rabbels op oude ansichten Parkeerplaats sportvelden- compicx „Meermanskarap" wordt verhard Spring- en dressuur- wedstrijden WAAR GAAN Misverstanden over verplaatsing Rono-studio ENORM SUCCES!! WE HEEN? Uit de raads- portefeuille HOLTENS NIEUWSBLAD 14 JAN. 1977 PAGINA 7 DEVENTER de Twents-Gelderse uitgeverij W. G. Witkam te Enschede Dinkeldruk b.v. te Oldenzaal verscheen een uitgave onder venstaande titel van de hand van de in 1922 te Delden boren auteur Herman Haverkate. De uitgave bevat een ntal gebundelde verhalen, welke in de jaren 1974 en 1975 de Twentsche Courant zijn gepubliceerd onder de titel •roeten uit Delden". De schrijver heeft deze voor het meren- el autobiografische schetsen uit zijn jeugdjaren opgedragen n zijn moeder. Het 143 bladzijden tellende boekje omvat n half honderd „Krabbels" en 51 afbeeldingen, voorafge- an door een „Ten geleide" van Herman Haverkate, wiens der in Delden een slagerij had. De publicist is Twentenaar door boorte. Maar ook al zou dat niet t geval zijn, dan zou ik een gntueel verzoek om naturalisa- als zodanig gaarne willen on- rsteunen. Haverkate is immers in de vijftiende eeuw bekend i een erve bij het stadje Goor, t Twentse Haagje. Ter voorkoming van misver- ind wijs ik erop, dat de hierbij ergebrachte „Groeten uit Del- n" niet zijn verzameld in de est van de bekende Zaltbom- glse series „In oude ansichten" „Kent u ze nogIn de laat- weken van het in der tijden cht verzonken jaar 1976 heb ik ik noem ze kortheidshalve aar „Krabbels uit Delden" er geboeid gelezen. In de ge- elig geschreven jeugdherinne- ïgen van Haverkate kunnen wij zonder in Delden te zijn gebo- n of getogen ook onze eigen ugd grotendeels terugvinden. Laat ik u niet langer in het on- •kere laten. De auteur schetst is het leven in Delden zoals het ongeveer een halve eeuw ge- den uitzag. Hij schrijft over de arkt en 't oude tolhuis, pastoors i predikanten, dauwtrappen en lasvuren. dokter Bloemen en rafpleiter Jan Willem (mr. dr. W. Schneider), straten en ste rn, scholen en ziekenzorg, kasteel svickel en zijn bewoners, kortom rer kerk en wereld. Om u de sfeer van dit uitne- ende boek te laten proeven, wil over twee „Krabbels" wat meer .ggen. In de eerste plaats over ,e, welke is gewijd aan de Ford an Leushuis, één van de vijf jto's, die Delden rond 1930 rijk as. Elke start van de E-879 door liddel van de slinger was een rontuur, waarvan een enthousias- „tribune" getuige was. Als «ushuis uitgeput en ontredderd ver de motorkap hing, placht loeder Haverkate te zeggen: Leushoes hef d'r genog van". Uit et foto-archief van Leushuis blijkt at. alle plaatsen in Epropa wer en bezocht waar de hemel dich- »r bij de aarde schijnt.: Lourdes, latima, Beauraing en Rome. Toen Frans Leushuis eens in pn zomernacht met zijn Ford aar Rome vertrok, schrok Haver- ate wakker. „Doar geet Frans", "acht ik, „zolle mie nog 'n kaatje tuur'n'" Gfrhard Leushuis staat p het St. Pietersplein in Rome om ie komst van de paus op een Va- icaans balcon af te wachten. Een Iwitser ontsluit de vensters en ïerhard zest tegen ziin kamera- jen: „No kumpe". In de Cata- omben luistert Gerhard met vele Jnderen naar oude latijnse gezan- en Hij denkt: „Wat kont d°e jeerls zing'n, dat mos Gerradje pr Borg könn'n heur'n". j De tweede „Krabbel" is getiteld (Requiem op Kerstmis". Het ver- j-ekpunt is