Op de fiets vrij alle kanten uit De heer Kers nam afscheid als inseminator van de Rnnder-K.l. Friesland biedt meer dan watersport alleen Toerisme op de fiets laait op Friesland verder Na bijna dertig jaar HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 JULI 1977 - PAGINA 7 De belangstelling voor het fiets- toerisme in ons land neemt steeds grotere vormen aan. Uit een onderzoek, op basis van de in de eerste vyf maanden van dit Jaar georganiseerde fietseve- nementen, blijkt dat het aantal evenementen in vergelijking met dezelfde periode in het vorige jaar met ongeveer 10% is toege nomen, terwijl het aantal deel nemers aan deze evenementen gemiddeld met 25% is gestegen. Deze cijfers zijn des te meer in drukwekkend als men weet dat in 1976 de deelname aan het binnenlandse fietstoerisme een recordhoogte bereikte: naar voorzichtige schatting werd toen door ruim 300.000 mensen aan groeps-fietsevenementen deelge nomen. Daarnaast vertoont ook het aantal mensen dat er op ei gen houtje op de fiets op uit trekt een scherp stijgende lijn. Dit Jaar blijkt het aantal men sen dat in andere landen gaat fietsen zich zeker te verdubbe len. Ook andere fietsvakanties en fietstrektochten worden in toenemende mate populair. By de georganiseerde fietsevene- menten zijn de fietsvierdaagsen byzonder in trek, terwijl in steeds meer plaatsen avondfiets- vierdaagsen worden georgani seerd. Wat opvalt is dat steeds meer wijkverenigingen fietstoch ten organiseren. Het gezamenlijk er op uittrek ken schept een extra band tus sen de bewoners van een be paalde stadswijk. Eveneens op merkelijk is de toename van het aantal tandemtochten dat voor visueel gehandicapten wordt ge organiseerd. Naast de fietsclubs in Nederland zijn het vooral huisvrouwenverenigingen die reeds elk jaar tot de trouwe or ganisatrices van fietstochten be horen. dikwijls gekoppeld aan een bezoek aan een museum of voor dames aantrekkelijk pro- duktiebedrijf. ntocht door de provincie Utrecht of door Zuid Limburg, een tocht langs de molens van de Alblasserwaard of langs de watermolens van Twente; een trip langs de zeer oude kerken in de provincie Groningen; een toertocht langs oude Drentse boerderijen of langs de Friese meren of door het nieuwe land van de IJsselmeerpolders. On derweg ook echt afstappen om de bezienswaardigheden ook eens van binnen te bekijken. Ook de combinatie fietsen en wandelen kan op het pro gramma staan en wry denken daarbij in het bijzonder aan tochten door natuurgebieden en reservaten. Dacht u bijvoorbeeld de Hoge Veluwe, de Grote Peel, de Loonse en Drunense duinen al helemaal te kennen? Dat had u gedacht! Zorg dat fiets in opti male conditie is. Wie zorgeloze fietstochten wil maken moet ervoor zorgen dat zijn fiets volledig gaaf is, op een gammele fiets kan avontuurlijk zijn, maar de aardigheid van het fietsen gaat er dan toch gauw af. De banden moeten goed in orde zijn, als de loopvlakken zijn afgesleten moet u er subiet een paar nieuwe banden om la ten leggen. Neem zelfs dan nog tijdens ieder fletsritje reparatie- materiaal mee. Er is een nieuwe handige cassette voor aan het zadel in de handel met banden plakspullen met ook erin een geïllustreerde bandenreparatie- handeling. Als u dat bij u hebt, fietst u wat de banden betreft zorgeloos. Wel een fletspompje meenemen, anders bent u nog nergens. Veel fletsplezier! Fietsen is een plezierige en ontspannende bezigheid. Dat hoef je aan de Nederlanders, die gezamenlijk over ruim negen en een half miljoen fietsen beschikken, nauwelijks te vertellen. Vrijwel ieder een in ons land heeft