Controle-apparaat inspectie auto's eist uitbreiding Zelf succesvol planten stekken Verpleging: Brug tussen techniek" mens en Nieuwe wegenkaart Wandelen en fietsen vanuit Kraggenburg (N.O. Polder) Blij met befiond verkeersles Nationale banden veiligheidstest 5 TOT EN MET 14 MEI: HOLTENS NIEUWSBLAD - 6 MEI 1977 - PAGINA 17 GELUID MAAKT FILMEN COMPLEET Geluidsfilms zijn niet nieuw. Ze bestaan al tientallen jaren en we zijn er via de bioscoop en televisie vertrouwd mee geraakt. Zélf geluidsfilms maken was echter, tot voor enkele jaren, voornamelijk weggelegd voor de gevorderde amateur, die met aparte geluidsapparatuur werkte en achteraf na het ontwikkelen van de film, het geluid kon toevoegen. Enkele jaren geleden zijn de geluidscamera's op de markt gebracht. Daarmee kunnen gelijktijdig beelden én geluiden worden opgenomen. Die introductie heeft voor de amateurfilmerij grote gevolgen gehad, want de belangstelling voor het smal- filmen is sindsdien met grote sprongen vooruitgegaan. Simpele bediening Het spreekt vanzelf, dat er voor de popularisering van het ge luidsfilmen één ding belangrijk was: het moest gemakkelijk zijn ook voor niet technisch onder legde amateurs. Aan die voor waarde voldoet de geluidscame ra zonder meer. Het opnemen van beeld en geluid gebeurt ge lijktijdig en op één en dezelfde filmstrook. Het is dan ook eigen lijk net zo gemakkelijk als fil men zonder geluid. Het filmen zelf De moderne geluidscamera's zijn wat het bedienen betreft, even eenvoudig als de „stomme" ca mera's. Dat wil zeggen, dat in leg van de filmcassette, de beeldkeuze, de belichting en het filmen zelf geen enkel probleem oplevert. Het is ook hier een kwestie van: kijken en op de knop drukken. Tot zover nog geen verschil. Het enige verschil is, dat men voor de opname van het geluid de microfoon moet hanteren. Die microfoon is met een snoer aan de camera ver bonden en zit vaak op een soort „hengel". Na het maken van 'n proeffilmpje beschikt men al over de basiskennis. Die zal dan door de praktijk worden vervol maakt, zodat men na korte tijd de vele mogelijkheden van het filmen friet geluid onder de knie heeft. Compleet filmen Wie nu met een geluidscame ra gaat filmen, ontdekt hoe veelzijdig de mogelijkheden zijn De eerste woordjes van een kind. het blaffen van de hond, het zingen van de bruiloftsgasten, 't zachte fluiten van een vogel en het geronk van een motor alles kan worden vastgelegd. Ge. deelten uit een toespraak, een gesprek tussen oma en klein kind, de geluiden van een die rentuin ze maken de beelden compleet en een film levensecht. De geluidsprojector werkt daar om ook nagenoeg automatisch. Na een toelichting van de vak man kan iedereen de projectie van een geluidsfilm verzorgen. Zodat dank zij de vindingrijk heid van de technici het fil men met geluid op dit moment werkelijk voor iedereen te reali seren is. Ook voor de mensen die tot op heden altijd „stom" film den is het mogelijk te projecte ren met geluid. Zij kunnen n 1. hun films van een geluidsspoor laten voorzien en het geluid ach teraf aanbrengen. Advies voor beginners Wie nu met smalfilmen wil be ginnen, doet er goed aan zich uitvoerig te oriënteren over de mogelijkheden van filmen met geluid De aanschaf van geluids apparatuur is weliswaar kost baarder dan die voor het maken van „stomme" films, maar des kundigen verwachten dat de ge luidsfilm in de toekomst een steeds belangrijker rol zal gaan spelen. En het is verstandig je zelf in zo'n situatie af te vragen of het niet beter is dan NU al te kiezen voor het filmen met ge luid, de meest-volmaakte me thode om de mooie momenten van vandaag te bewaren voor later. En voor mensen die wel willen gaan filmen, maar zich toch nog niet „rijp" achten voor filmen met geluid, is het toch aan te raden wél een geluidsca mera aan te schaffen. U kunt er immers