I Bosbrandgevaar Hetty Bakker opent srhoonheidssalon- boerenboetiek Schoolreisje Inzameling prachtig Ernstig verkeers ongeval Rijssenseweg geslaagd VEILIG BOERDERIJ MET GROND Presentatie avond mannenkoor Wereldcijfers voor Jeans Zuiveringsschap West-Overijssel Culturele verenigingen vragen steun voor Anjerfonds Blauw Wit houdt koekactie Openbare kennisgeving HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met d 3 JUNI 1977 Hoofdredacteur J Wtggers. Kolweg 14, tel 05483-1356 Plv v hoofdred /seer W Beyers, Holterberg 13. tel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel, Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Het werk van Amnesty In- temational gaat onverdro ten voort. Na de rapporten martelingen in Chili, Uruguay en Iran en over de strafkampen en psychiatri sche inrichtingen in de So vjet Unie is begin dezer maand een rapport ver schenen over ernstige schendingen van mensen rechten in Argentinië. Het is samengesteld op grond van bevindingen van een com missie van onderzoek door Amnesty afgevaardigd van 6-15 november 1976. De commissie sprak met een aantal autoriteiten over o.a. aantallen en identiteit van politieke gevangenen, martelingen, ontvoeringen en de veiligheid van Latijns-Amerikaanse vluchtelingen in Argentinië. De commissie kon haar ver dere onderzoekwerk niet in volle vrijheid verrichten, zij werd voortdurend gevolgd door ca. 20 politiemensen in burger en hoorde van een aantal gevallen van repres- saillemaatregelen tegen burgers die zij gesproken had. Na de coup in maart 1976, waarbij de militaire rege ring onder generaal Videla aan de macht kwam, heer ste in Argentinië een gevoel van opluchting en hoop. In tegenstelling tot de woor den van president Videla is de situatie in Argentinië echter nog slechter gewor den dan zij al was. Gewelddadige onderdruk king is een op zichzelf staand systeem geworden in Argentinië. Door de auto riteiten worden daarover geen inlichtingen gegeven, maar Amnesty Internatio nal noemt een getal van 5000-6000 politieke gevan genen in dat land. Sinds maart 1976 zijn er volgens Amnesty International ten minste 2000-5000 mense spoorloos verdwenen. Politie, leger en burgeror ganisatie AAA, zijn volgens haar verantwoordelijk voor duizenden ontvoeringen e politieke moorden. Persoonlijke getuigenisse* tonen onomwonden aan da het martelen van politieke verdachten een dagelijkse praktijk is in gevangenis sen, barakken en politiebu reaus in Argentinië. Voor Latijns-Amerikaanse vluchtelingen is de situatie in Argentinië levensgevaar lijk. Internationale wetten worden in dit opzicht door de Argentijnse regering niet erkend. De Nederlandse afdeling van Amnesty International is begonnen aktie te voeren tegen de schendingen van de mensenrechten in Ar gentinië. Rapport, muur kranten en aan de Argen tijnse autoriteiten gerichte kaarten, zijn te bestellen bij de Pers- en Publiciteitsafde ling van Amnesty Interna tional, Paulien Brinck, 3e Hugo de Grootstraat 7, Am sterdam (tel. 020-847905) of bij het plaatselijk secretari aat: de heer J. Rijkeboer, Houtweg 19, tel. 2062, waar men zich ook als lid van A.I. kan aanmelden. En tot slot: al het in boven vermelde rapporten neerge legde menselijk leed vindt zijn oorsprong in de in die landen heersende dictatu ren van communisme, fa scisme en rascisme. Ook in onze westelijke wereld zijn daarvan symptomen duide lijk waarneembaar, met name in Duitsland en Italië. In dit laatste land is juist dezer dagen een groot pro ces begonnen tegen het neo-nazisme, dat naar men verwacht maanden kan du ren. Het bevat een waar schuwing, dat in democra tisch Nederland een partij als de Ned. Volks Unie, van Glimmerveen, 33.268 stemmen wist te vergaren. Zij stoelt dan waarschijnlijk niet op fascisme maar wel op rascisme en dat is reeds een kwalijk symptoom (w.b.). O