UIT HET PLAATSETIJK PARLEMENT In Holten behoefte aan commissie waar burgers terecht kunnen Weekenddienst Jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen Bejaarden sociëteit Mevr. F. ter Doest-Bos (VVD): KERKDIENSTEN NIEUWE MODELLEN 1977 inbouw openhaarden voorzet openhaarden houtkachels gassets voor openhaarden schoorsteenkappen trekkende kappen komplete schoorstenen diverse haardaccessoires GODH lel. 0547D-22B4 Stalionslaan 24 HALTEN Tel. 05483 -18 47] Waagweg10 HOLTENS NIEUWSBLAD 21 JANUARI 1977 PAGINA 3 Bij behandeling van de concept verordening tot regeling van bevoegdheden en taken van de diverse commissies van advies en bijstand, vroeg VVD-fractieleid9ter mevr. F. M. ter Doest- Bos, tijdens de jl. maandagavond gehouden raadsvergadering, een commissie te formeren waar de burgers problemen, in het particuliere vlak, aan raadsleden kunnen voorleggen, zonder dat deze direct in de openbaarheid komen. t" ;v: Vorige week donderdag werden in het „die- kippen in o renparkjevan vader en zoon Dijkslag na- zijn. Zoon W bij de boerderij „Erve Hengeveld" (Jansen) met fiets en in Neerdorp 2 prachtige bokjes geboren. Wel deel van het een bijzonder vroeg voor jaar sgebeur en in de- schillen etc. ze ,,minidierentuin" waar behalve bokken en de foto vao geiten ook ganzen, eenden, konijnen en kriel- dwerggeitjes Bij behandeling van het voorstel van B en W tot het in voorbereiding verklaren van het gebied, gelegen tussen de Dorpsstraat, Stationsstraat, Kerkhofsweg en een gedeelte van Meermanspad, verklaarde de heer H. J. Westerik (CDA) tijdens-de jl. maandag gehouden raadsvergadering wel geluk kig te zijn met het voorstel, maar wel enige vragen te hebben. „Wij hebben het gevoel dat een bepaald denken op gang is gekomen ten aanzien van de dorpskern, op grond waarvan het college komt met dit voorstel. Wij kunnen ons echter voorstellen dat óók ten zuiden van het komplan zich even goed ongewenste ontwikkelingen kunnen voordoen. Waarom werd niet een paar maanden gewacht zodat het gehele kom plan in één voorstel in voorbereiding kon worden verklaard? Verder vragen wij ons af waarom óók de Stationsstraat onder het voorstel moet vallen. De Stationsstraat ligt buiten het komplan en de aldaar aanwezige belanghebbenden worden hiermee in hun mogelijkheden beknot. Hoe zit dit alles?" wilde hij weten. „Het feit, dat wij nu een nieuwe verordening tot regeling van de bevoegdheden en taken van de commissies van advies en bij stand moeten vaststellen, heeft er toe geleid, dat wij ons nog eens extra in deze materie heb ben verdiept. Het komt ons voor, dat de ver ordening in èèn wezenlijk onder deel te kort schiet, nl. in het ver lenen van advies en bijstand aan de burgers. Wij bedoelen dit als volgt: „Inspraak" is een belast woord, wij weten het, wat meer is, wij erkennen, dat het verlenen van inspraak soms leidt tot proble men en vertraging. Ook te veel openheid kan schadelijk zijn voor een juiste besluitvorming. Van daar ook, dat wij terug gekomen zijn op ons aanvankelijk oor deel, dat commissie-vergaderin gen openbaar moesten zijn. Dat neemt niet weg, dat openheid van bestuur een goede zaak is, die wij gaarne voorstaan. De burger moet o.i., waar mogelijk en zin vol, betrokken worden bij het besturen van de gemeente, waar in hij leeft en hij moet z'n pro blemen voor kunnen leggen aan het gemeentebestuur. Dat kan in Holten, zult u zeg gen, burgemeester en wethou ders houden wekelijks spreek uur. Niet iedereen wil echter al leen door het college gehoord worden. Men kan de gemeente raad om aandacht of hulp vra gen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de burger Soms behoefte heeft specifieke problemen (in het particuliere vlak) aan de ge meenteraad voor te leggen, zon der dat deze meteen in de open baarheid behandeld worden, te meer omdat hij