SCHUREDAG '77 M Leerling van Bernard Drukker Deel 3: 't Kliekske SFEER PROEVEN IN NOORD-BRABANT h J - HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 JUNI 1977 - PAGINA 9 Skip van Root europees kampioen electronisch orgel Wat niemand had durven hopen is gebeurd, voor net tweede achtereenvolgende jaar is een jonge Nederlandse musicus Europees kampioen op het electronische orgel geworden: Skip van Rooy uit Enschede, 21 jaar. In een ongemeen felle competitie werd hij in Hamburg onbet wist nummer een zoals voordien al in de Nederlandse finale begin april in Amsterdam. En dat is tegelijk een prachtige bekroningvoor de bekro ning Bernard Drukker, 67 jaar, die zijn gehele leven heeft gestreden voor erkenning van het electronisch orgel als volwaardig instrument. Hij is nu docent aan het conserva torium in Enschede. Onder zijn briljante leiding heeft Skip zich in enkele jaren kunnen ontplooien In september gaat hij in Japan proberen de wereldtitel te behalen wat vorig jaar Ruud Jan sen niet is gelukt maar die wel een eervolle plaats bereikte achter de winnaars Als er een land is waar het electro nisch orgel volledig is aanvaard dan is dat Nederland Per hoofd van de bevolking worden hier mo menteel de meeste verkocht, vorig jaar meer dan 20 000 stuks En het gaat steeds sneller Hoe komt dat? Er zijn verscheidene redenen voor. Zelf muziek beoefenen is bezig te rug te komen en in dat kader is voor top-amateurs belangrijk het Ya maha muziek festival voor electro nisch orgel dat enkele jaren gele den schuchter is begonnen maar nu een begrip is geworden Het staat onder auspiciën van de Yamaha Music Foundation, een stichting zonder winstoogmerk die als enig doel heeft de muziekbeoefening te bevorderen Men is daartoe in staat door ruime donaties van de Ya maha Muziekinstrumentenfabriek. de grootste ter wereld Enkele cij fers Yamaha, die tachtig jaar gele den werd opgericht, maakt alleen al aan piano's drie keer zoveel als alle Europese bouwers samen Er werken 14 000 mensen, jaarproduc tie aan piano's en electronische or gels elk tegen het kwart miljoen En dan daarnaast nog honderddui zenden andere instrumenten. Het Yamaha Song Festival is al eerder beroemd geworden Het heeft in Azië dezelfde populariteit als by ons het Eurovisie Song Fes tival Maar nu komt het concours op het electronisch orgel meer naar voren Skip van Rooy zal met de andere candidaten moeten uitma ken wie de erepalm krijgt Hoe heeft hy het zo jong. zo ver kunnen brengen? Harmonium in Baarn Hy is op 4 april 1956 geboren in iaarn in een hervormd ambtena- vengezin Er was thuis een harmo nium Hij zat er altijd al graag op te spelen maar het werd echt serieus op zyn zevende jaar toen hij offici eel les kreeg van Gijsbert Brinks. Die had al gauw zoveel fiducie in de kleine Skip dat hy hem twee jaar later les ging geven op het orgel in de Pauluskerk Hy bleek een leer- gierig, muzikaal jongetje te zyn waar menigeen schik in kreeg Hy kreeg al heel jong de kans in de kerk tydens de diensten te spelen. leert daarmee meteen wat im- ^^proviseren betekent" zegt hij er van .JHet duurde niet lang of er was voor Skip nog maar één hobby muziek. S Iemand die hem goed kent zegt hy is altyd bezeten van muziek Daar voor kun Je hem z'n bed uit halen. Op zyn twaalfde jaar was Skip zo- ver dat hy speciale lessen kreeg Hij was intussen wel zo verstandig q daarnaast de mavo af te maken Want zyr doel is het einddiploma van het conservatorium te behalen met electronisch orgel als hoofd vak Hy heeft de tyd mee gehad In 1971 is het als zodanig erkend Hy was 15 jaar Bernard Drukker 61 B Deen van beiden wisten toen dat hun levenspad parallel zou gaan lopen. Een belangryke myipaal in zyn it jonge leven was in het jaar 1970 toen hy voor het eerst Rik van der Linden met Ekseption