Beroep op ds. Smit RAADSVERGADERING öp de markt een daalder waard is uw gulden op 31 maart Laatste koopavond Plaatselijke huisartsen stichten medisch centrum voor groepspraktijk Zondagsschool- nieuws NIET AL TE LETTERLIJK OPVATTEN Interieur Hervormde kerk gewijzigd NA HALF JAAR PROEF HOLTENS NIEUWSBL Vrijdag 11 maart 1977 29e jaargang - no. 9 Hoofdredacteur J Wiggers, Kolweg 14 tel 05483 1356 Flv v hoofdred /secr W Beyers. Holterberg 13 tel 05483 1234 Red medewerker DJ Mondeel. Verzetstraat 70 tel 05483 2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo tel 05490-16666 Abonnementsprijs Per iaar- Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeft B V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" xitvErtTfpT^: In de dinsdagavond in hotel Vosman gehouden ledenver gadering van de Holtense Handelsvereniging hebben 25 van de 34 aanwezige leden bij schriftelijke stemming zich tegen het voortzetten van de wekelijkse koopavond ver klaard, die in de vergadering van 11 mei 1976 bij wijze van proef werd ingesteld voor de periode oktober 1976 tot en met maart 1977. De winkeliers, zo zei voorzit ter J. A. v. d. Maat, hebben hun goede wil" met het instellen van een proef-koopavond getoond doch de belangstelling van het publiek was op een enkele avond na zo klem dat de uitslag van de stemming eigenlijk niemand heeft verbaasd. Uit de vergadèring werd de vraag gesteld of bij realisering van het komplan (o.a. winkelga lerij op de plaats van hotel Hol- terman) mogelijkheden voor een koopavond zullen worden bezien werd geantwoord, dat mogelijk t.z.t. de omstandigheden zich zo wijzigen dat nader beraad de moeite waard is. Uit een beknopt jaarverslag van de secretaris-penningmees- ter, dhr. J. A. Slotman, bleek o.m. dat de Middenstandsbeurs die in september in de gebouwen van de voormalige bakkerij De Halm werd gehouden aan de ver wachtingen had voldaan en het zelfde kan gezegd worden van de Sint Nicolaas-actie. Slotman kon de boeken over 1976 afslui ten met een batig saldo, van f 1298.03. Hem werd dank ge bracht voor het vele werk. De commissie voor kascontrole die bestond uit de heren Bus en Pluygers, had boeken en beschei den in orde bevonden. Als leden van de commissie 1977 werden benoemd de h.h. Bus en Bos. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in plaats van de heer W. ten Berge (die wegens opheffing- van het bedrijf niet herkiesbaar was) gekozen de heer J. Wan- sink. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer A. Nijkamp te Dijkerhoek. De heren P. Veen- stra en Joh. Schuppert Fzn. wer den benoemd in ,de activiteiten- commissie dit in' plaats vari de h.h. F. M. Pluygers en J. Kraan. Voorzitter v. d. Maat sprak 'n woord van dank en waardering tot de heer Ten Berge die een aantal jaren als voorzitter veel en belangrijk werk voor de ver eniging heeft gedaan. Hem werd een geschenk onder couvert aan geboden. Bij de behandeling van het agendapunt „Beurs 1977?" kwam men niet tot een besluit. Op een vraag van voorzitter v. d. Maat wie voor het houden van een beurs was, gingen slechts enkele vingers omhoop. De activiteiten commissie zal zich hierover na der beraden en mogelijk dat er in combinatie met de Winkel week (eind nov. begin dec.) iets op touw gezet kan worden. De plaatselijke huisartsen, de heren J. F. Sijtsema, J. H. A. Bruins en W. R. van Couwe- laar, gaan in De Haar een medisch centrum (groeps praktijk) stichten. Namens hen heeft het architecten bureau W. R. van Couwelaar en H. Niessink te Hengelo (O) het gemeentebestuur verzocht van de gemeente een perceel bouwterrein te mogen aankopen ter grootte van ongeveer 1253 m2, gele gen op de hoek van de