Nederlanders hadden belangrijke invloed in Denemarken Landbouwschap bepaalt beleid voor komende jaren DOOR HUBERT VAN HUNEN. HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 JUNI 1977 - PAGINA 13 Nederlanders hebben eeuwenlang een belangrijke rol gespeeld in Denemarken. Hun invloed is nog steeds zichtbaar. Dat is niet algemeen bekend. Wie bij voor beeld op het vliegveld Kastuup bij Kopenhagen landt zal er niet aan denken dat Hollandse boeren hier vele generaties achtereen hun gewassen hebben ver bouwd. En nog minder weet men dat een stoere boe renzoon, Jacob Holmblad, precies tweehonderd jaar geleden de grondslag heeft gelegd voor een der grootste ondernemingen in Schandinavië met produc tiebedrijven en vestigingen over de gehele wereld: de lak- en verffabrieken Sadolin en Holmblad in Kopen hagen. de oudste geschiedenis van de Nederlanders in Denemarken die kort na 1500 begin», is weinig of geen autentiek materiaal bew aard gebleven. Alle papieren be vonden zich in het Jcantoor van de Hollandse schout in het Hol landse dorp Store Magleby op het eiland Amager ten zuiden van de hoofdstad, op een af stand van ongeveer tien kilome ter van .Kopenhagen Maar in 1658 deden de Zweden een inval en het zogenaamde schepene narchief verbrandde volledig. In latere jaren deden zich steeds opnieuw branden voor. in 1700. 1729. 1733 en 1819 waarbij ook het materiaal van na 1658 werd vernietigd. Toch weten we nog veel van de merkwaardige gebe urtenissen die zich hebben afge speeld. Het begon allemaal in 1509. De kroonprins Christiaan (die in 1513 op de troon zou komen) was 28 jaar oud en stadhouder van het toen nog Deense gewest Noorwegen. In Bergen vond de ontmoeting plaats die van beslissende bete kenis zou worden AMSTERDAMSE DUVEKE Hij kwam in contact met een jonge Amsterdamse vrouw. Du- veke (Duifje) genaamd. Tijdge noten noemden haar „beeld schoon" maar zoiets zegt mee veel want de officiële schrijvers lieten het wel uit hun hoofd openlijk de waarheid te zeggen. Misschien niet beeldschoon. Maar zij moet toch wel iets bij zonders gehad hebben want Christiaan stond weldra in vuur en vlam voor Duveke. Was het mede of vooral de invloed van haar moeder, de Amsterdamse Sibrecht (Sigbnt) Willemsdoch ter. een bazige, slimme vrouw die haar kans schoon zag haar dochter aan een prima partner te koppelen? De moeder heeft van die ver houding in ieder geval goed ge profiteerd want in 1516 verwierf zij de rechten van de tol in de Sont die geheven werd bij het slot Kronborg, zo'n 50 kilometer ten noorden van Kopenhagen. Dat is ook de plaats waar Sha kespeare zijn Hamlet situeerde De tol was een winstgevende bezigheid, een rijkmakerij! De doorvaart is hier zo smal dat je van de Deense oever duidelijk de Zweden aan de andere kant kunt zien lopen. Geen schip kon er zonder betalen voorbij. Christiaan had inmiddels Du veke en haar moeder meegeno men naar het hof in Kopenha gen. Duveke bleef zijn vriendin, ook toen hij in 1513 tot koning werd gekroond en met de hand schoen trouwde met de dertien jarige zuster van Karei de Vijfde. Isabella van Bourgondië. Zij kwam twee jaar later naar Kopenhagen onder de naam Eli sabeth. Het was een weldoor dacht verstandshuwelijk. Want Christiaan wist zich nu verze kerd van de steun van Karei de Vijfde en daardoor weer van de Nederlanden. Met Duveke liep het met zo goed af. Die stierf in 1517 plotseling onder vreemde omstandigheden. Aangenomen werd dat zij vergiftigd was. Maar de invloed van moeder Si brecht ging daarna niet verlo ren Integendeel. Zij was een echte koopmansdochter en hield haar belangen duidelijk voor ogen. Zij richtte de aandacht van komng Christiaan vooral op Nederland en maakte veel re clame voor haar geboortestad en haar land. Zij drong er op aan