VOORKOM ZONNEBRAND BIJ BABY EN KLEUTER Rondom Pinksteren De pinksterbloem, die niet kon zingen Examen machinaal melken Plattelandsvrouwen je rijden Met pinksteren schatgraven HIER ESI DAAR HEEFT MEN AAN TWEE PINKSTERDAGEN NIET GENOEG Een nieuw programma voor Salland EENVOUDIG MAAR NOODZAKELIJK O O O O KINDERVERHAAL HOLiENö MÜjU WötfiiAU - xviJUiA ïan - rnuam i> De zonovergoten zomer van 1976 bezorgde veel zo- naanbidders een „bruin" leven, maar had ook tot ge- A volg dat veel (vooral kleine) kinderen onnodige en pijnlijke huidverbrandingen opliepen. Die werden ver- oorzaakt doordat de kleintjes te lang achtereen en te ^"^1 weinig beschermd in de volle zon ronddartelden. Nu 1 de dagen weer langer worden en de zon heter, is het goed om even stil te staan bij dit vervelende vakantie-bijverschijnsel. ONDERHUID ■■MlllttlllllllllllllHIIIIII REINBC BARRIERS PlGMENTlAAC BASAAL KIEMENMEMBRAAM KIEMVLIES ONOERHUIO MET BLOEDVATEN Wanneer u op Walcheren, waar dan ook, aan elk wil lekeurig kind zou vragen: Waar staat de paal voor het „rienkrieën"?, dan zal het die plek onmiddellijk aan wijzen. En wanneer de volgende vraag zou luiden: Wanneer is er rienkrieën?, dan zal het antwoord zon der twijfel zijn: Op Pinksterdrie. Wanneer u in Purme- rend aan het eerste kind dat u tegenkomt zou vragen: Wanneer is het marktdag?, dan zal het direkt zeggen: Op dinsdag. En wanneer dan gevraagd zou worden: En wanneer nog meer?, dan zal het zonder aarzelen antwoorden: Op Pinksterdrie. „Pinksterdrie", een extra vrije dag, zowel in de Zaanstreek als op sommige plaatsen in Zeeland. Wat gebeurt er met de huid bij langdurige blootstelling aan de zon? Drie dingen: binnen korte tijd neemt de dikte van de huid toe; tegelijkertijd ontstaan wijzigin gen in de pigment-structuur, terwijl in de onderste huidlagen meianine (een donker pigment) wordt geproduceerd. De verdikte huid biedt samen met het zweet al enige bescherming tegen ul- *-n_¥lr'"ttii ^AjuméW Het ziAn deZC stralen waartegen de huid haar weerstand moet opbouwen. Hoe gevaarlijk deze straling is, blijkt wel uit het feit dat „zonne brand"' in feite precies hetzelfde is als een „gewone" verbranding, als gevolg van vuur dus. De be schadigingen en de gevolgen zijn dezelfde. Zelfs compleet met le, 2e of 3e graads verbrandingen. Kleine kinderen hebben te weinig meianine De bruine kleur die de huid be hoedt voor zonne-verbrandingen ontstaat dus door het meianine. Mensen met een blanke huid zijn slechts in één huidlaag van deze pigmentsoort voorzien, ne groïde rassen hebben meianine in alle drie de huidlagen. Pas geborenen bezitten in 't geheel nog geen meianine en moeten dus absoluut uit de zon worden gehouden. Kinderen die onbe schermd aan ultraviolette stra len worden blootgesteld ver branden veel sneller dan vol wassenen, doordat ze nog te weinig meianine in hun huid produceren. Een zonnebrand middel met een z.g. ultraviolet filter biedt wel bescherming. Zes belangrijke punten in en na het zonnetje Denk op tijd, met name in het vroege voorjaar, aan een goed zonnebrandmiddel dat het tere huidje van uw kleine straks goed beschermt (en vergeet ook uw eigen huid niet). Regels die voor u zelf gelden bij verblijf in de zon, zijn in nog sterkere mate van toepassing op de ge voelige kinderhuid, die minder ingebouwde weerstand heeft. Hier zijn zes belangrijke dingen waar u op moet letten als u met uw kinderen de zon op zoekt: - Begin tijdig (een paar weken voor de vakantie) met op de kinderhuid een vochtinbren- gende lotion aan te brengen. Deze voorkomt dat het tere huidje straks binnen korte tijd uitdroogt. Bij goede bescherming onder de zon blijft het velletje dan zacht en soepel. - Begin voorzichtig en laat uw kinderen de eerste dagen nooit te lange tijd achtereen in de zon. overigens is dat voor uw eigen huid ook beter. - Zon zoveel mogelijk in de ochtend- en namiddaguren. Ga in de tijd daartussenin, als de zon op z'n hoogst staat en dus het gevaarlijkst is, met uw kin deren iets anders doen. Of trek ze