jeugd over problemen als een leuwe economische wereldorde VVN: tot 1 Niet wachten mi linieter vf^\\N|NV\W ien vorstvrije ligboxenstal ij strenge winters N vvu'N A\ lm c Multatuli s geboorte huis museum Banden in de gaten houden en met zorg behandelen jialyse van de wereld Een wereld goed om in te leven ■andbouw en veeteelt A V v T\ V\ t V V\A ■siRsffifi ^'jBnr-mnr Zonda gssc hrij vers gevraagd voor RONO Jaarvergadering TTV-OKIA HOLTENS NIEUWSBLAD 21 JANUARI 1977 PAGINA .9 Unesco hecht er veel waarde aan te weten wat er bij e mensen leeft. Want het is dan wel juist, zoals het tvest het zegt, dat „in de geest der mensen de verdedi- 1 van de vrede moet worden opgebouwd", maar het is in leest van de jeugd dat de wereld van morgen moet worden |nstrueerd: de wereld waarin zij als volwassenen zullen en waarin ze meer rechtvaardigheid en gelijkberech- bid zullen verlangen. tijd tot tijd belegt de daarom besprekingen jjjongeren over de problemen »e hedendaagse samenleving, j kwamen bijvoorbeeld in 't j|i van dit jaar in Oran (Al- 1') 42 jongen mannen en ■wen bijeen uit alle delen van ■rereld. Zij kwamen niet als j.'genwoordigers van organi- 9s maar waren uitgenodigd Jpersoonlijke inzichten te ge- Jnaar aanleiding van de vraag J jonge mensen kunnen doen jje helpen bij het tot stand jen van een nieuwe economi- wereldorde. Met daarbij in- Jepen hun inzichten over dit lip en welke rol hierbij het [systeem en Unesco kunnen ;n. Bij de uitnodigingen was Ie zorg betracht om een ver- j idenheid van ideeën, achter- liden en ervaringen bijeen te I gen. I itwikkelingen in de recente I hiedenis zoals het wegval- van het kolonialisme heb- tot gevolg gehad dat „be- de vormen van wetstoepas- en zelfs van internationale I misatie, die bijzonder leken assen bij de periode van na I weede wereldoorlog, een zo- I ige machtsverdeling ten na- van de ontwikkelingslanden itioneerden dat ze nu te ex- ief en ook te nauw verwant een bepaalde cultuur zijn nog acceptabel te zijn voor steeds vrijere en zelfbewus- Derde Wereld", was een der ilusies van deze samenkomst. I en rij problemen werd opge- d. Uiteraard conflicten zoals in Afrika, het Nabije Oosten Latijns-Amerika voortduren, ir ook „de ontoereikendheid ongelijkheid in de intema- ale samenwerking" en de sstijging van industriële rtbrengselen door inflatie met daaruit voortvloeiende druk betalingsbalansen en steeds lardere schuldenlasten. Het irnationale monetaire systeem i een ander minder gewaar- rd feit, de bewapeningswed- p een voornaam zorgenkind, mede het probleem dat de wikkehngslanden onvoldoen- toegang hebben tot wat we- schappelijke en technische lerzoekingen opleveren. Overi- s moest de huidige toestand alleen benaderd worden van- politiek en economisch ge- ïtspunt maar ook in maat- appelijk en cultureel verband, lus enige opvattingen van de Inemers aan dit gesprek die meenden dat al deze proble- n verder gaan dan een verde- van de wereld in arme en :e, ontwikkelde en ontwikke- gslanden. Nieuwe benadering loe moeten jonge mensen nu geren op dergelijke ongelijk- len en innerlijke tegenstrij- heden in het huidige wereld- ;ld? Wat het eerst verande- g behoeft is de manier waarop n de idee van verandering be iert. „Internationale betrek- tgen kunnen pas geheel van ionialistische trekken worden 'daan als we de veranderde reld op een nieuwe manier kijken", meldt het rapport van bijeenkomst. Daarom moeten jongeren in de rijke landen een steun geven aan hulppro- imma's die in de landen waar moeten worden uitgevoerd onafhankelijkheid eerbiedigen imede het vermogen op eigen nen te staan en het recht om er eigen lot te beslissen. Een merking waaraan toegevoegd srd dat „de jeugd buiten de grenzen hetzelfde gedragspa troon moet aanhouden dat ze ook thuis heeft met betrekking tot acties en bij het toemeten van waarde". Nationaal bezien is waakzaamheid geboden, aldus de deelnemers, omdat gerechtigheid slechts tussen naties kan bestaan als