hoorde spe len ..De Vyfde zoals Rik die bracht dat was een openbaring voor me. geweldig'" Nu is hy bevriend met Rik. studeert vaak samen met hem. er is een gezameniyk optreden op twee clavecimbels (klassieke mu- j ziekt in voorbereiding Opdattydstlp zeven jaar geleden, besloot hy dat naast klassiek de moderne richtingen zyn doel zou den worden Hy kwam in een groepje dat nachtclubmuziek 'erte.maakte Zyn vader zag dat niet zo zitten. Hy had in de krant gelezen ilat Bernard Drukker les gaf aan de Muziekschool, belde hem op en maakte een afspraak voor zijn zoon. Skip van Rooy kwam by Be rnard Drukker in Capelle aan de IJssel voorspelen. Ach. zoiets hoor je meteen, zegt Drukker nu Hij heeft talent, hij studeert goed. hij komt er wel als hij maar hard blijft werken en dat zal hij wel doen Drukker is acht jaar verbonden geweest aan de Muziek school in Rotterdam, de grootste in West-Europa met zyn 220 docenten en 8.000 leerlingen. Dat is weer eens een andere kant van de Maasstad! Toen Drukker in 1974 benoemd werd aan het conservatorium in Enschede (het eerste met electro nisch orgel als hoofdvak) verhuisde Skip als het ware mee Hy woont er nog steeds, is inmiddels getrouwd. Multi-instrumentalist Skip was inmiddels via een adver tentie in een van de muziekbladen by de Galaxy Lin gekomen als „multi-instrumentalist" in een zeer progressieve groep. Nu bestaat sinds 1965 in En schede de groep de Buffoons die indertyd is begonnen met close harmony (zang) Later kwam er in strumentaal bij. Zij hebben een uit stekende reputatie opgebouwd, maakten tot dusver 26 singles die het goed gedaan hebben. Een paar leden van de Buffoons hadden Skip horen spelen. Zij wa ren er erg van onder de indruk. Manager Frederic Plomp van het artistenbureau BVM benaderde Skip die na wat aarzeling in 1975 overstapte naar het meer commer cieel ingestelde genre De groep gaat nog steeds prima, het bevalt Skip goed Zijn succes van de laat ste jaren heeft hy. zo zegt hij zelf, toch in de eerste plaats te danken aan zijn mentor Bernard Drukker, nu een Tukker in een mooi huis in het landelijke Boekelo maar van oorsprong zoon van Drukker de drogist in de Amsterdamse Joden- breestraat by de Rechtboomssloot, Hy werd geboren op 1 januari 1910. Ik ben van twee kanten als het ware erfelyk belast, zegt hy Van moe ders kant, die uit de familie Van F-aag staipt, komt een hele reeks bekende musici, van myn vaders familie zijn er nogal wat mensen in de medische wereld gekomen,.ver pleegsters, artsen En daar ben ik ook mee behept Na de oorlog toen ik het opeens allemaal niet zo zag zitten wilde ik zelf dokter worden. Ik ben medicijnen gaan studeren in Amsterdam en heb het tot myn doctoraal examen gebracht maar ik ben nooit arts geworden want inmiddels had de muziek me weer volledig te pakken Bernard bleek ook jong een grote muziekbe- gaafdheid te hebben, van zijn ze vende jaar af kreeg hy les en was al op zyn veertiende jaar op het con servatorium Aangezien het thuis in die tyd bittere armoede was („een rot tijd, ik sliep achter de winkel naast het petroleumvat") wilde hy wel wat verdienen. Daarom stapte hy in 1925 (hij was net vyftien geworden) naar Tu- schinsku in de Reguliersbreestraat en vroeg of hy wat mocht laten horen Dat mocht voor Max Tak en Abraham Tuschinski („myn prach tige bioscoop" zoals hy zyn theater altyd noemde) op het beroemde bioscooporgel waarnaar hy als knaapje ademloos zat te luisteren als Pierre palla het bespeelde En daar it 'iy dan in zyn korte broek, bloesje, over de knieen gerolde sport ,usen („het was erg koud") en «yi. ziekenfondsbrilletje op Hij slaagde Max Tak nam hem aan. ..Hoor 's Drukkertje, jy wordt leer ling van het Huis Tuschinski. je krygt een zwart pak een donkere bril je gaat ook begeleiden in ons cabaret La Gaiete en Je krygt