Hollanders naar Denemarken te laten emigreren. ONRUST IN HOL LAND Haar denkbeelden sloegen aan. Er was veel onrust in de Lage Landen die nog maar nauwelijks bekomen waren van de troebe len van het Kaas- en Broodvolk, de Hoekse en Kabeljauwse twis ten en de terreur van de Friese zeerover Grot Pier. bijgenaamd ,.de admiraal van Zuiderzee". Toen bovendien in 1518 grote overstromingen Waterland teis terden was het pleit beslecht. Een eerste groep Hollandse boe ren vestigde zich bij Helsingör in de buurt van Sibrechts tol. Zij werden in 1520 gevolgd door 184 Friezen en Noordhollanders met hun gezinnen. Maar het was daar niet ideaal zo midden tussen de Denen. Zij wilden graag verhuizen waar zij ongestoord hun land konden bewerken, wonen en leven vol gens de eigen tradities. De ko ning had daar wel oren naar. hij vond ook dat zij een eigen streek moesten hebben. De keus viel op het eiland Amager bij Kopenhagen. De vestiging daar was geen probleem. De overheid was toen niet zo zachtzinnig. De Deense boeren die op Amager woonden (ongeveer ter grootte van de Haarlemmermeer) kregen simpel het bevel te vertrekken. Wat deze halve lijfeigenen de den. Protestacties waren er niet bij. Zo ging dat toen. En trou wens tegenwoordig nog wel eens hier en daar in de wereld. De Hollanders begonnen met het verbouwen van wortelen, kool. uien. prei en andere land en tuinbouwproducten die in Denemarken bijna onbekend waren en een uitstekende aan vulling vormden op de eenzij dige vis. vlees en meelvoeding die tot dusver gebruikelijk was. Een van de vele Nederlandse vissersplaatsjes langs de Noord zeekust? Het lijkt er op maar het is in werkelijkheid Dragor, dertig kilometer ten zuiden van Kopenhagen. Het is honderden jaren een Nederlands dorp ge weest. Overal zijn de herinne ringen bewaard aan de Hollan ders die van hieruit ter visvan gst gingen. Het Landbouwschap heeft een programma opgesteld, dat het gewenste landbouwbeleid voor de komende vier jaar aangeeft en tevens een leidraad is voor de periode daarna. Het beleidsprogramma zal op korte termijn vertaald worden in een wensenbrief aan de kabinetsformateur. Het beleidsstuk van het Landbouwschap is zowel be doeld als uitgangspunt voor de eisen, die het bedrijfs leven aan het landbouwbeleid van de overheid stelt, als basis voor de besluitvorming door het bedrijfsleven zelf. De vaststelling van het belei d programma vormde het belang rijkste punt tijdens de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap op 1 juni j 1. Enkele weken eerder, op 11 mei. waren de organisaties vertegen woordigd in het Landbouwschap het in grote lijnen al met elkaar eens geworden over het toe komstig landbouwbeleid. Tijdens de laatstegehouden openbare bestuursvergadering werden de zaken concreet samengevat. Het beleidsprogramma, dat door het secretariaat voorbereid was, kon op enkele kleine punten na een ieders goedkeuring wegdragen. Het dagelijks bestuur kreeg van de vergadering het mandaat de zaak verder af te ronden en de genoemde wensenbnef op te stellen. Wat zijn nu de belangrijkste punten uit dit beleids programma' Allereerst wordt een algemeen beeld gegeven, waartegen de ontwikkeling van land- en tuinbouw zich met grote mate van zekerheid zal af spelen Rekening moet worden gehouden met een groot aantal belangrijke tendensen, die zich nu reeds voor een goed deel doen gelden en in de naaste toekomst zullen aanhouden Er is een vertraaagde economische groei met daarnaan gekoppeld een voordurende werkloosheid Een van de gevolgen is. dat meer mensen werkzaam zullen blijven in de land- en tuinbouw, aangezien de mogelijkheden in andere sectoren beperkt blijven. Tevens dient rekening gehouden te worden met een algehele be perking van de groei van de overheidsuitgaven. De