6." 20 De lange weg naar de tennistop TAPIJTHAL HEETEN Vruggmk adverteren doet verkopen TULPEN ZIJN HOUDBARE BLOEMEN Hoe zullen de nieuwe landbouwprijzen uitvallen Eén landelijke kruis vereniging een feit Bijdrage oudere agrarische werk nemers verhoogd Vergadering CDA Handwerken in Dijkerhoek Onderlinge Panrdeverzekering LEDENVERGADERING Fotografeer en film Koltens negende carnaval in kleur Foto ten Velde adviseert u graag tel. 18 50 ïïM lantmVp/r/p Huishoudelijke hulp gevraagd WOLLEN BERBERTAPIJT Cidre Royol en leut voor tijdens en na het carnaval Rose d'Anjou SektScnloss Sonnenhof Kronenbourg bier P0FBAR| JANSEN zaterdagavond 19 februari Fienpruevers De Poppe Shjterij-Wijnkoperij Raad nam ook voorbereidingsbesluit Dorpskern Zuid HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 FEBRUARI 1977 - PAGINA 4 De laatste jaren heeft tennis in Nederland een enorme vlucht genomen. In 1974 en 1975 groeide het ledental van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) met ruim 80.000 tot boven de 200.000. Dit jaar verwacht men het 300.000e lid in te schrijven. Niet alleen in de grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wordt getennist, maar ook in Holten, Bathmen, Markelo, Nijverdal en Goor wordt met plezier en enthousiasme tegen de kleine witte bal geslagen. Een van de redenen van deze groei is ongetwijfeld het feit dat de televisie de tennissport in de huiskamer heeft gebracht. Ook in de eigen regio worden regelmatig toernooien en wedstrijden gehouden, waar tennis als kijkspel uiterst aantrek kelijk is. Goed voorbeeld doet goed volgen. Resultaten van jonge spelers als Björn Borg en Chris Evert doet bij jeugdigen de vraag rijzen hoe zij zelf tot de top kunnen doordringen. „Top" in de vereniging. ,.top" bin nen het district. ..top" nationaal en „top" internationaal. Het ant woord klinkt eenvoudig: op jonge leeftijd beginnen met tennis in een vereniging, die deel uitmaakt van één van de 15 tennisdistric- ten en die tesamen weer de KNLTB vormen. In deze tennis- organisaties wordt naarstig ge speurd naar talent. Een mogelijk talent kan worden begeleid naai de top volgens een fasenplan. Voor elke fase geldt wel een maximum aan leeftijd maar geen minimum. Enorme inzet waaronder mede mentaliteit wordt begrepen wordt voor alle fasen geëist. In dit plan wordt uitgegaan van de situatie waarin een kind op 8- jarige leeftijd begint met tennis bij een vereniging waar de eerste fase twee tot drie jaren duurt. De junior wordt hier slag- en bal vaardigheid bijgebracht. Op 11- jarige leeftijd kan men dan wor den geselecteerd voor de 2e fase training op districtsniveau. Hier hebben we dus te maken met kinderen die uit verschillende ver enigingen geselecteerd zijn en die in groepen van 12 tot 16 personen bij elkaar zijn gebracht. Het aan tal groepen is afhankelijk van het aantal jeugdigen dat er op dat moment is en hun talent. Aan de 3e fasetraining beginnen per district minimaal 8 en maxi maal 30 spelers van 13 jaar. Ge selecteerd wordt uit de jeugd van de 2e fase. Eén van de vereisten van fase-3-training is de conditie training. Het is niet noodzakelijk dat dit op tennis gerichte training is. Veel kinderen volgen conditie trainingen bij hockey-, volleybal- of voetbalverenigingen. Ook steeds meer tennisverenigingen organi seren een conditietraining voor hun leden. Voor de fase-4-training is de re gel waarbij er landelijk geselec teerd wordt tot een aantal van 40 tot 60 jeugdigen van 16 jaar op grond van prestaties uit de 3e fase. In deze fase is veelvuldig en nauw contact noodzakelijk tussen spelers, ouders en begelei ders. Naast tennis is het beoefe nen van een andere sport niet meer mogelijk. Ook de studieresultaten van de jeugdige tennisser zijn natuurlijk een factor van overwegend be lang. Er wordt vaak getraind: tweemaal per week tchnische, tactische training en eenmaal hier wel een gerichte con ditietraining. Deze trainingen vin den hoofdzakelijk in de