De Holterberg, de BorkeId.de Beuseberg en andere bos^n heidegebieden verkeren weer in gevaar tenge- volge van de grote droogte van de laatste tijd. HET IS VUURGEVAARLIJK IN ONZE HOLTER NATUUR S Ik roep een ieder op tot uiterste voorzichtigheid en B waakzaamheid. De burgemeester van Holten VV. H.Enklaar. In haar rustieke rood-witte luikjesboerderijtje aan de Raalterweg 36, in het landelijke Holten, heeft Hetty Bak ker een schoonheidssalon geopend. Een mini-„beauty"- farm, waar het accent op gebruik van plantaardige cosme tica ligt. Daarnaast heeft zij in de knusse boerderij, omringd door eerlijke landelijkheid, een snuffel-boetiekje ingericht met ambachtelijke spulletjes, vergeten dinge tjes uit grootmoeders tijd, handgesponnex? üchapewal, en een op boerenfolklore geïnspireerd modehoekje. boetiek-kopers aiie aandacht te kunnen geven, zal Hetty de och tenduren, reserveren voor schoon heidsbehandelingen. vanaf twee uur 's middags is dan het snuffelh- joekje met zijn boerenaardewerk, koperen lampen, houtsnijproduk- ten, ouderwetse pannetjes, speelse boerenkielen en folklore jurkjes en jakjes geopend. Tijdens het „open huis" kwamen zaterdagmiddag zeer velen Hetty en Wijbe feliciteren en tevens om hun bewondering uit te spreken over hetgeen door hen, bijna geheel door zelfwerkzaamheid, tot stand werd gebracht. Vrijdag 27 mei, s morgens om half tien, was het tijdstip waarop onze kleuters van de Chr Kleuterschool „Repel steeltje en de dependance in de Haar vertrokken voor hun jaar lijkse uitstapje naar de dagcam ping op de Holterberg. De kinderen genoten volop, mede dankzij het stralende weer, van de diverse spelletjes, de puzzeltocht. ballonnen zoeken enz 's Middags om half drie arri veerden ze moe maar voldaan bij de beide scholen. Het was een reisje geweest voor herha ling vatbaar Dank aan de leid sters en helpsters. De oudercommissie Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in de nacht van 9 op 10 juni en 23 op 24 juni 1977 van 22.00 tot 06 00 uur de spoorwegovergang in de Oude sta tionsweg (Holterbroeki voor alle verkeer gesloten zal zijn i.v m. werkzaamheden aan de spoorbaan ter plaatse. Holten. 3 juni 1977 Burgemeester en we thouders voornoemd, WH Enklaar, burge meester G J Langenbarg, secre taris. Op eerste Pinksterdag raakte om- Van de Turkse familie, die met streeks het middaguur L. D. uit Deventer, toen hij met zijn auto op de Rijssenseweg ter hoogte van camping De Prins reed, de macht over het stuur kwijt. De auto sloeg 2 keer over de kop en belandde in de berm aan de linkerkant van de weg. De driejarige E. Dojam, het zoontje van de bestuurder, bleek te zijn overleden, de bestuurder zelf en zijn vrouw werden ernstig ge wond Ook zijn schoonvader en schoonmoeder moesten met ver wondingen naar het Geertruiden- sirkenhuis in Deventer worden gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat D. een voor hem rijdende auto ging inhalen en toen schrok omdat hij een tegenligger zag naderen Hij stuurae toen weer naar rechts maar raakte de auto die naast hem reed. de auto over de kop sloegen verblijven er nog 3 in het zie kenhuis te Deventer, doch zijn alle 3 buiten levensgevaar. Voor Hetty Bakker het vriendelijke Holten tot domicilie koos. had ze een schoonheidssalon „Pour Elle" in Twello. Ook toen werd reeds het gebruik van bio-cosmetica onder streept. Nu wil ze nog een stapje verder gaan. Voor de toekomst gaat Hetty Bakker in een aan de salon grenzende ,.Beauty"-keuken zelf crèmes, lotions, masker preparaten en badzouten maken van „puur-natuur"-produkten. Schoonheidsmiddeltjes vervaar digd naar oude? vergeten recepten, opgediept in oude boeken, en waarbij zelfgezochte kruiden, vruchtensappen en bloemaftrek- sels de hoofdingrediënten vormen. Door deze zelf-maak-methode is Hetty in staat die cosmetica- produkten te