vyf tien gulden per week" Er uit! Het weekloon was erg hoog voor die tyd Iedereen thuis was er erg biy mee Maar het feest was na zes weken uit. Drukkertje was een ei genwijs jongetje, op een avond dat Palla erg laat was en het licht in de zaal uit ging nam hij plaats achter het orgel en zette Always in Hywas nog maar net begonnen toen Pierre Palla woedend aan kwam stormen, vroeg of die blaag niet goed bij z'n hoofd was en of hij maar z'n biezen wilde pakken Dat was een lelijke strop, ook financieel Nu was er in die tyd, behalve in Tuschinski, in Amsterdam nog een bioscoopor gel in Cinema Royal. Hij er heen, werd aangenomen en daar werd Drukkertje in de loop van vele, vele jaren de beroemde Bernard Druk ker. Hij werkte eerst dag en nacht om 8 uur 's morgens hollen naar het conservatorium, vandaar naar de bioscoop, orgel studeren van vijl tot zeven uur. dan de bioscoop voorstellingen tot middernacht, tot vier uur in de ochtend theorie, vier uur slapen en weer van voren al aan Dat heeft hy een paar jaar volgehouden maar op 21 juni 1928 kreeg hy het einddiploma conser vatorium, de jongste die het ooit gehaald had. Hij was achttien jaar En succes kwam van alle kanten naar hem. Hij werd waarnemend pianist en organist en kreeg later de artistieke leiding van het Ci nema Royal concern waartoe ook behoorden Alhambra, Corso, Luxor. Scala en Roxy. Ging voor de radio spelen, was verbonden aan het Haagse Asta Theater waar toen het grootste orgel van Nederland stond. Hij woonde in Schevenin- gen, trouwde, zijn ouders gaven het drogisterytje op. Een gelukkige tyd die met een klap door de oorlog werd uitgewist, bijna zyn hele fami lie kwam om. Na 1945 speelde hij eerst een jaar voor de Canadezen in het City Theater in Amsterdam. beleefde daarna een merkwaardige periode toen Bernard van Leer hem wegkocht by het Amstel Hotel en twee jaar lang overal in zijn vesti gingen in de wereld liet optreden. Inmiddels was er in Amerika een gekke vinding gedaan: het pijploos orgel (met het toonwiel in plaats van de lange luchtpijpen) Hij liet het horen aan Jan de Winter van de AVRO en zo werd het fameuze pro gamma geboren „Bernard Drukker speelt wereldmelodieën" Dat bleef twaalf jaar in de ether Het werd een begrip. Hij gaf daarnaast veel les, speelde in Royal, alles ging weer naar wens. Genoeg er van Maar opnieuw verscheen een breu klijn. zo omstreeks 1959 „Alles ver anderde. de rock and roll kwam, het publiek applaudiseerde niet meer maar ging fluiten en af en toe gooiden ze een flesje naar je kop" Hij stopte met de bioscoopmuziek, werkte eerst nog een jaar aan de opzet van de Academie voor de Lichte Muziek maar dat ging mis. In 1960 kreeg hy een aanbod van een hotelconcern in Australië om daar te spelen. Met vrouw en drie dochters emigreerde hy Alom op zien. „Hij komt wel terug" zxeiden zijn vrienden. Dat was ook zo Want nadat hij tot 1965 van alles had gedaan kreeg hij van de VARA het verzoek om Cor Steyn, die ziek was geworden, te vervangen. Hy deed het. ook zijn gezin repatrieerde, Drukkertje bleek niet vergeten, in tegendeel, hij kreeg een prima pers In 1967 ging hij les geven aan de Rotterdamse Muziekschool en vandaar naar Enschede. Hy is nu vijftig jaar officieel in het vak. Een bewogen leven. Je zou er een boek over kunnen schrijven. Dat doet hij ook Het verschijnt dit najaar bij Heuff in Boskoop onder de titel „Ik speel voor u" Een goed motto er voor zou ook kunnen zijn: „Geen pech hebben is al mazzel genoeg" Dat is een spreuk van zijn broer die een zaak in gespecialiseerde ge luidsapparatuur heeft gehad en dit liet drukken. Het hangt by Bernard Drukker aan de muur in zyn kamer tussen tientallen herinneringen aan een unieke loopbaan Daar staat ook een gigantische appara tuur die de helft van de ruimte inneemt, een prachtig