Groat feest voor Bergrnitertjes in de prijzen Weet eweije, Zeer geslaagde sportdag „De Noorderbarg" Clubkampioenschap Mintonette je rijden 10 jaar voorlichting op het gebied van sociale verzekering Promotiewedstrijd t.c. Holten op zondag 5 juni „UWHÜLP IS NODIG! Programma sporthal ,,'t Mossink" HEI NEDERLANDSE RODE KRUIS o.p.c. kunt U nog kauwen P.V.,Snelle Wieken mxaj&cl (iveek 4 t.m. 10 juni) HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 JUNI 1977 - PAGINA 5 Zaterdagmiddag 4 juni a.s. is het groot feest voor de ruim 1500 voetbalpupillen uit de ge meenten Hellendoorn, Rijssen. Holten, alsmede uit Luttenberg. Dit, ter gelegenheid van het 25 Jarig jubileum van de Onder linge Pupillencompetitie iOP.C i Nijverdal- Rijssen en omstreken, welk feest zal worden gehouden in sporthal "Reggehal" te Rijs sen en waaraan een keur van bekende radio- en T V. artiesten medewerking zal verlenen. Voor de voetbalpupillen uit Holten (Zowel van S.V. Holten als Blauw Wit) betekent dit dat alle jongens die het afgelopen sei zoen in de pupillenafdeling heb ben gevoetbald, a.s. zaterdag eens een keer in gewone kleding en zonder sportattributen, om 13.00 uur op de parkeerplaats nabij het sportveldencomplex "Meermanskamp" worden ver wacht, waar zij omstreeks 17.00 uur zullen terug keren, na een middag op andere wijze dan normaal en na een hele middag vol prettige verrassingen, met zo'n 1500 leeftijdsgenoten uit deze regio, onder hetzelfde dak. onder ons te zijn geweest. De geschiedenis van de O.P.C. voert terug naar zo'n 25 jaar ge leden toen de KNVB. anders dan thans het geval is. voor de jonge voetbaljeugd. nog geen taak zag liggen. Onder leiding van de heer Kwa- kernaak (r) kwamen de jonge da- In die tijd ontstond bii een aantal voetbalclubs in Nijverdal en Rijssen de behoefte om ook de jongere jeugd op de zaterda gen op sportieve wijze bezig te houden, welke behoefte met name voort kwam uit het toen reeds funktionerende -school- voetbal in die gemeenten, voor de organisatie waarvan een be roep werd gedaan op bestaande voetbalverenigingen. Dit bracht een aantal voetbalbestuurders er toe initiatieven te ontwikkelen tot georganiseerd pupillenvoet- bal in onderling verenigingsver band. welk initiatief geresulteerd heeft in de oprichting van de O.P.C.. hetwelk in de loop der jaren een formidabele groei heeft doorgemaakt en als zodanig in een behoefte bleek te voorzien, tot vorig jaar een groot deel van de jeugd onder de zorg van de Op het sportpark ..Meermans- T V B werd gebracht. Met name kamp" werden onder een stra- de bestuursleden S. Brinkman lende hemel sportwedstrijden te Nijverdal en W. ter Harmsel tussen alle klassen van „de te Rijssen hebben tijdens deze Noordenbarg' gehouden. Om de kwart eeuw pupilllenvoetbal een hoogste eer werd gestreden bij 4 enorm stuk van hun vrije tijd atletieknummers, hand- en slag- geofferd aan dit prachtig stuk bal en touwtrekken, jeugdwerk. Twee klinkende na- De atletieknummers ,W're'- rntxfos mes o.a. bij het verspringen tot zeer verdienstelijke prestaties. men die een begrip zijn gewor den in de regionale voetbalwe reld. Sedert de komst van sporthal len te Nijverdal. Rijssen en Hol ten organiseert het O.P.C. be stuur jaarlijks ook het bekende Kerst-zaalvoetbaltoernooi voor pupillen. Na twee weken stilgelegen te hebben ging dinsdag 24 mei het clubkampioenschap verder met de derde ronde. In poule 1 ge beurde weinig schokkends. Ploeg 1 van Ger Piek was de enige die geen set kon winnen en dus ook geen punten behaalde; deze ploeg leed zijn twee nederlagen tegen ploeg 2 van Hilda Poort- man (3-0) en tegen ploeg 5 van Fenny Ebrecht (3-0). Hilda's ne gental won met 2-1 ook zijn tweede wedstrijd tegen ploeg 3 van Henneke Broersma. Fenny kon haar team echter niet naar een tweede overwinning