De Detailhandel midden- en Kleinbeddrijf in 1977 Recept GIDSEN DOOR FOTO GENIEK NEDERLAND Eerst ervaring opdoen met beheersovereenkomsten MENSERGER JE NIET De fotoroute-folders HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 MEI 1977 - PAGINA 11 Nog steeds zi de Nederlandse economie in de zor gen; de werkloosheid blijft het grootste -probleem, na aanvankelijk (eind vorig jaar) de tendens te hebben gehad te zullen dalen. Het gemiddeld aantal werlozen in 1976 liep op van 195.000 (in 1975) tot 211.000. Dit aantal zou hoger zijn geweest zonder de speciale maatregelen van de regering die erop gericht waren vooral de werkloosheid te bestrijden. De positieve in vloed daarvan op de werkgelegenheid kan voor 1976 worden geschat op 18.000 arbeidsplaatsen. In tegenstelling tot deze groeiende werkloosheid hebben ontwikkelingen die van invloed zijn op de de tailhandel in het midden- en kleinbedrijf ertoe geleid dat in 1976 de werkgelegenheid, vooral voor werkne mers, in deze sector van het Nederlandse bedrijfsleven met in totaal 2% is gestegen. Dit benadrukt eens te meer hoe belangrijk het midden- en kleinbedrijf i.e. de detailhandel voor de Nederlandse economie is. Een posit b age vo^r een econom r 1 in Ne derland is e atigde loon stijging in 1976. Dit kan geheel worden toegeschreven aan de omstreden loonmaatregelen die de regering vorig jaar heeft ge nomen. In 1974 was de stijging van de loonsom per werknemer in bedrijven nog 15,5%, in 1975 13,5% en vorig jaar 10,5 a 11%; een dalende tendens dus. Ter vergelijking hiermee zijn de inkomens van zelfstandige detailhandelsondernemers in het midden- en kleinbedrijf in 1976, met een stijging van 9tfo ach tergebleven bij de 10,5 a 11% van de loonsom per werknemer. Sedert een aantal jaren raken de inkomens van zelfstandigen in detailhandel van het midden- en kleinbedrijf steeds meer ach ter bij de werknemer o n Een andere gunstig^" n wikke ling voor de econ ie is de prijsstijging in 1976 die met 8,5 a 9% bened n het niveau van de prijsstijgingen in 1974 (9,5%) en 1975 (107c) ligt. Deze gegevens zijn ontleend aan een tweetal rapporten die elk jaar in de lente worden ge publiceerd. Deze publicaties trachten de sociaal-economische ontwikkelingen in het verleden en nabije toekomst te verklaren. Het rapport van het Centraal Planbureau (Centraal Econo misch Plan) handelt over de na tionale economie en de publica tie van het Economisch Insti tuut voor het Midden- .en klein bedrijf (EIM) richt zich op het midden- en kleinbedrijf. In dit artikel zal aandacht worden gevraagd voor de etail handel in het midden- e k in- bedrijf. GEVULDE UIEN Het zijn niet alleen tomaten en paprika's die we vullen kun nen. maar bijvoorbeeld ook grote uien. In vroeger tijden was de ui een godheid De Egypte- naren vereerden de ui als zoda nig. Egypte was echter nie het eerste land dat de ui ken De oorsprong van de ui moe n e zoeken in Afghanistan en Koer- distan, waar ook nu nog in het wild groeiende uien te vinden zijn. Ook de Grieken en Romeinen hielden van uien en niet te ver geten knoflook. Dat een mens erg naar ui en knoflook bleef ruiken, hadden zij ook wel ge- i.ierkt. Desondanks accepteerden zij deze als een onmisbaar in- rediënt in vele gerechten. En zo is het gebleven. Voor het onderstaande recept heeft u een aantal mooie Hol landse uien nodig, afhankelijk van de grootte, 1 2 per per soon. Voor de vulling: 400 gram gehakt, 2 boterham men. 1 ei, scheutje me noo muskaat, peper en zou Verder: 1/2 bouillonblokje, enkele takjes peterselie, paneermeel Snijd de korsten van het brood en week het in de