Een monsterkarwei voor Brussel Effecten van overheidsmaatregelen Weet je welje, laat je rijden VfcDESTEIN^I Groter motorvermogen vraagt optimale trekkracht-omzetting Bemesten m een kwakkel winter Nieuwe landbouwprijzen Assortiment landbouwbanden uitgebreid WAAR GAAN WE HEEN? Keune-cup voor de „Versierders Postzegel verzamelaars opgelet HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 FEBRUARI 1977 - PAGINA 11 f'?-- Mechanisatie speelt in de produktiviteitsontwikkeling van de landbouwbanden een belangrijke rol. Door mechaniseren is bet mogelijk om steeds duurder wordende handarbeid te vervangen door, in verhouding, goedkopere en produktievere landbouwmachines. Door deze mechanisatie is een duidelijke tendens aanwezig naar steeds grotere en zwaardere werk tuigen en machines, kortom méér capaciteit. De vraag naar kipwagens bijvoorbeeld met een nuttig laadvermogen van 12 tot 16 ton neemt toe. De verkoopcijfers van de ver schillende merken en typen tractoren geven duidelijk ver schuivingen te zien naar trac toren met groter vermogen, met mèèr pk's. Om dit motorvermogen opti maal over te brengen in trek kracht, is montage van de juiste banden een eerste vereiste. In het algemeen kan men stellen dat door de grote vlucht die de mechanisatie heeft geno- ,men in de landbouw, zeer hoge (eisen aan de banden worden ge- 16teld. Voor de bandenindustrie is het dan ook zeer belangrijk een juis te koers te bepalen, aangepast j aan de ontwikkelingen in de landbouwmechanisatie. Om een toonaangevende posi tie in de landbouw te kunnen behouden heeft Vredestein twee nieuwe produktlijnen aan haar assortiment landbouwbanden toegevoegd, namelijk radiale achterbanden voor tractoren en banden met zeer hoge draagver mogens voor landbouwwagens. Drie nieuwe maten Door de tendens naar land bouwwagens met hoger laadver mogen komt er steeds meer de vraag op de markt naar banden met een hoger draagvermogen en een grotere diameter. Om tegemoet te komen aan deze tendens is de bestaande Special Ribbed lijn uitgebreid met drie maten waarvan de 20.0/ 70-20/16 PR Nylon Special Rib bed de zwaarste is. Deze band is 48 cm breed, 122 cm hoog en heeft een maximum draagver mogen van 6.200 kg en bij 2 atm zelfs nog 4.000 kg. Door deze uitbreiding van het assortiment landbouwbanden kan door Vredestein voor nage noeg elke landbouwwagen of -machine de juiste band worden geleverd. Nieuw: Tractor Super Grip Radial Zoals bekend is de Tractor Grip Nylabour een band met on overtroffen trekkracht op de kleigrond. De Tractor Transport is een ideale band voor lichte en middelzware tractoren op de zand- en veengronden. De ontwikkeling naar tractoren met hoger vermogen deed op de zand- en veengronden alswel op de lichte kleigronden vraag ont staan naar de band met een half hoge nok. Voor die moderne tractoren met hoog vermogen is de Tractor Super Grip Radial ontwikkeld. Dit is een band wat profiel be treft het midden houdt tussen de Nylabour (hoge nok) en de Trac tor Transport (lage nok) banden. Pluspunten De nieuwe Tractor Super Ra dial heeft een radiale karkas- konstruktie. Deze konstruktie geeft meer trekkracht en heeft een hogere slijtageweerstand vanwege een groter kontaktvlak bij konstante loopvlakbreedte. De radiale konstruktie is ook komfortabeler voor de tractor chauffeur bij het rijden op de weg. De pluspunten t.o.v. de gang bare en bekende lage nok ban den op de zand- en veengronden zijn: 15 procent hogere nok waar door