bren gen: met 2-0 ging de partij naar ploeg 2 van Anke Meerman die ook de tweede wedstrijd met 2-0 won tegen het team van Hen neke Broersma Stand poule 1: 1 ploeg 2 (H. Poortman» 15 pnt. 2 ploeg 4 <A. Meerman) 12 pnt. 3 ploeg 5 (F Ebrecht) 8.5 pnt. 4 ploeg 1 <G Piek) 4 pnt. 5 ploeg 3 (H Broersma) 1.5 pnt In poule 2 waren een paar op merkelijke vertoningen te note ren. In de laatste wedstrijd van de avond moest het team van Klaas Masselink (team 10) voor het eerst een verlies-set incasse ren. Tegen team 9 van Alie Nauta werd het 2-1. Daarvoor scoorde team 10 ook een over winning en wel met 3-0 tegen ploeg 6 van Herman Scholten Alie's team had de eerste wed strijd met 3-0 gewonnen van team 8 van Carla van Harmeien Het op de tweede plaats staande team van Martin Wil- lemsen (team 7) won twee maal met 2-0 van Herman s team en met 2-1 van team 8 van Carla Stand poule 2: 1 ploeg 10 <K Masselink) 17 pnt, 2 ploeg 7 <M Willemsen» 9.5 pnt. 3 ploeg 9 (A Nauta» 8 pnt. 4 ploeg 8 <C v Harmeien) 5 pnt. 5 ploeg 6 <H 8cholteni 2.5 pnt Er resteert nog één ronde, de vierde, en dan volgt op dinsdag 7 Juni de finale-avond Op die finale-avond wordt in twee pou les gestreden een winnaarspoule waarin de nrs. 1 en 2 van beide poules uit de voorrondes zitten, aangevuld met de beste nr. 3. Vooral deze laatste plaats is nog lang niet zeker als we de stand van nu bekijken. In de verliezer spoule komen de nrs. 4 en 5 uit de voorrondes en de overgeble ven nr 3 In een halve competi tie zullen de kaarten dan defini tief geschud worden. bestonden uit 60 mtr. hardlopen, kastie- balwerpen, verspringen en bal stoten. Gerrie Schooien (2A) bij de meisjes 12-13 jaar en Inge Scharrenberg (14 jr. en ouder) kwamen als winnaars te voor schijn met zeer goede prestaties op alle 4 de onderdelen. De hand- en slagbal wedstrijden werden zeer verrassend gewon nen door de combinatie 4AC, die nog net de 2A-klas voor kon blijven. Het touwtrekken kreeg eveneens een verrassende winnaar met 2B. die in een fantastische finale door eendrachtige samenwerking de 3A-klas versloeg. Tot slot volgde er nog een voetbalwed strijd tussen de leerkrachten en leerlingen. De spannende partij eindigde in een doelpuntloos ge lijkspel. Een 'redding van keeper-direkteur Cammeraat en de daarop berekende strafschop van wiskundeleraar Hut besliste de strijd in het voordeel van de leerkrachten. De belangrijkste uitslagen: Hardlopen 60 mtr.: 1. Inge Scharrenberg. Bathmen. 8.9; 2. Ria Vasters. Holten. 9.0; 3. Caro line Ferron. Bathmen 9.2, Annie Ebrecht. Holten 9.2. Gerrie Schooien. Holten 9.2. Hennie Oolbekkink, Holten 9.2, Marjan Wijnnobel, Holten 9.2 Kastiebal: lTruus Nieman, Mar- kelo 50: Gerrie Schooien, Hol ten. 5:; Hanneke Egberts, Rijs sen 50; Gerrie Berendsen. Mar- kelo, 50. Verspringen: 1. Annie Ebrecht. Holten. 4 mtr.. 2. Hennie Ool bekkink. Holten. 4 mtr.. 3. Inge Scharrenberg. Holten. 3.95 mtr. Balstoten: 1. Gerrie Berendsen. Markelo, 21 mtr.. 2. Gerrie Schooien, Holten, 14.5 mtr., 3. Gera Hogenkamp, Holten 13 mtr., Inge Scharrenberg, Bath men, 13 mtr., Femmie Lammers. Holten. 13 mtr Slagbal-Handbalcompetitie: 4AC 33 punten. 2A 19 punten. Touwtrekken: 4B, 4. 3B. 1. 2B. 2. 3A. 3. Door de ponyclub "De Bergrui- tertjes" werden prachtige suc cessen behaald op concoursen in Beckum en Markelo. In Beckum- waar op uitnodiging werd deelgenomen- behaalde Marieke Robers op "Shelty" in de Z-dressuur met 134 punten de eerste prijs en was in de L-dressuur met 132 punten de derde prijs voor Paulien V.'an- sink met "Tanny". UITSLAG CONCOURS MAR KELO (28 mei): Achttal dressuur 132 punten 2e prijs. Individuele dressuur: Ring 1 B 2 dressuur: 2. Jan Aaltink met "Roman"; Ring 2 Caprille: 1. Anton Muller met "Doskamps Aurora"; Ring 4 M/Z dressuur: 1. Karin Brouwers met "mr. Brouny"; 2. Marieke