melk. Doe dit geweekte brood bij het gehakt in een kom. samen met het ei, de nootmuskaat, zout en peper. Pel de uien en hol ze uit. Vul dan de uien met het ge haktmengsel en zet ze in een vuurvaste schotel naast elkaar. Voeg hier 1 dl. water en het halve bouillonblokje aan toe. Strooi op iedere gevulde ui wat paneermeel en tenslotte nog wat fijngesneden peterselie. Dek de schotel af met een deksel of zil verfolie en zet deze in een matig warme oven. Laat de uien in een uurtje gaarstove Serveren met aardappelpuree en kropsla. BESTEDINGEN 109 Voor de detailhandel is steeds van groot belang hoe consumenten hun inkomens uit geven. Met name de veranderin gen in het consumentengedrag en de besteding van de reële stijging van het inkomen heb ben invloed op ontwikkelingen in de detailhandel. Vorig jaar werd voorspeld dat 1976 een stijging van de bestedingen van 37p te zien zou geven. Nu is ge constateerd dat de consumptie met 4%> omhoog is gegaan. Daar de reële loonstijging slechts 0,57c bedroeg, is de stijging van de consumptie opmerkelijk hoog. Als redenen hiervoor wo- ren ondermeer genoemd het verkleinen van de inkomensver schillen, waarbij de lagere in komens meer z(jn gestegen dan de hogere, het hoge inflatiepeil waardoor consumenten hun spaargelden minder waard zien worden en waardoor ze besluiten ze dan maar te besteden en het meer op afbetaling kopen van duurzame goederen (o.a. huizen, hypotheken). Voor 1977 wordt gerekend op, een consumpties tijging van 3,57c. Consumentenuitgaven worden onderscheiden in voedings- en genotmiddelen, duurzame ver- bruiksgoederen en overige goe deren. Tot de overige goederen behoren o.a. vakantie, huren, medische verzorging, verzekerin gen, elektriciteit, gas e water. De wetmatigheid dat met het stijgen van de welvaart een steeds kleiner deel van het in komen wordt uitgegeven aan voedings- en genotmiddelen wordt door de cijfers bevestigd. In 1970 werd nog 28,27c aan voedings- en genotmiddelen be steed, in 1976 24,97c en voor 1977 wordt een verdere daling verwacht. Ook het deel van het inkomen dat aan duurzame goederen wordt besteed, daalt van 28,57c in 1970 naar 26,57c in 1976. In 1977 zal dit percentage zich handhaven. Deze ontwikkeling wordt be vestigd door de eerste resultaten van het gezinsbudgetonderzoek 1974/75 te vergelijken met het zelfde onderzoek in 1963.//». aan voeding, kleren en schoenen wordt in percentages minder be steed. aan het wonen wordt on geveer hetzelfde uitgegeven, ter wijl aan hygiëne en geneeskun dige verzorgeing en aan ontwik keling, ontspaijning en verkeer relatief veel meer wordt uitgege ven. Uit de ontwikkeling in de ver deling van de bestedingen blijkt dat de tóekomst voor vele kleine en middelgrote levens-' middelenbedrijven moeilijk zal zijn. De stijging van de omzet ten zal geen gelijke tred houden met de vereiste winst en inko mensstijging. Daar komt nog bij dat de bruto-winstmarges per artikel de neiging hebben om te dalen als gevolg van de hevige concurrentie. Ook het deel van de totale consumpie dat via de detailhan del wordt besteed daalt elk jaar. In 1970 was dit deel nog 607c, in 1976 547c. Het is een bevestiging van het eerder genoemde ver schijnsel dat steeds meer be steed wordt aan recreatie en overige goederen en diensten. GEVOLGEN Mede als gevolg van de om schreven ontwikkelingen worden voor 1977 geen gunstige bedrijfs resultaten verwacht in de krui deniersbranche. De omzetten zullen wel stijgen, naar moeten gheel worden toegerekend aan de prijsstijgingen. Met hetzelfde percentage zullen ook de inkoop- en bedrijfskosten stijgen. De loonkosten