m Vriezenveense rusluië het rijk der Tsaren 75 jaar consultatiebureau in Nederland Landbouwcijfers met vraagtekens FOTO STRIP. VER HAAL 1 het midden- en leinbedrijf Lamsvlees voor de zon- en feestdagen in H Baby van biljart- naar ondersoektafel HOLTENS NIEUWSBLAD 10 DEC. 1976 pagina 9 tenontwikkelingen zijn een constante zorg voor onder- ers. Behalve de loonkosten staan ook andere kosten van wdernemig, zoals de admiistratiekosten-, in de belangstel- Daarbij kan worden gedacht aan de administratie voor jaarstukken van de onderneming en voor de afgifte van tosten- en vermogensbelasting. Het zijn echter werk- Inheden die voortvloeien uit het ondernemerschap en bonden zijn aan privé-verplichtingen. [artikel zal de administratieve werkzaamheden, die voort- aen uit financiële verplichtingen van anderen, behandelen, je werkzaamheden zijn: jde administratie van omzetbelasting-gegevens (BTW) het aangeven en betalen van de BTW; het invullen en bijhouden van formulieren, kaarten en ïstaten voor de loonbelasting en sociale verzekerings- nies van werknemers en het innen en betalen ervan. praktische tips :rnemers zien deze admini- ieve werkzaamheden als ver- itingen die hen door de over- zijn opgelegd. Naar hun me- doen ze deze werkzaamheden anderen. Immers, het zijn de cnemers die aan de overheid belasting verschuldigd zijn en werknemers zijn tevens verant- •delijk voor de betaling van sociale verzekeringspremies. BTW zijn anderen (o.a. con- enten) verschuldigd- aan de "heid. Omdat ondernemers te aandacht en tijd aan deze- tzaamheden moeten besteden, van mening dat deze acti- iten te veel geld kosten. Irt de der tijd is de uitvoering van werkzaamheden terechtgeko- bij de ondernemer. Dit is om al praktische redenen histo- jb gegroeid. Indien belastingen iociale premies van iedere Ne- ander door de belastingdienst ioonlijk zouden moeten worden id, zou dat veel tijd en geld ,en. Mede daaróm is het on- ïtvaardig de ondernemers voor kosten te laten opdraaien, hoog kunnen die kosten zijn? lce oplossingen zijn mogelijk r het terugdringen van de vele kzaamheden? iet vervolg van dit artikel zal robeerd worden deze twee Igen te beantwoorden. Kosten 11969 heeft het Economisch Ih- hut voor het Midden- en Klein- rijf in Nederland een onder- ik verricht naar de kosten die Ir de onderneming verbonden ién aan het door een accoun ts- of administratiekantoor la- 1 verrichten van de administra tie werkzaamheden. Uit ddt' on- zoek bleek dat de kosten van inche tot branche vrij sterk uit sliepen. De kosten zijn onder "er afhankelijk van de omvang a het bedrijf, die kan worden gedrukt in omzetten en/of aan- len werknemers. In die tijd va- erden de kosten voor de kruide- rsbranche van f 40,- tot f 260,- jaar» De hoogste kosten in 1969 irden geregistreerd voor het [ildersbedrijf met een omzet n f 600.000,namelijk f 2400,—. jministratiekosten bestaan voor h groot deel uit loonkosten. Om h idee te krijgen van de omvang n deze bedragen in 1976 is de Inkostenontwikkeling sinds 1969 1976 van belang. Deze kosten p sinds 1969 met 150°/» per werk- mer gestegen. Et alleen in Nederland drukken Iministratieve verplichtingen ten hoeve van belastingen en socia- jasten verhoudingsgewijs zwaar j het midden- en kleinbedrijf. In ?2 heeft m België een onderzoek liatsgevonden waarbij o.m. de d werd gemeten die werd be- sed aan de uitvoering van de (ministratieve formaliteiten in t bedrijf. Daaruit bleek onder eer dat ambachtelijke bedrijven eer tijd kwijt zijn dan handela- in. De laatste hadden per week !t uur nodig, terwijl de eerst- jnoemde '6V= a 12 uur bezig wa