Kinderen van Soweto INTERKERKELIJK RECREiTIEWERK Voorjaarsactie Novïb en Unesco centrum Nederland Brommer door auto aangereden In kelder gevallen Hardrijders op de bon Evenementenkalender Vakantie redactie Werkloosheid in rayon Deventer weer iets gedaald .1 Unesco jeugdmeuws Verloren en gevonden Vraag naar bouwvakkers AGENDA HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 JULI 1977 - PAGINA 5 Sikose Mji (21) woonde als studente in Soweto toen daar in juni vorig jaar de grote ongeregeldheden ont stonden, die de naam van de grote zwarte forensens- tad bij Johannesburg over de hele wereld bekend maakten. Sindsdien is zij uit Zuid-Afrika gevlucht. Hieronder gedeelten uit het interview dat Erin Fa- herty van de Unesco met haar had. „Er zijn vier systemen van on derwijs in Zuid-Afrika - voor blanken, voor kleurlingen, voor Indiërs en voor zwarten - en dat voor zwarten is het slechts. Op de lagere scholen vooral hebben de overwerkte en vaak niet bij zonder goed opgeleide leerkrach ten veelal een twee- ploegensysteem. Van acht tot twaalf de ene klas van vijftig, zestig kinderen en 's middags van twaalf tot vier de andere. Het lesrooster stelt niet veel voor - de meeste tijd wordt be steed aan zingen, naaien en houtbewerking. En het onderwijs is in de eigen taal, waarbij de zwarte bevolking nog eens een onderlinge apartheid ondergaat: scholen voor degenen die Xhosa spreken, andere voor Zulu of Sotho. Dat heeft ook voor de middelbare opleidingen gegolden met als. gevolg dat vele zwarten onderling geen mondeling con tact konden hebben. „Nu is het bij het voortgezet onderwijs de voertaal Engels wat de lessen opzettelijk extra moeilijk maakt voor leerlingen die alles in een nieuwe taal moeten leren. En niet alleen dat: kinderen die de meeste tijd hebben besteed aan naaien en zingen worden opeens gecon fronteerd met moeilijke dingen als wiskunde. Toen - begin 1976 - besloot de regering meer en meer het Afri kaans verplicht te stellen te be ginnen met de lagere scholen. Dit zou ook al weer isolement hebben opgeleverd want Afri kaans is nu eenmaal geen inter nationale taal en het Engels wel, zodat de meesten die taal prefereerden. Al is de beheersing van het Afrikaans een beslis sende factor of een student op de universiteit iets bereikt of niet. Die taalkwestie is de grote aanleiding geweest voor de on geregeldheden in Soweto. Weg met de bierhallen Voor de blanke kinderen is het onderwijs verplicht en gratis tot hun zestiende jaar. Voor de Af rikanen is er zelfs voor de laag ste klassen geen leerplicht en van de eerste dag af moeten onze ouders betalen voor het onderwijs. Er verdwijnen dus nogal wat kinderen opeens van de lagere school, maar het eind van de lagere school bereiken de meesten toch wel. Maar dan komt de middelbare school en de kosten daarvan - leerboeken en uniform - maken die door gaans te duur voor de ouders .Op die middelbare scholen wer den tegen het eind van 1975 leerlingen door de politie opge haald voor ondervraging omdat ze „politiek actief" geweest zou den zijn. De meesten hebben we niet meer terug gezien. Leerlingen die hoorden dat ze ook op de politielijsten stonden begonnen toen te vluchten naar Swaziland en Botswana - in mijn klas w- ren dat er tien toen we examen deden. Over de invoering van het Afrikaans begon de onrust met een demonstratie waarvoor de eerst getroffen laagste trap van het voortgezet onderwijs de hulp inriep van de oudere leer lingen. Bij die demonstratie kwamen de traangasgranaten en de politiehonden en een jong kereltje, Hector Petersen, werd doodgeschoten. Toen begon het pas goed. We besloten dat we iets drastischer moesten doen dan gewoon de monstreren: alle overheidsge bouwen in brand steken en ook bussen en bierhallen. In Soweto ontbreekt het aan ziekenhuizen maar in iedere „lokasie" is een