ze ook binnen die naties ge ëerbiedigd wordt. „Alleen de bevolking van de arme landen zelf moet uitmaken wat ze het meest nodig hebben waarbij veelal een rechtvaardi ger verdeling van wat aan wel vaart vdorhanden is, voorop zal staan." Er was een gevoelen dat cul turele uitwisselingen meer op basis van wederkerigheid zouden moeten plaatsvinden. „Toeris me" werd „categorisch" verwor pen. Wel bleek er behoefte aan programma's op lange termijn waardoor jonge mensen uit de rijke landen de gelegenheid krij gen deel te hebben aan het leven van het volg in ontwikkelings landen. Geen liefdadigheid Op de bijeenkomst bleek ook het gevoelen dat jonge mensen via hun organisaties er toe kun nen bijdragen dat de nieuwe re latie tussen naties niet ontaardt in „een daad van liefdadigheid van een rijke ten bate van een arme" omdat het besef nodig is dat ontwikkelingslanden recht hebben op bijstand als een daad van „gerechtigheid voor het hele mensdom". Op vele bijeenkom sten van de jeugd dient de idee van een nieuwe economische we reldorde op de agenda te wor den geplaatst om hiervoor meer begrip te kweken. En verder is er de mogelijkheid om de publie ke opinie in eigen land te bewer ken tot meer begrip voor uit voering van besluiten die bin nen het VN-systeem zijn geno men. Als voornaamste taken voor dé Unesco werden genoemd: er voor te waken dat wetenschap pelijke en technische vooruit gang de hele mensheid dient, de landen van de Derde Wereld te helpen hun eigen technische kun nen te ontwikkelen en een de- moci*atisering van het onderwijs te bevorderen in alle landen, on geacht het stadium van hun ont wikkeling. Het 30-jarig bestaan van de Unesco was o.m. aanleiding tot het samenstellen van de diase rie: Voor een betere wereld of zoals de vertaling van de En gelse ondertitel luidt: een wereld goed om in te leven. Kernachtiger kan men al niet 't ideaal verwoorden, aan welks verwezenlijking de Unesco zich heeft gewijd en deze reeks van 48 dia's bedoelt dan ook een aan tal (niet alle) aspecten van het werk van de Unesco, in dienst van dit ideaal, te belichten. Het is bekend dat de Unesco zich bezig houdt met allerlei ta ken op gebied van het onderwijs: bestrijding van het analfebetis- me, ontwikkeling van nieuwe on derwijsmethoden, enz. enz.; min der bekend is dat het program ma van de Unesco bovendien zeer uiteenlopende zaken omzat als: watervoorziening, milieubescher ming, aardbodemonderzoek, oceanografie, het behoud van culturele monumenten, om de voornaamste te noemen. Ter opheldering van juist deze minder bekende onderdelen van het Unesco-programma is deze diaserie, welke op aanvrage te verkrijgen is bij het Unesco Cen trum Nederland, een welkome bijdrage. „Zijn autobanden zover afgesleten, dat de profieldiepte nog slechts twee millimeter bedraagt, dan wordt het tijd voor nieuwe banden. Wachten tot die ene millimeter kan te laat zijn." Dat is het advies van Veilig VerkeerNederland aan alle automobilisten, nu minister mr. A. A. M. van Agt (Jus titie) de politie in ons land de richtlijn heeft gegeven dat de minimum profieldiepte voor banden één millimeter moet bedragen. Deze voor de verkeersveilig heid belangrijke zaak is geregeld in de nieuwe richtlijn over de toestand van banden voor .mo torfietsen. personenauto's en -busjes, bestelauto's en hun aan hangwagens. Daarmee heeft de politie meer houvast dan met de uit 1964 stammende en nu dus verval len bepaling dat autobanden van een „goed zichtbare profile ring" moesten zijn voorzien. Het ligt in de bedoeling op een later tijdstip de minimum profieldiep te voor banden wettelijk te re gelen. EXTRA AANDACHT Veilig Verkeer Nederland pleit al jarenlang voor een in de ver- keerswetgeving vast te leggen minimum profieldiepte. Het is een feit dat menig automobilist zich te weinig bekommert om de toestand van zijn banden en dat hij daardoor risico's loopt en neemt, die niet verantwoord zijn. In ons land met zijn vochtig