electroni sche orgel met alle denkbare ran dapparatuur, in totaal zeven ma nualen (klavieren) omvattend Een absoluut unieke combinatie waarop hij elk gewenst geluid en effect kan laten horen Hij speelt ei dagelyks op Maar niet meer voor het publiek. Hij instrueert er leer- In zijn huis in Boekelo heeft Bernard Drukker (rechts) een uniek, gigantisch instrument staan dat bijna de helft van zijn werkkamer in beslag neemt: een beroemd concertor gel met alle mogelijke randap paratuur, in totaal zeven ma nualen (klavieren) pjnvattend. De Europese kampioen Skip van Rooy speelt er geregeld op onder het toeziend oog van zijn leermeester, docent electronisch orgel aan het conservatorium te Enschede. (Foto Stremming Public Rela tions, Haarlem) lingen mee, beproeft zelfvan alles Ook Skip van Rooy speelt er vaak op „Het is geweldig", vindt hij Bernard Drukker heeft veel nu be roemde artiesten onder zyn hoede gehad Hij heeft het altyd met ple zier gedaan Maar de laatste jaren kan hy zich nu helemaal wyden aan de opleiding Hy vindt het heerUjk Hy heeft, als klassiek opgeleide musicus, altyd in de amusements-, muziek geloofd, vindt het belache lijk dat die vaak zo wordt afge kraakt „Je moet respect hebben voor andermans creativiteit, ook al is de soort muziek niet de jouwe er als muziek gespeeld wordt is et maar een manier de best mogeiy- ke" Over Skip van Rooy Hy ii handig heeft talent, affiniteit vooi zyn instrument, hy heeft alles mee een tweede Rinus van Galen" Wal ziet Skip in de toekomst' Muziek Conservatorium afmaken, daarns liefst arrangeren, big bands spre ken hem aan Maar eerst gaat h\, zich nu concentreren op het Ya maha Wereld Muziekfestival in Ja pan Daarna zien we verder. Er is vrijwel geen cafe in Noord-Brabant, donkerbruin of anders van kleur of je kunt er altijd zonder bezwaar binnenlopen En dat komt wellicht omdat vrijwel elke Brabander graag en regelmatig een glas heft m de huiselijke gezelligheid van een etablissement En de met- Brabanders zullen beslist met worden aangestaard met een blik van daar heb je weer zo n vreemdeling. Welnee, de kans dat men u uitnodigt aan te schuiven voor een praatje. En voor men het in de gaten heeft, nemen de bezoekers van Noord- Brabant de Brabantse sfeer over, ook zonder zachte g blijkt dat besl mogelijk te zijn Het is eigenlijk ongelooflijk dat Nederland zo uiteenlopend van karak ter is Friezen. Zeeuwen. Brabanders, Limburgers en Hollanders, het zijn allemaal Nederlanders maar in feite - totaal anders Is dat eigenlijk met merkwaardig drie brochures uitgegeven onder de veelbetekende naam 'in Bra bant barst het van de gezellig heid!" Deze brochures met veel informa tie en praktische tips bevatten ook nog tientallen aanbiedingen waarvan een aantal speciale 65- plus arrangementen Inlichtingen Provinciale VVV Noord-Brabant, Willemstraat 17. Breda, tel 076-125733 Een Braziliaanse journalist was afgelopen zomer in ons land en hem werd verteld dat met name in zuid-Nederiand carnavai wordt gevierd De man uit Rio de Janei ro kreeg bijna een lachstuip men- maakte hier onderscheid tussen een noord en zuid gedeelte, dat was toch werkelijk te gek Voor hem bestond Nederland uit Am sterdam en Groot Amsterdam Breda bijvoorbeeldlag volgens zijn redenering m Groot Amster dam Wij weten wel beter al is de reactie van de Braziliaan best te begrijpen Hij komt immers uit een land dat>275 maal zo groot is als ons land Foto Dagblad De Stem Om weer even terug te komen op Noord-Brabant, een prettig as pect van deze provincie is dat stad en natuur zo dicht in eikaars nabijheid liggen Naast de gezel lige stadsdrukte van winkelen en" uitgaan is het een heerlijke af wisseling om de rust van de lan delijkheid op te zoeken Bultende Brabantse steden wisselen bos sen. heidevelden boerderijen en