Werkloosheid io febroari redelijk gedaald Advies winkelsluiting voor het jaar 1977 Manifestatie „Literatuur op de grens" Paasmaaltijd ,0pen Dag' MOTOCROSS Voorlees wedstrijd Kapper Drent tijdelijk verhuisd ZONDAG 27 MAART f Morgen kunt u vandaag Sauna Huizenga EXTRA AANBIEDING BOORMACHINE 99.75 R.G.S. INTERNATIONAAL 500 cc ZIJSPAN Jun. en 250cc Sr. HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 MAART 1977 - PAGINA 7 Wat doet eigenlijk de Hartstichting Deze vraag werd nog maar enkele maanden geleden - Groningen: een onderzoek bjj vier miljoen driehonderdduizend keer afgedrukt. Dat een leeftijdsgroep die bij de gebeurde in het Hart-Magazine, jaargang 1976/1977, dat de Nederlandse Hartstichting huis-aan-huis liet bezorgen. Die, in één magazine gebundelde, stortvloed van informatie was eigenlijk op zichzelf al een deel van het antwoord op de vraag: Wat doet de Hart stichting eigenlijk? Want voor de uitgave van een blad met een oplage van 4.300.000 exemplaren zijn natuur lijk een groot aantal activiteiten nodig. En zoals de Hartstichting voor de uitvoering van vele werkzaam heden altijd weer kan bouwen op zowel de overheid als het gehele Nederlandse volk, zo kon zij in dit bij zondere geval zich ook de steun en sympathie verwer ven van adverteerders die de uitgave van het unieke Hart-Magazine mede mogelijk maakten. Preventie steeds belangrijker blijkt te zijn, n.l. jongere kin deren! Hier wordt gekeken naar het verband tussen bloeddruk en zoutgebruik bij kinderen. Bij dit onderzoek wordt de bloeddruk bij de kinderen thuis, in het gezin, door een gezinslid, opgenomen (f22.400.-). SB h r Nog even één - heel essentieel onderdeel van het toen ook in Hart-Magazine gegeven ant woord op de vraag wat de Hartstchting eigenlijk doet: De Nederlandse Hartstich ting ziet de preventie (voorko ming) als haar hoofddoel omdat het probleem - eerst en vooral door de gigantische afmetingen - alléén effectief te bestrijden is door het kwaad te voorkómen, In plaats van het in een laat resp. té laat, stadium te lijf te gaan. Haar taak daarbij is om de vooruitgang te bevorderen, te helpen verwezenlijken van wat nu al mogelijk is en te signale ren of aan te vullen waar hiaten blijken te bestaan. Dus niet om het werk van anderen over te nemen, maar het te completeren en nieuwe mogelijkheden te scheppen" Preventie. Een essentiële acti viteit dus van de Nederlandse Hartstichting. Maar niet alleen in Nederland heeft het onrust barend stijgende aantal dode lijke slachtoffers van hartziek ten (vorig jaar 52.000) zowel de wetenschappers als de bevor deraars van de wetenschap tot de conclusie doen komen, dat de Preventie centraal dient te staan. Dit inzicht is mondiaal aan het doorbreken, hetgeen zich duidelijk manifesteert op de internationale congressen van hartspecialisten uit de ge hele wereld. Overal ter wereld proberen hoog gekwalificeerde en tot in uiterst kleine deelgebieden ge specialiseerde onderzoekers on onderbroken tipjes op te lichten van de sluier waaronder de hart en vaatziekten sluimeren. Slui meren, want zodra zij klachten gaan geven, rukken er andere troepen op naar het bestrydings- fgront. Daar wordt slag geleverd door de huisartsen en de inter nisten, de cardiologen en voe dingsdeskundigen, de verplegers ien de chirurgen. Steeds meer Nederlanders worden direct of indirect gecon fronteerd met die stoottroepen in de frontlinie. Maar niet min der grootse prestaties worden er geleverd in de laboratoria van klinieken en ziekenhuizen. En ook bij uiterst zorgvuldige on derzoeken in scholen en fabrie ken. Bij langdurige researchpro- jgramma's op het frisse platte land en in de vervuilde steden. Zeist: een intrigerend onder zoek naar hartinfarct en acute hartdood (f 11.120.-); - Den Haag: onderzoek naar het effect van langdurige antistol- lingsbehandeüng bij hartin- farctpactpatiënten ouder dan 60 jaar (f 103.232.-); - Rotterdam: gegevens van op voeren van lichamelijke condi tie verzameld tijdens train ingsperiode bij gezonden en hartinfarctpatiënten (f 168.185.