llit het plaatselijk parlement Rioolwaterzuiveringsinstallatie Holten-Markelo in september in gebruik BALING WERKLOOSHEID RAYON DEVENTER Mil ELECTRONISCHE BEWAKING Zuivelfabriek „De Vrijheid per 1 januari dicht .tiOl-j i ÜiiNö 1N1£jU VVOÖJ_j/iJJ - iViH,i lyil - r/iLxlUA J.1 „Ik wil met u even staan bij het bericht dat ons vandaag heeft bereikt dat Coberco besloten heeft melkfabriek „De Vrijheid" per 1 januari a.s. te sluiten. Bij berichten als deze gaat ons medeleven in het bij zonder uit naar hen die er zovele jaren hebben ge werkt". Aldus opende een wat terneergeslagen burge meester Mr. W. H. Enklaar de j.l. maandagavond ge houden openbare raadsvergadering. MOTIE Namens het CDA stelde de heer H. J Westerik de raad voor een motie aan te nemen waarin wordt verklaard dat het bericht betreffende de voorgenomen sluiting bij de raadsleden als een bom is ingeslagen en waarin verder teleurstelling wordt uit gesproken omtrent het verlies van zo n veertig arbeidsplaatsen en waarin een beroep op Co berco wordt gedaan de voorge nomen sluiting voorshands op te schorten om te bezien of alter natieven kunnen worden gevon den. VERBAASD Mevr. F M. ter Doest-Bos (WDi verklaarde nogal verbaasd te zijn over het feit dat de heer Westerik sprak van een bomef- fect. „Enige jaren geleden heb ben wij hierop in deze raad al gewezen hetgeen ons toen niet in dank werd afgenomen. Maar wie de ogen open had heeft dit al enige jaren kunnen zien aan komen" Zij verklaarde aan de motie Westerik geen behoefte te hebben omdat zij hiervan geen effect meer verwachtte Zij steunde het voorstel van bur gemeester Enklaar waarin het college wordt uitgenodigd con tact op te nemen met Coberco om te bezien of aan het besluit nog iets is té doen. Maar zelfs van dat gesprek verwachtte zijn niet veel resultaten meer. „Toen wij enige jaren geleden op deze gebeurtenissen wezen was een gesprek meer zinvol geweest", verklaarde zij. Ook de andere fractieleden zoals de heren War- rink (Gem.Bel.) en Meerman (P v.d.A.) vonden dat hier niet van een born effect kom worden gesproken en schaarden zich eveneens achter het voorstel vap burgemeester Enklaar. SCHRIK De heer Westerik nam hierna zijn motie terug „Kort voor deze raadsvergadering bereikte ons dit bericht en je schrikt dan wel even wanneer je je realiseert dat hier veertig arbeidsplaatsen in de gemeente wegvallen met alle nare gevolgen voor de be treffende gezinnen en op grond daarvan meenden wij iets te moeten ondernemen", zei hij Maar bij nader inzien verklaarde hij zich geheel in het voorstel van het College te kunnen vin den. Voorafgaand aan de behande ling van het voorstel van B en V/ tot aankoop van ca 2 hec tare grond van de heer H W Veneklaas. LanduWerweg 11 al hier ter voorziening in de be hoefte aan ruimte ten behoeve van de ruitersport, verklaarde burgemeester Mr W. H Enklaar, tijdens de j 1 maandagavond gehouden openbare raadsverga dering. dat de heer Veneklaas bij nader inzien, van verkoop had afgezien, waardoor het Col lege dit voorstel moest terug nemen. ALTERNATIEVEN Namens het CDA verklaarde de heer H J Westerik het be sluit in hoge mate te betreuren, juist nu een terrein voor de rui tersport leek te zijn gevonden „Ik wil nog eens stellen d it de bereidheid om hierover u pra ten allerwege aanwezig is en blijft", zei hij De heer Westerik vroeg zich af of in het geplande tweede sportpark aan de Aal- tinksweg met een voorlopige op lossing voor de ruitersport te vinden is Burgemeester Enklaar verklaarde dat de heer Ven eklaas de grond wel wilde ver kopen maar slechts in ruil voor andere grond, hetgeen hem met kon worden toegezegd „Maar deze tegenvaller ontslaat ons niet van de plicht om voor "de Bergruilers naar alternatieven te zoeken De suggestie van de heisf Westerik zien wij als een van de mogelijkheden", zei hij KOFFIEBAR sloten f22.000.