dan ook niet zelf aan het woord komt. Als het niet om een politiek probleem gaat of men niet politiek gebonden is, is het heel wel mogelijk dat men in zo'n geval niet weet tot welk raadslid men zich privé zou kun nen wenden. Voor zulke gevallen lijkt het ons nu zo goed, dat men een schriftelijk verzoek met redenen omkleed aan de desbetreffende commissie kan richten om ge hoord te worden. De commissie moet dan o.i. het recht en de mo gelijkheid hebben om, na van de motivering van het verzoek ken nis genomen te hebben, er op in te gaan, dan wel het te weige ren of de indiener er van naar de geschikte deskundige of in stantie te verwijzen. We geloven, dat de commissies van advies en bijstand op die manier nog zinvoller zullen func- Geboren: Eva Margaretha dv A. R. van Aller en M. M. Korver Sonja dv S. de Vries en R. G. Nijmeijer (geb. te Deventer) Esselina Martje Gerritdina dv J. A. B. M. Tutert en Z. M. Ooster- hoff (geb. te Deventer). Ondertrouwd: J. A. Rietman 23 jaar. Holten en J. Klein Na gelvoort, 23 jaa, Holten. Gehuwd: J. Eshuis 23 jaar, Holten en A. J. Hoekman 21 jaar. Holten. Overleden: M. Rietberg 92 jr, Holten H. Stevens-Krikkink 79 jr, Holten J. H. Müller 68 jr, Holten (overl. te Benidorm) G. Achterkamp 78 jr, Holten (overl. te Deventer). NED. HERV. KERK (Dienst in Geref. Kerk) 10.30 uur Ds. C. C. Addink. Bed. Heilige Doop. Extra coll. Inwendige Zending, Oppas dienst: Mevr. Markvoort, Ger- rie Loman en Eline van Ipe- ren. GEREF. KERK 8.30 uur Ds. G. W. H. Pedde- mors. 15.00 uur Ds. H. J. Bouwhuis van Rijssen. In beide diensten is de eerste coll. voor de kerk en de tweede voor rente en af lossing. Geen oppasdienst. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERHOEK 10.00 uur ds. A. W. Berkhof. Extra coll. Inwendige Zending. OKKENBROEK 10.00 uur Ds. M. de Heer. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. tioneren, nl. naar twee kanten: naar het college en naar de bur ger. Natuurlijk moet zoiets goed in de verordening geregeld wor den om onnodig tijdverlies te voorkomen. Wij hebben gepro beerd èèn en ander te verwoor den en ons voorstel is om onder artikel 8 een extra punt 3 op te nemen, bij voorbeeld luidende: De commissie is bevoegd op een haar daartoe minstens 2 x 24 uur tevoren gedaan schriftelijk ver zoek, dat met redenen is om kleed, de indiener(s) daarvan in de vergadering te ontvangen en te horen of zo nodig te verwijzen naar de daartoe geschikte des kundige (n)". Moeite Namens het college verklaarde burgemeester Enklaar hiermee nogal wat moeite te hebben om dat hiermee de raadsleden gaan zitten op de stoel van het college. ,.B. en W. vormen het dagelijks bestuur van de gemeente tot wie de burgers zich in eerste instan tie dienen te wenden. Is de be sluitvorming van B. en W. niet naar de wens van de burger dan kan deze zich daarna om hulp Maandag 17 januari jl. hield de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen haar jaarvergade ring in zaal Vosman. De vice- presidente mevr. Vogt-Rooy- ackers heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer ir. Sassen, die zou spre ken over „Vrijmetselarij". Tn haar openingswoord bracht de vice-presidente dank aan alle vrijwilligsters, die in welke vorm dan ook het af gelopen jaar hadden meege werkt tot het welslagen van de avonden van de platte landsvrouwen. Het was een programma voor „elck wat wils" en via een enquête, ge houden onder de leden, is het programma voor het komen de jaar vastgesteld. Met de wens dat het voor ons allen een goed plattelandsjaar zal worden, opende zij de verga dering. Bij de ingekomen stukken was een nieuwjaarswens van het Pro vinciaal Bestuur. Ook de werk groep Amnesty International wil een avond organiseren, in samen werking met Chr. Plattelands vrouwen in gebouw Rehoboth. De reiscommissie organiseert een excursie