Een halve eeuw CBR VREEMDE GASTEN VAN HET REBSEBERGERMEER Bespreking landbouwschap met minister van Landbouw p veem» Allerlei vlezigs Markt- en prijsbeleid onvoldoende - Sinds 1927 werden ruim 17 milj. examens afgenomen •vaas- HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 JUNI 1977 - PAGINA 13 Knobbelzwaam verjaagt flamingo's „De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat krach tens art. 87 van hetMotor- en Rijwielreglement, vastgesteld by Koninklijk Besluit van 30 april 1927 (staatsblad nr. 143), 'aan den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond, Touristenbond voor Nederland, de Koninklijke Neder landse Automobiel Club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging en den Bond van Eedrijfsautohouders in Nederland machtiging is verleend tot de afgifte van verklaringen, als bij dat artikel bedoeld, welke verklarin gen zullen worden aangemerkt als bewijsstukken, bedoeld in art. 15. eerste lid, onder 4e C., der Motor- en Rijwielwet, zoals de tekst daarvan is bekendgemaakt by Koninklijk Besluit van 27 januari 1925 (staatsblad nr. 24). De aandacht wordt er op gevestigd, dat door deze verenigingen geza- meniy k is opgericht een bureau, genaamd Centraal Bureau voor de afgifte van Ryvaardigheidsbewijzen, hetwelk met de voorbereiding voor en de afgifte van de bovenvermelde verklaringen namens die verenigingen zal worden belast." 's-Gravenhage, 1 september 1927. De Minister voornoemd, Zaterdag 14 mei j.l was ik om plm. 11 uur vanuit mijn schuiltent bezig fotografisch vast te leggen hoe met tussenperiodes van ongeveer éen dag de eieren uit kwamen van de meerkoet, toen mijn aandacht werd afgeleid door vreemde vogelgeluiden boven mijn tent Nadat ik uit my n schuiltent was gekropen zag ik boven het Beusebergermeer drie rose flamingo's vliegen, die pogingen ondernamen te landen om voedsel te zoeken. Uiteindelijk streken ze neer in het ondiepe gedeelte van de plas. Veel rust kregen ze overigens niet want de mannelijke knobbelzwaan vreesde ernstige concur rentie en kwam met veel vertoon en vleugelgeklapper de net aangekomen gasten verjagen. De drie flamin go's streken vervolgens neer aan de andere oever maar ook daar had even later de knobbelzwaan het drietal opgemerkt. Weer kozen ze het luchtruim en landden vervolgens op het eerder genoemde zandbankje. waar ik de gelegenheid kreeg deze foto te maken. Flamin go's kennen wy van dierentuinen, waar ze roerloos dromend op eén poot in betonnen vijvers staan de dag doorbrengen. Toch komen ze ook voor in het wild in Europa, nl in Zuid-Frankrijk in de Rhönedelta, een natuurgebied dat de Camarque genoemd wordt. Wel haast zeker hebben wy hier te maken gehad met dwaalgasten, d.w.z. vogels die te ver naar het noorden zijn doorgevlogen. Zondag j.l. (29 mei) kwam er een eind aan mijn fotografische aktiviteiten. Omstreeks half twaalf heeft een drietal jongens van ongeveer elf tot twaalf jaar mijn schuiltent ontdekt, ingepakt en meegenomen. Willen de jongens, hun ouders of mensen die dit dreital kent (of weten waar de schuiltent is) telefonisch contact met mij opnemen. De tent is eigen ontwerp en het kost veel tijd om een nieuwe te maken! SIGNALEMENT vierkante linnen tent met loodrechte wanden in ca- moufiagekleuren 120 x 120 x 150 cm. Het dak is effen groen In elke wand is een kykspleet met horrengaas en een gat met een doorsnede van 20 cm voor de lens. De buizen zijn oranje geschilderd. Uw hulp bij het terug vinden van deze voor mij onmisbare tent wordt zeer op prijs gesteld door: J G Boering. Helhuizerweg 3. teletoon 22 86. w.g. H. v.d. Vegte. Aan die publikatie in de Staats courant ontleent het CBR nu al gedurende bijna 50 jaar zyn werk zaamheden. Hoewel de aard van deze werkzaamheden - het afgeven van (ry)vaardigheidsbewijzen - in de loop der jaren geen wijziging heeft ondergaan, is de wijze waarop het bureau zijn taak vervult vol komen gemetamorfeerd. Barensweeën Eigenlijk had die afgifte van rij vaardigheidsbewijzen al enkele ja ren eerder moeten geschieden. Reeds in 1921 aanvaardde de Tweede Kamer een motie waarin de regering werd uitgenodigd zo spoedig mogelijk voorzieningen