bierhal. Wij hebben het gevoel dat dit opzet is om te bereiken dat onze vaders het weinige wat ze verdienden besteden om te dnnken en de toestand om hen heen te vergeten. Die bierhallen moesten worden vernield om onze ouders bewust te maken van de situatie. Steun van ouders Toen zijn er vele doden gevallen en we zijn naar lijkenhuizen ge gaan om ze te indentificeren. Dat was moeilijk omdat de li chamen meestal niet op ijs wa ren bewaard en dus al in ont binding verkeerden. De politie groef massagraven in Soweto en vele ouders die hun kind zelf wilden begraven konden dit niet doen. De onrust verspreidde zich en de scholen gingen dicht. We hadden wel arrestaties verwacht maar niet zoveel wreedheid, vooral niet omdat we met opzet vele zeven- en achtrjarigen bij de demonstraties hadden be trokken. Zonder steun van de ouders zouden de scholieren van So weto niets hebben kunnen doen. We konden alleen in kleine groepen bijeenkomen in huizen en scholen. De medewerking van ouders en leraren was ook nodig om vrienden te verbergen die door de politie werden gezocht. Gevoelens van frustratie broei den al lang in Soweto. Maar toen Mozambique onafhankelijk werd, wond dat ons op. Er wa ren toen geruchten dat Samora Machel zou komen om Vorster to veijagen. Toen Angola in 1975 zelfstandig werd gingen we beseffen dat de Zuidafrikaanse soldaten die bij de strijd be trokken waren geweest, gedwon gen waren gewwest te vluchten. Dat inspireerde de jonge men sen: een politieke beweging was ondanks langdurige moeilijkhe den geslaagd. Mijn naam is door dat bezoek aan de V.N. in de kranten ge komen, ook in Zuidafrikaanse. Het kan dus heel goed zijn dat mijn ouders inmiddels door de politie zijn verhoord en dat ze last hebben. Ik heb hen moeten opofferen. Maar ze moeten hu rol spelen in de strijd, het is niet te vermijden. Sommigen moeten het werk doen. Sommi gen moeten lijden Verloren: zwarte portemonnaie inh. plm. f25,-; hondepenning no. 60866; dameshorloge met blauwe wijzerplaat; oranje dameshorloge Timex; etui met een buskaart, sleuteltjes e.d.; portemonnaie inh. plm. f 15,- en 2 sleuteltjes; zwart/wit poesje met een gele halsband; gou den armbandplaatje „Yvonne"; grijze fietstas aan haken; zwarte fietstas met bruine regenjas; zwarte portemonnaie inh. f 11,35 en zwemkaart; trainingsjack, groen/blauw6wit; gouden ring met bruin steentje; bruine portemon naie inh. sleuteltje en nippeltje van een fiets. Gevonden: zeem, fiatsleutel, fiets- sleutel, wieldop, slerring, porte monnaie, bruin leren beursje. mfmrnkj Zaterdag: 20.00 u. Instuif. Zondag: 10.00 u. Kampdienst. Voorganger ds. A. W. Berkhof. Maandag: 20.00 u. Douanespel. Dinsdag: 14.30 u. Gekostumeerd volleybal. Woensdag: 14.30 u. Puzzel tocht. Donderdag: 22.00 u. Dropping. Vrijdag: 19.00 u. Barbecue. Maandag 18 t.e.m. vrijdag 22 juli: 10.00-12.00 u. Kindermor gen. By temperaturen boven de 30 graden wordt het middagpro gramma naar 's avonds verschoven. Ouders moeten lijden Ik ben een stuk rijper geworden sinds 1974 toen ik ging beseffen dat er zelfs in Zuid-Afrika on dergrondse activiteiten waren. Dat ik ooit in ballingschap zou moeten gaan besefte ik toen al. In december 1976 waren de meesten met wie ik samen werkte gearresteerd of gevlucht. Ik wist gelukkig wie me zou kunnen helpen en hoe. Mijn enige probleem was of ik het mijn ouders zou vertellen. In hun belang besloot ik het niet te doen en gewoon zonder iets mee te nemen te verdwijnen. Al les georganiseerd door de bewe ging ANC, African National Congres, die door heel het land een organisatie heeft van men sen die actief zijn zonder de schijn te wekken ergens bij be trokken te zijn. Toen ik deze winter in net VN- gebouw te New York was hoorde ik dat er zevenhonderd scholieren naar Botswana waren gevlucht, zeshonderd naar Swa ziland en tegen de