Emancipatiekommissie vraagt oprichting instituut ombudsvrouw A Voorlichtingsbureau voor de Voeding TELEURSTELLEND RESULTAAT, SOMBERE VOORUITZICHTEN kookkunst- Commentaar op L.E.B. bierkrat als wandkastje HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 JULI 1977 - PAGINA 9 uitgave van het Emancipatiekommissie heeft de (demissionaire) rege ring in een uitgebreid advies voorgesteld een insti tuut ombudsvrouwen op te richten. Het instituut zal de klachten behandelen van vrouwen, die zich gedis- krimineerd voelen. „Wanneer een verhoogde publieke aandacht, ook van de kant van de overheid, voor algemene emancipatieproblemen niet gepaard gaat met hulp aan individuele vrouwen, ontstaat een bron van frustratie, die het hele emancipatieproces ernstig kan schaden". JSveneens in de inleiding van het advies konstateert de EK, dat al bestaande instellingen op het terrein vooral van de hulp verlening, veel goeds doen. De mogelijkheden en middelen zijn hier echter beperkt en er is te weinig garantie voor kontinuï- teit. Het ombudsinstituut zal wel gaan verwijzen naar de „goedlo pende" adressen voor hulpverle ning, zodat geen dubbel werk wordt verricht. Het advies kwam tot stand na gesprekken met mensen uit vrijwillige hulpverle ningsinstanties binnen vrouwen verenigingen. vakbond- en emancipatiebewegingen, vormings- en opbouwwerk, stich ting Ombudsvrouw e.d. Twijfelachtige situatie In een eerste hoofdstuk legt de EK uit waarom een instituut ombudsvrouwen nodig is. „De positie van de vrouwen in de samenleving heeft steeds geleid tot hulp van vrouwen aan vrouwen. Nu de emancipati eontwikkeling niet langer de zaak is van een relatief kleine voorhoede van de bevolking, komt een grote groep vrouwen in een twijfelachtige situatie, in een ontwikkelingsfase tussen traditie en iets nieuws". De er varing van hulpverleners (binnen de vrouwenorganisaties, in de vrouwenhuizen en - café's, de vrouwentelefoon, de stichting ombudsvrouw) leert, dat de hulp in de laatste tijd vooral bestaat uit „de weg wijzen" en „op rechten wijzen". Meer vrouwen zoeken een taak buitenshuis en ondervinden daar belemmeringen. Uit een onder zoek - waarvan enkele gegevens in een bijlage zijn opgenomen van NOVUM/)ed. Stichting voor statistiek in 1974 - blijkt ruim 50% van de Nederlandse vrou wen in de traditionele rol in huwelijk, gezin en huishouding onvoldoende levensvervulling te vinden. Steeds meer vrouwen zullen steun en advies nodig hebben. Steun van vrouwen aan vrouwen is toegankelijker en heeft meer effekt. Taken Als taken van het bedoelde in stituut voor vrouwenemancipa tiezaken noemt de EK. hulp aan vrouwen die achterges teld worden; achterstellingen op grond van sekse ongedaan ma ken en voorkomen, een voorlichtende en aktiver- ende taak in het veld, die: Uit het zojuist verschenen Landbouw-Economisch Bericht 1976 blijkt opnieuw, dat de agrarische sector op verschil lende terreinen een positieve bijdrage levert aan de Neder landse economie. De land- en tuinbouw levert een grote posi tieve bijdrage aan de handels- blans en oefent een zekere sta biliserende werking uit op de economie. De agrarische sector heeft een matigende invloed op de inflatie, doordat de op- brengstprijzen van de land- bouwprodukten in het algemeen minder sterk zijn gestegen dan de overige kosten van leven sonderhoud. De positieve bij dragen aan de economie komen helaas niet tot uitdrukking in de agrarische inkomens; in tegendeel. de feitelijke beloning van de landbouw was in 1976- 1977 slechts voldoende om 70% van de aanspraken te dekken. Dit was ongeveer eventueel als in het ongunstige jaar 1974-1975, maar beduidend minder dan in 1975-1976 toen de aanspraken voor 90% werden gedekt. In de glastuinbouw is het resultaat wat gunstiger, maar toch kwam ook deze sector in 1976 niet bo ven de 90%. Vooral op de landbouwbedrijven in de zandgebieden zyn de re sultaten in 1976-1977 sterk nade lig beinvloed door de ernstige droogte van de afgelopen zomer. Uit de cijfers blijkt, dat er bin nen de agrarische sector zep grote verschillen in bedrjjfsrësul- taat zijn, met name tussen de produktietakken. Deze verschil len worden in belangrijke mate veroorzaakt door uiteenlopende marktomstandigheden. Akkerbouw De bedrijfsuitkomsten op de grotere akkerbouwbedrijven zijn de afgelopen twee