BELEID Uitvoering leerlingen muziekschool Astmafonds 3e klassers Hoitense Scholengemeenschap naar museum Overloon Aanpassing gebouwen voor invaliden .15.4. op z'n Voor het Leger d.Heils VERKIEZINGS VERGADERING P.v.d. A. Aankoop terreinen vnjaag 13 mei 1977 29e jaargang - no. 10 Openbare kennisgeving OPHALEN HUISVUIL Geslaagd ADVERTEERDERS EN BERICHT GEVERS ATTENTIE! SPREEKUUR BURGEMEESTER H0LTEMS NIEUWSBLAD HOLTENS N Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. WSBLAD Hoofdredacteur J Wiggers. Kolweg 14. tel. 05483-1356 Plv v hoofdred./secr W Beljers, Holterberg 13. tel. 05483-1234 Red medewerker D.J Mondeel, Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties: Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" "De problemen, welke met de energievoorziening te maken hebben, zijn opnieuw krachtig in de actualiteit gekomen door de redevoering van de Amerikaanse president Carter waarin hij uiteen zette welke politiek de VS moeten voeren om een economische cata strophe te voorkomen. „De kern van ons pro bleem", zo zei Carter, „is dat de vraag naar energie steeds sneller de produk- tie overtreft. Ons voorna amste middel om dit probleem op te lossen is de verspilling en ineffi ciency terug te dringen" In. de VS stijgt de vraag "naar olie met 5% per jaar, terwijl de eigen produktie met meer dan 6% per jaar daalt. Carter wees erop dat wanneer de vraag zo sterk blijft stijgen (en niet alleen in Amerika, maar ook in andere landen) de bewe zen reserves van olie in de gehele wereld aan het einde van de jaren tach tig op zijn. De VS impor teerden verleden jaar voor een waarde van 35 mil jard dollar aan olie. „The time has come to draw the line", zo zei Carter", aldus "Europese Gemee nschap" over méi jl. Car ter deed ook een aantal oplossingen, „doelstellin gen van zijn beleid" aan de hand. Dr Kees Zijlstra (46) (niet de bankpresident), econoom en energie- deskundige die onlangs promoveerde op het on derwerp „De economie in de Europese Gemee nschap" zegt onder meer, dat de omstreden kerne nergie helemaal zo hard niet nodig is wanneer wat zorgvuldiger wordt omge sprongen met de nu voorhanden energiebron nen. Met die opvattingen bbtst dr Zijlstra met de Europese Commissie, die duidelijk op de lijn van de kernenergie is gaan zitten. Zij het. dat ook de Commissie, bij monde van energie-commissaris Guido Brunner, zeer wel op de hoogte is van de publieke verdeeldheid over deze materie. Daarom pleitte Brunner onlangs voor het organi seren van hoorzittingen teneinde de publieke opinie bij het kernenergie-debat te be trekken. Dr Zijlstra wil ten aanzien van deze ma terie graag een waar schuwend geluid laten horen. Zo is 't. Er is geen woord Frans bij. We zijn er allemaal bij betrokken. Ook in ons land is de discussie over het ener giebeleid van alle kanten losgebroken. En zij zal nog sterker tot de gewone man moeten doordringen. Als alternatief voor ker nenergie wordt gesproken over zonne-energie, het vergassen van kolen, het vloeibaar maken van ko len, het opwekken van electriciteit door windmo lens, door de golfslag van de zee en wat niet al meer. Er zal nog heel wat water door de Schipbeek moeten voordat afdoende oplossingen zijn gevon den, maar we kunnen er niet meer omheen, (w.b.) De muziekschool in Hol ten heeft op zaterdag 7 mei, de jaarlijkse uitvoe ring gegeven. De voorzitter de heer Ot- te, legde in zijn ope ningswoord de nadruk op het belang van muzie konderwijs voor de jeugd. Er werd door de leerlingen een afwisse lend programma ge bracht, det een beeld gaf van de instrumenten waarop wordt les gege ven en de mogelijkheden die daarop te bereiken zijn. Naast het optreden van orgel en pianoleerlingen, waren er voor de kleinere instrumenten groepjes gevormd, gitaar, sopraanblokfluit, altblok fluit, en dwarsfluit. De accordeonleerlingen tra den niet apart op, maar namen deel aan het De kollekte 1977 voor het Ne