auto 50ste verjaardag aktueel allerlei auto-test Fiat 124 rij-impressie Alfa Alfetta i Reliant opnieuw winnaar - De besturing ging vrij zwaar en niet erg precies. In het midden was een leemte merk baar, die veel corrigeren nood zakelijk maakte. Daarbij dient- nog opgemerkt te worden dat het stuurwiel vrij hoog zit en in wezen, met het vorige nog voor ogen, het berijden niet optimaal aangenaam maakte. Met bijna 3 omwentelingen wel erg direct. Iets minder direct, maar wel precieser zou het stuurcomfort positiever maken. De remmen, rondom schijf remmen en geassisteerd door een effectief werkende bekrach tiging, verdienden veel lof. Twee gescheiden circuits bren gen de nodige zekerheid mocht er eens een rem uitvallen. niet optimaal Het opgegeven motorvermo gen van 65 din pk., hetgeen voor een 1200 cc-er behoorlijk is, stelde in wezen wat teleur. We geloven dat door een niet optimale carburator-afstelling van het bereden exemplaar de berijder niet helemaal aan z'n trekken kwam. Bij het wegrij den en overnemen, wanneer opwaarts geschakeld werd, nam de motor niet vlot op. Bij ver doortrekken om toch be hoorlijk de gang er in te hou den hadden we qua gehoor het idee dat de motor er moeite mee had. Van 0 tot 80 km. no teerden we een tijd van 13 sec. en van 80 tot 100 ruim 7 sec. Met volle bezetting lag deze laatste tijd duidelijk ongunsti ger, waaruit blijkt dat de mo tor veel werk moet verrichten om tot acceptabele prestaties te komen. Eén dubbele carbu- I rateur zorgde voor het mengsel van benzine en lucht. De mo torconstructie is conventioneel en gezien de vele jaren waarin de motor al gebouwd wordt, zeker goed voor een lange le vensduur. 's Morgens wilde de motor niet snel aanslaan. Meerdere keren diende de sleu tel in start-positie gebracht te worden om de motor goed aan het lopen te krijgen. Ook duurde het lang voordat deze goed rond draaide, hetgeen vooral bij overschakelen merk baar was. De choke zit op een onhandige plaats, die met vei ligheidsriemen om, moeilijk be reikbaar was. Het verbruik schommelde tussen de 1 op 10 en 1 op 12. By 110 km. snel heid maakten we een gemid delde van 1 op 11. De schakeling deed wat ha kerig aan, echter de synchroni sering was optimaal. De forse pook die goed onder handbe reik lag, liet tijdens het scha kelen merken dat de versnel lingen bewust ingeschakeld dienden te worden. strak koetswerk Het model van de 124 past nog heel goed in de huidige tendenzen, die ruime en uiter lijk compacte carrosserieën richting geven. Natuurlijk wordt er gestroomlijnd om steeds weer iets nieuws en iets beters te bewerkstelligen. De vier portieren laten gemakke lijk in- en uitstappen toe. De uiterlijke afmetingen van ruim 4 meter kwalificeren deze auto als een handbare propositie. Een grote kofferruimte met een geheel vlakke laadvloer laat een ruime hoeveelheid koffers en tassen herbergen. Voor ge zinsgebruik en voor de verte genwoordiger met veel bagage een goede aanbieding. Het voorfront is zeer strak gesti leerd, hetgeen bewerkstelligd wordt door de rechthoekige koplampen. De ruim bemeten achterlichten lopen door tot in de zijflanken van de achters patborden, waardoor de knip perlichten ook aan de zijkan ten te zien zijn. De benzine tank is tegen het rechterach- terspatbord geplaatst - een uitvoering die bij meer merken toegepast wordt - hetgeen ech ter een niet ongevaarlijke plaats is. ter vergelijking Omdat de Lada eveneens in een 1200 versie gebracht wordt en de prijs van beide auto's niet zo veel verschilt hebben we ook deze in dezelfde testperiode bereden. Er zijn weinig we zenlijke verschillen, met dien verstande echter dat de 1200 Lada wat prettiger op het gaspedaal reageerde. De uitvoering van beide auto's is t.a.v. het interieur niet erg verschillend. Uiter lijk is het onderscheid gro ter. De Lada heeft geen rembekrachtiger en remt daardoor veel zwaarder. De uitvoering aan de buiten kant is zo goed als identiek aan de destijds uit Italië komende 124. De Lada is voorzien van diagonaalban den en de Fiat is geschoeid met radiaals. Dat is van invloed op het weggedrag. Radiaalbanden bieden meerdere