Succesvol weekend voor leden M.A.C. De Holterberg Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap Spanning op laatste touwtrektoernooi goed in orde zijn EHBO- exaraens Bergruiters mi kampioen P. Rijnsaardt erelid Scouting Holland Stratenvoetbal is „IN Wedstrijd fietstekeningen Werken in een ont wikke lingsland Uw fiets moet Pak ook eens uit voor Mensen in Nood p- De A.A.W. en.... HOLTENS NIEUWSBLAD 25 MAART 1977 - PAGINA 15 De Markelose Motorclub „Ons Genoegen", 45 jaar ge leden opgericht, kreeg reeds in 1954 - 23 jaar gele den - de opdracht van de KNMV en de FIM haar eer ste Grand Prix 500 cc te organiseren. Er zouden tot 1975 nog negen evenemen ten op dit niveau volgen. Markelo heeft dan ook in de 44 jaar dat zij motocross presenteert een roem ruchte traditie opgebouwd, die uniek genoemd mag worden. De duizenden mo- torfans, die jaarlijks de Herikerberg bezoeken, we ten dat. De mannen van het eerste uur hebben al die ja ren maar één doei voor ogen gehad: het beste dat te contracteren is aan de ver treklijn te brengen. Het de vies „de cost gaet voor de baet uit" is dan ook be waarheid. Dat geldt ook voor het program ma, dat zondagmiddag 27 maart in de 500 cc-klasse verreden zal wor den. Ruim 30 cracks uit acht lan den - waaronder VS, Japan en Ven ezuela - zijn aanwezig. Alle grote namen belichten in dit verband is een ondoenlijke zaak. Vast staat dat de Nederlandse stuurmannen, die reeds vroeg ex celleerden, van de partij zijn. Een Gerrit Wolsink, Frans Sigmans, Gerard Rond. Peter Willems, Paul Karsmakers en de sensatie van St. Anthonis, de 20-jarige Peter Her- lings, zijn potentiële kanshebbers. Zij zullen op een contingent gelij1 kwaardig talent stuiten uit Enge land en Zweden. Kansen op de eindzege hebben ook Adolf Weil (DLD) en Brad Lackey (VS). De competitie is nog nooit zo groot geweest en een gigant gevecht staat ons dan ook te wachten. Ie dere prognose is een avontuurlijke zaak. Het uniek gedoseerde programma brengt verder een vloot van een 50 zijspancombinaties aan het star thek, die twee series en een finale zullen sturen, alsmede de 250 cc senioren (H-nrs.), die twee manches rijden. De training vindt plaats op zon dagmorgen; begint om kwart over tien en is om 12.00 uur afgelopen. Om 13.00 uur wordt er geopend met de eerste manche 250 cc senioren en twee series zijspannen junioren met aansluitend de eerste manche 500 cc internationaal over 30 minu ten en twee ronden. De Herikerberg dat stellig het meest geëigende circuit voor mo tocross genoemd mag worden, is via de Al (de vroegere E8) pro bleemloos te bereiken. In het kader van het regelmatig overleg heeft op schap Zijn VOOrge- maandag 21 maart jl. een bespreking plaatsgevonden steld heeft de minis- tussen de minister van Landbouw en het Landbouw- ter zich nog uit. schap. Het bedrijfsleven ziet zich op het moment ge- p-pcnrnkpn plaatst voor een aantal dringende zaken. Op de gcbpruKen.. agenda stond dan ook een zevental onderwerpen, waarvan het EG-beleid de meeste aandacht vroeg. Verder werd o.a. gesproken over de pachtnormen, de bestemming van werkgelegenheidsgelden en de situa tie op de varkensmarkt. Op 17, 18 en 19 maart hield „Twen- trac"B.V. te Holten een omvangrijke in- troduktieshow, waarbij de nieuwste vin dingen werden getoond op het gebied van landbouwmachines, Ford tractoren, met vrijwel geluidsvrije cabine's en de nieuwe, veilige melkmachine (Duovac 300) van Alfa Laval, beregeningsinstalla- tie, etc. EG-beleid De minister lichtte het Land bouwschap in over de stand van zaken omtrent het prijsdebat in Brussel. Hy constateerde, dat de standpunten van de delegaties van de lidstaten nog ver uiteen liggen. Zoals bekend heeft de Europese Commissie een verho ging met gemiddeld 3% voorge steld, waarbij de verhoging voor de melk niet eerder dan in sep tember