lichte, beschermende kleding aan. - Een goede methode om ver branding van de baby- of kin derhuid te voorkomen is, naast de hierboven genoemde voor zorgsmaatregelen, de huid steeds maar weer opnieuw in te blijven smeren met een zonnebrand middel dat een sterk bescher mingsfilter tegen ultraviolette stralen bevat. Zwitsal In 't Zon netje is bijvoorbeeld zo'n pro- dukt Het bevat een zo hoge dosis „beschermer" dat bij in tensief gebruik de menselijke huid minder geforceerd bruin wordt, en dus ook het verbran dingsrisico verkleint. - Laat u nooit misleiden door de helderheid waarmee de zon schijnt. Lichte bewolking lijkt weliswaar fel zonlicht tegen te houden, maar de gevaarlijke ul traviolette stralen gaan er dwars doorheen. Ook kan ultraviolette straling die reflecteert op zand en water verbranding veroorza ken. - Pas na elke zonnedag een vochtinbrengende lotion toe. Ei genlijk is dat voor iedere huid noodzakelijk. Kijk maar eens hoe snel een druppeltje water op uw huid in de zon verdamp);! Om het huid-vochtgehalte op peil te houden en daarmee de gevoelige huid soepel en zacht, is Na 't Zonnetje van Zwitsal bij uitstek geschikt. Deze lotion is tevens een goed middel dat „lekker bruin" mooier maakt en langer in stand houdt. Eerste prijs een pollepel Het ringrijden op Walcheren wordt nog steeds in ere gehou den. Het is wel dé uitgaansdag van het jaar. Een feestdag vol jolijt en luidruchtigheid. Wie op Walcheren - waar op vele plaat sen 's zondags de café's gesloten zijn - op Pinksterdrie misschien eens wat al te stevig heeft feestgevierd, wordt daar niet op aangegeken. Op die dag laat men de teugels der ingetogen heid wat vieren. Dit doet niets af van de serieuse concentratie van de ringrijders tijdens de wedstrijd. Want dan is het bit tere ernst! Het valt ook niet mee om, gezeten op een onge- zadeld paard, rijdend in galop, de lans precies door dat oh zo neer dat lukt, zingen de toe schouwers verheugd: „Ie 's in, ie 's in. En noe gaet 't nae mien zin!" Is het de rijder niet gelukt de ring aan de stok te spietsen, dan heffen de omstanders tele urgesteld aan: ,,'t Is mis, 't is mis, 't is mis. Alsof er gin gat in is". En dat alles om een pollepel, gevuld met brandewijn. Dat was tenminste vroeger zo. Thans gaat het meestal om een wissel beker. Te Middelburg is deze ereprijs door H.M. de Koningin beschikbaar gesteld. Het is een waar genoegen om met Pink sterdrie op dit Zeeuwse feest aanwezig te zijn. De bezoeker ziet nog vele boeren en boerin nen in de mooie klederdracht .van Walcheren. De paarden zijn prachtig versierd. Een echt feest van het platteland. Even kleur- kleine ringetje te steken. Wan- en boertig als de taferelen die door de Vlaamse schilder Het was waar. ze had erop gehoop dit jaar tot Pinksterbloem te wor den gekozen. Vorig jaar was Ma rieke het geweest. Zij had toen ook al kans gehad, maar Marieke had net iets meer stemmen gekregen. Zij had met andere meisjes in het gevolg meegelopen. Ze wist dus precies, hoe het allemaal ging; trouwens andere jaren was ze met het groepje meegelopen en ook wa ren Pinksterbloemen bij haar thuis komen zingen En dit jaar was zij, Maartje Bakker, de Pinksterbloem. Ze had haar zin, maar o, die angst. Ze besefte nu pas hoe zij er tegenop zag. Had ze maar gezegd dat ze niet gekozen wilde worden. Maar dat was ook weer zo raar, dan had ze dat weer moeten uitleggen. Dat wilde ze ook niet en bovendien zou moeder toch zeggen dat ze maar flink moest zijn. Het was tenslotte een hele eer om tot pinksterbruid, zoals het ook wel werd genoemd, te worden gekozen Maar ondertus sen zat ze er maar mee Ze zag het al voor zich Huis aan huis zouden ze gasn. om voor elke deur te zingen. Ze zou ook bij de meester komen (en zijn vrouw had als altijd wat aan te merken) en bij juf, maar dat was nog niet eens het ergste. Juf wist dat zij niet kon zingen, dat zij geen wijs kon houden Maar ze zou ook moeten zingen bij alle buren en kennissen en bij de vrouw van de burgemeester O, ze moest er niet aan denken Ze