voordelen. Zelf-service bij benzinesta tions neemt hand over hand toe. Op 26 april j.l. werd in Rotterdam het 100ste electro- nische self-service station van Shell-Nederland geopend. Twee jaar geleden werd het lste station van dit type ge opend aan de rijksweg Rotterdam-Den Haag. behoorlijk comfort Voor 4 inzittenden biedt de 124 veel plaats en zeer behoor lek comfort. Vooral voorin is veel ruimte en geven de in vele standen verstelbare stoe len een goede zit met veel steun. De stand tot de pedalen is goed, waarbij we vonden dat het gaspedaal en de rem te dicht op elkaar zaten. Het dashbord is eenvoudig van sti lering en uitvoering maar met een duidelijke informatie. In veel auto's ontbreekt nog een dagteller en dat was ook in deze auto het geval. Wat aan de carrosserie bij het linker portier erg opviel was een sto rend windgeruis. We hebben getracht het te verhelpen maar dat was niet één, twee, drie verholpen. Evenals het start probleem zullen we het maar een exemplarische fout noe men. De verwarming deed het uit stekend en een2-standen venti lator stuwde heel wat lucht in het interieur. Jammer was dat op het dashboard geen indica tie te vinden was op welke stand nu warme of koude lucht toegevoerd werd. Dit gold ook voor de voorruit. De handle om het interieur meer of minder lucht toe te voeren zat moeilijk bereikbaar. eindoordeel In 1966 stond de 124 te pronken met de titel „Auto van het Jaar". Dat was een bijzonder belangrijk gebeuren, niet alleen uit oogpunt van publiciteit, maar ook omdat zo'n uitverkorene belangrijk nieuws in techniek en uiterlijk bracht. Nu elf jaar later is het model nog steeds in produktie, wel gevolgd door nieuwe ty pen die op vele punten mooier, moderner en prettiger rijden. Wanneer men een auto van de produktie-band afvoert en een nevenbedrijf in een ander land gaat door met het produceren dan kan een auto - in dit geval de 124 - relatief goedkoop gemaakt worden. Dat is qua prijs-aspect een niet te verwaarlozen factor. Stelt men geen directe eisen aan de laatste snufjes op mo degebied t.a.v. stylering en techniek, dan is de prijsbe wuste koper heel goed uit met een dergelijke auto. Op de Seat hadden we wel wat aanmerkingen, die vooral het bedieningsgemak duidelijk ne gatief beinvloedden. Porsche heeft in Oostenrijk in opdracht van de staaton- derneming OIAG te Wenen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor een Oos tenrijkse automobielfabriek. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat er plaats is voor een eigen nationale automobielin dustrie. Gedacht wordt aan een auto in de middenklasse met een 2-liter motor. In de sector motorrijtuige nverzekering zijn er jaarlijks 800 a 900.000 schadegevallen. De schadelast bedraagt ge middeld meer dan een miljard gulden per jaar. Ieder jaar is de schadelast stijgende.) Van het totaal aantal schadegeval len dat de motorrijtuigverze keraars per jaar behandelen, heeft 10% betrekking op geval len met dood of lichamelijk letsel en 90% op materiële schades. Alfetta 2000, dat is de type benaming voor Alfa's nieuwste ontwikkeling. De Alfetta, vroeger de naam-aanduiding voor een Alfa Grand-Prix race-auto wordt nu gebruikt voor de 1600, de 1800 en de 2 liter modellen van een modern geconstrueerde vierdeurs- sedan. De 1800 was de eerste uitvoe ring, de 1600 volgde nog niet zo lang geleden en recentelijk werd daar de 2000 aan toege voegd. Uiterlijk onderscheiden deze 3 zich door direct in het oog lopende verschillen van het front. De 1600 heeft 2 kop lampen, de 1800 vier en de 2000 heeft rechthoekige lam pen. Met het verschijnen van de Alfetta 2000 is de range se dans voorlopig afgerond. Bin nen niet al te lange tijd wordt de lijn naar boven uitgebreid met een 6-cilinder. sublieme kwaliteiten De introductie van deze bij zonder fijne loot aan de Alfa stam vond plaats in Zuid- Limburg, dc Belgische Arden nen en een stuk Duitse Auto bahn. Allemaal weg-facetten waarop juist deze auto zo vol komen tot z'n recht komt. Bochten rijden, korte hairpins en- lange snelle, klimmen door heuvelachtig gebied en snel njden op autowegen. Geheel volgens het patroon