een gedenksteen in de Iervormde kerk van Delden. wel- :e tot opschrift heeft: „1859 Op en eersten Kerstmorgen, opgaan- e om het evangelie te verkondi- en. stierf plotseling op deze laats, na 42-jarige dienst, Johan idolf de Lorraine Holling". Haverkate ziet deze gedenksteen n de oude kerk aan de markt als [en bevroren menselijke emotie. Hij heeft geprobeerd die voor ons ie ontdooien. Hij doet dat als rolgt: „Feestelijk beieren de klok ten over stad en land va« Delden. pet geluid draagt ver in de helde re vrieshemel. De oude kerk ruikt laar brandend hout en petroleum. tlondOTden kaarsvlammen dansen tioven glimmend koper. Er is geen plaats onbezet. Alles wat geest en idem heeft., zingt dp oude kerst hymnen: Johan Adolf beklimt de ransel. Het kost hem moeite. Komt. er dan nooit een einde aan Sie trappen? Plotseling zien ze nhm wankelen. I De kelen zingen niet meer. Een frals akkoord uit de orgelpijpen 6 I De gemeenterekening over het dienstjaar 1973 geeft een voorde lig saldo te zien van f 74.216.47. Hoi-maal zou dit bedrag aan de jsaldueserve worden toegevoegd. 'liet is echter ook mogelijk" zeg gen B. en W. in een voorstel aan |de raad, „om dit bedrag geheel lof gedeeltelijk te bestemmen of te reserveren voor een bepaald doel." Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1973 wer den twee onderwerpen genoemd, welke een hoge prioriteit genoten, maar waarvoor op dat moment geen geld beschikbaar was. B. en W. bedoelen de verharding van de parkeerplaats bij Meermans kamp en subsidiëring in de kos- snerpt langs de gewelven en valt machteloos naar benedun, tussen het geschokte volk. Het is opeens doodstil. Een paar minuten later dragen ze zijn ontzielde lichaam naar buiten. Langzaam loopt de feestzaal leeg. De koster dooft de kaarsen. Buiten in de sneeuw staan de gelovigen van Delden verdwaasd bij elkaar. Een van de ouderlingen, een mens van goe de wil, heft zijn handen bezwerend omhoog en zegt met stemverhef fing: „Onze dominee beloeft het mooiste kerstfeest van zijn leven. Een schonere dood had hij zich niet kunnen wensen". Uit de tekst op de gedenksteen kan men afleiden, dat ds. Holling in de kerk (op deze plaats) is overleden. Ook Haverkate gaat daarvan uit. Er is ook een andere lezing. Omdat ik wist. dat deze st «en in de kerk was aangebracht, heb ik enkele jaren geleden al eens wat gegevens over Holling verzameld. Ik wil ze hier graag doorgeven. Johan Adolf de Lorraine Holling is geboren in 1790. In Den Haag bezocht hij de Latijnse school. Bü de halfjaarlijkse promotie in 1809 hield hij een door hem zelf opge stelde redevoering: „De Praestan- tia Humilitatis", waarna hij met een „PraenTum Promot'onis Or- natius naar Hooger Scholen werd bevorderd". Hij was gehuwd met Sara Maria Gouzv (Couzv), gebo ren 2 maart 1803 en op 6 mei 1893 ov°rled°n te Deld«n. In „De Boekzaal der geleerde wereld" van 1859 vond ik omtrent het overlijden van ds. Holling het volgende bericht: ..Delden. 