groeimogelijkheden van de agrarische afzet zullen eveneens beperkt zijn Hierdoor zal het voeren van een goed markt- en prijsbeleid moeilijker worden De toegenomen aandacht voor andere waarden zoals ten aan zien van milieu, landschap en het welzijn van dieren, zal het beleid veelzijdiger maken Markt- en prijsbeleid Ook in de toekomst zal het in komen van boer en tuinder uit de markt moeten komen. Het goed functioneren van het EG markt- en prijsbeleid moet dan ook gezien worden als een levensvoorwaarde voor de Nederlandse land- en tuinbouw Wil de EG dat goede beleid kunnen voeren. dan zal daadwerkelijk gewerkt moeten worden aan een harmonisatie van het economische, monetaire en sociale beleid in alle lidsta ten Tevens zal op EG-mveau ge streefd moeten worden naar een zo groot mogelijke aanpassing van het Landbouwschap op korte termijn het betrachten van enige terughoudendheid bij maatregelen, die een produktie- verhogend effect hebben Met name van het structuurbeleid zullen zo min mogelijk impulsen tot produktieverhoging moeten uitgaan Daarnaast is het moge lijk gebleken maatregelen te treffen ter vermindering van de prodktiecapaciteit Genoemd worden de rooiregeling voor de fruitteelt, de afslacht- en de niet-leveringsregeling voor melkveehouders. Ook in de toe komst zullen dergelijke regelin gen nodig blijven Sociaal beleid Het Landbouwschap In 1521 reisde koning Christiaan naar Nederland. Daar zijn wel stukken van bewaard gebleven. Hij kwam onder andere in de Amsterdamse Kalverstraat op bezoek bij een goede vriend van moeder Sibrecht: de Fries Poppe Ockeszoon. bankier en Deens consul. In zijn nagelaten boekhouding is bij voorbeeld een rekening gevonden van ja nuari 1521 afkomstig van vijf schippers die Hollandse emi granten naar Denemarken had den vervoerd. SPECIAAL PRIVI LEGE In datzelfde jaar 1521 kregen de boeren in Amager een speciaal privilege dat hen sterk bevoor rechtte. Maar twee jaar nadien, in 1523. keerde het politieke ge tij voor koning Christiaan. De Deense adel zette hem aan de kant. Met zijn vrouw en met moeder Sibrecht vertrok hij naar de Vlaamse stad Lier. Maar de Hollanders bleven. En hoe. Alleen bepaalde de nieuwe koning. Frederik de Eerste, dat zij moesten gaan wonen in het zuidelijk deel van het eiland Amager in het dorp Store Mag leby. En de Deense bewoners mochten uit hun ballingschap terugkeren. Maar er ontstond geen broederschap. Er bleef een strikte scheiding tussen de twee groepen die nog versterkt werd toen later de privileges voor de Hollanders weer werden her steld. Pas in 1759, na meer dan twee eeuwn, kwam er een eerste toenadering. Toen trouwde een Hollandse schout. Jacob Gerritsz Bakker met de dochter van een Deense collega. Gertrud Hans- datter (dochter). De Hollanders die bijna zo'n tweehonderdvijftig jaar wel erg geïsoleerd hadden geleefd, kwa men nu ook meer buiten hun eigen kring en gingen zich op andere terreinen bewegen. Een daarvan was een zekere Jacob Holmblad die zich afvroeg of hij niet wat meer kon doen met de planten op zijn tuinderij waaruit kleurstoffen werden bereid. Je kon daarmee bij voorbeeld kle dingstukken en textiel in het algemeen verven. Van Jacob Holmblad weten we dat hij een wat magere, - vriendelijke maar vooral vasthoudende man was met een opmerkelijk organisatie talent. Er is een afbeelding van hem waarop hij bepruikt en wat stijfjes glimlachend voor zich uit ziet. het hoofd half afgewend: duidelijk een man om rekening mee te houden. TEXTIELVERVERIJ Op zekere dag in besloot hij een textielververijtje te beginnen. Dus nu tweehonderd jaar gele den Hij kreeg daarvoor het ko ninklijk privilege, een soort ves tigingsvergunning. Zijn onder neming groeide snel. AJ bijna dertig jaar later teelde hij met minder dan 500.000 