Voor vronwen RONÖ-Live programma Wageningen Bergriiiter- nieuws Landbouw voelt zich achter gesteld bij kabinetsformatie Landbonwcijfers 1976 bevestigen vrees en zorg Landbouwschap VOGELSCHIETEN Jan Aaftink had snelste dnif Zeven en tachtig miljoen snel doorgeven aan veehouderij Indeling Holten I Tonwtrektoernooi Indeling Blauw Wit HET KOOPJE VAN DE OPRUIMING LEEMREIZE MEUBELEN P.v. Snelle Wieken' De best gesorteerde foto-speciaalzaak overal gevraagd JÉfe# bii HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 JULI 1977 - PAGINA 11 Het Landbouwschap heeft op woensdag 6 juli j.l. de maandelijkse bespreking gehad met de minister van Landbouw. Er is daarbij overeenstemming bereikt over het te voeren aardgasbeleid voor de glastuinbouw in de ko mende vier jaren. Andere onderwerpen, die aan de orde gekomen zijn, betref fen de besteding van 87 miljoen voor de melk veehouderij, de tijdelijke beëindigingsvergoeding voor bepaalde intensieve veehouderijbedrijven, de pcw-regeling en de melk- heffing. 67 MILJOEN VOOR MELK VEEHOUDERIJ Het Landbouwschap constateert, dat de overheid erkent, dat de inkomenspositie in de melk veehouderij slecht is en extra maatregelen rechtvaardigt. Het Landbouwschap acht echter het bedrag van f87 miljoen ontoe reikend. Bovendien zou door meer nadruk te leggen op de di- rekte lastenverlichting op kort termijn een gunstiger effect op het veehoudersinkomen behaald worden. Het Landbouwschap bepleit de mogelijkheid om de overheids bijdragen in de kosten van kwa liteitscontrole, zuivelonderzoek en gezondheidszorg in de toe komst voort te zetten via een zogenaamde fifty-fifty financie ring. Ten aanzien van de struc tuurmaatregelen (tankmelkrege- ling en gebouwenregeling) pleit het Landbouwschap voor een snelle toepassing. De gebouwen regeling zou volgens het Land bouwschap permanent gemaakt PRACHTIGE 2-ZITS BANK MET 2 FAUTEUILS Klassiek model fyne gobelin bekleding nu geen 3950.- maar compleet slechts 1995.- Even kyken bij: ENTERI „Voor vrouwen" is de titel van een nieuwe uitgave van het mi nisterie van CRM, bedoeld voor vrouwen en geschreven door vrouwen. Het boekje - een overdruk van het maandblad Trefpunt - januari 1977 van het ministerie - staat vol adviezen en adressen om vrouwen wat wegwijs te maken op het gebied van de emancipatie. Aukje Hol- trop schreef het, met medewer king van Els van der V/al, en Babs van V/ely maakte de teke ningen. De vrouwen van het Informatie- en Documentatiecen trum van de Nederlandse Vrou wenraad verzamelden het groot- ste deel van de adressen. „Voor Vrouwen" kan schriftelijk wor den aangevraagd bij de Voor lichtingsdienst van het ministe rie van CRM, Steenvoorde- laan 370, Rijswijk. Er zijn geen kosten aan verbonden. Op vrijdag 15 juli komt het weste- lijkse rechtstreeks e programma uit Wageningen. Het onderwerp l van deze uitzending is het funktio- neren van de dierenambulance in Wageningen en omgeving. De me dewerkers van de dierenambu lance letten in de vakantiemaan den speciaal op dieren die door va kantiegangers in de Veluwse bos sen worden achtergelaten. Deze uitzending wordt verzorgd door Kees Mijnten en Ton van Rhoon. moeten worden en voorts tot alle sectoren van het agrarisch bedrijfsleven uitgebreid moeten worden. Bovendien dient het werk in het kader van deze ge bouwenregeling in eigen beheer te geschieden. Minister van der Stee wijst er op, dat het pakket voor dit jaar geldt. Het laten gelden van de regelingen voor de komende ja ren is niet