F y sio therapeu tiseh centrum in Holten p 25 maart politieke ingcren-voorlichtingsavond Voortuintjes in de Haar mik punt Spot krant weer ss Ouderavond openbare kleuterschool Open Deur samenkomst ernenergie centraal dens „Liberaal-café Warmte-isolatie part. woningbouw breekpunt Stijging werkloosheid door seizoensinvloeden Openbare kennisgeving V ERKE E RSM AATREGEL Raad enthousiast inzake renovatie woningen Burg. v. d. Borchstraat Raad verdeeld over wijziging bouwverordening larfeest CJV op en 5 maart Burgerlijke Stand MOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 18 februari 1977 29e jaargang - no. G Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14. tel 05483 1356 Hlv v hoofdred/seer W Beyers, Holterberg 13. tel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel. Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 lonnementsprijs f 19-- Per iaar- Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" ader voorzitterschap van mevrouw F. M. ter Doest-Bos i de afdeling Holten van de VVD jl. maandagavond weer bekende „Liberaal café" in café „De Biester", waarvoor 'redelijke belangstelling bestond. Spreker tijdens deze [nikomst was ir. B. P. Rauwerda uit Delft, energiedeskun- bij het Rijn-Schelde-Verolme-concern „Neratom-Neder- BV". >t als onderwerp „(Kern)- gie" zette ir. Rauwerda, tij- een korte inleiding, uiteen de problematiek rondom de jige, maar vooral voor de iomstige energievoorziening toeneemt. Deze problemen ;en een dreigende gestalte uitputting van de natuur- i hulpbronnen en de toene- de afhankelijkheid van de IC-landen inzake de levering olie. s gevolg hiervan was hij van ing, dat Europa politiek kelijk is te chanteren. Ver wees hij op de sterk toene- de militaire kracht van de ibloklanden en ook dat de ;-West handel de laatste ja- sterk is toegenomen, waar- f de Oostblok schulden snel toegenomen, waardoor het ten ook in de tang dreigt te iken van de Russen. Om "bier- te ontkomen is het noodza- jk dat West Europa op het ed van energievoorziening zal moeten werken aan iwe hulpbronnen. Aangezien 'adat we de vorige week 5tek moesten laten gaan, er weer een Holtens uwsblad in uw bus. Dat ïkent echter niet dat het leker is, dat de krant nu de volgende weken weer ■verschijnen. een staking of werkwei- ing, als u wilt, van tien en zijn in de grafische jstrie de ondernemers be- l gebleken constructief te .erhandelen over de loon- van twee procent. Daar- jhebben de bonden en hun fcn besloten de acties op te brten. i werkstaking is geen ftig strijdmiddel. Niet ir de werkgevers, maar niet voer de werknemers, ar voor de werknemers m er dergelijke, zowel tria ble als immateriële be- gen op het spel, dat we er trip -voor hebben dat zij |e tot elke prijs veilig ge ld willen zien. t is te hopen dat men el- ir thans in het overleg zal ten te vinden en dat de Srs hun Holtens Nieuws- d weer elke week in de zullen vinden, (w.b.) natuurlijke hulpbronnen in vol doende mate ontbreken en de bestaande uitgeput raken, was hij van mening, dat aan verdere ontwikkeling van hun energie niet is te ontkomen. De bestaan de weerstanden tegen gebruik van kernenergie schreef hij toe aan het feit, dat de atoomont wikkeling een slechte start heeft gemaakt door het gebruik van de atoombom. Toch was hij van mening, dat de verworven ken nis van en de eisen ten aanzien van kerncentrales dermate veel veiligheidsgaranties bieden, dat de resterende risico's zeker niet groter zijn dan de andere risico's in de maatschappij. „Wanneer op de chemische industrie de- fcelfde veiligheidscodes zouden worden toegepast als op kern centrales, dan zouden de be staande bedrijven meteen wor den gesloten", aldus ir. Rauwer da. Ten aanzien van het UC-project te Almelo bleek hij voorstander van uitbreiding, omdat de ken nis van atoomgebruik in de we reld ver verspreid is. „Kernener gie stop