tt aan hun administratie, In die vallen waar deze werkzaamhe- n werden uitbesteed, lagen de sten voor ambachtelijke bedrij- n hoger dan voor handelaren. >k in Duitsland wordt actie ge- )erd tegen de grote hoeveelheid Iministratieve werkzaamheden, e ingewikkelde wetgeving op het [bied van de belastingheffingen 1 sociale verzekeringen maken onzichtbare" lasten voor het [drijf steeds groter. De Bond van juitse Belastingbetalers schatte Sze kosten in 1971 op plm. 7,2 iiljard DM per jaar. Een andere Ihatting luidt, dat alleen al voor 6 kosten van de loonbelasting de onbetaalde" kosten in 1968 op één iljard DM moeten worden ge leld. Oplossingen Q de openbare vergadering van Raad voor het Midden- en leinbedrijf van 16 juni jongstle- n werd de nota „Administratie werkzaamheden fiscale en so- ale hefifngen" besproken. Daar- worden enige voorstellen ge- aan om de problemen met be- ekking tot de vele en kostbare iministratieve werkzaamheden an de onderneming op te lossen, én van de oplossingen voor de ming vanToonbelasting en sociale erzekeringspremies is de oprich- tn één grote of enkele klei- rijksadministratiekantoren. lit kantoor zal moeten worden op- ericht en gefinancierd door de verheid en zal een deel van de erkzaamheden die verband hou- en met de administratie vaij, de nderneming moeten overnemen. )eze werkzaamheden komen in t kort op het volgende neer. De werkgever zal het kantoor de loon- :osten van alle werknemers één :eer per uitbetalingsperiode uit keren. Het behoort ondermeer tot de taken van het rijksadministrs- tiekantoor dit totaalbedrag te splitsen in loonbelasting, premies voor de verschillende sociale ver zekeringen en nettolonen en deze bedragen uit te betalen aan de in stanties en werknemers waar ze voor bestemd zijn. Aan deze oplossing zijn. nadelen verbonden. Reeds vele önderne- mingen maken voor hun admini stratie gebruik van de diensten van boekhoudbureaus, die veelal met computers werken. Bij de op richting van een rijksadministra- tiek'antoor moet worden gevreesd voor de werkgelegenheid van de genen die bij boekhoudbureaus werkzaam zijn. Een tweetal ande re problemen zijn de hoge begin- kosten die zich na de oprichting zullen voordoen en de lange aan looptijd voordat het kantoor ope reert zoals het zou moeten. Een andere oplossing kan zijn dak meer nog dan voorheen de onder nemingen hun administratie uitbe steden aan boekhoud- of compu terservice-bureaus. Datgene wat de onderneming dan nog zelf aan de administratie moet doen, is dan sterk verminderd. Het laatste zou zich b.v. kunnen beperken tot het doorgeven van wijzigingen in hek personeelsbestand, lonen, e.d. Door uitbesteding is de onderne mer wel van veel administratief werk ontlast, doch de kosten die daaraan verbonden zijn, blijven voor zijn rekening. Zoals gezegd, vloeien deze werkzaamheden voort uit verplichtingen van anderen ten opzichte van de overheid. De on dernemer is in het geheel slechts tussenpersoon. Hij administreert, int én betaalt uit. Ook de Rijksbelastingdienst admi nistreert, int voor en betaalt aan anderen. Een voorbeeld zijn de on roerend goedbèl'astingen voor ge meenten. De ko.sten die daarvoor zijn gemaakt worden de gemeen ten wel in rekening gebracht. Een financiële vergoeding voor de door ondernemers gemaakte kosten van de overheid is dan ook een rechtvaardige wens. inde vorm van een foto-drieluik Fotograferen is leuk, zeggen veel van mijn kennissen. Maar - hoor ik nog wel eens - ik weet niet wat ik op de foto moet zetten. Voor die "ikweetnietwatters" heb ik een goed idee: maak 's een fotoserie. Dat klinkt een beetje