meer trekkracht en een langere levensduur. onderlinge nokafstand is rui mer, waardoor beter 'lossen' en regelmatiger slijtagebeeld. nokken doorlopend aan de schouder, wat extra trekkracht oplevert. lager brandstofverbruik door radiale konstruktie. TRACTOR SUPER-GRIP RAOiAE De regering treft veel maat regelen die voor het bedrijfs leven van ingrijpende bete kenis zijn. Hierna wordt voor enkele te nemen maatregelen in het bijzonder nagegaan welke gevolgen daarvan te verwachten zijn voor de ont wikkeling van het aantal be- bestaande bedrijven en het aantal ondernemers dat van DEVENTER Ice-Speedway in het IJsselsta- dion zaterdag 26 febr. 20 u. en zondag 27 febr. 14 u. Toegangs prijzen: overdekte zitplaatsen 20.- p.p.p.d., onoverdekte zit- en staanplaatsen volwassenen 10.- p.p.p.d., kind. tot 14 j. 5.- p.p.p.d. Telef. te bestellen: (5700)-18666. Zaterdag 26 febr. 20 u. Een doos vol kruimels, blijspel van Neil Simons. Maandag 28 febr. 20 u. Muzikale avond met het trio Louis v. Dijk en Chris Hinze. Cinema, Lange Bisschopstr. 69. tel. 11100 Weekfilm do. 24 febr. t.m. wo. 2 mrt. The Missouri (Breaks 18 jr. Nachtvoorst, vr. 25, za. 26 mrt. resp. 23 en 24 uur Blow Up 18 jr. Matinee za. 26, zo. 27 febr. wo. 2 mrt. 14 uur Tweety a.l. Aanv.tijden weekfilm werkd. 20 u., za. 18.45 en 21.15 u., zo. 16, 18.45 en 21.15 u. EDB-theater, Smedenstra.t 10, tel. 13615. Weekfilm 24 febr. t.m. wo. 2 mrt. Wie versiert wie 14 j. Nachtvoorstl. vr. 25. za. 26 mrt. resp. 23 en 23.30 u. Karate Tijge rin 18 j. Matinee za. 26. zo. 27 (febr. 14 u. De twee vechtjassen •van Trinity a.l. Aanvangt, week- Ifilm werkd. 20 u., za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. jLuxor Theater, Brink 20, telef. J18662. Weekfilm do. 24 febr. tm- di. 1 mrt. The French Connection '14 j. Nachtvoorst, vr. 25 febr. 23 ju. Meisjes die mannen versieren 18 j. Matinee zo. 27 febr. 14 uur Dik Trom en het Circus a.l. Cy- Iclusvoorst. wo. 2 mrt. 20 u. A Inight at the Opera a.l. Aanv.tijd. weekfilm werkd. 20 u., za. 18.30 jen 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. Kunst Rondom, Openb. Leeszaal, [Brink 70, tel. 13506, tot 6 mrt. De Printshop uit A'dam op be zoek met grafiek van Guillaume Le Roy, Jörg Remé, Jan Mon- tyn, Eduard Flor en Jef Diede ren. Geopend di. t.m. vr. J.0-17.30 len 19-21 u., za. 10-17 u. Galerie Tambaran, Bergstr. 34, tel. 15077, tot 21 mrt. Aleid Les- meister, schilderijen; Julian Sci- po, gouaches en grafiek. Ge opend vr. 11-21 u., za. 11-18, zo. 13-18 u. Cave Du Tertre, Jaarsma Woon- centrum, Bergstr. 48, tel. 18494 tot 27 mrt. Eugene Terwindt: 60 x90 blokken; schilderijen, objec ten, beeldhouwwerken, grafiek. Geopend gewone winkeltijden (ma. gesloten). Galerij Lenten, Kletterstr. 25-27, jEpse. tel. 21815. Permanent schil derijen, beeldhouwwerken, gra- piek, keramiek, 1850-heden. Ge- lopend wo. t.m. za. 10-18, zo. 14- (17 uur. Het Ei van Columbus, Polstr. 76, tel. 12311. Permanente, maar wel regelmatig veranderende ten toonstelling van Deventer kun stenaars. Geopend dag. beh. wo. 17-1 u. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512. Expositie Vogels in prent (door de eeuwen heen. Geopend ma. tm vr. 10-12 en 13-17 u. wo. ook 18-20.45 u. Kreatief Centrum, Kleine Over- str. 44. Grafimathematica, Hen drik Baartman. Geopend dgl. 10- 12 en 14-17 u. dgl. beh. di. 20-22 uur. Albert Schweitzër Centrum, Brink 99, tel. 19675. Permanente expositie over leven en werk v. dr. A. Schweitzer. Geopend di. tm vr. 10-12 en 14-17 u., za. .13-16 uur. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556 Antieke fietsen, zilver, aar dewerk, keukens. Geopend di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u., zo. 14-17 u. Museum De drie Haringen, Brink 55, tel. 14556. Speelgoed, kos tuums en kostuumpoppen. Ge opend: als De Waag. Museum v. Mechanisch Speel goed, Noordenbergstr. 9, telef. 19739. Geopend: als De Waag. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848. Geopend: di. tm vr. 14-18, vr. ook 19-21, za. 10-12.30 en 14- 17 uur. Jazz in Het ei van Columbus (zie boven) Trio Joop v. Enkhuizen. Zondag 27 febr. 15 uur. Wekel. volksdansavonden Cha- verim We Chaverot in de Oos- terschool, Oosterstr. 3a. inl. tel. 15569 of 05706-1730. Elke dinsdag 19-20 u. demonstratiegroep 20- 21.30 u. v. gevorderden; elke donderdag 20-22 u. voor begin ners. Vrouwencafé, Menstr. 2, donder dag 24 febr. vanaf 20.30 u. Jazzcafé, Menstr 2, vr. 25 febr. vanaf 20.30 u. met Hans Arnol- dy, piano; Henk Lievestro, bas; Gert v. d. Brink, drums. Overdekt zwembad, Smvrnadw. str. 2. tel. 21864, za. 26 februari 19-30-21 u. onderl. zwemwedstr. De IJsel. Zo. 27 febr. 14-16 uur polowedstr. De IJsel-IJselmeeu- wen. Studio Vijf, Binnensingel 90, za. 26 febr. 20 u. uitvoering Lebuï- nusharmonie, na afloop bal. Stadion Adelaarshorst, Vetkamp- str.. tel. 21366, zo. 27 febr. 14.30 u. G. A. Eagles-De Graafschap. IVN-wandeltocht n. De Wijten- horst, zo. 27 febr. 14 u. vanaf de parkeerpl. van het Rielerbad. Wijkcentrum De Schalm, Dreef 1, tel. 18130, za. 26 febr. 14-17 u. ruilbeurs voor verzamelaras. In den Elegast, Brink 10, bene den, tel. 11088. Elke donderdag 21 u. Jazz met Jamsession. de geboden kansen gebruik zal maken. Concurrentie Al te hevige concurrentie kan voor de samenleving zeer nade lig zijn. Het maakt dat winsten van bedrijven niet meer toerei kend zijn om alle kosten, inclu sief het inkomen van de onder nemer, te dekken. Felle concur rentiestrijd komt voor in bijna alle sectoren van het bedrijfsle ven. Ook afwezigheid van con currentie komt voor en kan on dermeer leiden tot te hoge prij zen, hetgeen voor de consument nadelig is. Het beleid zal moeten worden gericht op het uitsluiten van te lage en te hoge prijzen. De re gering wil dan ook enkele maat regelen nemen die düt beleid ondersteunen. Binnenkort is het ontwerp van Wet betreffende ho rizontale en vertikale prijsbin dingen te verwachten. Naar ver wachting zal met dit prijsinstru ment beter kunnen worden op getreden tegen ondernemers die de concurrentie via de prijzen op ontoelaatbare wijze beperken of vervalsen. Hiermee kan echter niet wor den volstaan. In de strijd om de gunst van de consument kunnen, vooral in die sectoren waar nog nauwelijks sprake is van groei van de omzet, lage prijzen sterk bijdragen tot verhoging van de omzetten. In de praktijk worden op grote schaal allerlei kortin gen verleend. Daarbij is niet al tijd duidelijk op welke oorspron kelijke prijzen de kortingen worden gegeven. Voorbeelden daarvan zijn ondermeer het sys teem van de doorgestreepte prij zen en het vage begrip ..verge lijkbare winkelwaarde". Hierte gen kan niet altijd op grond van de bestaande wetgeving worden opgetreden (wetgeving inzake misleidende reclame). Ook kan worden genoemd het verschijnsel dat ondernemers bij inkoop van voorraden door de leverancier verschillend worden behandeld, terwijl de omstan digheden vergelijkbaar zijn. Ook tegen