maken, die volledig zijn aangepast aan de huid van haar clientèle Verdere aantrekkelijkheid van Hetty Bakkers schoonheidssalon is de omringende rust. De verras sende stilte in en om de boerderij vorrr\t al een ontspanninggevende „kuur" op zich. Hetty en haar man Wybe hebben 3 1/2 jaar nodig gehad om van de boerderij dit rustieke plekje te ma ken Nu is de rood-witte luikjes boerderij niet alleen een ongeloof lijk knus-woongebeuren geworden, maar wordt er tevens op specifieke wijze een schoonheidsbehandeling geboden. Precies zoals het woon gedeelte volledig werd aangepast aan het vroegere boerenleven, zo kregen ook de salon en de boeirftiek een eigen landelijk ac cent. Om zowel de salon-cliéntèle, als de De inzameling van gebruikte goe deren (o.a kleding) die door de Hervormde Vrouwengroep Dijker- Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3 - tel. 12 24. Ten overstaan van notaris A J Westmaas te Markelo had dins dagvoormiddag in eafe restaurant De Poppe ten ver zoeke van de erven H J Pasop Het Zuiveringsschap ..West- Overysselwaartoe ook de ge meente Holten behoort, houdt op woensdag. 15 juni. een openbare vergadering van hel algemeen be gluur s morgens om 9 30 uur in de „Leeren Lampe' te Raaite de publieke verkoop plaats van een boerderij met kookhuis erw erf groot 43 are aan B J Boer man te Geesteren »Gld> voor f273 000 een perceel weiland groot 74 are aan F G J Zonder Beerzerveld voor 146 000- een landbouwschuur met bijgebou wen. welland en bos groot 61 are L Teenstra Laren iGld» voor 156 000 een perceel wei land gelegen aan de Postweg groot 1 64 hectare aan Zonder vn voor f95 000 een perceel weiland groot 69 are aan H J B Kenkhuis te Rijssen voor f40 000 Er bestond voor de veiling een grote belangstelling waaronder blijkbaar geen serieuze kooplus tigen waren want niemand wen ste boven het bedrag van inzet te gaan zodat de in/etlers van 14 dagen gelden kopers w- ten In de periode van maandag 13 juni tot en met zondag, 26 juni, wordt de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds gehou den. Die collecte wordt verzorgd door onze plaatselijke cul turele verenigingen t.w. de zangverenigingen H.G.K., Soli Deo Gloria, het Herv. kerkkoor, het jongerenkoor "Helicon", Hol tens .Mannenkoor en de muziekvereniging "H.M.V." Wat is en doet het Anjerfonds?. In 1940 werd in Londen het Prins Bernard Fonds opgericht. Het doel van dit Fonds was liet Nederlands aandeel in de geallieerde oorlogsvoering te vergroten door giften voor de aankoop van vliegtuigen' en marineschepen. Na de bevrijding werd liet zinvol geacht om het fonds in stand te houden om zelfwerkzaamheid van de Nederlandse bevolking te stimuleren op het gebied van we tenschap. kunst en cultuur, om zodoende te bereiken, dat de geestelijke weerbaarheid van bet volk wordt vergroot. Na 1945 werden in alle provincies en de grote steden als afde lingen van het Prins, Bernanrd Fonds de zogenaamde Anjer fondsen opgericht. De muziekorganisaties zoals harmonieën, aecordeonorkes- ten. zangkoren en dergelijke vragen naar aantal de meeste aandacht van het Anjerfonds Overijssel. Regelmatig worden subsidies verstrekt voor uniformen, instrumenten en andere aanschaffingen. Zo werden in het afgelopen jaar door het Anjerfonds in Overijssel 103 instellingen van cultuur gefinancierd voor een bedrag van f 244.641.72,- De daarvoor benodigde middelen worden voor een belangrijk deel door de jaarlijkse collecte bijeen gebracht. Het overige deel wordt gefinancierd door het Prins Bernard Fonds, dat zijn middelen onder meer put uit bijdragen uit de lotto, voetbaltoto. Algemene Loterij Ne derland e.d. Krachtens een verdeelsleutel ontvangen de An jerfondsen een gedeelte van de inkomsten van het Prins Be rnard Fonds. Het bedrag wordt onder meer bepaald door de hoogte van eigen fondswerving en de