^luldiging OAD- iibilarissen en 'n afscheid leleac-cursus „Parlement en politiek^ npakken „In de Schure" 323SBHI WEEKENDDIENSTEN \üi m)\ Tentoonstelling over het analfabetisme evonden-verloren Het Binnenhofs vertaald TJE 95 98 19 98 59 85 HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 FEBRUARI 1977 - PAGINA 3 vl JJ 1 1 mJ l\ J,J, en rrijdag werden de heren J. G. Muller, T. Willemink en A. jpers gehuldigd voor hun 25- g dienstverband bij de Oad. Morgens werden ze, verge el van hun vrouw, afgehaald huis en ontvangen op de di- „tiekamer, waar ze werden gesproken door Ir. J. G. J. Haar. Uitvoerig werden de aliteiten en verdiensten van belicht en stilgestaan bij het en wee in die 25 jaar. raast woorden van dank werd der jubilarissen een gouden •loge aangeboden. Vanzelf- •ekend werden de dames ook rokken in deze hulde en ont- een boeket bloemen, ïierna werd afscheid geno- i van de heer Niekolaas Sr., na een jarenlange funktie I aquisiteur en internationaal "rchauffeur met pensioen ging. Tegen de middag kwamen de rschillende chefs van dienst, enals een vertegenwoordiging i n de personeelsvereniging hun lukwensen aanbieden. Het. gehele gezelschap vertrok erha per bus, waarna besloten ird met een gezamenlijk diner. Geboren: Wilbert Ivo, zv W. ijkerman en M. H. E. Groot- !dde; Janneke Rianne, dv J. Dlink en H. B. Kevelam; Hans, H. ten Dam en G. W. Vasters; redrika Johanna, dv G. J. Lug- ihorst en H. B. H. ten Hove, indertrouwd: A. G. Vedders, jaar, Diepenheim en G. Boo- 19 jaar, Holten. Overleden: J. G. Jansen, 86 j., olten; M. Theunissen-Bruil, 76 ar, Holten (overleden te De nter); A. J. van Voorthuizen- ulder, 84 jaar, Holten (overle- n te Gorssel). Op de foto v.l.n.r. R. J. ter Haar, directeur, mevr. A. Nóppers-BakhuisA. N op pers, J. G. P. Muller, mevr. J. Müller-den Uyl, T. Wille mink, mevr. A. F. Willemink- Markvoort, mevr. J. B. Nie- kolaas-Potman, G. Niekolaas Een politicus is een merkwaardig dier. Hij vult zijn tijd met lezen en vooral met praten. Hij is meestal van het mannelijk geslacht en hij spreekt één taal vloeiend: het „Binnenhofs". Het is een taal die iedere pas gekozen volksvertegenwoor diger binnen drie maanden onder de knie heeft. Een politicus denkt en droomt ook in het Binnenhofs. Als hij terugkomt van reces vakantie) zegt hij bijvoorbeeld: „Het komt mij voor dat de meteorologische situatie structureel ongunstig was, waardoor wij onvoldoende recreatieve activiteiten kon den ontplooien." Hij bedoelt gewoon: „Het was een waarde loze vakantie, want het was voortdurend rot weer." Toch kan het niet alleen door de taal komen dat politiek in Ne derland veel mensen volkomen koud laat. Dat komt ook, door dat politieke besluitvorming en problemen ingewikkeld zijn, de spelregels van het Binnenhof eigenaardig en pers, radio en tv niet in staat zijn om, in een voor iedereen te begrijpen taal uit te leggen hoe besluiten worden ge nomen. Toegegeven, het is moei lijk omdat het vrijwel ondoen lijk is om iedere keer weer bij AF te beginnen. Daarom komt er nu, in het zicht van de verkiezingen, een Teleac- cursus die wel bij het begin be gint. In 14 televisie-uitzendingen van een half uur zal stap voor stap worden geprobeerd om dui- oe krijg ik mijn auto open na •t verliezen van mijn autosleu- Htje Wat te doen, wanneer ik i een achtervolging ben verwik keld met de politie? Hoe houd mijn auto deukvrij, wanneer k met een vaartje van 140 km. NED. HERV. KERK (Dienst in Geref. Kerk) 10.30 uur ds. A. W. Berkhof. Extra coll. Werelddiaconaat. Oppasdienst: mevrouw de Blaauw, Willemien Loman en Janny Scheperboer- GEREF. KERK 8.30 en 15.00 uur ds. G. W. H. Peddemors. In beide diensten is de eerste collecte voor de m kerk en de tweede voor rente en aflossing. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. CQ DIJKERHOEK 10.00 uur ds. c. C. Addink, AA vierine Heilig Avondmaal en bediening H. Doop. Extra collecte: Werelddiaconaat. OKKENBROEK 10.00 uur ds. M. de Heer. Be- 99 diening Heilige Doop. NIEUW HEETEN J Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. per uur door de bebouwde kom rijd? Drie interessante vragen, die ongetwijfeld al geruime tijd bij u leven. Om hierop een antwoord te verkrijgen, raden wij u aan vrijdagavond 4 februari of zon dagmiddag 6 februari aanwezig te zijn bij de vertoning van de thriller: „Inpikken en Wegwe zen" in jeugdsociëteit „De Schu re". Deze film van Toby Halicki met in de hoofdrollen Toby Ha licki en Marion Busia, autodief stal op grote schaal: sluit uw wagen af, voorzie hem van alarminstallaties, zet hem op streng bewaakte parkeerplaat sen en tochbinnen 60 se conden is hij gestolen. Via een opgezette organisatie wordt de éne auto na de andere gestolen. De wagens krijgen een andere kleur, de chassisnummers wor den op vernuftige wijze veran derd, ze worden voorzien van nieuwe nummerborden en gel dige papieren: kant en klaar voor de verkoop. De politie tast in hét duister, tot door stom toeval de leider van de organi satie in zijn Ford Mustang wordt gesignaleerd, hetgeen het begin is van een 40 minuten durende achtervolging. Bij elke minuut worden er politiewagens, vracht wagens, sportwagens en allerlei andere voertuigen in puin gere den. En terwijl het autokerkhof zich uitbreidt, scheurt de Mus tang frank en vrij naar een ver rassend slot. Volgende week vrijdag, 11 fe bruari: „Tiener Carnaval" en za terdag 19 februari een disco-spe cial met als thema: „The Moody Blues". Vrijwilligers „De Schure". delijk te maken hoe het politieke bedrijf werkt. De politici zullen zelf uitleggen hoe hun bedrijf in elkaar zit. Niet in het Binnen hofs, maar gewoon in hun moe dertaal: het Nederlands. Bovendien worden de ruim 40 vraaggesprekken met ministers, kamerleden, ambtenaren en des kundigen rijkelijk geïllustreerd met opmerkelijke voorbeelden uit de politieke praktijk. Kort om: een blik in de keuken, met mh uitleg van de kok zelf. Zo zal - Schmelzer terugblikken op zijn „nacht"; - Vondeling uitleggen waarom in de Kamer Soeharto geen beul mocht worden genoemd; - Van Thijn verklaren waarom hij Van Agt niet naar huis kon sturen; - Van Huiten zeggen dat een mi nister zijn eigen staatssecretaris moet kunnen kiezen; - Gruyters onthullen dat hij in het kabinet alleen maar iets over Volkshuisvesting te vertel len heeft; - Van Doorn uitleggen wat hij bedoelt als hij over een motie het oordeel aan de Kamer over laat jullie zien maar); - Gerda Brautigam kijken naar het politieke gekrakeel van nu; - Westerterp bevestigen dat spe cialisten de dienst uitmaken. Eindelijk wordt duidelijk ge maakt waarom er vaak maar een handjevol kamerleden in de vergaderzaal zit en wat de rest op zo'n moment uitspookt. Ook zijn er opnamen gemaakt in twee Haagse restaurants,' waar ministers en fractieleiders van regeringspartijen iedere donder dagavond samen eten, drinken en praten. „Hier wordt politiek gemaakt", aldus minister Van Agt. Bovendien zijn er beelden van de vrijdagse vergadering van het kabinet, waar ministers elkaar met „u" of „collega" aanspreken. Alleen de Raad van State zal van de buitenkant af worden be keken. Vice-voorzitter Ruppert weigerde namelijk Teleac binnen te laten, nadat hij tevergeefs had geprobeerd om zich met de in houd van de uitzendingen te be moeien. „Je moet niet door een journalist laten uitmaken wat hij over je schrijft", aldus Rup pert tenslotte. Vandaar dus geen reportage van de Raad van State. Henk van Hoorn VRIJDAG 4 FEBRUARI: 19.30 uur: Spelregelavond Blauw Wit-j...unioren en pupillen in clubhuis. 20.30 uur: Film „Inpikken en wegwezen" in de Schure (zie adv. en bericht). ZATERDAG 5 FEBRUARI: 20.00 uur: Dansen voor paren in restaurant „De Molenbelt" (zie adv.). ZONDAG 6 FEBRUARI: 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.). 14.30 uur: Film „Inpikken en wegwezen" in „De Schure". 