wÊm Sporthal 't ranmia Mossink door (ie winternacht Spannende wedstrijden manege Hoe zou de landbouw zich in de komende 15 jaar ontwikkelen? Mintonette recreanten- toernooi weer groot succes Resultaten competitie volleybal Mintonette Kerstzaalvoetbaltoernooi Pony spr ingwedstr ij den Nieuwe vakantiegids DR. IR. M. P. M. VOS: Koopman en Yan Asselt beste schutters p- Gieten, dopen, wijden en Week: 25 lm. 31 dec HOLTENS NIEUWSBLAD 24 DEC. 1976 PAGINA 7 „Een geringere economische groei in de toekomst hoeft in de land bouw niet direkt nadelige gevolgen te hebben voor het vergelijkbaar inkomen. In het algemeen is in de Westerse economie de toeneming van de afzet van agrarische produkten bij stijgend inkomen vrij ge ring. Bij een verdere toename van het reëel besteedbare inkomen zal men eerder duurdere of luxere produkten gaan consumeren in plaats van grotere hoeveelheid. Vaak betekent dit dat de primaire produkten, die van de boerderij afkomen, alleen maar een verdere bewerking ondergaan. Ook bestaat de mogelijkheid dat men b.v. het goedkopere varkensvlees vervangt door consumptie van het duurder rundvlees. Al met al hoeven we dus niet al te zeer be vreesd te zijn voor een geringere economische groei en een daarmee samenhangend geringere toename van het consumptieve inkomen. De gevolgen vooz' de afzet zijn namelijk niet schrikbarend. Vrijdagavond 17 december j'l. was de sporthal 't Mossink als een bij enkorf in de zomer: het gonsde van de activiteiten. De volleybal vereniging Mintonette had voor de tweede maal een recreanten- toernooi georganiseerd. Er was plaats voor 1'5 teams, doch liefst 19 teams hadden ingeschreven. Dit betekende dat vier ploegen helaas teleurgesteld moesten worden. Ze staan echter als eerste genoteerd voor een volgend toernooi. Om tien over zeven betraden de eerste zes ploegen hetstrijdperk. Daar bleek al meteen dat 'het klas seteam van André van de Mark veel te sterk was voor een derge lijk toernooi. In de loop van de avond was alleen het leerlingen- team van de Scholengemeenschap in staat enige tegenstand van be lang te bieden. De andere' teams van deze poule (Ab Jansenstraat II en trwee teams van trimdub HOMA (Holten-Markelo Beuse- berg) waren meer aan elkaar ge waagd. Met name de wedstrijd Horna 1-Homa 2 muntte uit door een gezellig sfeertje. De (onbe langrijke) uitslag in deze poule was: 1 Erasmus, 2 OSG leerlingen. 3 Horna 1, 4 Ab Jansenstraat 2, 5 Iloma 2. In de tweede poule waren de zwemclub en de Mintonette-re- creanten aan elkaar gewaagd: ze deelden de laatste plaats met elk twee wedstrijdpunten. Het „over- aU"-team, uiteraard gehuld in het kledingstuk dat hun naam symbo liseerde, won met overmacht. Voorbeeldig was hun manier van optreden tegen teams die duide lijk ziwakker waren. De zgn. har de aanval gebruikten ze dan te recht niet. Vervelend was het in cident tijdens de laatste wedstrijd tussen de Looikolkstraat en Over all. Bij een aanval van de Over alls blokkeerde de aanvoerder van de Looi'kolk uitstekend, doch bij het neerkomen kwam hij op de voet van een medespeler terecht. Een zware enkelblessure was het gevolg. Gelukkig was dit het ge nare voorval wat deze avond plaatsvond. Eindstand poule Overall, 2 Ab Jansenstraat Looikolkstraat, 4-5 zwemclub ën Mintonette. In de derde poule was de strijd helemaal open. Het viel niet te voorspellen wie hier de dienst zou gaan uitmaken. De wedstrijd