zullen met 77c toenemen. Het inkomen van een ondernemer in deze branche zal slechts 0,57c hoger zijn dan ver leden jaar, wat geheel niet toe reikend zal zijn om de prijs stijgingen van de eigen con sumptie in 1977 te compenseren. Hij gaat er dus in feite op ach teruit. De werkgelegenheid zal in 1977 met 1,57c dalen. Ook hier zijn het de ondernemers die het zwaarst getroffen zullen worden(-57c). Een lichtpunt is dat de werkgelegenheid voor het einkelpersoneel in levensmidde- lenbedrijven gehouden zal blijven. Dezelfde ontwikkelingen in de bestedingen hebben andere ge volgen voor de detailhandel in duurzame en overige goederen'. In 1976 werd een omzetstijging gerealiseerd van 127o waardoor de kostenstijgingen konden wor den opgevangen. Het inkomen van de ondernemer in deze sec tor van de detailhandel zal in 1977 dan ook kunnen toenemen met 127c. Ook de werkgelegen heid in deze branche zal zich gunstig kunnen ontwikkelen. Zowel het aantal zelfstandigen als het aantal werknemers neemt toe, zo luidt de verwach ting. TENSLOTTE In' de detailhandel in het midden- en kleinbedrijf komen tegengestelde ontwikkelingen voor als gevolg van dezelfde oorzaken. Over het geheel genomen ech ter ziet de toekomst er enigszins somber uit Voor 1977 wordt werwacht dat het aantal detail handelaren daalt(27c) terwijl de werkgelegenheid voor werkne mers met 17c stijgt. In het to taal zal de werkgelegenheid met 0,5% afnemen. Er moet dan ook veel gedaan worden om de ont wikkeling ten goede te keren. Het is aan de nieuwe regering die na de verkiezingen van 25 mei zal zijn gevormd om de problemen van de detailhandel •nee te helpen oplossen. Nederland heeft nog vele mooie plekjes, die een foto waard zijn. Dat bewijst ook deze fraaie te- genlichtfoto, die genomen is in het gebied van de fotoroute Zuid-Holland, waarvan deze zomer de folder zal verschijnen. Het is dan de tiende in een se rie fotoroutes, gemaakt voor mensen die een mooie tocht 'willen maken door ons land en daarbij graag de kamera hante ren. Veel mensen willen graag foto's maken, maar ze heb ben één probleem: ze weten niet wat ze moeten foto graferen. Ze hebben moeite om leuke plekjes en mo tieven te vinden en laten daarom de kamera thuis. Voor die mensen is er goed nieuws. De Stichting Amateurfotografie heeft een serie folders gemaakt, speciaal voor mensen die een mooie tocht willen ma ken en die daarbij graag de kamera aan het werk zetten. Dat zijn de fotoroutefolders, waarvan er nu al acht verschillende zijn verschenen. Er komen er dit jaar nog drie. Vooral voor de automobilist De fotoroutes zijn vooral ge schreven voor automobilisten, al is er ook een, waarin een foto wandeling wordt beschreven. Een aantal routes kan trouwens ook geheel of gedeeltelijk per fiets worden gemaakt - even tueel in twee dagen. Maar de routes zijn toch wel in de eerste plaats bestemd voor de mensen, die met de auto op een vrije dag of in het weekend een inte ressant gebied willen bezoeken met de kamera bij de hand. De inhoud van de folders De inhoud van de folders is al tijd zo, dat er allereerst alge mene informatie wordt gegeven over het te bezoeken gebied on der de titel: zwerven met de kamera. Daarna volgep een aan tal praktische tips om goede fo to's te maken. En als derde element is er dan de eigenlijke fotoroutebeschrijving met daar bij een handig keertje, waarop de route is aangegeven. In de folder zelf zijn enkele foto's op genomen, die een indruk geven van de boeiende motieven die er in dit gebied voor de kamera te vinden zijn. Welke fotoroutes zijn er? De volgende fotoroutefolders zijn reeds verschenen: fotowandeling Wedde (Z.O.