Hockey- toernooi Verschaft inlichtingen Ruimtelijke Ordening Steeds meer mensen vragen periodiek medisch onderzoek Brnsselse prijsbeslissingen schieten tekort Gezellsgheidsrit bood Senk verzetj Hardenberg winnaar van de S.B.O.-cup Huisartsen bieden mogelijkheden Bijzondere objeetenbeurs te Arnhem OP KONINGINNEDAG Wijkvereniging „Holterhaar' organiseert Kinderkennis Sporthal ,,'t Mossink" week 30 april t.m. 6 mei HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 APRIL 1977 - PAGINA 9 Steeds meer Nederlanders worden periodiek op ziek- nso zyn deze kosten tot een ten en lichamelijke afwijkingen gecontroleerd. In de d"rde teruggebracht. Medisch meeste gevallen gaat het initiatief hiertoe uit van de ondera°el[ 's een zaak waarmee bedrijven waar zij werken en beperkt de keuring zich fm.*8» tot werknemers van veertig jaar en ouder. Soms heeft een mensenIevegn' welT L°i een uitgebreid onderzoek plaats, soms een zgn. deel onderzoek, gericht op de toestand van b.v. hart en longen. In het algemeen worden deze onderzoeken door de betrokkenen zeer op prijs gesteld. Men wil graag meer zekerheid over zijn gezondheidstoestand. Huisgenoten tonen zich vaak teleurgesteld dat zij niet bij zo'n bedrijfskeuring worden ingeschakeld. An deren, die van dergelijke onderzoeken horen, betreuren dat zij met voor zo'n gezondheidstest in aanmerking is er ook komen. Er blflkt behoefte te zgn aan mogelijkheden groter, °a^r aItad van vol. om zich periodiek medisch te laten onderzoeken. een mensenleven wel in geld mag worden uitgedrukt. Is het niet een groter goed om te kun nen spreken van de kwaliteit van het leven? De vraag naar gezondheidson derzoek zal zeker toenemen; in een land als Amerika is die ontwikkeling al veel verder dan bij ons. Het aanbod van keu- Sinds enkele jaren bestaat er een organisatie, die zich beijvert het periodiek gezondheidsonder zoek populair te maken en tege lijk de mogelijkheden hiervoor opent: de Nederlandse Stichting voor Gezondheidsonderzoek NSG. In deze stichting werkt een aantal huisartsen samen, die volgens een bepaalde systema tiek het gezondheidsonderzoek verrichten. Het gaat hier om een persoonlijk onderzoek door een huisarts, dat mede steunt op de gegevens van een uitgebreid la boratoriumonderzoek, een elektro-cardiogram en een door medische specialisten beoor deelde röntgenfoto van de borstkas. Bij vrouwen wordt bo vendien een uitstrijkje gemaakt. De capaciteit van deze ge zondheidsonderzoeken stijgt naarmate zich meer huisartsen bij het systeem aansluiten. Het laboratoriumonderzoek heeft in het algemeen in Utrecht plaats; voor het medisch onderzoek kan men kiezen uit een van de aan gesloten huisartsen uit de om geving of - ook dit is mogelijk - de voorkeur geven aan de eigen huisarts. Het onderzoek kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de NSG, Madoerastraat 53, Vlaardingen, tel. 010/34 54 53. Het is een service, die in prin cipe voor iedereen openstaat; de kosten bedragen ruim twee honderd gulden, maar één zie kenhuisdag kost méér... Een ziekenhuisdag die bij periodiek onderzoek wellicht kan worden voorkomen! Rode lampje gaat niet altijd branden... Het regelmatig onderzoeken van gezonde mensen is iets. waar we aan moeten wennen. De artsen trouwens ook, want leerlijk gezegd wordt hun oplei ding beheerst door ziektebestrij- jding. Onderricht en activiteit op preventief terrein biyven beperkt tot vaccinatie tegen diphterie, tetanus, polio en infectieziekten in het algemeen. De tbc-bestrjjding heeft aange toond hoe waardevol periodieke gezondheidscontrole kan zijn. Met vroegtijdige opsporing is deze eens zo gevreesde volks ziekte praktisch uitgebannen. Het ontdekken van diverse kan kersoorten in een vroegtijdig stadium heeft eveneens tallozen ihet leven gered Bepaalde artsengroepen zijn beroepshalve bezig met gezond heidsonderzoek, b.v. schoolart