Fa- milieteam-Bato kwam zelfs niet tot een beslissing: na 20 minuten 14-14. Ook het Familieteam-B'lau- we Knoop en Schure-Bato lever den geen volledige seT op: resp. 14-7 en 13-7. Uiteindelijk waren de jongelui van de Schure wel het gevaarlijkst. Ze hadden teveel klasse aan boord maar. maakte daar zeer juist geen gebruik van in dit toernooi. Toen we aan het slot van de avond om kwart over elf de balans opmaak ten Bleek dat in poule 3 drie teams gelijk geëindigd waren, te weten Schureteam, Familieteam en Bato; de vierde plaats was voor de Kof- fieleüters en de rij werd gesloten door de Blauwe Knoop. Tijdens het toernooi kon ieder een ook nog genieten van een spannende volleybal competitie wedstrijd tussen de dames van Mintonette en Vrivo uit Vriezen- veen. Dank zij het goede spel en de enorme steun van het grote publiek eindigde deze wedstrijd in een 3-1 overwinning voor Minto nette. Deze wedstrijd was een zeer goede reklame voor de volleybal- sport. Samenvattend kunnen we spre ken van een zeer geslaagde avond. Misschien zetten we van het voor jaar nog eens een dergelijk toer nooi op touw: het voorziet duide lijk in een behoefte. Dit o.m. zei dr. ir. M. P. M. Vos, plv. directeur-generaal voor de Landbouw en de Voedselvoorzie ning van het ministerie van land bouw en visserij in zijn inleiding op een studiedag van de Aartsdio cesane Rooms Katholieke Boeren- en TuinderSbond (ABTB) op 15 december jl. te Zwolle, met als on derwerp de toekomstige ontwikke ling van de landbouw. Aan de kostenkant van het pro- duktieproces zijn genoemde gevol gen wel van belang. Indien een kleinere economische groei ook "n geringere stijging van de arbeids kosten betekent, zullen de totale kosten minder toenemen, waardoor ook de kleinere, bedrijsven eerder in staat zijn een paritair inkomen te behalen. De heer Vos lichtte dat aan de hand van een voorbeeld toe. Als men aanneemt, dat de ge middelde loonstijging per jaar van 8,5 a 9% (wat in de praktijk be tekent 1,5 a 2% stijging van het reële inkomen en 7% inflatie) be draagt, dan zal een melkveehouder Belangrijke triomf dames I Op vrijdag 17 december jl. speel de dames 1 een competitiewed strijd tegen Vrivo (Vriezenveen) Daar dit geschiedde tijdens het grote recrëantentournooi in sport hal 't Mosdsnk was er veel en enthousiast publiek aanwezig. Het beloofde een spannende strijd te worden omdat Vrivo met één punt meer dan Mintonette de ranglijst aanvoerde. Direkt in de eerste set nam Min tonette de leiding maar bij de stand 53 begonnen de zenuwen ook de Dondertmannetjes parten te spelen en de Holtense dames kwamen achter met 6—10. Hoe wel ei1 over en weer goed ge speeld werd lukte het Mintonette niet om de achterstand in te ha len en deze set ging verloren •met 1115. Gesteund door de kreten van het publiek als: ,,en van je hoempa, hoempa hoempa Mintonèèt" ging het in de tweede set met de Don dertmannetjes driekt erg goed. Uit de passes kwamen via Gerda en Fenny mooie set-ups waarmee de aanval goed kon worden afge maakt. Mintonette kreeg steeds meer overwicht en via de standen 8—1 en 14—9 haalden de Holtense dames deze set binnen met 15—9. Mede hierdoor raakte Vrivo erg gedprimeerd en werd onzeker. Met de enorme steun van het pu bliek in de rug begon Mintonette aan de derde set. Ook nu werd er door de Dondertmannetjes erg goed gespeeld; met zeer veel aanvallen en taktische ballen be hield Mintonette het