ingewikkeld, maar het is dat niet. U hoeft er alleen maar voor om u heen te kijken in uw eigen huis. Wat gebeurt er? Waar zit een bepaalde opvolging van handelingen indie leuk genoeg is om er een serie foto's van te maken? Zo'n fotoverhaal moet natuurlijk wel iets vertellen. - Ek heb een voorbeeld gemaakt van een gewone, alledaagse gebeurtenis. Het werd een serie van zes foto's, waarvan ik er in dit stripverhaal, jammer genoeg, maar drie kon gebruiken. De eerste plaat laat dochter Berdie zien, die voor het slapen gaan haar tanden poetst. Omdat het hele ver haal zich in huis afspeelt, heb ik de foto's wel geflitst. Misschien is nu. de vraag: wat is dit nu voor een onderwerp: tanden poetsen? Dan is het goed te be denken, dat zo'n plaatje voor later een grote waarde heeft. Dan zegje waarschijnlijk tegen je dochter: dat was nog die nachtpon met die rare vogels, weetje nog wel? En wat een ouderwetse wasbakken zeg. Die hebben we al lang niet meer! De tweede foto laat Berdie zien als ze op het punt staat om onder de wol te kruipen. Pluto, de favoriete speelgoedhond, is present. Plus het konijn. Op de derde foto is de kleine woelwater uitgeteld: omgeven door hond en konijn ligt ze heerlijk ontspannen te slapen. Einde van een klein fotoverhaal. Eén van de vele, die in elk gezin wel te vertellen zijn met de fotokamera. Voor later jaren zijn dit soort fotoseries érg waardevol voor de hoofdpersoon van zo'n plaat- jesverhaal. In het buitenland is lamsvlees bij uitstek het vlees voor die zon en feestdagen. De Britten hebben hun traditionele „Sunday Roast" lamsbout en ook de Fransen we ten er goed raad mee. Frankrijk importeert vrijwel al ons Neder landse lamsvlees, zo'n 14,5 miljoen kilo in 1975. Gourmets (lekker bekken) daar 'beschouwen het als een bijzondere delicatesse. Trou wens, ook gerenomimeerde restau rants in ons eigen land hebben lamsvlees vaak als specialiteit op het menu. Alg u zin hebt om het ook eens te proberen dan treft u het, want momenteel is er een j-üim aanbod v-an voordelig lams vlees uit Nieuw-Zeéland. Dat vlees is bovendien gegarandeerd jong, dus mals. U herkent het bij uw slager aan de keurmerken ,;New Zealand Lamb". Met de komende feestdagen in zicht kunnen we u het recept v-an Normandische lamsbout van harte aanbevelen. U 'hebt nodig: 750 g Nieuwzee- Jaridse lamsbout, 60 g boter, peper, thijm, zout, 'borrelglaasje calvados. 1% dl oider, ll/2 dl slagroom, 2 appels (goudrenetten). N.ormandië is het land van de calvados en cider. En het zijn die twee appeldranken die aan de lamsbout van dit recept zijn bij zondere karakter geven. We be- Onder deze titel verscheen in de loop van 1976 bij de Tvvents-Gel- derse uitgeverij W. G. Witkam b.v. een 1.15 bladzijden tellend boek. geschreven door J. Hosmar. De auteur, afkomstig uit de buurt schap Zuna tussen Nijverdal en Rijssen, was aanvankelijk werk zaam ter gemeentesecretarie van Wierden, welke standplaats hij heeft verwisseld voor Vriezenveen, dat blijkbaar zijn tweede vaderland is geworden. 't Vjenne is actief waar het zijn plaatselijke historie betreft. Er is 1 een vereniging „Oud-Vriezenveen" en een dito „Vrienden van de Rus- luie". Het secretariaat van de laatstgenoemde vereniging is in handen van Hosmar, die in ver schillende dagbladen en tijdschrif ten de relatie van Vriezenveen met Sint-Petersburg heeft belicht en daarover niet raakt uitgeschre ven. Het door de op 20 juni 1967 overleden D. G. Harmsen uit Alrnen samengestelde boek „Vrie- zenveners in Rusland" is al gerui me tijd uitverkocht, zodat de pu- blikatie van Hosmar in een behoef te voorziet. Het