te ontwerpen ..teneinde voor be stuurders van motorrijtuigen een vaardigheidsdiploma verplicht te stellen". De op dat moment funge rende minister van Verkeer en Wa terstaat verzette zich evenwel, zo dat er van een wettelijke regeling niets terecht kwwam. De Kamer kwam er drie jaar later echter op terug en stelde dat alleen een rij bewijs mocht worden verstrekt aan diegenen, die onder toezicht tijdens een proefrit hadden bewezen „vol doende vaardigheid te bezitten in het behoorlijk besturen van een motorrijtuig". Dat toezicht zou dan worden uitgeoefend door ambtena ren die daarvoor (in elke provincie) -™ciaal wamn n—gpwezer. Een op aie-iaatsie 'muue mgetrremx amendement maakte het mogelijk het korps speciale ambtenaren te beperken, omdat de vier verkeers- bonden (ANWB, KNAC. KNMV en BBN) op verzoek van de minister gezamëlyk de verantwoordelijk heid en de aansprakelijkheid wil den aanvaarden om onder hun toe zicht die rijvaardigheidsbewijzen uit te reiken. Daartoe riepen zij reeds in 1926 het Bureau in het leven, hetgeen de goedkeuring van de minister verkreeg. Start van bureau De vier bonden wezen ieder twee bestuursleden aan, die in de begin jaren als „Motorcommissie" het bestuur van het Bureau vormden. Die Motorcommissie nu kwam Het Landbouwschap heeft in het kader van het maandelijks overleg op 11 mei jl. een gesprek gehad met de minister van Landbouw Een drietal punten vroeg de aan dacht: het markt- en prijsbeleid, het energiebe leid en de beheersover eenkomsten. Markt- en prijsbeleid In de afgelopen weken hebben zowel minister Van der Stee als het Landbouwschap de gemid delde prijsverhoging van de EG- landbouwprijzen voor ons land volstrekt onvoldoende genoemd De minister had reeds eerder kenbaar gemaakt de mening van het landbouwbedryfsleven te delen dat de agrarische sector geholpen moet nu de prijsbeslui ten tekort zyn geschoten Voorstellen. Het Landbouwschap heeft tij dens het gesprek met de minis ter uiteengezet welke maatrege len de regering volgens het be drijfsleven moet nemen De wen sen van het Landbouwschap gaan met name in de richting van lastenverlichting voor het bedrijfsleven en verbetering van Ie concurrentiepositie Daarby dlene.i de gewenste maatregelen op korte termijn tot stand te komen en zal de nadruk moeten liggen op de sectoren waar de problemen het grootst zyn Het Landbouwschap gaf de mi nister een overzicht van lasten die nu door het bedrijfsleven gedragen worden en in aanmer king komen voor overname door de overheid In de voorstellen van het Landbouwschap staat vermin dering van de lasten voor de melkveehouderijsector primair. Met name op het gebied an de gezondszorg voor dieren, de rundveeverbetering, de kwali teitscontrole en afzetbevorde ring van melk en zuivelproduk- ten en het zuivelonderzoek kan de overheid aanzienlijke uitga ven van het bedrijfsleven over nemen. Ook ten aanzien van andere sectoren in de land- en tuinbouw ziet het Landbouw schap ruime mogelijkheden voor lastenverlichting. Speciale aandacht verdient in dit ver hand de Veenkoloniale akker bouw. waar de inkomenssituatie bijzonder slecht is. Om de concurrentiepositie te verbeteren dient de overheid naar de mening van het Land bouwschap over te gaan tot ver ruiming van het rentesubsidiebe- leid voor middenbedrijven Ook dienen een bijdrageregeling ter verbetering van agrarische be drijfsgebouwen en de regeling particulier cultuurtechnische werken opengesteld te worden Over de tankmelkregeling zei het Landbouwschap dat deze overeenkomstig het oorspronke lijke plan uitgevoerd moet wor den. wat spreiding over meer dere jaren betekent Het Land bouwschap is van mening dat ook de voorgestelde lastenver lichting een positief effect zal hebben op de concurrentie kracht Met betrekking tot de te nemen sociale maatregelen merkte het landbouwschap op. dat openstel ling van de RZ-regeling door het bedrijfsleven niet gezien, wordt als het juiste middel om het te kortschieten van de EG- landbouwprijzen op te vangen Het Landbouwschap is echter we! /in mening dat individuele hu.j geboden moet worden aan agrarische ondernemers die in financiële moeilijkheden