door de Anjerfondsen ontwikkelde activiteiten. Hoe meer dus de jaarlijkse collecte opbrengt, hoe groter deze bijdrage wordt en hoe meer de Anjerfondsen dus weer doen kunnen. Ken dringend beroep op de plaatselijke bevolking om deze collecte in ruime maten te steunen is dan ook niet mi splaatst H..M V heeft onder andere al enige malen mogen profiteren van de werkzaamheid van het Anjerfonds Overijs sel Kr is een hele lijst van plaatselijke objecten, welke wor den gesteund en er zijn algemene richtlijnen hoe die onder steuning geschiedt. Het Prins Bernard Fonds ondersteunt initiatieven welke een landelijke betekenis hebben alsmede zogenaamde cul- tuurconserverende objecten. Hierbij onder anderen te denken aan restauratie \an momentale gehouwen, molens, kerkorgels en kunstwerken. Wanneer bij het Anjertonds aanvragen van bovenstaande aard worden ontvangen, worden deze na over leg doorgezonden aan het Prins Bernhard Fonds. hoek op woensdag 25 mei (Tweede Kamerverkiezingen) werd gehou den is weer een volledig succes ge worden. Dank zij de spontane medewerking van de bevolking konden meer dan honderd volle zakken worden afge dragen aan het Leger des Heils dat voor de bewezen diensten de be volking van Dijkerhoek en de Her vormde Vrouwengroep heel harte lijk dank zegt. Het pl.m. een half jaar geleden opgerichte Holtens Mannenkoor gaat zich vrijdagavond 10 juni aan de Holtense bevolking presente ren met een concert in de Ned. Herv. Kerk. Het koor heeft sinds januari o.l.v. dirigent van Jaars veld uit Apeldoorn flink gerepe teerd en het resultaat willen de mannen nu laten horen. Er zal aan de avond medewerking worden verleend door het Jongerenkoor „Helicon" o.l.v. I. van Jaarsveld- Kevelam. Enkele liederen zullen door de ko ren gezamenlijk worden gezongen. De toegang tot het concert dat om half 9 begint, is vrij. De vocalisten rekenen op de belangstelling van een groot aantal Holtenaren. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de tun nel in de Oude Deventerweg onder de S 14 m.i.v. maandag 6 Juni 1977 gedurende ongeveer een week, ol zoveel langer of korter als noodza kelijk zal zijn i.v m. herstelwerk zaamheden :s afgesloten voor alle verkeer. De omleidingsroute zal d.m.v. borden worden aangegeven. Holten,-3 juni 1977. -- Burgemeester en we thouders voornoemd, WH Enklaar, burge meester. G.J. Langenbarg, secre taris. Volgens de International Textile Bulletin werden in de USA in 1975 door de tien grootste spinners en wevers in totaal 530 miljoen M2. jeans-weefsels geproduceerd Deze weefsels waren overwegend van puur katoen Deze gigantische hoeveelheid werd als volgt ver werkt. 110 miljoen heren-jeans 75 miljoen dames-jeans 75 miljoen jongens-jeans 20 miljoen kir.der-jeans Marktonderzoekexperts bereken den voor 1976 en jaarverkooppo- tentieel van 190 miljoen blue Jeans in West Europa, gelijk aan een ver hoging van plm 30<7« vergeleken bfj 1970 Toch is er een nog grotere vraag naar jeans in de Oost europese lan den Wereldproduktie van jeans wordt geschat op 500 miljoen stuks in 1970, waarbij Zweden, nè de USA, de grootste gebruiker is De konsumptie per bevolkingshoofd per jaar is voor de ondervolgende landen als volgt USA 3 stuks, Zweden 18 stuks, Nederland 11 stuks. Fed Rep. Duitsland 0.5 stuks Aldus het Ne derlands Katoeninstituut Bron: International Textile Bulletin De ZVV „Blauw Wit" gaat vrijdagavond 3 juni (heden) in het dorp en in de verschillende buurtschappen koek verkopen De winst die men hoopt te maken, zal ten goede komen aan de „Jeugdafdeling" die door haar enorm snelle groei handen vol geld kost. We bevelen deze actie in het belang van de sport en vrijetijdsbesteding van de jeugd van harte aan Voor de koekverkoop zullen een groot aantal Blauw witters worden „ingezet".

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1