vierhonderd naar Lesotho. Ik heb asiel ge kregen in Tanzania. De werkloosheid nam ook in de maand juni in het rayon Deventer iets af (1193-1161 of 4.7% naar 4.6%). Voor Holten betekende dit een vermindering van 39 naar 34 werkloze werknemers. De da ling met 0.1% trad vrijwel uitsluitend op in de bouw (Burge- lijke en Utiliteitsbouw-B. EN U.). In de overige sec toren trad vrijwel geen verandering in het aantal op. Wel nam uiteraard het aantal afgestudeerde jongelui, na de gehou den examens, toe. Dit aantal zal, naar de verwachtingen van het gewestelijk ar beidsbureau, nog v. al verder stijgen. De vraag nam in juni toe, echter uitsluitend in de bouw (B en U) (plm. 36) en die naar sociaal en geneeskundig personeel (plm. 35). Gemeente Holten Pu lil ik ul ie Opmerkelijk is, dat de uitnodiging aan het bedrijfsleven bij de toezen ding van de folders over diverse subsidieregelingen om vakatures te melden bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (G. A. B.) 112 aanvra gen opleverde en dat zo kort na de pas gehouden vraagenquète. VROUWEN Bij de vrouwen nam de werkloos heid met 0.67c toe. Ruim een derde veroorzaakt door afgestudeerde meisjes. De helft van de werkloos heid bestaat dan ook uit jeugdigen tot en met 22 jaar. De vraag naar meisjes is vrijwel nihil. De geregistreerde openstaande vraag naar bouwvakarbeider be droeg ultimo juni: timmerlieden 23, metselaars en voegers 16, betonij- zervlechters en betonwerkers 9, stukadoors 6, huisschilders 13, to taal 145. Per ultimo mei bedroeg dit totaal 109. Vlak voor de vakanties toch nog een fikse daling van de werkloos heid onder de bouwvakkers, ter wijl het aantal aanvragen maar blijft stijgen. Er is in deze sector dan ook een goede werkgelege nheidssituatie. Bij de metaalbewerkers leverde de vraagenquète vrijwel geen aanvra gen op. Hoewel beter dan in 1976, blijft deze sector zorgen baren. Het aantal werkloze mannen bedroeg per gemeente in het rayon Deven ter in absolute cijfers en in procen ten van de afhankelijke beroepsbe- voling eind juni als volgt: (tussen haakjes de cijfers van de maand mei): 'Bathmen 16 is 2.77c (19 is 3.27c), Deventer 873 is 5.27c (892 is 5.37-), Diepenveen 42 is 2.67c (50 is 3.17c), Holten 34 is 2.470 (39 is 2.87c). Olst 56 is 4.17c (1193 is 4.77c). Belangstelling voor de mensen die zich zelf trachten te helpen. Steun aan de allerarmsten: in Guatema la, Colombia en Sri Lanka. Met deze twee slagzinnen kan het ka rakter van deze actie Gast-aan- Tafel worden omschreven, die op 2 mei jl. van start is gegaan. Nog iedere dag moeten veel men sen op deze wereld direct geholpen worden omdat zij een gebrek aan voedsel hebben en gebrek aan de meest elementaire voorzieningen voor een menswaardig bestaan Daarnaast moet er hard gewerkt worden aan een blijvende verbete ring opdat diezelfde mensen mor gen niet opnieuw in misère terug vallen. In veel ontwikkelingslan den zijn groepen mensen bezig om op eigen kracht die ontwikkeling op gang te brengen, om een samen leving op te bouwen waarin het v/aard is te leven. Via de actie Gast-aan-Tafel helpen vele tienduizenden gezinnen in Ne derland mee deze positieve ont wikkeling op de been te houden en te stimuleren. De idealen en opvat tingen van de mensen in de derde wereld waarmee de actie Gast- Op de kruising Landuwerweg- Borkeldweg werd woensdagmid dag mevr. Dijk-v.d. Wielen uit De venter aangereden door de auto die bestuurd werd door G. T uit Giessendam-Hardinxveld. Het on geluk ontstond doordat mevr. v. D. op haar bromfiets geen voorrang verleende. Zij werd met rugklach ten naar het St. Geertruidenzie- kenhuis te Deventer vervoerd. Auto en brommer liepen schade op. aan-Tafel samenwerkt, zijn de moeite waard om te leren kennen. Zij geven ons veel mee ter overden king van onze eigen situatie en „verrijken" daarmee ook ons le ven.. Voor