19.30 uur: Dansen in bar-dan- cing „Boode" te Bathmen (zie adv.). WOENSDAG 9 FEBRUARI: 20.0 uur: Bijeenkomst afd. Dij- kerhoek Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard". Mevr. L. Steenhuis-Wieringa vertelt over handwerken. DONDERDAG 10 FEZRUARI: 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Holten. Spre ker: mr. J. Hulshoff, kand. no taris te Holten. Onderwerp: „Werkzamheden op het nota riskantoor". 20.00 uur: Algemene ledenverga dering S.V. „Holten" in het clubhuis (zie adv.). VRIJDAG 11 FEBRUARI: 16.00 uur: Vergadering Markt- commisie in café Jansen. 19.45 uur: Film „Kruis in de as falt jungle" (in gebouw „Re- hoboth" (zie bericht en adv.). MAANDAG 14 FEBRUARI: 20.0 uur: „Liberaal Café" in café „De Biester". Spr. ir. B. P. Rauwerda, energie-deskundige. Onderwerp: „Energie met o.a. het Ultracentrifugeprojekt in Almelo". 20.0 uur. Ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel „Vos man". WOENSDAG 16 FEBRUARI: 20.00 uur: Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten in zaal „Vosman". Lezing door Kees Bos over: „De natuur om ons heen". MAANDAG 21 FEBRUARI: 20.00 uur: Ledenvergadering van de Holtense Oranjevereniging in hotel „Vosman". DONDERDAG 24 FEBRUARI: 20.00 uur: Ledenvergadering afd. Holten Chr. Dem. Appèl (CDA) in gebouw „Rehoboth". 20.00 ur: Bijeenkomst afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouwen bond. Spr.: pater Wezenbeek te Zenderen. Onderwerp: „Am nesty International". Belang stellenden zijn hartelijk wel kom! VRIJDAG 4 MAART: 14.30 uur: Start van Seizoenwa renmarkt 1977 in de Kerkstr. Lezen en schrijven de gewoonste zaak van de wereld? - door Maria M. C. Schröder-van Gogh. Na een bezoek van mrs. dr. Welthy Fisher in 1969, de stichter van Literacy House in Lucknow, Noord India, werd door een groepje enthousiaste mensen het Welthy Fisher Comité op gericht, dat zich ten doel stelt het eonrme wereldprobleem van het analfabetisme meer bekendheid te geven, met al zijn consequenties ook voor het leven in ons eigen land, en tevens financiële steun Literacy House. te verlenen aan het onderwij s-centrum Nu, in 1976, blijkt het analfa betisme nog weinig van zijn „ac tualiteit" te hebben ingeboet, en dat ondanks de acties en cam pagnes van de Unesco. In rap porten en verslagen over 'n tien jaar geleden door de Unesco ge starte alfabetiseringscampagne in landen van de Derde Wereld wordt nog eens duidelijk gecon cludeerd, dat om een werkelijk positief resultaat te bereiken èn enthousiasme èn financiële steun van de overheid in het desbetref fende land onontbeerlijk zijn. Een andere factor die een snel lere groei naar geletterdheid te genhoudt, is de mateloze bevol kingsgroei in vele ohtwikkelings- landen. Maar wellicht is de belangrijk ste factor de diepe armoede en het fatalisme, dat daarvan het gevolg is. Verhoging van de le vensstandaard, zo weet men uit ervaring, is de belangrijkste voorwaarde voor het afremmen van de bevolkingsaanwas. En hier raken we weer aan de vi cieuze cirkel van armoede, ziek te en onwetendheid. Bij de po gingen om de levensstandaard te verhogen is de alfabetisatie, de kennis van lezen en schrijven, van elementair belang. Daarom zal men, het moet hier weer ge zegd worden, de ontwikkeling van de achtergebleven bevol kingsgroepen in zijn geheel moe ten aanpakken. In de loop der jaren is het Welthy Fisher Comité in Neder land actief geweest met projec ten, tentoonstellingen, lezingen, met boekjes, affiches en folders om in ons land de aandacht te vestigen op dit hardnekkige pro bleem, vaak in samenwerking met het Unesco Centrum Neder land, tussen andere acties door kwam meermalen het idee op om een levendige foto-tentoon stelling met een beeldverhaal over analfabetisme te laten cir culeren in de bibliotheken. In juni 1974 werd al contact opgenomen met mevr. Marie- Anne Hulshoff, hoofd van de