mogelijk, temeer niet omdat het demissionaire kabinet geen beslissingen mag nemen, die voor de komende begroting extra gelden opeisen. De minis ter zal ervoor zorgen, dat de maatregelen snel uitgevoerd worden. Verschillende wensen van het Landbouwschap ten aanzien van de structuurmaatr regelen en de uitvoering ervan worden in een nader ambtelijk overleg betrokken. TIJDELIJKE BEËINDIGINGS VERGOEDING BEPAALDE IN TENSIEVE VEEHOUDERIJBE DRIJVEN. Het Landbouwschap ziet deze vergoedingsregeling als een sluitstuk van een pakket maat regelen in het kader van de toepassing van de Hinderwet. Het totale pakket heeft tot doel de onzekere positie van veehou derijbedrijven ten aanzien van de toepassing van de Hinderwet op bevredigende wijze op te hef fen. Het Landbouwschap acht "Na de vorige bestuursvergadering heeft het dagelijks bestuur de ka binetsformateur op de hoogte ge steld van de wensen van land- en tuinbouw met betrekking tot het regeringsbeleid voor de komende kabinetsperiode. Sindsdien is niets meer vernomen. In politieberich ten wordt daar dan bij gezegd: een ongeluk wordt gevreesd. Er zijn er inderdaad velen die een ongeluk vrezen in die zin, dat er bij de for matiebesprekingen veel partijpoli tieke touwtrekkerij plaats vindt waarbij ideologie de boventoon heeft in plaats van een rechtvaar dige afweging van belangen. Daar bij denk ik uiteraard allereerst aan de afweging van agrarische belan gen. Het feit dat de georganiseerde land- en tuinbouw door de kabi netsformateur tot op heden niet werd uitgenodigd voor overleg doet mij vrezen, dat daardoor maar zeer ten dele met deze agrarische be langen rekening wordt gehouden. De heer Den Uyl kan het overleg met het bedrijfssleven over de sociaal-economische paragraaf van het regeringsprogram blijk baar afdoen met vertegenwoordi gers van de grootwerkgevers en de vakcentrales. Noch het midden- en kleinbedrijf noch de land- en tuin bouw komen er aan te pas. Dat is onbegrijpelijk voor een kabinets formateur, die in vorige functies inspraak van betrokkenen bij het totstandkomen van beleid zeer hoog in zijn vaandel heeft ge schreven. Het is bovendien kren kend om op deze wijze als bedrijfs tak op een zijweg te worden ge schoven. De wrevel over deze gang van za ken wordt uiteraard nog versterkt door het feit, dat er bij deze kabi netsformatie een aantal specifieke landbouwzaken aan de orde zijn. Ik doel hier vooral op de grondpoli- tiek; niet in de eerste plaats in ver band met de onteigeningswetge ving, want dat is al een oude zaak. Neen, ik denk aan wat de heer Den Uyl aan de bij de formatie betrok kenen schreef over de hoge prijzen die boeren en tuinders voor de grond moeten betalen en de nood zaak om daar wat aan te doen; een noodzaak die ik persoonlijk volle dig onderschrijf. Dat is het punt ook niet. Het is echter volstrekt onbegrijpelijk, dat een formateur ov(?t een voor onze sector zo ingrij pende kwestie probeert zaken te doen met politieke partners zonder enig overleg met het betrokken be drijfsleven. Dat is de beste met hode om te bereiken, dat onze sec tor de indruk krijgt onder aan de prioriteitenlijst te bengelen en van onvoldoende belang te zijn om se rieus in het overleg te worden be trokken. Het gebrek aan echte belangstel ling voor landbouwproblematiek bij de kabinetsformateur is des te opvallender tegen de achtergrond van de zeer slechte inkomenssitua tie in grote delen van onze agrari- deze beëindigingsregeling op een aantal punten onbevredigend. Het