je niet door niet mee te doen, terwijl meedoen wel mogelijkheden biedt tot controle en invloed op het gebruik van kernenergie". Ten aanzien van kernafval was ir. Rauwerda van mening, dat dit beslist veilig kan worden op geborgen. In het volgende „Liberaal Ca fé", dat zal worden gehouden op dinsdag 23 maart, zal ir. J. Baas te Markelo, lid der Eerste Ka mer, spreken over het' onder werp „Landbouw en landschaps parken". Burgemeester en wethouders maken bekend, dat bij hun be sluit van 23 december 1976 in het algemeen belang van het ver keer is besloten: door vervanging van bord 9 van bijlage II van het Regle ment verkeersregels en ver keerstekens, staande op de Sparrenweg, nabij de split sing van deze weg met de Molenbelterweg, door bord 10 van bovenbedoelde bijla ge, bestuurders te verplich ten te stoppen, alvorens de Molenbelterweg vanuit de Sparrenweg op te rijden. Het besluit is in afschrift ge zonden aan de hoofdingenieur- direkteur van de Rijkswater staat in de direktie Overijssel, aan gedeputeerde staten van Overijssel, aan de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B.. aan de Koninklijke Ne derlandsche Automobielclub K.N.A.C. en aan de Koninklijke Nederlandsche Motorrijdersver eniging K.N.M.V. Van het besluit kan door iede re belanghebbende binnen een termijn van dertig dagen na dag tekening van deze openbare ken nisgeving beroep worden inge steld bij de Kroon Het adres van het beroepschrift dient aan de Kroon te worden gericht, doch bij de Commissaris van de Koningin in de Provincie Over ijssel te Zwolle te worden inge diend. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris. Holten, 18 februari 1977 Het centrum werd onder toezicht van de heer Kraay geopend Mr. W. H. yStiklaar. door burgemeester In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft burgemeester mr. W. H. Enk laar de belangrijke uitbrei ding van het Groene Kruis- gebouw met vier werkruim ten voor het fysiotherapeu- tisch centrum officieel ge opend. Het openingsceremonieel be- Tijdens behandeling van het voorstel van B en W tot wij ziging van de model-bouw verordening 1965 bleek de raad jl. dinsdagavond nogal verdeeld te oordelen over het verplicht stellen van warmte- isolerend materiaal in de spouwmuren van nieuw te bouwen particuliere wonin gen. Bij woningwet- en pre miewoningen is isolatie reeds verplicht. Met name de fracties van de VVD en Gemeentebelangen, als mede de heer H. J. Bosschers (CDA) zagen dit voorstel als een inbreuk op de individuele vrij- iaktiegroep PPR en de PVDA j voornemens op 25 maart a.s. j politieke voorlichtingsavond te nniseren voor jongeren die op nei a.s. voor de eerste maal ge- activiteiten binnen de diverse fepen van de CJV De Vrien- Ischaar, zijn de afgelopen pe- le aanmerkelijk opgevoerd, len hiervan is dat thans hard rerkt. wordt aan de voorbe ding van 't jaarfeest, hetwelk vrijdag 4 en zaterdag 5 maart zal worden gehouden in ge- jvv Irene. iwel ouders, donateurs als .ngstellenden worden hier- verzocht alvast één van de toemde avonden te reserveren, jvel de door de jongsten ten ple tc brengen schetsjes als I toneelspel door de ouderen, pkt óók dit jaar weer het ge il tot een echt jaarfeest. bruik kunnen maken van hun stem recht. De bedoeling is deze avond te organiseren samen met het CDA en de WD. Dit bleek tijdens de jl. dinsdagavond gehouden raads vergadering, tijdens een medede ling van het College van een ont vangen verzoek tot subsidieverle ning voor een bedrag groot f 275.