- beschikbaar te stellen voor het inrichten van de kapschuur bij ,,'t Paalhuus" tot een koffiebar. Verder wordt de bestaande donkere kamer van de fotoclub verbeterd. De voor kant van de kapschuur wordt bekleed met hout, de zijkanten dichtgemetseld. In de overdekte ruimte, die daardoor ontstaat, komen een hal. garderobe en een bar voor de tienersoos. Bij de behandeling van het voorstel in de j.l. maandagavond gehouden raadsvergadering vroeg de heer H. Westerik (CDA) of de gemeente er op wil toe zien, dat alle noodzakelijke vei ligheidsmaatregelen worden ge nomen. V/aarbij hij met name dacht aan de brandveiligheid. VERKEERSONVFJUG HEID Namens de fraktie van de P v. d. A. wees Mej. A. P Reith. tijdens de j.l. maandag gehou den openbare raadsvergadering op de toenemende verkeerson veiligheid in de Nagelhout- en Kenemanstraat. „Reeds enige tijd worden wij benaderd door bewoners van de Nagelhoutstraat en de Kene- mansstraat met klachten over het steeds meer verkeers- onveilig worden van dit woon- wijkje. Wij betreuren dit zeer, want dit wijkje is destijds toch juist in deze vorm opgezet om de verkeersveiligheid optimaal te doen zijn. Wij vrezen dat, nu deze stra ten enige jaren zijn bewoond, diegenen die er gevestigd zijn, dan wel zij, die er vaak door heen rijden, alle hoeken en bochten zo goed kennen, dat minder verantwoordelijke ele menten onder hen nu met veel grotere snelheden deze korte, bochtige stukjes straat „nemen" dan goed is voor de veiligheid. dDe muren van de schuurtjes tussen de tuinen en met name die van de tuinen op straathoe ken. blijken de grootst obstakels te vormen voor het veel te snel rijdende verkeer. Deze muren belemmeren het uitzicht name lijk volkomen Om ernstige ongelukken te voorkomen hebben verschillende bewoners ons voorgesteld hier zogenaamde woonerven te creë ren. Men is van oordeel dat de verkeersveiligheid daarmee wordt gediend. In Heeten is van woonerven een heel goed voorbeeld te zien. Wij denken ook aan het dwars over de rijweg aanleggen van drempels op daarvoor in aan merking komende plaatsen. Deze drempels dwingen immers het gemotoriseerde verkeer om zo. langzaam te rijden dat de wegen ook veilig zijn voor de andere weggebruikers, waarbij wij vooral denken an de kinde ren. Onze fraktie verzoekt het Col lege van B &i W dringend te doen bezien of de verkeersvei ligheid in de Nagelhoutstraat en de Kenemansstraat kan worden bevorderd Namens het College ant woordde burgemeester mr W H Enklaar het volgende Met belangstelling hebben wij van de inhoud van deze vraag kennis genomen Wij zullen be zien in hoeverre aan de gedane suggestie kan worden tegemoet gekomen. Wij merken hierbij nog wel op, dat met de wooner ven nog nauwelijks enige erva ring is opgdaan in den lande Ook moet niet vergeten worden, dat met het instellen van een woonerf het gemotoriseerd ver-, keer geheel ondergeschikt wordt aan het overige verkeer (voet gangers en fietsers) In verband hiermee mag ook het kostenaspect niet uit het oog worden verloren, omdat in dat geval de straten moeten worden heringericht Een derge lijke herinrichting gaat gepaard met bepaalde zeer hoge kosten Indien eventuele maatregelen noodzakelijk zouden zijn, zal zulks in overleg met de commis sie gemeentewerken worden voorbereid" aldus mr Enklaar TWEE MAAL OPGEBROKEN. oen de uitmonding van de Korte Diessenplasstraat tot die van de Pastoriestraat twee maal opge broken. De eerste keer voor herbestrating, de tweede maal voor het aanleggen van een nieuwe riolering. De aanwonden 'en hebben hiervan veel ongerief ondervon den, evenals trouwens allen, die dit stuk weg regelmatig passe ren. Afgezien daarvan is het ook een kostbare zaak. In verband hiermede zou de V V D.