is van mening, dat er naar gestreefd moet worden om zo veel mogelijk bedrijven aan een hinderwetvergunning te helpen. Daarvoor is een ruime toepas sing van de bestaande overige regelingen (stankbestrijding en bedryfsverplaatsing) noodzake lijk. De minister is het daar mede eens. Hij komt tegemoet aan het verzoek van het Land bouwschap om de aanmeldings periode voor de tijdelijke beëin digingsregeling te verlengen tot 1 december 1977, mits de minis ter van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne hiermee instemt. De minister van Landbouw is bereid de regeling bedrijfsver- plaatsing voor deze bedrijven soepeler te doen toepassen. Ook dient de bedrijfsbeëindigingsre geling van het O.- S.-fonds voor deze bedrijven aangepast te worden. OPENSTELLING PCW- REGELING Het Landbouwschap heeft de minister gevraagd zo spoedig mogelijk over te gaan tot her opening van de regeling particu liere cultuurtechnische werken, onder meer ook ten behoeve van de verbetering van de bo demstructuur in de Veenkolo niën en om scheurvorming bij veengrasland te verhelpen. Mi- sche sector, waaraan we overigens vandaag een discussie zullen wijden. Een inkomenspolitiek zoals die door het thans demissio naire kabinet werd voorgestaan en die vermoedlijk bij een kabinet van ongeveer dezelfde politieke sa menstelling wel zal wo: den voort gezet, zal meer aandacht moeten schenken aan de kwetsbare positie van zeer veel bedrijven in onze sec tor. Ik zeg het hier maar bij gebrek aan kansen om ook hierover met de kabinetsformateur rechtstreeks van gedachten te wisselen. Het tweede punt waarvoor ik uw aandacht vraag, is de Brusselse discussie over de manier waarop de georganiseerde landbouw inspraak moet krijgen bij de besteding van de gelden, die afkomstig zijn van de zogenaamde melkheffing. In mei stelde de Landbouwraad een ver ordening vast, die inhoudt dat er de komende driejaar een heffing op de melk wordt gelegd, variërend van 1,5 tot 4% van de richtprijs. De Raad heeft ook besloten dat deze heffing op 16 september zal ingaan ter hoogte van 1,5 van de richt prijs. Er zijn naar mijn mening verschil lende redenen om dat nu niet te doen. In de eerste plaats wordt de veehouderij door deze heffing ge troffen in een periode, dat de in komens door allerlei oorzaken erg slecht zijn. Het opleggen van een heffing zou de situatie nog onmo gelijker maken. In de tweede plaats.zwelt de melk stroom in de EG nu duidelijk min der aan dan aanvankelijk werd verwacht, terwijl bovendien de niet- leveringspremie en de om schakelingspremie hun effect nog moeten hebben. De behoefte aan extra middelen om het zuivelbe leid te financieren, is voor de ko mende periode dus minder groot. In de derde plaats is bet zeer twijfe lachtig of een heffing per 16 sep tember in alle EG-landen kan wor den ingevoerd. Indien om admini stratieve of andere redenen de hef fing slechts in een deel van de EG zou kunnen worden ingevoerd, weet ik wel tot welk deel ons land zou behoren. V/ij kunnen immers alles op administratief gebied. Het nister van der Stee is bereid aan de twee laatste verzoeken tegemoet te komen, maar dan niet in het kader van de pcw- regeling. Over de algemene her opening van de pcw-regeling wil de minister zich nog nader be raden. MELKHEFFING Het Landbouwschap heeft bij de minister gewezen op een aantal factoren, die invoering van een melkheffing per 16 sep tember bemoeilijken of onge wenst maken. Genoemd zijn de slechte inkomenssituatie, de minder