25 dec. Door een noodlottig toeval is deze gemeente in rouw gedompeld. On ze geachte oudste leeraar. ds. J. A Lorraine Holling op weg naar het kerkgebouw zijnde, om de ge meente voor te gaan. had het on geluk dusdanig te- vallen, dat hij ofschoon hem spoedig hulp werd toegebragt, binnen weinige oogen- h'ikken opgehouden had te leven. Ziine eerwaarde had den ouder dom van 69 jaren bereikt, was alhier in 1817 in de evangelie dienst ingeleid en bevestigd, zoo dat hij ruim 42 jaren onder ons het evangelie had verkondigd. God trooste de nagelaten betrekkingen in dit zoo onverwacht al6-treffend verlies". Tenslotte. Ik heb getracht, u de „Groeten uit Delden" over te Volgens berichten in de pers heeft het gemeentebestuur van Enschede recentelijk een tele gram verzonden aan dc minis ter van CRM. Naar aanleiding hiervan en de daarmee samenhangende dag- hladpublikaties verklaart de Commissaris Regionale Zaken van de NOS ter voorkoming van misverstanden het volgende: In het betreffende telegram veronderstelt het Gemeentebe stuur van Enschede twee din gen: a) dat er een premie zou wor den gesteld op de verplaat sing van de RONO-studio naar elders; b) dat. mede gelet op de lange relatie tussen Enschede en RONO en de financiële ge volgen, een verplaatsing van de RONO-studio negatieve ef- ten van het herstel van rieten daken. Nu een mogelijkheid is ontstaan om financieel gezien, aan de wen sen van de raad tegemoet te ko men stellen zij voor, voor de ver harding van de parkeergelegen- gelegenheid f 60.000,- beschik baar te stellen, volgens de raming van de directeur van gemeente werken, en het restant van circa f 14.000,- te storten in een te vor men reserve ten behoeve van het eventueel verlenen van subsidie in de kosten van het herstellen van rieten daken van nog nader aan te duiden percelen in de ge meente. De financiële commissie heeft het college in deze zin ge adviseerd. brengen. Naar plattelands gebruik zult u misschien zeggen: „Be- daankt. Gaot zitt'n". Ik wil u echter graag aanbevelen er zelf eens voor te gaan zitten. De „Krabbels" zijn het alleszins waard. Het boekje van Herman Haverkate kost-slechts f 19.75- en is in "de boekhandel verkriflbaar? W. Otten Hilversum fekten voor de RONO zou hebben. Geen van beide veronderstellin gen kan stand houden. Ter ver duideliiking het navolgende: 1) de RONO zal, onder alle om standigheden, om zowel tech nische als economische rede nen het huidige pand in En - schede moeten verlaten en el ders nieuwe studioruimte moeten vinden. Een verplaatsing van de stu dio zal slechts positieve ef fekten voor de RONO heb ben. 2) Reeds geruime tijd is gezocht naar een andere huisvesting in Twenthe, waarbij in prin cipe geen enkele vestigings plaats (dus ook Enschede niet) werd uitgesloten. 3) Hoewel reeds sinds lang be kend was dat naar een an der onderkomen werd ge zocht, is dit binnen de ge meente Enschede noch aan geboden, noch gevonden. 4) Na het afwegen van verschil lende mogelijkheden heeft de RONO-leiding voorkeur gége ven aan het inrichten van het voormalige hotel Deters t.e Hengelo tot studio. Dit om dat dit pand in zeer vele op zichten gunstige eigenschap pen voor studiovestiging in Twente bezit. 5) Pas na het behalen van deze voorkeur is van RONO-zijde contact opgenomen met. het gemeentebestuur van Henge lo. De vraag of van rijkswege al dan niet een subsidie zou kunnen worden verstrekt bij de verwerving van het pand heeft geen enkele rol ge speeld bij de voorkeursbepa ling van de RONO en zal dat evenmin doen bij de besluit vorming terzake. 