deze discriminerende praktijken moet kunnen worden opgetreden. Maatregelen van sociale aard Een maatregel van sociale aard is de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW). Wat is het effect van de invoering van deze wet, die op 1 oktober 1976 van kracht werd, op het totaal aantal zelfstandigen in de be roepsbevolking? Verwacht werd dat in 1977 20 a 25.000 zelfstandigen van de regeling gebruik zouden maken. Dit aantal kan worden ver klaard uit de veronderstelling dat zelfstandigen in afwachting van de inwerkingtreding van de wet de beëindiging van hun be drijf hebben uitgesteld, teneinde in aanmex-king te kunnen komen voor regelingen, in de wet op genomen. Eind september 1976 was het totaal aantal aanvragen voor een AAW-uitkering 141.000. Hiervan kwamen 30.000 aanvragen niet in aanmerking omdat zij niet konden voldoen aan de voor waarden in de regeling genoemd. Wél in aanmerking voor een uit kering kwamen 8.000 onderne mers in de landbouw. Uit ande re cijfers blijkt dat de schatting van 20 a 25.000 zelfstandigen die in 1977 een uitkering uit het AAW-fonds zullen krijgen, alles zins aannemelijk lijkt. Hoeveel van deze zelfstandigen tot het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel, ambacht en hore ca en vervoer behoren, is niet vast te stellen. Een andere maatregel van so ciale aard welke de regering van plan is te nemen en die even eens kan leiden tot veranderin gen in het aantal bestaande be drijven, is het voornemen de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) van toepassing te doen zijn op ex-zelfstandigen. Zelf standigen hebben dan evenals werkloze werknemers vanaf hun 58ste tot 65ste jaar recht op een uitkering, zonder dat het eigen vermogen op het recht op de hoogte van de uitkering van in vloed is. De verwachtingen zijn, wanneer ex-zelfstandigen recht op een WWV-uitkering krijgen, het aan tal aanvragen ongeveer 2.500 zal zijn. Een derde maatregel is de aan gekondigde Rijksgroepenregeling Oudere Zelfstandigen (ROZ), welke tot gevolg kan hebben dat een aantal bedrijfsbeëindigingen wordt uitgesteld. De regeling stelt vast dat onder bepaalde voorwaarden het te lage inko men van ondernemers vanaf 58 jaar wordt aangevuld tot het minimum-ondernemersinkomen (in 1976 f 22.000.-), welk inko men is gebaseerd op het wette lijk minimumloon. Er is een ra ming gemaakt van het vermoe delijke aantal ondernemers dat bij inwerkingtreding van deze regeling in aanmerking komt voor aanvulling van het inko men. Men schat dit aantal op 500 ondernemers. Fiscale winstbepaling Het inkomen van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wordt in sterke mate beïnvloed door de belastingwetgeving. De fiscus houdt in slechts beperkte mate rekening met de inflatie en met daardoor optredende waardeveranderingen. Het effect van het huidige belastingsys teem is voor de ondernemers over het algemeen negatief. De fiscus beschouwt het verschil tussen opbrengst en in het verle den gemaakte kosten als winst, waarbij wordt voorbijgegaan aan de gevolgen van de geldont waarding op het bedrijfsresul taat. Dit leidt, vooral bij de ho ge inflatiepercentages van de af gelopen jaren, voor steeds meer ondernemers tot problemen. Zo moet bijvoorbeeld bij vervan ging voor dezelfde machine en kele jaren later een hogere prijs worden betaald. Met die hogere prijs zou bij de belastingheffing rekening kunnen worden gehou den door het verschil tussen de vervangingsprijs en de prijs