naar de Huishoud beurs in Enschede op 22 maart a.s. en een uitwisseling met de afdeling in Annen (Dr.). De di verse cursussen en excursies die op de convocatie staan, werden onder de aandacht gebracht en men werd verzocht zich hiervoor op te geven. Er kon weer een aantal nieuwe wenden tot welk raadslid dan ook. Met uw voorstel maakt u 't besturen nog moeilijker dan het al is, want u schuift hiermee nog eens een instantie tussen 't college en de raad". De heer J. Warrink (Gem. Bel.) verklaarde de noodzaak van zo'n commissie nietin te zien omdat art. 8 van de veror dening bepaalt dat de bestaande commissies personen kunnen uit nodigen voor nadere inlichtin gen. In dat licht zag hij de nood zaak van een aparte commissie niet in. Genoegdoening Wethouder L. Kaan (PvdA) zei vervolgens dat er een wet ligt die aan gemeenten instelling van een commissie voor bezwaar en beroep verplicht stelt maar dat het wachten nog is op een uitvoeringsbesluit. De heer H. J. Westerik (CDA) verklaarde voor de overweging tot instelling van zo'n commissie wel te voelen. „Wat mevr. Ter Doest bedoelt is dat personen die bij het college geen genoegdoe ning hebben gevonden, bij de raadsleden terecht kunnen zon der dat dit direct in de open baarheid komt. Zo bezien lijkt mij instelling van zo'n commissie het overwegen waard", aldus de heer Westerik. Hierna zegde het college toe eventuele mogelijkheden hiertoe te zullen onderzoeken. Zonder hoofdelijke stemming werd de verordening tenslotte goedge keurd. leden worden begroet en uit het jaarverslag van 2e secretaresse, mevr. D. Jansen-de Vries, bleek dat de afdeling 204 leden telt. De kascommissie, bestaande uit de dames van Zon-Derksen en Arfman-Sluiter, die aftredend was, had boeken en bescheiden gecontroleerd en in orde bevon den. Nieuw lid in de kascommis sie werd - mevr Reimer-Hol. Aan 23 dames, die het afgelo pen jaar geen bijeenkomst had den overgeslagen, werd een pre sentje aangeboden. Aftredend en herkiesbaar wa ren mevr. M. van Doesburg- Tijssen en mevr. D. Jansen-de Vries, die met algemene stem men werden herkozen. Niet her kiesbaar was de presidente mevr. H. Robers-Sprokkereef. De vice- presidente haalde enkele her inneringen op over de afgelopen zes jaar en liet haar dankwoord vergezeld gaan van een plant, na mens de leden en een prachtig bloemstuk namens het bestuur, voor de goede samenwerking. De aftredende presidente bedankte allen voor de cadeaus en wens te de plattelandsvrouwen alle goeds toe. Voor de functie van vice- presidente werd gekozen mevr. W. Beldman-Wegstapel. Zij werd met een hartelijk applaus begroet, waarna zij zich aan de leden voorstelde. Vervolgens hield de heer ir. Sassen een lezing over „Vrijmet selarij". Deze groep is ontstaan uit het bouwgilde van kathedraal- Namens het college zei burge meester Enklaar: „Wat bij Hol- terman is gebeurd zou een ca- talisator kunnen vormen voor meer zaken in de kom. Ontwik kelingen zouden onnodig door een besluit worden vertraagd. We hebben er het volste ver trouwen in dat ons aan de zuid kant niets kan overkomen dat ongewenst zou zijn. Ten noor den van de Dorpsstraat is dat bouwers in de middeleeuwen. Het gereedschap werd een symbool voor wat ze deden. Na de hervor ming werd een abrupt einde ge maakt aan de bouw van kathe dralen. In Engeland bleven deze bouwgilden bestaan. In 1717 werd uit 4 groepen in Londen de vrij metselarij gevormd. Via Frank rijk, Duitsland en Amerika, breid de de ontwikkeling van de vrij- metselarij zich uit over de wereld. Vooral religieuzen, met name Jezuieten en priesters sloten zich hierbij aan. In totaal zijn er on geveer 6b00 vrijmetselaren. Het is een besloten groep, zonder ge heimen, met vooral religieuze doeleinden. De doelstelling is het voortdurend streven en op voeren naar een hoger menselijk peil, waaronder