nieuws m -nieuws auto ^n-ieuws Jf IA X Een nieuwe motorolie met 5% benzine-besparing m Methanol uitstekend geschikt veer gebruik in automotor Simca brengt nu 4 modellen in de 1307 en 1303 serie Auto-test l O -X/ Grootscheeps onderzoek van Volkswagen naar alternatieve brandstof afgerond Uiterlijke wijzigingen aan de Mitsubishi Celeste tfjll >20 1 50 In het uitgebreide Sim- ca-Chrysler programma vinden we nu twee modellen met ach- terwielaandryving en twee met voorwielaandrijving. Die laatste 2 maken het leeuwendeel van de produktie uit. Dat kan rus tig zo gesteld worden, omdat ook de 1100 al één van de meest verkochte auto's in z'n klasse is. Voortbordurend op dit succesmodel, dat al sinds eind 1967 in produktie is, heeft Chrysler-France de 1307/1308, die eind 1975 op de markt ver scheen. veel meegegeven van de 1100. Waarom ook niet. Voorwielaandrijving wint steeds meer terrein, de derde of vijfde deur eveneens. Met de 1100 in z'n vele varianten en drie 1307/1308 uitvoeringen komt het geheel op een respectabel aantal. De wegliggings-karakteristiek is vrij fors onderstuurd. Bij voorwielaangedreven auto's is dit nu eenmaal het karakter, dat zich sterker uit bij de toe name van het motorvermogen, op het moment dat van dat vermogen gebruik gemaakt wordt. Door technische ingre pen in de constructie van de wielophanging kan dit in meer of mindere mate ondervangen worden. Ook de constructie van de achterwielophanging kan van invloed zyn. De be sturing was vry indirect, maar wel licht en precies. Twee be langrijke voordelen, omdat de besturing beter licht en precies kan zijn met als nadeeltje wat indirect, dan direct en zwaar. Want dat ervaren de meeste automobilisten als onplezierig, vooral met parkeren en in stadsverkeer. Voorwielaange dreven auto's hebben veelal de neiging dat bij gas loslaten in een snel genomen bocht de achterzijde van de auto wel wil „breken". Bij de 1307 blijft dit binnen de perken. Tot op hoge snelheid blijft de Simca uiterst stabiel De vering voor wordt ver zorgd door in de lengterichting geplaatste torsiestaven. Achter met schroefveren en rondom gedempt d.m.v. telescopische schokbrekers. Zowel voor als achter is een torsiestabilisator gemonteerd, die teveel overhel len van de carrosserie dient tegen te gaan. De remmen, voor schijven, achter trommels, doen hun werk optimaal. Een bekrachtiger geeft de nodige hulp, waardoor de werking goed doseerbaar en met niet teveel pedaaldruk tot stand komt. 3 Motoren Voor de 1307 GLS wordt de 1294 cc motor toegepast. De GLS heeft 1 carburateur en le vert 68 Din pk. De 1308 GLS, de 1308S en de 1308GT hebben 1442 cc. motoren met resp. 75, 85 en 85 Din pk. Relatief zijn het vrij hoge vermogens. Simca heeft daar veel ervaring mee o.a. ook de Rallye 1 en 2. Op trekken doet de GLS vrij snel. Tot 100 km snelheid verlopen bijna 15 sec. en de top ligt rond de 160 km. per uur. Het verbruik is afhankelijk van de prestaties die men verlangt. De 1307 GLS en de 1308 modellen vragen om een sportieve rijstijl. De geteste 1307 GLS kwam gemiddeld uit met 1 liter op ruim 11 km. Twaalf kilometer op 1 liter is haalbaar, maar bij fel en snel rijden moet men rekening houden met ruim 10 liter op 100 km. De vier voorwaartse Versnel lingen en die ene achteruit worden bediend door een goed onder bereik liggende „pook". De overbrengingen zijn uitste kend afgestemd op het vermo gen en vooral de derde ver snelling is een optimale voor snel inhalen, maar ook voor het stadsverkeer. Het schake len op zich is beter dan we van