verke ren. Minister Van der Stee ant woordde. dat een aantal punten van het wensenpakket van het Landbouwschap overeenstemt met zijn opvattingen ten aan zien van de te nemen maatrege len De bewindsman verklaarde echter niet in staat te zijn tij dens het gesprek reeds toezeg gingen te doen. Daarvo6r diende hij eerst overleg met het Kabinet te voeren. Minister Van der Stee was het met het Landbouwschap eens. dat er op de -allerkortste termijn beslis singen genomen moeten worden. Het Kabinet zal daarom op vrijdag 12 mei een principe besluit moeten nemen over de voorstellen die de minister na mens het bedrijfsleven zal voor leggen. Het overleg stelde ver volgens dat het Brusselse markt- en prijsbeleid fundamen teel blijft voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Het ligt echter niet op de weg van de bewindsman eenmaal genomen EG-beslissingen te frustreren door bepaalde natio nale maatregelen. Daarom dient de agrarische sector vooral ge holpen te worden door middel van structurele maatregelen. Met betrekking tot het energie beleid werd de positie van de oliestokers 'in de glastuinbouw besproken Het Landbouwschap vroeg de minister zijn invloed aan te wenden om de gasbedrij ven er toe te brengen een an dere afschrijvmgspofitiek toe te passen. De gasbedrijven gaan by de aanleg van nieuwe leidingen namelijk uit van een snelle af schrijving. die de kosten van omschakeling van olie op aard gas extra hoog maakt Een ze kere drukvermmdenng van de kant van de gasbedrijven zal gunstig werken op het subsidie beleid voor glastuinders die op aardgas wensen om te schake len. Daarnaast stelde het Landbouw schap voor dat de overheid de minimum-afnamegarantie. waar voor omschakelaars op gas moe ten tekenen, overneemt. Minister Van der Stee staat in beginsel hier positieg positief Tevens drong het Landbouwschap by de minister aan op een opname van een ontsnappingsclausule in de aardgascontracten van de glastulnders. waardoor de jaar lijkse prijsverhogingen van het gas in enige mate aihankelyk worden van de rentabillteltsont- wikkeling in de glastuinbouw In Dames en heren van een goed leven. principe is volgens de bewinds man een dergelijke clausule te realiseren Hij kon echter niet dieper op deze zaak ingaan, omdat overleg binnen het Kabi net noodzakelijk is. Beheers overeenkomsten Tot slot werd gesproken over de beheersovereenkomsten Het Landbouwschap deelde minister Van der Stee mee dat het be drijfsleven akkoord kan gaan met een proefneming op kleine schaal met deze nieuwe vorm van overeenkomsten in de land bouw Het Landbouwschap had over een aantal punten van de be heersregeling opmerkingen, die op ambtelijk niveau nog bespro ken kunnen worden Hieruit be hoeft echter geen vertraging voort te vloeien ten aanzien van het in werking treden van de beheersbeschikking Het Land bouwschap behoudt zich het recht voor de discussie over de inhoud van de beheersregeling of onderdelen hiervan te allen tyde te openen, aangezien de zaak een duidelijk experimenteel karakter draagt - Aangekondigd werd dat de mi nister door het Landbouwschap over de beheersovereenkomsten nog schriftelijk benaderd zou worden. Het langere tijd bewaren van vlees is tegenwoordig haast niet denkbaar zonder gebruikmaking van een diepvriezer Aangezien vlees by normale temperaturen slechts beperkt houdbaar is heeft men al eeuwen geleden naar middelen en wegen gezocht om het langer te kunnen bewa ren zonder te bederven Waar schijnlijk zullen onze voorouders ook wel ooit tot de ontdekking gekomen zyn. dat ze hun vlees proviand die niet onmiddellijk voor consumptie bereid werd. tijdens winterse vorstperioden een tijd goed konden houden Zodra de temperatuur echter weer boven het vriespunt steeg, was men aangewezen op roken of zouten. Geen wonder dan ook dat wijnbokaal en bierkroes zo n opvallende plaats innemen op menige afbeelding, die ons van maaltijden in vroeger eeuwen is bewaard Napoleon, de vindin grijke. wilde echter wel eens slimme koppen aan het denken zetten om een nieuw procédé te ontwikkelen om de enorme voorraden vlees, die hy immers voor zijn veldtochten als leger- provlandenng nodig