jaar, gemid deld genomen, uitzonderlijk gun stig geweest. Deze goede uit komsten zijn vooral te danken aan de extreem hoge prijzen van comsumptie- en pootaardappe- len, uien en stro. Wanneer de prijzen voor deze produkten weer tot een normaal niveau da len. zullen de bedrijfsresultaten aanzienlijk teruglopen. De be drijfsuitkomsten op de akker bouwbedrijven in de Veenkolo niën, waar men in grote mate afhankelijk is van het EG- prijsbeleid, zijn in 1976-1977 weer verder gedaald en bevinden zich op laag niveau. overige tuinbouwsectoren waren in 1975-1976 beter dan in het voorafgaande jaar. behalve in de fruitteelt, waar sprake was van een zeer teleurstellend resultaat. Voor deze sectoren zijn over 1976-1977 nog geen cijfers be kend, behalve voor de champig- nonbedrijven. Op deze bedrijven zijn de geraamde resultaten veel gunstiger dan in voorafgaande jaren. Conclusie De bedrijfsuitkomsten van het Landbouw-Economisch Bericht duiden op een beeld, dat over wegend somber is en slechts enkele gunstige uitschieters kent. De al eerder gesignaleerde beloningsachterstand van de agrarische sector ten opzichte van andere bevolkingsgroepen wordt steeds groter. De vooruit zichten voor 1977-1978 zijn he laas niet zodanig, dat op een wezenlijke ombuiging van deze 'ongunstige ontwikkeling mag worden gerekend. Het Landbouw-Economisch Bericht stelt terecht, dat er verbetering van de positie van de land- en tuinbouw een aanmerkelijke stij ging van de prijzen noodzakelijk vrouwen informatie geeft, waar door zij zichzelf kunnen helpen; ervoor zogt dat het bureau goed funktioneert; instanties inlicht over de aard vaan de achterstel lingen en de weerstanden; een verwijstaak naar en een samenwerkingstaak met andere hulpinstanties; een signalerende taak die waar borgt dat knelpunten systema tisch doorgegeven worden aan de beleidsinstanties. Eisen De eisen, die volgens de EK aan het ombudsinstituut gesteld mogen worden Gerichtheid op achterstelling van vrouwen en op de (zelf) hulp hierbij; uiterst toegankelijk voor vrouwen, drempelloos „na bij"; recht hebben op informatie; een sterk gezag hebben; onaf hankelijk zijn van hulpvragers, van overheids- en partikuliere instanties. Omdat de EK vindt, dat het In stituut zo snel mogelijk moet gaan functioneren, kan het In stituut de eerste fase een stich ting zijn. In een latere fase zal een wettelijke regeling nodig zijn. Daar de EK besloot, in na volging van Engeland, een al gemene anti-diskriminatiewet voor Nederland aa»» bevelen, kan de funktie van hr* ombud sinstituut opgaan in een uitvoer ingsorgaan van deze wet. Daarom werd in het advies niet meer ingegaan op de volgende fase met de wettelijke onder steuning. Vervolgens geeft de EK in grote lijnen aan, hoe het instituut ombudsvrouwen zal moeten funktioneren Voor de organisa tie ervan: een bestuur, dat be staat uit medewerkers die zelf het ombudswerk doen; een raad als kontrole- en benoemingskol lege tussen bestuur en financie rende overheid; een staf. Lokale posten Aangegeven wordt op welke ter reinen men de klachten en vra gen verwacht. Het instituut zal middelen moeten krijgen om op den duur een net van zoge naamde „lokale posten" op te zetten, overal in het land. Hier bij zal gebruik worden gemaakt van al bestaande instanties Deze posten kunnen de taken uitvoeren, die regionaal en/of lo kaal gebonden zijn. Hulpdiensten van voorlichting, organisatie en onderzoek, zijn belangrijk voor het goed funk tioneren van het bureau. De be groting wordt geraamd op 1 mil joen gulden per jaar voor de eerste 2 jaar. De ek zet tenslotte de aktivitei- ten op een rijtje, die EK de acht maanden van een oprich tingsfase, moeten leiden naar de start van het instituut. Bijlagen maken dit EK-advies een voorbeeld over hulpverle ning binnen een vrouwenorga nisatie; onderwerpen van ge sprek, opgegeven door de stich ting vrouwen bellen vrouwen en de reeds eerder hierboven genoemde gegevens uit de on derzoeken in 1974. Kok«r> It etn vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar 6tean vaak woorden -in, waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt u weieens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC. dat elke maand verschijnt De recepten maken het u verder duidelijk. éclairs zijn langwerpige soezen •mlncé is in reepjes of plakjes