Raadsfracties CHU en AR nu officieel één Jubileum mr. Dijksterhuis Herman Erbé in De Schure Een avondje „Dicssenplas" Kinderbril is heel wat anders dan een verkleinde grote mensenbril V oorbereidingen Carnavals-optocht J. H. Muller overleden in Spanje ën zeker m Essilor, grote Franse optiekindustrie, heeft na Jaren van studie serie echte kinderbrillen door Henriëtte Mettman strak •no Volgende week crea lieve avond Onze Hilversumse medewerkster schrijft ons het volgende: Gewijzigde aan vangstijden RONO- programma's HOLTENS NIEUWSBLAD 21 JANUARI 1977 PAGINA 5 Er is een tijd geweest dat een kind met een bril in school of iop straat soms werd uitgelachen. Dat komt nu nauwelijks meer voor. De tegenwoordige jeugd kijkt niet meer zo op van een uitzondering. Trouwens: zijn het wel uitzonderingen? Het aantal kinderen dat een bril draagt is veel groter dan vroeger. Het wordt geschat op 30 tot 50%. Als we nu weten dat er in de leeftijdsgroepen van vijf tot en met vijftien jaar iop dit moment ruim 2,6 miljoen kinderen in Nederland zijn dan komt dat dus neer op 780.000 tot 910.000 met een bril! Dat is nogal wat. Toch nog problemen? Ja. Hoe komt dat en hoe lossen we die op? Als we stellen dat er op dit moment zoveel meer kinderen dan vroeger een bril dragen, dan behoeft dat nog niet te beteke nen dat de ogen steeds slechter worden. Maar wel dat de tech niek verder gaat en er nu moge lijkheden zijn die voorheen niet bestonden. Zo'n zeven eeuwen geleden geleden kwamen er voor het eerst brillen in zwang. Die dienden ter correctie van verziendheid (presbyopie). Pas na 1500 verschenen er brillen voor bijziendheid (myopie), dat zijn dus degenen die dichtbije dingen goed kunnen zien. Gelei delijk aan breidde de kennis van de oogheelkunde zich uit. Maar pas de laatste twintig jaar is al les in een stroomversnelling ge raakt. Er zijn nu mogelijkheden die vroeger niet bestonden. Dooi de veel grotere kennis van de artsen, de aandacht die er bij 't onderwijs aan wordt besteed en door de voorlichting aan ouders zijn wij nu veel eerder geneigd om de ogen van ons kind te la ten onderzoeken als we denken dat er iets mis is. Hoe eerder we er bij zijn hoe beter. Er wordt nu gewerkt aan de mogelijkheid bepaalde oogaf- wijkingen al in de eerste levens maanden op te sporen. Aan som- mige daarvan moet zo vlug mo gelijk iets gedaan worden. Zoals bij het ,luie oogje'. Daaraan moet het kind voordat het zes jaar is worden geholpen. Daarna is het meestal te laat. We letten beter op j Vandaag de dag letten we be- ter op onze kinderogen. Soms is het gemakkelijk. Neem scheel- zien. Dat heeft 3 pet. van de kin- deren. Dat valt ons wel op. Maar j er zijn andere euvels die we niet 1 direct kunnen plaatsen. Dan is Op 10 januari 1977 is tijdens een vakantieverblijf in het Spaanse Benidorm plotseling overleden onze plaatsgenoot, de heer Johannes Hendrik Müller, direkteur van het reisbureau „Apeldoorn" in Den Haag. De heer Müller was een ach terkleinzoon van ds. J. G. P. Müller, van 1830-1885 hervormd predikant in Holten. Hij aan schouwde in 1908 het levenslicht te Neede als eerste zoon van Hendrik Jan Müller, stations chef, en Frederika Bekkink, bei den geboortig uit ons dorp. Müllers broer Hendrik Diderik overleed in 1928 op 18-jarige leeftijd te Berkel en Rodenrijs. De derde zoon van het echtpaar Müller-Bekink, Franciscus Mari- nus, stierf in 1971 te Apeldoorn, waar zijn echtgenote, mevrouw Müller-de Brake, nog woonach- tig is. Twee zusters van de thans overleden Müller, Egbertha Hen- drika Johanna en'Frederika Hen riëta, beiden geboren te Berkel en