een of twee fietsen en wie nog een geen fiets heeft of zijn fiets niet op de gewenste plaats bij de hand heeft, weet dat hij op duizend adressen een fiets kan huren. Er wordt dan ook ontzettend veel toeristisch gefietst, zeker in de zomer maanden, zeker in de vakantietijd als je eens iets geheel anders wilt. Ervan afgezien dat fietsen gezond en ontspannend is, goed koop en milieuvriendelijk, is het ook zo dat je op de fiets letter lijk alle kanten uit kunt. De mogelijkheden zijn inderdaad onbeperkt en daardoor zeer veel zijdig, als je even bedenkt wat je met de fiets allemaal kunt doen. Zo worden er van het vroege voorjaar tot en met de late herfst overal in het land fietsevenementen georganiseerd, waaraan ieder een kan meedoen. V.V.V.'s en allerlei clubs en verenigingen organiseren ontspan- nmgstochten van zeer uiteenlopende lengte en aard. Er zijn fiets- rally's, fietspuzzeltochten, fietsoriëntatietochten en noem maar op. Wie handig en lening is en van wedijver houdt kan zelfs deelne men aan ringsteekwedstrijden op de fiets of aan een hindernis wedstrijd. Zo maar een ommetje. Niet iedereen voelt ervoor om aan groeps-fietstochten deel te nemen. Hoe aantrekkelijk dit met vele anderen samen gaan fietsen ook is- en u moet het sociale contact bepaald niet onderschatten- toch zijn er ook veel mensen die graag hun ei gen weg zoeken. Juist onder de fietsers vind je veel individualis ten die er de voorkeur aan ge ven om alleen of ten hoogste met een paar vrienden of fami lieleden eropuit te trekken. In het bijzonder voor hen hebben wij wat tips. Het hoeven niet al tijd grote zwerftochten te wor den, ook zo maar een ommetje op de fiets heeft zijn eigen aan trekkelijkheid. Velen zijn er zich niet van bewust dat ook in de directe omgeving van nagenoeg elke woonconcentratie goed kan worden gefietst. Nederland heet wel te worden volgebouwd, toch kunt u dicht bij huis bijna steeds ook goed fietsen. Er zijn echt nog wel stille weggetjes, ga maar eens een fietspad op en u zult ontdekkingen doen. Wie in een grotere stad woont, moet eens denken aan een oriëntatie- tocht door zowel oude alsook nieuwe wijken om de eigen stad beter te leren kennen. Echt iets voor een ommetje. De avonden zijn daarvoor heel geschikt, vooral nu wanner tijdens de zomertydklok de avonden een stuk langer zijn. Elke dinsdagavond tot en met 30 augustus zomeravond-orgelconcerten Aanvang 20.00 uur. Het bordje Tink om houn (Wacht u voor de hond. in goed Nederlands) gaat op 13 of 27 augustus of 3 september bij zeventig Friese boerderijen van het toegangshek om nieuws gierigen in de gelegenheid te stellen ongestoord rond te neuzen op het erf. in de stallen en in de schu ren. Uitgebreide brochure verkrijgbaar bij de VW- Friesland-Leeuwarden, Stationsplein 1, Leeuwar den, tei. 05100-3 22 24. Hebt u wel eens aan een na chtfietstocht gedacht. Zo'n fiets tocht heeft een heel eigen beko ring en als je daarvoor een hel dere nacht uitkiest, is dit iets dat zo'n indruk maakt, dat je het beslist vaak gaat doen. Er zijn nog koekoeken en nachtega len en vele andere vogels te be luisteren. Zorg er voor dat uw fietsverlichting góed in orde is. Maak ook eens een tocht 's morgens heel vroeg als het net licht begint te worden; bijvoor beeld door de bossen als de die ren net wakker worden. Een goed begin van de dag. een heel plezierig begin waardoor de hele dag opeens anders wordt. Langs de kust. Een fietstocht langs de Noord zeekust is ook iets om op het fietsprogramma te zetten. Daar kun je ook een paar dagen voor uittrekken. Van Den Helder tot Cadzand