derlands Astma Fond heeft in de gemeente Holten f 3848.29 opgebracht. Namens het N A.F dankt het plaatselijk comité allen die ga ven en hen die koliekteerden concours hippique De Landelijke Rijvereruging „Bergruiters" organiseert zater dag 14 mei op het terrein van de IJsclub „De Noordpool" aan de Dorperdijk een groot con cours waaraan zullen deelnemen de L.R. te Almelo, Hellendoorrn, Wierden, Rijssen. Markelo. Vrie- zenveen, Diepenheim en Holten, 's Morgens zullen de dressuur- proeven worden verreden als mede het zg n. „voorspringen" en 's middags, na de parade van alle deelnemers <plm 12.30 uuri wordt het springconcours klasse L. M en Z gehouden De toe gang is vrij! Donderdag 19 mei i Hemel vaartsdag) komen op het zelfde terrein de ponyruitertjes in aktie op het concours hippique waar aan zullen deelnemen de pony clubs uit Holten, Rijssen. Wiel den, Markelo en Diepenheim De dressuur begint voor de jongelui om kwart over 8 en het mid dagprogramma (springen, stoe lendans. tally hoi start om 2.00 uur. Kinderen hebben gratis toegang De Hei-vormde Vrouwengroep Dijkerhoek houdt op woensdag 25 mei (Verkiezingsdag) van 's morgens 8 uur tot 's middags 5.00 uur in het gebouw „Betha- nië" een inzameling van kleding, schoeisel speelgoed enz Met het ingeleverde dat in goede staat verkeert - kan het Leger vele mensen een groot plezier doen. schoolorkest en koor, dat gevormd was uit een groep van ca. 80 leerlin gen en het sluitstuk van de avond was.. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan de leerkrachten en leer lingen, voor de moeite die zij gedaan hebben om deze avond te doen sla gen. De leerlingen kregen vele malen en verdiend applaus. Er nam een be perkt aantal leerlingen deel aan deze uitvoering. In februari waren 8 voorspeelbijeenkomsten georganiseerd, waar per keer een twee leer krachten met hun leer lingen het programma verzorgden. Deze bijeen komsten droegen een be sloten karakter. Er wordt door 14 leerkrachten les gegeven aan de muziek school. Momenteel staan 221) leerlingen ingeschre ven. Wat opvalt is dat het laatste jaar ook meer volwassenen aan de les sen deelnemen. De in schrijving voor het cur susjaar 1977-1978, staat nog open tot 14 mei a.s. Opgave en inlichtingen bij mevrouw Vuuregge, Tuinstraat 16, tel. 1873, Ter voorziening in de be hoefte aan ruimte voor de rui tersport achten Burgemeester en Wethouders het, van groot belang over te gaan tot de aan koop van een perceel grond ter grootte van ongeveer 2 hectare van de heer H. W. Veneklaas, Landuwerweg 11, gelegen op de hoek van de Viannenweg- Pannenweg in het bestem mingsplan „de Borkeld". De heer Veneklaas is bereid deze grond te verkopen voor de door een deskundige getaxeerde prijs van f112.365 -, inclusief alle vergoedingen. Aan deze aan- en verkoop zijn de volgende voorwaarden ver bonden. A de betaling van de koopsom moet plaats vinden vóór of op 6 juli 1977 Indien op genoemde datum de betaling niet heeft plaatsgevonden is de gemeente verplicht ingaande die datum tot aan de datum van de beta ling van de koopsom, de wette lijke rente, berekend naar 8% per jaar, over die koopsom te vergoeden. B de heer Veneklaas is gerech tigd het verkochte perceel gratis te blijven gebruiken tot het tijd stip, waarop de gemeente de grond nodig heeft voor realise ring van het bestemmingsplan „De Borkeld", doch uiterlijk tot 1 november 1977 Het genoemde perceel is bestemd tot „recrea tiegebied zonder bebouwing" De commissie gemeentewerken kan zich verenigen met deze gron daankoop Op de foto een groepje alt- blokfluiters met begeleiding op triangel en tamboeren. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in verband met Hemelvaartsdag, donderdag 19 mei a.s., het huis vuil zal worden opgehaald op VRIJDAG 20 MEI 1977 Holten, 13 mei 1977 Burgemeester en wethouders voornoemd, W.H. Enklaar, burgemeester G J Langenbarg, secretaris Aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen „Engelse taal en letterkunde" de heer André J C. Dekker, Gaardenstraat 35 te Holten. De belangstelling van de school jeugd voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog groeit duidelijk. Althans dit is de con statering van de leraren van de Holtense Scholengemeenschap. Tien jaar geleden moest men niet te veel aankomen met de Tweede Wereldoorlog; de school jeugd beschouwde dit vaak als de geschiedenis van de oudere generatie, terwijl zy zich meer betrokken voelden by de ge beurtenissen in Z.O. Azië, Cuba, China e.d. O f het nu de overeenkomst tussen de Nazipraktijken (ter reur. concentratiekampen, mar telingen, volkerenmoord) en de mmmDEm De afdeling Holten van de Partij van de Arbveid houdt op dins dag 17 mei, een verkiezingsver gadering in de benedenzaal van hotel Vosman. Spreekster is mevr S Langendijk-de Jong, lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal uit Balkbrug. Zij zal spreken over „Actuele Politiek" en eventueel over landbouwza ken en welzijnsbeleid, welke beide onderwerpen tot haar por tefeuille behoren in de fractie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Indien daarvoor inmiddels toestemming is verkregen zal tussen 18.00 en 19.00 uur een propaganda-geluidswagen door het dorp en omgeving- gaan. De gemeenteraad komt maan dag 16 mei om 20.00 uur ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen voor de behan deling van de volgende agenda: 1. Notulen® van de vergadering van 19 april 1977. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot aankoop van grond van de heer H. W. Vene klaas, Landuwerweg 11 (oud Look 62), alhier 4. a Voorstel tot wijziging van verschillende rechtspositierege lingen van het gemeenteperson- eel. b. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement inzake vakantie-uitkering. 5. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening. 6 Voorstel inzake het verlenen van een garantie t.b.v. een hy pothecaire geldlening. 7. Voorstel tot vaststelling van Voor Holtens Nieuwsblad dat op 20 mei verschijnt moet, in verband met Hemelvaartsdag, de sluitingstijd voor inlevering van advertenties en berichten met 1 dag vervroegd worden. Advertenties en berichten voor bovenge noemd nummer kunnen tot uiterlijk dinsdag 17 mei 17.00 uur ingeleverd worden. Redaktie Holtens Nieuwsblad. De burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij verhinderd is op maandag 16 mei a.s. zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Holten, 10 mei 1977 De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar Het echtpaar W. F. Reijlink-H. H. Reijlink-Krikkink, Jeur- linksweg 7 herdacht op donder dag 5 mei het feit dat ze 60 jaar geleden in het huwelijk traden. De diamanten bruide gom is 87 jaar en zijn vrouw is 83 jaar. Beide genieten nog een goede gezondheid. Het echtpaar heeft 2 kinderen, 4 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. Tijdens in hotel „Muller" gehouden re ceptie kwamen zeer velen gelu kwensen. een gemeenschappelijke regeling inzake de instelling van een in dicatiecommissie bejaardenoor den. 8. Voorstel inzake concept- beleids- en werkplan Onderwijs begeleidingsdienst Midden-IJsel, alsmede begrotingen voor de ja ren 1976 t.m. 1978. 9. Voorstel tot vaststelling van de exploitatiekostenvergoeding ten behoeve van het bijzonder kleuteronderwijs over 1976. 10. Voorstel tot vaststelling van de exploitatiekostenvergoeding ten behoeve van het bijzonder lager onderwijs over 1976. 11 Voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling, als be doeld in artikel 55 bis der Lager-onderwijswet 1920, over 1976. 12 Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1977. (o.a. di verse kredieten t.b.v. de scho lengemeenschap, aankoop vloer bedekking openbare kleuters chool Tuinstraat, aanbrengen nieuwe dakbedekking Kolnös, Postkantoor en V.V.V.