Wagenduwer vervangt „séouderwerk" in hoofdwerkplaats „Hé, dat-ben-ik-zelf-boek' voor elk kind in Nederland „Het Overijssels landschap" kocht drie natuurterreinen GOEDKOOPSTE FRISDRANK BLUFT LIMONADE WmémM. voorfietsers l Expositie Nederlandse Jagers- vereniging in Bos-museum 14 MEMSÜB0ER JE NIET Reuze meevaller voor de provincie (Zekerende reegeit in het jacht veld In het kader van wisselende pxposities ten behoeve van ver enigingen, welke zich het na tuurbehoud ten doel stellen, heeft het Bos-museum op de Holterberg in de maand juli ruimte beschikbaar gesteld aan de Koninklijke Nederlandse Ja- ,gersvereniging (K.N.J.V.) Door de eeuwen heen is de jacht, een belangrijk bedrijf ge weest. Een bedrijf, dat de beoe fenaars terugvoert tot het meest oorspronkelijke in de natuur. Daarin is niets veranderd. Ook nu nog ervaart de jager dezelfde drang tot buitmaken en een zelfde vreugde bij het vertoeven in de natuur. Wat wel veranderd is Ejjn de omstandigheden waar onder de jager dit bedrijf uitoe fent. De moderne jager kan niet meer jagen zoals het hem uit komt. Mede tot behoud van de jacht is zijn bedrijf gebonden aan strenge regels. Kennis van deze regels, alsmede een grote mate van kunde zijn een eerste vereiste. In ons moderne land schap. met zijn door vele facto ren bedreigde fauna en Hora, is het jachtbedrijf geworden tot veel meer dan het bemachtigen van wild. Tot de jacht "behoort nu evenzeer liet instandhouden van het wild en van de groene ruimte,waarin dit wild een thuis vindt. De huidige jacht is voor een belangrijk deel geworden tot een praktische vorm van na tuurbescherming De moderne jager is iemand die meer kan dan alleen maar schieten. Hij is voor alles een wildkenner en wildbeschermer. Vanaf 4 juli zal de K.N.J.V. de bezoekers van het Bos-museum over al deze activiteiten inlichten doormiddel van een stand, die zo mogelijk steeds bemand zal zijn. In de filmzaal van het museum zal enkele keren per dag een unieke reewild film gedraaid worden, afgewisseld met een film over een wandeling door het veld. De gehele dag door zal in deze filmruimte een diaklankbeeld vertoond worden. Leden van de K.N.J.V. zullen op vertoon van hun lidmaatschap, gedurende de expositie gratis toegang hebben. Het museum is dagelijks geopend van 8.00 - 18.00 uur, zondags van 10.00 - 18.00 uur. Steeds meer wordt .menselijke kracht vervangen door mecha nische kracht. Een aardig voor beeld daarvan is de nieuwste vinding die bij de Nederlandse Spoorwegen in gebruik geno men is en die wij ontlenen aan „de Koppeling", Weekblad voor het NS-personeel. Moesten vroe ger rangeerders, om spoorweg- wagons te verplaatsen. dit zware karwei vaak met li chaamkracht doen, thans is een apparaat in gebruik genomen, dat dit werk moeiteloos opk napt. Wph-verslaggevcr schrijft daarover: In de hoofdwerkplaats Amers foort is sinds kort een eenwiels-lokomotief voor het verplaatsen van wagons in ge bruik. De Belgische leverancier noemt hem „locopulscur", de Amersfoorters houden het op „wagenduwer". Het is het eer ste exemplaar in Nederland. Met de wagenduwer kunnen wa gons tot een totaalgewicht van 200 ton veilig en moeiteloos worden verplaatst. In de hoofd nng. Door deze meevallers kan het begrotingstekort van de dienst 1977 ad f 1.300.000.- in eén keer worden afgeschreven. De overige meerdere inkomsten worden ge bruikt voor de noodzakelijke verhoging van andere begro tingsposten maar bovendien kan 450.000.- gestort worden in het fonds sportaccommodatie o.a. ten behoeve van de subSIDIE- RING van overdekte schoolin- structiebaden. Voorgesteld wordt een bedrag van f500.000.