bijvoorbeeld, is een flink stuk. Door de duingebieden lopen mooie, rustige fietspaden en de weg is gemakkelijk te vinden, want je houdt de kust- lijn maar in de gaten. Onderweg voldoende gelegenheid voor strand- en zeevermaak. Of neem eens 's morgens vroeg de boot naar een van de Waddenei landen en dan daar fietsgenie- ten. Ieder Waddeneiland is daarvoor bij uitstek geschikt en op alle eilanden zijn ook vol doende huurfletsen aanwezig. Ook heel geschikt voor gezins fietstochten. Kies iedere dag een ander Waddeneiland en binnen een week hebt u ze allemaal genoten. In de fietsrouteserie Ontdek Ne derland op de fiets! is zelfs een speciaal mapje verschenen met routebeschrijvingen, gedetail leerde kaartjes en toeristische informatie voor elk van de Waddeneilanden. Door f 4.50 over te maken op postgiroreke ning nr. 234567 kunt u onder vermelding van bestelcode W dit mapje met fietsroutes aanvragen bij de stichting: fiets! in Am sterdam. Fietsen met speciale in teresse. U kunt ook op de flets stappen met een heel speciale motive ring. Bijvoorbeeld een kastele- Dinsdagavond werd in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek af scheid genomen van de heer H. Kers als inseminator van de K. I. vereniging „Zuid-West Overijssel" wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De hem aangeboden receptie werd door zeer velen bezocht mede ook doordat hij bijna dertig jaar dit werk uitoefende en zodoende met de leden een nauw contact had. De heer Kers heeft vanaf den beginne de ontwikkeling van de K. I. meegemaakt met daarbij de nodige ups and downs. Ook moest hij diverse keren zijn werk onderbreken door ziekte, de ene keer wat langer dan de andere keer maar zijn doorzettingsvermogen was van dien aard, dat hij steeds weer vol goede moed zijn werk voortzette. Het wordt hem en zijn vrouw en verdere familie dan ook van harte gegund nog vele jaren te kunnen genieten van zijn pensionering. TOESPRAKEN Tijdens de receptie welke in goede banen werd geleid door de hoofdinseminator, de heer M. Miedema, kwamen diverse sprekers aan het woord. Als eerste de voorzitter van van de K. I. vereniging Zuid-V7est Overijssel" de heer G. J. Kottelenberg, die de heer Kers kenschetste als een goed inseminator met doorzettingsvermogen on danks het feit dat hij nog wel eens met moeilijkheden te kampen had. Namens de K. I. bood de voorzitter zijn gelukwensen aan vergezeld gaande van een enveloppe, met uiteraard een bloemetje voor mevr. Kers. Namens het personeel brachten de heren G. Blaauw en W. Meuleman een „Ode aan Opa Kers." Geheel op rijm werd de revue gepasseerd over het wel en wee van de bijna dertig jaar K. I. ervaring van de heer Kers. Ook door het personeel werd de familie veel goeds toegewenst voor de toekomst en als blyk van waardering werd hem een prachtige tuinparasol aangeboden. De heer Veenstra sprak mede namens de Gezondheidsdienst voor dieren te Zwolle. „We kennen elkaar zo'n 28 jaar en ik kwam dan ook met alle plezier hier naar toe. Het leven heeft zo, aldus spreker, zijn plussen en minnen en „Kers is Kers", altijd een bijzonder figuur. Maar respect kunnen we hebben voor zijn door zettingsvermogen. De K. I. heeft er een goede medewerker aan ge had. Wij wensen hem en zijn fam. nog veel goeds voor - de toe komst". Ook werden een attentie en bloemen overhandigd. Names de Provinciale Bond sprak de heer J. Dekker. „Het is ons een genoegen hier aanwezig te zijn om afscheid te nemen". U bent de vierde in Overijssel die nu met. pensioen gaat en we zijn blij dat we dit met elkaar in goede gezondheid kunnen