Menigeen heeft wel zijn ruiten, maar niet zijn vrouw verzekerd De verkoop van vleeswaren HOLTEN S NIEUWSBLAD 19 NOV. 1976 „Er is helemaal niets op het gebied van voorlichting omtrent de zaken die je voor na je dood moet regelen. Negentig procent van de mensen trouwt klakkeloos in gemeenschap van goederen en zeventig procent heeft geen testament. Je kunt gerust stellen dat negentig procent van de ouders geen voogdij voor de kinderen heeft geregeld." Aan het woord is de heer J. van der Heijden, voorzitter van de Stichting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars. De Stichting is er om degenen die plotseling alleen komen te staan met raad en daad te helpen. Daarnaast wil zij voor lichting geven om te voorkomen dat anderen dezelfde fout maken en eerst over de dood gaan nadenken als het te laat is. De heer van der Heijden: „Als je de ellénde ziet bij mensen, die hun zaken voor de dood niet heb ben geregeld, schrik je wel. Met bijvoorbeeld zo'n verzekering van de gehuwde vrouw kunnen dé kos ten voor een huishoudster de eer ste jaren worden gedekt. Uit on- wetendehid moeten echter nog steeds vele kerels zich tot over de oren in de schuld steken." De Stichtingsadviseur meent dat de assurantieadviseur de aange wezen man is om als gezins adviseur op te treden. Hij moet zijn cliënt voorhouden: „nu heb je alles wel verzékerd, maar heb je alles wel gerégeld. De assurantie adviseur kan over dit soort zaken praten en adviseren, want zijn werk is geheel en al verbonden met risico's. Zelf denken de men sen er toch niet aan. Een winke lier heeft in negen van de tien gevallen wel zijn winkelruit, maar niet zijn vrouw verzekerd. Neder land telt meer dan 700.000 wedu wen en weduwnaars. Elke dag ko men er 160 bij. Wèl iets om even bij stil te staan. Vertrouwensman De Nederlander heeft gemiddeld zeven verzekeringen. Maar hij heeft die zeven polissen onderge bracht bij maar liefst drie ver schillende assurantietussenperso nen, In het algemeen blijkt er dus niet zo'n nauwe band te bestaan tussen verzekeringsadviseur en cliënt. De waarde van een vak bekwaam tussenpersoon wordt vaak onderschat. Bij de Nederlandse Vereniging van Assurantieadviseurs NVA ziet men echter een kentering. De NVA staat slechts open voor on afhankelijk van de verzekerings maatschappijen werkende tussen personen, die een objectief advies kunnen geven, bovendien in het bezit zijn van het A-diploma, over een jarenlange ervaring beschik ken en die bereid zijn strenge ere- regelen in acht te nemen en zich bij klachten van de consument on derwerpen aan een College van Toezicht. Eeri „NV A-Assurantieadviseur" gaat ervan uit dat hij in de relatie tussen verzekeraar en consument altijd de zijde van de zwakste Een combinatie-setje - Iwaarvan alle delen los te j hoop zijn - in folklorestijl van ÏSchiesser. De leverbare kleur is flamingo-roze. De bh met voorsluiting heeft een diep jdecolleté met bijpassend een slip. De fond-de-robe beha is noeer gecombineerd met een I jupon met brede volant. Vlees kan in verschillende winkels en op verschillende manie ren door de consument worden ingekocht. Bij zelfstandige slagers die tot de kleine en middelgrote bedrijven behoren, bij vestigingen van grote filiaalbedrijven, in de supermarkt- afdeling waar het vlees reeds voorverpakt klaarligt of bij een afdeling waar het vlees nog naar het gewenste gewicht moet worden gesneden. Niet altijd zijn er zoveel mogelijkheden geweest. In dit artikel willen wij nagaan welke ontwikke lingen zich in de slagersbranche en in de vleesverkoop in het algemeen hebben voorgedaan. Aan de orde komen verder o.m. de bestedingen aan vlees en vleeswaren, het consumen tengedrag en enkele factoren die van invloed (kunnen) zijn op de prijsontwikkeling. Tot in het. begin van de zestiger jaren was vlees uitsluitend te koop bij de gespecialiseerde sla- gersbedrijven. Toen was 't vlees niet voorverpakt en werd het niet in zelfbediening maar over de toonbank verkocht. De meeste sla gers passen deze verkooptechniek Prijzen: f 200—, f 150.