9 mjF LI Lmm *9 ll IL99 UWf jJbIJLUmm 9 9 Wm m wË 9 i H 9 Üi HP S? W agy 9P mhmbS^ Ad~raeToT~r i Gezellige avond Vriendelijk verzoek Vrijdag 8 april 1977 Officiële publicatie Uitloting obligatielening Geslaagd HOLTENS NIEUWSBLAD Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Het afscheid van de heer Brouwer van het gemeente bestuur, de inspecteur van het lager onderwijs en vele genodigden, had 's middags plaats, in tegnwoordigheid van zijn vrouw en familie, in de hal van de school. Burgemeester, Mr. W.H.Enklaar,hield daarbij de vol gende toespraak: "Zeer gewaardeerde meester Brou wer, inderdaad zeer gewaardeerd, bescheiden als U zijt, zult U toch wel zo langzamerhand er van over tuigd zijn, dat U waardering en dankbaarheid hebt gewekt in de harten van allen, die U op Uw Holtens levenspad hebt mogen ontmoeten. Waardering, dankbaarheid en genegenheid hebt U vanmorgen reeds mogen proeven uit het af scheid, dat leerlingen en onder wijzend personeel U hebben be reid. Waardering,dankbaarheid en genegenheid hebben ook vanmiddag ons doen samenko men in de Hal van deze school, die tot vandaag de Uwe was. UW school! Ja UW school, Ik mocht deze op 2 november 1954, aan UW zorgen toevertrouwen, toen reeds constaterende, "dat wij een pracht van een Hoofd, zoals U waart, een school over droegen. die hem waard was, wetende dat U alle kwaliteiten bezat om deze school te bespe len en er alle mogelijkheden uit te halen welke er in zaten". Wij leven thans 25 jaren later en de balans kan worden opge maakt, nu wij afscheid nemen van U, die 47 jaren het onder wijs heeft gediend, waarvan 38 jaren in een hoofdenfunctie U hebt meer dan waargemaakt, wat wij op 1 april 1950 van U verwachtten. Brouwerstempel. 27 jaren Hoofd van de Holter Dorpsschool, betekent 27 jaren het typische beproefde Brou werstempel zetten op deze school, op het onderwijs van Holten. Waarom, meester Brouwer, hebben wij U zo gewaardeerd, waarom die genegenheid, die alom naar U uitstraalt? Er zijn zoveel dingen in het leven, waarop geen antwoord is, de zo genaamde imponderabilia, maar ik geloof, dat op deze vraag toch een duidelijk antwoord te geven is. Uw karakter is zo open. Uw eigenschappen zo dui delijk herkenbaar. Uw wezen zo weinig gecompliceerd. Origineel naar de geest, kon het niet an ders of de aanpak van Uw ta ken, Uw plichten en Uw vele liefhebberijen, deze parend aan Uw doortastendheid en Uw practische zin, droegen daarvan duidelijk de sporen Voorbeeldig in plichtsbetrach ting op het wijde terrein, waarop U U tot dienen geroepen gevoelde, kon men zich op U verlaten. Liefde en toewijding voor de voorwerpen van Uw zorg. namelijk Uw gezin, Uw leerlingen, Uw school. Uw werk en Uw liefhebberijen sierden Uw karakter Inventiviteiten kenmerkte de wijze waarop U Uw taak vervul de, waarmede kleine en grote problemen tot een oplossing werden gebracht. Uw optreden was ontwapenend door de eer lijkheid van Uw bedoelingen, door de gedrevenheid om het gemeen te dienen, door de wijs heid, de mildheid, en de bezon kenheid van Uw oordeel. Evenwichtig. Uw evenwichtigheid, ook in de storm, die over Uw leven is ge gaan, heeft U een nieuw per spectief doen vinden in het le ven, dat vaak zoveel ongedachte mogelijkheden in zich bergt Is het wonder, dat van een man, wiens karakter door zoveel goede eigenschappen wordt ge sierd, op de plaats, waarop hij is gesteld - hoofd van deze school - naast zijn buitengewone didactische en pedagogische kwaliteiten, met weemoed, doch bovenal met dankbaarheid af scheid wordt genomen. U hebt meester Brouwer