sen, verzekeringsartsen, bedrijf sartsen en sportartsen. Maar in het algemeen ziet de arts zich als iemand die er is om de mensen béter te maken en ook het publiek ziet hem zo Een van de doelstellingen van de Nederlandse Stichting voor Ge zondheidsonderzoek is het om buigen van die mentaliteit door te wijzen op het grote belang ;van de preventieve geneeskunde. Als er iets aan de auto man keert, gaat er meestal een rood lampje branden. Vele mensen denken dat als hun gezondheid stoestand achteruit gaat er ook zoiets als een rood lampje gaat branden in de vorm van pijn, doende niveau. Men ziet bij voorbeeld klinieken, waar een zuiver technisch onderzoek plaatsheeft en er geen persoon lijk contact met een onderzoek- duizeligheid, hartkloppingen of sarts is. De NSG hoopt dat deze iets dergelijks. Maar dat behoeft helemaal niet het geval te zijn! Iemand met een levensgevaar lijke tumor in een van zijn or ganen kan zich lichamelijk ge weldig goed voelen - tot het moment, waarop het te laat is... Overigens mag als bekend wor den verondersteld dat het met de gezondheid in het algemeen niet zo geweldig goed is. Tien procent van de werkende bevol king maakt aanspraak op een uitkering ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheid. In een rapport van bedrijfsartsen werd onlangs gesteld dat de helft van jeugdige sollicitanten bij de keu ring afwijkingen vertoonde. Ach, we weten het best: we leven verkeerd, we nemen te weinig beweging, we verpesten het mi lieu om onze welvaart op te stuwen en we eten en drinken uitsluitend de dingen die we lekker vinden zonder te beseffen of zij ons lichaam misschien kunnen schaden. Periodiek gezondheidsonder zoek is niet alleen nuttig omdat voorkomen altijd beter is dan genezen, maar ook dat wij door het periodieke contact met de arts over de toestand van ons lichaam geneigd zijn om beter voor dat lichaam te zorgen. Evenals de automobilist die pe riodiek zijn auto grondig laat keuren ook verder meer zorg aan zijn auto besteed dan de man die wel ziet hoever hij met z'n wagen komt... In de toekomst: „intern paspoort" Het zich laten onderzoeken door een arts. het nemen van röntgenfoto's, het consulteren van een hart- en een longarts en het doen uitvoeren van een uit gebreid laboratoriumonderzoek zou zeker zeshonderd gulden moeten kosten als men al deze onderdelen apart zou moeten betalen. In het systeem van de Op zondag 1 mei 1977 van 10 tot 17 uur houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" een ruilbeurs van uitsluitend bijzondere objekten in de con greszaal van Musis Sacrum, Velperplein te Arnhem (C), Er zullen 1001 bijzondere verzame- lobjekten aanwezig zijn Eierdop jes, deurknoppen, rywielbelas- tingplaatjes, trommels, emble men, curiosa, vingerhoeden, hoedespelden, wikkels enz enz. zullen van hand tot hand gaan. Het is de eerste keer in Neder land dat een dergelijke beurs wordt gehouden met meer dan 100 objecten Het dagelijks bestuur van bet Landbouwschap is diep teleurge steld over de door de EG-raad van landbouwministers vastge stelde landbouwprijzen. Hoewel met opluchting geconstateerd wordt, dat er eindelijk beslissin gen genomen zijn, blijft de prijs verhoging ver achter bij de voor stellen yan 't landbouw bedrijfs leven. Het Landbouwschap heeft, evenals het COPA, een gemid delde prijsverhoging van 7.4 pet. gevraagd, die voor de Nederland se landbouw minimaal noodza kelijk is. Het ontstane tekort tus i n i ."hans vastgestelde en d( i vraagde prijsverhoging beti.i'.i ni, dat de inkomens in de landbouw ontwikkeling in Nederland kan •worden voorkomen en dat de huisartsen tezamen de vraag naar periodiek onderzoek zullen opvangen. Een volgende stap kan zijn de invoering van een „intern pas poort", een boekje dat men al tijd bij zich draagt en waarin alle medische gegevens van de betrokkene staan vermeld. Let wel: niet alleen voor zieke