waarin een Alfa uitermate goed te beoordelen is. De Alfetta is heel licht on- derstuurd, bijna tegen het neu trale aan. Dit is mede bereikt door de gewichtverdeling op timaal uit te nutten. De ver snellingsbak is tegen het diffe rentieel aangebouwd, hetgeen de motor- en aandrijftechniek in 2 bijna even zware delen splitst. De bekende Alfa motor met twee bovenliggende nokken as sen en voor de benzine luchttoevoer voorzien van 2 dubbele carburators levert vol gens fabrieksspecificatie 122 din. pk. Dat het accelereren tot 100 km. per uur ruim 10 sec. vergt is een zeer goede tijd. Vooral ook in de lage toeren-regionen is de trek kracht opmerkelijk goed. De vierde versnelling is bij lage snelheid heel best bruikbaar. uitstekende zit De besturing is precies, vrij direct en niet al te zwaar. Ook een Alfa-aspect dat vele jaren geleden al tot één van die Alfa-exclusiviteiten behoorde. De zit achter het 3-spakige met kunstleer beklede stuur is uitstekend. Verstelbaar in de hoogte kan iedere berijder de juiste positie kiezen. Verder is het hele instrumentarium in een aparte console voor de be stuurder goed afleesbaar. Zes instrumenten en een aantal controle lampjes verstrekken een uitgebreide informatie over het wel en wee van vele tech nische zaken. De vering is strak en goed gedempt. Wielophanging en Het Zweedse bedrijf met de latynse naam Volvo (ik rol) viert dit jaar haar vijftigste verjaardag, om precies te zijn was dit op 14 april j.l. Gedu rende de laatste halve eeuw heeft de onderneming zich ontwikkeld van een kleine werkplaats tot de grootste industriële onderneming in Zweden. De geschiedenis van Volvo is het boeiende verhaal van een kleine werkplaats in Go- tenburg die onder bekwame leiding van twee man uit groeide tot een onderneming met meer dan honderd ver schillende produkten, 62.500 werknemers en een omzet van ongeveer tien miljard gulden per jaar. remmen staan technisch op een hoog peil, waarbij vooral de achterwielophanging vol gens het Dion-principe veel bijdraagt tot het optimale weg- liggingspa troon. Het koetswerk is op een aantal punten wat geretou cheerd. Vooral het voorfront met de rechthoekige koplam pen maakt deze Alfa anders. Vier inzittenden hebben com-i fortabel plaats en in de ruime kofferbak kan alle bagage mee die op reis noodzakelijk kan zijn. In deze klasse van de 2 liter modellen moet de Alfa het opnemen tegen de Fiat 132 in z'n nieuwste gedaante, de BMW 520 en de audi 100, wanneer men de 4 deurs uit voeringen als basis neemt. Vooral het zeer sportieve weggedrag zal één van de be langrijkste overwegingen zijn, wanneer de gegadigde met dit aspect voor ogen z'n keus gaat bepalen. Volvo is een bedrijf dat ei gendom is van 120.000 aan deelhouders, een tamelijk unieke spreiding van kapitaal in de hedendaagse Europese automobielindustrie. Top kwaliteit, geleverd en verbeterd gedurende de laat ste 50 jaar, zal ook het uit gangspunt blijven voor de toekomst. Om het 50-jarig jubileum te onderstrepen zal Volvo dit jaar een gelimiteerde serie van een speciale jubileu mauto bouwen. Het wordt een Volvo 244 DL in de kleur silver metallic, met blauwe pluche beklediny en een spe ciaal embleem op de grille en op het dashboard. Spanjaarden en Russen zijn in grote aantallen nog dage lijks bezig de 124 te fabrice ren. Heet de Spaanse uitvoe ring Seat en de Russische La da, in grondprincipe is het de Fiat 124 die de basis vormt voor deze twee op een aantal punten verschillende automo bielen. Voor de test reden we de Seat 124. Ter vergelijking hebben we de Lada 1200 ook onder de loupe genomen, om te kijken waarop beide uit voeringen nu verschillen. In de prijscourant staat de Seat op dit moment voor f 10.942,- incl. BTW geprijsd en de Lada op f 10.795,-. De buitenstaander zal zich af kunnen vragen of het nu een Fiat of een Seat is. Op het kofferdeksel prijkt keurig de Fiatnaam en ook de wiel doppen zijn met de Fiat naam gesierd. Het stuurwiel en het voorfront verraden de Seat afkomst. Nu blijkt dat voor de Nederlandse markt de Fiat benaming is gekozen. Deze schijnt wat beter aan te slaan. Een auto met 2 merknamen zijn