- te storten in het natuurbescher mingsfonds en het fonds voor het verlenen van subsidies voor de uitvoering van waterstaats werken door derden, in verband met de bouw van de tweede IJsselbrug te Kampen, met één miljoen te verhogen. De tijd van ansichten versturen is weer aangebroken. In de komende zomermaanden komt Roosvicee met een origi nele actie waarin het kind cen traal staat. Vorig jaar was dat een zelfgetekende legpuzzel, nu kan elk kind in Nederland van Roosvicee een boekje krijgen, waarin hij of zij zélf de hoofd rol speelt. In het boek beleeft het kind een echt avontuur, samen met broertjes, zusjes of vriendjes en vriendinnetjes, die allemaal met hun eigen namen worden genoemd. HOE KAN DAT? Veilig Verkeer Nederland Heel eenvoudig: Roosvicee heeft de bekende kinderboekenschrijf ster Leonie Kooiker drie ver-1 haaltjes laten schrijven: één De stichting „Het Overijssels Landschap", o.m. eigenaresse van „het Numendal" op de Hol terberg heeft door een drietal aankopen de te beheren opper vlakte natuurterrein uitgebreid tot 2053 hectare. Het reservaat Lemelerberg werd vergroot met 2.45.70 ha op de Stapclberg; bij het Vassergrafveld kon een fraai gebied van 5.52.00 ha op de Vasserheide worden verwor ven, terwijl in Weerselo het bij zonder belangrijke reservaat „De Wildernis", groot 21.25.55 ha is aangekocht. De terreinen van de stichting zijn over het algemeen voor. wandelingen voor het publiek toegankelijk. Naast de vaste wandelingen in juni. juli en au gustus 1976 in vier van haar terreinen en de excursie na de najaarsvergadering werden in dat jaar twee familiewandehngen georganiseerd; allemaal onder leiding. „De uitvoeing van vele onder houdswerken in de reservaten van de stichting vond plaats met behulp van eigen personeel, aannemers, deelnemers aan I.V.N.-kampenwerkkampen, scho len en vrijwilligers. Een groot belang hierbij is de toepassing van de E-regeling en de W.B.W.- regeling. (Wet Sociale Werkyoor- ziening). Bij de E-regeling. in het leven geroepen voor de bestrijding van de werkloosheid onder oudere agrariërs, verleent het ministerie van Sociale Zaken subsidie in de loonkosten.. Dank zij het feit dat diverse reservaten als E-object zijn opengesteld, kon den regelmatig een 15 a 20-tal mensen tijdelijk in dienst van de stichting werkzaam zijn. Op deze wijze kon veel achterstallig onderhoud en herstel van stormschade in onze bossen en heideterreinen worden uitge voerd". aldus het beheersverslag over 1976. De Stichting „Het Overijssels Landschap" had op 31 december 1976 2637 contribuanten of ruim 300 meer dan een jaar daarvoor, waarvan resp. 24 en 23 in Hol ten. Het doel van de stichting is V, van de Overijsselse bevol king als contribuant te hebben, dat betekent 10.000 contribuan ten op een bevolking van ruim 1 miljoen inwoners. De contribuantenvergadering 1977 wordt dit jaar gehouden op zaterdag. 17 september. Tradi tiegetrouw zal na de koffiemaal tijd een excursie door een na tuurreservaat worden gemaakt. Een uitgebreid programma van deze dag en de plaats waar de bijeenkomst wordt gehouden zal begin september worden bekend gemaakt. Voor de contribuanten in het eerstvolgende mededelin genblad. In deze vergadering zal voor de eerste keer de in het najaar van 1976 ingestelde tweejaarlijkse publiciteitspnjs worden uitge reikt. De prijs bestaat uit een bedrag van f. 1000.- en een pen ning te vervaardigen door de beeldhouwster mevr. Janny Brugman. Het doel van deze persprijs is het bevorderen van het schrijven van een artikel of serie artikelen, die betrekking hebben op of van groot belang zijn voor natuur-, landschaps- en/of milieubehoud in Overijssel. werkplaats hebben ze hem vóór de aanschaf eerst een maandje kunnen - proberen. De inkoop afdeling van Cz was het appa- raat op het spoor gekomen bij de Construction de Jambes- Een prijsbewust oprissertje Namur" De wagenduwer loopt (met een aangepaste luchtband) over eén rail tegen de te verplaatsen wa- gen(S) aan. De man die hem be dient heeft handels als op een motorfiets tot zijn beschikking. Met een druk op de knop kan hij een „duwkop" tegen de stel- balk laten drukken waardoor het kontakt met de wagen is verzekerd, totdat de wagen pre cies op zijn nieuwe plekje staat. In Amersfoort is na de proef met betrokkenen overlegd: ko pen of niet? Het werd kopen. De mensen die ermee kunnen amgaan pakken de wagenduwer. die aan de voorkant van de grote hal staat, en brengen hun wagen(s) naar de grote hal. Ook transport in de hal gaa,t met de wagenduwer evenals het trans port van losse draaistellen. Dat s veiliger dan de sik-met- staalkaberl. De tijd van: 'even ■net vier man de schouders ,egen een wagen" is in Amers foort voorbij. voor elk van de volgende leeftij den: van 2 tot 6 jaar, van 6 tot 10 jaar en