ook gewoon „stom" mee filmen. In de meeste gevallen blijkt echter, dat een amateur filmer op een gegeven moment tocht het geluid niet meer wil missen. Diegenen die indertijd al een geluidscamera kochten, hoeven dan alleen nog maar op een andere filmcassette over te gaan. De projector dient dan na tuurlijk ook voor geluidsweer gave geschikt te zijn. De groei van het aantal vrijwillige veiligheidsinspecties (van ruim 413.000 in 1970 tot ruim 700.000 vorig jaar) maakt uit breiding van het indertijd door Veilig Verkeer Nederland gevormde apparaat dat de kwaliteit van de keuringen door BOVAG-garagebedrijven controleert, dringend nodig. Wij vinden het niet langer verantwoord daarmee te blijven wachten op een eventuele wettelijk verplichte autokeuring. Aldus de voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, prof. ir. A. Heetman. in zijn jaarrede op de verenigings- en studiedag in Apeldoorn. De heer Heetman kondigde aan dat VVN stappen zal onderne men om op zeer korte termijn waarbij als streefdatum 1 ja nuari a.s. geldt het controle apparaat geleidelijk op een peil te brengen, waarop redelijker wijze een adequate kwaliteits- C.eluul maakt uw films compleet. De lach van uw dochter ziet u niet alleen, u kunt het ook hó ren. Ook nog als ze al groot is.... De leukste manier om uw plan- tenkollektie uit te breiden is zelf stekken. Maar dat was tot dusver niet altijd gemakkelijk, want de kans dat een stekje aansloeg was niet altijd even groot. Gelukkig is er nu een stekpoeder onder de naam Rhizopon-B. Een voor de ama teur nieuwe groeistof die de wortelvorraing en het uit groeien van de stekken stimu leert. Met dit poeder stekt u recht streeks in potaarde, een manier die beter slaagt. U kunt het beste een stek kiezen uit een volgroeide plant. Het verdient aanbeveling een stek uit te kie zen met gesloten knoppen. Een takje dat niet uitloopt sterft gemakkelijker af. Stekken kunt u het beste doen tegen de zomer, als uw planten volop zijn uitgelopen. De stekjes plaatst u bij voorkeur op een lichte, niet te zonnige venster bank. Als u een kasje heeft, kunt u al vroeger in het voor jaar met stekken beginnen. Hier volgen enkele tips: 1. Doe wat potscherven in een ruime aardewerk bloempot en vul die met goede potaarde en maak met potlood een gaatje van ca. 3 cm. diepte. 2. Verwijder de onderste blade ren van het stekje en doop het met het onderste ge deelte in water. 3. Steek de stek 1 a 2 cm. diep in het stekpoeder. Klop het overtollige poeder af. 4. Plaats de stek voorzichtig in de potaarde en druk deze goed aan. daarna begieten met ruim water. Om een paar dnizend kinderen per jaar •Dit voorjaar start de Nederlandse Brandwondenstichting, in samenwerking met het maandblad „Wij en onze kinderen", een actie om brandongevallen bij kinderen te voorkomen. Ieder jaar worden er zo'n 4000 mensen met ernstige verbran dingen in het ziekenhuis opgenomen, waaronder 2500 kinde ren. Een groot aantal daarvan blijft voor het leven verminkt .en gehandicapt. Voor velen loopt het nóg erger af. De actie Wordt voornamelijk op kinderen gericht, omdat zij de grootste groep slachtoffers vormen en bovendien het gemakkelijkst te bereiken zijn. 5. Zet de pot op zijn plaats en doe een doorzichtige plastic zak over de stek en de pot. Zo blijft de atmosfeer enkele weken goed vochtig. 6. Zorg voor voldoende licht (geen felle zon!) en warmte. 