-Groningen), foto route Drente (in het zuid-oosten van deze provincie), Boerdeijen- fotoroute Sailand (in Overijssel), fotoroute Hoge Veluwe (Gelder land), fotoroute Hollands Glorie (in de driehoek Hoorn- Enkhuizen-Medemblik), fotoroute West Zeeuws-Vlaanderen (Zee land) en fotoroute Hart van Brabant (ten noorden van Til burg). Binnenkort zal nog uit komen de fotoroute Friesland (de negende in de serie). En in de loop van kaarv. jaar volgen nog de fotoroutes door de pro vincies Zuid-Holland. Zo bestellen De fotoroutefolders zijn verkrijg baar bij de grote WV-kantoren in het gebied van de betreffende fotoroute. Ook vele ANWB- kantoren hebben de folders in voorraad. Bij de reeds genoemde Stichting Amateurfotografie (ad res Singel 32 in Amsterdam), kunnen ze eveneens worden aangevraagd. De prijs bedraagt (inkl. portokosten) fl.- voor de eerste folder. Voor elke folder méér behoeft slechts 30 cent ex tra te worden betaald. Bestellin gen kunnen uitsluitend per brief worden opgegeven, waarbij het verschuldigde bedrag in de vorm van postzegels dient te worden voldaan. Deze postzegels moeten in de envelop worden bijgeslo ten. de eerste hapjes Valig Verkeer Nederland In zijn openbare verga dering van 4 mei j.l. sprak het Landbouw schap over de beheers en onderhoudsovereen- komsten* zoals die voor tgekomen zijn uit de be kende groene nota's van de regering. Het gaat hier om het afsluiten van overeenkomsten, waarbij de boer zich enerzijds verbindt tot een bewuste beperking in zijn be drijfsvoering ten bate van het natuurbehoud en de overheid zich ander zijds verplicht daarvoor een vergoeding te geven. Belangrijk in de ogen van het Landbouwschap is de waarborg, dat een beheersovereenkomst op vrijwillige basis zal kunnen wor den gesloten. Het Landbouw schap vraagt zich echter af, of daarvan in de praktijk sprake zal zijn, indien een agrarisch bedrijf in een aangewezen be heersgebied ligt. Het Landbouwschap meent, dat de invoering van beheers en onderhoudsovereenkomsten in de landbouw zeer geleidelijk zal moeten plaatsvinden Er zal eerst met deze overeenkomsten op kleine schaal ervaring opge daan dienen te worden De aan dacht zal daarbij in het bijzon der op de ruilverkavelingsgebie- den gericht moeten worden, omdat zich daar volgen's het Landbouwschap de meeste knelpunten zullen voordoen. Daarnaast dient de invoering in tensief begeleid te worden Dat geldt zowel bij de aanwijzing van de beheersgebieden als bij het afsluiten van de individuele overeenkomsten met de boeren. Tevens is het Landbouwschap van mening, dat de overheid in de toekomst uiterst terughou dend dient te zijn in het opleg gen van planologische beper kingen aan de landbouw in die gebieden, waarvoor geen be heersovereenkomsten gelden. De ontwerpbeschikkingen van onderhouds- en beheersovereen komsten kunnen een goede ba sis zijn voor een proef op be perkte schaal. Het Landbouw schap vindt echter, dat de erva ringen, die daarbij opgedaan worden, door de overheid en het landbouwbedrijfsleven eerst ge zamenlijk beoordeeld moeten worden, alvorens eventueel overgegaan kan worden tot toe passing op groter schaal. Ten slotte dient volgens het Landbouwschap onderzocht te worden, of het overleg met het ministerie van CRM meer effi ciënt kan worden geregeld Dit ministerie is namelijk betrokken bij het afsluiten van onderhoud sovereenkomsten. Een gezonde baby drinkt de eerste drie maanden alleen moedermelk Om te groeien heeft de baby niets anders nodig in deze tijd Moedermelk beschermt in de eerste maand de baby voor darminfecties