e komende duurtest Austin Allegro 1500 duurtest Mitsubishi Onoplosbaar? Wel nee Als caravan gaat slingeren, dan voorzichtig remmen rij-impressie Saab Turbo mÈmmmÉmmÈëi a. V" ilsfte *tm <«w - Nieuw in het Auto Aktueel duurtestprogramma is een Austin Allegro 1500 super, waarmede inmiddels in korte tijd bijna 5000 km. gereden Sf werd. 4 De Allegro serie bestaat uit 6 modellen, waaraan de laatst toegevoegde de 1304 Special was. De goedkoopste uitvoer- ing is de 1100 2-deurs, die f 10.690.-- kost. De duurste, de 1500 4-deurs Special, staat ge prijsd voor f 13.840.-. In het prijsklasse-segment waarin de Allegro's vallen is enorm veel te koop. Bijna alle Europese autofabrikanten hebben in de 10 tot 13 mille klasse iets te bieden. De een enkele model- len, de andere vele uitvoerin gen. British Leyland komt in deze prijsklasse met de Alle gro's en een aantal Marina's. Voor de duurtest dienden we een keus te maken en het werd de 1500 Allegro met 5-bak. toerenteller extra Als extra lieten we een toe renteller monteren, waarvoor in het dash-board een plaats ge reserveerd is. Met het oog op caravanrijden, hetgeen een on derdeel is van het testpro gramma, is een toerenteller een nuttig instrument. Het verbruik tijdens de eerste pe riode, waarin een behoorlijk aantal kilometers als inrij- periode golden, lag rond de 1 op 11 a 12. Net beneden de 5000 kilome ter, waarbij een service-beurt uitgevoerd diende te worden, gaf de motor de geest. Door plotseling waterverlies kwamen auto^test. we tijdens een rit abrupt tot stilstand. Reparatie ter plaatse was uiteraard niet mogelijk en de auto diende afgesleept te worden naar een garage. Aan gezien dit in de garantie periode plaats vond, waren er aan de reparatie geen kosten De Mitsubishi Galant 1600, die we in februari van het vo rig jaar in gebruik namen heeft nu bijna 40.000 km. ge lopen. In het begin van het jaar introduceerde de impor teur de opvolger in de vorm van de geheel nieuwe Sigma. Het rijden met een caravan behoeft geen problemen op te leveren, mits enkele belang rijke regels in acht worden genomen. Onderzoekers van het Volkswagenconcern heb ben zeer uitgebreide proeven genomen en rekenen nu defi nitief af met de ten oprechte gevestigde mening dat, als de caravan gaat slingeren, gas gegeven moet worden om de combinatie te „strekken" en zo de slingerbeweging af te remmen. Het tegendeel blijkt waar te zijn! De trekkende auto moet juist remmen. Meestal is een beetje remmen al voldoende. Vooral bij ge remde caravans wordt goed resultaat geboekt, maar deze methode werkt ook bij onge remde aanhangwagens. Ook als de caravan van de grond komt, dan brengt kort maar krachtig remmen de caravan beslist weer in het rechte spoor. Vooral zij, die voor het eerst met een caravan op stap gaan, vrezen de luchtdrukstoot bij het passeren van een vracht wagen. Deze „stoot", zo bleek de Volkswagenonderzoekers, ontstaat door de smalle lucht stroom tussen beide voertui gen. Het is daarom raadzaam er een gewoonte van te maken bij het inhalen zo veel mogelijk afstand te houden van de in gehaalde vrachtwagen. Tens lotte dient men te bedenken, dat ook de banden van de ca ravan invloed uitoefenen op het rijgedrag. Veel caravans ihêbben te smalle banden, waardoor de slingerbeweging wordt bevorderd. Radiaalban- den zorgen in het algemeen voor prettiger rijden. De vakantieganger die voor het eerst met een caravan op stap gaat, doet dan tal van nieuwe ervaringen op. Hij ont dekt bijvoorbeeld, dat de acce leratie minder is geworden. Ook de besturing reageert to taal anders. De caravan „drukt" vooral na een bocht, de auto iets op. Als dan wordt gecorrigeerd met het' stuur, dan kan de caravan gaan slin geren. Tijdens de onderzoekingen by Volkswagen, die uitgevoerd werden met een VW-Golf met 75 pk motor, inclusief belading 1000 kg en een caravan met een totaalgewicht van even eens 1000 kg, had men 10.2 sec. nodig om van stilstand op 60 km/uur te komen. De VW- Golf alleen doet er 4,9 sec. over. Van 0 tot 80 km/uur 18,6 sec. auto alleen 7,8 sec. cij- [fers waaruit wel blijkt dat men ook met een caravan toch wel redelijk vlot in het verkeer kan meekomen. Theoretisch is het brandstofverbruik het dubbele, omdat de motor tweemaal zo veel gewicht moet trekken. In de praktijk komt het méérver- bruik neer op ongeveer 40 pro cent, omdat doorgaans met de auto alléén veel sneller wordt gereden. Bij hogere snelheden - boven 80 km/uur - loopt het verbruik zeer sterk op, omdat de luchtweerstand