7. U merkt dat de stek is aan geslagen als de knoppen uit lopen Brandongevallen behoren tot de meest ernstige verwondingen. Vaak betekent het verschrikke lijke pijn, langdurige (en ook weer pijnlijke) verpleging, ern stige verminking en levenslang gehandicapt zijn. Daarnaast leidt een brandongeval vaak tot ern stige psychische problemen, om dat het slachtoffer het moment van het ongeval steeds weer op nieuw in gedachten beleeft. Om maar één oorzaak te noemen. Er zijn heel wat „dagen" in een jaar: Moederdag, Vaderdag, Va. lentijndag, Dierendag, Spaardag, enz. Moet er nu ook nog een „Dag van de Verpleging" zijn? „Moeten is dwang" zei mijn grootmoeder vroeger, maar dat Op initiatief van de Vereniging van Bandenspecialisten in Ne derland (VACO) zal er in de eerste helft van de maand mei een landelijke bandenveiligheids-testaktie worden georganiseerd. Onder 400000 auto's, die ouder z(jn dan een jaar. zijn banden gemonteerd die er eigenlijk niet onder horen, bijvoorbeeld door dat er verschillende bandenty pen z(jn toegepast, soms ook zelfs op een as. Ongeveer 700.000 auto's rijden met een of meer banden rond waarvan het profiel zover is af gesleten dat het niet meer vol doet aan de politie-richtiynen. BU een niet onaanzienlijk aantal auto's (150000) zit in de koffer een band die de benaming band nauwelijks toeklomt. In plaats van een „thuiskomer" een Op basis van eerdere plaatse lijke en regionale veiligheids- akties bij door de VACO er kende gespecialiseerde banden bedrijven is becijferd dat ruim een kwart gedeelte van ons Ne derlandse autopark met een of meerdere ..banden-gebreken" rond rydt. Recentelijk zei de heer Drs. P Allewijn. Direkteur Verkeers-Veiligheid van het Mi nisterie van Verkeer en Water staat. in een interview dat het de taak van het bedrijfsleven is het publiek meer .bandenbewust te maken. Met het organiseren van de Nationale-Banden-Veiligheids-Tes wil de VACO op deze uitda ging" alert reageren. Vierhon derd door de VACO erkende ge specialiseerde bandenbedrijven zullen gedurende deze komende veiligheids-kampagne klaar staan om van iedere persone nauto de banden te testen op. 1. spanning 2. sporing 3. balans 4. profieldiepte 5. abonrmale slijtage 6. verouderings-verschijnselen. Deze veiligheids-kontroles zul len geheel gratis worden uitge voerd. Daarenboven ontvangen de automobilisten, die zich de moeite getroosten om hun ban den door een erkend VACO- bandenspecialist te laten testen, een speciale veiligheids-attentie. zo'n „Dag van de Verpleging" nuttig is. staat vast. Mag ik u vertellen waarom? Onze wereld is erg onpersoonlijk, erg tech nisch aan het worden. Dat merk je aan alles. Je woont bijvoorbeeld niet meer in 'n klein dorpie genaamd Dei!, maar volgens de PTT in „4158 CD" Je krijgt je salaris niet meer in het handje, maar onder een geheimzinnig computernum mer overgemaakt op bank of postgiro. En word je in een zie kenhuis opgenomen, dan ben je plotseling niet meer „meneer Jansen", maar „die appendix op zaal 12" Vaak word je niet eens meer door een dokter onderzocht, maar door een computer Een verpleegkundige bevestigt een aantal zuignappen met dra den op je blote bast. draait het telefoonnummer van de compu ter en hup, het elektrocardio gram is klaar De computer ver telt precies hoe het er met je tikker voorstaat Allemaal erg efficiënt, erg nuttig, maar ook erg onpersoonlijk. Als zieke, als patiënt wil je soms gewoon pra ten met een mens en niet met een computer Praten over je kwaal, over de behandeling, over de -vooruit gang van de genezing, over zo-maar, over menselijke din gen. Zelfs als je op een intensievc- care afdeling vastgeklonken ligt aan vele. ingewikkelde en ge heimzinnige apparten en je kunt met eens praten, dan nog, nee. jüist dan is dat menselijk con tact van ontzettend groot belang Die hand van de verpleegkundi ge die op je hoofd rust, die ca pabele hand die even een kussen rechttrekt, opdat je makkelijker ligt, de wetenschap dat er naast al die apparatuur een mens is die voor je zorgt Ernstige verbrandingen hebben meestal de zogenaamde verbran dingsziekte tot gevolg, waarbij vrijwel alle organen wórden aangetast. Niet zelden overlijdt het slachtoffer daaraan. Hoe ernstig en gecompliceerd een brandongeval ook kan zijn, de eerste hulpbehandeling is bij zonder