vroeger gewend waren bij de 1100 S. In de loop der jaren verbeterde deze ook al, maar toch en dat vooral 's morgens, gaat het schakelen niet altijd even prettig. Het is een „on- hebbelijkheidje" dat veel bij auto's met dwars geplaatste motor voorin voorkomt. Veel overeenkomst Zetten we de Simca 1307 en 1308 naast de vierdeurs VW Passat, naast de Lancia Beta, naast de Renault 30 TS en de Citroen GS. dan zien we veel overeenkomst. Originaliteit is in wezen zoek. Maar het model doet het goed. Veel glas en bij 3 van de genoemde 4 een grote vijfde deur. Wat gemak kelijk. Stationcarachtige moge lijkheden, maai- toch geen uitr erlijk dat de stationcar ken merkt, alhoewel ook deze de laatste jaren t.a.v. de modelle ring er opmerkelijk op vooruit gegaan is. De bumpers zijn van een hard soort plastic ge- unaakt. Het komt niet vreemd :ver, omdat Renault er by de R5 al mee begonnen is. Direct fraai is het niet, maar wanneer er vaker naar gekeken wordt, is men vergeten dat bumpers decennia lang van chroom wa ren. De kofferruimte is bereikbaar door een grote m het dak scharnierende vijfde deur. Wat een bagage kun je er in kwijt. Vooral als de achterbank vlak gelegd wordt. De vlakke vloer meet dan 1.75 m. lengte. Het uitzicht rondom is uitstekend. Ruim De automobilist van vandaag stelt in vele gevallen prijs op veel interieurruimte. Met de lange week-ends, met de va kantie, zo zijn zoveel dagen om er op uit te trekken. Alles moet dan mee en er kan veel mee. De 1307 heeft de moge lijkheden. Veel zitruimte voor 4 a 5 volwassenen. Ruim vol doende beenruimte ook achte rin. En dan een kofferruimte, die door het weghalen van de „hoedenplank" ook nog ver groot kan worden. Voorin heb ben beide inzittenden de be schikking over heel goede ze tels. Veel verstelmogelijkheden, goede steun in de rug en zitv lak. De stuurzitpositie vonden we ideaal, hetgeen lang niet altijd gezegd kan worden. De bet hieraan is ook het formaat van het stuurwiel. Omtrokken met een zachte leerachtig aan doende stof lag het stuurwiel heel goed in de hand. Het dashboard in de GLS is wat summier van uitvoering, in de S en de GT compleet met een zestal meters. In het midden een paneel met handles en knoppen, waarop de functies al aangegeven staan. -Verwarming en ventilatie zijn goed rege lbaar. In het interieur drong wel een vriji sterke resonans door van het motorgeluid. Het hinderlijkst' bij stationair toe rental, alhoewel de motor in ieder toerenbereik uitermate rustig liep. Het kan wat men noemt een „exemplarische fout" zijn. Pro en contra's Of te wel voor- en nadelen. Die zijn er beide. Om met de nadelen te beginnen. In feite was het er maar één. En dat was het wat sterk doordringen van geluid in het interieur. De sterke punten bepalen toch echt wel het karakter en de gebruiksmogelijkheden. Weglig- ging, comfort, ruimte, uitzicht, pittige motor zyn een aantal van die pluspunten. Het model is in grote lynen niet nieuw. Toch bepalen een aantal carrosserie-facetten wel dat de Chrysler-Simca een eigen ge zicht heeft. Gezien de belang stelling en de vraag naar au to's in deze klasse spreekt de 1307/1308 veel automobilisten aan. Ook zij, die de 1100 rijden en wat ruimer „behuisd" willen zijn. De in maart 1976 doort Hart Nibbrig Greeve B, V. op de' Nederlandse markt uitbe- brachte Mitsubishi Celeste- werd met een verkoop van 1959 wagens in nauwelijks een jaar tijd de meest gekochte 3-deurs sportcoupé in Neder land. De meest belangrijke wijzi ging ligt overigens voor de hand; de nieuwe 1600 cc Ce- leste is