een Brug te ver, 5e week, 12 Jr. Nachtvoorstelling vr. 22, za. 23 ju., 24 u. Elkerlyc, 16 Jr. Matinee dag. 14 u. Dik Trom weet raad, a 1. Aanvangstijden weekfilm: DAG. 20 u., zo. 16 en 20. E.D.B.-theater, Smedenstraat 10, tel. 136 15 Weekfilm do. 21 t.m. wo. 27 ju. Live and let die, 12 jr. Na chtvoorstelling vr. 22, za. 23 Ju. resp. 23 en 23 30 u The Big Boss, 3e week, 18 Jr. Matinee za. 23. zo. 24 Ju. 14 u. Het Zwaard van Robin Hood, a.l. Aanvan gstijden weekfilm: werkd. 20 u, za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. Bolwerksmolen, Bolwerksweg 8, tel. 1 50 40 Geopend: di. en za. 9-17 u. Schilderijen, tekeningen, naald werken, 23 juli t.m. 30 aug. rond het onderwerp „De Molen". Kunst Rondom, Openbare Lees zaal, Brink 70, tel. 135 06 tot 2 augustus gesloten. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 165 12 Ma t.m. vr. 10-12 u. en 13-17 u. wo ook 18-20.45 u. Gedrukt en bewaard in Deventer 1477-1977(. Nederlands Albert Schweitzer centrum. Brink 89, tel. 196 75. Geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-77, za. 13-16 u Permanente expositie over leven en werk van Albert Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 1 45 56 Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17, zo. 14-17 u. Een Prent voor een Cent; in Deventer ge drukte prenten. Cave Du Tertre, Jaarsma Woon- centrum, Bergstraat 48, tel. 1 84 94 Geopend: gewone winkeltijden (ma gesloten) tot 28 juli Lut Le noir, silk paintings. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 2 18 15 Geopend: wo. t.m. za. 10-12 en 14-17, zo. 14-17 u. Schilderijen, beeldhouwwerken, grafiek, ke ramiek 1850-heden. IJselhotel, Worp 2, tel. 1 35 20 Geopend: dag. 10-22 u. Tentoon stelling Stillevens en landschap pen, aquarellen en olieverfschil derijen van Joh. Bijsterveld en G. IJzelendoorn. Museum De drie baringen, Brink 55, tel. 1 45 56 Kostuums, speelgoed en kos tuumpoppen Museum voor mechanisch speelgoed, Noorderbergstraat 9, tel. 1 97 39 Mechanisch speelgoed uit de collectie Stekelenburg. Openingstijden musea: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u., zo. 14-17 u. ^Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 1 18 48 geopend: di. t.m. vr 14-18, vr. ook 19-21 u. Rederij Scheers, w.s. Eureka, Worp. tel. 159 14 bgg 132 54. Dagelijks behalve zaterdags ge legenheid voor het maken van een boottocht Vraagt vaar- schema bij VW of Rederij Scheers. Lebuinustoren, Grote Kerkhof Opengesteld voor beklimming: ma t.m. vr. 10-12 en 14-16 u., za. 10-12 u. Muziek in en om de Grote Kerk Vrijdag 22 juli 12.30 u. Markt concert door Johan Timmerman. Za. 23 juli 20.15 u. Orgelconcert door Jan Kleinbussink. Deventer ren- en toeristenver eniging „De Zwaluwen", inl. H. J. Huter, Groenewold 14, tel. 1 60 21. Elke za. fietstoertocht start 8.30 u. vanaf Clubhuis DKC Hellas, Rielerenk. Deelname ook voor niet-leden. Speelkar, inl. „Brink 30", tel. 1 16 37 Handenarbeid en spel voor jeugd van 4-12 jr. 10-11, 11.30- 12.30, 13.30-14.30, 15-16 u. 21 ju. Bekkumerstr. en Haringvlietstr. 29 ju. Batenburg en Wezenland; 25 ju. Kon. Christiaanstr. en Arendshorst. 26 ju. Lodijzen- gaarde en Van Vlotenlaan, 27 Ju. Speeltuin De Hoven en Werk- luststraat.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9