van 10 jaar en ouder. Iedereen kan meedoen! Op het dubbeletiket van Roosvicee Vruchtenmix of Cassismix of een pot Roosvicee Rozebottel confiture zit een deelnameformu lier waarop een aantal gegevens moet worden ingevuld: door de jongen of het meisje zelf of door de ouders. Deze gegevens worden verwerkt in één van de drie verhalen: welk verhaal dat wordt is af hankelijk van de leeftijd. Een tijdje later ontvangt het kind zijn eigen avontuur in de brie venbus! Met tekeningen van de hand van Johanna Lejisink. die zelf tijdens de grote vakantie kunnen worden ingekleurd. Het resultaat is een geheel „eigen" boek. Vanaf nu zijn de Roosvicee- produkten met het speciale dubbeletiket gedurende de hele zomer in de winkel verkrijgbaar. Wie snel z'n deelname-formulier* invult en opstuurt - vergezeld van een girobetaalkaart of bankcheque van f3,75 voor 't boekje - krijgt binnen de kortste keren het ..Hé, dat-ben-ik-zelf- boekje" thuis gestuurd. En dan maar lezen en de plaatjes kleu- Limonade - wij zouden het in onze welvaartsroes bijna verge ten - is een van de lekkerste en tevens een van de goedkoopste frisdranken, die men uit de grote sortering van de leven smiddelenhandel kan betrekken. Een van de weinige fabrikanten die zich met grote zorg nog steeds en met veel sukses toe legt op de produktie ervan, is Siehrand-Kampen; onder meer bekend van de Scharrel Advo caat. Door dit bedrijf worden negen smakelijke soorten limonade, van de veel gekochte Sinaasap pelsiroop tot de ouderwetslek- kere Reine Claude uit „grootmoeders-tijd" geprodu ceerd. Bovendien - en dat past aardig in deze periode van nos talgie - worden deze limonadesi ropen geleverd in de voor de oorlog zo bekende „achtkantige" fles. VOORDELIG Wat is nu het voodeel om en kele smaken limonade in huis te hebben? In de eerste plaats is de inhoud lang houdbaar, ook in reeds aangebroken flessen. In de tweede plaats is limonadesi roop uitermate voordelig in prijs, want uit zo'n kloeke fles kan men maar liefst twintig volle glazen halen en dat is wel wat meer dan bij gewone frisd rank het geval is. Een scheutje limonadesiroop, wat gewoon fris water toevoegen en men heeft een verkwikkende drank. Voor wie „prik" wil, kan een fles gewoon mineraalwater uitkomst brengen. Een goede limonade is in feite niet duur. De prijs ligt rond de f2.50. Ge baseerd op de prijs van één liter limonadesiroop kost een glas limonade ongeveer 12 cent - een bedragje dat bijna niet meer van deze tijd is. Zonder te over drijven kan men rustig vaststel len dat het gebruik van een goede limonadesiroop een zeer smakelijk en „prijsbewust" op- frissertje oplevert gedurende de lange en hete zomer. Maak gebruik van de fietspaden Wees met egoïstisch, rijd zoveel mogelijk rechts Verkeerslichten zijn er óók voor fietsers Steek goed zichtbaar uw arm uit bij verandering van nchting Laat voor- en achterlicht u goed zichtbaar maken Rijd op goed opgepompte, slipvrije. betrouwbare banden Zorg dat uw fietsbel het doet Geef uw fiets regelmatig onderhoud schakel de vakman in Voorkom diefstal, veranker uw fiets stevig Fietsen is gezond: doe het dagelijks HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 JULI - PAGINA 7' De provincie Overijssel heeft voor haar begroting van 1977 een meevaller van ruim drie miljoen gulden, zo blijkt uit de stukken voor de vergadering van de provinciale Staten van woensdag. 6 juli. Op basis van een persbericht van het minis terie van Financien kan n.l. een na-uitkering uit het provincie fonds voor 1975 verwacht wor den van plm f 1.100.000.- De oorzaak van de na-uitkering is de aanzienlijk hogere opbrengst van de kohierbelasting bij het rijk die ten bate van het dienstjaar 1975 komt. Voor de provincie komt zij ten goede van het dienstjaar 1977. Wat de jaarlijkse uitkering uit het gemeentefonds betreft zal de provincie over 1977 f250.000.- meer ontvangen. De andere meevaller schuilt in de moge lijkheid tot verlaging van ver schillende begrotingsposten o.a. door mindere salarislasten voor het provinciaal personeel en van gesubsidieerde instellingen in verband met het ingrijpen in de loonontwikkeling door de rege-

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7