in Uw Holter jaren aan Holten en aan zijn dorpsschool het beste gegeven, wat een mens geven kan, namelijk het beeld van Uw eigen innerlijk leven, dat rijk, zuiver en opbouwend* is. De periode Brouwer aan deze Dorpsschool is een zeer bijzon dere geweest. De mens leeft voort in de resultaten van zijn arbeid. De arbeid van meester Bouko Hendrik Brouwer zal in derdaad blijven voortleven in de resultaten van het werk van zijn geest en zijn handen, welke hij heeft geschonken aan de school, waarin hij tot dienen geroepen werd, aan de gemeenschap, waarin hij geplaatst werd. Koperen plaat. De herinnering aan u en aan uw werk willen wij vasthouden, wil len wij bevestigen in deze school, die eens de uwe was. Het gemeentebestuur van Hol ten, uw bevoegd gezag, wetende de tolk te zijn van allen, die zich in heden en verleden ver bonden voelden met u en uw school, heeft deze wens in koper gegrift, luidende: Aan deze dorpsschool, blijve de naam van meester B.H.Brouwer, in de ja ren 1950-1977 Hoofd dezer school met ere verbonden. 1 april 1977. Zo meester Brouwer hebben wij homage willen schenken aan uw persoon en aan uw verdien sten voor school en gemeen schap. Wil dan, wanneer u Hol ten verlaten hebt nog eens te rugdenken aan ons. Deze Mak- kumer kom moge u daartoe een geheugensteun zijn. Deze eerste april 1977 is dan voor het laatst, maar dan wel zeer nadrukkelijk en met recht een bijzondere "Brouwerdag". Holten groet u met een traan in het oog, maar met het hart vol dankbaarheid. Weest God bevolen". De burgemeester bood de heer Brouwer, namens het gemeente bestuur een bord van Makkumer aardewerk, met het gemeente wapen aan. INSPECTEUR SPREEKT: Na de burgemeester voerde de inspecteur van het lager onder wijs, in de inspectie Deventer, de heer Y.Rienstra, het woord. Hij schetste het scheidende hoofd als een begenadigd schoolmeester, die veel kennis, ontwikkeling en cultuur aan zijn leerlingen heeft overgedragen, als een capabel en zeer geènga- gerd hoofd der school, als een bekwaam organisator, als een man met een bijna ontembare werklust, die zelf enthousiast en bezield, anderen bezielde en ac tiveerde, om leven in de school te brengen en te houden. De inspecteur wilde daarbij niet -vergeten melding te maken van de veelzijdigheid van mees ter Brouwer's interessen en hobby's en zijn talent om deze dienstbaar te maken aan de leerlingen van zijn school en aan de gemeenschap van Hol ten. "In onze tijd wordt niet meer in de eerste plaats vanuit het verleden gedacht en gewerkt. De school moet er voor waken, dat zij achter de maatschappelijke veranderingen en ontwikkelingen komt aanhinken. Het moet daarmede in de pas blijven lo pen. Ik geloof echter mijnheer Brouwer, dat U in vele opzich ten de evolutie van het onder wijs aardig hebt kunnen bijhou den" en het is niet moeilijk aan te geven, waarin U voorop hebt gelopen". De inspecteur besloot zijn uit voerige toespraak met te zeggen dat hij steeds sterker de neiging had bespeurd hem met "mees ter" aan te spreken. "Ik heb die neiging dan ook bedwongen, maar nu bij dit afscheid - voor het laatst- mag ik mij het ge bruik van die aanspreektitel misschien één keer permiteren en dat wil ik dan doen met nogmaals te zeggen "Hartelijk dank "meester" Brouwer, voor het voortreffelijke dat U in Hol ten voor het onderwijs hebt ge daan". Volksonderwijs. Sprekende namens de afdeling Holten van de V.O.O. zei haar voorzitter, de heer G.S.E. Vegter onder meer:Uw rijke gave, met verwondering door het leven te gaan en voortdurend met kleine en grote ontdekkingen bezig te