-); - Leiden: hier wordt een inte ressant onderzoek gedaan naar erfelijke risicofactoren bij het ontstaan van hart- en vaatziekten (f54.879.-); Legpuzzelstïïkjes die stuk voor stuk een boeiend verhaal apart zijn. Zo is recentelijk aan de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen bij een onderzoek naar de risicofactoren bij kinderen van 5 tot 12 jaar het vermoeden wetenschappelijk bevestigd, dat die jonge kinderen inderdaad al risicofactoren voor een latere hart- of vaataandoening bij zich dragen. En zo zullen ook de conclusies van alle andere on derzoeken weer feiten opleveren, die allemaal met elkaar gecom bineerd zullen moeten worden. Aan het preventie-front wordt fel slag geleverd. De Neder landse Hartstichting komt er graag voor uit, dat zij daarbij eigenlijk de hulp van iedere Ne derlander nodig heeft. Kunstkring „de Waag" te Almelo brengt van 26 maart tot 24 april de verzameling oud speelgoed van Carla-Sterken- Looyenstein en oude merklappen van Tija de Walle- Heijbroek in het expositiecentrum van die naam, De Waag De opening is op zaterdag 26 maart om 16.00 uur met medewerking van José de Neeve en Joop van Otterloo (Zang en harp). De openingstijden zijn: dagelijks van 12.30 - 17.00 uur, ook op zondag en op de beide Paasdagen. De toegang en rondleiding zijn gratis. Scholen of groepen kunnen ook 's morgens (op afspraak) komen kijken. Tele foon 05490-1 59 43 of by T.J. de Walle, 05490-6 19 25. „Kunst met koffie" - een gezellige bijeenkomst in de Waag voor iedereen - zondagmorgen 3 april om 11.30 uur door T.J. de Walle. De werkloosheid is in het nuari 1977, per ultimo fe- Het Werkgevers Overleg Detailhandel (Grootwinkelbedrijf, Midden- en Kleinbedrijf en ambulante handel) adviseert met betrekking tot df openstelling van winkels in 1977 alle ondernemingen het navolgende: 1. Koninginnedag Op zaterdag, 30 april de winkels na 13.00 uur te sluiten ln verband met de viering van Koninginnedag. 2. Sint Nicolaas- en Kerstperiode 0107a. Gebruik te maken van de mogelijkheid, die de Winkelsluitingswet biedt, de winkels tot 21.00 uur geopend te houden op 29 november tot en met 2 december en van 20 tot en met 23 december b. Te bevorderen, dat de winkels op de middagen waarop men normaal in het kader van de wekelijkse halvedagsluiting gesloten zou zijn, geopend kunnen worden, gehouden in de sub a genoemde perioden. In verband met de bepaalde in vele gemeentelijke wlnkelslultlngsveror- deningen zal deze openstelling in het algemeen slechts met medewer king van de Gemeenteraad kunnen worden gerealiseerd. c. Daar waar de omstandigheden zulks toelaten, het slultlngstljdstlp van de winkels op de zaterdagen 24 en 31 december zo mogelijk op 16.00 uur, maar uiterlijk op 17.00 uur vast te stellen. rayon Deventer, na een stijging met 0.2% in ja- MAAR ZEKERHEID RUSSEN HAARSTRAAT 48 Tel. 05480-27 7 7 STAAT ER VOOR IN! niet meer laten foto graferen!!! Neem daarom geen risico met uw huwelijks reportage TIJDENS DE VERBOUWING ZIJN WE NORMAAL GEOPEND! MET VERWARMD ZWEMBAD Daar zijn fascinerende onder hoeken bij, waarbij diep wordt doorgedrongen in de mysteries van allerlei lichaamsfuncties. Van overal uit ons land slepen de onderzoekers stukjes aan van een uiterst gecompliceerde leg puzzel. Eén van die stukjes heet bijvoorbeeld „roken". Als er iets ivaststaat, is het wel dat roken een ernstige risicofactor is. Een ander stukje heet cholesterol. Maar al heeft men die stukjes in handen, daarmee is de puzzel nog niet gelegd. Waarom wordt de ene mens 90 met op het eer ste gezicht precies dezelfde risi cofactoren waaraan zijn buur man op 38-jarige leeftijd overle- TEL. NIJVERDAL 05486-5 45 45 Woensdagmorgen werd in de hal van de school in Dijkerhoek de zo langzamerhand traditio neel geworden voorleeswed- strijd gehouden. Het was het sluitstuk van een week waarin in elke klas extra aandacht werd besteed aan het voor- drachtlezen. En daar stonden ze dan op het podium, temidden van de an dere leerlingen. De