van de ca ravan tamelijk groot is. Moderne auto's zijn wat hun kracht betreft volledig opge wassen tegen het trekken van een caravan. Zelfs passen en bergwegen hoeven geen pro blemen op te leveren, al moet men bedenken, dat boven de 1000 meter de motor als ge volg van een geringere luchtd ruk aan kracht inboet. *Een Panhard-Levassor auto in het omstreden Schlumpf- museum te Mulhouse beelden we hierbij af. Kortgeleden be zochten we deze unieke auto- collectie van rond 500 exem plaren. Het was uitermate moeilijk binnen de poorten van dit grootste auto-museum in Europa te komen. Over het hoe en waarom en de moge lijkheden om er een bezoek te brengen berichten we in de volgende pagina. Heel veel automobilisten hebben weinig of geen kennis van de techniek die in hun auto zorg draagt voor het functioneren van veel onder- delen. En dat zijn er heel wat. De motor, de versnellingsbak, de ontsteking, alle knoppen en handles die bediend moeten worden om iets in werking te stellen. Ook heeft iedere auto of een temperatuurmeter of een controlelampje dat oplicht wanneer de temperatuur te hoog wordt. Over dit belang rijke onderdeel gaat het nu. Automobilist L. is op weg van een stad in het westen van het land naar zijn woon plaats, een 180 km. verderop oostwaarts gelegen. Op de au toweg, nog voor de kruising Ouderijn, loopt de tempera tuurmeter hoog op en komt in de gevaren-zone terecht. Het valt hem direct op en op een parkeerplaats wordt gestopt om te onderzoeken wat er aan de hand is. De motorkap wordt geopend en de motor is helemaal niet overmatig heet. Een geruststellend idee en hij kan verder ryden. Toch heeft hij er onderweg moeite mee omdat hij niet weet waar het euvel gezocht moet worden. De volgende dag gaat de auto naar de garage en wordt door „deskundigen" onder handen genomen. Helemaal niets te vinden en het ant woord is dan ook in de haast van maakt u er zich maar geen zorgen over. Erg gerust kun je met zo'n antwoord toch niet zijn. Want waar dient die meter dan voor. Op eens zijn er meer electrische dingen die minder goed gaan functione ren. De ruitenwissers draaien langzamer, de knipperlichten gaan trager etc. De garage wordt er weer van verwittigd en weer gaan speurneuzen aan het zoeken. Nu wordt het ge hele instrumentenpaneel er uit genomen en men vindt niets. Toen naar een specialist op auto-electriciteitsgebied. Vindt ook niets. Een automobilist vraagt zich De Galant die met de Lancer in 1975 voor eeiv geweldige Mitsubishi start in ons land zorg droeg, was in 2 motori sche varianten leverbaar. Om dat de 1600 uitvoering de be langrijkste zou worden, namen we deze als duurtest-auto in gebruik. ,De eerste sneuvelde bij een zware aanrijding en werd bij eenkilometeraantal van 24000 uit de roulatie genomen. Een vervangend exemplaar met nog geen 5000 km. op de teller kwam er in februari '76 voor in de% plaats. Deze Galant heeft tot nu toe zonder enig pro bleem gelopen. Naast de service-beurten geen enkele bijkomende kostenpost. Heel belangrijk in een tijd dat auto rijden al zo duur is. De Mit subishi blijft nog enige tijd rij den, maar vanwege de nieuwe modellen-range. is het duurtest-aspect van deze uit voering wat naar de achter grond verschoven. Een afstand van 40.000 km. geeft natuurlijk al een zeer goed beeld wat aan een auto kan mankeren of er veel onderhoud en reparaties zijn geweest. De gemiddelde automobilist rijdt ca. 15 a 20.000 km. per jaar en heeft hij dan naast de vaste kosten nog veel variabele onkosten dan maakt dat het autorijden extra duur. verbonden. Wel is het een on plezierige ervaring zo kort na het in gebruik nemen van een auto al zo'n ingrijpend pro bleem te hebben. Maar goed, hoe ver de techniek ook ge vorderd Is en kwaliteit en le vensduur hoog genoteerd staan, een mankement kan op treden. Na een grondig onder zoek, bleek de afdichtingsstop op de thermostaat, die van kunsstof gemaakt is. een scheurtje te hebben gehad. Door de druk in het gesloten koelsysteem komt te zitten, wordt de druk* groter. Op een bepaald moment- geeft zo'n stop de geest en in luttele se- konden is er'geen water meer om te koelen. De motor raakt oververhit en dat heeft gevol gen. Na de reparatie die bij de importeur uitgevoerd werd, diende de auto opnieuw min of meer ingereden te worden, hetgeen over een traject van ongeveer 1000 km. gedaan werd. Verdere ervaringen gedu rende de eerste test-periode waren o.m.; een goede weglig- ging met vooral het accent op comfort. De hydragas