dorpjes elkaar af Een toertje met de wagen of - en dat is nog veel beter - fietsen door deze streken betekent een groot genoegen Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft ifi samenwerking met de Provinciale VVV Noord-Brabant UIT MET PAS 65 is voor pashouders gratis verkrijg baar bij de VVV s en bi| de ANWB-kantoren Deze krant ligt verder onder an dere ter inzage in biblio theken en bejaardentehui zen Bij de samenstelling van het blad heeft de redactie dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen van de VVV s. Zoals reeds bekend, wordt op zaterdag 2 juli de 6e Schure- dag gehouden. Deze dag zal gehee' in het teken van de muziek staan, met een zo groot mogelijke verscheidenheid in de verschillende muzieksoorten. Naast swingend fun- kwerk (Houseband en Sweet d'buster) en symfonische rock (Solution) zullen ook twee groepen optreden die de volksmuziek als inspiratie gebruiken. Een daarvan is 't Kliekske Deze vier Belgische muzikanten uit de landstreek Pajottenland bij Brussel brengen de volksmuziek op een geheel authentieke wijze, zoals deze door de eeuwen heen door de minstrelen en rondtrekkende muzikanten gebracht is 't Kliekske is ontstaan in 1969 uit de in die streken nog levende tradities rond oud en nieuw De oudere mensen zullen het zich misschien nog wel herinneren: De kinderen die in de oudejaarsavond met een foekepot of rommelpot langs de deur gingen onder het zingen van eeuwenoude liejes. De vier mensen van 't Kliekske hebben deze liederen opgetekend en zijn ook gaan meedoen Gaandeweg kregen zij een nog steeds groeiende liederenschat In de zomer van 1969 trokken zij met een huifkar Belgisch Vlaanderen door om op kermissen en feesten in café s en herbergen hun liederen te vertolken, na elk optreden gingen ze met de pet rond Zo kregen ze de naam 't Kliekske met 't Klakske" (klakske is petje), 't Klakske verdween maar 't Kliekske is overgebleven Op dit moment zijn Herman Dewit Rosita en Oswald Tahon en Wtlfried Moonen beroepsmuzikanten Hun werk bestaat naast optredens door heel Europa uit het opsporen van onder het volk sluimerende liederen en dansen, het restaureren en nabouwen van oude instrumenten als doedel zakken. draailieren, fluiten, hommels, diverse vioolsoorten etc Verder werken ze ook mee aan het programma Onder de Groene Linden, een volksliederen programma van Ate Doornbos wat iedere vrijdag van kwart voor twee tot twee uur op Hilversum 2 wordt uitgezonden. Op dit moment beschikt 't Kliekske over zo'n 2000 liedjes en ongeveer 100 dansen, waarvan er vele op de Schuredag zullen worden gespeeld. Een optreden van 't Kliekske kenmerkt zich door de volle overgave waarmee de muzikanten zich op de volksmuziek storten De verschillende nummers worden gedeeltelijk gespeeld op oude instrumenten die hier of daar zijn opgescharreld andere zijn weer nagebouwd naar een defect voorbeeld Het meest interessante Instrument is wellicht een fluit welke gemaakt is van een koeiehoorn en waaruit de meest fabelachtige tonen worden getoverd Erg spectaculair zijn natuurlijk ook de diverse doedel zaksoorten die door Herman Dewit zijn nagebouwd elk heeft zijn eigen verhaal en zijn eigen toonkarakter Een optreden van 't Kliekske heeft zeker ook een edukatief karakter, want na het optreden zullen de vier Belgische speellieden nog geruime tyd op het podium blijven om het publiek alles te vertellen over de liederen, instrumenten en hun werk ln het algemeen. De volksmuziek is in opkomst in Nederland, vooral de Engelstalige, bet is te hopen dat het optreden van 't Kliekske op de Schuredag de Nederlandse volksmuziek aan een breder publiek een grotere bekend heid zal geven, want hierin liggen de wortels van de hedendaagse muziek. Jeugdsoos „i/e Schure".

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9