klimaat behoort men extra aan dacht te schenken aan zijn ban den. Speciaal op natte wegen werken gladde banden immers zeer ongunstig op remvermogen en wegligging. STAP IN GOEDE RICHTING Mede gelet op de resultaten van een studie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWO) geeft VVN de voorkeur aan een mini mum profieldikte voor banden van 2 millimeter. In voorlichtingscampagnes van deze vereniging wordt daar tel kens op gewezen. Ook al moet bedacht worden dat in feite een groot aantal andere factoren me de invloed heeft op de lengte van de remweg: structuur en toe stand van de weg, snelheid, ban denrubber en de bandenspan ning. Niettemin wordt de nieuwe richtlijn over de toestand van banden door de heer H. Hussem, hoofd van de afdeling Technische Zaken van Veilig Verkeer Ne derland, een stap in de goede richting genoemd. HANDLEIDING „Automobilisten kunnen nu niet meer met vrijwel gladde banden straffeloos blijven doorrijden. Nu vooral niet meer omdat verschil van mening over „zichtbare pro filering" voortan tot het verle den behoort met de nieuwe richt lijn „tenminste 1 millimeter", al dus de heer Hussem. De nieuwe richtlijn wordt zo wel door het ministerie van Jus titie als door andere betrokken ministeries en het bedrijfsleven waarmee overleg is gepleegd gezien als een handleiding om te kunnen beoordelen wanneer er nog sprake is van een aan vaardbare slijtagegrens van ban den. oderne ligboxenstallen zijn niet irekend op ouderwetse winters, eeds b(j de bouw wordt ervan tgegaan dat een luchtverhifter •ordeliger is dan de hele stal te oleren. u zyn er de laatste jaren zachte Inters geweest, waardoor we mo. slijk wat zorgeloos zijn gewor- |n. list daarom is het goed er weer 'en aan herinnerd te worden, it by -10 graden en weinig wind 1 bij .7 graden en windkracht 6, et in de meeste stallen ook gaat Tiezen. ierdoor kan stagnatie optreden, festaande uit: I bevriezen van de drinkleidin- gen. i vastlopen van de uitmest in stallatie. verstoppen van de drijfmest- roosters. 4. bevriezen van het in de melk- leiding achtergebleven spoel water. Berekeningen leren, dat de goed koopste oplossing niet bestaat uit isoleren, maar in de aanschaf van een verplaatsbare luchtver- hitter. met een kapaciteit die be rekend wordt naar plm. 1000 kcal per koe. Dus 80 koeien is 80 000 kcal. De warme luchtstroom behoort steeds te worden gericht op de vorstgevaarlijke plaatsen en altijd tegen de buiten de stal heersende windrichting in. Terwille van een zuinig brandstofgebruik, verdient een instelbare heater van het kooi- model de voorkeur. Staande typen hebben een groter bereik, dan liggende. De brand- stofaanvoer moet „altijd" plaats vinden vanuit een vat dat zich „buiten" de stal bevindt. Korsjespoortsteeg 20, Amster dam is het adres van het geboor tehuis van E. Douwes Dekker, waar ruim een jaar geleden het Multatuli-museum werd ge opend. Sinds de film Max Have- laar in de bioscopen is versche nen. is Multatuli opnieuw ak- tueel. Zijn aanklacht uit 1860 te gen het toenmalige Nederlandse bewind in Nederlands-Indië is weer in de publiciteit gekomen. Weinig bekend is echter nog het museum, dat op 1 maart '75 werd geopend, na een voorbe reiding, die meer dan 20 jaar heeft geduurd. Mevrouw Roelfsema-Tenge is gastvrouw van het museum. Haar in 1970 overleden echtge noot was een fervent Multatuli- bewonderaar. Hij kocht het ge boortehuis van Mulutatuli in '43, omdat hij van mening was, dat het bewaard diende te blijven om het een Multatuli-waardige bestemming te geven. Het is niet duidelijk waarom de stad Am sterdam voordien niet de eige naar van het pand was. In sa menwerking met de gemeente Amsterdam kwam er op initia tief van de heer Roelfsema een commisie tot stand in 1955. Het huis is in het begin van de 17e eeuw gebouwd. Het bezat ten onderpui, waarachter zich een voorhuis bevond. Aan het pand is, sinds Multatuli er in 1820 werd geboren, niet veel ver anderd. In 1879 