eenvoudig water. Het verbrande lichaamsdeel moet worden afgekoeld en moet daar om minstens 5 minuten in koel water worden gehouden Onder de kraan, maar desnoods in de sloot. En, hoewel de actie erop gericht is om verbrandingen te voorko men, de meeste nadruk wordt toch gelegd op deze simpele be handeling. Omdat de vrees be staat dat te veelvuldig waar schuwen voor gevaarlijke zaken wel eens averechts zou kunnen werken. En vuur bestaat nu eenmaal, je moet ermee leren omgaan. In het mei-nummer van „Wij en onze kinderen" wordt een groot artikel aan brandongevallen ge wijd. In het blad wordt een speciaal ontworpen affiche in gesloten. Het is uiteraard de be doeling dat deze ergens in huis wordt opgehangen. Daarnaast wordt door „Wij en onze kinderen" deze affiche, met het begeleidende artikel, aan zo'n 25.000 belangrijke adressen gezonden. Zoals aan alle scho len. Verder is de affiche door iedereen gratis aan te vragen bij „Wij en onze kinderen", postbus 8030, Utrecht. Bovendien wordt er in samen werking tusen het blad en de Nederlandse Brandwondenstich ting een projectwedstrijd voor scholen uitgeschreven. Voor verdere informatie: mevr. Cock van Heijningen, Neder landse Brandwondenstichting, postbus 1015, Beverwijk, telefoon 02510 - 20237. Gemeentewerken heeft een nieuwe kaart vervaardigd van de wegen in onze gemeente op een schaal van 1 15000 Het is een duidelijke en overzichtelijke kaart geworden waarbij rekening is gehouden met de nieuwe we gen tot stand gekomenn in ver band met de ruilverkaveling, de gewijzigde hutsnummering en naamgeving van de wegen in het buitengebied en met de aan leg van de nieuwe provinciale weg S14 De kaart is ingedeeld in vakken en in een renvooi zijn de namen van de wegen opge nomen met de aanduiding in welk vak ze te vinden zijn. Een handig overzicht om wegwijs te worden in het buitengebied De kaart is tegen betaling van f7.75 verkrijgbaar op de gemeentese cretarie tafd Algemene Zaken). „Verpleging: brug tussen mens en techniek" is het motto van de „Dag van de Verpleging" Hoe waar is dat Alle tech nische vooruitgang van de we reld zal nooit die zorgende, die nende hand van de verpleegkun dige kunnen vervangen, wanneer je door je ziekte bent terugge worpen op jezelf, afhankelijk bent van anderen. In een wereld die bol staat van techniek, van onpersoonlnkheid en van een zaamheid. in een wereld waarin je zo vaak wordt behandeld alS een nummer, een ding. is het fijn om te weten dat er ménsen zijn, zorgende mensen, die je terzijde staan als je hulpbehoevend bent. die samen mens met je zijn. op een moment dat de techniek je dreigt te degraderen tot °en „ge val" Daaraan even denken, dat is de zin van de „Dag van de Ver pleging". En er als je jong bent dan ook even aan den ken wat een fijn en dankbaar beroep de verpleegkundige heeft Een beroep om oók te kiezen de ANWB organiseert op 14. 15, 21 en 22 mei a.s. de Voorster boswandeling vanuit Kragge nburg (Noordoost-Polder). Hoe wel de Noordoostpolder al meer dan dertig jaar geleden droog viel, is dit gebied voor veel Nederlanders nog wit op de kaart. Weinigen kennen dan,ook het fraaie Kuinderbos en nog minder hét iets kleinere Voor- sterbos. De ANWB heeft daarom in na uwe samenwerking met het Staatsbosbeheer een serie wan deltochten uitgezet om met de gevarieerdheid van het Voor- sterbos en de strakke lijnen van het landbouwgebied ron dom kennis te maken. Voor deze wandeling zijn er drie rou tes uitgezet van resp. 5 1/2, 11 1/2 en 19 km. lang. Het curieus „hoogtepunt" in de langste wandeling is het voor malige lichtbaken Oud- Kraggenburg, dat als een heu veltje uit de voormalige zeebo dem rijst. Mits aangelynd mogen honden meewandelen. Op dezelfde dagen organiseert de ANWB de „Nieuw en Oud Land" fietstocht vanuit Kraggenburg Voor deze fietstocht zijn er twee routes uitgezet De route