dat- tweerichtingsverkeer staat de actie Gast-aan-Tafel. De mensen die er aan meedoen worden zeer regelmatig geïnformeerd over wat zich afspeelt aan de andere kant van de welvaartslijn. Deze opvatting over echte samen werking in de ontwikkelingspro cessen daór en hier krijgt in Neder land een steeds grotere belangstel ling. De actie Gast-aan-Tafel begon in 1963 met het doel de directe no den te lenigen. Het verstrekken van geld voor voedselzendingen was het begin van een klange weg naar een diepergaande belangstelling voor de mensen van de derde we reld. Gaarne uw abijdrage op ge meentegiro U 499 ten name van het Unesco Centrum Nederland onder vermelding „voorjaarsactie 1977 Openbare kennisgeving Tijdelijke Verkeersmaatregel De belangrijkste gebeurtenissen in Twente tot en met 31 juli treft u onderstaand aan. Het zyn summiere gegevens: meer bijzonderheden op het VW-kantoor. f 16 juli Wielerronde van Wierden. Wierden. marktplein 16 juli VW-vakantiemarkt o.a. standwerkersconcours, Hengelo, cen trum. 16 Juli Concours Hlppique op 16 en 17 juli, Lattrop, Het Pandoer. IlS juli RUwleldriedaagse op 19, 20, 21 juli Denekamp, Centrum. 19 juli 28e Fietsvierdaagse Twente op 19, 20, 21, 22 juli Almelo, Rembrandlaan. 20 juli WV-vakantiemarkten o.a. standwerkersconcours Hengelo, „Rehoboth". 21 Juli '„siepelmarkten", oude ambachten etc. Ootmar- sum, Centrum 21 juli Boerenbruiloft anno 1830 in openluchttheater Markelo, Kos- terskoele. 22 juli Braderie en boerenbruiloft Denekamp, Centrum. 28 juli Braderie en div. festiviteiten o.a. parachutisten Goor. Cen trum. 30 juli Boerderijverlichting plm. 200 boerderijen Markelo Omgeving 31 juli Concours Hlppique Deumingen, Erve Mentlnk. Burgemeester en .wethouders van Holten geven hierbij kennis, dat zij voornemens zijn om met toepas sing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8 van de Woningwet, na ontvan gst van een verklaring van geen bezwaar van het college van gede puteerde staten van Overijssel, vergunning te verlenen voor de bouw van 92 zomerbungalows op het terrein van het vakantieverblijf „Twenhaarsveld", plaatselijk be kend Landuwerweg 17. De bouw- en situatietekening lig gen met ingang van 18 juli 1977 gedurende veertien dagen ter ge meentesecretarie, afdeling alge mene zaken, Dorpsstraat 27, voor een ieder ter inzage. Gedurende genoemd tijdvak kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van de bouwvergunning in dienen bij hun college. Holten, 15 juli 1977. Burgemeester en wethouders van Holten, W H. Enklaar, burgemeester G. J Lan- genbarg, secretaris. BURGERLIJKE STAND HOLTEN - Geboren: Lambertus Hénrikus Aalt z.v. H. J Willems en A. Meerman; Rutgerz.v. A. Nijland en H. A. G. Mol (geb. te Deventer). Overleden: T Koopman 67 jr., Hol ten (overl. te Deventer) Bij opruimingswerkzaamheden in de garage van het pand Markol- lenweg (Villaterrein Look) viel de heer A. H. S. uit Wesepe in de pl.m. 21/2 meter diepe kelder. Hij klaagde over pijn in de rug en werd op doktersadvies naar het St. Ge- ertruidenziekenhuis overgebracht. Onze hoofdredacteur, de heer J. Wiggers, Koiweg 14, tel. 1356, zal wegens vakantie afwezig zijn van 24 tot en met 29 juli. Zijn dienst wordt waargenomen door de wnd.hoofdredacteur, de heer W. Beijers, Enkweg 5, tel. 1234 en door de heer D. J. Mondeel, Verzets- traat 70, tel. 2699. Men gelieve dus in die periode geen advertenties en berichten op Kolweg 14 in de bus te stoppen. Redactie Holtens Nieuwsblad. Op bovenstaande foto een sorte ring van meer dan 150 automerk plaatjes die door twee jeugdige Holtense knapen (13 en 15 jaar) van zeker 100 auto's werden ge- sioopt.De knapen gebruikten bij het verwijderen van de emblemen een schroevendraaier waarbij op tal van auto's krassen ontstonden. De schade die werd aangericht is moeilijk te schatten maar als men weet dat aan een van de auto's voor meer dan driehonderd gulden schade werd toegebracht zal het totale schadebedrag zeker rond de f8.000.