initiatief ter wijl ook de veldverdediging liep zoals het hoorde. De time-outs van Vrivo konden de Holtense da mes niet uit hun spelritme halen en via de standen 93 en 118 werd met 158 wederom Vrivo geklopt. Eén puntje was al bin'nen maar de dames zouden moeten vechten voor het tweede winstpunt je. Even leek het alsof de Holtense dames meenden dat het zonder al te veel moeiet kon gaan maar bij een 04 achterstand werden de dames toch weer wakker ge schud en ze maakten van de ach terstand via 55 een 107 voor sprong. Toen volgde een mooi en spannend st.uk volleybal. Het ho ge tempo van Mintonette verslap te zelfs niet toen aanvoerdster Wietske Viet kramp kreeg maar gelukkig snel weer op de been ge holpen werd. Aan beide zijden van het net werd hard gevochten voor iedere bal. Even leek het er op, toen Mintonette de bijna tra ditionele inzinking kreeg, dat Vri vo aan een gelijkspel kon denken bij de stand 1314. De Holtense dames wilden echter geen gelijk spel toestaan, zoals twee weken geleden tegen Volley ge-beurde. Het werd 1414 en de zenuwen gierden door ieders keel. Vele op slagwisselingen volgden. Het werd 1514 voor Mintonette. Door nu op het veld te blijven staan bij een time-out van Vrivo gaf Min tonette blijk van hun overwicht. Door een onjuiste beslissing van de scheidsrechter mocht het geen 16—14 worden en ging de opslag over naar Vrivo, De scheidsrech ter „herstelde" vervolgens de fout waardoor de opslag terug kwam bij Mintonette. Toen werd het 1614 en de dames waren dol van vreugde. Mede dankzij het publiek behaalde Mintonette twêe winstpunten en passeerde Vrivo op de ranglijst. De volgende thuiswedstrijd duurt nog even maar op 14 januari hopen de Don dertmannetjes tegen Markèlo op nieuw op de enorme steun van het publiek. Stand: Rivo 9-15, Mintonette 9-14, Aristoi 3 9-13, Vrivo 9-13, Volley W 9-13, Vërdan 3 9-10, Dynamo 8-5, SVVN 9-5. Markelo 9-5, Krek kers 2 9-3, Syrphus 2 9-2. Meisjes junioren Vrijdagavond jl. traden de meis jes in Wierden aan tegen Volley B. Door de slechte weersomstan digheden konden twee speelsters niet komen, zodat er precies zes speelsters waren. Toen Mintonet te in de eerste set met 107 voor stond kneusde één van de meis jes haar enkel waarna de wed strijd gestaakt moest worden. Men mag niet met 5 speelsters doorspelen. Hierdoor verloor Min tonette met 30. Stand: Flash A 8-16, Volley A 9-16, Rivo A 8-14, Flash B 9-9, Mintonette 9-8, Volley B 9-7, Flash C 9-6, Eversberg 8-5, Ho- lyoke 9-3, Rivo B 8-2. Door de Land. Rijvereniging „Bergruiters" en de Bergruiter- ponyclub werd een springwedstrijd georganiseerd in manege „Snorre- wind" aan de Borkeldweg. 's Middags kwamen er 14 ponv- ruitertjes met kleine maat pony's aan de start, terwijl 's avonds jongelui met wat meer hippische ervaring op wat grotere pony's in de piste kwamen tegen de leden van de rijvereniging. Ze gaven deze heel goed partij en 't kostte de „senioren" de grootste moeite om de jongelui op hun klei ne pittige viervoeters bij te hou den. Het parcours was gebouwd door de heren W. Aaltink en Joh. Brons voort van de Bergruiters. De uitslag was als volgt: 's Middags: 1. Inge Thijssen, Jockey; 2. Jan Aaltink, Roman; 3. Jeroen Bakker, Robbedoes; 4. Henk Hietbrink, Rex; 5. Thea Paalman, Kenneth; 6. Trudie Trekop, William; 7. Eric Vincent, Coen; 8. Qhristiaan Zandberg^ Chr-istoffel; 9. Gerda Zandberg, Fury; 10. Anton Müller, Doskamp Aurora; 11. Seine Rietman, Tosca; 12. Geert Ulfman, Maurits en Joyce v.d. Sluis, Rosita; 13. Jan- neke Lubbersen, Shadow; 14. Ada Hietbrink, Markus. 