werd de inde ling zo gewijzigd, dat er een bo ven- en een benedenhuis ont stond. De benedenverdieping zou geschikt zijn te maken voor de inrichting van een permanente tentoonstelling van allerlei za ken betreffende Multatuli. Aangemoedigd door het posi tieve advies van de commissie, dat het onderbrengen van de Multatuli-verzameling in het huis bevordert, verkoopt de heer Roelfsema het pand aan de gemeente Amsterdam. Hij mag op de bovenverdieping blijven wonen en hij verbindt zich gedu rende zijn leven toezicht te hou den op de verzameling, die van de Universiteits Bibliotheek wordt overgebracht naar de Korsjespoortsteeg. In 1910 was het Multatuli Ge nootschap opgericht, aan wie de weduwe van de .schrijver de nalatenschap had toevertrouwd. Het heeft door allerlei omstan digheden tot 1974 geduurd, eer het pand door de gemeente Am sterdam was gerestaureerd. Er was echter een particuliere gift van 20.000,voor nodig om het Multatuli Genootschap mo gelijk te maken en het museum tot stand te brengen. Er moest echter wel een huur betaald worden van 13.500,per jaar aan de gemeente. Het is uitein delijk terugebracht tot 150,— per maand. Nog een zware op gave. Het Genootschap heeft een kleine honderd leden en de contributie is 10,—. Nieuwe le den, die hun contributie betalen, zijn van harte welkom. Boven dien, wie geïnteresseerd door de film, een bezoek aan het mu seum zou brengen, vindt op de begane grond een bibliotheek van antiquarische Multatuli-uit- gaven. Er is een lees- en studie zaaltje. Er zijn veel foto's van de schrijver uitgestald en door tekeningen in kranten uit die da gen kan men zien, dat hij in zijn eigen tijd zeer bekend was en in het nieuws kwam. Zijn persoon lijke bibliotheek is bewaard, evenals zijn bureau, ten geschen ke gekregen van bewonderaars ter gelegenheid van de eerste op voering van zijn toneelstuk „Vorstenschool". Meer dan eens is Multatuli, zoals ook in het mu seum te zien is, in brons ver eeuwigd. Er zijn tal van ge bruiksvoorwerpen en meubels, die in zijn bezit waren. Bij een bezoek aan Amsterdam, op een dinsdag, kan men dit voor de ge- interesseerde unieke museum, dat met zoveel moeite tot stand is gekomen, gratis bezoeken. TOENADERING Met goede banden zijn de Nederlandse automobilisten beter uit. Zaak dus om ze geregeld in de gaten te houden, ze met zorg te behandelen. Veilig Verkeer Nederland vertelt hoe dat kan. Door een te lage bandenspan- ning zal het profiel van de band sterk vervormen en de tempe ratuur in de band hoog oplopen, met als gevolg ongelijkmatige en snelle slijtage. Bovendien be staat het gevaar van beschadi gingen aan de koordlagen (kar kas) en het losscheuren van het loopvlak. Door een te hoge bandenspan ning zal een verhoagde slijtage ontstaan van het middengedeel te van het loopvlak, terwijl er een geringer contact met het wegdek is. Met de juiste span ning zal een verhoogde slijtage wordt aangegeven, hebben de banden het beste contact met het wegdek en de kortste rem weg, terwijl de levensduur gun stig wordt beïnvloed. OOK RESERVEBAND Controleer de bandenspanning altijd bij koude banden, dus voor de rit. Bij lange ritten zal door de warmte-ontwikkeling de spanning toenemen. Na af koeling zal de band wee*, de normale spanning verkrijgen. Daarom nooit spanning verlagen tijdens de rit. Maak er een ge woonte van om de bandenspan ning eenmaal in de 14 dagen te controleren. Betrek in deze con- trole eveneens de reserveband. Eén keer in de zes weken wordt ril S^T?flder? Pr°Sramma van de RONO werk uitgezonden van Zondagsschrijvers. Dit is een literair programma, dat wordt samengesteld door Jan de Zan ger. Het gaat hier om werk van diegenen die schrijven niet als beroep uitoefenen. In dit pro gramma waarvan het eerste uit gezonden wordt op maandag 24 januari, wordt ingegaan op de kwaliteit van het ingezonden werk. Ook worden fragmenten ten gehore gebracht. Het ingezonden werk moet van korte omvang zijn poëzie, korte