Moeders die geen moedermelk hebben, of moeders van babies die geen moedermelk kunnen verdragen, kunnen tegenwoordig een goede kunstmatige vervanging kopen De dokter, verloskundige of het consultatiebureau weet welke kunstmatige zuigelingenvoeding het beste voor uw baby is Melk en ook moedermelk bevat niet zoveel ijzer en vita mine C. die nodig zijn voor groei Moeder natuur heeft daar rekening meé gehouden Elk kindje krijgt bij de geboorte een voorraad ijzer en vitamine C mee. genoeg voor de eerste drie maanden Daarom wordt na die drie maanden meestal bijvoeding gegeven om dat voorraadje, dat dan bijna op is. aan te vullen vitamine C Gezeefd sinaasappelsap, tomatesap, rozebottelsiroop, ge homogeniseerde fruitmengsels, bevatten veel vitamine C Rozebottelsiroop en gehomogeniseerde fruitmengsels zijn erg zoet Sommige moeders en doktoren willen liever baby met aan de zoete smaak wennen, en gebruiken daarom alleen natuurlijke produkten Het vruchtesap kan apart op een lepeltje in babies mondje worden gegoten Probeer het op de tong te gieten, dan slikt baby het van zelf door Komt het onder de tong. dan kwijlt baby het dikwijls terug De eerste keer is niet alleen moeilijk voor u, maar ook voor de baby Immers baby weet nog niet wat happen is en kan alleen maar zuigen Ook is de andere smaak een nieuwe ervaring. Vóór die tijd smaakte immers alles hetzelfde' Maar na een paar dagen bent u en ook het kindje er wel aan gewend. Alles zal dan veel gemakkelijker gaan Ais de dokter vitaminedruppels heeft voorgeschreven, kunt u dit samen met het vruchtesap geven NOOIT zomaar zelf vitaminedruppels geven ijzeraanvulling Vooral peulvruchten (b v. bruine bonen), groene groente en vlees zijn rijk aan ijzer Maar de darmpjes van de baby kunnen groente en vlees nog met zo goed verteren. Daarom is het nodig om alles goed fijn te maken Bij peulvruchten en groente is dat met zo moeilijk; nadat ze zijn gekookt kunt u ze door een zeef wrijven Groentesoorten die u het beste kunt gebruiken zijn: worteltjes, spinazie, bloemkool, andijvie, jonge sperziebonen en fijne doperwten Vlees kunt u zelf vrij moeilijk heel fijn maken, het is gemakkelijker om in het begin gehomogeniseerd vlees in potjes te kopen In plaats van vlees kunt u ook af en toe gezeefde bruine bonen geven. '/2 ei of een stukje gekookte vis zonder graat Bijvoeding is nodig voor de gezondheid van uw baby Het is ook de beste manier om langzaam aan van melkvoedmg over te gaan op vaste voeding, b v. gewone groente, aard appelen, vlees en brood. Na vijf maanden zijn de darmpjes van de baby beter ontwik keld om ook andere voeding behalve melkvoeding te ver teren U kunt dan al twee melkvoedingen vervangen, ten door fijnverdeelde groente met vlees en één door pap. De pap wordt gemaakt van melk met rijstebloem Uw kmdje is nog iets te jong om tarwebloem of een mengsel van granen te kunnen verteren Hiervan zou het nu nog diarree (buik loop) krijgen. na zeven maanden Na zeven maanden kan alle zuigelingenvoeding vervangen worden door „gewoon eten". Natuurlijk kan uw kindje nog met uit de pot meeëten! Maar wel kunt u in deze periode uw kindie zelf leren eten De overgang van moedermelk naar gewone vc -ding noemt men ..spenen" Dat dit met knoeipartjen gepaard gaat. zult u ondervinden Het is reuze belangrijk dat u in deze periode uw kindje zelf leert eten van een lepeitje en drinken uit een kroesje Alle begin is moeilijkl Bedenk wel dat geduld vereist is Laat uw kmdje z'n gang gaan en zorg voor een groot stuk plastic onder 't bordje en zijn stoei Op deze leeftijd zijn nog maar vier maalt,jden per d3g nodig