mensen zijn die gegevens van belang, maar ook voor volko men gezonde mensen. Maar als zij zich onverhoopt onder me dische behandeling moeten stel len bij een andere arts dan de eigen huisarts dan kunnen die gegevens van onschatbare waarde zijn. J.l. zaterdag hebben twee schaak teams van de Scholengemeen schap Holten deelgenomen aan het schaaktoernooi georganiseerd door de Alexander Hegius Scho lengemeenschap te Deventer. Berry Beijer, Marcel ten Brumme- laar, Erik Gervedink Nijhuis, Jook Spijker en Lutz ten Zende - het eerste team - behaalden een fraai resultaat door achter het sterke eerste team van de Alex. Hegius Scholengemeenschap beslag te leggen op de tweede plaats. Profi ciat! Het tweede team eindigde op de zesde plaats. Doch de winst vooi dit team bestaat hieruit, dat deze jeugdige spelers voor het eerst wedstrijdervaring konden opdoen. Het gezelligheidsritje, dat de Supportersvereniging van de s.v. Holten de vorige week zaterdag avond organiseerde heeft geheel aan zijn doel beantwoord. De deelnemers vonden het een ple zierig verzetje. Met twintig auto's werd er aan deelgenomen. Bij de afwerking werden de bestuurs leden van de organiserende ver eniging geassisteerd door leden van de MAC De Holterberg. De tocht ging door verschillende delen van de gemeente. In de Heihuizen moesten de geblin- doekte mannen en vrouwtjes op de deel bij de familie E. Krik- kink over de planken rijden, waarvoor punten konden wor den behaald. Bij de fam. H. Eg berts in de Look moest op de tast geraden worden welke voor werpen men in handen had en werd de vraag gesteld, welk kle dingstuk man of vrouw bij het naar bed gaan het eerste uittrok. Bij Garage Schuppert werd een slalom langs bierflesjes gehou den en opdracht 4 bevatte stelt lopen en koekhappen bij de alom bekende „Boer Biet". En zo wa ren er nog enkele opdrachten te vervullen, voordat men op het punt van uitgang, het ontmoe tingscentrum Meermanskamp, te rugkeerde. Hier werden de deel nemers getest op een aantal te raden voorwerpen en het beant woorden van vragen, die tijdens de rit ook al speelden. De deelname was gratis, er werd een aantal consumpties be schikbaar gesteld en een aantal prijsjes, in de vorm van ge bruiksvoorwerpen uitgereikt. Aan het slot kon worden vastge steld, dat het gczelligheidsritje wel aan zijn doel had beant woord. De uitslag was als volgt: 1 en 2 ex aequo J. Warrink en H. Bek- kernens 61 pt.; 3 en 4 ex equo H. H. Pieters en Joop Nijland 59 pt.; 5 W. Reilink 56 pt.: 6 J. Belaman 55 pt.; 7 G. den Heijer 54 pt.; 8 en 9 ex aequo L. Meins- ma en J. Harbers 50 pt. De poe delprijs werd ten slotte behaald door J. Hobert, die 20 pt. scoor de. m IIIIIMMMIl I I I Nu het eindelijk echt voorjaar schijnt te worden, kan er weer op het land worden gewerkt. De wijkvereniging „Holterhaar" organiseert op Koninginnedag een grootse kinderkermis, welke ge- unJv.. zwaardere druk ko men te staan. Door het Land bouwschap wordt d:t tekort in 1977-1978 voor de Nederlandse landbouw geschat op minstens 300 miljoen gulden. Dit is aanleiding voor het Land bouwschap om bij de minister van Landbouw aan te dringen op aanvullende maatregelen, voor zover die passen in het Gemeen, schappelijk landbouwbeleid Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap denkt daarbij aan 'n compensatie via de BTW, zonder d3t hierdoor de kosten van le vensonderhoud stijgen Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft op woens dag 27 april een onderhoud ge had over de Brusselse besluiten met de minister van Landbouw De eindstrijd om de S.B.O.