kleurstof- houdende planten voor eigen gebruik. De contacten met de concludeert, dat de sociale zekerheid van de zelfstandige ondernemer de laatste jaren op een aantal belangrijke onderde len verbeterd is. Hoewel een ge lijkstelling met de werknemers op sociaal gebied niet als doel wordt gezien, blijven er hier toch enige zaken, die verbete ring behoeven. Het gaat onder meer om bepaalde gevallen van ziekte en werkloosheid van de ondernemer. De Rijksgroepsregeling Zelfstandigen moet gezien wor den als een instrument bedoeld voor levensvatbare bedrijven, die te kampen hebben met tijdelijke tegenslagen, zoals de droogte van afgelopen zomer Aangedrongen wordt op een kaderwet, die voorziet in een vergoedingsregeling voor agrarische werknemers, die bij onteigening en be stemmingsverandering van landbouwgronden hun arbeids plaats verliezen Voor ondernemers behoeven zowel het beeindigings- als het toetredingsbeleid verbetering In verband met toetreding tot de landbouw verdient de problematiek van de jonge boer grote aandacht Structuurbeleid Het streven naar de ontwikke ling van de middengroep van bedrijven zal bepalend zijn voor andere Hollanders waren goed. Zij gingen zich steeds minder als een corpus alienum, een vreemd lichaam, gedragen, zoals in die tijd werd opgetekend en stelden zich open voor de we reld. Dat blijkt uit het feit dat zij in 1800 in de kerk van het Hollandse gezangboek overgin gen op het Deense. Elf jaar la ter. in 1811. werd voor het eerst in het Deens gepreekt en in 1821 waren de Hollanders zelfs bereid hun „exterritoriale rech ten" af te staan. De veranderende situatie zien we weerspiegeld in Holmblads bedrijf waarin inmiddels zijn zoon was opgenomen, ook al zo'n energieke doordouwer die in 1819 besloot verven en lakken te gaan maken, daarna ging het snel. In 1836 liet men zelfs een stoommachine van acht pk aan rukken. een opzienbarende voor ziening in die dagen. Maar uit breiding en snellere productie waren noodzakelijk geworden om dat de textielvervenj inmid dels geheel overvleugeld was door de verffabriek die door vier generaties Holmbad werd ver groot tot een sterke en veelom vattende industriële onderne ming. Zo ging dat door tot in het begin van de twintigste eeuw. In 1907 begon in Kopen hagen een kunstschilder, een zekere Georg Axel Sadolin, met het zelf bereiden van olieverven omdat collega's van hem er steeds naar vroegen en hij blijkbaar een uitstekende kwali teit leverde. Hij was bovendien een goed koopman want hij kon al twee jaar later uitbreiden met een drukinktfabriek SAMENWERKING In 1910 begon hij te exporteren en zocht tevens samenwerking met de Holmblads wier fabriek samen met de zijne eigenlijk een prachtig compleet assorti ment zou kunnen vormen. Er kwam een fusie tot stand en zo begon Sadolin Holmblad A/S die van meet af aan met Deens-Hollandse voortvarend heid werd aangepakt en direct de wind in de zeilen kreeg, vooral toen men de steun ver wierf van de legendarische Alexander Foss, de man die be kend staat als de grondlegger van de modere Deense indus trie. Sadolin en Holmblad groeide voortdurend en omvat nu het gehele scala van lakken en ver ven. Ook in ons land heeft de naam een bekende klank vooral nadat hier twaalf jaar geleden het nu beroemde houtbescher mingsmiddel Sadolins werd ge ïntroduceerd dat op zijn gebied een omwenteling teweegbracht. In 1975 werd ter aanvulling daarop een superbeits gebracht het structuurbeleid in de komende jaren. Daartoe dient het rentesubsidiebeleid zodanig te worden omgebogen, dat meer bedrijven hiervan gebruik kun nen maken. Een herverdeling van de beschikbare financiële middelen zal plaats moeten hebben Voor bedrijven, die het vergelijkbaar inkomen niet kun nen halen. is een knelpuntenbeleid nodig. De ge