—, f 100.—, f' 75—, f 50.—, f 25® enz. Zoek in welke 8 winkels de foto's werden gemaakt. De uitslag wordt bekend gemaakt op maandag 6 december in zaal „Vosman". DEELNAME FORMULIEREN AFGEVEN IN DE WINKEL. Foto 1 bij: Foto 2 bij: Foto 3 bij: Foto 4 bij: Foto 5 bij: Foto 6 bij: Foto 7 bij: Foto 8 bij: Secretaris J. A. Slotman, Churchillstraat 66, telefoon 1288 Vergunning verleend door K. v. K. te Deventer Aantal deelnemerskaarten 10000. nu nog toe. Na 1963 nam het aan tal supermarkten dat tevens voor verpakt vlees verkocht zeer snel toe. Ze deden dat in zelfbediening. Van grote invloed op deze ontwik keling was dat het bezit van een koelkast algemener werd, waar door het vlees ook langer thuis kon worden bewaard. De prijzen van koelkasten daalden tot. een bepaald niveau, waardoor in zeer korte tijd ruim 60,000 consumenten over een koelkast in huis konden beschik ken, Het totaal aantal gespeciali seerde slagersbedrijven en hun fi lialen daalde van 10.084 in 1954 via 9772 in 1962 tot 7444 in 1974, Het aantal supermarkten waarin een slagerij-afdeling is opgenomen steeg daarentegen van 263 in 1963 tot 1245 in 1974. In ruim 20 jaar zijn er dus 2500 verkoopplaatsen van vlees en vleeswaren minder. Vleesverkoop in supermarkten gebeurde in het begin van de ont wikkeling van' dit winkeltype in zelfbediening. Gespecialiseerde be drijven hadden zich toegelegd op het 'bereiden en voorverpakken van vlees en vleeswaren. Tegen woordig zijn weer veel super markten overgestapt op toonbank- bediening in de slagerij-afdeling. Als ideale verkoopwijze van vlees en vleeswaren wordt nu ech ter een gemengd systeem be schouwd, waarbij de mogelijkheid aan de consument wordt geboden óf voorverpakt vlees en vleeswa ren zelf uit de koelvitrines te ne men óf het gewenste vlees aan de toonbank te bestellen óf beide te doen. Eén van de redenen waar om bediening in de slagerij-afde ling van een supermarkt weer wordt gewenst, is de stijging van de verkoop van fijne vleeswaren en specialiteiten. Bij de verkoop daar van is behoefte aan voorlichting. Bovendien wordt het persoonlijk contact met het personeel -zeer op prijs gesteld. Bestedingen en consumentengedrag In de afgelopen tien jaren zijn de consumptieve bestedingen aan voedimgs- en genotmiddelen ruim verdubbeld. In dezelfde mate is ook het bedrag dat besteed wordt aan vlees en vleeswaren gestegen. Het aandeel vlees en vleeswaren in percentages van de totale con sumptie besteed aan voedings- en genotmiddelen is dus in die periode onveranderd gebleven (om en nabij de 18 pet.) Het bestede bedrag is wel verdubbeld, maar dat bete kent niet dat consumenten ook twee keer zoveel vlees hebben ge kocht. In feite werd in 1974 onge veer 40 pet. meer vlees verkocht dan in 1964. In de eerste plaats werd dit veroorzaakt doordat de bevolking in ons land sinds 1964 is uitgebreid met ongeveer 1.4 mil joen inwoners. Een andere reden voor de stijging van het vleesge bruik is de toegenomen welvaart die ervoor gezorgd heeft dat het verbruik per inwoner steeg van 47,5 kg in 1963 tot 52,8 kg. in 1974. Het is geen spectaculaire stijging. Het betekent wel dat elke inwo ner van ons land per week een kilo vlees eet, d.i. ongeveer iy2 ons per dag. Vorig jaar is een onderzoek ver richt naar het wekelijkse aankoop patroon in de detailhandel. Daar uit bleek dat meer dan de helft (54 pet.) van de aankopen bij sla gerijen op de vrijdag en zaterdag gebeurde. Op zaterdag concen treerden de aankopen zich op de ochtend. In I1/2 dag wordt onge veer 45 pet. van alle vlees en vleeswaren in slagerijen gekocht. Dit betekent een concentratie die heeft geleid tot de lange wachttij den en 't trekken van de bekende nummertjes. Dit aankooppatroon heeft ook gevolgen voor de on dernemer en zijn werknemers. Om de