deed het niet ook. Ze zou zich ziek houden Nee, ze had niet gedacht dat ze er zo tegenop zou zien. Vorig jaör had ze met de anderen het refrein meegezongen. Dat was met erg. Ze zong niet hard. Dat deed ze op school ook niet meer. Als ze vroeger op de zangles zo fijn hard meezong, zo echt uit volle borst, dan tikte juf altijd af Nou ja, zeil hoorde ze het niet, maar het zou wel waar zyn dat ze vals zong. Op school zongze nu heel zacht. Ze had ook wel eens alleen haar mond be wogen; juf had er mets van ge- merkt.Die Maartje. Wat had ze een zorgen! Gelukkig waren er ook fyne dingen. Ze had een nieuwe jurk, een witte, met ruches en een kanten jabootje. Ze had nieuwe zwarte lak schoenen en witte Sokjes. Ze zou bloempjes in het haar krijgen. Dan zou ze onder een met bloemen ver sierde boog, die twee meisjes op hielden, voorop in de optocht lo pen. Zij mocht het mandje met het kleurige strooisel dragen en de meisjes uit het gevolg namen de beloning, wat lekkers of centjes in ontvangst. O, het was allemaal even fyn. Alleen dat zingen Kon ze het maar opzeggen; de woorden kende ze uit haar hoofd. Ja, dat was misschien de oplossing. Opzeggen. Dat kon best. En mooi op toon, zoals ze op school wel eens een gedichtje had opgezegd, lang zaam, met echt even wachten bij een komma. Maartje probeerde voor zichzelf hoe het klonk: „Pink steren komt eenmaal in't jaar Wie ons niet wat geven kan, die moet ons dan maar laten gaan. Geef wat en hou wat! tot volgend jaar wat". Volgend jaar. dat was Maartjes zorg niet meer. Met een opgelucht gevoel zette ze de zorgen van zich af. Ze zou het versje opzeggen. Klaar, uit! Nu gauw die paar bood schappen doen en dan fijn spelen. De dagen gingen voorbij. Het was mooi weer. maar de wind was nog erg koud Ze zou nog wel een wit jasje of een bolero over haar feest jurk aan moeten. Ze had een paar dagen geleden, zonder dat moeder het had goedgevonden, zonder jas buiten gespeeld Ze was verkouden en nu had ze een beetje keelpijn. Maar, troostte Maartje zich, mor gen op de dag zou het wel over zijn. Nu, het was niet over. Toen haar moeder riep, dat zij moest opstaan en Maartje wilde antwoorden, hoorde ze het al, of beter, hoorde ze het niet. Er kwam geen geluid uit haar mond Met veel moeite kwam er een hees piepgeluidje. Even schrok Maartje Kon het nu wel doorgaan? J a, het moest wel, want er kon niet op het laatste nippertje een ander haar plaats innemen. Maar. en dat besefte zij met bly- schap. ZIJ KON NU NIET ZIN GEN De anderen moesten nu met alleen het refrein, maar het hele liedje samen zingen. En zo gebe urde het achteraf werd ze een be etje geplaagd met haar heesheid, maar dat vond Maartje niet erg. Ze hadden plezier voor tien en zelden was er zo'n vrolijk en blij pinksterbloem-groepje geweest. (NADRUK VERBODEN) Pinksteren staat weer voor de deur. Voor Flevohof wil dat zeggen: Volop aktiviteiten! Naast de pret die de jeugdige bezoekers dagelijks kunnen be leven in het kinderdorp, de grote speeltuin en op de kin derboerderij, staat het india nendorp met deze dagen in het middelpunt van de belangstel ling; er worden dan schatgra- verijen georganiseerd. Op beide Pinksterdagen worden alle kinderen uitgenodigd om. aan de hand van een schatgra- verskaart, mee te zoeken naar de vele leuke prijzen, die in de heuvels rondom de indianenvij- ver verstopt zijn. Bijstelling beleid openluchtrecreatie Het beleidsprogramma van de Reereatiegemeen- schap „Salland", dat in de vergadering van het al gemeen bestuur van vrijdag 10 juni, in „Het Bonte Paard" behandeld zal worden (zie elders in dit blad) is vrijwel geheel gebaseerd op het rapport „Partiële aanpassing basisplan voor de openluchtrecreatie in Salland" opgesteld door Grondmij N.V. te De Bilt. Onder aanvoering van Glimpie de Glimworm, een inwoner van het indianendorp, vertrekt de groep speurders vanaf het pleintje in het kinderdorp. Voor en na het schatgraven, dat op beide dagen om 13.00 uur en 15 00 uur begint, kan men de dag verder doorbrengen met het bezoeken