winter plaats. In het buitenseizoen moet men dan zeer veel aan wedstrijd- tennis doen zoals bijvoorbeeld het -deelnemen aan 2e klasse compe titie, internationale jeugdtoer- nooien en districtskampioenschap pen. De beste jongelui tot en met 18 jaar uit de fase-4-trainingen ko men in aanmerking voor fase 5. Naast de perfectionering van de oefenstof fase 4 (3 dagen per week) in het district wordt lan delijk op de zaterdag een extra training ingelast. Slechts 18 jonge ténnissers behoren tot de lase-5- groep. Vanaf fase 6 begint de cen trale bondstraining. Deze fase is onder te verdelen in ..uitzend- training", ..full-time-training en „part-time-training. Voor het utzenden gedurende een jaar ko men de „top" jongelui in aanmer king- die al hun tijd kunnen en willen besteden aan tennis. Voor hen wordt een internationaal wedstrijdcircuit samengesteld dat volledig door de KNLTB wordt bekostigd. De uitverkorenen voor de „full-time-training" hebben al hun tijd beschikbaar Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft besloten de bijdrage aan oudere werknemers ouder dan 55 jaar en jonger dan 64 jaar die om structurele redenen het land bouwbedrijf waarop zij werk zaam zijn moeten verlaten, te verhogen van f 4500.- tot f 5250.-. De verhoging van de bijdrage is met terugwerkende kracht toe gekend vanaf 1 januari 1977. Bovendien is besloten dat de hoogte van de bijdrage voortaan jaarlijks zal worden aangepast aan de hand van de verandering van het indexcijfer van de ge zinsconsumptie. Tenslotte is besloten, dat het gedeelte van de uitgekeerde bij drage, dat de bank op verzoek van de betrokkene kan déblok- keren, verhoogd wordt van het vaste bedrag ad f 1000.- tot 40 pet. van de uitgekeerde bijdrage (bij een maximale uitkering: f 2100.-). Dit ter voldoening van de extra belastingaanslag t.g.v. de uitkering. voor het beoefenen van de tennis sport. Voor hen is een beperkte uitzending mogelijk. Voor de deel nemers aan de „part-time-trai- ning" prevaleren school en studie. Fase 7 is bestemd voor de aller- sterksten. Zij worden getraind voor en komen uit in teams die Nederland vertegenwoordigen in de strijd om de „Federation Cup", de „Davis-cup" en de „Koning Gustaaf Beker". Van alle junioren die de eerste fase beginnen met tennis zullen er tenslotte maar weinig belanden op het niveau van een Davis-Cup speler. Zeer velen zullen dus af vallen naarmate naar een hogere fase wordt gegaan. De lange weg naar de tennistop is moeilijk en zwaar maar niet on begaanbaar. Met een portie talent als bagage, met een dosis zelfver trouwen, met veel oefening en doorzettingsvermogen is deze top haalbaar. Tom Okker, Betty Stöve, Loek Sanders, Wouter Fok en René Heffels zijn gearriveerd. Twee jongeren uit eigen omge ving t.w. Inge Korsten uit En schede en Peter Ranty uit De venter zijn ver op weg en voor hen is de finish mogelijk in zicht. Inge vertegenwoordigde ons land bij de strijd om de internationale jeugdtitels van Groot-Brittannie op Wimbledon 1976 en Peter komt met het Nederlandse jeugdteam op 4 en 5 maart uit in Orleans (Frankrijk) met als inzet de Europese Winterbeker 1977. En zo de top niet wordt gehaald? Geen nood w ant 300.000 tennissers van 8 tot 80 jaar hebben plezier in tennis. Waarom U niet. In de donderdagavond in gebouw „Rehoboth" aan de Stationsstraat te houden eerste ledenvergadering van de afdeling Holten van het CDA, zal o.m. een definitief bestuur worden gekozen. Door de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" zijn hiervoor kandidaat gesteld (niet alph.): A: 1 F. de Wit, 2 H. J. Rietman; B: l Js. Beldman, 2 J. W. Aanstoot; C: l Joh. Aanstoot, 2 W. Bosschers Door het voorlopig CDA bestuur zijn uit de rechtstreekse leden kan didaat gesteld de heren Th. M. J. van Dijk, Kenemansstraat 13 en L. M. C. Giebels, Korte Diessen- plasstraat 4. Burgemeester A. Lieuwen van Wierden zal donderdagavond na de pauze spreken over het onderwerp „Gewestraad, gemeenteraad, enz. Hoe