Twee thema's in een nieuwe opzet L,Botsende meningen" nieuwe diseussiefilm VYN Uitslag trekking loterij Amnesty International Amnesty's strijd tegen de van politieke gevangenen Openbaar Kunstbezit 1977 «©^roosters- otir-tiürt- niOr-pspïïfitTFitn'fi; Dit tocr-bir smmnnjra - b^rtcn - ror ftfïtacttmï Iran (Perzië) wat is dat voor een land Schending mensenrech ten Kees Bos boeide plattelands vrouwen Zesendertig maal de Kleine Gids HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 FEBRUARI 1977 - PAGINAL Dit jaar is Openbaar Kunstbezit, dat het nog steeds zonder subsidies kan stellen, met ca. 45.000 abonnees zijn 21e jaar gang ingegaan. Na de afsluiting in 1976 van het thema „Kun stenaars kiezen..." zijn voor dit jaar twee onderwerpen op het programma gezet, die in het drukwerk, via de radio en televisie hun uitwerking zullen krijgen. In de eerste aflevering van 1977 die zojuist gereed kwam, wordt het resultaat zichtbaar van een opzet, die qua inhoud en vormgeving vernieuwd is. De belangrijkste kenmerken van de verandering zijn, kort samengevat: een keuze van thema's waarin kunst uit verleden en heden in een onderlinge samenhang zijn bijeengebracht; het gebruik van veel meer illustraties en reprodukties, die zijn opgenomen in doorlopende teksten, dus niet meer „het praatje bij het plaatje"; de overgang op een uniforme kwaliteit kunstdrukpapier, waarop zwart/wit en kleurafbeeldingen afwisselend kunnen worden gereproduceerd; het beter benutten van de specifieke eigenschappen en mogelijkheden van radio en televisie bij de uitwerking van gekozen thema's. Twee onderwerpen in 1977 Het eerste thema voor 1977 is „Kunst en Tijd" een onderwerp dat gekozen is vanwege de be langrijke rol die tijd speelt in 't werk van veel hedendaagse kun stenaars. Maar het is bovendien een thema waardoor verbanden te leggen zijn met oudere kunst: er is altijd op tijdsverloop, tijds fasen en -processen gewezen. In de oudere kunst is dat echter meestal gekoppeld aan het idee van de (korte) levensduur. Als kunstenaars van nu met de tijd bezig zijn. gebruiken ze die meer als een zelfstandig gegeven: door de klok daarvoor te nemen als symbool en die uit z'n gewone context te halen, maar ook door bijvoorbeeld tijdsduur zelf tot met de tijd door kunstenaars, sen of film. Dit eerste deel „Kunst en Tijd" van 46 pagina's gaat over de meetbare tijd: meetbaar aan de klok, aan levensduur, aan ver anderingen in de natuur en aan beweging. Van 16e eeuwse schil derijtjes via Romantici, Futuris ten, tot en met Konceptuele kunst, is de kunstgeschiedenis thematisch opnieuw geordend, met de bedoeling dat de lezers de verbanden of contrasten ont dekken tussen oude en moderne kunst. Deel 2, dat half mei uitkomt, zal gaan over het manipuleren met de t.d door kunstenaars, over kunstenaars die verleden, heden en toekomst uitbeelden (waren ze historieschilder, soci aal realist of utopist?) en ten slotte de tijdsduur van het kunst werk zelf: van de esthetiek van door de tijd aangevreten objec ten als ruïnes of standbeelden zonder armen, tot en met het zichzelf vernietigende kunstwerk van Tinguely. De presentatie van het programma Zoals gebruikelijk zullen de abonnees in 1977 vier afleverin gen ontvangen. Sinds 1974 kan daarbij een keus gemaakt wor den uit eenabonnement op het bekende album met losbladig systeem en een uitvoering van dezelfde katernen in gebonden De in opdracht van Veilig Verkeer Nederland vervaardigde discussiefilm „Botsende meningen" is dinsdag 22 februari in 1 Den Haag in première gegaan. De bijna 30 minuten durende rolprent-in-kleuren is bedoeld om tijdens bijeenkomsten in het land het publiek tot meedenken en meepraten over het verkeer te brengen en het bewust te maken van de talloze problemen en de verschillend gerichte belangen op dit gebied. „De toeschouwer zal zich in sommige