thans ook met de soe pele en geruisarme Mitsubishi „80" motor met balansassen uitgerust. Een tweede belangrijke ver andering is dat er een derde uivoering op het programma is gekomen. Naast de Mitsubishi Celeste ST met 1600-motor en 4-versnellingsbak en de 2000 GT met 2-liter motor en 5-versnellingsbak, is er nu ook een Celeste 2000 GSR met een dubbele karburateur en een vermogen van 95 DIN-pk le verbaar. OVERZICHT WIJZIGINGEN Rustiger gehouden front met centraal geplaatst Misubishi- embleem. Vier in plaats van drie doorkijk-ventilatiespleten aan weerszijden achterin ver beteren het zicht naar achte ren opzij. Grotere brandstoftank met 50 liter inhoud SE-DÖN r Het toenemende verbruik van energiebronnen noopt tot bezinning. Vooral het verbruik van aardolieprodukten baart zorg, omdat we in de toe komst niet onbeperkt olie uit de grond kunnen blijven ha len, De discussie over hoe lang we nog voort kunnen met de aanwezige voorraden zijn in volle gang. Op automobielgebied is het Volkswagen-concern al in een zeer vroeg stadium begonnen met het onderzoek naar alter natieve brandstoffen voor de automotor. Dit onderzoek is nu afgerond en Volkswagen is er in geslaagd een antwoord op de toekomstproblemen te vinden! Methanol, ook wel methylalcohol genaamd, blijkt uitstekend te voldoen als brandstof voor de automotor. Het kan vrij gemakkelijk en relatief goedkoop worden ge wonnen uit steenkool, aardgas en zelfs uit afval. Na uitgebreide research wist Volkswagen met de inmiddels bereikte resultaten de Duitse regering te interesseren. Dit resulteerde in een bijdrage van twee miljoen DM voor een onderzoek op grote schaal. Deze proefneming zou moeten bewijzen dat de verkregen re sultaten bij kleine proefne mingen en in het laboratorium hard gemaakt zouden kunnen worden. In de periode van maart 1975 tot juli 1976 legden 45 testauto's - bestaande uit VW-Golfs. VW-Kleinbussen en Audi's 100 - een afstand af van in totaal 1,5 miljoen kilometer. Twaalf auto's werden ingezet om dienst te doen bij de we genwacht van de ADAC en verrichtten hun werk onder zware omstandigheden. Vijf methanol-Volkswagens stonden ter beschikking van het Duitse departement voor milieuzaken. En zes auto's werden getest door benzinemaatschappijen als Veba-Chemie, Deutsche Shell en Benntag AG. In to taal werd 150.000 liter test brandstof verbruikt, voor dit speciale doel een mengsel van 85 procent benzine en 15 pro cent methanol (M15). De testauto's waren afkom stig uit de normale seriepro- duktie. Alleen die kunststof onderdelen die mogelijk met methanol in aanraking zouden kunnen komen, werden ver vangen door materialen die niet door methanol aangetast konden worden. Het gebruik van dit materiaal bij de serie- produktie levert overigens geen enkel probleem op. Uit dit grootscheepse Volkswagen- onderzoek is overduidelijk naar voren gekomen dat motorvoer tuigen zeer goed kunnen rijden met een mengsel van bezine met methanol. Ook met pure methanol voldeden de auto's overigens uitstekend. Zelfs on der de meest extreme omstan digheden, zoals in het koude Lapland en op het warme Cor sica. De uitgebreide proefhemln- gen leverden de volgende re sultaten op: - een mengsel van methanol en benzine is reeds op dit moment een gelijkwaardig al ternatief voor benzine. - de bij het gebruik van deze brandstof bereikte energie - besparing bedraagt - bij een verbeterd uitlaatsysteem! meer dan drie procent. - de bouw van nieuwe auto motoren, geschikt voor het ge bruik van de nieuwe brandstof, is zonder grote extra kosten