- liggen. Door de Rijkspolitie is proces verbaal opgemaakt. De eigenaren van de beschadigde auto's hebben de ouders van de beide jongens aansprakelijk ge steld voor de schade en de kosten van herstel. Een aantal van de emblemen is inmiddels terecht doch pl.m. 60 stuks zijn nogophet politiebureau waar ze kunnen worden afgehaald. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in ver band met het jaarlijkse Dorpsfeest de seizoenwarenmarkt op vrijdag 22 juli a.s. zal worden gehouden in de Boschkampsstraat en niet zoals gebruikelijk in de Kerkstraat. In verband hiermede zal de Bos chkampsstraat alsmede de Tuin straat en de Schoolstraat, voor wat betreft de gedeelten vanaf de La- renseweg tot aan de Bushofstraat op die dag van plm. 12.00 uur tot 18.00 uur gesloten zijn voor alle verkeer, behalve voetgangers. Dat gedurende de Braderie op 19, 20, 21 en 22 juli a.s. het braderie complex, omsloten door de Kerk straat, de Smidsstraat, de Bin nenstraat en de Dorpsstraat/Oran jestraat, op die dagen gesloten zal zijn voor alle verkeer, behalve voetgangers. Holten, 15 juli 1977. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris. Tijdelijke Verkeersmaatregel Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in ver band met te houden auto- rallycrosses op woensdagavond 20 juli en zondagmiddag 24 juli a.s. op het terrein van ysclub „de Noord pool" aan de voormalige Dorper- dijk, de huidige Dorperdijk voor wat betreft het gedeelte gelegen tussen de Larenseweg en de Door- lopendedyk op woensdag 20 juli 1977 van 18.00 tot 22.00 uur en op zondag 24 juli 1977 van 12.00 tot 18.00 uur, gesloten zal zijn voor alle verkeer, behalve voetgangers. Een omleidingsroute wordt met borden aangegeven. Tevens zal op voor melde data en tijdstippen voor de Larenseweg tussen de Aaltinksweg en de S 14 voor beide zijden van de weg een stopverbod gelden. Holten, 15 Juli 1977 Burgemeester en wethouders voornoemd W H Enklaar, burgemeester G J Langenbarg, secretaris. Vrijdag 15 juli 20.30: Bestuursvergadering S. V. „Hol ten" in Stationskoffiehuis Tonny Brands. Voorbereiding doelschie- ten op Dorpsfeest. Zaterdag 16 juli 14.00 uur: Koningschieten Schietvereniging „De Eendracht" (Terrein: Markeloseweg-Aalpolsweg) 19.00 uur: Demonstratie Holtense Bóeren- dansers en Franse folkloristische dansgroep „La Kadanso" uit Nancy. plm. 19.30 uur: Verkiezing Dorpskoningin 1977. 20.30 uur: Groot Galabal in feestzaal „Vosman" Zondag 17 juli 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in Bar-dancing „Boode" Bathmen (zdie adv.) Maandag 18 juli: ■20.00 uur: Vergadering autocross vereniging „Holten" in clubhuis „De Bies- ter" Dinsdag 19 juli 20.00 uur: Vergadering autocross vereniging „Holten" in clubhuis „De Bies- ter" Dinsdag 19 juli 8.30 uur: Begin opruiming fa. Huzen in Dijkerhoek (zie adv.) 14.30 uur: Officiële opening Dorpsfeest (hoek Kerkstr.-Oranjestr.) 20.00 uur: Algemene Ledenvergadering Coop. Raiffeisenbank „Holten" in hotel „Vosman" Maandag 25 tot en met Vrijdag 29 juli: Kindervakantieweek Holten. Een hele week vol met spelletjes, wedstrijden, handenarbeid en vooral heel veel plezier. Zie het programmaboekje. Vrijdag 15 t.m Zaterdag 23 julL Schildersbedrijf Joh. Schuppert gesloten. Tijden een dinsdagvoormiddag (8 10 uur) in de Oranjestraat gehou den snelheidscontrole werden twintig automobilisten bekeurd De toegestane grens (50 km.) werd overschreden met 12 tot 30 km Volgens de politie wordt er in de Oranjestraat en de Dorpsstraat door zeer veel automobilisten en brommers veel te hard gereden en bij een controle van 8.00-18.00 uur zouden zeker honderd hardrijders op de bon gaan

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5