bij de eerste aankoop niet te be schouwen als winst en derhalve als belast inkomen, maar als kosten die in de toekomst, op het moment van vervanging van de machine, moeten worden uit gegeven teneinde het bedrijf op dezelfde wijze te kunnen voort zetten. De praktijk is evenwel an ders; het komt erop neer dat elk jaar een hoger bedrag dan werkelijk nodig is, dient te wor den gereserveerd. Uit het ver schil moet de belasting worden voldaan. Gegeven het feit dat een aanzienlijk deel van de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf een inkomen geniet dat ligt beneden het niveau van het minimumloon, zal het op bouwen van de benodigde re serves niet altijd mogelijk zijn. Ook is het niet altijd mogelijk financiering door derden, b.v. banken, te verkrijgen, omdat door de vaak geringe omvang van winst en inkomen de aflos sing van het geleende bedrag Elk jaar nemen de EG-land- bouwministers (de ministerraad is het beslissende college) be sluiten over een aantal land- en tuinbouwprijzen. Niet alle agra rische produkten zitten onder de Brusselse paraplu. Er zijn ook z.g. vrije produkten zoals aard appelen, uien en grove tuinbouw- produkten. In Nederland valt iets meer dan de helft van de landbouwprodukten onder het het EG-prijzenregiem. De ge meenschappelijke prijzen zijn echter geen gegarandeerde prij zen; met het prijzenscala poogt Brussel een raam aan te geven, waarbinnen de boeren zelf moe ten handelen. Daarom wordt ook gesproken over het EG-markt- en prijsbeleid. Een richtprijs voor de melk of een oriëntatie prijs voor rundvlees zijn niet meer dan streefprijzen. Brussel richt het beleid zodanig, dat de boer in feite zo dicht mogelijk die streefprijs benadert. Een Brusselse prijsverhoging is geen garantie voor de boeren; het is een papieren-prijs, die hopelijk omgezet kan worden in echte werkelijke opbrengstprijzen. Prijzen op basis van kosten Waarop baseert Brussel de nieu we landbouwprijzen? De Euro pese Commissie (het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) dient jaarlijks prijsvoorstellen wellicht in gevaar komt. Deze problemen gelden niet alleen voor zwakke, maar ook voor ge zonde bedrijven. De regering heeft de Commis sie Hofstra opdracht gegeven voorstellen te doen tot herzie ning van het fiscaal winstbegrip waarbij met genoemde proble men rekening wordt gehouden. In zijn Advies inzake herzie ning van het fiscale winstbegrip en uitbreiding van de financie ringsfaciliteiten voor de zelf standige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf heeft de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf een aantal voorstellen gedaan, waarmee een gezond midden- en kleinbedrijf sterk gebaat kan zijn. Tenslotte Maatregelen van economische en sociale aard kunnen voor het midden- en kleinbedrijf veel be tekenen. Vooral de zwakkere ondernemers kunnen daar vaak baat bij hebben. Ook aan de ex- zelfstandigen is gedacht. Maar de tot nu toe gezonde en winst gevende bedrijven kunnen het in de toekomst ook moeilijk krijgen. Daar mag niet op ge wacht worden. Langzaam komt men tot het inzicht dat een ge zond midden- en kleinbedrijf een positieve bijdrage levert aan de samenleving. Om dit gezonde deel van het bedrijfsleven te be houden is het ondermeer nodig dat de wetgeving (of gebreken daarin) wordt toegepast aan de omstandigheden van deze tijd. Daarom zijn dc resultaten van de studie onder leiding van Pro fessor Hofstra in opdracht van de regering voor het