funktioneren die eigenlijk?" De vergadering begint om 20.00 uur. De leden van de afdeling Dijker- hoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hielden in café-rest. Het Bonte Paard hun tweede bijeenkomst in dit jaar. Na een woord van welkom deel de de presidente, mevr. M. Kers- Reilink mee dat mevr. Z. Roe- terdink-Twellaar het secretari aat had overgenomen van mevr. D. Rensen-Podt. Mevrouw Steenhuis-Wieringa uit Holten hield hierna een korte inleiding over handwerken en de vele mogelijkheden die er zijn om prachtige dingen in perzisch a jour, open naaiwerk, tapisserie, vrij borduren, macramé te ma ken en ze toonde in een kleine expositie fraaie kleedjes etc. Het lijkt allemaal, zo zei mevr. Steenhuis, nogal moeilijk, maar iedereen die wil kan toch wel iets leuks maken. De dames toonden animo voor een cursus handwerken, die bij voldoende deelname in de aan staande herfst zal worden gege ven. Mevr. Reilink sprak een harte lijk woord van dank tot mevr. Steenhuis voor haar inleiding en demonstratie en wenste allen wel thuis. De voorzitter van het Land bouwschap, drs. P. Bukman, heeft bij de aanvang van de openbare bestuursvergade ring gewezen op het loon- conflict dat is uitgebroken. Verder sprak hij over de te verwachten prijsvoorstellen die de Europese Commissie in Brussel moet indienen, waarover men elders in dit nummer de visie van de landbouwexpert, de heer B. Schouwing, die regelmatig voor ons blad artikelen schrijft, kan lezen. Drs. Bukman zei onder meer: „Het loonconflict, waar we momenteel in ons land mee wor stelen, dreigt verstrekkende ge volgen te krijgen. Niet in de laatste plaats in onze agrari sche sector, die evenals de na tionale economie in het alge meen dergelijke strubbelingen moeilijk kan verdragen. Er is meer reden om als werkgevers en werknemers eendrachtig sa men te werken om de grote vraagstuken van inflatie en werkloosheid de baas te worden dan om via het conflict menings verschillen tot een oplossing te brengen. In verband hiermee is het een lichtpunt, dat vandaag de ge sprekken tussen de minister van Sociale Zaken en de sociale part ners op centraal niveau worden hervat. Ik hoop van ganser har te, dat deze gesprekken ertoe zullen bijdragen, dat het drei gend conflict niet tot een uit barsting komt met alle gevolgen van dien en dat men het eens kan worden, ook in de land- en tuinbouw. Dan zullen, naar ik aanneem, in de openbare be stuursvergadering alle stoelen weer bezet worden. Mijn sombere stemming wordt er niet beter op, wanneer ik de ontwikkelingen op het Europees front bekijk. We zijn in afwach ting van de nieuwe prijsvoorstel len, die de Europese Commissie moet indienen. Het is begrijpe lijk, dat de nieuwe commissie enige tijd nodig heeft om voor stellen te formuleren. Bij de ko mende prijsvaststelling in Brus sel spelen meerdere vraagstuk ken door elkaar heen. Het gaat om landbouwprijzen, maar ook om de zuivelproblematiek en het oplossen van de monetaire vraagstukken. Wij mogen dan ook een heel ingewikkeld pak ket van voorstellen uit Brussel verwachten. De knoop is bijna onontwarbaar. Uitlatingen van de heer Gundelach, de nieuwe Europese landbouwcommissaris, gedaan tijdens de Grüne Woche in Berlijn en in het Economisch Sociaal Comité, bevestigen mijn vrees, dat er dit jaar weinig ver betering zal komen in de land bouwprijzen. Ook de voorzitter van de Raad van Landbouwmi nisters, de Engelse minister Sil- kin, heeft nog weinig opwekken de geluiden laten horen. Wij zul len ons dus tot het uiterste blij ven inspannen om de verant woordelijke personen en instan ties te overtuigen van de juist heid van de benadering, waar voor het landbouwbedrijfsleven heeft gekozen." Het bestuur van de te Holten nodigt de leden uit tot het bijwonen van de op maandag 21 FEBRUARI A.S. 