snel wassende melk stroom, de omschakelings- en niet-leveringspremies en de on zekerheid ten aanzien van de bestemming van de geïnde hef- fingsgelden. Het Landbouwschap vindt, dat de invoering van de melkhef fing per 16 september a.s. niet mogelijk is, als de invoering en toepassing in andere lidstaten afwijkt. Minister van der Stee meent, dat de EG-raad van landbouwministers niet terug komt op een besluit, tenzij de voorwaarden, waaronder het besluit is genomen, fundamen teel zijn veranderd. Hij is wel met het Landbouwschap van mening, dat het onaanvaard baar zou zijn, als het ene land wel een heffing en het andere land geen heffing oplegt. zou echter volstrekt onaanvaard baar zijn, dat de lasten eenzijdig door een deel van de EG. zouden worden gedragen. In de vierde plaats is er nog veel onzekerheid over de bestemming van de gelden. Al met al is er meer dan voldoende aanleiding om de invoering van de heffing uit te stel len of om het eerste jaar met een nultarief te starten, maar dit vraagt een wijziging van de verordening". Met een extra bedrag van f87 miljoen erkent de overheid dat de melk veehouderijsector in grote moeilijkheden is geraakt. Het bedrag blijft echter bij de vraag van het landbouwbedrijfsleven achter, terwijl de gunstige effecten op het veehou dersinkomen te lang op zich laten wachten. Het bestuur van het Landbouw schap besprak tijdens de open bare vergadering op 6 juli jl. de overheidsmaatregel om een ex tra bedrag aan te wenden voor lastenverlichting en versterking van de concurrentiekracht in de melkveehouderij. Bij de aankondiging van de overheidsmaatregel is erop ge wezen, dat de overheid nader overleg zal hebben met het Landbouwschap inzake de uit werking van de maatregel. Het bestuur van het Landbouwschap betreurt het dat vooraf geen overleg is geweest met het be drijfsleven. Een dergelijk overleg ten aanzien van de hoogte van het bedrag en de verdeling er van zou zeker zinvol gweest zijn. Sommige bestuursleden noem den het bedrag van f87 miloen een fooi en wilden opnieuw bij de overheid aankloppen voor aanvullende maatregelen. De meerderheid van het bestuur vond dat het accent vooral op de lastenverlichting had moeten liggen. Daarmede wordt een di- De Holtense Schietvereniging „De Eendracht" organiseert zaterdag middag om 2.00 uur in het kader van het Dorpsfeest 1977 op een terrein op de hoek van de Markeloseweg-Aalpolsweg voge lschieten met als inzet het „Schut- terskoningschap '77". De laatste keer dat er vogelschie ten werd gehouden was in juli 1971 en het was toen evenals in 1970 Albert Bieleman die de romp van de houten vogel van de pl.m. 15 meter hoge paal schoot en dat be tekende prolongatie van de „Ko ningstitel". Zou het hem zaterdagmiddag weer Op dinsdag 5 juli werd door enkele Bergruiters deelgenomen aan een concours hippique georganiseerd door „de Hertruiters" te Hellen- doorn. Hier werden de volgende resultaten behaald. Dressuur klasse L: 4de pr. mej. R. Assink met „Pandour"; 4de pr. Jan Bronsvoort Azn. met „Nico". Springen klasse B: 2de pr. Jan Bronsvoort met „Nico". Klasse L: 5de pr. A. Broekhuis met „Auteur". Klasse Z: 4de pr. Han Brouwers met „Vallette". reet effect bereikt op het inko men van de veehouders. De door de overheid voor deze las tenverlichting bestemde gelden ad f35,5 miljoen zullen aan de veehouders ten goede komen door bepaalde heffingen van het Landbouwschap en het Produkt- schap voor Zuivel te verlagen. Het bestuur van het Landbouw schap besloot