Rodenrijs, zijn gehuwd met. respectievelijk P. A. Overduin en C. Kromhout. Zij wonen onder scheidenlijk in Zeist en Leiden. J. H. Müller trouwde in 1934 met de aldaar geboren Elise Gaedtke. Het reizen en trekken is de Müllers niet vreemd ge- weest. De bet-overgrootvader van J. M. Müller kwam vanuit het Duitse Schwebheim (bn Schweinfurt) naar Leiden, waar hij stadsbode werd. Zijn over grootvader kwam uit de sleutel stad naar Holten om er predi kant te worden en er ruim zes tig jaar te wonen. .Grootvader Johannes Hendrik Müller koos de agrarische sector. Vader Hen drik Jan Müller werd stations chef en heeft als zodanig ook het reizigersvervoer gediend. In die funktie was hij genoodzaakt meermalen te verhuizen. De heer en mevrouw Müller Gaedtke hadden één zoon, Hen drik Friedrich Wilhelm, geboren in 1937 te Leiden en op 27 no vember 1954 overleden op zee. ter hoogte van Landsend. Het stoffelijk overschot van Johannes Hendrik Müller werd woensdag j.l. op de begraaf plaats aan de Oude Deventerweg te Holten ter aarde besteld. het zaak de husiarts en de oog arts te raadplegen. Als de kinderen wat groter zijn, boven zeven of acht jaar, dan kunnen zij zelf wel aange ven wat er misschien aan schort. Maar voor de kleintjes en voor al de kleuters en de peuters gaat dat niet. Voor hen is er de ob jectieve onderzoekmethode. De dokter kijkt in het oog en kan vaststellen of er een afwijking is en zo ja welke. En dan is er nog wel eens de schrik als er gezegd wordt: uw kind moet een brille tje hebben. Schrik bij de ouders dan wel te verstaan. Want om een of andere reden vinden wij het niet zo leuk als ons kindje moet gaan brillen. Ten onrechte. Want niet ontdekte oogafwijkin gen kunnen later veel narigheid veroorzaken. Hoe vaak is het niet voorgeko men dat een „lastig kind" dat op school zo vaak over hoofdpijn klaagde en slecht oplette wat meer naar achteren in de klas werd gezet waardoor 't nog min der op 't bord kon zien. Zo wor den goedwillende kinderen in derdaad „lastig" als er niet aan gedacht wordt dat het gezichts vermogen niet honderd procent is. Hoe merken wij nu dat de ogen van het kind wat minder of anders zijn? Daarvoor zijn veel methoden. Let u maar eens op of ze erg veel moeite hebben met priegelwerk als kraaltjes rij gen of kleine vlakjes kleuren terwijl leeftijdsgenootjes er geen probleem in zien. En sterke ge zichtsstoornissen komen natuur lijk altijd diudelijk naar voren. Als we maar opletten en onze aandacht niet laten verslappen. Als vader' en moeder de bril hebben geaccepteerd dan doet 't kind dat eigenlijk vanzelf. Hele kleintjes aanvaarden de bril veel al zo maar zonder sputteren. Maar is het kind er een beetje afkerig van dan zijn er allerlei spelletjes te bedenken. Als bij voorbeeld de lievelingsbeer ook een poppebrilletje op krijgt is 't leed meestal gauw geleden. Zelf aanwijzingen geven Zijn ze wat ouder, boven zes tot acht jaar, dan gaat het veel gemakkelijker. Dan kunnen de kinderen ook zelf meehelpen en zijn zij voor rede vatbaar. Als 't niet om een beetje minder ge zichtsvermogen gaat maar om grotere afwijkingen weest u dan blij dat u in onze verguisde tijd leeft waarin zoveel zaken vol gens sommigen helemaal fout zijn. De zorg voor degenen die niets of bijna niets kunnen zien, de blinden, is eigenlijk altijd al voortreffelijk geweest. Maar voorkomen is beter. En om te voorkomen moet je achter de oorzaken zien te komen. De ken nis is vooral na 1959 met reuzen schreden vooruit gegaan na de publikatie in dat jaar van dr. J. Schappert-Kimmijser („De blind heidsoorzaken in Nederland"), de eerte