grote „spitsuren" in de winkels op te kunnen vangen, zal de on dernemer veel part-timers aanne men. Veel ondernemers proberen deze drukke tijden te voorkomen door op stille dagen kortingen te geven op bepaalde artikelen. Om dat de winkel zaterdagmiddag slechts 9 pet. van de weekomzet verkoopt, sluiten veel slagerijen zaterdagmiddag eerder dan de toe gestane sluitingstijdéïl. Op deze wijze kunnen werkgevers en wer'k- partij moet kiezen. Hiermee wint hij het vertrouwen van zijn cliënt. Het is dus niet voor niets dat juist de NV A-Assurantieadviseur zifch steeds meer werpt op het totaal-gezinsadvies en op die wijze een positie als „gezinsadviseur" opbouwt. Het is een opvallend verschijn sel, dat naarmate het sociale ver zekeringspakket groeit ook de be hoefte aan goede verzekerings adviezen toeneemt. Het heeft uiteraard te maken met de ondoor zichtigheid van de verzekerings wereld, maar ook met het besef, dat de sociale voorzieningen niet meer dan basis-voorzieningen zijn. De A.O.W. is een zegen, maar is in feite een minimum-inkomen, dat een aanvulling van pensioen of lijfrente nodig heeft om een aan gename oude dag te hebben. Werknemers hebben een zeer goede collectieve invaliditeitsver zekering in de W.A.O. Maar het maximum bedrag dat via de W.A.O. kan worden uitgekeerd ligt rond de 40.000 gulden per jaar, waarbij het echter afhankelijk wordt gesteld van het vroegere Salaris en van de graad van ar beidsongeschiktheid. Er wordt bo vendien niet meer uitgekeerd dan 80% van het dagloon. Wie invalide wordt en een W.A.O.-uitkering krijgt, gaat er financieel op achteruit. Middenstanders Er is geen mens, die het zonder verzekeringen kan stellen. Zelf standigen en middenstanders zul len in het algemeen wat meer de neiging hebben om bepaalde risi co's op anderen - dé verzekeraars - over te dragen. Maar ook in deze groep is men zich dikwijls niet van alle risico's bewust. Wie een zaak drijft met een compag non, beseft niet steeds, dat bij het overlijden van die compagnon de erfgenamen hun rechten opeisen. Is het noodzakelijke geld dan voor handen? Hoe is dit geregeld in het firmacontract? Maar ook het plot selinge vertrek van een gespecia- nemers ha l'% dag hard werken van wat extra vrije tijd genieten. Sinds 1964 zijn de prijzen van vlees sterk gestegen. De gemid delde detailhandelsprïjzen in 1974 Prijzen liggen ongeveer 60 a 70 pet. boven het niveau van 1964. De stijgingen zijn niet geleidelijk verlopen. Hoge prijsstijgingen wisselen af met zeer gematigde tot geringe prijsverho gingen. Zelfs prijsdalingen komen voor. Prijzen van levensmiddelen kunnen afhankelijk zijn van zeer onzekere factoren. Vooral klimato logische en handelspolitieke facto ren kunnen een rol van betekenis daarbij spelen. De lange, hete en droge zomer van dit jaar betekent dat in de komende winter veevoer waarschijnlijk schaars zal zijn. Veel vee is daarom voortijdig ge slacht. Er is een kans dat de vleesprijzen in de nabije toekomst als gevolg daarvan zullen stijgen. In 1973 werd gevreesd voor stij gingen van vleesprijzen als gevolg van tijdelijke schaarste aan soja. Het eiwitrijke soja is één van de belangrijkste grondstoffen voor ve'evoer. Amerika produceert en exporteert er zeer veel van, o.a. naar Nederland. Oorzaken van de schaarste waren de slechte oogst in 1972 en het in dat jaar afgesloten leveringscontract met de Sovjet Unie. Om de sterk gestegen vlees prijzen in Amerika een halt toe te roepen, werd de export tot de helft verminderd. In ons land werd naar aanleiding daaiwan gevreesd voor de vleesprijzen. mede omdat ver vangingsmiddelen van soja in die tijd eveneens schaars waren. Het is zeer moeilijk vast te stel len in welke mate zulke gebeurte nissen bijdragen tot prijsverande- ringen. Ook andere ontwikkelin gen beïnvloeden de prijzen. Met name kostenstijgingen (o.a. lonen) kunnen de detailhandel ertoe nood zaken grotere brutowinstmarges te