in zou gaan. Volgens de Nederlandse regering is dit drong er bfj de minister op aan. dat hU vasthoudt aan zijn po gingen een hoger prijsniveau te realiseren dan nu door de Commissie is voorgesteld. Voorts bezint het Landbouwschap zich nu reeds op de vraag welke maatregelen zouden kunnen en moeten worden genomen, indien de prijsvoorstellen van het Landbouwschap (in Brussel) niet worden verwezenlijkt. Pachtnormen De minister deelde Op het laatste Indoor- touwtrektoernooi in dit seizoen, Evenals het vorige seizoen is het viertal van de L.R.V. „Bergrui ters" (instrukteur de heer F. Paalman te Hellendoorn), weer kampioen „Indoorconcours" ge worden. Dit gebeurde in manege 't Ruiterkamp te Bathmen, waar de jury 139 punten toekende voor de dressuurproef. Bij de individuele dressuur be haalden Wim Aaltink en Jan Bronsvoort resp. een derde en vierde plaats, Johan Bronsvoort werd tweede bij het springen en Paul Steunenberg vijfde. Op Koninginnedag zullen leden van de Bergruiters deelnemen aan het concours van de Eschruiters in Wierden. Op za terdag 14 mei wordt in Holten het jaarlijks concourhippique georganiseerd. Op de Ouderavond van de Waardenborchgroep, Scouting Holten, gehouden op dinsdaga vond j.l., heeft de groep officieel afscheid genomen van de heer P. Rijnsaardt als hopman van de veckennersgroep. De heer Rijnsaardt werd op deze avond in hët bijzijn van ouders, Stich tingsbestuur en leiding het Ere lidmaatschap van de Waarden borchgroep aangeboden. Vanaf de oprichting van de groep in 1963 heeft de heer Rijnsaardt een actief deel gehad in de snelle ontwikkeling van de pad vinderij in Holten. Mede door zijn inzet is Scouting Holten uitgegroeid tot een niet meer in Holten weg te denken jeugdver eniging. De laatste jaren had de heer Rijnsaardt zich al wat te ruggetrokken uit de directe lei ding en het werk overgedragen aan jongeren. Maar met zomer kampen was hij steeds weer present om de verantwoording voor de verkennersgroep te dra gen. Nu is het zover dat een nieuwe hopman, dhr D. Keve- lam ,zyn werk volledig zal over nemen. De voorzitter van de Groepsraad de heer Christopher- sen overhandigde de scheidende hopman naast de groepsdas en een oorkonde een prachtige plantenbak, mede bestemd voor mevrouw Rijnsaardt. die haar man zovele dagen en avonden heeft moeten afstaan aan Scou ting Holten. De rest van de avond werd gevuld met medede lingen door de verschillende spe- dat gehouden werd in manege ,,'t Ruiterkamp" te Bathmen, werden de finales getrokken tus sen de sterkste ploegen. In de 640 kg. klasse A was weer de ploeg uit Eibergen zeer sterk en kon na afloop dan ook de prachtige beker in pntvangst nemen. Bathmen won de beker in de 640 kg. B-klasse na eerst» getrokken te hebben tegen de naaste concurrenten Aalsmeer en „OKIA" (Holten). 1. Bathmen 15 p., 2. OKIA 12 p., 3. Aalsmeer 9 p., 4. DVO 6 p., 5. Octopus 0 p., 6. Warken 0 Eindstand na 4 toernooien: 1. Bathmen 60 p., (beker), 2. Aals meer 45 p., 3. OKIA 36 p., 4. DVO 21 p., 5. Warken 9 p., 6. Octopus 0 p. De trainingen zijn vanaf don derdag 24 maart weer in „Kalf- stermansweide" aan de Statio nsstraat o.l.v. de heer H. Klaas- voorstel volstrekt onvoldoende. De minister stelde daarbij, dat 1716(16 d<lt de WjjZigHlg dit niet betekent dat de verho- V3I1 de pachtnormen ging van 7,4"die door het Land bouwschap en het COPA ge vraagd is, in Brussel te realise ren is. Het Landbouwschap wees nog maals op de noodzaak van spoedige beslissingen, die niet alleen ten aanzien van de ver hoging van het prijsniveau aan vaardbaar moeten zijn. Ook over de reeds lang in discussie zijnde maatregelen tot het herstel van niet voor 1 augustus a.s. zal ingaan. Hij voldeed daarmee aan een van de wensen, die het Landbouw schap in over dit heeft Over de een brief onderwerp neergelegd, wijzigingen het