grote, samenvattende, wetenschappelijke publikatie in ons land. Daarna is alles sneller gegaan. Er worden nu al afwij kingen opgespoord bij kinderen die jonger zijn dan negen maan den. Voorkómen, preventie: dat is 't streven. En als ons kind on verhoopt zulke afwijkende ogen heeft dat het op de gewone scho len niet mee kan dan zijn er de laatste tien jaar (ja, zo kort pas!) de speciale dagscholen voor geestelijk normale, slechtsziende kinderen gekomen. De groep is gelukkig maar klein, maar er is veel zorg voor. En hoe komt het kind nu aan een bril? Van de opticien. Dat is vanouds de vakman die tegen woordig bepaald niet met lege handen staat. Hij heeft 'n prach tige keus voor de kinderen. Vroeger kregen zij een soort ver kleind model van een bril voor volwassenen. Denkt u er maar eens aan wat er gebeurde als zo'n zwaar wiebelding van dat kleine kinderneusje afzakte. Het kind is ontdekt. De be kende Franse optiekfabriek Es silor heeft zelfs een echte, speci aal ontworpen kindercollectie ge maakt die in Nederland onder de naam Logo verkrijgbaar is. Men is er van uitgegaan dat dat een kind niet alleen klein is maar een „onderontwikkelde" neus heeft. Daardoor kan 't dra gen van een ongeschikte bril een kwelling zijn. Essilor heeft dat probleem on derkend. Het werd tijd. Want tenslotte zijn 15 tot 20 pet. van alle brillen dus van alle dra gers, van jong tot oud en dat is de helft van de Nederlandse bevolking) in ons land bestemd voor kinderen. Dat is niet niks! Essilor moedigt de opticiën aan een apart kinderboekje in te richten in de winkel met moder ne meubeltjes op kleine schaal, een taboeret, een stoeltje, een tekenbord, wat speelgoed. Dat is een speelse aanpak. Ongemerkt komen de kleintjes op hun ge mak en mogen zij de speciaal voor hen ontworpen monturen passen. Voornaamste kenmerken daarvan: goed passend op het neusje, licht van gewicht (me taal of kunststof) en in vrolijke opgewekte kleuren zonder dat zij „kinderachtig" worden. 'Boven dien kunnen de monturen wor den voorzien van Orma kunst stof lenzen die obsoluut splinter- vrij en onbreekbaar zijn. Zij zijn van helder polycarbonaat ver vaardigd, 250 keer sterker dan zogenaamd pantserglas en zeer licht in gewicht. Die zijn opti maal veilig voor een robbedoes. Dat wordt dan begeleid door eén welvarend konijntje dat op stickers en op een affiche is af gebeeld. Natuurlijk krijgen ze die sticker mee of een brillen- kwartet-spelletje. En zo is een kinderbrilletje een kinderspelle tje geworden. Nou ja, niet hele maal. Laten wij er van uitgaan dat zo'n kinderbril echt wel no dig is. En dat zo'n montuur niet op een regenachtige middag i3 ontworpen. Essilor is niet voor niets een der grootste optiekfa- brieken ter wereld en heeft ja ren nodig gehad, gevuld met we tenschappelijke proeven in sa menwerking met duizenden kin deren om zo'n verschrikkelijk gecompliceerd probleem terug te brengen tót een spelletje! Bij behandeling van de ingekomen stukken maakte burge meester mr. W. H. Enklaar, tijdens de jl. maandagavond gehouden raadsvergadering bekend dat de raad een brief heeft ontvangen van de raadsfracties CHU en ARP, alsmede van wethouder J. Rietberg, waarin deze berichten vanaf heden in CDA-verband in de raad te zullen optreden en dat de heer H. J. Westerik hiervan fractievoorzitter zal zijn. Aan dit bericht kleefde ook een praktische consequentie. Genoemde fracties namelijk hadden beide afgevaardigden in de diverge commissies van advies en bijstand, waarvan de nieuwe samen stelling tevens op de agenda stond. De heer H. J. Westeri.