gesneden vlees of vis. Vaak worden de reepjes met saus bedekt gegeven. en branches wordt altijd voor groente gebruikt. Het betekend dat de groente niet gesneden wordt, b.v. "spinazie en witlof en branches", entrecöte is rundvlees van de tussenrib gesneden Het is mals vlees met een randje vet. De entre cöte wordt gebakken als biefstuk. Het vlees blijft rood of rosé. Door zijn randje vet is de entrecöte ook uitstekend geschikt om te grilleren. entrée is eigenlijk een tussengerecht. Tegenwoor dig wordt het woord echter ook vaak gebruikt voor voorgerechten. espagnole saus is een bruine saus, waarvoor spek, schenkel groene kruiden en specerijen zijn gebruikt Vaak wordt de Espagnole saus gebruikt als basis- saus, o.a. in de horecakeuken. escargots zijn wijngaardslakken. escoffier. Auguste is de grondlegger van de Franse "haute cuisine". De Franse keukenmeester, die leefde van 1847-1935 schreef de "Guide culinaire". estouffade is een stoofpot van vlees, escalope is een schijf of platgeslagen lapje vlees, essence is geconcentreerd aftreksel van geurige bestanddelen, dat ook op synthetische wijze kan worden gemaakt. Soms wordt de essence met kleurstof bijgekleurd. Wees er zuinig mee in gebruik, de smaak overheerst snel. recepten voor 4 personen gebakken eieren met ketjapsaus 4 eieren. 1 eetlepel boter of margarine, 1 kleine ui. sambal oelek, 2 eetlepels ketjap manis, citroensap. Bak de eieren in de helft van de hete boter of margarine. Leg ze op een schotel. Snipper de ui en bak hem in de rest van de boter lichtbruin. Doe de sambal en ketjap erbij. Warm het geheel even door. Maak het sausje af met citroensap. Schenk het sausje op de eieren. emincé Marion 100 g sjalotten, 1 teentje knoflook, 1 eetlepel (olijf olie. 750 g tomaten, 1 blikje tomatenpuree 70 g. 1 eetlepel kleingesneden marjolein, 1 laurierblad. 1 theelepel suiker, zout, peper, 2 eetlepels koffie melk. kervel, 300 g gebraden varkensfricandeau kant en klaar gesneden. Snijd de sjalotten klein en fruit ze mét het geperete teentje knoflook In de hete olie. Snijd de tometen in grove stukken en doe ze met de tomatenpuree marjolein, laurierblad en suiker erbij. Breng het geheel aan de kook en laat de saus 1 uur op een klein vuur pruttelen. De saus moet dik zijn. Zeel hem en maak hem op smaak met zout, peper en koffiemelk, en kleingesneden kervel Leg de varkensfricandeau op een schotel. Schenk de saus op het vlees. éclairs met aardbeien (ca. 15 stuks) 11/2 dl water, zout, 75 g boter of margarine. 90 g bloem, 3 eieren, voor de vulling: 250 g aardbeien, 4 blaadjes gelatine, 75 g basterd suiker. citroensap, 1 dl slagroom. Breng het water met zout en boter of margarine aan de kook. Laat de boter helemaal smelten. Voeg de bloem in één keer toe en roer zolang totdat het deeg loslaat van de kanten. Laat het iets afkoelen. Roer de eieren er één voor één door en voeg het laatste in gedeelten toe, totdat het deeg juist begint te glanzen. Doe het beslag in een spuitzak met een gladde mond. Spuit er 15 lange strepen (ca. 6 cm) van op een ingevet bakblik. Zet dit in het midden van een hete oven 200'C) en bak de éclairs gaar en lichtbruin in i 20 minuten. Een gare éclair is licht van gewicht. Open de oven niet te vroeg# want dan zakken de éclairs in. Maak de vulling door de aardbeien door een zeef te wrijven. Week de gelatine in ruim koud water. Knijp hem uit en los hem op in enkele eetlepels water. Schenk dit bij het aardbeienmoes en voeg basterdsuiker en citroensap naar smaak toe. Roer het geheel goed en laat het geleitg worden op een koele plaats. Klop de slagroom stijf Schep de vla erdoor Vul hiermee de aan de bovenkant opengeknipte éclairs. Het vulsel mag aan de bovenzijde zichtbaar blijven. eters en beiers (Zeeuws streekgerecht) 400 g kruisbessen. 