Kei zers weg-Vrijheidslaari (zie de- situatieschets) Aangezien 'de gemeente de reeds in 19.72 vastgestelde grondprijzen aldaar ,nu nog hanteert, alsook wegens de voorgenomen wijzi ging van een gedeelte van het bestemmingsplan De Haar. is 't noodzakelijk, zeggen burgemees ter en wethouders in hun voor stel aan de raad. de verkoop te gen een voorlopige prijs te doen plaats vinden. Er is een herziene exploitatie- berekening opgezet voor dit ge bied waaruit blijkt dat voor de grond, bestemd, voor bijzondere doeleinden, een prijs van f 70.60 zal moeten gelden. Voor het ge vraagde terrein van 1253 m'2 wordt de koopsom dan, exclusief omzetbelastig. f 88.461,80, Te zijner tijd zal echter een verrekening van de voorlopige prijs tegen de alsdan vastgestel de en door gedeputeerde staten goedgekeurde prijs moeten plaats vinden. De verkoop geschiedt onder de gebruikelijke voorwaar den voor het bestemmingsplan "De Haar. Voor de zich in het bouwterrein bevindende gemeen telijke hoofdleiding zal de ge meente een zakelijk recht ver schuldigd zijn ingevolge de Be- lemmeringswet Privaatrecht van ineens f 148,75. Naast het centrum zal 'n par keergelegenheid komen. B. en W. stellen de raad voor het bouwterrein onder de bo venomschreven voorwaarden aan de drie huisartsen te verkopen. Even willen wij ouders en kin deren er aan herinneren, dat met ingang van zondag a.s., 13 maart, de zondagsschool weer om kwart over tien begint. Het zondagsschooïpersoneel. De kerkeraad van de Hervormde gemeente heeft jn de vaca ture wijk oost (ontstaan na het vertrek van ds. Schellevis naar Zaamslag) een beroep uitgebracht op ds. Smit, predikant van de Hervormde gemeente te Harlingen. Aanstaande zater dag, 12 maart, zal ds. Smit naar Holten komen om nader kennis te maken met kerk en werk hier ter plaatse. De gemeenteleden worden van harte opgewekt om zaterdag middag aanwezig te zijn voor een gesprek en wederzijdse kennismaking met ds. Smit. Half vier in Irene. Textiel, bonnetterie, ondergoed, nachtkleding enz. zijn hier niet genoemd, daarin zou wel eens een groter prijsverschil zich kunnen I voordoen. Welke kwaliteit Over de kwaliteit van de artike len die op de markt zijn ver kocht, is men over het algemeen goed te spreken. De kaas van de markt vindt men vaak zelfs zeer goed. Boeken en grammofoonplaten, schoeisel en kleding uit de win kel vonden de meeste mensen beter in kwaliteit dan die van de markt. De kwaliteit van de voe dingswaren, snoep, bloemen en planten vonden de meesten daarentegen gelijk aan die van de produkten uit de winkel. Dat zijn tevens de produkten die het meest op de markt worden ge kocht. Prijsverschillen zijn vol gens de Consumentenbond, klaarblijkelijk bij de keuze tus sen kopen in de winkel en op de markt, voor deze produkten doorslaggevend. Van de onder vraagde marktbezoekers hadden slechts weinigen klachten. De Consumentenbond geeft in haar overzicht nuttige wenken over de rechten van de kopers, over ondeugdelijke waar. dwa ling en bedrog, het kopen van gestolen goed en dergelijke. Zeshonderd marktdagen per week Er wordt in ons land meer dan De gemeenteraad komt maandag 14 maart om 19.30 uur ten gemeen tehuize in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de volgende AGENDA 1 Notulen van de vergadering van 15 februari 1977. 2 a. Ingekomen stukken; b. Mededelingen. 3 Voorstel tot wijziging van een straatnaam. 4 Voorstel tot verhoging van de huren van gemeentewoningen. 5 Voorstel tot aankoop van strookjes grond aan de Oude Deventer- weg van de heren B Th. Hofs en C. C. Reisinger, alhier. *6 Voorstel tot verkoop van een bouwterrein in „De Haar" aan de heren J F. Sijtsema, J. H. A. Bruins en W. R. van Couwelaar, alhier. 