midden- en kleinbedrijf van groot belang. Zondagmiddag hebben een elftal samengesteld uit de Raad van Elf en de Prinsengarde van de carnavalsvereniging „De Fien- preuvers" en een ploeg gekozen uit de Versierders op het sport complex Meermanskamp strijd geleverd om de door Herman Stukker (de leermeister) be- cshikbaar gestelde Keune-cup (een wisselbeker). Hoewel de Raad van Elf/Prin sengarde een bijzondere variant van het totaal-voetbal presen teerde, waren het toch de Ver sierders die met het Country en Western systeem 't meeste suc ces hadden. Zij klopten onder de scheidsrechterlijke leiding van Prins Jan d'Ontvanger hun jaarlijkse tegenstanders duidelijk met 5-1. Aanvoerder Tonnie Brands kon dan ook in opperbes te stemming na afloop de Keune- cup voér het eerst in ontvangst nemen. De Raad van Elf/Prin- sengarde hoopt echter in de zomer nog wat terug te kunnen winnen van het verloren gegane prestige. De Brusselse prijzenslag, een jaarlijks gebeuren, is weer begonnen. De boeren in Europa kijken met belangstelling uit naar de nieuwe prijzenronde. Ze zijn niet optimistisch, want er zitten flinke scheuren in het landbouwbeleid. Men is het er over eens dat Brussel met een monsterpakket zit, waarover beslist moet worden. Het is voor boeren, burgers en buitenlui een ingewikkelde zaak met dat EG-beleid. Je moet er dagen op studeren om er een touw aan vast te knopen. Als de aandacht dan even verslapt, is die knoop weer los geraakt. Er zijn enkele punten, die misschien een beetje verhelderend kunnen werken. in, die door de EG-ministerraad al of niet in prijsbesluiten om gezet worden. De prijsvoorstel len worden gebaseerd op gemid delde kostenstijgingen in de landbouw. Dit simpel gegeven is in zijn nadere uitwerking heel moeilijk en gecompliceerd. De kostenberekening heeft betrek king op de laatste drie jaren. Bovendien registreert men in alle EG-landen de kostentoena- me op z.g. referentiebedrijven. Dat zijn landbouwbedrijven die aangesloten zijn bij het EG- informatienet en een inkomen leveren, dat gelijk is aan dat van vergelijkbare bevolkingsgroepen buiten de landbouw. Als de gemiddelde kostenstijging in een percentage aangegeven is, worden de prijsverhogingen die Brussel gedurende de eerder ge noemde periode van drie jaar heeft gegeven, in mindering ge bracht. Het resultaat van deze aftreksom zou dan de noodzake- kelijke prijsverhoging betekenen voor de landbouwprodukten in Europa. Monetaire spelbrekers De eenvoudige prijsmanoeuvre in de EG wordt de laatste jaren bemoeilijkt door allerlei ontwik kelingen, die de boeren noch de landbouwbeleidsmakers in de hand hebben. Sinds 1969 rom melt het flink in de Europese geldsfeer. Landen met zwakke munten devalueren (verminde ren de muntwaarde) en landen met sterke munten revalueren (waarderen de munt op). De Europese landbouwprijzen wor den steeds in Europese Reken- eenheden (z.g. RE) uitgedrukt. Als een lid-land zijn eigen munt in waarde wijzigt, verandert ook de prijs van het landbouwpro duct in dat land en wel in even redige mate. Uitgaande van een waardeverhouding 1 RE f 3, betekent een revaluatie van 10°/o voor de Nederlandse gulden, dat de boeren in ons land een prijs verlaging van 10% moeten slik ken. De monetaire verwikkelin gen gedurende de laatste jaren hebben de nationale landbouw prijzen flink in de war gestuurd. Om er toch een EG- of gemeen schappelijk tintje aan te geven worden allerlei kunstgrepen toe gepast. Daarvoor haalde