Classis Deventer van de N.H. Kerk vergaderde Tien Holtense bedrijven vragen industrieterrein voor mediabeleid EERSTE KAMER OOK AKKOORD Streekplan Usselvallei komt traag tot stand Onkruid bestrijding Verkiezingsbijeenkomst NNP VERGADERDE WOONWAGENWET HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 MEI 1977 - PAGINA 7 *,A f Vele malen heeft het gemeentebestuur van Holten ter kennis van de gemeenteraad gebracht, wanneer het over de industrievestiging in onze gemeente ging, dat het een groot aantal aanvragen in portefeuille had, maar dat het daaraan geen uitvoering kon geven, omdat bepaalde plannen nog niet rond waren. De uitgifte bleek n.l. afhankelijk te zijn van de plannen van Vaessen-Schoemaker en Co, Kunststofemballage N.V. aan de Waagweg. Nu dit bedrijf niet genoeg heeft aan de aanvankelijk gevraagde vier a vijf hec tare, maar het dubbele blijkt nodig te hebben, waar aan de gemeente, gezien de voorraad industrieterrein in De Haar, niet kan voldoen, kan in de openbaar heid worden gebracht, dat negen Holtense bedrijven bij de gemeente een aanvraag om een stuk industrie terrein hebben lopen. meester Er zullen hier tot aan de Kolweg ruim 50 woningen kunnen worden gebouwd, met achter de supermarkt van Gebr. Wansink een parkeerterrein. Een juist voor Holten toegestaan aantal woningen per jaar. Het komplan. waartoe ook de noord zijde van de Dorpsstraat be hoort. zal waarschijnlijk in juni as. ter visie worden gelegd. ..We moeten nu doorwerken", aldus Mr Enklaar. Gevraagd naar de verdere plannen van het ge meentebestuur met betrekking tot de ontwikkeling van indus trieterrein, zei de burgemeester, dat aan de westzijde van de Aaltingsweg op z'n hoogst 3 ha. grond nog beschikbaar is. Voor de bouw van een torensilo voor de Mengunie op het industrie terrein zal een bestemmingsplan procedure nodig zijn. De verdere ontwikkeling hier moet worden afgewacht. Ver heugend is. dat de Fa J. Krekel en Zn., ook nog belangstelling heeft voor het Holtense industrieterrein. In hoeverre dit te maken heeft met haar oorspronkelijke plannen valt niet te zeggen. Naast de Fa Krekel hebben aanvragen lopen: Bevin Zwembad en Saunabad B V. Heron, recreatievoorzienin gen. Schippers. Diepvriescen trum. Heddendorp. staalcon structies, aannemersbedrijf J Voordes, Fa G.J Vlogtman Zn C.V.. Dijkerhoek. landbouw machines. Expeditiebedrijf H Muller (dat uit de Dorpskom weg moet) en tenslotte de Men gunie. Als aan deze aanvragen Het huidige industrieterrein vanaf het noorden (de spoorlijn) gezien, met op de achtergrond enkele industriegebouwen en de daken van woningen in ..de Haar" is voldaan zal er nog weinig te bouwen zijn op het industrieter rein. zoals het er nu ligt. Er is nog een tiende gegadigde, maar daarover kon burgemees ter Enklaar. met wie we over de industrievestiging spraken, ons nog geen nadere gegevens ver strekken. Hoewel Vaes sen-Schoemaker en Co dus niet geholpen kan worden heeft Mr. Enklaar de overtuiging, dat het bedrijf in Holten blijven zal Zij willen hier node weg verklaarde de burgemeester die de bedrijfs leiding in overweging heeft ge geven nog eens in en om eigen bedrijf rond te zien. „Ergens an ders zit er niet in Waar is IC h.a. industrieterrein te vinden" aldus de burgemeester Er is de laatste tijd grote belangstelling voor industrieterrein in Holten hetgeen zijn inziens moet wor den toegeschreven aan de nabij heid van de E8. waardoor Hol ten gemakkelijker bereikbaar i§ geworden voor grote transpor ten. Torensilo Het niet doorgaan van de bouw van Vaessen-Schoemaker en Co op het industrieterrein heeft tot gevolg, dat er nu plaats is voor de Mengunie-Holten B.V.. waar door er aan de noordzijde van de Dorpsstraat, in het hart van de dorpskom, grond vrij zal ko men voor woningbouw De bur gemeester verwacht