Plaats en zorg voor de fiets gevraagd Geef elkaar de ruimte KOOKKIIST A B C FOTO- STRIP- VER- HAAL MINS ERGE! JE NIET I HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 APRIL 1977 - PAGINA 11 De Nederlanders beschikken gezamenlijk over ruim 8,5 miljoen fietsen. Jaarlijks worden in ons land meer dan een miljoen nieuwe fietsen verkocht. Cijfers die er niet om liegen. Is er voldoende plaats voor al die fietsen? Door het gestaag groeien van het aantal kilometers fietspad en door het instellen van speciale fietsroutes, valt dat best mee. De fiets neemt zo weinig ruimte in beslag dat de te verwachten groei van het aantal fiet sen zeker geen onoplosbare problemen met zich meeb rengt. Waar de gebruikers van de fiets wel mee zitten, is dat er nog onvoldoende voorzieningen zijn getroffen om de fiets op verantwoorde wijze te kunnen stallen en parkeren. Tot de opvoeding van het kind behoort ook het met zorg omgaan met z'n fiets. Het gevolg is een fietsenchaos in vele straten, vooral bij win kels en bij veel publiek aan trekkende openbare gebouwen. Gaat u bijvoorbeeld maar eens kijken bij bibliotheken, bij uni versiteitsgebouwen, bij stations, bij overheidskantoren, bij bio scopen, bij sportvelden etc. Vaak ontbreken voorzieningen om een fiets te parkeren of te stallen geheel, of zijn de voor zieningen zeer onvoldoende. Dat het stelen en beschadigen van fietsen hierdoor in de hand wordt gewerkt is natuurlijk wel duidelijk. Bewaakte, ruim ge spreide en rendabel exploiteer- bare fietsenstallingen zijn uiterst noodzakelijk evenals verant woorde fietsparkeerplaatsen. De plaatselijke overheden zullen op dit punt krachtig moeten ingrij pen en een duidelijk beleid moeten gaan voeren. De overheid loopt achter Maar de overheid houdt onvol doende rekening met het toe nemende gebruik van de fiets. Er zijn de laatste tijd in ver schillende gemeenten maatrege len genomen om het aantal fiet sparkeerplaatsen uit te breiden, maar de omvang is vaak niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Uit een recent onderzoek is gebleken dat in slechts 27% van de Nederlandse gemeente speciale fietsenstallin gen aanwezig zijn bij belangrijke bus- en tramhaltes. Van ge meenten met minder dan vijf tigduizend inwoners heeft slechts 15% deze voorzieningen. Om het gebruik van het open baar vervoer te bevorderen, is het in de eerste plaats nodig (en daar wordt weinig over gespro ken) dat er goede parkeer- en stallingsvoorzieningen op dit punt komen. Ook het verant woord stallen van een fiets in of bij eigen woning blijkt in veel gevallen problemen te geven. In het onlangs in Katernen 2000 gepubliceerde Beleidsplan Lang zaam Verkeer wordt terecht de eis gesteld dat het scheppen van fietsparkeerruimte als on derdeel moet worden gezien van een stadsvernieuwingsbeleid. „Bij alle publiek aantrekkende gebouwen" aldus dit beleidsplan „moet voldoende stallingsmoge lijkheid aanwezig zijn De stal lingen moeten nabij de ingang van de gebouwen gesitueerd zijn en er moet voldoende sociale controle zijn om diefstal en be schadiging te voorkomen. Grote winkels en kantoren moeten (wettelijk of bij verordening) verplicht worden voor voldoende stalling te zorgen". Alegemeen belang Goede voorzieningen voor het stallen en parkeren van fietsen is een zaak van algemeen be lang. Dat dit voor fietsers van betekenis is, behoeft geen be toog. Ook de automobilist en de voetganger hebben er belang bij. Automobilisten worden gehin derd door her en der geplaatste fietsen, voetgangers ondervinden last van fietsen die op trottoirs worden geplaatst waardoor deze voetgangersruimte vaak onbe gaanbaar wordt In stadswijken zijn buurtbewoners dan ook in actie gekomen en zij zijn gaan ijveren voor het plaatsen van fietsenrekken als oplossing voor het beter begaanbaar maken van trottoirs. Het scheppen van parkeerplaat sen voor fietsen zal in de meeste gevallen verhoudingsge wijs geen kostbare zaak zijn. Klemmen, rekken en parkeerte- gels zijn eenvoudige en goed kope hulpmiddelen en leggen weinig beslag op de beschikbare ruimte, zeker als er rekening mee wordt gehouden dat bij voldoende en verantwoorde par keergelegenheid het willekeurig parkeren verboden kan worden. Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in, waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garm en met blancheren. Wat is het verschil tussen bakken en bra den en wat is een roux? Hebt u wel eens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort termen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC, dat elke maand verschijnt. De re cepten maken het u verder dui delijk. Caisse is een geplooid bakje van b.v papier Het wordt gebruikt om o.a gebakjes en bonbons in te serveren en om cakejes in te bakken. Canapé is een, in een mooie vorm gesneden, dun sneetje ge roosterd brood. Op canapé's worden hartige hapjes geser veerd bv tijdens het borre luurtje óf als onderdeel van een hors d'ceuvre. Canneleren is het inkerven of uitsnijden van voedingsmiddelen (bv schijfjes citroen, halve to maten) om te versieren. Worden de ingrediënten nog bewerkt, b.v gebakken of gekookt, dan worden ze rauw gecanneleerd. Voorbeelden hiervan zijn: cham pignons, worteltjes. Caquelon is een vuurvaste, aar dewerk schotel, meestal met een steel Hij kan worden gebruikt voor allerlei ovenschotels, maar ook voor kaasfondue. De roestvrij stalen of geëmail leerd gietijzeren pannetjes voor vleesfondue worden ook wel ca quelon genoemd. Casserole is een braadpan met een passend deksel. Stoofscho tels worden bij voorkeur in cas seroles gemaakt. Chateuabriand is een biefstuk van de haas van ca 250 gr., be doeld voor 2 personen. Chaudfroids zijn koude hapjes. Ze bestaan uit stukjes vlees, vis, gevogelte of eieren, die worden bedekt met saus en daarna met aspec Chaudfroids kunnen een onderdeel zijn van een koud buffet of een hors d'oeuvre. Confijten is het conserveren van meestal hele vruchten, door ze te doordrenken met suikersi roop Deze siroop wordt steeds verder ingedikt, zodat de suiker concentratie steeds hoger wordt. Belangrijk is ook zo'n mogelijk heid te kiezen of naar een aan passing te streven waarbij de fiets - om diefstal te voorkomen - tevens makkelijk aan het par- keerhulpmiddel kan worden be vestigd door middel van een kabelslot. Liefst ook per fietsza- del een klein regendakje, indien het niet mogelijk is het hele complex te overkappen. Fiets- rekken moeten zo worden ge plaatst dat zij tegen aanrijdin gen worden beschermd; zij kun nen vaak goed geconbineerd worden met bloembakken, bank jes e.d. Gevulde rekken met fietsen ge ven een duidelijk beeld welk een belangrijke plaats de fiets in onze samenleving inneemt. Geconfijt zijn b.v. gemberbolle tjes. bigarreaux, Turks fruit. Consomme is een heldere krach tige vleesbouillon. Crème is een gebonden soep. in de bakkerij is het een romige vla Cordon bleu is de betiteling voor een zeer bekwame kokkin. De toevoeging van „cordon bleu" aan een gerecht duidt op een vulling van ham en kaas b.v.: Kipfilet „Cordon bleu" 4 kipfilets a 100 gr., 4 plakken magere ham. 4 plakken belegen Edammer kaas, 1 ei, paneer meel, 40 gr. boter of margarine, 1 citroen, 4 houten prikkers. Snijd de kipfilets aan één kant open. Rol elk plakje ham op met een plak kaas. Bestrijk de binnenkant van de kipfilets met wat losgeklopt ei en leg elk rol letje in een kipfilet. Steek de fi lets dicht met een houten prik