van de agrarische be drijven, de tentoonstellingen en het prachtige park Men kan uiteraard ook een kijkje nemen in de expositie over het boerenleven van Rien Poortvliet en die van Ad Came ron over de wereld, van de vo gels. Erg boeiend is de expositie van de bekroonde foto's van de fotowedstrijd „In en om het IJs- selmeer". Voor het examen „Machinaal mel ken theorie en praktijk" zijn ge slaagd de dames: Klaasses-Boode, Rensen-Podt, Paalman-Podt, Van de Brink-Kloosterboer, van Coeverden-Nekkers, De Klijne- Lutje Schipholt, allen van de afde ling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Slijkhuis-Dikkers van de afdeling Espelo. Bosschers-Ebracht, Aalpol-Stevens en Beldman- Wegstapel van de afd. Holten. Reef-Harmelink. Hoevink- Kottelenberg, Klein-Leetink en Zendman van de afdeling Markelo. Twee dames die de cursus volgden deden geen examen. De cursus werd gegeven door ing. G. H. Herbers van het consulent- schap voor de Rundveehouderij bij de G.O.Z. te Zutphen. De gegevens die bij de to- standkoming van het basisre- creatieplan zijn gebruikt, date ren van eind 1970. Sindsdien zijn er niet alleen wijzigingen opgetreden in feitelijke gegeven heden als bevolkingsgroei, maar ook in de inzichten met betrek king tot het afstandsgedrag van de recreanten en de voorzienin gen welke worden bezocht, als mede het veranderde beleid op verschillende overheidniveaus t.a.v. de aard. het karakter en de lokatie (ligging van voorzie ningen. Voorts is ook het in de afgelopen jaren gevoerde recrea- tiebeleid in de regio's rondom Salland van invloed op de plan ning van voorzieningen in Sal land. „Het gaat daarbij in de eerste plaats om dagrecreatieve, collec tieve voorzieningen. Een analyse van de verbffjfsrecreatie is daarom in het rapport achter wege gelaten, hoewel de plannen en wensen van de gemeentebes turen wel geïnventariseerd zijn Uitwerking van die gegevens zal plaats kunnen vinden in één of meer deelplannen", aldus het dagelijks bestuur. Ook de gegevens omtrent na tuur en landschap (draagkracht, zonering) zijn niet opnieuw on derzocht, aangezien dit voorna melijk van belang is bij even tuele uitbreiding van verblijfsac- comodatie. In het basisplan is uitgegaan van de periode 1980- 1985, terwyl bij de bijstelling wordt uitgegaan van het prog nosejaar 1985. Een ander punt wat grote invloed heeft op de berekening van de capaciteiten van de benodigde voorzieningen is het feit, dat thans ook de ca paciteiten van de openlucht zwembaden zijn meegerekend bij het aanbod aan recreatieve voorzieningen. In het basisplan zjjn die voor zieningen destijds niet meegere kend. Essentieel is ook het feit, dat de dagrecreanten niet meer naar soorten voorzieningen (con centratiepunten, attractiepunten, bossen, parken enz.) ingedeeld worden, maar dat onderscheid wordt gemaakt naar recreatie activiteiten (amfibische (zwem) recreatie! vissen, watersporten, en recreëren in de natuur). Bij de latere planning kan dan na gegaan worden in hoeverre het noodzakelijk of gewenst is deze activiteiten te laten plaatsvin den binnen een concentratie van voorzieningen. In het basisplan is rekening gehouden met een verdere toe name van het autogebruik. Thans wordt gestreefd naar een beperking van het autogebruik. In de bijstelling is daarom voor een andere verdeling van de re creanten over de middelen van vervoer gekozen, die meer ge richt is op recreatie dicht bij de woonkern. In het beleidsprogramma is rekening gehouden met de con- seguenties van de bijstelling ten opzichte van het basisplan. Ten aanzien van de zwem- recreatie is voor Holten reke ning gehouden met een tekort (aan momentcapaciteit) van 1000 personen. Om het tekort aan mogelijkheden voor het re creëren in de natuur op ie hef fen is voor Holten en Hellen- doorn gedacht aan de ontslui ting van het gebied tussen be ide plaatsen doormiddel van Fietspaden. Wat er op korte termijn moet gebeuren is (in het kort gezegd) het volgende: De deelnemende gemeente mag worden verzocht het bijgestelde