dat hiervoor zijn regeringswege 80% subsidie beschikbaart zal komen. Alle betreffende instanties hebben zich gunstig uitgelaten over deze plannen Alle Rijksinstanties denken mee, aldus de burge- Na de Tweede Kamer is thans ook de Eerste Kamer akkoord gegaan met een wijziging van de Woonwa- genwet. Een wijziging die bedoeld is om sneller ge stalte te kunnen geven aan het beleid gericht op de tot standkoming van goed ge legen kleine woonwagen centra. Bepaald is nu dat in begin sel elke gemeente een woonwagencentrum in stand moet houden. Alle bestaande samenwer- kingsregelingen moeten binnen zes maanden na de inwerkingtreding van de wet aan Gedeputeerde Sta ten worden voorgelegd. I Als naar het oordeel van Gedepu teerde Staten zo'n regeling voorziet in te weinig gemeentelijke centra dan komt deze te vervallen Elke gemeente moet dan zelfstandig een centrum in stand houden, tenzij meerdere gemeenten in onderlinge samenwerking alsnog een nieuwe regeling maken waarin het kleine centra-beleid voldoende tot zijn recht komt Verder is bepaald dat Provinciale Staten een plan voor i .1, i« moeten vaststellen waarin is opgenomen in welke ge meenten een centrum moet zijn Ook moet het plan aangeven voor hoeveel standplaatsen elk centrum is bestemd Op basis van dit plan kunnen Ge deputeerde Staten een gemeente verplichten tot vaststelling of her ziening van een bestemmingsplan. Hierbij kan ook de plaats van het centrum in de gemeente worden aangegeven Als de gemeente niet aan deze verplichting voldoet, kunnen Gedeputeerde Staten in de plaats treden van het gemeente bestuur Gedeputeerde Staten kunnen ook. vooruitlopend op de vaststelling of herziening van een bestemmingsplan, burgemeester en wethouders uitnodigen alvast een bouw- en aanlegvergunning af te geven. Als burgemeester en we thouders dit met doen. kunnen Gedeputeerde Staten deze verle nen. Deze - versnellende - planologi sche bevoegdheden voor Gedepu teerde Staten zijn slechts tijdelijk in de Woonwagenwet opgenomen, totdat de Wet op de Ruimtelijke Ordening er op gelijksoortige wijze in gaat voorzien Het wachten m onze gemeente is op de plannen van de stedebouwkun- dige Met de regionale gemeen schappelijke regeling is de ge meenteraad reeds accoord gegaan. In zijn openingsrede van de Alge mene Ledenvergadering der Ne derlandse Nieuwsbladpers te Arnhem stelde voorzitter van deze organisatie, de heer J. II. Boom uit Meppel, de minister van C.R.M. verantwoordelijk voor de gevol gen van het door hem te voeren persbeleid. Hij meent dat, om die verant woordelijkheid te kunnen aan vaarden. de minister zich ook het inzicht dient te schaffen welke die gevolgen van zijn beleid kunnen zijn ten aanzien van media, waar voor dat beleid niet bedoeld is. De overheid mag niet een concurrent ie-vervalsend beleid voeren waarbij de hulp aan de ene krant de ondergang van de andere zou kunnen betekenen. Overigens meende hij. dat op het ogenblik nauwelijks behoefte is aan individuele steunmaatregelen voor de pers. want in het algemeen is de conjuctuur ook voor de pers gunstig Hij zag meer in hulp bij technologische -aanpassingen en eventuele samenwerkingen op dat gebied „Wy verkiezen geen indivi duele steunmaatregelen als we daarvoor het algemene leefkli maat. waarbinnen onze bladen in onafhankelijkheid kunnen func tioneren. zouden moeten inleve ren". aldus de Heer Boom Hij wees er ook op, dat het belahg van een medium niet mag worden getaxeerd naar „het indoe trine- rend vermogen" Zou dat by het persbeleid wel een rol spelen, dan zijn we ver af van een onafhankelijk mediabeleid P.T.T.