Ro bers met "Shelty". Ring 5 L 1 Dressuur: 5. Hans Barvelink met "Novae";Ring 6 L-l dressuur: Jeroen Bakker met "Robbedoes"; Ring 7 L 2 DRES SUUR: 1. Paulien Wansink met "Tanny", 3. Marian Murris met "Smokey"; Ring 8 L 1 dressuur: 3. Erma Brouwers met "Ascot"; 4. Je rome VVolters met "Chiefcola"; B-springen cat. C; 2. Hans Pet- tinga met "Pinto"; B-springen cat. D; 2. Ad de Koff met "Joscha"; 4 Rikus Brons voort met "Aprice"; 5. e.e. Hans Barvelink met "Novae". Ada Hietbrink met "Markoes". Bij het equipespringen be haalden Ad de Koff. Rikus Bronsvoort en Marian Murris de vijfde prijs. MARKELO CONCOURS 31 MEI: Achttal dressuur 4e e prijs met 124 1/2 punten. Dressuur ring 1: 2. Karin Brou wers met "mr. Brown Ring 3: 1. Marian Murris; 3. Jerome Wolters; 4. Hans Barvelink. Ring 4: 3. Joyce v.d. sluys met Ring 5: 2 Erma Brou- 'Rosita' wers: B-springen cat B: 2. Jeroen Bakker; B-springen cat C 1 Hans Pettinga. 8 Anton Muller. B-springen cat. D 1 Ad de Koff; 8. Marian Murris. Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering te Amster dam bestaat dit jaar 10 jaar. Nadat gedurende enkele jaren voorbereidende besprekingen werden gevoerd kon op 30 januari 1967 de geboorte van het V.S.V. openbaar worden gemaakt. Op 1 februari d.a.v. werd officieel met de werk zaamheden begonnen. Het is vooral aan het doorzettings vermogen van de eerste voorzitter, drs. H.A.M. van Eisen (thans directeur-generaal van de Volksgezondheid), te danken, dat de vijf uitvoeringsorganen van de sociale ze kerheid de Federatie van Bedrijfsverenigingen, De Ge meenschappelijke Medische Dienst, De Sociale Verzeke ringsbank, De Vereniging van Raden van Arbeid en het toenmalige Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfond sorganisaties, de handen ineen hebben geslagen om de voorlichting gezamenlijk ter hand te nemen. De staf werd in de loop van de jaren aangepast aan de behoefte. Van een parttime bezetting van twee personen in het eerste Jaar tot ne gen medewerkers nu Ujkt een hele stap, maar is, volgens het jaarver slag over 1976, volstrekt noodzake- Om 10.00 uur in de ochtend staat het* te gebeuren, de beslissing om een plaats in de 3e klasse oost. Tegenstander (van formaat) is het Kampense KJLTC I. Na een suk- sesvolle kompetitie wordt deze wedstrijd voor de Holtense Ten- msklub toch wel de topper van het seizoen. De laatste keer was er al vrij veel belangstelling. Laat nu zien dat u uw Holtense spelers naar de 3e klasse ondersteuntTot 5 juni van 10 00 tot 16.00 uur Gezellig Bloementoernooi Niet te warm. toch zon en een goede instelling vormden de kondities voor een schitterend geslaagd toernooi op 2e Pinksterdag. Enorme inzet, tot en met eerr duik over het net veel spelvreugde en verdriet over een net verloren wed strijd Winnaars? Och, die waren er wel, maar er waren ook 28 deelne mers en die waren het belangrijkst. Toch nog wat weinig, die 28 Vol gende keer zeker 56. De duiven van de PV snelle Wieken" (Holten-Markelo) wer den voor een wedvlucht over 380 km. om 7 00 uur gelost in Nyon. 1. 3. 4. 5. 7. 18. 33 51. 52. 55 R. Schaap 2. 48 H Kuipers. 6. 11. 14. 20 46 47 G Bekker- nens 8. 45 G Schuiterd 9 15. 19. 25. 32. 49 G Hassink. 12. 17. 34. 40 H Voortman. 13. 23. 28. 30. 36. 38. 42 50 53 J Scholte in t Hof 20 22 27. 41 54 Joh. Paalman 21 24 31 43 G Jansen. 37. 