-kantoor, verbouw kapschuur bij 't Paal- huus", uitbreiden parkeergele genheid Gaardenstraat, aankoop auto's t.b.v gemeentewerken en brandweer, verharding Pasops- weg, aankoop containers, wijzi ging wegsplitsing Toeristenweg, aanleg parkeerterrein bij „Meermanskamo"). 13 Beantwoording van eventueel ingekomen schriftelijke vragen. De adviescommissie voor de Unificatie en de toepassing van de gemeentelijke bouwverorde ningen heeft enkele wijzigingen aangebracht in de model bouwverordening 1965. Aange zien de gemeente Holten dit model van de Ver. van Ned. Gemeenten, eveneens toepast, stellen Burgemeester en Wet houders de raad voor de be doelde wijziging in de gemeente lijke bouwverordening aan te brengen. Een belangrijk deel van deze wyzigingen heeft betrek king op de bereikbaarheid, de toegankelijkheid en de bruik baarheid van „voor het publiek bestemde gebouwen" voor inva liden, in het bijzonder voor rol stoelgebruikers. By het opstellen van de desbetreffende bepalin gen is in ruime mate rekening gehouden met de wensen van de Nederlandse vereniging voor re validatie Voorts worden enkele verbeteringen aangebracht in de tekst en ten behoeve van de le gesheffing De commissie ge meentewerken kan zich met dit voorstel verenigen. gang van zaken in veel min of meer dictatoriaal geregeerde landen thans is of dat het ge woon een interessant stuk ge schiedenis is, in ieder geval krij gen de lessen goede aandacht. Als slot van de lessen wordt evenals vorig jaar een bezoek gebracht aan het Oorlogsmu seum Overloon, waar de leerlin gen na een rondleiding door het museum via een vragenlijst de kans krijgen te laten zien dat de stof goed verwerkt is. Het museum wordt nog steed uitgebreid; zo is dit jaar de wa penkamer klaargekomen Maar belangrijker is dat de rest van het museum zodanig is opge bouwd en ingericht dat het een grote educatieve waarde heeft De leerlingen krijgen een goede indruk van het verloop en vooral ook van de verschrikkin gen van de Tweede Wereldoor log. Per keer gaan twee klassen in een bus op stap; hierdoor wordt te grote massaliteit in Overloon vermeden en is het ook mogelijk om - ter afwisseling - de forel- lenkwekery in Ubbergen te be zoeken en daar is het opvallend hoeveel interessants de mede werker van de Nijmeegse Uni versiteit, die de toelichting ver zorgt, kan vertellen over wat eerst alleen maar een bak met water lijkt-te zijn. Dinsdag 19 mei, ging de laatste groep naar Overloon. Het waren excursies van een hele lange dag maar volgens de lpraren ge schiedenis de tijd ruimschoots waard. Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3-tel. l?™ Het CDA Overijssel doet in nauwe samenwerking met het CDA Nijverdal naast een groot aantal politieke bijeenkomsten een drietal gevarieerde pro gramma's in haar activiteiten pakket. In een grote tent, „Eve nementenhal de Blokken" vindt een driedaags amusementspro gramma plaats in Ny verdal. Vanwege de centrale ligging hebben ,de organisatoren voor deze natuurrijke plaats op de. Overijsselse heuvelrug gekozen. Op zaterdagavond 14 mei, wan neer het Overijssels Appel van het CDA wordt gehouden, zal de muzikale afsluiting worden ver zorgd rn'et de popgroep Kayak. Tijdens de pauzes zullen CDA prominenten op korte wijze hun politieke- doelstellingen uiteen zetten. Van de zijde van de jeugd verwachten de CDA orga nisatoren hiervoor grote belang stelling. 1 Op woensdag 11 mei was er een vyfsterrer/.parade met 'een optre den van De Mounties, Rob de Nys, TL\e Rowdies, Zangeres zonder N aam en Rinie van der Lee. Het; geheel wordt gepresen teerd door Ben Veldkamp. Op de vrijdagavond 13 mei zal in de grote tesnt een Bingo met knal lers varf. prijzen worden gehou den. Hfet dansorkest Akimbo luistert - hierbij het geheel op met steiTamige muziek Op een i Amerikaanse wijze en uniek voofe- Nederland, Overijssel en Nijverdcil gaat het CDA rich ten op grotje groepen kiezers.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1