keurig uitgevoerde werk be vat een schat van gegevens over Vriezenveners, die handel dreven met Rusland en zich later in Sint- Petersburg (thans Leningrad gehe ten) hebben gevestigd. Vriezenve ners, die in Rusland hebben ge woond, behoorden bijv. lot de vol gende families: Berkhoff, Ter Bra ke, Ten Gate, Companje, Egberts, Gerrits, Grobben, Harmsen, Har- wigh, Heineman, Jansen, Kruyt- bosch ,Otten en Smelt. Hosmar schrijft over de Neder lander Cornells Cruys, die de Rus sische vloot bouwde. Het was de zelfde Cruys. die tijdens een ver banning de Zwarte Zee in kaart bracht. De Vriezenvener Wicher Berkhoff, een eenvoudige boeren zoon, bracht het tol chef van de marinewerven in Kroonstad. De Russen werden ter walvisvangst vergezeld door Vriezenveners. Jan Gerrits Servys ging op jacht met een gezelschap waarvan ook de Czarina deel uitmaakte. De Rusluie bouwden in Sint-Pe- tersburg een kerk en handelshui zen. Een zoon van 't Vjenne,. Ja cob Hendrik Kunst, heeft de kerk van Sint Petersburg als predikant; gediend. Volgens mijn aantekenin gen is aan deze kerk ook verbon den geweest de latere hofprediker in Nederland ds. W. La Weiter. De laatste predikant dldaar was dr. H. P. Schim van der Loef, die na de oktoberrevolutie van 1917 in 1920 op vrije voeten werd gesteld en on gehinderd Rusland heeft kunnen verlaten. Hosmar heeft zijn zeer lezens waardig boek, dat 50 illustraties bevat, opgedragen aan zijn zoon Joop en anderen zoals hij, die door een verkeersongeval of op andere ginnen met het wegsnijden van een teveel aan vet van de lams- bout. Er mag best een beetje blij ven zitten, want dat houdt hét vlees sappig tijdens het aanbraden. We verhitten het grootste deel van de boteir en braden het met peper en thijm ingewreven vlees rond om mooi bruin. Dreigt de boter ie bruin te worden- dan de laatste boter erbij., warmtebron lager en steeds bedruipend een kwartier door laten braden. De calvados verwarmen in een soeplepel, de vlam erin laten slaan en brandend over de lamsbout uitgieten. Wach ten tot het is uitgebrand. Lams bout uit de pan nemen. De helft van de cider in het braadvocht gieten en wachten tot het warm is. Dan de lamsbout terug in de pan en een half uur door laten stoven. In tussen de 2 goudreinet- ten schillen, in dunne partjes snij den, op een diep bord leggen en besprenkelen met calvados. De rest van de cider met de room vermengen, even voorverwarmen en na het half uur-tezamen met de appels bij de bout doen en door laten stoven tot de appeltjes mooi zacht maar niet stuk zijn, plm. 10 minuten. De bout in mooie plakken snijden en op een voorver warmde schaal leggen. De appel tjes eromheen schikken. De saus. wanneer hij wat waterig mocht zijn, iets binden met maizena, ge deeltelijk over het vlees gieten. De rest er apart bij serveren. Aard appelpuree, kastanje (of puree), spruitjes, zijn hierbij erg smake lijk. wijze, geestelijk of lichamelijk ge handicapt werden, waardoor zij door deze maatschappij op een zij spoor zijn gerangeerd. Allen die belangstelling hebben voor deze boeiende streekgeschie denis. welke historie grensover schrijdend is, kan jk de lezing van ..De Vriezenveense Rusluie in het rijk der tsaren" van harte aan bevelen. In de boekhandel verkrijg baar voor f 29.75. Hilversum W. Otten Op 9 december was het 75 jaar geleden, dat het eerste consul tatiebureau voor zuigelingen werd geopend. Dat was in de Regentesselaan in Den Haag en dokter B. P. B. Plantenga was de initiatiefnemer. Dat eerste consultatiebureau (later kortweg vaak CB genoemd) had een „melkkeuken, kliniek en polikliniek". Misschien