39 W Hondelink 44 W. Wollf. Maandag: 19 00 - 21 00 z v v Blauw-Wit Dinsdag: 18 30-22.30 Vollybalver Mintonette Woensdag: 20 00 23 00 Badmintonclub Holten Donderdag: 20 00-21 00 Sc hwarte (zaalvoetbal) Vrijdag: 18 00-20.00 Majorettes H M V 21 00-22 00 ter Schure isv Holten Ja echt kauwen met alle tanden en kiezen, die u hebt Een leven lang kauwen met je eigen gebit is er voor velen van ons met meer bij Langzamerhand weet iedereen dat het droevig is gesteld met onze tanden en kiezen Ondanks het feit dat er steeds acties worden gevoerd voor het behoud van het gebil Er zijn nu eenmaal te weinig tandartsen óf te veel rotte tanden en kiezen Een móói gaaf gebit is een sieraad, zei men vroeger Maar het is bekend dat de stralende lach van veel filmsterren en fotomodellen een aangemeten schoon heid is, bestaande uit dure jackets en kronen Ook het dragen van een kunstgebit is een alledaagse zaak geworden, die niet alleen meer behoort bij de ouderdom In sommige streken van ons land is het de gewoonte dat jonge mensen zich. voor ze gaan trouwen b v ..even een kunstgebit aanschaffen, dan zijn ze voor de rest van hun leven van .dat gezeur en de kosten af" Oplossingen genoeg dus. voor wie rotte kiezen en tanden heeft Kostbare oplossingen, die de gezond heid met altijd ten goede komen We praten zo gemakkelijk over een kunstgebit Toch is zo'n prothese, want dat is het. met echt je ware Evenmin als een kunstbeen of -arm nooit helemaal werkt zoais echte ledematen, kan een kunstgebit zo goed de functie van het oorspronkelijke gebit overnemen als we zouden willen Vaak kun je met een kunstgebit met zo goed kauwen en afhappen als met eigen tanden en kiezen Natuurlijk moet je er m het begin aan wennen en eet je wat zachte kost Na een poosje eet je er ..gewoonmee. maar dikwijls worden er toch voedingsmiddelen geschrapt die wat lastig zijn om te kauwen gezond gebit voor een goede spijsvertering Wordt het geen tijd dat we ons realiseren waaróm we een gebit hebben? Om te kauwen natuurlijk, maar wat gebeurt er feitelijk als je eten kauwt? Het voedsel wordt vermalen tot kleme brokjes die goed worden vermengd met speeksel In speeksel zitten enzymen die een deel van het voedsel al wat voorverteren Goed gekauwd voedsel dat in de maag komt wordt daar gemakkelijk vermengd met het maagsap Daann zitten weer andere enzymen die belangrijk zijn voor de vertering Daarna kunnen m het darmstelsel de eiwitten, koolhydraten, vetten, vitamines en mineralen uit de spijsbrij worden ge haald Die worden dan weer vervoerd naar de ver schillende organen in het lichaam, die ze nodig hebben om goed te kunnen werken Wie slecht gekauwd voedsel doorslikt, geeft zijn maag meer werk Ook kan het voedsel minder goed worden vermengd met maagsap Op den duur kan ook een maag daardoor overwerkt raken en er een beetje de brui aan geven Dan verdwijnen er brokken voedsel, die onvoldoende zijn vermengd met maagsap naar de darmen, die dan lang met alles uit de spijsbrij kunnen halen Zo kun je dus wel goed voedsel in je mond stoppen, maar toch je lichaam tekort doen, door met of slecht te kauwen. .Automatisch" eten. bv onder het lezen of TV kijken kan een oorzaak zijn van ..vergeten te kauwen, net als natuurlijk te haastig eten gezonde tanden en kiezen beschermen de gezondheid Goed kauwen gaat het beste met een gezond gebit Houdt dat gebit gezond door produkten te gebruiken waar goed op moet worden gekauwd en met te dikwijls suiker en suikerhoudende voedingsmiddelen te eten Elke keer wanneer iemand zoetigheid eet, volgt een een heel kleine aantasting van het gebit Gaatjes in tanden en kiezen worden veroorzaakt door tandplak Tandplak is een laagje, dat voor het grootste deel bestaat uit bacteriën en verder uit speeksel en voedselresten Tandplak zit buiten op tanden, kiezen en tandvlees Hoe vaker er suiker in de mond komt. des te beter voelen de bacteriën zich en hoe meer ze voort kunnen bouwen aan de tandplak Op plaatsen waar de tandenborstel met komt. zit de grootste hoeveelheid tandplak, b v tussen tanden en kiezen en waar tanden en tandvlees elkaar raken Tandplak is de belangrijkste schakel in het proces van tandbederf en tandvleesaandoemngen In de tandplak maken bacteriën o a bepaalde zuren die de harde tandweefsels kunnen aantasten