Ontdek uw eigen streek PUZZELRUBRIEK RONO Historische geschiedenis over Dordrecht de oudste stad van Holland TOERISTISCHE EVENEMENTEN Weer gratis jvakantiewoningen :In alle inorme teden iimisten rische heden geven gelukkig meermalen blijk van hun ongelijk als weer een bouwwerk in oude stijl is gerestaureerd en staat te „pronken" voor iedereen die het maar wil zien. Het moet dan ook een zeer verstandig besluit in 1962 geweest zijn toen men in Dordrecht tot sa nering van een deel van de oude binnenstad over ging. In dat eeuwenoude stadsdeel aan de rivieren werden en worden restau ratiewerken uitgevoerd tot behoud van de archi- tektonisehe rijkdom uit het verleden. Sinds 1970 omvat het grondgebied van de gemeente thans het gehele eiland van Dordrecht. nuLi rjiN o in hl u vv ödl/iu - 6u in kj v niivi.oiii.rv/ ia/ij - rnuum BUURSE Wand op eig. gelegenh. aangeg. met VW-schlldJe8. Routebeschr by VW-Haaksbergen. Vertrekp. Café De Krulsboer. Alsteedseweg, De Boomg aard. Broekheumerw. DELDEN Gelegenh. tof maken zellwagenritten na afspr Opg. hr Roodenburg, Bomsestr. 2, tel 05407-16 23. Start rystal Delden, Twlckelerl. schuin t.o. kasteel. Wandel, op elg. gelegenh. aangeg. met VW-routeptjltJes, vooml. door parklandschap Twlckel (Azelerveen, Deldeneres. Twlckelerpark) Vertr. t.o. kasteel Twlckel bij herdenkingssteen baronesse v Twlckel. Route 6 en 8. twee u. route 2 een u. Grote Kerk, Kerpl., bez. elke dag beh. zo.-ocht. van 10-18 u. Melden by Kosteres mevr Leuslnk, Kerkpl. 2, tel. 05407-14 59. tevens boekje ver- krijgb. met beschr. kerk. DENEKAMP Natura Docet, Museum, Oldenzaal- sestr., tel. 05413-13 25. Geopend dgl. 10-13 en 14-17 u. Ook op zo. Entr. 1,50 tot 18 Jr. 0,75. Bez. Volkssterrenwacht Twente, Mekkelhorsterstr. 45, tel. 05413-22 23. Elke dl. bij Inval duisternis (niet voor 19 u) Via kekers vlg. v. kunsfc- manen, satelieten e.d. BU slecht weer dia-pres. Entr. 1.50, kind. tot 12 jr. 0.75 (onder geleide). ENTER Fietsroutes In en om Enter verkrjjgb. by VW, Dorpstr. 78, tel. 05478-229. Ook wandelroutes verkrijgb. HAAKSBERGEN Wandel, op elg. gelegenh. aangeg. met VW-schlldjes. Routebeschr. ver krijg. by VW-Haaksbergen. Markt 3a en vertrekp. v.a, Veddersbrug en v.a. de Watermolen. Duur 1,5 u. Fietsrou tes te ryden op elg. gelegenheid, vertr. VW-kantoor, 5 routes k 25 km. en 1 route a 50 km. LOSSER Te bez. Staringhoeve (geol. monu ment) In Losser. Do. 11 nov. St. Maartensfeest. Vertr. St. Maarten te Paart 15.30 u. vanaf Martinitoren. DE LUTTE Te bez Arboretum Poortbuiten, bo tanische tuin versch. soorten hees ters, struiken en bomen, aan Postr weg, De Lutte. MARKELO Demonstr. Steensiypen op Steensiy- peiij Overmeen, Hochtw. za. 13-17 u. Groepen afspr. TUBBERGEN Gelegenh. te bez. St. Pancratlus- kerkTubbergen. Mooie kerkramen van Joep Nicolas, In kerk beschr. ramen aanwezig. VRIEZENVEEN Bez. Leemansmolen (anno 1862) dgl. geopend. Inl. de heer Hof, Hammer- weg 34. Entree; vrije gift. Bezichtiging Oudheidkamer Vriezenv. in kelder Gem huls. Manitobapl. open 8.30-10 en 14.30-17 u. van ma. t.m. vr, entree 1,-, kind. 0,50. OOTMARSUM Bez. R.K. kerk; di. do. en zo. 15-16 Bez. Lös Hoes en Natuurmuseum open dgl. beh. zo. 9.30-12 en 14-17 u. Entree 0,75, kind, 0,50, RIJSSEN Elke do. 19-21 u. bez. Oudheidkamer Rlessen, gev. in stadhuis, Entree 1.- P-P- Elke do 15 u. rondl. door stadhuis. Entr gratis, aanmelden by VW, En- terstr. 