wekt in onze moderne ogen die „melkkeuken" verbazing. Maar in die tijd liet de hygiëne ook met betrekking tot voeding erg veel te wensen over. Juist dat gebrek aan hygiëne was de oorzaak van veel baby- sterfte. In bepaalde Arnhemse wijken bijvoorbeeld stierf rond de eeuwwisseling 30,6% van de nieuwgeborenen nog vóór zij één jaar oud waren. Arnhem was geen uitzondering. In de Peel stierf in diezelfde tijd zo'n 20% van alle zuigelingen, in Kerkrade zelfs 25% binnen het jaar. In Maastricht stierf in de warme zomer van 1911 zelfs 96% van de nieuwgebore nen in één week Eerste moedercursus in 1899 Geen wonder dat er allerwegen gezocht werd naaf middelen om- deze dramatische babj'sterfte te bestrijden. In 1899 begon het Witte Kruis in Broek op Langendijk de allereerste „moedei-- en baker- cursus", een, idee dat in 1901 werd overgenomep door de „Groene Kruis-zuster" Aafje van Hulst in 1-Iarlingen en twee jaar in Frane- ker. Opende dr. Plantehga het allereerste consultatiebureau in 1901 in Den Haag. Amsterdam volgde twee jaar later met het eerste Amsterdamse CB in het hartje van de Jordaan, iri de Wil- "lemstraat. Tal van boeken, tijd schriftartikelen en vlugschriftjes verschenen er in die eerste jaren van de twintigste eeuw. met de bedoeling de zuigelingensterfte te bestrijden. De kruisverenigingen gingen er eveneens hard tegenaan. De „moedercurssen" en consulta tiebureaus rezen als paddestoelen uit de grond. Aan veel van die consultatiebureaus was 'n „melk keuken" verbonden, omdat de hy- glëde rond de borstvoeding nog steeds erbarmelijk was. In 1925 kon het. Groene Kruis vermelden, dat er in het hele land in dat jaar 631 -moedercursussen waren ge- houden in 453 plaatsen. Bovendien werden-door de kruis verenigingen in samenwerking met de „Bond tot bescherming van zuigelingen" overal in het land folders, brochures en „wand platen" verspreid, er werden „lan taarnplaatjes" en films vertoond, om de bevolking te leren hoe er voor een zuigeling gezorgd diende te worden en welke hygiënische maatregelen belangrijk waren. Het uitkoken van babyflesjes bij voorbeeld, het niet in de fles ach terlaten van restjes, het koken van put- en regenwater alvorens het te gebruiken om melk te verdun nen etc. Dingen die nu vanzelfsprekend Als we sommige cijfers geloven, wordt er dit jaar opperbest geboerd in Nederland. Met bedrijfsuitkomsten van meer dan honderdduizend gulden wordt de „altijd klagende boer" wel ongeloofwaardig. Is het agrarisch beeld wel zo gunstig, of wordt dit -beeld kunstmatig vertekend? Het lijkt soms wel boerenbedrog. pe Nederlandse boeren hebben rekenmeesters achter zich staan. De rriannen van het Landbouw- Economisch Instituut (Lei) excer- ceren driftig met cijfers en kun nen op elk moment zeggen hoe de boer er in ons land bij staat. Jaarlijks maakt dit .instituut, de balans op en publiceert het de cij fers met zeer interessante toe lichting in een z.g. Landbouw- Economisoh Bericht. Enkele weken geleden kwam het LEI met een prognose van de re sultaten op de Nederlandse boer derij voor dit jaar. Op -zichzelf genomen is zo'n tussentijdse ba lans, opgesmukt met enige ver wachtingen, bijzonder nuttig. Zo wel de boer als de beleidsmakers doen hun voordeel met deze cij fermatige informaties. Een LEI- rapport moet men wel met enige kennis van zaken lezen en ver staan. Het is dan ook begrijpelijk, dat argeloze lezers nogal eens verkeerde conclusies trekken, of op zijn minst een vertekend beeld van het boerengebeuren overhou den. Het LEI houdt voor een flink aan tal boerenbedrijven boek en stelt steekproefsgewijze gegevens sa