-. Dit bedrag is nodig ter dekking van legeskosten voor het verstrek ken van een uittreksel uit het ver- kiezingsregister, welke de partijen nodig hebben om de betreffende jon gelui voor genoemde avond per soonlijk te kunnen uitnodigen. Overigens wenste het College nog geen toezegging te doen omdat het verzoek te laat was ingekomen om nog tijdens deze raadsvergade ring te kunnen behandelen. Het verzoek werd dan ook in handen gesteld, van het College voor nade re overweging Ook een schrijven (verzoek) met handtekeningen van een aantal le den van de afdeling Holten van „Het Groene Kruis" inzake wijk verpleegkundige zuster H. Strijker kon in deze vergadering, gezien het tijdstip van binnenkomst, niet in behandeling worden genomen. heid en stemden tenslotte dan ook tegen. De heer H. J. Robers (VVD) vond deze voorschriften te ver gaan, hoewel hij warmte- isolatie een goede zaak vond. Hij vond dat de bouwkosten hier door worden opgedreven, waar door voor sommigen de bouw kosten te hoog worden en dus afzien van eigen bouw. „Als je voorschriften maakt misken je de eigen verantwoordelijkheid van de burgers. Het aanbrengen van warmte-isolatie gebeurt nu al veel, zelfs in bestaande huizen. Waarom dan nog verplicht stel len? Ik weet dat er in een sa menleving regels moeten zijn, maar die moet je niet te ver doorvoeren", was het standpunt van de heer J. Warrink (Gem. Bel.). De heer H. J. Westerik (CDA) vond het een taak van de over heid verspilling van energie te gen te gaan, hoewel ook hij vrij heid een groot goed vond. Na ampele overweging schaarde hij zich toch ook achter het voorstel van B en W. Zijn fractiegenoot J. Wiggers voegde hier nog aan toe een drietal ingezetenen te hebben bezocht die in hun wo ning isolatie lieten aanbrengen, waarbij is gebleken dat dit een aanmerkelijke energiebesparing te zien geeft, dus minder kosten en meer woongenot. Deze bevin dingen deden ook hem zich ach ter het voorstel van B en W scharen. Burgemeester mr. W. H. Enklaar verklaarde van oordeel te zijn dat hier geen sprake is van een inbreuk op individuele vrijheid. „Dagelijks stellen wij hier ver ordeningen vast waarin we za ken reguleren om de samen leving goed te laten functione ren. De hele bouwvergunning is een en al voorschrift wat de klok slaat. Het voorstel waar het hier om gaat is alleen een aan vulling daarop. Warmte-isolatie heeft op de totale bouwkosten verder maar een zeer geringe invloed en het betaalt zichzelf in enkele jaren weer terug door energiebesparing', zei hij, even als wethouder Rietberg. De heer H. Meerman vond het heel reëel te eisen dat isolatie van particuliere woningen aan dezelfde eisen moet voldoen als woningwetwoningen. Met 7 tegen 5 stemmen werd het voorstel tenslotte aanvaard. stond uit het werpen van een aan een lint gebonden fles (met inhoud) tegen een afscheiding van papier tussen de hal van het gebouw en het nieuwe gedeelte waarbij een flink gat onlsiond en de fles heel bleef. In een korte toespraak zei mr. Enklaar graag gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging van de heer Kraaij om het nieuwe praktijkgedeelte te openen. Het is een goede zaak om met hem en zijn staf hierbij even stil te staan. Niet alleen om te wijzen op het grote belang van deze accommo datie maar ook om uiting te ge ven aan de dankbaarheid die er leeft bij de vele patiënten die hier genezing hebben gevonden en goede ervaringen hebben op gedaan. Fysiotherapie hoort er bij en. is een hoogst belangrijk onderdeel van de gezondheids zorg. Mogelijk heeft de heer Kraaij, toen hij pl.m. 12 jaar ge leden in Holten zijn werk begon, zich afgevraagd wat zal het wor den. Niemand, ook hij zelf niet, heeft toen een zo snelle groei voor mogelijk gehouden. Vijf jaar geleden had er reeds een verbouwing en uitbreiding van het Groene Kriusgebouw plaats en vandaag komen er nog eens vier werkruimten voor de afde ling therapie bij. Moge het u en uw vrouw en uw assistenten ge geven zijn om nog vele jaren hier werkzaam te zijn, zo besloot mr. Enklaar. De heer G. J. Langenbarg, voor zitter van het Groene Kruis te Holten wees op de prettige sa menwerking tussen het bestuur en de heer Kraaij. Toen pl.m. een jaar geleden het verzoek kwam