'S AVONDS 8 uur in café Jansen te Holten. AGENDA: 1. opening 2. notulen 3. ingekomen stukken en mededelingen 4. jaarverslag 5. verantwoording financieel beheer 6. rapport en benoeming controlecie 7. bestuursverkiezing wegens aftreden van de heer J.H. Sprokkereef (niet herkiesbaar). Kandidaten in alphabe- tische volgorde: G. Bolink Bk. 71, Hol ten. W. Vos, B.9, Holten. Aftredend E. Veneklaas (herkiesbaar). Kandidaten alphabetische volgorde: B. Stegeman, Borkeldweg, Markelo E. Veneklaas Bk. 96, Holten. Verkiezing taxateur, wegens periodiek aftreden van de heer G H. Volkerink (herkiesbaar). Kandi daten in alfabetische volgorde: J. Jan sen, N. 38. G.H. Volkerink, N. 95 8. rondvraag en sluiting. Mevrouw! Wees een vrouw van deze tijd en besteed uw vrije uurtjes nuttig. In uw omgeving is er geld te verdienen met een serieuze en gezellige job en op een zeer eenvoudige manier. Inlichtingen zijn vrijblij vend en kosteloos. Stuur snel onderstaande bon naar Postbus 1208 te Zwolle en u ontvangt vrij blijvend alle inlichtingen. Naam: voor 1 of 2 morgens per week MEVR. MENNES Dijkerhoek 75 Holten tel. 25 92 Wij kochten een pracht partij van een export order Alle le keus en 400 cm. breed Normaal 149.-, p nu slechts str. mtr Wegens ruimtegebrek moet alles met spoed weg (Reservering mogelijk) Geopend: dinsdags t.m. zaterdags 9-12 -14-17 urn- Vrijdagsavonds 19-21 uur. 's Maandags gesloten. Boerhof. Tel. 05726-266. Koopmansstraat 20 (achter de kerk). voor gezelligheid De populaire en alom geliefde Een mousserende wijn voor kinderen Alcohol gehalte 4-5%. Tijdelijk 1 doos van 6 flessen voor feestelijke drank 1doos van voor Karakteristiek bier uit de Elzas Hue; ■T' |?fii Een sprankelende Duitse wijn voor levensgenieters Tijdelijk voor 3 flessen 20 flessen voor (geen statiegeld) 3/4 Queen Elizabeth Whisky komt toch ook het grote gecostumeerde carnavals feest 3/4 Portugese Rosé Lareira 1/1 De Kuyper Vieux met franse brandy) min. prijs zaal aanvang 20.30 uur muziek Edeiweiskapei Stationsstraat 10 Holten Tel.: 05483-1375 en quartet „De Vilena's (busvervoer en kaarten Op voorstel van B. en W. nam de raad. tijdens de jl. dinsdagavond gehouden raadsvergadering, zonder hoofrdelijke stemming, een voor bereidingsbesluit voor een deel van de dorpskern, gelegen ten zuiden van de Dorpsstraat. Tijdens de vo rige raadsvergadering werd een zelfde besluit genomen voor het gebied ten noorden van de Dorps straat (Mengunie). Bij die gelegen heid vroeg de heer H. J. Westerik waarom wel een dergelijk besluit werd genomen voor het noordelijk en niet voor 't zuidelijk deel, waar juist het nieuwe dorpshart is ge pland. Hij kreeg hierop toen ten antwoord dat zo'n besluit niet wen selijk was om lopende ontwikkelin gen niet te frustreren, etc. Het kwam daarom bij diverse raadsle den wat vreemd over dat een der gelijk besluit een maand later in eens wel nodig werd geacht om on gewenste ontwikkelingen te voor komen. De heer J Warrink, (Gemeente Belangen) wilde dan ook weten wel ke dwingende reden er aanwezig waren die het noodzakelijk maak ten dat de raad en maand later al weer op herhalingsoefening moest De heer H. J. Westerik (CDA) sprak van snelle ontwikke lingen waarmee de informatie van de raad geen gelijke tred had ge houden.. De heer H. J. Sobers vat te het gesprokene door de vorige sprekers als volgt samen: „Ik hoor hier spreken over dwingende re denen, herhalingsoefeningen, snelle ontwikkelingen en achterblijvende informatie. Het komt bij mij alle maal nogal geheimzinnig over. Wat is hier preces aan de hand?" Bur gemeester mr. W. H. Enklaar gaf hierop ten antwoord dat het hier gaat voor een vogelvrij gebied wat de planalogie betreft waarop de gemeente greep dient te houden, hetgeen in de commissie al reeds was meegedeeld, maar kon op dit moment in het openbaar nog wei nig concreets zeggen en vroeg de raad zich in de commissievergade ring nader op de hoogte te stellen, waarmee men akkoord ging. Vanouds bestonden er in-ons land drie kruisverenigingen: het Groene Kruis (alg.), het Wit-Gele Kruis (r.k.) en het Oranje-Groene Kruis (prot.