marktevenwicht voor de h00gt6 VEUl de zuivel verwacht het Landbouw- schap snelle en aanvaardbare normen, ZOalS die besluiten Het Landbouwschap dOOF het LandDOUW- Ten behoeve van belanghebben den heeft het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering - in nauwe samenwerking met de Be drijfsvereniging voor de gezond heid, geestelijke en maatschappe lijke belangen, een duidelijke folder uitgegeven. Met name is deze ook interessant voor hen die in een ontwikkelingsland werken look al verrichten ze geen werk wat als ontwikkelingssamenwerking kan worden beschouwdi.Voor hen is enige haast geboden, omdat de termijn waarbinnen zij zich voor een vrijwillige verzekering moeten hebben aangemeld, per loktober afloopt. Het „Stratenvoetbaltoernooi" lijkt reeds bij voorbaat een suc ces te zullen worden. Uit de vele aanmeldingen en informaties naar dit toernooi, blijkt dat voetbalminnend Holten in is voor het evenement op 14 mei a.s. De organisatiecommissie verwacht dan ook dat op de vergadering van 28 maart '77, in de kantine van de Z.V V Blauw Wit, tenminste 20 teams worden ingeschreven. Alhoewel in prin cipe gedacht werd aan complete teams per straat, kunnen ook de straten waar te weinig deelne mers zijn. eventueel in combina tie met een „noaber"straat, in schrijven voor het toernooi. Er zal naar alle waarschijnlijk heid in vier poules worden ge speeld. zodat elk team deze dag voldoende aan zijn trekken komt.Per team kunnen, inclusiel grensrechter, 16 deelnemers worden ingeschrever De Mini mum leeftijd is 15 Namen en geboortedata van deelne mers dienen op deze vergadering te worden opgegeven, tevens dient het inschrijfgeld ad. f2,00 per deelnemer op deze avond te worden voldaan. Ter vergadering zal aan de ver- Maandagavond 28 maart a.s. vindt in Hotel „Vosman" de jaarlijkse verkeersquiz plaats. De avond begint om acht uur en is om ongeveer tien uur afge lopen. Iedereen heeft vrije toe gang. Vorig jaar waren er twaalf teams die elkaar bestreden. Winnaar werd toen de zwemclub „Twenhaarsveld". Aan de hand van eenvoudige dia's, kregen de groepen vragen te beantwoor den, die ook goed gevolgd kon den worden door het publiek. Er was toen een gezellige sfeer in de zaal. Dit jaar is de opzet on- leenheden. het vertonen van film geveer gelijk aan die van het en dia's over de afgelopen zo- vorige jaar We hopen dan ook merkampen en voorlichting over dat weer velen de weg naar de zomerkampen 1977 „Vosman" zullen vinden. tegenwoordiger van elke straat ëen reglement worden uitgereikt, terwijl het in de bedoeling ligt, tenminste 14 dagen voor aan vang toernooi deze vertegen woordiger in het bezit te stellen van het volledige programma voor deze dag en de hierop van toepassing zijnde regels. Door de stichting: fiets! te Amster dam is een landelyke wedstrijd Fietstekeningen uitgechreven. Hiervoor kunnen in zwarte inkt uitgevoerde tekeningen of car toons (op formaat van tenminste 15 x 15 cm.i,worden ingezonden, die de fiets, het gebruik of het gebruiks- klimaat van de fiets uitbeelden. De deelname staat voor iedereen open en iedere deelnemer kan éen of meer tekeningen inzenden. Voor de beoordeling zijn drie (leeftijds-) ca tegorieën vastgesteld:K: jonger dan 12 jaar; J: 12 t/m 17 jaar; V: 18 jaar en ouder. Op de achterzijde van iedere tekening moet naam, adres en leeftijd van de inzender worden vermeld, alsmede de cate gorie waarvoor wordt ingezonden. Bij de beoordeling zal zowel met de kwaliteit van de tekeningen als met de originaliteit van het idee achter of de boodschap van de te kening rekening worden gehouden. Uit de inzendingen zal voor elk der drie categoneen een tekening wor den bekroond, waarbij de inzenders van de drie bekroonde tekeningen of cartoons elk een jeugd- of super- lichte sportfiets zullen ontvangen. Bovendien kunnen dertig verdien