zijn, maakt de ontmoeting met U, mijnheer Brouwer, tot een opwekkende ervaring, een op wekking die ook de kinderen ondervinden, wanneer zij uw pad kruisen. Wij hebben met erkenning, waardering en met veel voldoe ning en belangstelling, het me deleven en de helpende hand van U jarenlang ondervonden in een goed en gezond samenspel. Wij hebben ons daar goed bij bevonden en zijn U zeer dank baar "Met de goede Wensen voor de toekomst bood de heer Vegter het scheidende hoofd het boekwerk "de Waddenzee" aan. Persfotograaf Een vrolijk moment ontstond toen Drs. P.Bakker, de rector van de scholen gemeenschap, namens alle hoofden van hoofd- envan scholen in de gemeente de heer Brouwer toesprak. Zijn eerste kennismaking met mees ter Brouwer vond twee en een half jaar geleden plaats op het volksfeest te Dijkerhoek. "Een fotograag trok mijn aandacht en op het moment dat ik opkeek werd een foto van mij gemaakt. Eerst dacht ik aan een persfoto graaf, maar ij verdere kennis making bleek het collega Brou wer te zijn". Voordat de heer Bakker kon zeggen dat hij nog steeds nieuwsgierig was naar deze foto, riep de heer Brouwer hem- tot grote vrolijkheid van de aanwezigen- toe dat hij een dia voor de heer Bakker be- Tijdens het afscheid in de hal van de school v.l.n.r. meester Brouwer, burgemeester Enklaar en de heer Rienstra, inspecteur L.O. Het officieel afscheid in de Dorpsschool van meester Brouwer Zie bijgaand schrijven: schikbaar had". De kennisma king was zo indringend, dat ik niet de moed had niet te luiste ren, aldus de heer Bakker. Zijn dank uitsprekend voor de bij drage van Brouwer in de discus sies op de bijeenkomsten van de schoolhoofden, bood de heer Bakker hem een boek over de geschiedenis van Gelderland aan. Nadat de burgemeester had medegedeeld, dat het nieuwe hoofd, de heer Diemer, in ver band met de operatie van zijn vrouw, verhinderd was deze middag aanwezig te zijn, bood een van de leerlingen, begeleid door het waarnemend hoofd der dorpsschool, de heer B.J. van der Weijden, nog een geschenk aan en ging laatstgenoemde nog wat dieper in op de capaciteiten van de heer Brouwer1. "Het is onvoorstelbaar wat hij kan overdragen, zei de heer Van der Weijden." Christen onderwijzer. Namens de vereniging van Christen Onderwijzers bij het Openbaar Onderwijs (V.C.O.O.) sprak de heer J.H.J.Hamer een afscheidswoord". Gisteren deed hij dat aan mijn adres, omdat ik afscheid nam van mijn school in Vaassen, nu dank ik collega Brouwer heel hartelijk voor wat hij vor onze vereniging gedaan heeft. Hij was een actief secreta ris, die een aantal boekjes voor het godsdienstonderwijs ge schreven heeft die op de open bare en bijzondere scholen ge bruikt worden. Hij bood hem namens de vereniging een ac- tentas aan. De voorzitter van de ouder commissie, die 's morgens al uitvoerig in de hal van de school gesproken had, de heer E.K.Pronk, dankte nogmaals voor alles wat meester Brouwer voor de kinderen gedaan heeft, vooral ook ten opzichte van de bijwerking voor het deelnemen aan het voortgezet onderwijs. De Kerk. De laatste spreker was de heer van Wijngaarden, voorzitter van de Kerkeraad der HERV. GE MEENTE". Uw werk voor het godsdienstonderwijs en het als ouderling zetten van de schou ders onder het werk der kerk is niet onopgemerkt gebleven" al dus de spreker U hebt daarmede niet alleen de school maar ook de kerk ge diend." Met deze woorden van dank hoopte de heer Van Wijn gaarden te kunnen volstaan, want wij zijn een arme kerk, die geen geschenken geven kan. In zijn dankwoord zei meester Brouwer: "Het is