ker. Haal ze door losgeklopt ei en paneermeel. Bak de filets gaar en bruin in de hete boter of margarine op een niet te hoog vuur in ca. 10 minuten aan beide zijden. Gar neer elke Gordon bleu met een De fiets heeft leefruimte nodig Om de fiets optimaal te kunnen gebruiken, heeft de fiets ook leefruimte nodig. Dat het opti maal gebruik van de fiets moet worden bevorderd, behoeft nau welijks betoog. Niet alleen om dat fietsen gezond is en de fiets een milieuvriendelijk vervoer middel is, maar ook omdat de fiets een duidelijke bijdrage le vert voor het oplossen van verkeers- en autoparkeerproble men. Dat de fiets leefruimte no dig heeft, dat er voorzieningen voor de fiets moeten worden ge troffen, wordt nog onvoldoende erkend en ingezien, zeker waar dit stallen en parkeren betreft. schijtje citroen. Geef er bloem kool bij en gepofte aardappelen. Cassoulet (Frans streekgerecht) 400 gr. varkenskrabjes, 200 gr. verse worst, 2 eetlepels boter of margarine, 1 flinke ui. 200 gr. wortelen, 1 teentje knoflook, 2 tomaten, 1 kruidenbuiltje, 1/2 1 blik witte bonen, zout, peper. Bak de varkenskrabjes en de in dikke stukken gesneden worst in de hete boter of margarine bruin Doe de schoongemaakte en kleingesneden ui en wortelen erbij. Bak de ui, wortelen en geperste knoflook even mee. Voeg de kleingesneden tomaten, het kruidenbuiltje en de inhoud van het blik witte bonen toe en stoof de schotel ca. 30 minuten zachtjes door. Maak het gerecht op smaak met peper en zout. Wie veel belangstelling heeft voor keukentermen en zich er nog meer in wil verdiepen, vindt nog meer in: 0 Universum's Culinair Vademe cum, uitgegeven door N V. Uni versum, Amsterdam. Het keukenwoordenboek door Paul Fagel e a., uitgegeven door Erven Thomas Rap, Amsterdam. Culinaire Encyclopedie, uitge geven door Elsevier Er zyn ook buiten de bebouwde kom een paar wryfpunten tussen de bestuurders van vrachtwa gens en van personenauto's. Na tuurlijk is het irritant voor de vrachtwagenchauffeur als hy steeds maar weer met lichten knipperende automobilisten in de achteruitkijkspiegel ziet aan komen. Al op grote afstand wil len ze hëm duidelijk maken dat er op dat moment voor hém van inhalen even geen sprake kan zijn omdat zij er langs moe ten. Krachtig remmen Een andere klacht van vracht wagenchauffeurs is, dat persone nauto's veel te dicht achter de vrachtwagen kruipen voor ze gaan inhalen In veel gevallen worden ze dan niet gezien door de vrachtwagenchauffeur, die meent dat de weg vrij is om zijn voorligger te gaan inhalen en daarom naar links uitwijkt, juist op het moment dat ook de voor hem onzichtbare auto aan een inhaalmanoeuvre begint. En dan heb je natuurlijk de au tomobilisten die via de invoeg- strook de snelweg willen oprij den. Zij rekenen er min of meer op dat de vrachtwagen wel naar links zal gaan om de rechterrij- strook voor de invoeger vrij te maken. Voor de vrachtwagenchaufeur zal het echter niet altijd moge lijk zijn uit te wijken, om de doodeenvoudige reden dat naast zijn voertuig een auto rijdt die bezig is hém in te halen. Di kwijls probeert de invoeger tóch met niet aangepaste snelheid vóór de vrachtwagen de weg op te gaan. Op die manier heb je eveneens de poppen gauw aan het dansen. Want om een bot sing te voorkomen moet de vrachtwagenchauffeur krachtig remmen. De kans is dan groot dat de lading gaat schuiven, met alle gevolgen van dien. Om onderweg elkaar niet in de wielen te rijden, is het van be lang dat beide partijen rekening houden met eikaars aanwezig heid op de weg. Vrachtwagenchauffeurs doen er goed aan niet in te halen wan neer het snelheidsverschil met de voorbij te rijden wagen te klein is, zodat de weg lange tijd geblokkeerd wordt. Ook