's Avonds: Rijdend Donateurs van de rijvereniging: 1. W. A. Loor- TJet springen Klasse L werd gewonnen door mevr. P. Loor- bach met „Daimy" bach „Danny Boy"; 2. mej. A. Winkler, „Tim". Klasse B-paarden, L-pony's: 1. J. Bronsvoort, Nico; 2. H. Lubber- dink, Tosca; 3. Hans Barvelink, Novae; 4. Erma Brouwers, Ascot; 5. H. P. Menalda v. Schouwen burg, Atilla; 6. A. Broekhuis, Olaf; 7. Ad de Koff, Joscha; 8. C. Hogeslag, Hissan. Klasse Lupaarden, m-pony's: 1. mevr. P. Loorbach, Danny Boy; 2. Gerrie Meilink, Flury; 3. Joh. Bronsvoort, Tosca; 4. W. Aaltink, Carlos; 5. A. Broekhuis, Auteur; 6. H. Kuiper, Meteoor; 7. Paulien Wansink, Tanny. over vijftien jaar ca 60 koeien moeten melken om een arbeidsin komen te verdienen van ca. 38.000 gulden per jaar in guldens van 1976. Bij een 0,5% minder loon stijging per jaar over 15 jaar zal hij 5 koeien minder behoeven te melken om er qua inkomen niet op achteruit te gaan t.o.v. de ove rige bevolkingsgroepen. Voor de toekomstige Bêdrijfsstruktuur van de melkveehouderij in zijn geheel, betekent deze geringe loonstijging ook een aanmerkelijke verbetering. Berekeningen geven aan, dat in dat geval ca 8% méér bedrijven een bedrijfsomvang behalen voor een aanvaardbaar inkomen. Vertraging afvloeiing De opheffing van een aantal landbouwbedrijven kan voor de langere termijn op ca. 3,3% per jaar worden geschat. Een vertra ging met 0,5% per jaar betekent dat we in 1990 ca 7.000 bedrijven méér zouden hebben dan de bere keningen nu aangeven. Indien men er vanuit gaat, dat de produktie ondanks dit grotere aantal bedrij ven en de daaruit voortvloeiende grotere hoeveelheid mankracht niet zal toenemen, dan heeft dat de volgende consequenties: Bij de geldende prijzen is geen extra af zet te creëren wat de niet grond gebonden produktie betreft, ter wijl voor de grondgebonden pro duktie i.v.m. de reeds hoge inten siteit al evenmin uitbreidingsmo gelijkheden bestaan. Dit betekent, dat we dezelfde produktie voor 1990 over een groter aantal bedrij ven moeten verdelen. Per bedrijf kan de oppervlakte minder toene men en de bedrijfsomvang in 1990 zal dan ook geringer zijn. Uiteraard heeft een kleinere be drijfsomvang gevolgen voor het inkomen. Voor 1990 komt de ver mindering van de bedrijfsopheffing met 0,5% per jaar er op neer, dat ca 7% meer bedrijven in de pro blemen raken wat hun "inkomens positie betreft. Men kan ook stel len dat de gemiddelde oppervlakte op melkveehouderijbedrijven met ca 2,5% ha zal dalen. Bij een vee bezetting van 2,5 melkkoe per ha betekent dit zes melkkoeien min der. Vervolgens ging de heer Vos na der in op de te verwachten ont wikkelingen i.a.v. de inkomensach terstand in het oosten van ons land. Gaat men er vanuit dat de bedrijfsomvang een maat is om verschillen in de mogelijkheden van inkomensverwerving aan te geven, dan kan men op grond van het aantal standaard bedrijfseenhe- den (s.'b.e.) per man of per bedrijf stellen dat het oostelijk randgebied in 1974 van de te onderscheiden veertien landbouwgebieden in ons land de laatste plaats bezette wat betreft de mogelijkheden van in komensverwerving. dit tezamen met het centraal gebied, d.w.z. de Veluwe en omgeving. In 1974 be droeg het aantal s.b.e. per man 80 in. deze gebieden, terwijl het ge