had. voor bederf te behoeden Hij schreef een prysvraag uit en zie daar', in' 1804 lukte het de Fransman Appert om de houdbaarheid van vlees, groente en andere aan bederf onderhevige levensmidde len te verlengen door verhitting onder gelyktijdige afsluiting van lucht Hij nam hiervoor glazen potten, die door middel van pek werden afgesloten. Napoleon was bly en met hem ook ontelbare huisvrouwen Want het systeem van monsieur Appert bracht later de Duitser Johan Weck ertoe dit principe om voedsel te steriliseren verder te ontwikkelen Vanaaar dat wy nu ook uug spreken van ..weckglazen" De vervanging van glas door blik opende de mogelijkheid van een nog uitge breidere toepassing De Leidse firma Tieleman en Dros ge bruikte als eerste in ons land - sedert 1878 - dit nieuwe materi aal by de fabricage van vlees- conserven. dre in die tyd vooral voor export naar het toenmalige Nederlands Oost-Indië bestemd waren. Ook nu nog vinden we een groot assoPtiment vleescon- serven in blik in onze moderne winkels, zoals ragouts, soepbal letjes. leverpastel, gehaktballen, knakworstjes, luncheonmeat. en ga zo maar door reeds in 1926 voor de eerste keer bijeen en bepaalde in één harer eerste vergaderingen, dat de lei ding van het Bureau in handen moest worden gelegd van een di recteur, die het RurpTi 'ving, snaa pel doch ook accuraat' moest kun nen laten werken. Tevens werd uit drukkelijk gesteld, dat - ofschoon de oprichting van het Bureau ge heel voor rekening en risico der vier verkeersbonden geschiedde - 'de vier vereenigingen geen last (moesten) hebben van de aanvra gers'. De werkzaamheden van het Bu reau werden als volgt omschre- ven:„De aanvrager zendt 4.- aan het Bureau, dat daarop een lijst toezendt met namen van personen die bevoegd zijn tot afgifte vdn de verklaringen. Die lijst gold tevens als betaalbewijs. De aanvrager wendt zich vervolgens tot één der genoemde personen teneinde in dien de afgever der verklaringen dit zou wensen een proefrit af te leg gen" Men kon dat bewijs dus ook ontvangen zonder een proefrit af te leggen doch men ontving dat bewijs niet direct. De „afgever" (adviseur) stuurde een verslag van zijn bevindingen (die hij behalve uit een proefrit ook uit informaties over de kandidaat kon hebben ver kregen) met het stortingsbewijs naar het Bureau. Daar vandaan werd uiteindelijk - ^1 of met - het rijvaardigheidsbewijs aan de aan vrager verzonden Gigantische taak en inzicht Overigens bleek de Commissie van Toezicht bepaalde zaken bij zonder goed op hun waarde te kun nen schatten. Zo vond men de in de Wet opgenomen bepaling dat het rijbewijs maar twee jaar geldig was een paskwil, omdat een nieuw be wijs - tegen betaling - zonder meer kon worden verkregen. Ook tegen de van elkaar afwijkende provin ciale regelingen en de verschillende leges hr.d men bezwaren omdat die by de aanvragers alleen maar ver warring stichtten. En dat was vijf tig jaar geleden' Nu stond het bu reau al bij de start voor een giganti sche taak: in één moesten ongeveer 40 000 kandidaten worden „ge test" Want niet alleen zy die vanaf de start van het bureau (officieel 1 september 1927 het „bewijs" wil den hebben, moesten worden be oordeeld, ook zij die In de periode van l mei 1924(Kamermotie)toten met 31 oktober 1927 een rijbewijs in hun Dezit hadden gekregen moes ten zich aan een proefrit onderwer pen «De vóór 1 mei 1924 afgegeven rijbewijzen bleven zonder meer geldig). Ondanks di crisisjaren waarin men al snel terecht kwam. steeg het aantal aanvragers per Jaar met dui zenden. In 1934 waren dat er 61 000, in 1936 67 000, in 1938 88 000 en in 1939 werd de magische grens van 100 000 overschreden 103 000. Da gelijks werden toen 300 proefritten (examens) afgenomen. In de na oorlogse Jaren (1945 28 000 proef ritten) gingen die aantallen met sprongen omhoog In 1946 zat men al op 113 000 aanvragers. In 1953 op 199 000, in 1960 op 430 000, ln 1962 op 615 000 en in 1964 op 827 000 Pas ln 1974 daalde dit a8r*-tl weer tot onder de 800 000-gwv Maar in de halve eeuw CBR-geschiedems werden in totaal zon 17 mihoen examens aangevraagd.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13