hoge waarden van de menselijke persoonlijkheid, gelijkheid, algemene broederschap, de plicht te arbeiden aan de ge meenschap en het zelfstandig zoe ken naar waarden en waarheid. De vrijmetselarij bestaat uit di verse loges, die 40 - 120 leden telt. Elke loge regelt zijn eigen financiën. Binnen de loge be dient de vrijmetselarij zich van ritualen en symbolen. Op de bij eenkomsten wordt bij toerbeurt over een bepaald onderwerp ge discussieerd. Er wordt niet ge redetwist over godsdienst of poli tiek in de vorm van propaganda. Na de pauze werden vragen ge steld, waarop de heer Sassen, voorzitter-meester van de loge te Enschede, uitvoerig antwoord gaf. anders. De MengUnie had daar plannen die uit welstandsoog punt niet gewenst zijn. waar voor men begrip heeft. Wij wil len de Mengunie helpen zoeken naar oplossingen om elders in de gemeente een vestigings plaats te vinden, waarna van die gronden een woonbestem ming kan worden gegeven. Ten einde een vinger aan de pols te houden achten wij een voorbe- reidingsbesluit voor dat gebied gewenst. In genoemde plannen zal de Kalfstermansweide ook. een grote rol moeten spelen. Ontwikkelingen De heer E. M. v. Schooten (Gem Bel.) vroeg of ten zuiden van het komplan ontwikkelin gen gaande zijn, waarop mr. Enklaar antwoordde: „Er zijn ontwikkelingen gaande maar ik heb niet de vrijheid daarvan nu reeds mededelingen te doen. Wel wil ik zeggen dat die ont wikkelingen overeenkomen met het komplan". De heer J. Warrink (Gem. Bel.) zei aan het voorbereidingsbe- sluit wel wat voorwaarden te verbinden. Zo wilde hij binnen een jaar concrete plannen op ta fel zien voor de noordzijde van de Dorpsstraat, opdat ook be langhebbenden weten waar ze aan toe zijn. Mr. Enklaar zei te vermoeden dat reeds tijdens de eerstvolgende commissie ver ga-"* Zo vertelde hij, dat een ieder lid kan worden, als hij zichzelf aan meldt. Als iemand zich ernstig misdraagt, kan hij uit de loge ge zet worden. Vrouwen hebben geen toegang tot vrijmetselarij. Wel is er een vrouwen-orde, die de symboliek van weven en spinnen handhaven. Het ritueel van de inwijding is geheim. Men wordt eerst leer ling, vervolgens gezel en dan meester. In de tweede wereldoorlog was vrijmetselarij verboden en zijn vrij metselaren ernstig vervolgd. In alle dictatoriale landen is vrij metselarij eveneens verboden. Hierna bedankte de vice-presi dente mevr. Vogt-Rooyackers,, de spreker hartelijk voor zijn leer zame en boeiende uiteenzetting en bood hem een attentie aan. rse soorten te bewonderen m gaat elke zaterdagmorgen klein aanhangertje door een rp om oud. brood, aardappel- te halen voor z'n dieren. Op Dijkslag met de tweeling hun trotse moeder. dering de eerste plannen op ta fel zullen worden gelegd. Zon der hoofdelijke stemming werd het voorbereidingsbesluit ten slotte vastgesteld. H. Meerman (PvdA): „Afwerking parkeer plaats Meermanskamp goede zaak" Bij behandeling van het voorstel van B en W betreffende bestem ming van het batig saldo ge meenterekening 1973 zei de heer H. Meerman (PvdA) erg geluk kig te zijn dat een deel van dit saldo zal worden aangewend voor de afwerking van de par keerplaats bij het sportcomplex Meermanskamp. ,,In de begro tingsvergadering van 2 novem ber j.l. hebben wij hierop met klem aangedrongen zo dit fi nancieel maar enigszins mogelijk was", zei hij en verklaarde zich dan ook graag accoord met het voorstel. Namens het CDA herinnerde de heer H. J. Westerik aan zijn pleidooi voor een subsidiepot voor onderhoud en herstel van rieten daken. Hij verklaarde eveneens verheugd te zijn dat hiertoe een eerste aanzei is ge- Vrjjdag 21 januari 19 30 uur Halfjaarlijkse Ledenver gadering ZW „Blauw Wit" in het clubhuis, en 20.00 uur Indoor-Touwtrekwed- strijden in manege Snorrewind. Zaterdag 22 januari 20.30 uur Zanger-gitarist Herman Erbé in „de