om uitbreiding, werd meteen de volle medewerking verleend en gezegd: praat maar met de archi tect. Natuurlijk werden er wel enkele voorgaarden gesteld en één hiervan was dat het werk door Holtense aannemers moest worden uitgevoerd en dat is dan ook gebeurd. Ook de heer Lan genbarg prees de deskundigheid van de heer Kraaij en hij wenste de Holtense gemeenschap geluk met dit team van fysiotherapeu ten. Namens de Deventer vrijge vestigde fysiotherapeuten werd het woord gevoerd door de heer C. J. van der Putten te Twello. Hij deed zijn gelukwens verge zeld gaan van een oorkonde en een wandkleed, plastiek met, hoe kan het anders, een zwarte kraai. De heer Kraaij richtte zich in zijn dankwoord in 't bijzonder tot het bestuur van het Groene Kruis en het gemeentebestuur en verder tot allen die meewerkten. De samenwerking was dermate goed dat binnen 6 weken de uit breiding voltooid was en hiermee is het fabeltje dat in Holten niets kan en alles lang moet duren, uit de wereld geholpen, aldus de heer Kraaij. Na het dankwoord waren de ruim honderd genodigden de gas ten van de heer en mevr. Kraaij en werd onder het genot van 'n drankje en een hartige hap gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid om het fysiothera- peutisch centrum te bekijken, 'n centrum dat in Holten optimaal functioneert. Bij behandeling van het voor stel van B. en W. tot het nemen van een principebesluit inzake renovatie van de woningen aan de Burg. v. d. Borchstraat ver klaarden alle raadsfracties, tij dens de jl dinsdag gehouden raadsvergadering, verheugd te zijn over het enthousiasme dat hiervoor onder de huurders van deze woningen werd aangetrof fen en vroegen met spoed aan deze zaak verder te werken. Het voorstel van B. en W. luid de als volgt: In uw vergadering van 12 ok tober 1976 heeft u een krediet van f 5.900.— beschikbaar ge steld ten behoeve van de voor bereiding van een plan tot reno vatie van de voor-oorlogse wo ningen. gelegen aan de Burg. v. d Borchstraat alhier. Op 13 januari 1977 heeft de commissie woningbouwzaken een eerste gesprek gehad met de bewoners van de onderhavige woningen, waarbij van de zijde van het architectenbureau Joris- sen B.V., aan de hand van si tuatietekeningen. n.l. oude si tuatie en mogelijke nieuwe si tuatie, een en ander nader is toegelicht. Na deze informatieve bijeen komst zijn de bewoners weder- De stijging van de werkloos heid in het rayon Deventer in de maand januari is voor namelijk seizoenmatig van karakter en kwam dan ook vooral tot stand in de bouw nijverheid (burgerlijke en utiliteitsbouw plus 36 man nen, grond-, water- en we genbouw plus 20 mannen). In de metaal daarentegen daalde de werkloosheid met 15 mannen. De toename was het grootst in Deventer en Raalte. In Holten daalde de werkloosheid met 2 mannen. Totale stijging van 1495 naar 1545. Ten opzichte van januari 1976 is de situatie nu wel wat gunsti ger. Deze maand is er nog niet verandering te verwachten. In maart zal hopelijk de werkloos heid in de bouw weer wat afne men. De vraag is daarentegen dras tisch teruggelopen. Een ontwik keling, die zich in vrijwel alle sectoren voordeed. Enkele voor beelden van aanbod en vraag mannen: Bouwvakarbeider B. en U. 228 - 60. grond-, water- en wegenbouw 85 - 2, metaalbewer kers 206 - 32, landbouwpersoneel 68 geen vraag, handelspersoneel 88 - 14, personeel in algemene dienst 382 - 64, kantoor- en on derwijzend personeel 156 - 18, horecaf. pers. 50-6. Het aantal aanvragen, dat de laatste twee weken van januari is binnengekomen, is van mini maal tot nihil gedaald. De werkloosheid onder de vrou wen nam ook iets toe, doch in geringere mate dan bij de man nen. Overigens is door de jaren heen in de januari-maand de werkloosheid onder de vrouwen nooit zo hoog geweest als nu. De daling van de vraag deed zich voornamelijk voor in de sectoren handel