stelijke inzendingen met een troostprijs worden bekroond. In zendingen voor de wedstrijd Fiet stekeningen moeten voor 1 juli 1977 in het bezit zyn vanstichting; fiets!. Europaplein 2. Amsterdam. De uitslag van deze wedstrijd wordt voor 1 oktoberl977 bekend ge maakt. Volgens de jongste schattingen zijn er in Nederland zo'n 8,5 tot 9 miljoen fietsen. Een groot deel van deze fietsen wordt dagelijks of zeer regematig gebruikt. De staat waarin deze fietsen verkeren blijkt niet altijd even best te zijn. Dat komt in ieder geval weer naar voren als controles worden uitgevoerd. Hoewel deze controles in veel gevallen gericht zijn op. de fietsen van scholieren, vertonen de fietsen van volwassenen toch ook vaak. onverantwoorde mankementen of te kortkomingen. Er is de laatste tijd enkele malen ge wezen op slechte importfietsen die op de Nederlandse markt zijn gedumpt, maar het gaat hier slechts om een zeer klein aantal fietsen die tegen verdacht lage prijs werden aangeboden. In het algemeen kan men zeggen dat de fietsen die in Nederland in de handel worden gebracht van goede tot zeer goede kwaliteit ziin. Het is dan ook niet voor niets besteed wordt, hoe komt het Het Landbouwschap heeft on langs een ontwerp-Beschikking beheersovereenkomsten ontvan gen van de minister, waarop reeds lang gewacht werd. Het Landbouwschap kondigde aan, dat in de meivergadering van het bestuur dit ontwerp aan de orde zal komen met de bedoe ling daarover zo spoedig moge lijk een advies uit te brengen. Werkgelegenheid Ook werd gesproken over de besteding van de 10 miljoen gulden, die door de minister van Sociale Zaken ter beschikking zijn gesteld voor agrartische pro jecten in het kader van de be strijding van de werkloosheid. Het Landbouwschap en de mi nister waren het erover eens, dat over deze zaak snel beslis singen genomen moeten worden. Het Landbouwschap heeft - daarbij aangedrongen op een re geling, waarvan ook de land- en tuinbouw in het westen van het- land kan profiteren. Dit zou eventueel verwezenlijkt kunnen worden door aanvullende mid- deelen uit het Ontwikkelings- en Saneringsfond. Varkenssituatie Het Landbouwschap vroeg de aandacht voor de zeer ernstige situatie op de varkensmarkt. Deze is ontstaan door de slui ting van de grens voor import uit Nederland in verband met de opgetreden varkenspest. De minister deelde mee dat hij vo rige week in Brussel alles in het werk had gesteld om de nadelige gevolgen van de var kenspest zoveel mogelijk te bperken. Er is een regeling ge troffen voor opslag van var kensvlees tegen een redelijke vergoeding. Verder is de Com missie gevraagd zich gereed te houden voor de toepassing van de interventieregeling, indien de opslagregeling niet mocht voldoen. De egalisatiepremie, die door het bedrijfsleven wordt overwogen zou volgens de minister op juridische be zwaren stuiten. Nog maandag middag zou getracht worden de andere EG-lande nertoe te brengen de grenssluiting te be ëindigen, nu alle varkensver- voer in het ingesloten gebied in midden Nederland is verboden. dat in het buitenland de Neder landse fiets als een van de kwa litatief meest hoogwaardige wordt beschouwd. Om zich tegen slechte fietsen te wape nen, werkt een grote groep Ne derlandse fietsenkleinhandelaren tegenwoordig met een Kenmerk aktie. De fietsen die zij verko pen worden voorzien van een Kenmerk-sticker en de kopers kunnen er zeker van *tjn dat deze fietsen extra zijn gecontro leerd en volledig rijklaar worden afgeleverd. By deze fietsen wordt een garantie- en service boekje verstrekt, waarin de over de fiets vermeld gegevens staan (belangrijk bij eventuele diefstal of vermissing) en twee bonnen voor nazorg-service-beurten ter waarde van tien gulden per stuk. zijn opgenomen. Te nonchalant Als er zoveel zorg aan de fiets dan dat toch nog zo veel fietsen