-Cup voor viertal len tussen Hardenberg en Boekelo had een enerver end verloop. De schakers uit Hardenberg die voor deze finale duidelijk fa voriet waren konden maar met moeite een verlenging forceren; na de „normale speeltijd" was de stand nog steeds gelijk: 2-2. Pas bij het, nu noodzakelijk geworden, snelschaken viel de be slissing ten gunste van Hardenberg, Boekelo ver loor het „vluggeren" met 3-1. De Boekeloërs toon den in deze wedstrijd aan niet voor niets naar de Overgangsklasse van de Schaakbond Overijssel te zijn gepromoveerd, en boden gelijkwaardige tegenstand. In de Eerste klasse werd de negende ronde gespeeld, daar de kampioen al bekend was, waren vooral de degradatieduels van belang. ENO uit Nyverdal ver sloeg Goor met 6-4 en kan nog hopen op behoud van het le klasse-schap. Voor ESGOO 3 is de kans op redding, ondanks de knappe overwinning van 51/2- 41/2 op Almelo 2, zo goed als nihil DE STAND: 1. en kampioen Boekelo. 9 gespeeld, 14 punten, 59 bordpunten.2 Borne 9-10 (461/2), 3 Almelo 2 9-9 (481/2), 4. Goor 9-9 (42), J jbNO 9-7 (391/2), 6. ESGOO 3 9-5 (341/2). In de Derde klasse A werden de laatste wedstrijden gespeeld. Kampioen Vroomshoop liet het er de laatste thuiswedstrijd le lijk bij zitten en verloor met 21/2-51/2 van Raalte. Bathmen legde op de tweede plaats be slag via een 3-5 triomf op Hol ten 2. Dalfsen werd een goede middenmoter door Hardenberg 3 met 6-2 te verslaan. Rijssen 2 kon zich niet van de voorlaat ste plaats verwijderen en ver loor thuis met 21/2-51/2 van ENO 2. DE EINDSTAND: 1. en kampi oen Vroomshoop 8-13 (-141/2), 2. Bathmen 8-12 (371/2), 3. Raalte 8-11 (40), 4. Hardenberg 3 8-9 (321/2), 5. Dalfsen 8-8 (301/2), 6. ENO 2 8-7 (30), 7. Het Zwarte Paard 2 8-6 (261/2), 8. Rijssen 2 8-4 (22), 9. Holten 2 8-2 (241/?,). In de Derde klasse C is Dr M. Euwe 2 met overmacht kampi oen geworden. In hun laatste wedstrijd versloegen de Ensch-e- deêrs Stork 2 met 7-1 en ver kregen zo maar liefst 5 punten meer dan nr. 2. ESGOO 5 bleef voorlaatste, ondanks de 41 2-31/2 overwinning op Winterswijk 2. Favorita 3 bezette een verdien stelijke derde plaats door Eiber gen met 41/2-31/2 te verslaan. DE EINDSTAND: 1 en kampi oen Dr M. Euwe 2 7-13 (341/2 2. Drienerlo 3 7-8 (33), 3 Favorita 3 7-8 (281/2), 4 Eibergen 7-8 (261/2), 5 Winterswijk 2 7-7 (31). 6 Haaksbergen 3 7-6 (241/2;. 7 ESGOO 5 7-4 (261/2), 8. Stork 2 7-2 (191/2). houden zal worden op het trap veldje aan de Houtweg- Kon.Wilhelminastraat. Belangrijkste attrakties zijn een echte draaimolen, diverse flipper kasten en stalletjes met vele be hendigheidsspelletjes. Verder een rad van avontuur met uitr en aan springende lampjes voor welke at- traktie, net als bij een echte kermis, een kleine vergoeding zal worden gevraagd, teneinde de onkosten van de gehele organisatie te dek ken. De kermis is toegankelijk voor alle kinderen uit Holten. Gehoopt wordt op de komst van vele kinderen. Deze kermis is geopend van elf uur 's morgens tot ca. zes uur 's avonds. Voor de derde maal organi seert de Hockey Club Holten het z.g. „Wilde Zwijnen Toer nooi" met als inzet de „Hein Dieben,wisselbeker. Dit toer nooi heeft van begin af aan het karakter gehad van een mixed toernooi, ieder elftal is dus sa mengesteld uit zewel dames als heren. Zoals gebruikelijk zijn ook nu weer clubs uitgenodigd waar mede de Hockey Club Holten goede en prettige kontakten heeft opgebouwd. Dit jaar zullen hockeyclubs uit Deventer, Doe- tinchem, Enschede, Hengelo, Hardenberg, Lochem en Rotter dam (Victoria) van de partij zijn. Het toernooi vindt plaats op za terdag 30 april van 12.00 - 16.15 uur en op zondag 1 mei van 13.15 - 16.15 uur, waarna om 17.00 uur de prysuitryking zal plaatsvinden. De Hockey Club Holten hoopt dat vele Holtenarten dit jaar kennis willen komen maken met een tak van veldsport, waaraan jong en oud, man en vrouw kunnen deelnemen. Zaterdag zal de hockeyclub trachten de ge luidshinderwet in ere te houden. Dezer dagen is verschenen het eerste nummer van het mede delingenblad PKB over de maand april, van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, bevattende berichten over planologische kernbeslissingen. Dat zijn beslis singen van de rijksoverheid over de hoofdlijnen en beginselen yan het ruimtelijk beleid; het beleid inzake de verdeling en inrichting van de ruimte in ons land. Het is de bedoeling om hen die daarvoor belangstelling heb ben, van tijd tot tijd op de hoogte te brengen van de stand van zaken rond de verschillende planologische kernbeslis singen (PKB's), die in voorbereiding zijn of al in de fase van uitvoering verkeren. Maandag: 19.00 - 21.00: Sanderink (zaalvoetbal) 21.00 - 22. 