de heffing voor Gezondheidszorg voor runderen (10 cent per 100 kg melk) en de heffing Rundveeverbetering (12 cent per 100 kg melk) te schor sen voor het tijdvak van 20 maart 1977 tot en met 18 fe bruari 1978. Al eerder besloot het Produktschap voor Zuivel tot de schorsing van een admi nistratieve heffing van 16 cent per 100 kg melk. Het bestuur van het Landbouw schap zal de minister van Landbouw vragen om een zekere continüiteit in de als eenmalig bedoelde lastenverlichting aan te brengen. Een zelfde wens geldt ook ten aanzien van be paalde structuur maatregelen, zoals de gebouwenregeling (ver beteringen te bevorderen via overheidssteun). De overheidsmaatregel die een extra steun van f87 miljoen omvat, heeft opnieuw de vraag opgeroepen wat onder een zoge naamd middenbedrijf verstaan moet worden. Wanneer de mi nister van Landbouw doelt op melkveehouderijbedrijven met 15 tot 30 melkkoeien, is dat voor het Landbouwschap onbevredi gend. Het deed zelfs een be stuurslid denken aan een ver grijsde leuze uit vroegere jaren: lukken? Mocht dit zo zijn dan mag hij dachten we wel de titel „Kei- zersschutter" voeren. Ook niet-Holtenaren (vakantiegas ten) mogen aan het vogelschieten meedoen maar bij het afschieten van de romp moeten ze „buiten schot" blijven omdat het hierbij gaat om de titel. Ook voor het afschieten van de beide vleugels, de staart en de kop zijn aantrekkelijke geldprijzen be schikbaar gesteld. De duiven (78) van de PDV „Snelle Wieken" werden om 6.15 uur voor een vlucht over 590 km gelost in Orleans. Aankomst eerste duif 16.49.45 u. 1, 7, 8, 12 G. Hassink; 2 G. Bek- kernens; 3, 15 R. Schaap; 4, 20 G. Schuiterd; 5, 11, 19 Joh. Jan sen; 6, 9, 16 H. Dijkjans; 10 H. Manrho; 12 Joh. Paalman; 13, 18 H. Voortman; 14, 21 J.Scholte in 't Hof; 17 A. van Doornspeek. Vlucht Compiegne; I. 17'H. Manrho; 2, 5 W. Honde link; 3, 4, 11, 21 G. Bekkernens; 6 H Voortman; 7, 8, 13, 15, 16 Joh. Jansen; 9, 19, 22 J. Scholte in 't Hof; 10, 12, 14. 25 R. Schaap; 18, 20 G. Hassink; 23 G. Schuiterd. Holten I is voor het seizoen 1977- 1978 wederom ingedeeld in de 4e klasse H. daarin spelen behalve Holten de volgende clubs: Broek land, Heino, Lemelerveld, Sallan- dia, Schalkhaar. Sportclub Over- wetering, Kon. U.D. Union S.V., IJssel Boys (na toelating), Z.A.C. en Zwolle. Het Landbouw-Economisch Be richt 1976 bevestigt nog eens de eerdere indruk van het Land bouwschap, dat de inkomenssi tuatie vooral in de melkveeh ouderijsector allerbedroevendst is. Tegen deze achtergrond doet de invoering van een melkhef fing per 16 september a.s. vol komen onwezenlijk aan. Deze mening kwam naar voren tijdens de openbare bestuursver gadering van het Landbouw schap, die op 6 juli jl. gehouden is. Het bestuur wijdde een dis cussie aan het LEB. Het eerste commentaar van het Landbouwschap, waaruit niet al leen de zorg sprak voor de slechte resultaten maar veeleer voor de sombere vooruitzichten, werd algemeen door de be stuursleden- onderschreven. Vele bestuurderen menen dat de invoering van een melkheffing per 16 september a.s. onverant woord is en 4n veehouderskrin gen tot onrust zal leiden. Het opschorten van de melkheffing vergt een nieuwe beslissing van de EG-Raad van Landbouwmi nisters. Een voorstel van het Landbouwschap daartoe heeft geen kans. Het bestuur zal In het kader van het „Dorps feest 1977" (16 t.e.m. 23 juli) or ganiseert de Holtense TTV „OKLA" zaterdagmiddag 23 juli vanaf half twee in „Kalfster- mansweide" een toernooi tussen