middelde in ons land 94 s.b.e. be droeg. Berekeningen wijzen uit dat over 15 jaar het aantal s.b.e. per man in het oostelijk randgebied ca 135 zal bedragen, terwijl deze norm voor ons land als geheel op ca 170 s.b.e. Op woensdag 29 en donderdag 30 december zullen de pupillen deelnemen aan het kerstzaalvoet baltoernooi, georganiseerd dooi de „O.P.C." Nijver dal, Rijssen en omstreken. De pupillen van de S.V. „Holten" spelen allemaal in de sporthal te Holten. Alle pu pillen worden verzocht in het per man wordt geschat. Dit bete kent dat het oostelijk randgebied vóTgëns deze berekeningen ook in de toekomst gemiddeld het laagste inkoïnensniveau van ons land zal hebben. Uit deze cijfers valt op te maken dat de gemiddelde jaarlijk se groei van het aantal s.b.e. per man in ons land als geheel onge veer 3,8% zal bedragen. Voor het oostelijk gebied is dit percentage 3,3%. De conclusie is, dat als de aangenomen veronderstellingen voor de berekeningen enigszins kloppen, de inkomensachterstand in het oosten niet kleiner wordt, maar eerder groter. Hoewel het mogelijk is om de oorzaken van deze ontwikkeling volledig weer te geven, springt één punt er toch duidelijk uit: de ge ringe groei van de man-land-ver houding. De groei van de opper vlakte per bedrijf wordt voor het oostelijk randgebied geschat op ca 1,9% per jaar tegenover 2,8% per jaar voor het hele land. Dit per centage betekent de laagste groei in ons land. Bovendien kan nog gesteld worden dat bij deze bere keningen ervan uitgegaan is dat de onttrekking van cultuurgrond'voor bebouwing, uitbreiding van indus trieterreinen etc, in oostelijk Ne derland bijna het laagst is. Een op lossing voor de genoemde groei van de man-land-verhouding is, op pervlakkig gezien, het bewerkstel ligen van een grotere afvloeiing of bedrijfsopheffing. Dit mede omdat deze in dit gebied met 2,3% per- jaar het geringst is en nogal af steekt tegen de 3,3%, die voor het hele land op de langere termijn wordt geschat. De man-land-verhouding is met het oog op de inkomensontwikke ling een uiterst belangrijk gegeven. Plaatst men de beleidsvoornemens van onze regering om een extra gedeelte van de cultuurgrond te Bij de door de Holtense Schiet vereniging Eendracht om het clubkampioenschap in zaal Vos man gehouden wedstrijden was de uitslag als volgt: Luchtgeweer: Groep A: 1 L. G. Koopman 116 p., 2 E. J. Grootentraast 113 p. Groep B: 1 G. Jansen 126 p., 2 D. J. Niendijk 119 p., 3 B. Arfman 114 p., 4 G. J. Sluiter 91 p. Groep C: 1 J. A. Bouwhuis 109 p., 2 D. Geels 103 p., 3 F. J. Sluiter 79 p., 4 M. Boersma 71 p., 5 H. Bos 27 p. Luchtpistool: Groep A: 1 J. van Asselt 129 p., 2 G. Koopman 127 p., 3 A. Schup- pert 118 p., 4 G. H. Paalman 112 Groep B: 1 E. J. Grootentraast 120 p., 2 D. J. Nijendijk 107 p., 3 D. Geels 99 p. onttrekken en op een ander ge deelte beperkingen van het ge bruik te leggen ten behoeve van het behoud van natuur en land schap tegen deze achtergrond, dan is het duidelijk, dat de bestaans basis van vele landbouwbedrijven in het geding kan komen. Dit geldt in verband met de enge man-land- verhouding in het bijzonder voor een groot deel van het oosten. Wat dit betreft zou de stellingname bij het verwezenlijken van genoemde beleidsvoornemens zo moeten zijn. dat de onttrekking van cultuur grond alleen plaats vindt door een aankoopbeleid van gehele bedrij ven. Op die wijze wordt de land bouwstructuur het