< wees hier zelf al op met de opmerking dat de CDA-fractie bereid was de consequentie te nemen door èèn afgevaardigde uit elk der bestaande commissies terug te trekken. De overige raadsfracties verklaarden echter dit niet nodig te vinden en stelden voor de CDA-leden in de commissies te laten tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen, waartoe werd besloten. Namens het CDA dankte de heer Westerik de andere partijen voor dit gebaar, hetwelk hij omschreef als: tekenend voor de onderlinge verhoudingen binnen de raad. Over vier weken is het weer zover dat de jaarlijkse Holtense carna valsoptocht wordt gehouden. De optocht heeft de laatste jaren een sterk stijgende belangstelling gekregen. De deelnemers aan de optocht zijn in grote lijnen in drie groepen te verdelen, te weten: 1 loopgroepen (groot-klein) gekostumeerde kinderen, 2 verenigingen en volwassengroepen, 3 praalwagens groot en klein. Velen gaan zeer binnenkort in schuren, garages en andere beschik bare ruimtes beginnen een praalwagen op te tuigen. De jaarlijkse carnavalsoptocht gaat zo langzamerhand een traditio neel gebeuren voor de Holtenaren worden, waar jong en oud zich mee ontspant. Ieder die met een praalwagen aan de optocht deel neemt dient zich, juist nu de organisatorische voorbereiding veel tijd kost, tijdig op te geven bij: J. Luesink, Oranjestraat 61, telefoon 2861, E. D. Vincent, Dorpsstraat 3, telefoon 1964, Foto Ten Velde, Dorpsstraat 44, telefoon 1850. De gemeentesecretaris van Holten kreeg medio januari 1952 versterking in de per soon van mr. R. C. Dijkster huis, toen pas afgestudeerd als jurist aan de rijksuniver siteit van Gruno's oude veste. Het gemeentebestuur had be sloten de heer Dijksterhuis in de gelegenheid te stellen zich ook praktisch in het (ge meente) recht te bekwamen. Niet zozeer de financiële si tuatie van de gemeente, als wel het toenmalige toezicht van het provinciaal bestuur belette de toekenning van een bezoldiging, omdat de personeelsformatie niet zo maar op elk willekeurig mo ment mocht word enuitge- breid. Mr. Dyksterhuis heeft goede contactuele eigenschappen. Ook het personeel ter secretarie had er weinig moeite mee om hem in zijn midden op te nemen. Een pension was gauw voor hem ge vonden. En wat voor één! Pen sion Ruimzicht van W. Beumer in het Neerdorp, waar hij als 'n eigen zoon uiteraard tegen betaling werd opgenomen. Ook de buren hebben meneer Dieksterhuis als Neerdorper aanvaard. Beurtelings hebben zij elkaar als noaber meermalen bezocht en dan bleef het niet bij koffie drinken. Ondanks de goe de ontvangst in Holten, ter se cretarie. als babyziter aan de Jeurlinksweg, als sportsman, als buur, of als wat dan ook. de heer Dijksterhuis verwisselde Holten na een klein half jaar voor de gemeente Franekera- deel. 1 Aangezien was overeengekomen, dat mr. Dijksterhuis geen pecu nia in Holten zou ontvangen, bood het gemeentebestuur bij monde van burgemeester mr. Enklaar hem een royaal cadeau aan, nl. een abonnement op een boekenreeks van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Door de snelle ontwikkelingen op het overheidsterrein zijn slechts enkele deeltjes van de geplande reeks verschenen. In de zomer van 1953 werd het Friese Franeker al weer inge ruild voor Almelo, waar hij se cretaris werd bij de dienst van openbare werken, die toen on der de directie stond van ir. W. H. Enno van Gelder. Op 1 december 1956 verliet de heer Dijksterhuis Twente om secretaris der directie van de dienst publieke werken (ruim 600 personeelsleden te Hilver sum te worden. Deze dienst wordt thans geleid door een di recteur, bijgestaan