6) Tenslotte dient te worden op gemerkt, dat noch de Raad van de Gemeente Hengelo, noch het bestuur van de NOS een besluit genomen hebben over het inrichten van een studio te Hengelo, zodat de finitieve uitspraken over deze vestiging nu voorbarig zijn. NOS-Persdienst. Deze heupslip en dit T-shirt „Wales" zyn bedrukt met een grafisch dessin In de kleuren olyf of capri. In dit dessin is ook een pyama verkrijgbaar: model Beverly. De stof is van Ten Cate Certiform elastische katoen. Schaatswedstrijd Nederland Zweden, zaterdag 16 en zondag 17 januari in het IJsselstadion. Aan vang beide dagen 14 uur. Deventer schouwburg, Grote Kerk hof 1, tel. 11500: donderdag 13 ja nuari 20 uur: Bernard Kruijsen - bashariton en Gerard van Blerk - piano. Vrijdag 14 januari 20 uur: Van de brug af gezien, van Arthur Miller. Zaterdag 15 januari 20 uur: 21e Rode Kruis feest met Louis van Dijk en Jules de Corte, een mu zikaal duel op twee vleugels; na afloop groot feest. Maandag 17 januari toneel-op-to neel 20 uur: Een kleintje kunst, drieluik van liederen en poëzie gebracht door Fons Jansen en Henny Orri; piano: Frans van Da len. Dinsdag 18 januari 20 uur: Ope ragezelschap Forum met L'Elisir d'amore van G. Dqnizetti. Woensdag 19 januari 20 uur: Ma ria Stuart, treurspel van Frie- drich Schiller, gespeeld door de Haagse Comedie. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100: weekfilm do 13 t.m. wo 19 jan.: King Kong - 5e week 14 jr Nachtvoorstelling vr 14, za 15 jan resp. 23 en 24: Macbeth - 2e week 18 jr. Matinee za 15, zo 16, wo 19 jan 14 uur: Dik Trom knapt het op a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd 20 uur - za 18.45 en 21.15 uur - zo 16, 18.45 en 21.15 uur. E.D.B.-theater, Smedenstraat 10, tel. 13615: weekfilm do 13 t.m. wo 19 jan: Survive 18 jr. Nachtvoorstelling vr 14, za 15 jan resp 23 en 23.30 uur: Levend in het lijkenhuis 18 jr. Matinee za 15, zo 16 jan 14 uur: Gotsilla contra Mechano a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd 20 uur - za 18.30 en 21 uur - zo 16, 18.30 en 21 uur. Luxor theater, Brink 20, tel. 18662: weekfilm do 13 t.m di 18 jan: Breng de Bismarck tot zinken 14 jr. Nachtvoorstelling vr 14 jan 23 uur Losse losse zeden in Zweden 18 j. Matinee zo 16 jan 14 uur: Old Shatterhand a.l. Cyclusvoorstelling wo 19 jan 20 uur: Histoire Immortelle en Si mon de Pilaarheilige 14 jr. Aanvangstijden weekfilm: werkd 20 uur - za 18.30 en 21 uur - zo 16, 18.30 en 21 uur. Óp vrijdag 7 januari 1977 heeft de wijkvereniging „Holterhaar" een nieuwjaarsreceptie annex bingo- en spellenavond georgani seerd. Nadat de voorzitter de avond had geopend en een te rugblik gaf over 1976, werden de aktiviteiten voor 1977 genoemd waarbij de ingeslagen weg naar het verbeteren van het sociaal en cultureel welzijn van de be woners in de wijk voorop staat en de vereniging hoopt haar le den te kunnen boeien met een verscheidenheid aan aktiviteiten Op deze avond was de leiding bij de heer Schut, die het z.g klokspel speelde, waarbij de ge zelligheidszin en de intelligen tie van de aanwezigen danig op de proef werden gesteld. Onder het genot van koffie en een drankje, aangeboden door de vereniging, werd na eerst de heer Schut bedankt te hebben voor zijn aandeel op deze avond overgegaan tot de bingo. De Hol tense middenstand heeft hieraan haar enorme medewerking ver leend. Een bromfiets stond als mogelijke hoofdprijs op het pro gramma; vanwege het aantal is deze er nu niet uitgeloot, doch de vereniging houdt de