Culturele Dienst van de Provin ciale Bibliotheek Centrale in Haarlem. Het eerste plan, dat uit dit contact werd gerealiseerd, was een project met een school voor lager beroeps-onderwijs. Dit werd „De Vijfsprong" in Den Helder en was zeer geslaagd. Het tweede plan, dat uit dit con tact naar voren kwam, was èen foto-tentoonstelling op te zetten samen met bibliotheken. Biblio theken zijn tenslotte opgericht voor mensen die kunnen lezen en gevuld met boeken van men sen die kunnen schrijven! Van meet af aan wilden we de situatie in Nederland bij deze voorlichting betrekken. Ofschoon het percentage werkelijke anal fabeten hier heel klein is, bestaat er een feitelijk analfabetisme, 'n HO£r£N*Jt IOC» GIJ QATV6 »A/9A •J1HNK Z HM CeCMMM achterstand bij volwassenen, die dikwijls grote moeilijkheden ver oorzaken bij het lezen, schrijven en begrijpen van de allereen voudigste teksten. Kinderen van deze ouders dreigen vaak achter te blijven bij hun klasgenootjes omdat ze geen „steun" krijgen van thuis. Voor deze kinderen worden dan wel zgn. compensa tie-programma's op touw gezet. Het doel van de tentoonstel ling in de bibliotheken zagen wij als: Inzicht geven in de oorza ken en gevolgen van het niet (voldoende) kunnen lezen en schrijven in ontwikkelingslan den en in ons eigen land. De boodschap die hier achter ligt is: „Lezen en schrijven is een essen tiële voorwaarde voor ontwikke ling en democratitsering", een boodschap die gekoppeld wordt aan de situatie in Nederland. Er werd contact opgenomen met de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Hol land. Dit contact had een posi tief gevolg. Intussen zou de voor zitter van ons comité, drs. R. de Coole, nagaan of er bij zijn stu denten van de Utrechtse Univer siteit genoeg belangstelling be stond voor het onderwerp alfa betisatie. Dit bleek het geval te zijn. Een aantal hunner was be reid een boekje of leesmap sa men te stellen voor leerlingen van 12 tot 16 jaar. Men toog aan het werk. De bedoeling van de tentoon stelling is schoolklassen en leer krachten uit te nodigen voor 'n bezoek. Op 15 panelen werd een beeldverhaal met foto's en tek sten en een wereldkaart opge steld. Een leesmap is beschik baar om voor of na het bezoek, waar men kennis heeft gemaakt met de problematiek, dieper op het onderwerp in te gaan. Mevrouw Marijke Geertsema, oprichtster van 't Welthy Fisher Comité vond de Provinciale Bi bliotheek Centrale en de Cultu rele Raad van Noord-Holland bereid mee te werken. Er werd besloten zich te richten tot de hoogste klas van de basisscholen en de laagste klassen van de Mavo, maar natuurlijk wil het Comité graag ook andere groe pen en belangstellenden er bij betrekken. Intussen werden foto's uitge zocht bij het Unesco Centrum Nederland en bij het Instituut voor de Tropen om, de eigen Uitgebreide foto-collectie, aan te vullen. De Culturele Raad Nrd.- Holland verzorgde het techni sche gedeelte; samenwerking met de Provinciale Bibliotheek Cen trale maakte het mogelijk de ex positie in de bibliotheken te la ten rouleren. De Vereniging voor GOOR HOLTEN Tel.05470-2204 Tel 05403-1047 Stationslaan 24 Waagweg 15 Volkshogeschoolwerk en het Unesco Centrum Nederland heb ben steun toegezegd. In de lange hete zomer van 1976 kwam het werk gereed. Dertien panelen werden gevuld met (vergrote) foto's en met tek sten over India en Literacy Hou se; op 2 panelen wordt de situa tie in Nederland weergegeven, 0.a. die van de gastarbeiders. Een wereldkaart werd op een paneel in kleur aangebracht. Op de panelen en in het lees- mapje zijn de volgende thema's uitgewerkt: 1. Wat is een analfabeet, en wat is alfabetisatie? 2. Waar komt analfabetisme voor? 3. Hoe komt het, dat mensen met kunnen lezen en schrijven? 4. Wie zijn dat, de analfabeten? 5. Hoe ervaren mensen het om analfabeet te zijn? De volgende panelen geven 'n beeld van wat er aan het pro bleem gedaan wordt: 1. Massa-analfabetisatie - pro gramma's. 2. Functinole alfabetisatie-pro- gramma's o.a. door de Unesco. 