door twee ad junctdirecteuren, een technische en een economische. Vorige week vrijdag vierde mr. Dijksterhuis zijn 25-jarig jubi leum in overheidsdienst. Te zij nen huize Tesselschadelaan 19a in radio- en tv-stad hield hij met zijn echtgenote mevrouw Dijk- sterhuis-Lijfering en hun beide kinderen Joke en Peter een re ceptie, waarvoor grote belang stelling bestond, zowel van col lega's als uit de kringen van de Nederlandse draf- en rensport, in welke tak van sport de heer Dijksterhuis al jarenlang met kennis van zaken actief is als lid van het draverscomité en de commissie voor geschillen, als ook als jurylid. Als gebruikelijk ging de belangstelling gepaard met goede woorden, cadeaus en bloemen. Hoewel de jubilaris slechts kor- De Amsterdamse zanger gitarist Herman Erbé zal za terdagavond 22 januari, voor de vierde maal, een optreden verzorgen in jeugdsociëteit „De Schure". In de eerste en de tweede „Schure" trad hij al op tijdens „Schuredagen". Maar verweg zijn léukste herinneringen gaan uit naar de tegenwoordige 3e „Schu re", waar hij, nu al weer an derhalf jaar geleden, het hele gehoor met zijn meedeiners op z'n hand wist te krijgen. De lyrische kritische liedjes, die hij hoofdzakelijk zelf schrijft, zijn volgens hem, onmogelijk in een bepaald hokje te plaatsen. Het werk dat hij ten gehore brengt, neigt naar het cabareske luisterliedje, voor het overgrote deel in onze moerstaal en in het Engels. In 't najaar van 1975 verscheen de debuutelpee ,.De Potsenma ker", van Herman, waarop vele songs, uit zijn repertoire, te be luisteren zijn. Nationale bekend heid verwierf hij door een roemrucht tv-optreden 'in het ta lentenjachtspektakel „Rodeo", en door radio, in programma's als „De Theo Stokking Show" en ..van Twaalf Tot Twee". De ..onthaarde" Herman Erbé (je kent hem haast niet weer), hoopt in april 1995 zijn debuut te maken in de Amsterdamse schouwburg „Carré" Het begint allemaal zo rond de klok van half negen en de toegang kan men zich verschaffen door als lid f 2,- en als niet-lid f 3,50 op tafel te leggen. CREATIEVE AVOND Volgende week vrijdag 28 janu ari organiseren wij weer een zogenaamde „Creatieve Avond" waarop iedereen (jong en oud) zijn talenten kan tonen. Het is namelijk de bedoeling dat er in „De Schure" enkele „stands" zijn ingericht, voor het beoefe nen van de meest uiteenlopende handvaardigheden. Zo is er on der andere gelegenheid voor: a) solderen; b) kleien; c) col lage maken m.b.v. waardevol materiaal zoals stof, behangpa pier. flesdoppen enz. (iedereen werkt samen aan één grote col lage); d) tekenen met houtskool; e) weven en macramé (knup- pen); f) glasmozaiek. Vanaf.half negen kan men kos teloos aan één of meerdere vaardigheden gaan werken. Tot ziens. Vrijw. „De Schure" De buurtvereniging Churchill- straat Vrijheidslaan heeft don derdag 13 januari in de recrea tiezaal van het bejaardencen trum „Diessenplas" een gezellige avond georganiseerd met mede werking van de direktie van het bejaardencentrum en met in stemming van het bestuur van de bewonerscommissie. Aan het begin van de avond werd eerst een kopje koffie of thee met een plak cake geser veerd. Om ruim 20 uur werd namens de bewonerscommissie de bij eenkomst geopend door mevr. Sprokkereef. Zij heette de meer dan 80 gasten hartelijk welkom. De aanwezigen kwamen uit het bejaardencentrum met de daar bij behorende flatjes, alsmede de bewoners van de bejaarden woningen aan de Vrijheidslaan en Churchillstraat. te tijd in Holten heeft gewoond en gewerkt, onderhoudt hij nog relaties met inwoners van het (Neer)dorp. Het is een bewijs dat er steeds een goede wissel werking is geweest. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Laatst haddertwe Karei op bezoeK Doorzijn vrienden wordt te meestal Deze foto Met m'n natte handen vol afwasschuim Nou is Karei met alleen een akttef fotograaf maar de fotograaf genoemd, omdat hij het fotograferen met kan laten En stond ik hem, direkt daarna, te bekijken 'l Is een gelukkig ook een goeie afwasser Hit heeft me dan nm „veVef Tl r' 7 7 TT ondeTOerPen hebben wonderlijk gezicht als je langzaam de kleuren uit het ook met in de steek gelaten en me geholpen Waarbij ZT, f dlskussier<;nlf B|J da' laatf bczofk «as 'rou««a go- donker ziet opkomen. "Kijk", zei de fotograaf "dat ik er op stond, ook van hem een foto te maken En sprekstofgenoeg. want Karei had een kamera hij zich, waarmee je van is „ou het voordeel van zo'n kamera: je kunt er direkt even later kon Karei zich niet bedwin-en toen de niet ahiid nrateTe S, HelJ1,s' ,,een hu'S™<,« j™ ,ets roee doen Ik heb h]er heerlijk gegeten, maar met kinderen voor het keukenraam met zo'n emte spring- nr-n ein iol h h g'kookt «orden Vnjgezel Karei bleef eens een bloemetje voor mijn gastvrouw Mag ik je bal speelden En zo kreeg ik ook deze foto van een graag eten, toen we hem uitnodigden. En zo stond tk na het eten meteen daarom deze foto aanbieden? attente gast die iets terug wilde doen voor znn east aanrecht vol afwas toen Karei tneens riep. "Kijk s event" Hij stond Kun je later zeggen: "O ja. dat was die keer toen vouw achter me en toen ik omkeek maakte hij met z'n nieuwe kamera een Karei de fotograaf bij ons is blijven eten foto. genoeg foto's van haar kinders heeft. Hierop was het de voorzitter van de buurtvereniging, die een overzicht gaf van de diverse eve nementen, die in 1977 op het programa staan. Vervolgens werd door mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel op zeer duidelijke wijze een uiteen zeting gegeven over het „Open Bejaardenwerk". Zo is er b.v. de mogelijkheid om voor hen, die niet in het bejaardencentrum wonen, warme maaltijden te be trekken via „Tafeltje Dekje". Hierna werd een kleine pauze gehouden om nog een kopje kof fie of thee te drinken. Toen kwam de heer Schmets aan de beurt, die met de aan wezigen het grote bingo-spel ging spelen. Dit werd een gewel dig succes, waarbij een groot aantal prijzen kon worden uit gedeeld. De bejaarden waren erg ,kien", voral ook doordat de heer Schmets het spel op vakkundige en geestige manier leidde. Om kwart voor elf dankte de voorzitter van de buurtvereni ging allen, die door hu mede werking en inzet deze avond hebben doen slagen. Tenslote dankte mevr. Sprok kereef, namens de gasten, voor deze gezellige en bijzonder ge slaagde avond en verzocht de buurtvereniging zo spoedig mo gelijk terug te komen voor een avondje .Diessenplas". Op 8 februari gaan een groot aantal leden van de buurtver eniging naar Hengelo, om van de operete „Schwarzwald-Ma- del" te genieten. De steeds voortschrijdende pro grammatische splitsing van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) heeft tot een wij ziging van de uitzendtijden op zondag geleid. Sedert 9 januari wordt via de zender Markelo een zelfstandig sportprogramma uit gezonden. De zenders Hoogezand en Irnsum blijven gekoppeld en zenden ook een sportprogram ma uit. Beide sportprogramma's zullen worden uitgezonden na het nieuws van 18 uur en eindi gen rond 18.50 uur. Het programma „Boekenbu wordt als vanouds uitgezonr via de drie RONO-zenders. programma begint echter 18.50 uur en eindigt om 19

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5