brom mer voor u te goed bij een eerst volgende gelegenheid, waarop zij hoopt, dat u allen uit de Haar aanwezig zult zijn. De gezellig heid vierde hoogtij, gezien het middernachtelijk uur. Nadat iedereen een prijsje in de wacht had gesleept en men nog even gezellig bijeen was, werd er dank uitgebracht aan ieder, die door zijn aanwezigheid blijk had gegeven van een goede vereni gingszin. De wijkvereniging kan terugzien op een geslaagde avond, die voor herhaling vat baar is. De leden worden dan ook aangespoord, want dit mag men gewoon niet missen. N.l. ge zelligheid in en om uw wijk en laat u vooral niet weerhouden door de T.V. Wachtend op de trein in een combinatie van rustieke dweilkatoen. Het pak bestaat uit een pofbroek, e'en hemd met polosluiting en een kuit lange, gevoerde jas met ka- puchon. Kunst Rondom, Openbare Lees zaal, Brink 70, tel. 13506: geopend di t.m. vr 10-17 30 en 19-21 - za 10-17 uur tot 30 jan: Dirk van Gelder, etsen en tekeningen. Iet Cool, keramiek. Cave du Terte, Jaarsma Woon- centrum, Bergstraat 48, tel. 18494: Door manege Beldman werden spring- en dressuurwedstrijden gehouden voor amazones en rui ters die hun paarden er in pension hebben of er komen lessen. De uitslagen: Springen klasse L: 1 Michelle van de Assem 0 str.p., 2 Erna van Heun 3 str.p. Springen klasse zwaar: le prijs Ernine Palthe 0 str.p., na barrage 0 str.p.; 2e prijs Martin Blokland 0 str.p., na barr. 4 str.p.; 3e prijs Mariska Ansink 0 str.p., na barr. 7 str.p*; 4e prijs mevr. Van Jolen 3 str.p.: 5e prijs e.e. Gilaine Beyne 4 str.p.; 5e prijs e.e. Ina Huusken 4 str.p.; 7e prijs Bert Pluimers 7 str.p.; 8e prijs e.e. Fred Nuizerd 9 str.p.; 8e prijs e.e. mevr. Sue- rink 9 str.p. Dressuur klasse licht: le prijs Joyce Jansen 70 pt.; 2e prijs Hetty Beldman 69 pt.; 3e prijs Rex Blok land 68 pt.; 4e prijs Mark Roordink 67 pt.; 5e prijs Robert Jansen 65' 2 pt.; 6e prijs Liduin Schoorlemmer 63 pt. Dressuur klasse zwaar: le prijs Stephan Moorman 84'/i pt.; 2e prijs Annet Smit 81 pt.3e prijs Fred Duizerd 80 pt.; 4e prijs P. de Gui se 79': pt.; 5e prijs Erna van Heun 78'pt.6e prijs Carolien Anstink 78 pt.; 7e prijs Marlaine Beyne 77' pt.; 8e prijs José Beld man 76'pt.; 9e prijs Kitty Bos 76': pt.; 10e prijs mevr. Suerink 76 pt.; 11e prijs Erine Palthe 75' pt.; 12e prijs Harold Ansink 751 1 pt.; 13e prijs mevr. Van Jolen 74' pt.; 14e prijs Michelle v. d. As sem 74'/; pt.15e prijs Nicolet Smit 74 pt.; 16e prijs Ronny Blokland 73'/i pt. geopend: gewone winkeltijden (ma gesloten) permanent: histo rische meubelontwerpen. Galerij Lenten. Kletterstraat 25- 27. Epse, tel. 21815: geopend: wo t.m. za 10-18 - zo 14-17 uur: tot 1 feb Romantici en impressionisten. Kunsthoek Rabobank. Keizerstraat 2. tel. 17573: geopend: ma t.m. vr 9-16 - vr ook 18.30-20 uur: mevr. Roebbers-van Eekelen, foto's. Het ei van Columbus, Polstraat 76, tel. 12311: geopend: dag, beh wo 17-1 uur: Permanente, maar wel regelmatig veranderende ten toonstelling van Deventer kunste naars. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512: geopend: ma t.m. vr 10-12 en 14-17 - wo ook 18-20.45 uur: Expositie vogels in prent door de eeuwen heen. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675: geopend: di t.m. vr 10-12 en 14-17 - za 13-17 uur: Per manente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556: geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17 - zo 14-17 uur: vanaf 15 jan tot 14 feb: Foto's uit het ate lier van G. H. Breitner. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9. tel. 19739: geopend: als de Waag: Mechanisch speelgoed uit de col lectie Stekelenburg. Museum de Drie Haringen, Brink 5. tel. 14556: geopend: als de Waag: Speelgoed, kostuums en kostuumpoppen. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848: geopend: di t.m. vr 14-18 - vr ook 19-21 - za 10-12.30 en 14-17 Overdekt zwembad, Smyrna- dwarsstraat 2, tel. 21864: zaterdag 15 januari 19-21 uur: Polowed strijden Kring Overijssel. Vrouwencafé, Menstraat 2, don derdag 13 januari vanaf 20.30 uur. Jazzcafé, Menstraat 2, tel. 11637 vrijdag 14 januari vanaf 20.30 uur. Club Nautique St. Tropez, Grote Overstraat 30, tel. 17984. Bespre ken: Kleine Overstraat, tel. 17984. Donderdag 13 januari 20.30-1 uur: The Toots Thielmans Quartet. Penninckshock, Brink 89, zater dag 15 januari 20 uur: Dom Clau- de-Jean Nesmy spreekt voor L'Allinance Frangaise (met dia's) over L'Art roman Tart du 20e siècle. VVV-kantoor, Stationsplein 2 *vr 14 jan Th. H. Janssen spreekt voor vroeg-middeleeuwse aarde werk 20 uur. IVN-wandeling naar de bossen van Stratenus zo 16 jan start .14 uur cafe de Platvoet. ALMELO Varossicau: Donderd. en vrijd. 14.30 en 20.00 uur: Op de rand van alles 18 jr. Zaterd., zondag 18.45 en 21.00 uur Op de rand van alles 18 jr. Maand., dinsd., woensd. 20.00 uur Op de rand van Alles 18 jr. Zaterd. 23.15 uur: Kom met je waldhoren tussen mijn Alpen 18 jr Zond., maand., dinsd., woensd. 14.30 uur: De doodsklok van Wei Fu 18 jr. Palace: Donderd., vrijd., maand,, dinsd., 14.30 en 20.00 uur Victory at En tebbe 18 jr. Zaterd. en zond. 14.30, 18.45, 21.00 uur Victory at Entebbe 18 jr. Woensd. 20.00 uur Victory at En tebbe 18 jr. Woensdagmiddag 14.30 uur De vrolijke zeeleeuw a.l. Burgemeester en Wethouders stellen de raad, die maandag bij eenkomt, voor aan de heer B Paalman, H. J. Wansinkstraat 8, een perceel grond te verkopen dat grenst aan de tuin van zijn woning. Hij wil daar een ga rage op bouwen en het reste rende gedeelte bij zijn tuin aan trekken. De prijs zal f 20,- per meter bedragen exclusief even tueel verschuldigde omzetbelas ting. Het perceel is groot onge veer 75 m2. De commissie ge meentewerken kan zich met de verkoop van de grond verenigen FIETSENSTALLING De fietsenstalling van de bij zondere lagere school „De Scha kei" is in de nacht van 2 op 3 januari j.l. door storm zodanig beschadigd, dta zij gevaar zou kunnen opleveren voor de schoolkinderen en bij een nieu we storm eveneens voor de om geving. Het is daarom, aldus B en W. in hun voorstel, niet ver antwoord het herstel uit te stel len. Zij stellen de raad voor de door het schoolbestuur gevraag de medewerking tot herstel te willen verlenen, aangezien door inwilliging van de aanvrage de normale eisen, aan het geven van onderwijs te stellen, niet wor den overschreden. Hoewel het totale gebouwen complex tegen brand- en storm schade is verzekerd en derhalve een gedeelte van de kosten van herstel door de verzekerings maatschappij zal worden ver goed, dient, formeel, het school bestuur een verzoek ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 in te dienen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7