eigenlijk een onwerkelijke gedachte de laatste keer hier het woord te mogen voeren. In deze hal heeft zich heel wat afgespeeld, m'n 25-jarig ambtsjubileum, de ontvangst van de Canadese pelgrims, het maken van de collages. Het is voor mij plezierig werkén ge weest in deze gemeente. Het gemeentebestuur had oog cn oor voor onze wensen, het heeft nooit anders dan zijn volle me dewerking verleend, evenals trouwens de afdeling onderwijs Burgemeester en wethouders v^n Holten brengen ter open bare kennis dat in een op 12 april te 14.00 uur te houden openbare vergadering van hun college zullen worden uitgeloot 2 obligaties van de per 1 mei 1952 gesloten obligatielening, groot f.60.000.--. Holten.Sapril 1977. Burgemeester en wethouders van Holten, W.H. Enklaar, bur gemeester. G.J.Langenbarg, se cretaris. van de gemeentesecretarie en de afdeling gemeentewerken." In het bijzonder dankt de heer Brouwer de burgemeester, waarmede men zo'n geweldig contact had per twee maanden." Het gemeentebestuur is ons schoolbestuur, het neemt een bijzondere plaats in in mijn hart. Deze banden worden niet zo gauw losgemaakt. Meester Brouwer releveerde de woorden van de inspecteur, die zijn ver diensten wel wat breed heeft uitgemeten, maar waarvoor hij hem wel hartelijk dankte. Hij beantwoorde de verschillende sprekers en dankte nog in het bijzonder de heer Van der Weij den, de schoolschoonmaaksters, de voorzitter van de oudercom missie, de heer Pronk, voor de aankleding van de hal, waar de fantasie van de kinderen je te gemoet straalt. Bijzonder getrof fen was meester Brouwer door de omroeper (J.Holterman), die 's morgens door het dorp ging en in ouderwets costuum het af scheidsfeest aankondigde. Hij en zijn echtgenote waren getroffen door de stukjes van de kleuters en van de kinderen van alle klassen. "Ik kwam uit een orthodox nést, maar ben toch wat vrijer opgevoed en heb me aangepast aan de sfeer in Fries land, zei hij tot Van Wijngaar den. Vrijblijvend was hij met zijn vriend, wijlen G.J.Beltman, begonnen met de handleiding voor het godsdienstonderwijs, die 27 drukken heeft gehaald. De heer Brouwer eindigde zijn dankwoord met woorden van dank te spreken tot zijn overle den ouders. Hun gezin is voor hem een veilige haven geweest. Hij eindigde met een dankwoord aan de Heer van alle leven, met dank aan God. Na deze toe- De algemene stichting voor Maatschappelijk werk verzoekt haar donateurs om de jaarlijkse bijdrage te storten op haar ban krekening 328 5.0393 2. Voldoen aan het gevraagde ver zoek betekent een grote verlich ting van hqt werk. In de maand mei zal begon nen worden met het incasseren per kwitantie. A n het Instituut "leraren op leiding" van de Gelderse Leer gangen te Nijmegen slaagde voor de vakken Nederlands en Geschiedenis mej. Johanna Tul- ler, Kolweg. Aan vrywilligersisters van het Open-Bejaardenwerk zal op maandag 18 april in de grote zaal V2n gebouw Irene" een ge zellige avond worden aangebo den. De werkgroep nodigt alle vrijwil liger* sters) van het Open- Bejaardenwerk hartelijk uit om deze avond aanwezig te zyn. Aanvang: 20.00 uur. spraken en dankwoorden was er nog even tijd voor het gebrui ken van een drankje want om vier uur kwamen tal van ingeze tenen "meester" nog even de hand ten afscheid drukke.i. "Geen boom en scheid van zijnen tak, zonder pijn en krak" was het slotwoord geweest van burgemeester Enklaar. Meester Brouwer en mevrouw Brouwer-Schothans maakten 's morgens in een open landauer een rondrit door een deel van het dorp.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1