bedrijven, verenigingen en an dere groepen. Er zal getrokken worden om het kampioenschap van Holten een titel die beloond zal worden met een grote wisselbeker die door manege „Snorrewind" beschik baar is gesteld. Deze beker werd het vorige jaar gewonnen door de ploeg Espelo I. De ploegen (6 personen) onge acht gewicht en leeftijd gaan aan het touw onder leiding van een officiële scheidsrechter van de Ned. Touwtrekbond en er wordt getrokken volgens de reg lementen van de bond. Leden van de NTB mogen aan de wedstrijd niet deelnemen. Alle deelnemers krijgen een herinne ringsvaantje. Het inleggeld be draagt f. 18.- per team. Opgave voor deelname bij de heer A. Luggenhorst, Ooster- veldsweg 1, tel. 1958 en bij secr. A. Wansink, Rijssenseweg 34, tel. 1922 vóór 22 juli. Het eerste elftal van de Z.V.V. „Blauw V/it '66"- is evenals het voorgaande seizoen weer ingedeeld in de eerste klasse A van de afd. Twente van de Kon. Ned. Voetbal Bond. De tegenstanders in deze klasse zyn: Boswinkel I (Enschede), Daarlerveen 1, D.V.O. 1 (Almelo), Eversberg 1 (Nyverdal), Markvo gels 1 (Markelo), M.V.V. 1 (Marle), P.S.V. 1 (Almelo), Sp.cl. Daarle 1, Sp.cl. Denekamp 1, Sp.cl. Rijssen 1 en S.V.V. 1 (Sibculo). Nieuwkomers in deze klasse zijn de „Markvogels" uit Markelo die het vorig seizoen uitkwamen in de 3e klasse van de afd. Gelderland. De „vogels" (opgericht in 1975) deden het goed en kwamen maar één pun tje tekort voor de titel en promotie. Een oude bekende voor „Blauw V/it" is „S.V.V.". De Sibculoërs werden in het seizoen '72-'73 kam pioen en promoveerden naar de 4e klasse KNVB waarin ze het afgelo pen seizoen op de laatste plaats eindigden en dat betekende degra datie. Door de Holtense Postduiven vereniging „De Bergvliegers" werden voor de wedvlucht Com piegne (407 km.) 85 duiven inge- korfd. Lossing 7.00 uur. Aan komst eerste duif 15.12.23 uur. Trage vlucht. 1, 5, 7, 21 Jan Aaftink; 2, 12, 2Q A ten Dam (2); 3, 16 A. Lode- weges; 4, 13 G. Steunenberg; 6, 8, 9, 11 H. V/iUems; 10, 22 G. J. Egberts; 15 H. J. Ten Velde; 17 A ten Dam (1); 18 E. Veneklaas. zorgvuldig erop toezien, dat de toepassing van de melkheffing in alle lidstaten zorgvuldig en naar billijkheid plaatsvindt. Zodra dit laatste niet gebeurt, zal het Landbouwschap protes teren tegen de melkheffing. Het LEB wijst op een repete rend lied: steeds meer stijgende kosten, die in de opbrengstpry- zen niet goedgemaakt worden. Naar aanleiding van het stijgend aantal landbouwers die minder verdienen dan het vergelijkbaar minimum-inkomen is in het be stuur van het Landbouwschap opnieuw de vraag gesteld of geen voorrang gegeven moet worden aan de vraag naar een bodem in het landbouwinkomen. Ruim een jaar geleden heeft het Landbouwschap het vraagstuk van een gegarandeerd minimum-inkomen voor de zelf standigen besproken. Het resul taat hiervan was een voorkeur vo\jt een aantal deelregelingen, die tesamen een garantie vorm den voor een basisinkomen. Wanneer het bestuur het nood zakelijk acht, kan het vraagstuk van een minimum-inkomen op nieuw ter discussie gesteld wor den. GESLAAGD Haarstraat 48 - tel. 2777 UW KLEURENFILMPJE BINNEN 2 DAGEN KLAAR De voorzitter van het Landbouwschap, drs. P. Bukman, heeft zich zeer kritisch uitgelaten over de communicatie van kabinetsformateur Den Uyl met de -georganiseerde landbouw. Hij deed dat in de woensdag, 6 juli, gehouden openbare vergadering van het schap in de volgende toe spraak:

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19