vieren". Namens de Bond werd hem een zomerstoel aangeboden. WAARDERING VEEHOUDERS Mede namens de vele veehouders sprak de heer A. J. Pekkeriet uit de Beuseberg bij Holten waarderende woorden voor het vele werk dat Kers onder de veetelers heeft verricht. Hy sprak de hoop uit dat het contact nog zal blijven voortduren, en dat men de heer Kers nog vele malen op de bedrijven als belangstellende mag be groeten om dan nog eens samen een praatje over het een en ander te maken. Hoofdinseminator de heer Miedema sprak ook waarder ende woorden en was blij met de opkomst van zoveel veetelers op deze afscheidsreceptie Het persoonlijke contact was zeer waardevol, spreker hoopte dat dit contact met de K. I. vereniging mag blijven voortbestaan. Tot slot van het officiële gedeelte sprak de heer Kers zelf een dankwoord uit aan allen, ook gaf hij een korte terugblik op zijn dienstpenode, waarin men eerst is begonnen met èèn stier, Koen. die geen goede reputatie meekreeg, later werkte men vanuit Haarle en en 1948 met de K. I. vereniging uit Almelo. In 1952 ie de K I. vereniging in Holten zelf van start gegaan. Tot slot sprak Kers de hoop uit dat de K. I. nog vele jaren mag doorwerken ten gunste van de boerenstand. i««r, Friesland-vakantieland; Friesland-zeilland. Zijn deze twee betite lingen synoniem? Is deze provincie, gelegen aan de Waddenzee en het IJsselmeer, ontoegankelijk voor hen die geen stuurboord van bakboord weten te onderscheiden? Gelukkig niet. Natuurlijk zijn de vele Friese meren zeilgebieden bij uitstek. Maar ze liggen niet in het luchtledige. Elk meer is omgeven door land, véél land. En dat is óók Friesland. Het Heitelan (het friese woord voor vaderland) is zo groot, dat we ons in dit artikel zullen be perken tot een deel van Friesland: de zuidwest-hoek. Een „moet" in dit gebied is de museumroute „Aldfaers ErF' door Allingawier, Exmorra, Ferwoude, Piaam en Makkum. Deze dorpen liggen ten westen van de lijn Bolsward-Hindeloopen en ten oosten van het IJsselmeer. In Allingawier stapt u het erf op van boerderij „De Izeren Kou" uit 1700. Het gebouw is ingericht met antieke stukken interieur en gebruiksvoorwerpen. In de stal staat een bed van stro waarop indertijd de hooiknecht zomers sliep. Buiten aan de rand van het erf ziet u een Friese watermolen, een zgn. „Tjas- ker", en langs het pad staan een kar beladen met turf (de rieten manden omgekeerd er boven op) en een scharensliep. Het is niet of de arbeiders even binnen zitten en hun boterham opeten. Deze sfeer is eigenlijk tekenend voor de „Aldfaers Erf'-route: een kijkje nemen in andermans leven, niet het leven van nu, maar het leven van toen- Dat sfeertje vindt u helemaal terug in Exmorra. Boven de deur van een winkel annex woonhuis aan de Dorpsstraat staat: L. A. Bosma - Kruide niers/grutterswaren. Je zou er zo naar binnen willen stappen en een boodschap doen. De deur is gesloten. Een bordje in de eta lage leert, dat de buurvrouw de sleutel heeft. Het winkeltje, ver telt zij, is nog precies zo inge richt als destijds (omstreeks 1850). Verder blijkt, dat de krui denier het met zijn grutterswa ren in Exmorra niet helemaal kon rooien en daarom had hij nög een baan: onderwijzer. En warempel, achter in het huis is een lokaaltje met plaats voor ongeveer twaalf leerlingen, die voor een kwartje in de week les kregen. Een wandkast is volge propt met lesboekjes, aan de muren hangen allerlei platen, waaronder natuurlijk die met „aap, noot. mies..." De buur vrouw maakt ons attent op de „aap. noot, mies..." plankjes van de kinderen. Op één detail na zyn ze identiek. Het