men.' Om het agrarisch beeld re alistisch te benaderen wordt een onderscheid gemaakt tussen gro tere, kleinere en gemengde be drijven. Behalve een indeling naar produktierichting (akker bouw, melkveehouderij, intensie ve veeteelt) worden de LEI-bedrij- ven ook naar regio opgedeeld. Door de rekenmeesters in de landbouw worden de uitkomsten vaak opgehangen aan de z.g. ar- beidsopbrengst van cte onderne mer. Dat is de uit het bedrijf ge haalde beloning voor de arbeid, terwijl de boer er ook een ver goeding voor zijn leiding en on dernemersschap in terugvindt. Akkerbouw heeft de wind mee I-Iet overzicht van de te verwach ten resultaten in de akkerbouw sector geeft in het algemeen geen enkele aanleiding om te klagen. De akkerboeren doen het dat jaar best, omdat ze bijzonder goede prijzen ontvangen hebben voor aardappelen, uien en stro. Juist de produkten die niet door de EG-prijzenparaplu afgeschermd zijn, hebben het dit jaar goed ge daan. Je vraagt je wel af, of de akker bouwer, nu op fluweel zit, want het volgend jaar kunnen de „vrije" produlcten op een slech te markt terecht komen. De kos ten op het boerenerf blijven daar entegen stijgen. Dit. jaar .gebeurt dat met zo'n lO'/s'/o. Ons belas- ingsstelsel is er bovendien niet opgericht, dat. de ondernemer een appeltje, voor de dorst opzij mag leggen. In de Veenkoloniën, waar de boe gen hoofdzakelijk „E.G.-marktor- deningsprodukten" (fabrieksaard appelen, suikerbieten en granen.) telen, zijn de bedrijfsresultaten slecht. De arbeidsopbrengst per ondernemer daalt er van 35.000 gulden in 1975/76 tot 23 a 26.000 gulden dit jaar. Bij dat alles moet men bedenken, dat het LEI alle berekeningen afstemt op z.g. pachtbedrijven. De boeren, die 't bedrijf in eigendom hebben, staan voor extra kosten, die gemiddeld 600 gulden per ha. belopen. Dat geeft nog een extra domper op de gepubliceerde prognose, Arbeidsopbrengsten, die meer dan honderdduizend gulden bedragen, komen in bepaalde landsdelen wel voor, maar zijn sterg beïn vloed door extreme factoren. Het aantal akkerbouwers, dat met ge matigde of zelfs sleche bedrijfs uitkomsten zit, is veel groter. Veehouderij met rampjaar Voor onze veehouders is dit jaar wel een rampjaar. De arbeidsop brengsten variëren van 0 tot maximaal 15.000 gulden. Normaal gesproken kan een veehouder niet zijn bedrijf rendabel voort zetten'; hij teert in of pleegt roof bouw op zijn bezit. Omdat de vee houder de vergoeding voor het bedrijfsvermogen (rente dode en levende have, grondrente, ge- bouwijrentè) niet betaalt, wordt zijn inkomen kunstmatig opge schroefd. Op die manier kan hij enkele jaren voort, maar dit be leid loopt op den duur stuk. Je schrikt als je constateert, dat het gemiddelde veehoudersbe- drijf door de droogte van de af gelopen zomer zo'n 600 a 700 gul den per ha. aan schade heeft. Dat doet. de deur dicht van de melk veestallen, waarin sinds 1972/73 toch al verliesgevend gemolken is. De veehouders hebben al 5 jaar lang tegen verliezep gevochten. De extreme weersomstandighe den hébben de toekomstkansen van de rundveehouder zeker niet groter gemaakt. Bij deze nationa= le veehouderij-ellende mag je van Brussel verlangen, dat er 'n goed markt- en prijsbeleid (zo wel voor de zuivel als voor de rundvleessector) gevoerd wordt. In dat verband is een meikhef fing dan ook een miskleum voor de inkomensvorming in de vee houderijsector. Natuurlek is.de zuivelmarkt flink verstoord. De veehouders willen best méewerken om het even wicht te herstellen. Dat is echter wat anders dan een extra heffing voor de producten, die de laatste jaren geen beste boterham