in slechte staat verkeren? Om dat veel Nederlanders noncha lant met hun fiets omgaan. Dat kan iedereen zien die op straat komende fietsen bekijkt. Dat blykt ook uit dc uitkomsten van politie-controles waarby steeds weer naar voren komt dat de mankementen aan de fiets het gevolg zyn van onvoldoende on derhoud en het uistellen van noodzakelijke reparaties Veel voorkomende gebreken aan een fiets zijn ondermeer het niet werken of zelf geheel ontbreken van een bel, hoewel dit wettelyk is voorgeschreven en een goede fietsbel toch echt geen kapitaal kost. En dan de verlichting die het heel vaak niet of maar ge deeltelijk doet. Dat is heel vaak een zaak van slordigheid zoals kapotte lampjes, roestvorming rond de dynamo door aange koekt vuil, verkeerde stand van de dynamo, roestvorming bij de contactpuntjes, loshangende be- drading etc. Allemaal gemakke lijk te verhelpea Verder een niet voldoende wit achterspat bord, slechte of in het geheel niet werkende remmen, speling in het balhoofd, kapotte ketr tingkast en jasbeschermer, los zittende en dus rammelende on derdelen en teveel afgesleten banden. Met een beetje goede wil hoeft het nooit zo ver te komen. Voor echte reparaties gaat men natuurlijk naar de vakman, die een fiets die vrijwel dagelijks gebruikt wordt toch zeker twee keer per jaar onder handen moet nemen. V/at het periodiek onderhoud (schoonma ken, smeren etc.) en kleine her stellingen betreft, kan men zelf heel wat zorg aan zyn fiets kwijt; en dat is ook noodzake lijk. V/ie daarvoor een goede handleiding bij de hand wil hebben, kan door overmaking van 6.50 op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Amsterdam het in de serie Fietsotheek verschenen boekje Fietsverzoring aanvragen. In zo'n 100 pagina's met uitvoerige tekst en talloze technische teke ningen en foto's wordt in dit boekje alles verteld wat men over de fiets moet weten en wat men zelf aan de fiets kan doen. Veiligheid Afgezien van het feit dat een slecht onderhouden fiets een onding is waarop de fietser voor schut rydt, is er het belang van de veiligheid. V/ie aan het ver keer deelneemt, moet er zeker van zijn dat zijn fiets veilig is.. Dat is in zijn eigen belang en in het belang van de andere weg gebruikers Een flets kan nog zo degelijk zijn als hij pas is aan- jn e recraruimte van de Huis- geschaft, maar hij blijft niet houdschool „De Noordenbarg" Mensen in Nood, 's-Hertogenbosch goed en veilig als er ook niet doorlopend zorg aan wordt be steed. Zorg wil zeggen: onder houden en herstellen. Een fiets die zo behandeld wordt garan deert fietsplezier en voldoening. Het is niet voor niets dat er bij voortduring voor wordt gepleit dat op lagere en middelbare scholen aandacht aan de verzor ging van de fiets moet worden besteed, juist omdat de fietsen van scholieren zo vaak in er barmelijke staat verkeren. Dat wil niet zeggen dat de ouders ontheven zijn 'van de taak om er op toe te* zien dat de fietsen van hun kinderen in goede staat verkeren. Dat is allemaal een kwestie van opvoeding en instel ling. Het wordt hoog tijd dat de Nederlanders attenter op hun fietsen worden. Politie-contr ole moet niet nodig zyn. hebben de cursisten die deze winter de EHBO-cursus hebben 'gevolgd examen afgelegd. De cursus werd geleid door dok ter A. Lohman te Holten met assistentie van de h.h. A. Jalink en A. Groen, leden van de afd. EHBO te Holten. Het examen werd afgenomen door dokter J. Klein Nagelvoort te Hellendoorn. Alle twaalf cur sisten slaagden. Hun namen zyn: mevr J.W.J Beldman-v.d. Graaf mevr. H P Pluygers-Snoek mevr H. Landeweerd-Stam mevr. A.H. Megelink-Lodeweges mevr. W A. Veldhuis-Maag mej. G.H. Oolbekkink mej E. Klein Teeselink mej E van Beek mej E Stokkers en de heren J.B Kosper, H.J Markvoort en W. Wyenberg.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15