verhalen en de inzen ders dienen of in Gelderland te wonen, of van oudsher bindin gen te hebben met deze provin cie. Zowel bijdragen in het alge meen Nederlands, als in één van Gelderse streektalen zijn hierbij welkom. Uit de inzendingen wordt een selectie gemaakt. Het werk moet worden gezonden aan de RONO, Gelders program ma, Hengeloschestraat 40, En schede. Ook het dopje dat op het ven tiel is gemonteerd is belangrijk; mits in goede toestand fungeert het als extra afsluiting en voor komt het binnendringen van vuil en water in het ventiel. Regelmatig inspectie van het loopvlak is zeer belangrijk. Snelle en onregelmatige slijtage kan betekenen dat er andere gebreken zijn aan uw personen auto, zoals bijv. slecht functio nerende schokdempers, defecten aan wiellagers, remmen en stuurinrichting of afwijkingen in de sporing. BAND GEEN STOOTBLOK Zorg ervoor dat de wielen met de banden goed gebalanceerd zijn. Trillingen in het stuurwiel kunnen een indicatie zijn dat de wielen uit balans zijn. Laat dit dan controleren. Gevaarlijke beschadigingen aan banden kunnen ontstaan door 't rijden tegen stoepranden of an dere scherpe voorwerpen. Heeft de band om een of andere re den een hevige stoot ondergaan, dan verdient het aanbeveling de band inwendig te laten con troleren. Veelal zal geen uitwendige be schadiging waarneembaar zijn, maar is inwendig beschadiging zeker mogelijk, die dan later aanleiding kan zijn tot een klap band. Constateert u aan de bui tenkant van de band een snee of andere beschadiging .raad pleeg dan een deskundige die kan beoordelen of reparatie dan wel vervanging noodzakelijk is. MINDER REMCAPACITEIT Is het profiel van uw banden zo ver afgesleten, dat de profiel diepte nog slechts 2 millimeter bedraagt, dan wordt het tijd voor nieuwe banden. Op een nat wegdek wordt de greep van de band bepaald door de moge lijkheid om het water dat zich tussen het loopvlak en het weg dek bevindt, af te voeren via de profielgroeven. Deze moge lijkheid is onvoldoende aanwe zig bij banden met weinig of geen profilering, met als ge volg dat de remcapaciteit aan merkelijk minder is, de wagen slecht bestuurbaar wordt en kan gaan slippen. JUISTE BANDEN Monteer per as banden van ge lijk merk en type. Er bestaan 2 basistypen van bandenconstruc tie. namelijk de diagonaalband en de radiaalband. Ze verschil len zowel in constructie als in weggedrag, in het bijzonder in bochten. Monteer nooit radiaalbanden op de voorwielen en diagonaalban den op de achterwielen, of één radiaal en één diagonaalband op dezelfde as. Het beste is op alle wielen of radiaalbanden of diagonaalban- den. Uiteraard moet het reser vewiel dan ook van hetzelfde type band zijn voorzien. De keu ze van het type band dient in overleg met de leverancier te geschieden. Hierbij zijn van be lang de rijstijl en het aantal te rijden kilometers per jaar en 't type en de leeftijd van de auto. In de in café Kalfsterman ge houden jaarvergadering van de Holtense Touwtrekkersvereni- ging OKIA (Onze Kracht Is Ach teruit) werd in plaats van de heer E. Haverslag gekozen de heer G. J. Struik. Voorzitter Al- lard Luggenhorst sprak 'n woord van dank tot de heer Haverslag die veel en belangrijk werk voor de vereniging heeft gedaan. Uit het financieel verslag van pen ningmeester Haverslag bleek dat 1976 kon worden afgesloten met een klein batig saldo. De kascon trolecommissie, die bestond uit de heren D. J. A. Podt en H. Schorfhaar, had boeken en be scheiden in orde bevonden. Het komende jaar zullen de boeken worden gecontroleerd door de heren Schorfhaar en Joh. Mans man. De invaller-trainer Allard Wansink zal aanblijven totdat 'n nieuwe trainer is aangetrokken. De jaarlijkse feestavond (in sa menwerking met de TTV Bath- men) zal op 11 maart in Bath- men worden gehouden. Leden die nog niet gekeurd zijn. moe ten zich in verbinding stellen met het sportkeuringsbureau in Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19