2 eieren, 50 g suiker, kaneel. Was de kruisbessen. Zet ze op met een bodempje water en breng ze aan de kook. Kook ze 10 minuten door. Wrijf ze door een zeef. Warm het moes nog even door. Klop de eieren dik met suiker en kaneel. Schep het hete kruisbessenmoes erdoor. Laat het mengsel afkoelen en roer het van tijd tot tijd door. Serveer het ijskoud. De kruisbessen kunnen worden vervangen door moes van reine claudes (eventueel op lichte siroop) Neem maar 15 g suiker als reine claudes op lichte siroop worden gebruikt! Het woord eieren begint met een e. dus staan in dit bericht meerdere recepten met eieren. Maan en eet al die eirecepten liever niet op één dag. Naast veel goede stoffen (eiwitten, vitamines, mineralen) bevat eierdooier ook veel cholesterol. In Nederland is het erg gemakkelijk tè veel cholesterol binnen te kriigen, denk maar aan de vele gerechten waarin eieren worden verwerkt, die u met ziet, zoals cake pannekoeken, soezen, maar ook in gehakt en aardappelpuree wordt dikwijls een eitje gedaan. Door teveel cholesterol in de voeding komt er teveel cholesterol in het bloed en dat betekent een groter risico voor het verkrijgen van hart- en vaatziekten. Daarom is dagelijks een ei beslist teveel, houd het op twee a drie per week Veehouderij Lege bierkratten, van hout of plastic, zie je steeds meer als open kastje aan de muur in menige huiskamer. De mogelijk heden met de kratten zijn groot en dat voor een naar verhou ding genng bedrag aan staan geld. De bierkratten voorziet men van een andere kleur en bevestigt men met de bodem tegen de wand. Daarmee is het voor velen een vnendelijk kastje geworden, waarin boeken of kleinoden geplaatst worden. Door het simpele aanbrengen worden hoogteverschillen tussen de kratten onderling mogelijk en heel wat jonge gezinnen hebben op die manier een dode muur tot leven gebracht. Het is zelfs denkbaar dat een van de zijkan ten van de krat eruit wordt ge zaagd, deze vervolgens op de zelfde hoogte van de andere aangebracht, zodat men een langgerekte verzameling op een lijn krijgt. Zo'n rij kratten is dan weer met, lange planken te omlijsten. waarmee iedereen naar eigen smaak zijn kamer kan decoreren. De bedrijfsresultaten in de rundveehouderij waren in 1976- 1977 bedroevend. In belangrijke mate is dit een gevolg geweest van de droogte, maar ook zon der deze droogte zouden de re sultaten zijn teruggelopen ten opzichte van het voorgaande jaar. Uit de cijfers blijkt, dat de droogte vooral in de zandgebie den de bedrijfsresultaten sterk nadelig heeft beinvloed. De re sultaten in de varkenshouderij waren in 1976-1977 matig, even als die in de slachtkuikeh- en de slachtkalversectoren; de si tuatie in de legpluimveesector was gunstiger. Tuinbouw De bedrijfsuitkomsten voor de glasgroentebedrijven vertonen volgens de raming in 1976 een belangrijke vooruitgang ten op zichte van het voorafgaande jaar. De rentabiliteit van de glasbloemenbedrijven is enigs zins gedaald, waarmee de ten dens van de laatste jaren is voortgezet. De resultaten van de praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Eigenlijk heb ik er vorig jaar niet eens op gelet, toen Hans me deze foto's liet zien. Een paar foto's van een kasteel, ergens in Frankrijk, ik weet niet meer waar. Hij zei: "Kijk, dat vind ik nou een leuke foto opdracht: een interessant gebouw opzoeken en dan proberen er dank zij de kamera iets moois van mee naar huis te nemen. Dat heb ik vorig voorjaar met dat kasteel gedaan"Zoals gezegd: ik heb niet stilgestaan bij wat hij toen zei. Maar nu ik - zo tegen de vakantie-tijd - dit stripverhaal ga schrijven, nu schiet het me te binnen En daarom ben ik nog eens die kasteelfoto's gaan bekijken En heb ik Hans gevraagd of ik die foto's, als een voorbeeld bij dit verhaal, zou mogen gebruiken Die eerste plaat laat het kasteel zien in al zijn ruige kracht. Dikke muren, onneembare torens. Een stukje middeleeuwse schoonheid, waar best een boek over te schrijven zou zijn. Die tweede foto maakt van het kasteel een sprookjesburcht, zoals je die vindt in "de Efteling" Alles is nu ranker en je verwacht, dat elk moment uit één van de ramen een schone jonk-vrouw om hulp zal kunnen roepenMaar dat - zegt de nuch tere fotograaf Hans - is een fantasie, die niet meer in deze tijd past. Wéér een benadenng: door de nog kale voorjaarstak- ken heen lijkt het kasteel nu op een vriendelijke jeugdherberg of op een luxe hotel, waar het goed toeven is. De lichte partij rechts onderaan is een riviertje, dat zich in een waterval naar beneden stort. Zulke foto's -. zégt Hans - maak je niet even in een flits, vlug uit de auto en dan weerdoor. Je moet er de tijd voor nemen, en er soms een fikse wandeling en een klauterpartij met de kamera voor over hebben. Maar dat is in de vakantie juist leuk

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9