kleintjes nog maar nauwelijks boven de lesse naar uitkomend, maar o zo trots dat ze „uitverkoren" waren. "Het ging dan ook erg goed. Het aardigste kwam in de eerste klas. Joop Rensen naar voren. In de tweede klas was de prijs voor Bea van den Berg, terwijl het er in de derde klas erg spannend toeging. Uiteindelijk won Marjan Temmink. Geke Markvoort won in de vierde, terwijl Hendrika Smale in de vijfde klas op de bovenste plaats eindigde. De rij van win naars werd gesloten door Eilco Stevens uit de zesde klas. Tus sen de bedrijven door werden boeken verloot, ook alweer om het lezen te stimuleren. En dit toch was een van de redenen om een leesfestival te organise ren.Aan het eind van het feest werden de kinderen getrakteerd op limonade en heerlijke koek. Een boek wonnen: Gerrit Nik- kels, Erik Nijkamp, Gerrit Ulf- man en Henk Haverslag. Uitslag leeswedstrijd: Klas 1: 1. Joop Rensen, 2. Diana Stegink, 3. Erica Meijerman. Klas 2: 1. Bea v.d. Berg, 2. Jan Meilink, 3. Linda Rensen. Klas 3: 1. Marjan Temmink, 2. Marleen Eygendaal, 3. Anke Wissink. Klas 4: 1. Geke Markvoort, 2. Gerrit Klaasses, 3. Dio Rem merswaal. Klas 5: 1. Hendrika Smale, 2. Henny Nijland, 3. Marjan Haver slag. Klas 6: 1 Wilco Stevens. 2. Paul Wijtse Mennes, 3. Jurgen Ey gendaal. bruari jl. weer iets ge daald, maar ligt nog 0.1% hoger dan per ultimo de cember 1976. Ten op zichte van februari 1976 is er echter een redelijke da ling te constateren, zo blijkt uit het februari- overzicht van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Deventer. Het aantal openstaande aanvra gen is nu bijna 4 maal zo groot, dan in februari 1976. In een jaar tijd is de situatie op de ar beidsmarkt in onze regio toch wel verbeterd, wat echter voor namelijk op het conto van de bouwsector Burgerlijke en Utili teitsbouw en de metaal komt In de overige sectoren, met name handel, kantoor en on derwijs, blijft de situatie slecht. De stijging van de vraag zit ook voornamelijk in de B. en U-bouw en ook iets in de groep personen in algemene dienst (ongeschoolden). Vrouwen Hoewel de werkloosheid onder vrouwen een geringe daling ver toonde, was er in tegenstelling tot de werkloosheid onder de mannen, eveneens een daling in de vraag. De totale situatie is vergeleken met die in februari 1976, niet best. Zoals ieder jaar is het ook, dit jaar mogelijk de paasmorgen een goed begin te geven met zingen en, bloemen brengen voor onze bejaarden. Daarna gezamenlijk naar de eerste dienst in de N.H. Kerk. Van de kerk gaan we naar de „Noorder den is? was er bo die 38-jarige barg" om met elkaar de traditionele paasmaaltijd een nog onbekende risicofactor? te vieren. Iedereen die hieraan mee wil doen kan of had hi) gewoon een zwakkere zich nu opgeven voor 2 april bij één der volgende constitutie? of heeft de Do-jarige adressen: Bert Aaftink, Dijkerhoek 26. tel. 1424 risicofactoren pas na zijn jannje Meijer, Burg. v.d. Borchstraat 30, tel. 3163 en Renè Schaap, Bessinkpasstraat 8, tel. 1868 of op de catechisatie bij Ds. Addink of ds. Berkhof. We komen samen op eerste Paasdagmorgen om 7.30 uur bij gebouw „Irene", waar we eerst een bosje bloemen kopen. We rekenen op een grote opkomst. De voorbereidingscommissie. 60-ste jaar gekregen, zodat hij die tijd helemaal geen ri sico liep? Om ook op die vragen zo snel antwoord te krijgen, in ons land een groot aantal onderzoekingen verricht, de Nederlandse Har- tichting financiële steun ver leent. (beperkt) Electr. 