Ontstoken tandvlees <s met alleen pijnlijk, maar elke ontsteking vergt extra inspanning van het lichaam Eten met een ontstoken mond is lastig, waardoor er meestal maar wat minder en eenzijdiger (pap, vla. puree) wordt gegeten en slechter gekauwd Terwijl er nu juist extra voedingsstoffen nodig zijn om de ontsteking te bestrijden Chronisch ontstoken tand vlees en daardoor het gebruik van eenzijdige voeding kunnen op den duur de gezondheid onder mijnen Houd uw mond daarom gezond en bestrijd tandplak door tussen de uraaltijden met te snoepen Wie het snoepen met kan laten, kan beter één keer per dag snoepen (b v op een vaste tijd) dan de hele dag door met zoetigheid in de mond te lopen Probeer ook in de hoofdmaaltijden wat minder suiker te gebruiken o a m de toetjes liefst na elke maaltijd tanden en kiezen te poetsen en vooral de overgang van tandvlees naar de tanden met een goede tandenborstel te masseren het gebruik van fluoridehoudende tandpasta l(jk om de vele op het V.S.V. afko mende taken op voorlichtingsge- bied op verantwoorde wijze te kun nen volvoeren. Het verslagjaar 1976 stond voor een belangrijk deel In het teken van de Teleac-cursus „Sociale verzekering". Deze bleek bij het publiek bijzonder goed aan te slaan. In juni waren er al onge veer 30.000 cursusboeken verkocht. Dit heeft Teleac in overleg met het V S V doen besluiten de cursus in het najaar te herhalen. Dat dit een goed besluit is geweest, wordt be vestigd door het feit dat opnieuw 20.000 cursusboeken werden ver kocht. De totale oplaag <50.000 exemplaren) was begin 1977 uit verkocht. Met-deze score is de cur sus „Sociale verzekering" de on betwistbare koploper van alle tot dusver op het scherm gebrachte Teleac-cursussen geworden. Een ander activiteit van het V.S.V is het houden van sociale markten, met daarachter de filosofie, dat men het gezamenlijk pakket van de sociale dienstverlening dichter bij de mensen wil brengen. Zij werden gehouden in Heemskerk, Stadska naal en Zwolle Vooral in deze laat ste stad werd de sociale markt, ge houden in het stadhuis een succes met meer dan 7000 bezoekers, waaronder een groot aantal scho lieren. Dit laatste was vooral van belang voor afgestudeerde jongelui die de school verlieten en maar al te vaak niet weten, welke regels op hen van toeoassina ziin. Het V.S.V. beoogt, met name via de verspreiding van het vouwblad „Sociaal Journaal" de leerlingen van de meest elementaire bepa lingen van de sociale verzeke ringswetten en van hun rechten en plichten op het terrein van het ar beidsrecht, op de hoogte te bren gen. Het V S V schenkt voorts veel aandacht aan ae ouitemanase werknemers in Nederland en ver zorgt. in nauwe samenwerking met het Ministerie van Sociale Zaken, de vierwekelijkse radiorubriek „Vast en Zeker" en de folder „STAND van Zaken bij de sociale verzekering en voorzieningen" Ook wordt nauw contact onder houden met de omroepwereld en de Stichting „De Ombudsman", met het Ministerie van Justitie en meer incidenteel, met andere departe menten Een belangrijke gebeurte nis in het verslagjaar was ongetwij feld de invoering van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) bij welker voorlichtings- campange ook het V S V betrok ken was Behalve „Stand van Za ken" verschenen er publlkaties in grote oplaag van „Vakantie en so ciale verzekering" (170 000 stuks», voorlichting over de Algemene Wet Byzondere Ziektekosten (AWBZ) 18 000 stuks» In 1976 verscheen de 45ste uitgave van ..De Kleine Gids" en een nieuw voorlichtingsprojekt voor Marokkaanse en Turkse werknemers over „het ziek zyn het werkloos worden' en „genees kundige verzorging" Tenslotte werden nog een groot aantal pers klare artikelen gericht verspreid, ook door ons blad gepubliceerd

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5