we nog niet eerder tegen gekomen. positief wegkarakter De FiatrSeat is duidelijk on- derstuurd. Bij meer vermogen kan het naar neutraal over gaan, wanneer dit in snel ge nomen bochten benut wordt. De D-Specia! heeft 10 pk. meer en is dus sportiever. De voor wielophanging bestaat uit draagarmen, waarbij de vering verzorgd wordt door schroefve- ren. Achter ook schroefveren met een starre as, die d.m.v. re actie-armen in de lengterich ting met de carrosserie ver bonden is. Telescopische schokbrekers dempen de veer- bewegingen zeer goed. Het Vauxhall-programma heeft een niet onbelangrijke uitbreiding ondergaan, doordat 2 Opel „best-sellers" in een Vauxhal! werden omgetoverd. Nou gaat toveren wel wat ver, want de beide Engelse model len hebben veel gemeen met de Duitse uitvoeringen, en de motoren echter zijn van Britse origine en het voorfront is vooral bij de Cavalier sedan geheel anders dan bij de Ascona. De Manta en de ge lijke Cavalier versie hebben alleen als onderscheidt in het voorfront de gleuven en de naamsaanduiding. De Engelse tak van 's we relds grootste automobielcon- cem heeft nu weer de beschik king over een vry complete range modellen. De Chevettes, de Cavalier en de VX. De Viva zit er midden tussen, maar het lijkt ons dat deze wel eens aan de laatste ronde bezig kan zijn Vauxhall levert nu liefst 18 uitvoeringen met één en de- De Reliant Kitten heeft op nieuw bewezen 's werelds zuin igste auto (met benzinemotor) te zijn door het winnen van zijn klasse in de zware „Total Economy Drive". zelfde 1256 cc. motor die 59 -pk. vermogen heeft. Op dit moment vult de Cavalier de ruimte tussen Viva en de VX Op de weg zijn de gedragin gen ongeveer gelijk aan de Ascona, De Cavalier is 13 cm. langer en een fractie breder. Dit is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de vormgeving. De auto ligt goed op de weg. stuurt prettig en accelereert vrij pittig. Van 0 tot 80 km. noteerden we ruim 11 sec, hetgeen iets sneller kan wan neer de auto geheel ingereden is. Het wegliggingskarakter is wat onderstuurd, hetgeen posi tief is voor de rechtuitstabili- teit. Op hogere snelheid is zy- windgevoellgheid een niet te verwaarlozen factor. De bestu ring is vanwege de tandheuge lconstructie precies en direct Het interièur is vrijwel iden tiek met de Opel. De ruimte is gelijk en instrumentarium en aankleding kennen nauwelijks I verschillen. De sedans zijn le verbaar in 2- en 4-deurs versie. De coupé uitsluitend als GL. Met deze zeer zeker aantrek kelijke uitbreiding in een veel gevraagde klasse komt Vaux hall weer meer in de belang stelling te staan. Uit eigen ontwerpstudio's is in weze ja ren lang heel weinig nieuws gekomen. Dat kan een fabriek met een reputatie natuurlijk niet op zich laten zitten, want dan verdwijnt het vertrouwen. Dat GM enkele succesvolle Opel modellen met het Vaux hall embleem siert kan het merk ten goede komen Dat blijkt ook wel uit de sterk ge stegen vraag in Engeland. Dat de continentale Vauxhall dea lers daarvan profijt hebben, omdat ze een breder assorti ment aan kunnen bieden is een belangrijke zaak. niet in het minst voor de automobi list De goedkoopste uitvoering staat geprijsd voor f 14 608 en de coupé voor f 18.302,— De „Total Economy Drive" is een 1600 km lange rit onder normale verkeersomstandighe den en wordt elk jaar gehou den. Het doel hiervan is om te bewijzen dat een goed onder houden auto met de juiste brandstof en een voorzichtige rijstijl, zeer zuinig kan rijden. In elke auto is er een be stuurder en navigator plus een onafhankelijke official om er op toe te zien dat alles eerlijk verloopt. Deze officials wisselen bij elke controle van de auto. Dit betekent een herhaling van de overwinning van 1976 en tevens een verbetering van de verbruikscijfers. In 1976 was het 1 op 18,4 dit jaar ondanks sneeuwstormen in het tweede gedeelte van de route was het resultaat 1 op 20,25. De resul taten van de resterende deel nemers in de klasse waren: 2e mini 1000 1 op 18,65, 3e VW Polo 1 op 16,19, 4e Ford Fiesta 1 op 15,66, 5e Renault 5TL lop 15,55.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15