-fractie graag van u wil len weten of ten tijde van de herbestrating nog niet bekend was, dat er zo kort daarna een riolering aangelegd moest wor den. Dit vroeg mw, F. M. ter Doest Bos (V. V. D.) tijdens de j.l. maandagavond gehouden open bare raadsvergadering. Namens het College gaf bur- gemeestr mr W. H Enklaar het volgende ten antwoord Eind 1976/))))) 1977 zijn o.m de Larnseweg en de Pastoriestraat herstraat. Ten gevolge van de aanleg van een riool in het ge deelte tussen Korte Diessenplas straat en Pastoriestraat is ter lengte van ongeveer 50 m on langs opgebroken, (zie bijge voegd kaartje). De totale lengte van het aangelegde riool be draagt 200 m, zodat het grootste gedeelte t.w plm. 150 m is aan gebracht in het gedeelte van de Larenseweg dat reeds in 1973 is herstraat. Wanneer met het herstraten van genoemd gedeelte van de Larenseweg ter lengte van plm 50 m zou zijn gewacht tot dat het riool zou zijn gelegd dan zou de aannemer van het straatwerk (Neeskens) voorzie ningen hebben moeten treffen om een overgang te krijgen van het herstrate naar het nog te herstraten gedeelte van de La renseweg alsook van de Pasto riestraat. Ket treffen van deze voorzieningen zou uiteraard kos ten met zich hebben meege bracht. Bovendien veroorzaken dergelijke tijdelijke aansluitingen veel ongerief, zij het niet voor de aanwonende dan toch wel voor het verkeer. Aangezien bedoeld riool slechts een onderdeeel vormde van een 200 m lang riool is voor de thans gevolgde werkwijze ge kozen. Bovendien heeft daarbij een rol gespeeld, dat de aan- memer van de riolering als dan op grond van het bestek ver plicht is de sleuf direkt weer te bestraten. Wanneer met het her straten van meergenoemd weg gedeelte gewacht zou zijn, zou dit ongetwijfeld problemen heb ben opgeleverd met de aanne mer Hierbij valt o.a. te denker aan herstraten na verzakking e.d Bovendien zouden er den 2 aannemers bij èén werk betrok ken zijn, hetgeen ook niet altijc even wenselijk is. Wij hebben er begrip voor, dal de gevolgde werkwijze voor d( aanwondenden ongerief heef" "veroorzaakt, doch in de gegever omstandigheden kon naar onzt mening moeilijk anders gehan deld worden", aldus Mr Enklaai ïöS5» Op de voorgrond de beluchtingstank, met op de bodem de bellen- ge) slijkgistingstank. Uiterst rechts de na-bezinktank en een beetje beluchting met daarachter het machinegebouw en daar weer ach ter het bedrijfsgebouw, links de na-diktank en daar achter de (ho- links daarboven de voorbezinktank. Op de achtergrond de televi sietoren van Markelo. (Foto Henk Beijers). De rioolwaterzuiveringsinstallatie Holten-Markelo, die voor rekening van het Zuiveringschap „West- Overijssel" aan de Schipbeek in de buurtschap Beuse- berg onder Holten gebouwd wordt (kosten 8 miljoen), nadert haar voltooiing. In de maand september hoopt men proef te draaien en na het inlopen van het ge heel zal er zeker „open dag" gehouden worden, om de bevolking van beide gemeenten te laten zien, wat er met het geld, dat zij op tafel heeft moeten tellen voor de waterzuivering, is gebeurd. „De bouw van deze omvangrijke installatie is noodzakelijk geworden om dat de zuiveringsinstallaties in Holten en Markelo ver ouderd zijn en vervangen moeten worden. Men heeft daarom voor één grote installatie gekozen voor beide gemeenten aan de Schipbeek in de onmiddelijke om geving van het oppervlaktewater, waarop geloosd moet worden. „Het ongezuiverde rioolwater wordt uit pompputten in Holten en Markelo via persleidingen (Holten 450 mm, Markelo 400 mm) naar de zuiveringsinstalla tie aan de Schipbeek gepompt. Deze is berekend op 50.000 z.g. inwoners équivalenten (bereke ningseenheid) Vanaf Holten heeft deze persleiding een lengte van 5.5 K M. en vanaf Markelo 7.5 k.m Voor het leggen daar van moesten enkele ingewik kelde kunstwerken worden ge maakt, vooral voor de onder doorgang van de E8. Daarvoor heeft een doorpersing plaats ge had met een buis