7 Voorstel tot wijziging van de verordening subsidiëring plaatse lijke culturele-, jeugd- en sportverenigingen. 8 Voorstel tot verhoging van de tarieven voor het gebruik van de sporthal, de gymnastieklokalen en het zwembad. 9 Voorstel tot vaststelling van een „verordening geldelijke voor zieningen raads- en commissieleden". 10 Voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling Regeling woonwagenschap Zuidwest Salland". 11 Voorstel tot in voorbereiding verklaren van een wijziging van het bestemmingsplan „Twenhaarsveld". 12 Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een hypothecaire geldlening. 13 Voorstel tot wijziging van de gemeente- en bedrijfssbegrotingen 1977 (o.a. aankoop podium sporthal, uitbreiding rijwielstallingen scholengemeenschap, reparatie hal „Paalhuus", wijziging huis nummering buitengebied, subsidie peuterspeelzaal Holten, ont sluiting gasloze gebieden 2e fase, aanschaffingen en uitbreidingen gas- en elektriciteitsbedrijf, verbetering elektriciteitsaansluiting woonwagencentrum Deventer). 14 Beantwoording van eventueel ingekomen schriftelijke vragen. De Consumentenbond heeft zich beziggehouden met het verschijnsel „markt", dat wil zeggen met de „warenmarkt". In het maartnummer van de Consumentengids komt zij tot verschillende uitspraken. De bond heeft geconstateerd dat ongeveer de helft van de i mensen regelmatig naar de markt gaat. Ze komen er vooral i voor de gezelligheid en de lagere prijzen. Men heeft eens I nagegaan of de prijzen er inderdaad lager zijn, hoe het er 1 met de kwaliteit van de produkten staat en wat men kan doen, wanneer men klachten heeft. Daartoe hield men een I enquête onder ongeveer vijfhonderd leden en putte men uit informatie van het Economisch Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf. Welke artikelen Het assortiment artikelen, dat regelmatig wordt gekocht is niet zo groot, meent de Consumen tenbond. Voorop staan fruit, groente, bloemen en planten, kaas en vis. Maar, zo wordt ge zegd, 't assortiment op de markt kan heel ruim zijn. Zo kan men in de sector voedings- en genot middelen niet alleen groente, j fruit, koffie en kaas kopen, maar ook zulke uiteenlopende dingen als gebak, Indische produkten, tabaksartikelen en drop. In de j sector textiel, kleding en schoei- sel kan men op de markt ook I terecht voor onder andere be- drijfskleding en confectie, la- kens en slopen, kousen en sok- ken, hoeden en petten en dames- corsetten. Men kan het assorti- ment nog uitbreiden met tal van andere zaken, zoals dames-, he ren- en baby-ondergoed, nacht kleding enz. Bijna al deze arti kelen zijn ook op onze Holtense markt te vinden. Elektrische huishoudelijke ar tikelen, kleding en schoenen, koopt men liever niet op de markt meent de Consumenten bond. Men vreest namelijk, dat een marktkoopman minder „standvastig" is dan een winke lier, wat gevolgen kan hebben voor ruilen, garantie, service en reparatie. Bij kleding speelt voorts het gebrek aan pasmoge lijkheden een rol. Zelden wordt getwijfeld aan de eerlijkheid van de koopman of aan de herkomst van de goederen. En met de ser vice, als ruilen, enz. valt het o.i. ook wel mee. Welke prijzen Is op de markt uw gulden wer kelijk een daalder waard? vraagt de Consumentenbond zich af. Uit de prijzen, die vijfhonderd leden begin september vorig jaar op markten, in supermarkten en in gewone winkels noteerden, blijkt aldus de bond, dat deze medede ling met een flinke hap zout ge nomen moet worden. De bond komt tot de uitspraak, dat de prijzen op de markt wel lager liggen. Maar dat uw gulden op de markt maar ongeveer f 1.10 waard is, zoals