dachten van het Landbouwschap gaan hierbij vooral uit naar relatief hoge kapitaalsubsidies voor betrekke lijk kleine investeringen Fiscaal beleid De fiscale positie van de zelfstandige ondernemer is de laatste jaren reeds sterk verbe terd. Zowel een zelfstandigen aftrek als de oudedagsreserve zijn tot stand gekomen. Het probleem van een te zware belastingdruk op het boerenbedrijf blijft echter be staan Om dit op te lossen, zal de overheid rekening moeten gaan houden met het specifieke karakter van het zelfstandigeninkomen De fiscus zal onderscheid moeten maken tussen het deel van de bedrijfs winst. dat voor gezinsdoeleinden aangewend wordt en het deel. dat nodig is voor de voort zetting van het. bedrijf De winst, die in het bedrijf gelaten wordt, zal tegen een aangepast tarief belast moeten worden die Sadotopp werd genoemd. Inmiddels is er weer een nieuwe verf bijgekomen die Sadodekk heet. Deze houtveredelings- en beschermingsmiddelen hebben zo'n grote omzet dat zij ver vaardigd worden in een speciaal daartoe gebouwde fabriek in Geesthacht bij Hamburg Sadolin en Homblad levert zijn producten in 97 landen en staat wat de export betreft op de tweede plaats in de wereld. Al leen lit Denemarken zijn er nu al vijf productiebedrijven. Bo vendien heeft men fabrieken in 35 landen. Er zijn momenteel 3.240 mensen in dienst, daarbij niet gerekend de duizenden die indirect voor Sadolin werken bij de talloze importfirma's. Zij te kenden in 1976 voor een netto omzet van 961 miljoen kronen (bijna f411 miljoen). De recessie na 1973 heeft nauwelijks invloed gehad. Er is sprake geweest van een voortdurende groei. De in dex van nu is 190 ten opzichte van 100 in 1972. Winst vorig jaar 59 miljoen kronen (ruim f25 mil joen). Sadolin en Holmblad is een groot, gezond en degelijk bedrijl dat baanbrekend werk verricht. En dat alles dank zij de uitste kende grondslag die Jacob Holmblad en zijn mede- Hollanders destijds hebben ge legd. Zij zijn intussen in de be volking opgegaan maar in Zuid-Amager zijn overal de spo ren te zien. Zo'n dorpje als Dra- gór, een haven- en vissersplaats je: het is met die typische huis jes precies een van onze oude kustplaatsen als het vroegere Zandvoort of Katwijk. En er is alle kans dat je iemand aan spreekt die Nederlands verstaat. Dat is mij overkomen. Het bleek scheepskapitein A. Buntzen te zijn een nazaat van de oer- Hollanders. Zijn familie woont al sinds mensenheugenis in Dragór. VAN OORSPRONG BOEREN ij waren ook van oorsprong boe ren maar gingen later naar zee Hijzelf woont in een van de smalle straatjes, de Smedebak- ken vlak bij het Hollandertorg (plein). Hij zou nergens anders willen wonen, was toevallig een week aan de wal omdat zijn schip in het dok lag. Trots liet hij het piepkleine museumpje zien met allerlei scheepsmodel len. foto's. kledingstukken, kantwerken en talloze herinne ringen aan de zee. Het is ont roerend om daar rond te lopen en dat gekke gevoel van „thuis te zijn" te ondergaan. Dat Nederlands van kapitein Buntzen, hoe was dat na eeu wen zo feilloos gebleven? Hij moest er om lachen. De meesten hier verstaan het wel zo'n be- Onderzoek, voorlichting en onderwijs Een grote inspanning van de overheid inzake onderzoek, voor lichting en onderwijs blijft nood zakelijk om de ontwikkeling van de land- en tuinbouw de juiste richting te geven. Het onderzoek dient ervoor te zorgen, dat Nederland zijn technische voor srong op agrarisch gebied be houdt. De voorlichting zal breder opgezet moeten worden, met nadruk op de ontwikkeling van de middengroep van be drijven. Grote aandacht verdient de factor ondernemer. De basis voor goed ondernemerschap wordt gelegd tijdens een goede agrarische opleiding. Grond- en pachtbeleid Een belemmering voor de ont wikkeling