van 900 mm. De andere buizen liggen daarin! aldus opzichtering opzichter ing. M Huizenga, van het Inge nieursbureau Witteveen en Bos in Deventer Dit ingenieursbu reau maakte het ontwerp van dit grote werk en voert de di rectie. Samenstelling De installatie bestaat uit een voorbezinktank, twee beluch tingseenheden. een nabezink- tank, een slijkgistingstank, een na-indiktank, een gashouder, twaalf slipdroogbedden en een bedrijfsgebouw Het dure hart van de installatie is het machi negebouw Duur, omdat het sys teem van eigen energie-op wekking wordt -toegepast. Energie De opwekking van deze ener gie is een heel ingenieus sys teem Het in de slijkgistingstank gevormde metaangas wordt naar gasmotoren in het machinege bouw gevoerd, die luchtcom- pressoren aandrijven. Deze ge comprimeerde lucht wordt naar de beluchtingstank gevoerd als basis voor het aldaar toegepaste bellenbeluchtingssysteem. „Bellenbeluchting is, aldus de heer Huizenga, een van de me thoden, die toegepast kan wor den bij een aêrobe-actiéve sli binstallatie. (aërobe is zuurstof- behoevend om te kunnen leven, in casu van de bacteriën). Het versnelt het natuurlijke bacte rieproces, waardoor de afbraak van het vuil in versneld tempo geschiedt. Door 't inbrengen van zuurstof wordt de bacteriegroei - zoals men begrepen zal hebben - bevorderd Om het maar eens populair te zeggen: ze gaan zich prettig voelen en zich sterk vermeerderen". „Beluchten is een energie vre tende zaak. In dit geval niet, omdat het- door zelf gewonnen energie gebeurt," zegt Huizenga. Metaangas De heer Huizenga verklaarde ook het ontstaan en de werking van het metaangas. Uit de voorbezinktank wordt via me chanische weg de drijflaag en de bezinklaag, via het machinege bouw en de voorindiktank naar de slijkgistingstank gevoerd. Daar wordt het vuil „anaërobe" (zuurstofloos) afgebroken. De Het aantal werkloze mannen is in het rayon Deventer in de maand april verminderd van 1448 naar 1321 op het einde van die maand. Die daling van de werk loosheid moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan seizoensinvloeden, aldus het maandoverzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau, aldaar. Het Sociaal Cultureel werk in Binnen een jaar (volgens onze Holten krjgt er een aanzienlijke Informatie is het tijdsbestek uitbreiding bij nu de raad afge lopen maandagavond heeft be- zelfs ca een half jaan is het stuk Larenseweg, dat loopt tus- Het betreft de sectoren Burge- fijke en Utiliteitsbouw (-29), Grond- Water- en Wegenbouw (-12), landbouw (-14) en voor een deel personeel in algemene dienst (PA) (-24) In de sectoren metaal (-11), kantoorpersoneel (-21) trad de daling vooral op in de leeftijdsgroep 19 t/m 22 jaar De totale daling van de werk loosheid onder de Jeugdigen tot en met 22 jaar was 57 mannen Dit is de helft van de totale werkloosheidsdaling Het aantal Ingeschrevenen afgestudeerden verminderde met 10 VRAAG De toename van de vraag be droeg 41, uitsluitend in de bouw (B en U) (plus 34) en de G W W bouw (plus 11) De ver wachting is wel dat als gevolg van de vraag-enquète de totale vraag de volgende maand zal toenemen De vraag naar jeug digen tot 19 jaar is minimaal (18i Sinds december 1976 is hierin een steeds verdere daling te zien B EN U BOUW Als gevolg van de toenemende werkgelegenheid in de bouw, zowel in Deventer als in de wijde omgeving, nam de werk- looshied verder af en bedraagt nu nog maar 1/3 deel van de overeenkomstige periode in 1975, het werkloosheidstopjaar. Langzamerhand wordt nu toch ook een verlaging van de selec tienormen merkbaar. De toege nomen bedrijvigheid blijkt ook uit de vraag, die met 34 toe nam. Vooral aan vakbekwame timmerlieden en metselaars is een grote behoefte. G W W -BOUW Voor het eerst sinds 1976 lijkt ook in de Grond-, Water- en Wegenbouw de bedrijvigheid iets toe te