wordt gezegd, menen we in twijfel te mogen trekken. Het is in elk geval een mooie slogan, die wel een daal der waard is. In de eerste helft van septem ber heeft men de prijzen verge leken en men kwam daarbij tot de onderstaande gemiddelde prij zen: artikel groente sperziebonen 1 pond andijvie 1 kg bloemkool per stuk aardappelen bintjes (verp.) 2,5 kg bintjes (verp.) 5 kg bintjes (los) 1 kg fruit druiven (blauw) 1 kg appelen (Golden Delicious) 1 kg peren (Clapps) 3 pond verse vis kabeljauwfilet 1 pond schol 1 kg schelvisfilet 1 pond kaas licht belegen Goudse 1 pond kip verse kip 1 kg bloemen chrysanten (gem.) 1 bos ca. 10 stuks rozen rode) 1 bos ca. 10 stuks herfstasters 1 bos 10 stuks onvoldoende waarnemingen: wordt als regel niet in supermarkt verkocht. super gewone markt markt winkel 1,39 1,57 1,65 1,17 1,24 1,29 1,22 1,28 1,37 2,49 2,66 2,67 4,70 4,51 5,— 1,01 1,09 1,07 2,46 2,61 2,87 2,08 2,09 2,24 1,65 1,64 1,71 4,06 4,58 3 3,80 3,68 4,31 4,01 4,40 4,26 5,27 5,78 2,68 2,97 3,36 2,35 2,62 3,11 2,25 2,70 2,93 zeshonderd maal per week een markt gehouden. Een markt kan 10 kramen tellen, maar ook meer dan 550, zoals die in de Haagse Schilders- en Transvaalwijk. Amsterdam is de stad met veruit de meeste markten; daar wordt meer dan 60 maal per week een markt georganiseerd. Vandaar de Haagse, die hier vorige jaar zomer op de markt kwam en riep: „Is dat nou een markt." Zij vond onze seizoen warenmarkt maar niets. Maar Holten is er wat blij mee. Conclusie De Consumentenbond komt tot de volgende conclusie: „De markt voorziet bij veel con sumenten in een behoefte, met name op het gebied van de voe dingsmiddelen. De kwaliteit van de meeste marktartikelen wordt over het algemeen niet lager aangeslagen dan die van artike len uit de winkel. De consument waardeert de gezelligheid op de markt en verwacht er lage prij zen. Voor het pakket dat wij onderzochten, bleken de prijzen op de markt gemiddeld veel la ger dan in de supermarkt of in de gewone winkel. Voor goede ren, die niet dagelijks worden aangeschaft, verwacht men in de winkel betere kwaliteit. Verder Na een interne verbouwing, die enige weken duurde heeft de Hervormde gemeen te het kerkgebouw j.l. zon dag opnieuw in gebruik ge nomen. De verbouwing be stond hoofdzakelijk uit het gedeeltelijk vervangen van de in het kerkgebouw aan wezige zitbanken door een llfO tal stoelen, waardoor de gebruiksmogelijkheden van het kerkgebouwalsmede het comfort aanzienlijk is verbe terd. Het geheel werd uitgevoerd naar een ontwerp van de ar chitecten Potkamp' en Beef- tink, door de firma's Meer man metselwerkVan Bruggen elektra, centrale verwarming en geluidsinstal latie), terwijl het schilder werk werd verzorgd door de fa. Broekmaat. Gedurende de verbouwing van de hervormde gemeente, voor het houden van de ere- ïiensten, gastvrijheid in de Gereformeerde Kerk. Het was vrijdag op de eerste seizoenmarkt in de Kerk straat weer gezellig druk en de marktkooplui waren over de omzet zeer tevreden. vreest de consument ten aanzien van deze goederen op de markt problemen bij service, garantie en reparatie. Wenselijk is dat de gemeente lijke verordeningen bepalen dat op een bord aan de kraam van de koopman duidelijk is vermeld waar hij ingeval van klachten is te vinden. Verder zou het pu bliek met klachten ter plaatse bij de marktmeester terecht moe ten kunnen. Tenslotte zijn wij van mening dat ook op de markt prijsaanduiding verplicht moet zijn, aldus de Consumentenbond. (W.B.) Dat laatste zal voor textiel en dergelijke wel heel moeilijk zijn, omdat de koopsters daarin nogal eens graag zitten te trekken.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1