minst aange tast, terwijl voor de blijvers in de landbouw de psychologische pro blemen het minst zwaar zullen zijn. Het alternatief, stukjes grond aan kopen van een groot aantal bedrij ven, zal veel meer bedrijven tref fen in hun bestaansmogelijkheid. Bovendien kan op den duur in dit laatste geval een vergrijzingspro ces op het platteland optreden waar deze problemen zich afspe len, omdat het voor jongeren wei nig aanlokkelijk is bedrijven zon der perspectief over te nemen. kastje bij Beltman te kijken in verband met de nieuwe indeling voor dit toernooi. Denk er voor al aan om je gymschoenen mee te nemen. Op woensdag 29 december spe len de volgende elftallen: E 2 aanwezig zijn om 9.15 uur, E 4 aanwezig zijn om 8.00 uur, F 2 aanwezig zijn om 12.30 uur, L 4 aanwezig zijn om 8.30 uur, G 1 aanwezig zijn om 13.00 uur. Op donderdag 30 december: E 1 aanwezig zijn om 13.45 uur, E 3 aanwezig zijn om 8.30 uur, E 5 aanwezig zijn om 8.00 uur, F 1 aanwezig zijn om 13.15 uur, F. 3 aanwezig zijn om 12.30 uur, F'. 5 aanwezig zijn om 9.00 uur. Het is, zonder dat we dat eigen lijk nog ten volle beseffen, een autoritaire persoonlijkheid, zo'n klok, die daar hoog in de toren of als onderdeel van een carillon in de lucht zijn klanken over stad en dorp uitbeiert. „Ik beween de do den." of ,,Ik verdrijf de duivel" galmt de klok. Maar ook vreugde klinkt door in de klank van de klok. Vreugde over de geboorte van Christus. Maar een klok moest eerst worden gegoten, gedoopt en gewijd, voor men aan luiden toe was. Monniken waren de eerste klok kengieters. In de steden waar schuwden zij tegen gevaar, brand, storm of begeleidden een terecht stelling. Het gieten van een toren klok vereiste gedegen vakman schap. Het waren de beiaardiers die door het uithakken van de rand trachtten de klank zuiverder te doen zijn. Maar pas toen musici hun mening gaven over het ver vaardigen van klokken, ging men vermoeden aat het profiel de juis te opeenvolging van de bovento nen bepaalt. In Asten iri de Peel is de be roemdste klokkengieterij van de wereld. Op een soort pottenbak kersschijf maakt men eerst de kern van vuurvast betonzand. De bui tenkant van deze kern moet het model hebben van de binnenkant van de klok. Hiervoor heeft men een sjabloon, waarmee men de draaiende kern het goede model geeft. De valse klok die hierop wordt gemaakt, lijkt precies op de echte. In een dunne waslaag wor den versieringen en inscripties aangebracht. Zijn de figuren en let ters op de juiste plaats op de valse klok vastgedrukt, dan wordt deze met een fijne chamottelaag inge streken, zodat later in negatief de kleinste details goed uitkomen. Hieroverheen volgt een grovere laag. de buitenmantel. De „inge- papte" klok wordt nu in een zware stalen vormkast gestampt. Er zijn giettappen en openingen waar het ontstane gas door kan ontsnappen. Is alles hard, dan wordt de buitenmantel van de klok gehaald. Zowel de kern als de buitenmantel worden schoonge maakt en weer over elkaar heen gezet. De nu ontstane opening zal de toekomstige klok bergen. Het klokkenbrons heeft daarvoor een temperatuur van 1100 gr. C. Het bestaat uit 80 pet. rood koper en 20 pet. tin. Een oud gebruik is, Week 25 t.m. 31 dec.: Maandag 16.30-17.30 Brandes (tennis), 18-19 z.v.v. Blauw Wit, 19-20 zaalvoet balcompetitie, 20-21 Zwart (zaal voetbal), 22-23 tennisclub Holten, Dinsdag 16.30-18.30 s.v. Holten. 