nemen, getuige de werk loosheidsdaling er de vraagsty- ging in deze sector Toch is de situatie nog steeds ongunstig in verhouding tot de voorgaande jaren De werkloosheid is in deze bouw vrijwel nihil VROUWEN Ook onder de vrouwen daalde de werkloosheid (-0 2%) voorna- melyk onder het personeel in algemene dienst (-12) en in de sectoren kantoor (-8) en soc ge neeskundig personeel (-7) De werkloosheidsdaling trad vooral op onder de jeugdigen (-21) Verdeeld over de gemeenten in het rayon bedroeg de werkloos heid onder de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking in ab solute cijfers eh in procenten eind april als volgt Tussen haakjes de cijfers over de maand maart Bathmen 20 is 3 3<*r (23 is 38%i, Deventer 980 is 5 8% 1049 is 6 2%). Diepenveen 58 is 3 6% (71 is 4 4%). Holten 45 is 3 2% (52 is 4 3%). Olst 55 is 4 141 (58 is 4 3%) en Raalte 160 is 4.6% (192 is 5 6%) slijkgistingstank is een volko men gesloten tank In die tank wordt het metaangas gevormd om ook daar weer de voor de bacteriën noodzakelijke omstan digheden te scheppen. Dat be tekent, dat men de gehele in houd van die plm 2000 m3 me tende tank tot ongeveer 32 gra den kan opwarmen dat gebeurt ook weer heel vernuftig door de afgegeven warmte van de gas motoren in contact te brengen met het slijk waardoor dit ver warmd wordt. Bij onvoldoende metaangasproductie kan worden omgeschakeld op aardgas om de continuïteit van het proces, te waarborgen. In de nabezinkingstank wordt voorts het in ontbinding zijnde vuil met de daaraan gehechte bacteriëngroep gescheiden van het water In deze tank wórdt het schone water afgetapt en na meting in de Schipbeek geloosd. Het gehele proces van de zuive ring is hiermede dan rond. Bewaking bij het niet aanwezig zijn van het bedienend personeel electro- nisch bewaakt wordt, waardoor bij storingen, die onmiddellijk ingrijpen vereisen, via de tele foon een van het bedienend per soneel terstond wordt gewaar schuwd. Dat seintje wordt gege ven, doordat in het apparaat een bandje begint te lopen, dat nummer een waarschuwt. Deze moet terugbellen, dat de storing gemeld is (allemaal automa tisch) Neemt nummer 1 niet op, dat wordt nummer 2 gebeld en zo vervolgens. Er zullen drie mensen bij de intallatie worden aangesteld, waarvan er altijd één wachtdienst heeft, wanneer de zuiveringsinstallatie niet be zet is. Het mooie van dit sys teem is, aldus de heer Huizenga, dat de installatie bewaakt is. Het is de meest efficiënte instal latie; waarvan er nog maar weinig zijn in Nederland Slip Wat de verwijdering van het uitgegist slip betreft is het de Ijedoeling dat dit in vloeibare vorm - voor bemesting - wordt afgevoerd. Mocht bij vorst of opdooi. dit niet mogelijk zijn, dan wordt het opgespoten en opgeslagen op de 12 droogbed- den, welke op het terrein zijn aangelegd In het machinegebouw, met een grote kelder, zijn gasmoto ren en tal van pompen dubbel opgesteld om te voorkomen, dat er stagnatie in de zuivering kan optreden Die dubbele opstelling is voorts nodig om ten behoeve van het onderhoud eri revisie, één stel uit bedrijf te kunnen nemen, want de rioolwateraan- voer gaat onverbiddelijk door „Gasmotoren maken heel veel lawaai", zegt Huizenga, en dat zou niet prettig zijn in deze stille omgeving Men heeft daarom kosten noch moeite ge spaard om de geluidsisolatie zo effectief mogelijk te doen zijn Ten slotte zij nog vermeld, dat het werk - onder toezicht van Huizenga wordt uitgevoerd door de Fa Hegeman te Nijverdal voor wat betreft de bouwkun dige werken, door Hubert en landustrie te Sneek het mecha nisch gedeelte en de eiectro- technische installatie door ACEC te Apeldoorn Het leggen van de rioolbuizen en dergelyke in Holten en Mar kelo ls verricht door het aan nemingsbedrijf Van Gelder B V. te Hattem

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11