met tussendoor melk en vruchtesap De maaltijden bestaan meestal uit tweemaal pap. eenmaal warm eten-(wel fijn gemaakt) met b v yoghurt toe en eenmaal brood met beleg en melk Ook kan men eenmaal pap. eenmaal warm eten en tweemaal brood geven Voor de tandontwikkeling is het nodig dat uw kindje nu leert kauwen Heel erg fijn gezeefd voedsel is daarom af te raden. Maar het moet nog wel fijn verdeeld worden Voor de tand ontwikkeling mag u ook best een korstje brood geven. U zult zien dat uw kindje maar wat graag met zijn kleine tandjes hierop kauwen wil. na de achtste maand mag u voor de pap ook wel een graanmengsel gebruiken Doch in geen geval zemelen of dergelijke produkten! Dat mag pas wanneer uw kindje ouder dan een jaar is Als uw kindje een moeilijke stoelgang heeft, kunt u beter wat meer vocht (water) geven en als dat kan zure melkprodukten geen suiker is beter De zorg voor een gezond gebit begint al voordat het eerste tandje er is Hoe klem uw kindje ook is. het is een mensje met een eigen wil. ook al kan hij dat nog niet altijd goed duidelijk maken Dring hem daarom geen speciale smaak op, omdat u het lekker vindt Houdt u van suiker in pap en yoghurt, dan hoeft dat nog niet de smaak van uw kindje te zijn -Als u bovendien weet dat suiker slecht is voor het gebit, dan begrijpt u wel dat het beter is om het kind hele maal niet aan zoetigheid te wennen. Ook al kunt niet meer buiten suiker, het is beslist de moeite waard om uw kind te behoeden voor tandbederf en alle pijn en narigheid die er bij horen Geef dus pap en yoghurt zonder suiker Doe geen suiker in de groente en geef vers ongezoet vruchtesap. Ook de speciale vitamine C rijke vruchtenlimonadesiropen zijn in een minder zoete soort verkrijgbaar onder de naam rozebottelsiroop met glucose Limonadesiropen, ook met vitamine C en glucose, zijn nadelig voor het gebit. Speciale kinderbiscuits en angc vingers bevatten ook suiker Als er een boterhammetje op het menu komt. doe daar dan ook liefst hartig beleg op zoals smeerkaas, leverpastei, plakjes tomaat en gewone pindakaas Jam. chocoladepasta, kinderpindakaas, honing, stroop e d zijn net zo slecht voor het gebit als witte en bruine suiker Geef uw kindje na het eten pas wat te drinken. Hierdoor is uw kindje minder gauw verzadigd mee-eten met de anderen Een kind van 1 jaar kan al vrij goed mee-eten met het gezin Alleen zwaar verteerbare gerechten zoals prei, kool en uien kunt u beter nog niet geven Evenals scherpe kruiden, b.v. peper, kerrie en sambal. Wen uw kindje van jongs af aan aan weinig zout Ook al vindt het flauw, het heeft er weinig last van; integendeel het is zelfs beter voor z'n gezondheid. Ook de smaak kan zo beter worden ontwikkeld. kant en klare babyvoeding in potjes De kant-en-klare potjes babyvoeding zijn handig als u eens een keer te weinig tijd hebt om warm eten klaar te maken. Ook als oma een dagje oppast of als u met uw kindje op reis gaat Voeding uit potjes is niet beter dan die u zelf klaar maakt Voor de wat oudere baby is de voeding uit potjes te fijn, zodat hij met goed leert kauwen als hij dit dagelijks krijgt. Hetzelfde geldt voor de potjes kleutervoeding Wilt u meer weten over b v slecht etende kinderen of over het klaarmaken van het eten voor «w kindje, dan kunt u de brochure „De voeding van zuigelingen en peuters" aan vragen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding post bus 85 700 2508 CK s-Gravenhage Doe dit op een briefkaart waarop u f 1.05 extra aan post zegels plakt Vergeet met de naam van de brochure te ver melden

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11