uitspraken herkennen. Maar daarnaast zal hij gecon fronteerd worden met de visie van andersdenkenden en van an dere belangengroepen. Dat kan verhelderend werken, begrip kweken en er toe bijdragen het praten en denken over het ver keer een andere richting te ge ven", zeggen de VVN-mensen, die betrokken zijn geweest bij de realisatie van de film. Afhankelijk Een jaar geleden boog men zich voor het eerst over het idee voor zo'n discussiefilm. Al direct was duidelijk dat deze film door zijn opzet niet zou kunnen steu nen op een vooraf duidelijk ge schreven script. Weliswaar stonden de te be handelen onderwerpen vast, maar het verhaal, de uiteindelij ke inhoud zou sterk afhankelijk zijn van de „hoofdrolspelers" zelf: een wethouder, een politie man, leden van de landelijke en regionale actiegroepen, een pla noloog, een moeder, een automo bilist, een lid van Gedeputeerde Staten, mensen uit het onder wijs, een fietser, een ijveraar voor meer wegen, een voetgan ger. Evenwichtig Aan de hand van een leidraad ging Mundofilm in Hilversum op pad om. de juiste medewerkers op te sporen en vervolgens het zegje van deze mensen over het verkeer vast te leggen op beeld en geluidsband. Andere opgave voor Mundofilm was om het ge sproken woord te illustreren en aan te vullen met opnamen van verkeerssituaties. Het vele door camera en microfoon vergaarde materiaal leverde een voorlopige film op, die in lengte de geplan de 30 minuten van het uiteinde lijke eindprodukt ver overtrof. Bij het terugbrengen naar dat half uur stond voorop dat het 'n boeiend geheel moest blijven, waarin elk onderdeel evenwich tig behandeld wordt en voortdu rend tot de kern van de zaak wordt doorgedrongen. Duidelijk totaalbeeld Over het resultaat is VVN bij zonder enthousiast. De rolprent geeft een duidelijk totaalbeeld van de Nederlandse verkeers problemen en van de allerhande oplossingen die door zowel des kundigen als door emotioneel bij het vraagstuk betrokken mensen worden aangedragen. „Botsende meningen" maakt ook duidelijk dat het verre van eenvoudig is tot een pasklare, voor iedereen aanvaardbare op lossing te komen. Dat de film wil aanzetten tot verdere discussie wordt nog eens onderstreept door de uitnodiging aan het eind: „Wat let u om nu uw eigen mening uit te spre ken vorm, die is voorzien van een speciale omslag. Aan de laatste mogelijkheid is evenwel nog wei nig bekendheid gegeven en het aantal abonnees op deze brochu re was ook klein. De programma's van Openbaar Kunstbezit, die de laatste jaren een thematisch karakter hebben zijn echter bij uitstek geschikt voor uitvoering in gebonden vorm, het „kunstschrift". Een ander voordeel komt tot uiting in de lagere produktiekosten waardoor de abonnementsprijs op het „kunstschrift" lager is dan voor 't album. Het abonnement voor het album is in 1977 f 28.-; voor de kunstschriften kon deze worden gesteld op f 24.-. Inmid dels hebben meer dan 6000 abon nees voor een abonnement op kunstschriften gekozen en gezien dit succes zal meer propaganda voor de nieuwe uitvoering wor den gemaakt. Ook zullen de kunstschriften los verkrijgbaar zijn. De radio-uitzendingen In het voorjaar zullen er, net als vorig jaar, 20 radio-uitzen dingen van elk 10 minuten ko men, die zijn begonnen op maan dag 21 februari en vervolgens iedere maandag van 21.30-21.40 u. op Hilversum I, door de NOS worden uitgezonden. De pro gramma's worden geproduceerd onder leiding van Ab van Eyk en komen geheel in het teken te staan van het thema „Kunst en Tijd". Bij de uitwerking wordt geheel gedachmt vanuit de eigen kenmerken van het medium ra dio en ook hierom zal in de ra dioprogramma's tevens aandacht worden besteed aan aspecten van de factor tijd in de muziek. De TV-uitzendingen De langere voorbereidings- en produktietijd, die nodig is voor de uitwerking van het thema Kunst en Tijd op