door het nieuwe land is ca 30 km. en die door het oude land ca 40 km lang Deze beide routes zijn controle kan worden gebaseerd. „Wij willen koste wat het kost voorkomen dat een 17 jaar gele den door particulier initiatief ontwikkeld keuringssysteem, dat uniek is in de gemotoriseerde wereld en dat volgens ons de verkeersveiligheid bevordert, in het ongerede raakt door oorza ken die buiten onze beleidsin- vloed liggen", merkte de voor zitter van VVN op NOG GEEN WET In afwachting van wettelijk ver plichte keuringen besloot WN in het begin van de jaren 70 op verzoek van de overheid het door VVN samen met de BO- VAG opgezette systeem van vrij willige inspecties, die gekoppeld zijn aan de grote onderhouds beurt. niet uit te breiden, noch wat betreft het controlerend per soneel, noch wat betreft de deel nemende garagebedrijven. Gedacht werd toen. dat de ver plichte keuringen zo'n twee tot drie jaar op zich zouden laten wachten. „Het is nu zes jaar la ter, maar nog steeds is er geen sprake van een wet", zo zei de VVN-voorzitter. VORIG JAAR MEER SLACHTOFFERS Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt, dat anders dan in voorgaande jaren het aantal verkeersslachtoffers vorig jaar is gestegen. Bij ongevallen kwamen 2.440 mensen om het leven. Dat^ wa ren er 119 meer dan in 1975. Er werden 63 560 weggebruikers gewond, 3,581 meer dan in het voorgaande jaar Deze cijfers betreuren wij, zei voorzitter prof. ir. A Heetman van Veilig Verkeer Nederland in zijn jaarrede^ tijdens de ver enigings- en studiedag van VVN od 27 april in Apeldoorn. Hij wees er op, dat uit de cij fers met mag worden afgeleid dat het met de verkeersveilig heid weer de verkeerde kant op gaat. Voor een verantwoorde conclusie zijn gegevens over een langere periode nodig dan een jaar Wel is het zo. dat de cijfers over 1976 voor VVN aanleiding zijn ze zorgvuldig te analyseren. eventueel te combineren tot één lange route. De routes voeren door een weids landschap en door bossen over smalle vrijlig- gende fietspaden. Het beboste ex-eiland Schokland bijvoorbeeld vormt een fraai contrast met de polders Een ander deel van de routes voert over het „hoge land" rond Vollenhoven, waar beboste wal len de scheiding tussen de lan derijen markeren, en door het moeras- en plassengebied bij Giethoorn. De vertrekpost voor zowel de wandeling als de fietstocht is op beide weekeinden gevestigd in de kantine van recreatiecentrum ,.De Voorst", Voorsterbos te Kraggenburg. waar men op ge noemde dagen tussen 09.00 en 14.30 uur de routebeschrijvingen kan afhalen. Indien men de fietstocht op een huurfiets wil maken dan kan men deze telefonisch reserveren bij de firma'sHeuveling Zn. tel. 05270-2953; Nijensteen, tel. 05270-2726 De prijs voor deelname bedraagt voor Houders van het AN WN-Wandel en Fletsbewijs f0.75; ANWB- leden f2.50. Niet-leden f5.-. Kin deren tot 12 jaar (mits onder ge leide) gratis Per openbaar vervoer is het Voorsterbos met te bereiken. Veilig Verkeer Nederland is bij zonder verheugd dat minister dr. J. A. van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) in zijn wets ontwerp op het basisonderwijs het verkeersonderricht als een vas onderdeel van het lesroos ter noemt. „Ons pleidooi voor handhaving van verplichte verkeerslessen heeft zijn uitwerking niet ge mist", zei de voorzitter van Vei lig Verkeer Nederland, prof. A. Heetman op de verenigings. en studiedag van VVN in Apel doorn Hij memoreerde het felle verzet dat VVN destijds aantekende te gen het aanvankelijk voornemen van de bewindsman om het ver keer sonderwijs op de toekomsti ge basisschool niet meer uitdruk kelijk te noemen. De heer Heetman zei er het vol ste vertrouwen in te hebben dat het parlement te zijner tijd zich achter het ingediende voorstel van de minister zal scharen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17