recreatieplan als algemene richtlijn te hanteren, afronding programma en voor tzetting bestemmingsplanproce dure voor het dagrecreatieve project bij Raalte, opstelling detlplan voor Colmschate in samenwerking met de gemeen tebesturen "van Deventer en Diepenveen, in samenwerking met het gemeentebestuur van Hellendoorn en de Recreatiege meenschap Vechtstreek opstel ling deelplan voor het project bij Hellendoorn. opstelling fiet spadenplan voor Overijssel, ont wikkeling plannen passantenha ventjes Olst en Wijhe en bege leiding plannen aanleg water sporthaven. in de Veenoordplas bij Deventer. Op het concept-rapport inzake de bijstelling van het recreatie- basisplan zijn. na voorlichtings bijeenkomsten in Raalte en Hol ten, 20 reacties binnengekomen, welke na de standpuntbepaling van het D.B., in de nota zullen worden verwerkt. In het voorstel tot verhoging van het krediet voor de bijstel ling van het recreatiebasisplan deelt het dagelijks bestuur mee, dat de Grontmij oorspronkelijk een prijs vroeg van (incl. BTW) f35.229.00. Door diverse omstan digheden zijn deze kosten over schreden. Het D B. vraagt daarom een aanvullen kredit van f21.500.-. Als CRM en de provincie naar het oorspronke lijke percentage t.w 75 en 12.5 subsidiëren komt ten laste van de Recreatiegemeenschap (lees gemeenten) f2.687.50. Met betrekking tot het ontwer pen van een fietspadenplan voor de gehele provincie Overijssel, waarin ook het woon werkverkeer zal worden betrok ken, zegt het D B. in zijn voor stel aan de algemene vergade ring, na een uitvoerige toelich ting, dat de plankosten zijn ge schat op f300.000-, waarvan 80<7r door de provincie zal wor den gesubsidieerd na aftrek van lOë'r kosten de- fietspaden voor woon-, werk- en schoolverkeer die geheel voor rekening van de provincie komen. „Voor Salland houdt deze verdeelsleutel in, dat ruim f8000.- betaald zal moeten worden". Aldus het dagelijks be stuur Pieter Brueghel zo levendig op het uoek zijn gebracht. Een bokkie kopen De Noordhollandse boeren gaan op Pinksterdrie naar Purmerend, want dan is er veemarkt. De hele oude binnenstad fungeert dan als marktterrein en al vroeg in de morgen krijsen de biggen en varkens, die worden uitgela den en tentoongesteld op straat. Maar niet alleen de boeren ko- men naar Purmerend. Duizenden bezoekers bevinden zich op die dag binnen de poorten van de oude stad. Want behalve de veemarkt ls er ook nog „lapjes- markt", groentemarkt en bloe menmarkt. Vroeger gingen de ^aankanters op de derde Pink sterdag naar Purmerend om er een „bokkie" - een geit - te gaan kopen. Hoewel dit vee niet meer tot de huisdieren van de Zaanbewoners behoort, trekken toch velen elk jaar weer naar de markt van Purmerend. Wel brood geen armen Ook in Twente kent de bevol king een extra Pinksterdag. In de omgeving van Ootmarsum noëmt men de dag na Pinkste ren „beloken Pinksteren". Let terlijk vertaald „afsluiting van, Pinksteren". Op die dag. wordt nog steeds een oude gewoonte gehandhaafd, een gewoonte, die nog dateert van 1647. In dat jaar vermaakte een zekere Nee Telle een bedrag van 20 daal ders aan het Armengilde. Nee Telle woonde in Klein Agelo. De boeren van Groot Agelo wilden echter in de erfenis delen en als compromis werd bepaald, dat van het geld broden zouden worden gebakken, waarvan de armen, zowel van Groot- als van Klein Agelo, hun deel zouden krijgen. Deze uitdeling heeft nog steeds elk jaar plaats. Op een met stuikgewas begroeid stuk grond, temidden van de koren velden, komen de boeren bijeen. Zij hebben de donkerbruine rog gemikken van 24 a 30 pond bij zich. Als alle gegadigden aanwe zig zijn, spreekt de oudste boer een gebed uit. Dan heeft de uit deling plaats. De bijeenkomst wordt ook weer met gebed be sloten. In vroeger tijden was het aantal gegadigden vrij groot. Later kwamen de boeren wel met hun gaven, maar de armen bleven weg. Toch wordt het oude gebruik in ere gehouden. Het brood wordt nu aan een in stelling gegeven

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9