televisie heb ben de NOS en Openbaar Kunst bezit doen besluiten om de uit zendingen rond dit onderwerp eerst dit najaar te beginnen. Na dere mededelingen hierover zul len de pers t.z.t. bereiken. Openbaar kunstbezit Tot nog toe ontvingen abon nees van Openbaar Kunstbezit bij iedere aflevering een mede delingenblad waarin huishoude lijk nieuws was opgenomen. Deze mededelingen zijn nu op genomen in een krantje „Open baar Kunstbericht", dat nieuws bevat over belangrijke tentoon stellingen, interviews met abon- nees en actuele zaken op kunst gebied. Met Openbaar Kunstbe richt hopen wij de informatie aan de abonnees te verbreden en willen een brug slaan van de „pure kunst" in het album naai de actualiteit van het kunstleven in Nederland. Museumkaart 1977 De museumkaart geeft de Open baar Kunstbezit-abonnee 't recht op gratis toegang (of tegen ge reduceerd tarief) tot meer dan 170 musea in België en Neder land. De lijst van musea die zich hierbij aansluiten breidt zich steeds uit. Zo verlenen sedert januari van dit jaar ook alle ge meentelijke musea in Amster dam gratis toegang aan de Open baar Kunstbezit-abonnee. Uitslag van de trekking van de loterij ten behoeve van Amnesty International (15 februari 1977). Ie prijs no. 11.680 Reis voor twee personen ter waarde v. 2.684,00; 2e prijs no. 21.170 Kleuren t.v. 2.000,00; 3e prijs no. 27.770 Reis voor 2 personen ter waarde van 1.050,00: 4e prijs no. 16.782 Vaat- wasmachine 900,00; 5e prijs no. 37.956 Bouwpakket naar keuze ter waarde van 500,00; 6e prijs no. 19.223 Draagbare zwart-wit t.v. 458,50; 7e prijs no. 20.339 Wasemkap 250,00; 8e prijs no. 49.536 Wasemkap 250,00; 9e prijs no. 43.000 Cassetterecord. 150.00: 10e prijs no. 44.294 Cassettere corder 150.00; 11e prijs no. 29.620 Cassetterecorder 150,00: 12e prijs no. 18.210 Cassetterecord. 150,00; 13e prijs no. 00.878 Cassettere corder 150,00; 14e prijs no. 25.972 Stroink: Stad en Land v. Twen te (boek) 87,50; 15e prijs no. 26.214 Stroink: Stad en Land v. Twente (boek) 87,50; 16e prijs no. 18.650 Stroink: Stad en Land van Twente (boek) 87,50; 17e prijs no. 36.637 Stroink: Stad en land van Twente (boek) 87,50; 18e prijs no. 47.384 Stroink: Stad en Land van Twente (boek) 87,50; 19e prijs no. 40.778 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00; 20e prijs no. 02.767 Set bandhanddoek en handdoek en washandje 40,00; 21e prijs no. 34.703 Set badhand doek en handdoek en washandje 40,00; 22e prijs no. 36.360 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00; 23e prijs no. 22.275 Set bandhanddoek en handdoek en washandj'e 40,00; 24e prijs no. 10.220 Set 'badhand doek en handdoek en washandje 40,00; 25e prijs no. 19.770 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00: 26e prijs no. 02.991 Set bandhanddoek en handdoek en washandje 40,00; 27e prijs no. 27.440 Set badhand doek en handdoek en washandje 40,00; 28e prijs no. 26.595 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00: 29e prijs no. 25.776 Set badhanddoek en hand doek en washandje 40,00; 30e prijs no. 21.081 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00: 31e prijs no. 40.410 Set badhand doek en handdoek en washandje 40,00; 32e prijs no. 41.182 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40,00; 33e prijs no. 44,418 Set badhanddoek en hand doek en washandje 40,00; 34e prijs no. 03.937 Set badhanddoek en handdoek en washandje 40.00; 35e prijs no. 32.440 Set badhand doek en handdoek en washandje 40.00; 36e prijs no. 32.778 Set bahdanddoek en handdoek en washandje 40.00. Aanmelding van prijswinnaars onder overlegging van het win nende lot kan geschieden bij Dinkeldruk b.v., Oldenzaal, tel. 05410-5261. Ingevolge de loterijvoorschriften kunnen de prijzen niet in kon tanten worden uitgekeerd. Dit anoniem 18e eeuws werk stelt voor „de Levenstrap"- Steeds meer mensen in