-tarieven Kritiek had hij op de wyze waarop de P T T haar tarieven berekent. Niet alleen dat de kostprijs van de P T T -bezorging onverklaarbaar hoog is. zy stijgt ook nog steeds sneller dan de prijs- en zelfs de loonindex' De Heer Boom deelde mede dat men zich zowel bij C R M als bij de NNP bezint op de vragen naar de gebruikswaarde van dit type krant op zijn plaats Voor het nieuws blad geldt dat de totale gemeen schap dat zyn alle mensen en in stellingen in een geografisch be perkt gebied in al hun informatieve en communicatieve behoeften en funkties. van dat nieuwsblad ge- Op donderdag 12 mei kwamen ongeveer 45 pre dikanten en kerkraadsle den bijeen in de leerka mer te Hellendoorn voor het houden van de classi cal vergadering. De openingsdienst werd geleid door mevrouw ds. E B T. Holtrop zonder be zwaar goedgekeurd. Het verslag van de pro vinciale kerkvergadering werd gedaan door ds. A. M. van der Neut uit Nijverdal en mevrouw W. Rullman- Teunis uit Hol ten. Het verslag van de synode vergadering werd gegeven door ouderling J. C. van Dijke uit Deven ter. Het verslag van de quesor (is penningmees ter) werd van een toelich ting voorzien door de penningmeester J. Schaaphok uit Deventer. Het saldo van de classis was in het vorige jaar verminderd' met vijfhonderd gulden tot f. 1.500 -, Sinds heugenis was er geen verhoging van de toelage door de generale financiële raad geweest. Na verzoek van de penningmeester heeft de raad bruik moeten kunnen maken. De redaktionele inspanning zal mede daarop gericht moeten zijn. Daar mee wordt onze funktie bepaald en tevens de noodzaak van onze onaf hankelijkheid" Indien het tarief van de STER an ders van opbouw zou zijn en zou worden gebaseerd op afzonderlijke tarieven voor beeld, geluid en be weging. dan zou dit gunstige effec ten hebben zowel voor de STER zelf als ook voor de andere media, is de mening van de voorzitter van de Nederlandse Nieuwsbladpers. Daar de werking van bodemher biciden in de maissteelt in veel gevallen tegenvalt, wordt on- kruidbestrijding in deze teelt steeds meer na-opkomst uitge voerd met de kombinatie: atrazin plus Schering-llE olie, terwijl Maneltra Borium wordt toege voegd ter bestrijding van borium- tekort in de maisplant. De na-opkomst toepassing is een bedrijfszekere methode waarbij te vens door de toevoeging van Shering-11E olie. moeilijk te doden breedbladige zaadonkruiden en verder ook grassen zoals hanepoot en wilde haver goed worden be streden Tevens kunnen met deze bespuiting meerdere wortelon- kruiden zoals kweek, klein hoef blad en ook aardappelopslag on derdrukt worden Door Schering-11E olie wordt een meer gelijkmatige bevochtiging en1 verdeling verkregen over de on kruiden, bovendien geeft het een betere hechting van het herbicide op het blad, met als gevolg minder gemakkelijk afspoelen en dus een langere werkzaamheid van de atra zin De toevoeging van Maneltra Borium is van belang omdat op de meeste maispercelen borium in onvoldoende opneembare vorm aanwezig is Door deze toevoeging aan de meest optimale onkruidbe- strijdmgskombinatie atrazin plus Schering-llE olie wordt een opti male kolfzetting en opbrengst aan zetmeel verkregen Het ontwerp-streekplan „Usselvallei", dat, onder andere door de behande ling in de gespreksgroe pen van de bevolking, al een hele procedure achter de rug heeft, zal in de herfst van 1977 in zijn definitieve vorm gereed zijn voor behandeling en overleg met de betrokken instanties, dat bleek in de op 5 mei gehouden vergadering van het streekplanforum. Het zal dan in de na-zomer van 1978 ter visie worden ge legd. De leden van de in- spraakgroepen zullen binnen een maand be richt krijgen van de stand van zaken met het ontwerp-streekplan en ter zijner tijd worden inge licht waar het definitieve ontwerp ter inzage zal worden gelegd. Er zal, zo werd tijdens deze bijeen komst medegedeeld, geen tweede ronde van de be volkingsinspraak plaats vinden. De oorzaak van de vertraging in de gehele