- chr.). Op allerlei manieren hebben deze kruisverenigin gen in de loop der jaren samengewerkt, zowel lande lijk als provinciaal en plaat selijk. In de zestiger jaren kreeg die samenwerking lan delijk ook een concrete juri dische gestalte door het in het leven roepen van de Stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigin gen. In 1972 werd de samen werking nog nauwer door het samengaan in de Stichting Nationaal Centrum voor Kruiswerk, waarin de drie landelijke herenigingen wel bleven bestaan, maar hun bureaus samenvoegden' tot één landelijk bureau. Dinsdag was het dan zover, dat de inmiddels gefuseerde provin ciale kruisverenigingen samen de Nationale Kruisvereniging heb ben opgericht. Deze nieuwe lan delijke kruisvereniging neemt over enkele weken alle taken over, welke tot nog toe door het Nationaal Centrum voor Kruis werk en de drie oude landelijke verenigingen werden verricht. De Nat. Kruisvereniging neemt ook alle rechten en plichten over, waarna het N.C.v.K. en de drie landelijke verenigingen in liqui datie gaan. Er is dan landelijk nog slechts één kruisvereniging. Ook op provinciaal en plaatse lijk vlak is de fusie reeds een eind gevorderd. Waren er in '70 nog 1677 plaatselijke kruisvereni gingen, momenteel ligt dat aan tal rond de duizend. In de mees te plaatsen is nog slechts één ge fuseerde kruisvereniging werk zaam, of vormen de aanwezige kruisverenigingen een stichting, waar binnen wordt samenge werkt. In Zeeland bijvoorbeeld zijn alle plaatselijke kruisverenigin gen opgegaan in 10 regio-vereni gingen. In Zuidoost-Drenthe zijn in januari 12 plaatselijke vereni gingen samen één grote, nieuwe kruisvereniging gaan vormen. In 1970 waren er 31 provinciale kruisorganisaties; momenteel is er nog maar één organisatie per provincie, met uitzondering van Overijssel, waar twee regionale verenigingen werden gevox-md. Ondanks de omvang van de kruisorganisatie (meer dan 10.000 werknemers, in dienst van circa 900 wei-kgevers), gaat de her structurering gestaag verder. Dat dit tijd vergt is onvermijdelijk, omdat kruisverenigingen organi saties zijn met een traditie van meer dan een eeuw. Dergelijke oude verenigingen kan men niet van de ene dag op de andere om turnen. Bovendien maakt de overheid het de kruisverenigin gen ook niet bepaald gemakke lijk bij het bereiken van een goe de herstructurering, nu elk jaar 1 opnieuw de subsidies in de tang worden genomen. Ondanks alle moeilijkheden gaat 't kruiswerk echter door met het vernieuwen en verjongen van zowel de or ganisatievorm als de inhoud van het werk, het dienstenpakket dat I het publiek in de thuisgezond- heidszorg wordt geboden. In Turkije werd de tulp rond de achtiende eeuw als een hei lige bloem beschouwd. Tegen de tijd, dat ze gingen bloeien, wer den er grote feesten georgani seerd, omdat de tulp de komst van het voorjaar aankondigde. Nu, zoveel jaren later, kunnen de tulpen-kwekers er voor zor gen, dat we ruimschoots voor de Kerst de eerste tulpen in de huiskamer hebben. Zodra tulpen afgesneden zijn, zijn het snijbloe men en hebben evenals alle an dere snijbloemen voeding nodig om in de vaas helemaal open te komen. Enige jaren is er een speciale vieding voor tulpen en andere bol- en knolgewassen samenge steld. Deze Chrysalsoort is ideaal voor tulp, iris, freesia, gla diool, lelie, dahlia en anemoon. De bloemen worden groter en komen prachtig op kleur. Wanneer u zo'n mooie bos tul pen koopt, snijdt u ze dan op nieuw schuin af en zet ze in een Tulpen-Chrysaloplossing. Meest- j al zal uw bloemist bij aankoop van een bos tulpen een zakje Tulpen-Chrysal kado geven. De bloemen komen beter op kleur en blijven langer mooi. Let u wel even op de volgende punten: a. gebruik een schone vaas b. 1 zakje Tulpen-Chrysal per halve liter water c. stelen schuin afsnijden d. bijvullen met de klaarge maakte oplossing e. deze oplossing mag niet 1 met metaal in aanraking ko- men.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 4