installa tie verwerkt wegoneffenheden zeer goed. Zijn het echter korte veerbewegingen dan merkt men het in het interieur meer in de vorm van wat la waaierige stoten. De 1500 su per is uitgerust met een stof fen bekleding en dat is toch verre verkiesbaar boven skai. De banden hebben nog een profieldiepte van 4 a 5 mm., hetgeen impliceert dat ze nog heel wat kilometers mee kun nen. Het benzineverbruik bleef over het algemeen zuinig. Op de lange weg bij een snelheid van 110 ruim 12 km. op 1 liter, in de stad wat onzuiniger. In de 1600 cc. klasse een gunstig cijfer. In z'n totaliteit is de Galant goed bevallen. Weglig- ging en besturing op een zeer behoorlijk niveau, zitpositie en interieurruimte ruim voldoende .voor gezinsgebruik evenals de kofferruimte, die groter is dan bij de doorsnee Japanner. Twee kenmerken verraden in eerste fase dat Saab in haar modellenreeks van de 99 een Turbo-versie heeft opge nomen. Dat is aan de buiten zijde het woord Turbo en op het dashboard een speciale meter. Deze laatste heeft als functie om aan te geven wan neer de Turbo 'z'n werk ver richt. Bij diep doortrappen van het gaspedaal komen de paardekrachten vrij die door de compressor opgewekt wor den. Dan wordt de acceleratie aanmerkelijk feller en de topsnelheid hoger. Aantrekke lijke facetten waarbij vooral de acceleratie het meest op prijs gesteld zal worden, om dat dat in ons land met de max. snelheden het enige is waar goed gebruik gemaakt van kan worden. dan af, wie het dan wel kan vinden. Inmiddels komt er een rekening ten bedrage van ca. f130.- voor onderzoek naar een storing. Een dilemma bij de eigenaar van de auto. Moet hij dit nu wel of niet betalen. Want het euvel is nog hetzelf de. Op een zaterdag neemt hij de schroevendraaier en maakt het paneel ook maar eens los. Zo gebeurd. Vier schroefjes en het kan naar voren genomen worden. Hij kijkt er achter en voelt aan wat draden En wat merkt hij. Een aantal draden, in dit geval massa verbindingen die op één plaats samen komen, zitten los. De schroef wordt aangedraaid, het dashboard op z'n plaats ge- Een ander heel belangrijk punt is de schone motor. Door de compressor worden de uit laatgassen veel minder verge zeld van milieu verontreinigende eigenschap pen. De Turbo-compressor heeft dus naast interessante technische aspecten ook een niet onbelangrijke rol t.a.v. het milieu. De 2 liter motor in deze uitvoering heeft qua pres taties ongeveer hetzelfde ni veau als een 6-cilinder met 3 liter motor. Het koppel ver hoogde zich met 45% en dat betekent voor de trekkracht heel wat. Het vermogen steeg van 118 naar 145 din. pk. In ruim 8 sec. accelereert de auto naar 100 km. en de topsnel heid ligt boven de 190 km. per uur. Naast al deze motorische „lekkernijen" biedt de Saab in comfort en uitrusting veel. Een enkele maanden geleden ge maakte test gaf dit al uitge breid weer. Wat ons bij de Saab Turbo wat tegenviel was het sterke onderstuur karakter. Vooral op het uitgezette test parcours waarin vele hairpins voorkwamen werd het zware sturen door de bochten als ne gatief aspect ervaren. Op de bracht en alles functioneert weer. Temperatuurmeter wijst precies aan, de ruitenwissers werken weer op volle snelheid. Al met al een kwartier werk. rechte weg is de stabiliteit enorm goed. Op deze auto zou, mede vanwege het hoge ver mogen, een stuurbekrachtiging niet misstaan. Met een be krachtiging wordt het zware sturen in het bijzonder en het onderstuurkarakter eveneens weggewerkt. Men moet dus terdege rekening houden dat het een vrij sterk onderbe- stuurde auto is die gemakke lijker rechtdoor wil dan een bocht ingaan. Saab levert op de GLE wel stuurbekrachtiging, op de Turbo echter nog niet. Maar wat niet is kan komen. Naast Porsche is Saab de enige die met een beproefde Turbo-versie op de markt is gekomen. Een interessant detail is dat de compressor alleen dan werkt wanneer de bestuurder dit wenst, de meter op het dash board heeft een gekleurde zo ne. Komt de wijzer in dat deel, dan is de compressor inge schakeld en geeft de nodige paardekrachten. Trapt men te ver door, dan houdt de motor wat in, hetgeen gedaan is om het toerental niet te hoog te laten worden. Aankleding van het interieur en de algehele afwerking staan op het be kende Saab-niveau, hetgeen impliceert dat alles doordacht en solide is. De prijs zal, wan neer de auto aan het eind van dit jaar geleverd kan worden, zeker wel boven de 35 mille komen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9