procedure van de vaststelling van het streekplan moet worden gezocht in het feit. dat eerst na het tot tweemaal toe verlenen van uitstel, over eenstemming werd verkregen tussen Gedeputeerde Staten en de Streekplaneommissie uit de provinciale staten. De beslissingen van Ged. Staten ten aanzien van de bevolkings groei en de bevolkingsspreiding tussen de stedelijke en niet- stedelijke gebieden liggen, zo werd ons door de provinciale in spraakcoördinator, drs. Weber, meegedeeld, wel zo goed als vast. Wat de kleinere kernen betreft, heeft een onderzoek van de zijde van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) uitgewezen, dat het percentage van de natuur lijke groei door geboorte, gerin ger is dan aanvankelijk werd vermoed. GS zouden het standpunt huldigen, dat in die kernen voor sociaal en econo misch gebondenen niettemin wel gebouwd zou kunnen worden. In de mei-vergadering werd nog aanbevole aanbevolen, het Streekplanforum - ook na de vaststelling van het Streekplan Usselvallei - een permanent karkater te geven. Men wil ook deelnemen aan de inspraak ten aanzien van de regeringsnota over de landelijke gebieden. (Deel 3 van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening). In een dinsdagavond in zaal „Rehoboth" door de afd. Holten van het CDA belegde openbare vergadering heeft, nadat afde lingsvoorzitter de heer F de Wit in gebed was voorgegaan en naar aanleiding van enkele ver zen uit Deut. 24 een kort ope ningswoord had gesproken, de voorzitter van de CHU baron O. A. W. van Verschuer te Beesd in een boeiend en duidelijk be toog de situatie op het terrein van de binnenlandse politiek belicht. Hij schonk allereerst aan dacht aan de wordings- ge schiedenis van het CDA die een lange reeks van jaren kent. Christelijk democratische po litiek is niet zo maar politiek maar in diepste wezen een opd racht in de verticale lijn. Het is een goede en dierbare zaak dat wij als CDA een beginsel partij proberen te zijn. Proberen om het oog van de wereld niet in de eerste plaats te richten op de materiele maar op de immateriële kant van het leven. Het CDA heeft in deze tijd van steeds toenemende verwording op velerlei terrein een grote taak. Ook op econo misch terrein is er voor het CDA volop werk aan de winkel. We mogen in economisch op zicht niet behoudend zijn in die zin dat we alles willen houden wat we hebben. We zullen be reid moeten zijn om stappen te rug te doen. Wij hebben ondanks tegenstel lingen -toen en nu- in het CDA op basis van het gemeenschap pelijk uitgangspunt elkaar vast te houden. We zullen samen voor onze zaak moeten staan en laten zien hoe wij samen willen optrekken en als we zo politiek bedrijven laten onze tegenstan ders dan maar komen. Zo be sloot de heer Verschuer. Na de pauze ging spreker naar aanleiding van vragen nog uitvoerig in op de kabinetsfor matie na de verkiezing on woensdag 25 mei. Het CDA wil de handen vrij houden en blijft staan op het program en zal straks gaan praten met die par tij die in redelijkheid bereid is compromissen te sluiten. Als de P. v. d. a. bijv. ten aanzien van de grondpolitiek en de V. A. D. op haar standpunt van keiharde afspraken blijft staan heeft pra ten geen enkele zin. Als we met de P. v. d. a. niet tot overeen stemming kunnen komen dan zullen we rond de tafel moeten met de V. V. D. waarmee het ook moeilijk zaken doen zal worden. Alle vooruitzichten voor een kabinetsformatie zijn op dit moment ongunstig zo zei spreker. De matig bezocht bijeenkomst werd door de heer Verschuer met dankgebed beëindigd. meegedeeld in 1978 een verho ging te zullen overwegen. De vergadering, die op de middag om 4 uur was begonnen, werd op de avond om half acht voortgezet. Intussen was een broodmaaltijd gehouden en daarna de kerk bezichtigd. In de avondvergadering