meer landen, die democratisch gere geerd worden, stellen zich op achter Amnesty International in haar strijd tegen de schending van de mensenrechten, met name voor mensen die gevangen zitten op grond van hun politieke of godsdienstige overtuiging. Verscheen vorig jaar een uitvoerige documentatie over de benandeling van de politieke gevangenen in de gevangenis sen, strafkamp'en en psychiatrische klinieken in de Sovjet- Unie, vrijdag en zaterdag van de vorige week belegde Amnesty International een internationaal congres over de behandeling van politieke gevangenen in Iran. Amnesty International heeft op dat congres op de Iraanse regering een beroep gedaan om een feitenonderzoek in dat land te mogen instellen naar de schending van de mensen rechten. Ook heeft A.I. opgeroepen om alle mensen in Iran, die gevangen zitten op grond van hun politieke of godsdien stige overtuiging, onmiddellijk vrij te laten of in een normale openbare procedure te berechten en de doodstraf voor alle delicten af te schaffen. Waarom deze actie? Iran Iran, bij de meeste mensen bekend onder de naam Perzië, wordt sinds 1941 geregeerd door Sjah Mohammed Reza Pahlavi. Iran is formeel een demokratie. De Sjah heeft echter gedurende zijn regeringsperiode steeds meer macht aan zich getrokken en is nu de absolute machtheb ber. In 1953 kwam hij in kon- flikt met zijn eerste minister Mossadeq, die werkte aan de nationalisatie van oliemaat schappijen. Met behulp van het leger en de Amerikaanse inlich tingendienst werd Mossadeq af gezet en herstelde de Sjah zijn macht. Zij, die zich tegen de Sjah hadden uitgesproken en niet waren gevlucht, werden ge arresteerd. Velen werden gemar teld en geëxecuteerd. Savak De macht van de Sjah steunt op het leger en op de Nationale inlichtingen- en veiligheidsdienst SAVAK, die in 1957 in samen werking met de CIA opgericht werd. Iran is een machtig land. om dat het één van de belangrijkste olie-producerende landen ter wereld is; van de inkomsten uit de olie een enorm wapenarse naal heeft opgebouwd en een groot afzetgebied vormt voor de westerse economie. Witte revolutie In 1963 lanceerde de Sjah zijn „Witte Revolutie", een econo misch en sociaal opbouworo- gramma. Tegen de witte revolu tie, die niet het verwachte re sultaat heeft, wordt geen oppo sitie geduld. Sinds 1963 is de re pressie in Iran verhevigd en het aantal politieke gevangenen toe genomen. In 1975 werd de laat ste (kwasie) oppositiepartij op geheven en een nieuwe eenheids partij opgericht: de Partij van Nationale Heropleving (Rastak- hiz). Rechten van de mens In Iran worden de mensen rechten, zoals die geformuleerd staan in de ook door Iran on dertekende Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, ernstig geschonden. Men kan niet precies aange ven hoeveel politieke gevange nen er op dit moment zijn. De schattingen lopen uiteen van 25.000 tot 100.000. Bijna alle ge vangenen worden ernstig gemar teld om hen te intimideren en bekentenissen los te krijgen. In drie jaar tijd zijn er in Iran meer dan 300 mensen geëxecu teerd. Dit zijn slechts de offi ciële cijfers. De laatste tijd drin gen er steeds meer berichten door, dat de politieke opposan ten van de Sjah op straat wor den neergeschoten „omdat zij zich verzetten tegen hun arresta tie". Rechteloosheid Alle politieke gevangenen wor den veroordeeld door besloten militaire rechtbanken. De ge vangenen krijgen een verdedi ger, meestal een militair zonder rechtskundige opleiding, toege wezen. Tijd om het proces voor te bereiden wordt niet gegeven. De enig toegelaten getuige is de verdachte zelf, het enig bewijs materiaal is een SAVAK-rapporl, dat vaak bekentenissen, afge dwongen door marteling, bevat. Voorzover bekend is er nog nooit een verdachte vrijgespro ken. Ook op vele andere gebieden wordt weinig respect getoond voor de mensenrechten. Vrijheid