van de agrarische sector is het beperkte grondaanbod. Aangezien het hoofdzakelijk de overheid is, die nieuwe landbouwgronden aan biedt. dringt het Landbouwschap aan op een aktiever uitgiftebeleid en een beter grondbeleid van het Rijk. Dit betekent voortzetting van de uitgifte van cultuurgrond in de IJsselmeerpolders, een spoedige drooglegging van de Markerwaard en een beperking van de claims op landbouwgronden voor andere doeleinden Dit is de boerderij van Dirk Jansen, een van de vele Hol landers die eeuwenlang op bet eiland Amager bij Kopenhagen hebben gewoond. Het is de laatste van de tientallen prach tige hofsteden die eens het landschap beheersten tot aan de plaats waar nu het vliegveld Kastrup ligt. Deze boerderij staat in het plaatsje Store Mag leby (bijgenaamd het Hollan dersdorp) en er is nu een in drukwekkend museum ingericht met al datgene wat er aan Hol landse meubelen en gebruiks voorwerpen is overgebleven. etje. zei hij, maar Deens is de voertaal geworden. Ik spreek het zo goed omdat mijn vader in Rotterdam een lief Hollands meisje vond en daarmee trouw de. Zo ben ik tweetalig gewor den. Opvallend zijn ook de Ne derlandse namen op de deuren, zoals Smid, Molenaar, Bakker, Jansen en soortgelijke. Een paar kilometer noordelijker ligt het dorpje Store Magleby (uitspraak ongeweer Stoor Mau- lebie). Een reusachtige sporthal is het eerste wat je ziet. Dat is een grote hangar geweest, een paar jaar geleden verbouwd, feestelijk in gebruik genomen en Hollander Hall gedoopt. Verder zijn er moderne huizen en is er weinig Hollands te vinden. Op één gebouw na. Dat is de prachtige (vakwek) boerderij van Dirk Jansen die in 1936 op 81- jarige leeftijd stierf. Hij had al jong belangstelling voor de cul tuur en de geschiedenis van zijn voorouders. Hij verzamelde aller lei antieke voorwerpen. Die wer den met zijn rond een binnen plaats in carré gebouwde boer derij de basis van een Hollandse collectie van oude gebruiks voorwerpen. kasten, kisten, stoe len. een paar bedsteden, be schilderde wanden, schilderijen, een schitterende afdeling Veel verdeenst Hollands - maar toch vertrouwd. Je wordt er stil van. W r nog eens uit het vliegtuig dat eiland Amager van boven ziet beseft dat die Hollanders toch wel merkwaardige mensen moe ten zijn geweest dat zij zo'n drie tot vier eeuwen en zelfs vandaag de dag nog hun identiteit wisten te bewaren en daarnaast de grondleggers zijn geweest van door en door degelijke bedrijven als het nu jubilerende Sadolin en Holmblad. Het pachtbeleid zal zodanig ge wijzigd moeten worden, dat enerzijds de mobiliteit van het grondgebruik wordt vergroot en anderzijds de pacht voor de landbouw behouden blijft. Om de problemen van de jonge ondernemer te verminderen, dient de gekwalificeerde erfgenaam het recht te krijgen om als bedrijfsop volger het ouderlijk bedrijf in pacht over te nemen. Landinrichting Op veel bedrijven staat een ver ouderde landinrichting het vor men van een redelijk inkomen nog steeds in de weg. Aan de voortzetting van het ruilverka- velingsbeleid en aan de bevorde ring van vrijwillige ruilverkave lingen dient dan ook grote prioriteit gegeven te worden. Ook hier zal in het bijzonder ge let moeten worden op de positie van de middengroep van be drijven. Landschapsbeheer Het Landbouwschap zal ook in de toekomst bijzonder waakzaam blijven bij de uit- werking van de gedachte, dat de boer mede verantwoordelijk is voor het natuurbehoud. Onlangs is akkoord gegaan met een eerste proef met beheersover eenkomsten. waarbij vooral de werking in de ruilverka- velingsgebieden getest zal wor den Het Landbouwschap be houdt zich echter steeds het recht voor in te grijpen als het boerenbelang in het geding komt.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13