verschil zit hem in de pet van Wim (aap. noot, mies, wim, zus, jet...). Wim wordt met en zonder pet afgebeeld. De buurvrouw was er niet geheel zeker van, maar de plankjes met pet werden waar schijnlijk gebruikt door de chris telijke leerlingen. Slaapkamers namen in die tijd niet veel ruimte in. De kruidenier sliep samen met zijn vrouw bovenin de bestee, de kinderen daaron der en een paar mudjes aardap pelen werd daar nog weer onder geborgen. In Ferwoude is de timmerwerkplaats van Inne Rinkes Feenstra, die van 1844 tot 1968 daadwerkelijk is ge bruikt en in al die jaren niet noemenswaardig is veranderd. Alles ligt nog op zijn plaats. Het werk kan als het ware direct weer worden opgenomen. Dat laatste is niet te hopen voor de hond van de timmerman, want in de werkplaats staat nog een hondenkammolen, waarin een hond werd gezet, die zich een „rotje" moest lopen om de boter te karnen. Van Ferwoude gaan we via Workum naar Hindeloo- pen. In Workum brengen we een bezoekje aan de indrukwekken de, merendeels 16e eeuwse St. Gertrudiskerk. waar onder meer een rijkgesneden preekstoel (1718) en regerlngsbank is te zien. De reden dat u naar bin nen moet ligt vooral in de ne gen gildebaren met beschilde ringen uit omstreeks 1800. In Workum ligt ook Sinkel (van de winkel) begraven. Verder wordt in Workum het echte bóeren- friese aardewerk (groen en bruin) gemaakt De weg naar Hindeloopen loopt achter de IJsselmeerdijk. Rijdt niet te hard, want op de dijk grazen schapen en koeien en die willen nog wel eens onder het hek doorkruipen om al rollend naast de weg te belanden. Wees niet bang, ze doen verder geen kwaad. In Hindeloopen woonden indertijd de kapiteins van de vloot van de Amsterdamse re ders. Omdat er veel zaken wer den gedaan met de Scandinavië, onderging dit plaatsje een sterke invloed van deze landen, die weer is terug te vinden in het wereldberoemde Hinderlooper meubelschilderwerk. In het Hidde Nijland Museum is onder meer een schat van dit schil derwerk te zien. Van Hindeloo pen rijden we richting Sloten (een heus stadje met 700 inwo ners) en dan gaan we dwars door Gaasterland. Deze bos- en heuvelachtige gemeente is een fietsgebied bij uitstek. Hoofd plaats van Gaasterland is Balk (de plaats waarop Gorter zijn Mei inspireerde). Verder liggen er tal van schilderachtige dorp jes en-langs de kust (met klif fen) waterwildreservaten en vo gelbroedplaatsen. Wie geïnteresseerd is, kan zich voor meer Informatie wenden tot de VW-Friesland-Leeuwarden, Stationsplein 1, Leeuwarden, tel. 05100-3 22 24. Deze VW heeft ook een aantal arrangementen samengesteld zoals: paardrijden en/of fietsen in Gaasterland; vijfdaagse zwerftocht per auto door Friesland; ontdek Friesland vanuit Leeuwarden enz. (Uit met pas '65) Skütsjesilen en Fierljep pen (polsstokverspringen voor de westerlingen). Deze twee typische friese sporten trekken ieder jaar weer tienduizenden men sen (vergeet vooral uw fo totoestel niet). Het skütsjesilen wordt op diverse plaatsen in Fries land in de eerste twee weken van juli gehouden. De eerste Fierljeppen wedstrijd vond plaats op 2 juli, de laatste (het Ne derlands kampioenschap) op 3 september. Inlichtin gen over Skütsesilen en Fierljeppen bij de VW- Friesland-Leeuwarden. Bolsward-Martinikerk. Bij haar rondgang over 't feest terrein bracht koningin Joyce ook een bezoek aan de stand van de S.V. Holten, waar ze bij het doelschieten buiten de prijzen viel maar wel een troostprijs kreeg (Edammer kaas) van de voorzitter van de Supportersclub Harm Pieters.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7