van meningsuiting en van vereniging bestaat niet. De pers staat onder strenge cen suur, vele tijdschriften en boe ken ziin verboden. Vakhonden zijn illegaal en te gen protestakties van arbeiders wordt hard opgetreden. De po litieke aktiviteit van burgers wordt beperkt tot deelname in de enig toegestane partij: Ras- takhiz. Ook de universiteiten staan onder strikte kontrole. Onlangs werd een hoogleraar ge molesteerd, gemarteld en gear resteerd. omdat men vond dat zijn kolleges in strijd waren met de ideologie van de witte revo lutie. Hij had nagelaten deze re volutie ter sprake te brengen Vïda Tabrizi Zij was verbonden aan de uni versiteit van Teheran en deed onderzoek naar de levensom standigheden van de plattelands bevolking in Iran. Nadat zij in haar rapport kritiek had uitge oefend op de witte revolutie, werd ze op 23 juli 1972 door de SAVAK op straat ontvoerd. Zij werd tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. Tengevolge van martelingen, die zij onder ging, zijn haar vingers verlamd en lijdt zij aan een hartkwaal. Zij zit gevangen in de Evin-ge- vangenis, waar de „gevaarlijk ste" tegenstanders van het be wind worden opgesloten. De gehele aktie van Amnesty International is gericht op: vrijlating van alle politieke gevangenen in Iran: beëindiging van martelingen en executies; 9 openbare en eerlijke proces voering; toestemming aan onafhanke lijke internationale waarne mers om, zonder beperkin gen, de naleving van de Uni- versele Verklaring van de Rechten van de Mens te on derzoeken. Wat kan men doen Vraag amnestie en herstel van de mensenrechten in Iran aan. „His Imperial Majesty, Mo hammed Reza Shai Pahlavi, Shahhanshah of iran, Niavaran Palace, TEHERAN IRAN, door een briefkaart te sturen met b.v. de volgende tekst: Herewith I ask you to grant amnesty to the political pri soners and to implement the Univp'-cal Declaration of Hum"- Righfr in Iran". U".ermede verzoek ik u am nestie te verlenen aan de po litieke gevangenen en de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens na te leven). Moer weten, meer doen Wie meer wil weten en doen kan zich wenden tot de secreta ris van de plaatselijke werkgroep van Amnesty International, de heer J. Rijkeboer. Houtstraat 19, tel. 2062. Woensdag 16 februari hield de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Holten een bijeenkomst in hotel Vosman. De presidente, mevr. Vogt, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Kees Bos. Daarna werden de no tulen gelezen door mevr. Jan- sen-de Vries. De secretaresse, mevr. Van Diesburg, deed en kele mededelingen, o.a. over het uitwisselingsreisje naar Annen (Dr.op 11 mei. Mevr. Ladiges hield het milieu-praatje. Ze spoorde de dames aan statie- geldloze flessen te sparen, daar in de nabije toekomst een inza meling gehouden zal worden. Na de pauze hield de heer Kees Bos een zeer boeiende le zing over de natuur om ons heen. Met dank aan de heer Bos sloot de presidente deze druk bezochte vergadering. Voor de zesendertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering" verschenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereeni- ging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de sociale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Alge mene Bijstandswet, Rijksgroeps regeling werkloze werknemers. Wet Sociale Werkvoorziening en het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering opgenomen. Ook vindt men er in een dui delijk schema dat de sociale verzekeringswetten en de daar bij behorende uitvoeringsorga nen laat zien en een samenvat tend overzicht van de per 1 ja nuari jJ. geldende premies en uitkeringsbedragen Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen ver meldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering be trokken instellingen. De gids is voor een gulden