10. Elke za. 10-12 u. en 13.30-16 u. en elke wo 19-21 u. training windhon den op terrein de Koerbelt. Bez. Pelmolen, alleen voor gr. inl. VW Drie gemark. wandel, op eigen gelegenh. plm. 4,4 en 5 km. Vertrekp. zwembad De Koerbelt. Brekeldlaan en Schapendyk. Route aangegeven met gekl paaltjes. Stadswandeling door Ryssen, Route verkrygb. by VW-kantoor. Zowel op de Merwe.de. nis Lek en .Unas is not/ steeds veel scheepvaart ten vele schippers brengen de vrije weekends door in een der vele havens van DordrechtOp bovenstaande foto de Kalkhaven en op de achtergrond Onze Lieve Vrouwen kerk met toren. Daarachter bevindt zich de gerestaureerde binnenstad. aan deze „oudste stad van Hol land". o a het recht aan schepenen en raden om keuren (wetten en handvesten) te maken, vrijdom van beden en heervaart (levering van manschappen voor krijgstochten). De latere Hollandse graven Wil lem II en Floris V maakten de stad tot middelpunt van hun telsys- teem. hetgeen inhield dat prak tisch alle goederen, die de Rijn. de Maas. De Waal. de Lek en Merwede af- en opgevoerd werden, te Dord recht moest worden gelost, opges lagen. verkochten., weer geladen of overgeladen Vanzelfsprekend bracht dat een enorme bedrijvig heid teweeg, waardoor Dordrecht zich snel ging uitbreiden en allerlei nevenberoepen binnen haar wallen vestigde. Reeds voor 1233 was daar ook de munt van Holland gevestigd, waarvan een verzameling te„zien is het museum van Sim. n van Gijn. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten was Dordt een bolwerk van de Kabeljauwen, hetgeen de Hoe ken onder Jan van Brabant en Ja- coba van Beieren in 1418 moeten hebben ervaren, toen ze hun beleg moesten opbreken Naast de grote stadsbrand in 1457 moet de ondergang van het „de Grote Waard" bij de Sint Eliza- bethsvloed in 1421 een grote tegen slag geweest zijn. want toen bleef de stad Dordrecht als een eilandje achter in de bij die overstroming gevormde binnenzee, waar weer la ter de bekende Biesbosch uit ont stond. Vermeld mag ook worden dat de huldiging van Karei V als Graaf van Holland geschiedde in 1515 te... Dordrecht, toen niet alleen de oud ste maar tevens schijnbaar de be langrijkste stad in dat gewest Na de val van Den Briel (op 1 april 1572) kwam Dordrecht in opstand tegen de Spaanse machthebbers. Beroemde historische figuren als Johan en Cornells de Witt vervul den in de 17e eeuw belangrijke functies in Hollands staatsbestel, want tijdens het eerste Stadhou derloze tijdperk was de Dordtenaar Johan de Witt raadspensionaris van Holland. O.L. VROUWEKERK Tijdens ons zomers verblijf in de historische Merwedestad hebben we voor vijftig cent de ongeveer 72 meter hoge toren met zo'n 270 tre den beklommen. Voor onze in spanning werden we rijkelijk be loond, want van de torentrans af hadden we een uitzicht, zowel over de oude stad, als over de omlig gende gemeenten Papendrecht en Zwijndrecht, maar bovenal kregen we een duidelijk overzicht van de grote waterwegen aldaar met aan dc cnc zijde de geweldige Bies bosch en aan de andere zijde van de oude Maas de wereldhaven van Rotterdam. In deze toren hangt een uit 48 klokken bestaande beiaard, die vrijdags van 11 -12 en zaterdags van 14-15 wordt bespeeld In de vakan- tietjjd werden vooral donderdags avonds speciale beiaardconcerten gegeven, die over de gehele stad te horen waren en zeer op prijs werden gesteld Aan deze toren staat de Grote of O.L. Vrouwekerk. die men bij een bezoek aan Dordrecht beslist niet mag vergeten te bezichtigen Sinds 1572 is deze laatgotische kruiskerk bestemd voor de protestantse ere dienst. toen ze ongeveer een eeuw geleden was herbouwd na een grote stadsbrand. Een oorspronkelijke kapel anno 1064 werd in de 12 en 13e eeuw uitgebouwd tot een derge lijk bedehuis. Het indrukwekkende interieur met zuilengalerijen, spitsbogen, het sterrenkoor en de triomfboog wordt door vele toeris ten bezichtigd. In deze kerk moet ook als bezienswaardigheid wor den vermeld het barokke orgel uit 1672, met tal van wapens o.a. van Johan de Witt, een witmarmeren