3. Hoe pakt Paolo Freire 't pro bleem aan? 4. Wat en waar zijn compensa tie-programma's? In hoofdstuk 6 wordt het analfa betisme in India belicht en het project Literacy House, waar voor het WFC sinds zijn oprich ting aandacht en steun heeft ge vraagd. In september werden rayon hoofden van bibliotheken en bi bliothecarissen uitgenodigd tot een voorbereidende bespreking. Op dit ogenblik zijn ongeveer 12 bibliotheken in N.H. geïnteres seerd in de tentoonstelling, die om de 5 weken zal rouleren. Op maandag 18 oktober jl., ten tijde van de Kinderboekenweek, werd de tentoonstelling in Weesp on der de titel: ..Tentoonstelling over Lezen en Schrijven. Is pra ten dan niet genoeg?", geopend door mevr. Adrienne van Vries- land-Canivez. 8 september, de ABC Dag, was helaas niet haal baar voor de opening, ofschoon de tentoonstelling wel op die da tum in de Volkshogeschool Ber gen als „try out" voor een be perkt publiek te zien was. Na de roulatie in de Provin ciale Bibliotheken van Noord- Holland, zal het Welthy Fisher Comité de tentoonstelling graag op aanvraag beschikbaar stellen. Verloren: gouden ketting met gouden letter D; horloge, merk Timex; spatbord -f verzeke ringsplaatje; zilveren/gouden oorbel; rood kinderfietsje; bou vier, teef, zilverkleurige ketting -f hondepenning. Gevonden: handschoen, want; zwarte hond; treinkaart; scherm voor motorhelm; bahco; donker blauwe kindersjaal met witte rand. ARTS W. R. van Couwelaar. Holter- enkstraat 18, tel- 2750. Voor boodschappen bellen: 11.00 u. en 4.00 u. WIJKVERPLEGING Zuster W. Slomp-v. d. Stou- we, Wondaalstraat 10, Mar- kelo, tel. 05476-2379. Spr.uur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van maga- zijnartikelen werkdagen van 13.30-14.30 u., Groene Kruis- gebouw, Gaardenstraat. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond 18.30-20.30 uur, Dorpsstr. 16. TANDARTS J. T. Schoolenberg, Nic. Beetsstraat 15, Nijverdal, tel. 05486-12529. Spr.uur spoed gevallen: 5.00-5.30 uur na middag. ZIEKENVERVOER J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338 b.g.g. A- Müller, tel. 1745. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plassraat 5, tel. 05483-1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Mid den-Overijssel", Dorpsstr. 16, tel. 2784. Spr.uur maandag t-m. vrjjdag van 8.30-9.30 uur en donderdagavond v- 6-7 u. en volgens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag v. 8.30- 9.30 u., Dorpsstr. 16, telef. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatsch. Werk en Ge zinsverzorging telef. bereik baar onder no. 05486-16465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dinsdagmiddag en donder dagochtend in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat G. J. Kraaij, tel. 2299. WACHTDIENST VLEESKEURINGS DIENST T.e.m. zondag 6 februari B. Groot Obbink, Kozakkenstr. 2, tel. 1526. Maandag 7 t.m. zondag 13 febr. H. W. Goor- man, Kolweg 52, tel. 1513. Aangifte van gestorven die ren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483- 1318. STORINGSDIENST Zaterd. 5 t.m. vrijd. 11 febr.: Elektra: H. Dam Wiechers,. Industriestraat 10, tel. 1217. Gas: J. Bosschers, Beuseberg 54, tel. 1945. POLITIE Telefoon 1352 - 2665 en 2655. Na 6 u. 's avonds bellen: 05200-71234. BRANDWEER Tel. 2222 (dag en nacht). ARTS J. F. Sijtsema, Pastoriestr. 50, tel. 1870. Voor boodschappen bellen: 10 u. en 4 u. ZIEKENVERVOER J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338 b.g.g. A. Müller, tel. 1745. DIERENARTS W. C. C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-2004. (12 en 13 februari) WIJKVERPLEGING Zuster J. E. Duncan, Groene Kruisgebouw, Gaardenstr., teL 1436. TANDARTS J. A. Groot, Aaltinksweg 6, teL 05483-2884. Spreekuur spoedgevallen: 5-5.30 u. n.m.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3