verkrijgbaar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen, dat portokosten in rekening worden gebracht. ADOPTIE Men kan ook een politieke ge vangene adopteren. Het lid van de werkgroep, de heer K. de Lange. Kenemansstraat 33, tel. 2762, zal trachten hiervoor een adoptiegroep te formeren. Hij denkt daarbij aan een groep van 9 personen. Wie zich hiervoor wil opgeven, kan de heer De Lange hereiken op vrijdag van 19.00-21.00 uur of eventueel op een andere avond om deze tijd. Iran, tot voor kort onder buitenlanders meer bekend onder de naam Perzië, is gelegen tussen de Kaspische Zee en de Perzische Golf en grenst aan Irak, Turkije, de Sovjet-Unie Afghanistan en Pakistan. De hoofdstad is Teheran, waarvan de bevolking in 1976 werd geschat op bijna 4 miljoen. In dat jaar werd de totale bevolking van Iran geschat op 34 588 000 inwoners. Het landoppervlak van Iran beslaat 1.648.000 vier kante kilometer. De officiële taal van Iran is het Farsi, maar er worden meer dere talen gesproken. Het is moeilijk precies te schatten hoe groot de bevolkingsgroepen zijn die andere talen soreken maar volgens één bron zijn er 2.000.000 mensen met een cualect en 4.000.000 Turkssprekenden. Volgens officiële infor matie bedraagt het aantal Koerden 3.000.000, waarbij de Koer dische vluchtelingen uit Irak niet zijn meegerkend. Daarnaast zijn er nog verscheidene andere kleinere groepen. Het meren deel van de bevolking van Iran belijdt het Shi'i mohemmeda- msme. Iran is in theorie een constitutionele monarchie met een gedeeltelijk gekozen parlement, maar in praktijk heeft de Sjah de hoogste macht in handen. Mohammed Reza is de huidige Sjah van Iran. Hij besteeg in 1941 de troon, nadat zijn vader Reza Shah, de stichter van de Pahlavi dynastie, afstand had gedaan van de troon. Iran is een van de belangrijkste olie-producerende landen van de wereld: in 1974 bedroegen de inkomsten uit de olie onge veer 20.000 miljoen dollar. Deze steeds groeiende bron van inkomsten heeft het Iran mogelijk gemaakt de rest van zijn economie te ontwikkelen, in het bijzonder de industriële sector die nu m het tot stand komen van het bruto nationaal produkt een groter aandeel levert dan de landbouw. De meerderheid van de bevolking is echter nog steeds in de landbouw werk zaam. Irans internationale positie is gedurende de laatste tien jaar aanzienlijk verbeterd. De toegenomen welvaart en de groeiende vraag naar olie in de wereld hebben een belangrijke invloed gehad op de, bijna unaniem positieve, relaties met andere landen Hoewel Iran in politiek opzicht sterk verbonden is met de Westerse wereld, heeft de Sjah vriendschapoeliike betrekidngen aangeknoopt met de Sovjet-Unie en de Volks republiek China. In oktober 1976 werd een handelsverdrag voor vijf jaar afgesloten met de Sovjet-Unie voor een bedra* van 3000 miljoen dollar. De betrekkingen met een aantal van de meer radicale Arabische staten werden beïnvloed door hun afkeuring van Irans hou ding jegens Israël, waarmee Iran normale handelsbetrekkingen onderhoudt. Onlangs heeft Iran echter de islamitische band met de Arabische wereld weer meer nadruk gegeven. In maart 1975 tekenden Iran en Irak een overeenkomst die een eind maakte aan het conlfict tussen deze twee landen. De nadruk die de Sjah legt v op snelle industrialisatie en de hoge uitgaven die aan defensie worden besteed, hebben toi gevolg gehad-dat Iran een van de grootste afnemers is op de wereldmarkt. De import bestaat, afgezien van militair mate rieel, voornamelijk uit industriële apparatuur, ijzer en staal, chemische produkten, kunstvezels en voedsel. Als voorzorgs maatregel voor Jiet geval dat de olievoorraden uitgeput raken heeft de Sjah Iran ook ingekocht in grote internationale ondernemingen, zoals de Krupp staalfabrieken in West-Duits- land.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9