gebeeldhouwde preekstoel anno 1756 met daar boven de plm. 10 meter hoge hemel van gebeeld houwd Cubamahoniehout met een Het Nederlands Katoen- instituut toont hier welke mogelijkheden er zijn met katoen. Zoals deze anorak met boothals van grove dweilkafcen met ingeweven ruit. De broek is gemaakt- van katoenen corduroy. gewicht van een ton. Naast de ruim vier eeuwen oude koorbanken en bronzen koorhek in rococostijl uit 1738 trekken zeer de aandacht de gebrandschilderde ramen, waarin diverse historische gebeurtenissen blijken te zijn uitgebeeld Dat Dordrecht op kerkelijk ter rein reeds vroeg een centrum was bleek in 1574 toen daar de z.g. Eer ste Synode werd gehouden, die van grote betekenis moet worden ge acht voor de Gereformeerde (her vormde) kerk. En toen in 1618/19 daar de vermaarde Dordtse Sy node werd gehouden, is daar ook het besluit genomen tot de verta ling van de bijbel (de Statenbijbel). Zondag 14 november 18-19 Sport voor sport. 19-19.10 Boekenbus. Maandag 29 november 18-18.30 Nieuws. Gelders programma Themaprogramma 18.30-19.20 Overijssels pro gramma Overijssels nieuws Kinderprogramma Milieuzorg Radio Overijssel Internationaal Dinsdag 30 november 18-18.30 Nieuws Gelders programma Arnhem lokaal 18.30-19.20 Drents programma. Woensdag 1 december 18-18.30 Nieuws Gelders programma Regionaal met Apeldoorn 18.30-19.20 Overijssels pro gramma Overijssels nieuws Politiek literair café. Vrijdag 3 december 18-18.30 Nieuws Gelders programma Nijmegen lokaal 18.30-19.20 Drents programma. Vrijdag 33 december 18-18.30 Nieuws Gelders programma Politiek 18.30- 19.20 Overijssels pro gramma Overijssels nieuws Zwolle West - Noord - West met o.m. gesprek uit kampen, sosjaal sprookje. Zaterdag 4 december 18-18.30 Sport en aktualiteiten 18.30-19.20 Drents programma. allerlei steden worden bedragen betaald men veel tijd be- om een historisch „al-of-niet" te restaureren. In het weer achter ons lig- monumentenj aar daar heel wat resul- van zichtbaar ge- En ook de pes- en anders- over de histo- waarden van oud- Bureau Zweden in Amsterdam heeft voor Nederlandse reislusti- gen ook de komende herfst en winter weer een heel erg goed kope en aantrekkelijke aanbie ding in petto. In combinatie met een passage per Tor Line uit Amsterdam naar Göteborg en terug voor minstens twee, soms drie volwassen personen kan men namelijk geheel gratis gebruik maken van een aantal Zweedse vakantiewoningen. De keuze is vrij De vakantie woningen staan in enkele mooie Zweedse provincies, niet al te ver van Göteborg. Men komt met de boot op zondagmiddag aan (rond Kerst mis en de jaarwisseling op don derdag), logeert dan geheel gra tis vyf dagen lang in de vakan tiebungalow, en vertrekt dan weer op vrijdagavond (kerst- en oud en nieuw woensdagmiddag) uit Göteborg naar Amsterdam, waar men aankomt op zater dagmiddag (kerst en oud en nieuw op donderdag). Al met al acht dagen er heer lijk even tussen uit en dat hoeft per persoon niet meer te kosten dan 240. Het arrangement kan tegen toeslag met een week worden verlengd. Nadere inlichtingen: Bureau Zweden, Vijzelgracht 17, Am sterdam, tel. 020-23 73 41 of 22 91 05. Als men met een boot door de Biesbosch. rond het eiland vsin IJs- selmonde of langs de Drechtsteden over de grote rivieren vaart, kan men zich niet indenken, wat daar in voorgaande eeuwen allemaal is ge beurd Maar als men in een der vele haventjes van Dordrecht afmeert en door de binnenstad dwaalt, wordt men onwillekeurig nieuws gierig gemaakt bij het aanschou wen van al het fraais uit vorige eeuwen. In een eerder gepubliceerd artikel beschreven we de diverse beziens waardigheden en nu wilden we enige historische feiten over het oude Dordrecht publiceren, want