10 mm 2 toerige DUBBEL GEÏSOLEERD Indola voor de prijs van Braakmansdijk 7 Rijssen Jeugdigen De werkloosheid onder de jeug dige mannen (t/m 22 jaar) i; eveneens afgenomen. Eveneen; het aantal jongens en meisje; dat de school verlaten heeft. De regeling „stimulering vakoplei ding jeugdigen 1976" vindt gre tig aftrek. Ook ten opzichte var februari 1976 is er sprake var een daling namelijk van 50( werkloze jeugdigen in februar 1976 naar 450 nu. Ook zijn er ni een 20 var: deze categorie min der. Het aantal werkloze jeugdige vrouwen tot en met 22 is ter opzichte van februari 1976 vrij wel gelijk gebleven. Wel is b; deze categorie juist het aanta afgestudeerden groter. Februar 1976 47 tegen 65 nu. Verdeeld over de gemeenten ir het rayon Deventer bedraagt hei aantal werkloze mannen in ab solute cijfers en in procenten van de afhankelijke mannelyke beroepsbevolking per eind fe bruari 1977 als volgt: Tussen haakjes de cijfers over januari 1977: BMathmen 23 is 3.8% (21 is 3.5%), Deventer 1080 is 6.4% (1101 is 6.67c), Diepenveen 74 is 4.67c (67 is 4.27c), Holten 58 is 4.1% (66 is 4.77c), Olst 58 is 4.37c (60 is 4.47c) en Raalte 213 is 6.27c) (227 is 6.67c). Zoals uit bovenstaande cijfers blijkt de len Bathmen en Diepenveen niet in de daling van de werk loosheid. Zaterdag 26 maart wordt voor de tweede keer in schouwburg Amphion in Doetinchem, de manifesta tie „Literatuur op de grens" gehouden. De definitieve lijst van inleiders en au teurs, die uit eigen werk lezen, is thans bekend. Het betreft hier auteurs uit de provincies Groningen, Friesland, Overijssel, Gel derland, Brabant en Lim burg en een drietal Duitse auteurs uit Munster en het Ruhrgebied. Op deze tweede manifestatie, die bedoeld is als Oostelijke presenta tie van wat zich hier op literair gebied afspeelt, staat het korte verhaal centraal. Het betreft hier een ontmoeting over de rijksgrens en de taalgrens heen, de ontmoe ting tussen streektalen en alge mene talen en tussen Nederlandse en Duitse auteurs. Literatuur op de grens loopt parallel met de diverse gebeurtenissen op literatuur ge bied, die in de boekenweek zijn gepland. De gezamenlijke Doetin- chemse boekhandel zorgt ervoor, dat de deelnemers aan deze bijeen komst geïnformeerd worden over hetgeen verschenen is van auteurs uit de provincie. Vorig jaar, toen deze manifestatie voor de eerste keer in Doetinchem werd gehouden - toen stond de poë zie centraal - was de publieke be- Wegens nieuwbouw is Salon Wander met ingang van dinsdag 29 maart tijdelijk gehuisvest in het winkelpand Oranjestraat 34, van de familie Den Heijer. Het telefoonnummer blijft ongewij zigd 05483-1615 (voor afspraak bellen van 7.30-12 en van 13.00- 18.15 u. Drent Sr. en Drent Jr. vragen begrip voor de tijdelijke situatie en zullen hun best doen om hun klanten zo goed mogelijk van dienst te zijn. Salon Wander is i.v.m. overhuizing zaterdag 26 maart na 2.00 uur gesloten. langstelling goed te noemen. Literatuur op de grens wordt geor ganiseerd door de grenscontacten- commissie Achterhoek- Westmunsterland, De Stichting Doetinchem '70, het Gelders pro gramma van de RONO en de dia- lektkring Achterhoek en Liemers. De volgende auteurs en inleiders komen op 26 maart naar Doetin chem: Dr. 1^. W. R. de Haan, Was senaar, Dr. S. Kessemeyer. Mun ster, Drs. J. M. de Bruin, Geleen, Broos Seeman, Lemelerveld, Ton van Reem, St. Odilienberg, Chris te Winkel, Vorden, J. G. Siebelink, Ede, Volker V/. Degener, Heme, Simon van Wattum, V/inschoten. Otilie Baranowski, Munster en E. Dam, Noordoostpolder. Het kontaktadres voor opgave tot deelname aan deze bijeenkomst Is Stichting Doetinchem '70, Postbus 104 Doetinchem. Tel. 08340-23355. De Verenigde Landbouw Coöp. „WestrTwente" houdt op woens dag 30 maart van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur in en rond haar vestiging te Markelo een „open dag" voor leden, en af nemers met hun echtgenotes, om kennis te laten nemen van een aantal recente ontwikkelin gen in en rond de coöperatie. De bezoekers kunnen o.a. „ken nismaken" met een noviteit: de OK-kredïetautomaat, die de au tomobilist in staat stelt zonder contant geld dag en nacht zeil te tanken. Dit gebeurt dan tegen gereduceerde prijs, terwijl afrekening later plaats vindt via een faktuur of door automati sche afschrijving van bank- ol giro-rekening. Als plaats van samenkomst werd gekozen: Garage en sho wroom aan de Prinses Irene- straat waar naar goed Twents gebruik een drankje en een har tig hapje worden aangeboden. MARKELO i

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7