00: Lohuis (zaalvoetbal 1,22.00 - 23.00: H Warrink (zaalvoetbal). Dinsdag: 18.30 - 22.30: Volleybalver Mintonette Woensdag: 19.00 - 20.00: Schwarte (zaalvoetbal), 20.00 - 23.00: badminton club Holten Donderdag: 19.00 - 21.00: Sanderink (zaalvoetbal). 21.00 - 23.00: H warrink (zaalvoetbal) Vrijdag: 18.00 - 19.00: majorettes H.M V Veel mensen die ooit met een PKB te maken hadden of zullen krijgen, willen weten hoe de stand van zaken is Insprekers zijn met name ge ïnteresseerd in de wijze waarop hun meningsuitingen zijn ver werkt en de uiteindelijke rege- nngsbeslissing hebben beïnvloed. Provincie- en gemeentebestuur ders die bij de vaststelling van streek-, structuur- en bestem mingsplannen met PKB's reke ning dienen te houden, stellen eveneens belang in de voortgang van zaken. Immers de PKB's nemen in de totale besluitvor ming op het gebied van de ruim telijke ordening een centrale plaats in. Ook voor die burgers die zich op plaatselijke of regionaal ni veau met ruimtelijke ordening bezighouden denk bijv. aan het streekplan IJsselvallcl is liet belangrijk te weten, welke hoofdlijnen van beleid in de eigen omgeving een rol spelen. In dit eerste nummer wordt o.a. gesproken over de procedure van de planologische kernbeslissing, het ABCD van de verstedelij- kingsr jtn beleidsvoornemens die g t;.gekomen zijn over de lande ïjke gebieden vragen over de Derde Nota over de Ruimte lijke Ordening en nog tal van andere zaken. Minister Gruijters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning zegt in zijn voorwoord bij dit eerste nummer, dat inspraak een betrekkelijk jong verschijn sel is Men zag het opkomen in de veelbewogen zestiger jaren. Die ontwikkeling vond toen plaats op uiteenlopend gebied. In het bedrijfsleven bijvoorheeld, in het onderwijs en het leger. In de sfeer van het openbaar be stuur kreeg inspraak vooral be tekenis op het gebied van de ruimtelijke ordening. Dat is niet 7.0 vreemd, want juist bij de ver deling en inrichting van de ruimte worden beslissingen ge nomen, die de leefomstandighe den van zeer veel mensen direct raken De bewindsman gelooft niet dat inspraak, zoals men wel eens hoort beweren, zijn langste tijd heeft gehad Wel beseft hij dat de aanvankelijk hooggestem de verwachtingen omtrent in spraak, in het algemeen wat zijn gematigd Men is door ervaring wijs geworden. Bestuurders heb ben in het verleden wel eens meer beloofd dan waar gemaakt kon worden. Overigens is de procedure van de planologische kernbeslissin gen geen uitvinding van minister Gruijters, maar van zijn voor ganger minister Udink, die daar over in 1972 een nota heeft ge publiceerd. Hij schreef daarin o m.: „De regering acht het van grote betekenis dat beslissingen die van invloed zijn op de ruim telijke structuur en de kwaliteit van de omgeving van de mens, niet worden genomen zonder dat een ieder wiens leefomgeving daarbij in het geding is, zijn aandeel heeft kunnen hebben in de gedachtenvorming." Minister Gruijters werkt mo menteel aan een wettelijke rege ling van de PKB's. Deze regeling moet worden opgenomen in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. PKB is een uitgave, die 3 a 4 keer per jaar verschijnt, van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Cen trale Afdeling Voorlichting en Externe Betrekkingen, Van Al- kemadelaan 85 te 's-Gravenhage.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9