kan verdienen. Alle respect voor onze rekenmeesters van het LEI, hun vruchtbaar werk moet wel juist verstaan worden. Het boerenge beuren kent ups en downs en gro te onderlinge verschillen. Behalve de rozengeur en maneschijn op agrarische bedrijven zitten er ook heel wat boeren verstrikt tussen doornen. B, Schouwing (nadruk verboden) zijn, moest de mensen in de stad en op het platteland uitvoerig ge leerd worden. Het Groene Kruis richtte in zijn Utrechtse hoofdkantoor een „Hy giënisch Museum" in, er kwam een „reizende tentoonstelling", het Brabantse Wit-Gele Kruis liet filmpjes maken en trok er de dor pen en steden mee af. En het aantal consultatiebureaus bleef maar groeien. Tot in de kleinste dorpen kwam een CB voor zuige lingen. Op het biljart Dat gaf natuurlijk vaak proble men: er was vaak geen behoor lijke ruimte om zo'n consultatie bureau jn te richten. Daarom werd er som$ CB-zitting gehouden in het dorpscafé, waar het biljart tijdelijk werd afgedekt met een zeil en als onderzoektafel voor de baby's dienst deed. In Overijssel werd ergens een oude kerk ge bruikt als consultatiebureau, in het Friese Joure kreeg men de beschikking over een groot buiten huis, in Musselkanaal werd het buurthuis ingericht, in Druten werd een lokaal van een klooster school gebruikt, in Bunschoten een verenigingsgebouw en in Maas tricht zelfs de hal van een melk fabriek Vadercursus Bovendieh ginjgen het Groene en Wit-Gele Kruis opleidingen in het le.ven roepen voor bakers en - kraamverzorgstei-s. In 1923 werd in Amsterdam-Noord zelfs de eer ste „vadercursus" gehouden, op initiatief van de artsen Lubsen en Heybroek. In Sittard startte een „grootmoedercursus", omdat de invloed van de grootmoeder op de babyverzorging soms groot was. En, langzaam zakte de babysterf- te. Toch bereikten tussen 1910 en 1920 van elke 100.000 baby's 13.540 hun eerste verjaardag niet. Anno 1976 ligt dat cijfer oneindig veel gunstiger "en is Nederland een van de vijf landen met de laagste zui gelingensterfte ter wereld. Maar er werden in 1975 dan ook niet minder dan 95.823 zittingen van consultatiebureaus gehouden door de kruisverenigingen. Daarnaast nog eens "63.242 zittingen voor kleuters. Bij dat werk waren meer dan 2000 artsen en ruim 3000 wijk verpleegsters bterokken. Dat in onze tijd de zuigelingen sterfte tot de zeldzame uitzonde ringen behoort, is voor een niet gering deel het werk van de kruis verenigingen en van al die duizen den naamloze wijkverpleegsters, die al sinds de eeuwwisseling te voet, per fiets en op de motorfiets tot in de meest afgelegen boeren huisjes, tot in de somberste krot tenwijken van steden als Rotter dam, Den Haag, Maastricht en Utrecht de aanstaande en jonge moeders gingen leren hoe zij hun kindie moesten verzorgen. Daar om is de opening van dat eerste consultatiebureau in Den Haag de moeite van het herdenken waard! Het was het begin van een tijd perk met gezonde, welvarende baby's, die de kans kregen op te groeien tot gezonde mensen. Te genwoordig hoeft op het consulta tiebureau niet meer zo de nadruk gelegd te worden op hygiëne. In het algemeen zijn de jonge vrou wen van nu heel wat beter ont wikkeld, hebben zij meer school opleiding gehad dan rond de eeuw wisseling. Maar het .zuigelingen- CB heeft zich aan de veranderde behoefte aangepast. Er worden inentingen gegeven, zuigelingen worden onderzocht op gehoor- en "gezichtsstoornissen etc. Baby's worden onderzocht op PKU. En het is nu heel vanzelfsprekend dat een jonge moeder met haar baby naar het CB gaat. Gelukkig maar

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9