Brussel een technisch moeilijk te vatten instrument uit de kast: de mo netaire compenserende bedra gen. Deze compensaties strijken aan de grens alle prijsverschil len glad, zodat het handels verkeer van landbouwprodukten niet beïnvloed wordt door mo netaire manipulaties. De inge wikkelde techniek van de mone taire compenserende bedragen doet echter niets af aan het feit, dat de landbouwprijzen in de afzonderlijke EG-landen wijzi gen bij elke herwaardering van de nationale munt. Een devalua tie komt neer op een prijsverho ging; een revaluatie op een prijs verlaging. Een verhoging van de EG-land- bouwprijzen, gebaseerd op de gemiddelde kostenstijging ver minderd met al eerder gegeven prijsverhogingen, kan ook reke ning houden met de monetaire strubbelingen. In devaluerende landen staat men-niet te sprin- De Holtense Postzegelclub HPC organiseert zaterdag 5 maart de jaarlijkse ruilbeurs in de aula van de Scholengemeenschap in de Haarstraat. De beurs, voorde 6e achtereenvolgende keer, is ge-* opend van 10-17 uur. Andere ja ren bestond er voor deze beurs een zeer grote belangstelling en het bestuur hoopt ook deze keer weer veel bezoekers uit Holten en verre omtrek te mogen be groeten. Dat het kan vriezen en kan dooien hebben we de afge lopen maanden wel weer ondervonden. Welke invloed heeft dit veranderlijke weer nu op de bemesting? Veel akkerbouwers hebben het zekere voor het onzekere genomen en hebben de kali en soms ook de fosfaat reeds vóór de winter gestrooid. Deze meststoffen hebben nu de gelegenheid zich goed in de bouwvoor te verdelen. Anderen geven er nog altijd de voorkeur aan met de bemesting te wachten tot de eerste maan den van het jaar. Voor de stik stof is dat vanzelfsprekend, maar wat de fosfaat en kali be treft zal men nu toch het bemes- tingsplan wel klaar moeten heb- ben. Men kan de bemesting straks geven in de vorm van meng- meststoffen, maar veet telers geven er de voorkeur aan de N, P en K apart te geven, of gaan nu over tot een kalibeinesting straks aangevuld met een stik stof-fosfaatmeststof. De keuze mogelijkheid is dan groter en ook financieel kan dit voordeli ger zijn. In dat laatste geval zal men er goed aan doen thans niet te lang te wachten met het uit brengen van de kali. Om de structuur van de grond te spa ren verdient het aanbeveling de dagen te benutten dat de grond enigszins bevroren is. Het in- sporen wordt dan voorkomen. We willen nog even waarschu wen tegen het gebruik van chloorhoudende kalimeststoffen op chloorgevoelige gewassen, zo als de aardappel en in het alge meen de groentegewassen. Voor al bij grotere giften kan dat schade geven. Daarom nu uit sluitend de chloorarme mest stoffen gebruiken, zoals bijv. patentkali. Tenslotte willen we er op wijzen dat voor een goede kwaliteit aardappelen een ruime kaligift noodzakelijk is. Kali voorkomt namelijk mede het „blauw" wor den. gen om prijsverhogingen; in de z.g. sterke munt-landen zal men zich daarentegen sterk maken voor hogere EG-prijzen. Deze monetaire touv/trekkerij beïn vloedt ongetwijfeld de reken- partijen, die naar nieuwe land bouwprijzen voor de Europese boeren leiden. Voor boeren, burgers en buiten lui is het EG-landbouwbeleid een ingewikkelde en bijna on ontwarbare compositie. Met man en macht moet men proberen de grote lijnen in dat beleid open te leggen, anders wordt het groene Europa een ongeloof waardige zaak. B. Schouwing

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11