en kantoor. De werkloosheid van mannen verdeeld naar de gemeenten in het rayon Deventer, bedroeg, in absolute cijfers en in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking per eind janu ari 1977 als volgt (tussen haak jes de cijfers over december 1976).: Bathmen 21 is 3.5 pet. (23 is 3.8 pet.): Deventer 1101 is 6.6 pet. (1074 is 6.4 pet.): Diepen veen 67 is 4 2 pet. (80 is 5.0 pet.): HOLTEN 66 is 4.7 pet. (68 is 4.9 pet.): Olst 60 is 6.4 pet. (55 is 4.1 pet.): Raalte 227 is 6.6 pet. (192 is 5.6 pet.) om uitgenodigd voor een nadere bespreking op 2 februari j.l., echter met dien verstande, dat, gesproken is met de bewoners afzonderlijk van eenzelfde type woning. Het overleg heeft geresulteerd in de bereidheid van alle bewo ners om aan de voorgenomen renovatie medewerking te ver lenen. In verband met de zeer posi tieve opstelling van de huurders en voor het enthousiasme, dat deze huurders hebben getoond om er aan mede te willen wer ken dat deze renovatie van de door hen gehuurde woningen tot een succes wordt, stellen wij u voor een principebesluit tot re novatie van de woningen aan de Burg. v. d. Borchstraat te ne men. Na dit principebesluit kunnen de verdere voorbereidende werk zaamheden ter hand worden ge nomen. De Open Deur-groep van Holten, belegt a.s. zondag (20 februari) de 5e samenkomst van dit win terseizoen. Voor dit seizoen is als thema gekozen „Onzinnige bijbelverhalen"- Ds. A. Schellevis zal ook deze keer weer de spreker zijn. Er zal medewerking worden ver leend. door het koor van de R.K. kerkgemeenschap o.l.v. de heer J. H. Schipper te Holten. De 'organist die het koor en de samenzang zal begeleiden is de heer J. H. v. Engbrink. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Vóór de bijeenkomst zal gedurende een kwartier, gele genheid worden geboden om gezamelijk liederen te zingen. Om alles gemakkelijk te houden zal er aan iedere bezoeker een volledig programma worden uit gereikt. De bijeenkomst wordt gehouden in de Gereformeerde kerk (Dorpstraat). Aan de uit gang zal een collecte worden ge houden voor het Open Deur- werk. De groep hoopt dan ook, dat velen de moeite willen ne men, om deze bijeenkomst bij te wonen. GEBOREN: Cindy Caroline d.v. H. Stam en R. Klompenmaker Jildou d.v. J. M. E. Metsema- kers en J. B. Rouwé. OVERLEDEN: H. W. Beltman- Renneboom, oud 74 jaar, Holten (overleden te Deventer) E. Vasters 78 jaar. Holten (over leden te Deventer). In de school werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Openbare Kleuterschool Tuin straat. De presidente van de oudercommissie, mevr. Vincent, opende de goed bezochte bijeen komst en dankte mevr. Sijtsema- Tesch voor de prettige samen werking die er tussen haar en de leidsters in de afgelopen zeven jaar is geweest. Als nieuw lid van de oudercommissie werd welkom geheten mevr. Jansen- Timmerman. Mevr. Bloemink-Rehwinkel. in- spectrice kleuteronderwijs hield voor de pauze een inleiding over het kleuteronderwijs en over de toekomstitge kleuter-basisschool. Ze wees verder op het grote be lang van beter aansluiten van 't onderwij s kleuterschool-lagere school en het ontwikkelingsni veau van het kind. Bij het beant woorden van verschillende vra gen kreeg mevr. Bloemink gele genheid om op verschillende on derwijsproblemen nog wat uit voeriger in te gaan. Mevr. Vincent bracht haar dank voor de leerzame inleiding en bood een kleine attenttie aan. De wijkvereniging „Holter- haar' heeft besloten deel te ne men aan de "karnavalsoptocht, welke op zaterdag 19 februari a.s. zal worden gehouden. In de ze optocht zal de wijkvereniging een praalwagen inzetten, waar op de desolate toestand van de voortuintjes in de Haar aan de kaak wordt gesteld. Tevens zal daarbij de aandacht worden ge vestigd op het gemis van een buurthuis in deze wijk.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1