tussen de oorsprong en het-nu lig gen meer dan duizend jaren. Interessant voor jong en oud is museum Mr. Simon van Gijn, ge vestigd in een oud patriciërshuis aan de Nieuwe Haven 29. Stijlka mers met allerlei costuums, scheepsmodellen, gildezilvers, kinderspeelgoed uit de oude doos trekken daar de aandacht en"zor- gen voor de nodige inspiratie, evenals de 24 000 exemplaren in het daarbij behorende prentenka binet. In het Dordrechts Museum bewonderden we werken van oude meesters als Ferdinand Bol, Aert de Gelder en Nicolaes Maes o.a. OUDE BEWIJSSTUKKEN Het fraaie interieur van de grote O.L. Vrouwenkerk. 22. nauw 24 oud-Noors prozawerk 26. hondenriem 29. Chin, maat 30 heilige, (afk) 32. vrees 33. meisjesnaam 34. dans 35. reptiel 36. leerling (ff) 37 dun 41. berg 48. deel v.h. hoofd 50. spinnen 51. in de geest 52. loshangend vrouwenjakje 54. drank 55. vr munt 56. soort onderwijs <afk) 57. soort stof 58 mil. opl. school (afk) 63. tot nader order (afk) 66. water in Friesland 67. voorzetsel 69. of dergelijke (afk) 70. tegen 73. loot 74 ijs (eng) 77 deel v Amerika (afk) 81. pers. vnw 65. zoogdier De serie „Groene Vingers" (boekjes over de verzorging van kamerplanten) is met vier nieuwe titels uitgebreid. De on derwerpen: Azalea. Varens. Phi- lodendron (en Monstera) en Cy clamen. Eerder verschenen Fi cus. Cactus. Begonia en Dra caena (en Cordyline). Van de acht boekje uitde reeks „Groene Vingers" zijn in middels ook vertalingen in het Duits en Frans in Duitsland. Oostenrijk. Zwitserland, Frank rijk en België uitgekomen. De totale oplage: 1.2 miljoen. Ook bij de vier nieuwe „Groene Vin gers" zijn de onderwerpen geko zen enerzijds op basis van de grote omzet in bloeiende plan ten en anderzijds op de toene mende populariteit van de „groene" kamerplanten. Boekjes uit de serie „Groene Vingers" hebben een handzaam formaat (12 pagina's en kleuril- lustraties) en geven gerichte en duidelijke voorlichting over de afkomst, de verzorging en an dere aspecten van één kamer plant (en soort). „Groene Vin gers" 1 tot en met 8 zijn a één gulden per stuk verkrijgbaar via bloemisten en tuincentra. Op zeer oude kaarten staat Dord recht als Thuredri(c)ht vermeld en in een middeleeuwse Gentse kro niek staat te lezen dat het in 873 door Noormannen zou zijn ver woest. Van belang is evenwel het fiktieve jaartal 1015, toen Graaf Dirk III een tolhuys aan de Mer wede stichtte, wat later de stad Dordrecht werd De latere graven Dirk VII en Willem I verleenden daarop verscheidene voorrechten HORIZONTAAL: 1. verdelgingsmiddel (afk) 4. uitgezonderd 9. eenh. v. elektr. stroomsterkte (afk) 11. bejaard 13. getij 14. dubbelklank 15. pl. in België 16. anno (afk) j 17. strak aankijken J 21. zangnoot j 23. broekophouder 25. draaien 27. Duits pers. vnw. 28. Fr. pers. vnw. 30. N.V. fr) 31. eil. v.d. Franse kust 32. kantoorwerk 37. meisjesnaam 38. rijksgrens (afk) 39. de dato (afk) 40. groente 42. landbouwwerktuig 43. lidwoord 44. familielid 45. lengtemaat (afk.) 46. stofmaat 1 47. luchtstrijdkrachten (afk) 49. vervoerbedrijf (afk) 51. pers. vnw. 52. alsublieft (afk) 53. vertrek 59. onder anderen (afk) 60. goud (fr) 61. fr. onbep. voornaamwoord 62. pers. vnw. 64. paardenbestuurder 68. vogel 71. N.V. (Duits) 72. klaagzang 75. windrichting 76. meisjesnaam 78. voegwoord i 79. ongeveer (afk) 80. aanw. vnw. 1 82. meisjesnaam ih 83. van het vel ontdaan 84. vogel VERTICAAL: 2. voorzetsel 3. Fr. pers. voornaamwoord 5. enkeling 6. soort onderwijs (afk) 7. meisjesnaam 8. onduidelijk 9. waterhoogte (afk) 10. bericht 12. dagtekening 15. voedsel 16. kloostervoogd ■18. als eerder (afk.) geheel de uwe (afk) 20. en omgekeerd (afk)

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 13