Schure" «zie be richt) 20.30 uur Groot Prinsenbal Holten- se Carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" in zaal „Het Bon te Paard" Zondag 23 januari 14.00 uur Discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Maandag 24 januari 19.45 uur Jaarvergadering afd. Espelo vd. Ned. van Platte landsvrouwen in „Trefpunt" Klederdrachtenshow 20 00 uur Ledenvergadering afd. Holten Vereniging voor Open baar Onderwijs in hotel „Vos man". Dinsdag 25 januari 14.30 uur Bejaardensociëteit ..Hol ten" in gebouw „Irene" «zie be richt) Donderdag 27 januari 20.00 uur Jaarvergadering afd. Holten van de Chr. Plattelands vrouwenbond 19.45 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Holten in „Irene" Ds. A. W. Berkhof zal spreken over ..Doop, belijdenis en avondmaal" en Vrijdag 28 januari 20.30 uur „Creatieve avond" in „de Schure" «zie bericht) Woensdag 9 februari 20 00 uur Bijeenkomst afd. Dij- kerhoek Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard" Mevr. L. Steenhuis-Wieringa vertelt over handwerken Maandag 14 februari 20.00 uur „Liberaal-café" in café „De Biester" Spr. ir. B. P. Rauwerda, energiedeskudige. Onderwerp „Energie met o.a. het Ultracentrifuge project in Almelo. geven en vroeg het batig saldo uitsluitend voor deze twee doel einden aan te wenden en de subsidiepot spoedig verder uit te bouwen en zo spoedig moge lijk beschikbaar te maken voor belanghebbenden, mede ook om dat in omliggende gemeenten 'n dergelijke subsidie reeds wordt verleend. De Bejaardensociëteit Holten wordt dinsdagmiddag 25 januari om 2.30 uur gehouden in de gro te zaal van gebouw Irene in de Boschkampsstraat. De „DoRe- Mi's" uit Bathmen zullen voor de pauze zingen en spelen en na de pauze presenteren de kindermu sical „Meester Pennelik". Gevonden: regenkapje, bruine handschoen, contactsleutel, ta bakspijp, bruin sleuteletui. Verloren: gouden horloge met leren bandje, bruine portemon- naie met pl.m. f 50.-, Camal cein tuur, bankbiljet van f 100.-, sleu tel van Ford Taunus met op schrift reserve, hondepenning no. 985828. ARTS J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, tel. 1870 Voor boodschap pen bellen: 11.00 uur en 4.00 WIJKVERPLEGING Zaterdag zuster J. Bleyenberg, Ab Jansenstraat 5, tel. 1462. Zondag zuster M. H. Honig van 't Spijker, B 82. tel. 05731-445. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van magazijn artikelen werkdagen van 13.30- 14.30 uur. Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur, Dorpsstraat 16, tel. 2784. TANDARTS W. Pot. Catsstraat 46. Goor, tel. 05470-2279. Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur nam. ZIEKENVERVOER A. Muller, tel. 1745 b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- piasstraat 5, tel. 1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappelij ke Dienstverlening „Midden- Overijssel" Dorpsstraat 16, te lefoon 2784. Spreekuur maan dag t.m, vrijdag van 8.30-9.30 uur donderdagavond van 6-7 uur en volgens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur. Dorpsstraat 16. telef. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatschapp. Werk en Gezins verzorging tel. breikbaar on der nummer 05486-16465. WACHTDIENST VLEESKEURINGS DIENST Tot en met zondag 23 januari A. Groen. Kozakkenstraat 15, tel. 1230. Maandag 24 t.m zon dag 30 januari C. Meinderts- rr.a, Bergmanstraat 12, telef. 2190. Aangifte van gestorveD dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, telef. 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 22 t.m. vrijdag 28 januari. Electra: J, Kolkman, Gaarden straat 13. tel. 1368. Gas: H. J. Kolkman, Churchill- straat 99, tel. 3016. POLITIE Telefoon 1352 - 2665 en 2655. Na 6.00 uur 's avonds bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht). Expositie toonzalen:

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3