is het niet nodig dat de chauffeurs van wegreuzen te dicht achter personenauto's rij den. Moet de eerste plotseling remmen, dan de vrachtwagen ook. En dan maar hopen, dat de chauffeur kans ziet zijn gevaarte op tijd tot stilstand te brengen. Voor een goed samenspel op de weg buiten de bebouwde kom onderstaande tips voor automo bilisten en vrachtwagenchauf feurs: AUTOMOBILISTEN Knipper niet onnodig met uw koplichten. De vrachtwagen chauffeur ziet echt wel dat u er aankomt. Rijd niet te dicht achter een vrachtwagen. waardoor de chauffeur niets kan zien. Glip bij het invoegen niet gauw voor een vrachtwagen. Kruip niet in het „gat" tussen een vrachtwagen en zjjn voor ligger, waardoor de achterste krachtig moet remmen. 11 Laat uw gedrag ook bepalen door het soort vervoer dat u ziet. Let vooral op by tank transport, vervoer gevaarlijke stoffen, containervervoer en koeltransport. Houd voldoende afstand en let op de maximum-snelheden. VRACHTWAGENSCHAUFFEURS Wees voorzichtig met verande ring van rijstrook. Als u het te schielijk doet, kunt u er ande ren de stuipen mee op het lijf jagen. Haal op de grote weg niet in met een paar kilometer snel heidsverschil. Controleer op langere ritten of de lading op een open laad bak nog goed vastzit. Komt er tijdens het rijden eenmaal be weging in, dan is er nauwelijks houden meer aan. - Voorkom dat er nog wat ma teriaal (stukken hout, touw, lege dozen, papier en dergelij ke) in de lege laadbak zwerft. Dat wil nog al eens van de laadbak vallen. Wees daar meer bedacht op. Houd voldoende afstand en let op de maximum-snelheden. praktische tips voor fotografen inde vorm van een foto-drieluik Wandelen in de zandverstuiving Natuurlijk gaat dan de kamera mee, want je weet nooit, wat je tegenkomt Het zat me ditmaal met erg mee, want er waren tijdens die wandeling weinig interessante onderwerpen voor de kamera Zodat die rustig opgeborgen bleef in de plastic zak, die ik altijd gebruik als ik de kamera meeneem naar een zanderig oord Je kunt namelijk zo'n toestel beter met met zand in aanraking brengen En dan kijkje, tijdens een korte rustpauze, eens rustig door de zoeker en je denkt de zandvlakte met op de achtergrond die bomen, dat lijkt eigen lijk met eens zo'n slechte plaat En je maakt een foto Het was, zoals de eerste foto laat zien, niet veel bijzonders De foto is wel scherp, maar er ontbreekt duidelijk iets aan Dan valt je oog op een vliegden met wat berkeboompjes Als we die eens op de voorgrond nemen Dat ziet er al heel wat beter uit zo door de zoeker En ook de foto valt beslist niet tegen Hoe wel. als je eerlijk bent, dan moetje toegeven, dat het toch nog een wat gewoon plaatje is En dan heb je ge luk, want plots loopt je dochtertje door het beeld. En als je even, in een flits, dat kind op de voorgrond hebt gezien, ga je voor de derde keer die foto maken. Op de achtergrond het bos, daarboven de takken van de den, die zorgen voor een omlijsting En dat vro lijke kind op de voorgrond Omdat je de lens moet scherpstellen op het kind dichtbij, worden de takken en het bos in de verte wat onscherp Maar dat is geen bezwaar En zo ontstond deze toch wel geslaagde foto: toevallig omdat dat meisje door het beeld liep. Vrachtwagenchauffeurs proberen op de weg hun zware voortuigen steeds op snelheid te houden. Te langzaam rijdende automobilisten maken hen dat niet altjjd mo gelijk. Daarom moeten vrachtwagens soms voor de zo veelste maal naar links uitwijken om te gaan inhalen. En zoiets is meestal niet naar de zin van het achte ropkomend verkeer. Knipperende koplampen geven dan uiting aan die ergernis, gepaard gaande met het foeteren op elkaar.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11