18,30-22.30 volleybalver. Mintonette Woensdag 8.30-17 OPC (jeugd- zaalvoetfoal), 17.30-20 tennisclub Holten, 20-23 badmintonclub Hol ten. Donderdag 8.30-17.30 O'PC (zie ook woensdag), 19-21 hockeyclub Holten (onder voorbehoud), 21-23 Deventer Hockey Ver. (onder voorbehoud) Op donderdag 30 december zul len in manege „Teun Beldman" aan de Markeloseweg pony-spring- wedstrijden worden gehouden, waarvoor zijn uitgenodigd de „Bergruitertjes" te Holten, de „Paltheruitertjes" te Haarle, de „Hertruitertjes" te Hellendoorn, de „Eschruitertjes" te Wierden en de ponyclub „Markelo." De jongelui zullen weer alle maal hun best doen om er een sportief en spannend evenement van te maken. Om tien uur star ten de B(eginners) en om plin. 12.30 uur komen de L- en M-klas- sers -in. de piste. Een mooie gele genheid voor de Holtense school jeugd om hun plaatselijke favorie ten aan het werk te zien tegen clubs uit de omgeving. De toegang is gratis en de gastvrouw kookt heerlijke snert. dat er geldstukken in het klok kenbrons worden gegooid. In vroe gere eeuwen werd de hele vorm in de grond begraven, om het ge weld van het gloeiende metaal de baas te blijven. De klok heeft een paar dagen nodig om af te koelen. Dan wordt de vorm voorzichtig losgeklopt en opgehesen. De chamotte die erop is achtergebleven, wordt er af ge zandstraald. Dan volgt een van de belangrijkste handelingen: het stemmen van de klok. Vroeger ging dat met de stemvork, nu met een elektronisch meetapparaat. Uit de verkregen toonopnamen meten de stemmers dan van welk deel van de klok iets moet worden af- geveild. Toch blijft het muzikale gehoor van de stemmers beslis send, hoe goed de meetapparatuur ook mag zijn, om het carillon te laten zingen. Dat kan een jubelen de lofzang of een klagelijke treu ren zijn, als weerklank van het geen er plaatselijk gebeurt. Daarnaast zijn de klokken toch ook een symbool van het Christe lijk geloof, zoals zij opklinken in de stille nacht, heilige nacht, waar in vrede op aarde een vrome wens is. (nadruk verboden) Het bestuur van tie Streek-WV Overijsselse Heuvelrug en Sal- laud" is er ook dit jaar weer in geslaagd een brochure uit te ge ven, die de vakantieganger niet alleen een schat van informatie verschaft over alle soorten accom modatie, maar ook allerlei onont beerlijk wetenswaardigheden over dit gebied. Het zjjn niet alleen de VVV-adressen in de diverse ge meenten, maar ook bezienswaar digheden, fietsroutes, zwembaden, maneges en huifkarren, hengel sport, markten* musea, oudheids kamers, bibliotheken, leeszalenza- len en nog tal van andere wetens waardigheden. Bovendien vindt men er in wandelgebieden, sport en spel en toerist-menu's. Maar zij bevat ook en dat is natuurlijk de belangrijkste taak van zo'n uitgebreide gids een lijst - van hotel-pensions-restau rants - gemeubileerde kamers/ huizen - zomerhuisjes - caravans - kampeerterreinen en vakantie oorden, met alle daarbij behoren de gegevens over inrichting, prij zen, enz. Het geheel maakt een verzorg de indruk, met tal van foto's. Op de voorflap staat in kleur een boerderij, die zo uit onze gemeen te zou kunnen zijn opgepikt. De brochure, die wordt aange diend als „Gids voor Vakantie en Vrije Tijd 1977" kan worden ver kregen door een bedrag over te maken van f 4,50 (prijs f 1,80 plus portokosten) op postgironummer 2568905 ten name van de Streek- WV te Raalte.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7