mogelijk. - de ombouw van reeds in ge bruik zijnde motoren is eco nomisch niet interessant, maar zo nodig wel mogelyk. - een mengsel van methanol met benzine roept geen corrosie- of olieproblemen op. Het intensieve Volkswagen- onderzoek en de experimehten en theoretische proefnemingen hebben overal in de wereld de aandacht getrokken. Met name in de Verenigde Staten en in Zweden wordt nu met deze al ternatieve brandstof gewerkt. En óok in andere landen is men bezig met heob m&èmt 1 r ':-f 'Wfjifr jmt: van de achterkant met cen- brandstofniveau-waaschuwingslicht. traal geplaatste type aandui- Nieuwe en rustiger stylering ding. Verbeterde isolatie van het in terieur, Verbeterd ventilatie-en verwarmingssysteem. Mobil brengt een nieuwe mo torolie op de markt, Mobil 1, een revolutionair synthetisch produkt waarvan de meest op vallende eigenschap is dat het benzine bespaart. Het produkt is in Amerika, Engeland en Frankrijk aan reeksen proeven onderworpen en getest in zowel Amerikaan se, Japanse als Europese pers onenauto's. Daaruit bleek dat gemiddeld 5 procent benzine besparing met 'Mobil 1' bereikt wordt. Een uitkomst, die bo vendien nog wordt bevestigd door het officiële Franse rege ringsbureau dat belast is met de kontrole op alles wat met energie-besparingen te maken heeft. Via sytnhese De speciale eigenschappen van dit produkt zijn het resul taat van het unieke produktie- proces. Het is een synthetisch pro dukt, Dat wil zeggen door synthese samengesteld uit aar dolie waarbij één bepaald soort molekulen wordt geïsoleerd en daarna gepolymeriseerd tot smeeroliemolekulen van de gewenste samenstelline De benzinebesparing wordt be reikt doordat de samenstelling zodanig is dat de inwendige wrijving in de automotor er door kan worden verminderd. Daardoor^ is er minder energie verlies en dus is er ook minder brandstof nodig. Dun en sterk Vergeleken met de meest- gebruikte multigrade motoro liën is deze olie veel dunner Dat zy ondanks dat een betere bescherming biedt tegen slij tage van de motordelen dankt zij enerzijds aan de sterke olie film, die wordt gevormd uit de (gepatenteerde) Mobil 1-koowaterstofmolekulen, an derzijds aan de eigenschap van die molekulen om sterk aan metaal te hechten. Verdubbeling Benzinebeaparing is een tot de verbeelding sprekend direkt meetbaar voordeel, maar dat is lang niet het enige. Het pro dukt is bij alle bedriifstempe- raturen zo stabiel, dat het veel langer dan een konventionele multigrade motorolie dienst kan doen. De normale verversingspe riode kan bij gebruik veilig worden verdubbeld. Proeven hebben aangetoond dat het zoveel kwaliteitsreserve heeft, dat verversingperioden tot j 20.000 km of 1 jaar mogelijk zijn. Reduceert Uit een oogpunt van ener giebesparing is Mobil 1 een motorolie waar men als auto mobilist nauwelijks omheen kan. Dank zij de 5% benzine besparing en de verdubbeling van de normale verversings termijn kan gebruik van dit verrassend nieuwe produkt bo vendien een interessante verla ging van de jaarlijkse autokos ten betekenen. Ondanks de hoge literprijs van deze synt hetische motorolie. De produk- tiekosten zijn uiteraard aan zienlijk hoger dan die van de normale smeeroliën. De prijs bedraagt f 12,38 per liter, ver pakt in handige 2 liter blikken. Het is ook verkrijgbaar in blik jes van een halve liter. In verband met de hoge prijs beveelt Mobil het produkt overigens uitsluitend aan voor gebruik in automobielen, die in technisch goede staat verkeren.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15