werd gehan deld over het geestelijk leven van de kerk. Daarbij werd uit gegaan van het vijfjaarlijks rap port van de generale visitatie. Dit rapport was vorig jaar uit gekomen. Op een vorige classi cal vergadering was de af spraak gemaakt dat te gelegener tijd een ruime bespreking van dit rapport zou worden gehou den Ouderling D J. Mondeel uit Holten bracht in een inleiding de voornaamste zaken uit het rapport naar voren. De voorzit ter van de generale visitatie, ds. A W Kranenburg, uit Hoog- eveen. was aanwezig. Na de ïn- leiding werd in groepjes gespro ken. Het vele. dat daarbij naar voren kwam, werd voor de al gemene bespreking geordend door ds. A. W. Berkhof uit Hol ten. Ouderlingschap Van de reeks onderwerpen kwamen vooral in bespreking: de moeilijkheden by de werving van kerkeraadsleden en de pola risatie rond schoolkeuze en poli tieke keuze.De aanvaarding van het ambt is voor veel gemeen teleden bezwaarlijk vanwege de tijd en inzet, die in het ambts werk vergt. Vooral geldt dit voor het ouderlingschap. Het ambt vraagt inderdaad vanwege zijn aard een volledige inzet en veelvuldige beschikbaarheid. Door de drukke werkzaamheden en de spanningen waaronder ve len gebukt gaan. durven zij het ambt niet te aanvaarden. Wel is er vaak bereidheid om een be perkte taak voor een korte tijd te gaan verrichten. Er werd ge sproken over de mogelijkheid van werkgroepen rond de enkele ouderlingen, die er in de ge meente zijn. Toerusting en vorming zyn be slist nodig. Het ouderlingschap, maar ook het werk van de an dere kerkeraadsleden, kan niet zonder theoretische en practi- sche voorbereiding. Het is werk dat geleerd moet worden, niet alleen door het te doen. Van be lang is, dat het werk door een jaarlijkse ambtsdragerscursus telkens onder de loupe wordt genomen. De kerkeraadsverga- deringen worden inhoudsryker als een eerste uur wordt besteed aan een gesprek over geestelijke zaken. Een goede voorbereiding op het ouderlingschap en op het werk in de kerkeraad kan zijn: het werk als bezoekhelper, pas toraal medewerker, contactper soon. e.d. In bijbelkring, ge- sprekskring, werkgroep, kan ie mand toegroeien naar de aan vaarding en uitoefening van een ambt. De kerkeraad moet letten óp de verdeling van het werk en de overzichtelykheid en beper king ervan. Een ouderling moet niet meer dan plm. 50 adressen hebben, waaraan hy zijn zorg moet wijden. De kerkeraadsver- gadering mogen niet te lang du ren. Ieder lid kan een korte tijd worden toegemeten voor mee doen in de discussies, bijvoorbe eld 2 of 3 minuten. De vergade ring eindigde op een van tevo ren afgesproken tijdstip. Polarisatie Een van de predikanten bracht de polarisatie ter tafel, als een kwaad.dat in de gemeente woekert. Als voorganger van de gemeente wordt je steeds be dreigd, men probeert je in de polarisatie te vangen. Je wordt al spoedig veroordeeld en afge wezen als men vermoedt, dat je niet helemaal aan de z.g. goede kant staat. De polarisatie is voor de gemeenschap ook bui ten de kerk heilloos In de ker- keliike gemeente zal het moge- ujn. zyn om boven de verschillen met elkaar verbonden te zijn en de band met elkaar in stand te houden. „Rond de tafel met de open bybel en met de maaltijd van de Heer, zal de verbondenheid temidden van de verdeeldheid mogelijk blijven", aldus ds. A. W. Berkhof in zyn afsluitende sa menvatting Ds. A. W Kranen burg spoorde de classicale ver gadering aan om met dergelijke werkvergaderingen voort te gaan Zo kan het kerkelijk leven in de toekomst tot ontplooing komen. De praeses ds I.D.H. Dijk van Wesepe, die halverwege de vergadering de leiding had overgenomen van ds. C C Ad- dink uit Holten, sloot de verga dering met een dankwoord aan allen en met een gebed

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7