berekenen. Tenslotte Veel slagerijen zijn er in de loop van 20 jaren voor goed mee opge houden. De consument heeft an dere mogelijkheden gekregen om vlees te kopen. De supermarkt met z'n slagerij-afdeling heeft een be langrijk marktaandeel kunnen ver werven. Van de totale omzet van een supermarkt maken vlees en vleeswaren 22 pet. uit. Toch heeft de zelfstandige slagerij weer kan sen gekregen. De persoonlijke be diening wordt door consumenten weer op prijs gesteld. Voor 1980 wordt verwacht dat de consumptie van vlees per inwoner van ons land verder zal stijgen tot 60 kg. Voor slagerijen is de toekomst 'dus niet ongunstig. Ze moeten concur reren met supermarkten. Dat hoeft echter voor beide winkeltypen geen nadeel te zijn. (Nadruk verboden) liseerde medewerker kan een be drijf in financiële moeilijkheden brengen. Er zijn nog steeds mid denstanders die denken dat hun oudedagsvoorziening „in de zaak" zit. Als zij de zaak aan hun kinde ren overdragen eisen zij voor hun oudedagsvoorziening een maand geld op. Het is toch ook hun zaak? Jawel, maar kunnen er twee ge zinnen van leven? De tijd dat kinderen het van zelfsprekend vonden om aan de oudedagsverzorging van de ouders bij te dragen is voorgoed voorbij. Ouders voelen zich trouwens ook minder verantwoordelijk voor het doen en laten van hun kinderen. Wy moeten er aan wennen dat ieder mens voor zichzelf moet zorgen. Dat betekent dat men op basis van de bestaande sociale voorzieningen een verlanglijstje van aanvullingen moet opstellen om dat daarna te vergelijken met de financiële mogelijkheden. In dit soort gevallen helpt een onaf hankelijke assurantieadviseur u aan te wijzen waar u nog risico's loopt, hoe groot die risico's voor u zijn en op grond van zijn kennis en ervaring zal hij de meest ge schikte verzekering adviseren. Net als benzine Een paar jaar geleden kon je voor een tientje bijna een tank vol benzine krijgen. Nu kost eep halve tank al meer dan twéé tientjes. We leven in een tijd van inflatie en we accepteren stilzwijgend de prijsverhogingen. Maar het zou wel eens nuttig kunnen zijn om de polis van de jaren geleden geslo ten levensverzekering uit de kast te halen. Die premie is niet van zelf omhoog gegaan. Het is hier net als bij de benzine: als we niet steeds meer betalen krijgen we steeds minder van het produkt, in dit geval van de uiteindelijke uitkering. Het is niet rechtvaardig om te concluderen dat het sluiten van een levensverzekering of het spa ren in het algemeen in een tijd van inflatie onzin is. Waar het geld steeds minder waard wordt zou je moeten vaststellen dat je in tijden van inflatie juist méér moet sparen. Eerlijk gezegd groeit het inkomen meestal ook. Bekijk die levensverzekering eens. Raadpleeg uw assurantie adviseur. Misschien moet u meer gaan betalen. Misschien is het niet nodig: bijvoorbeeld omdat u effec ten bezit die meer waard zijn ge worden. Of een eigen huis. Het is moeilijk om over je eigen zekerheden te beslissen als je niet alle mogelijkheden kent, die de verzekeringswereld telt. Daarom is het goed om perio diek, bijvoorbeeld eens in de twee of drie jaar met uw assurantie adviseur (één van de drie, maar neem dan de beste!) de polissen even door te lopen. Dat betekent waarachtig niet dat er dan pre mies moeten worden verhoogd. Het kan ook best zijn dat er accen ten moeten worden verlegd. Om dat de kinderen de deur uit zijn. Omdat er andere belangrijke wij zigingen in uw persoonlijke om standigheden zijn gekomen. Hoeveel pensioen Vraag de gemiddelde Nederlan der hoeveel pensioen hij op zijn 65ste denkt te krijgen en de kans is groot dat hij het niet weet óf een te hoog bedrag verwacht. De meeste bedrijfspensioenen geven recht op een uitkering die 70% van het laatstverdiende salaris bedraagt. Dat klinkt goed, maar in de praktijk gebeurt dit alleen bij diegenen, die veertig jaar lang bij hetzelfde bedrijf hebben gewerkt en al die tijd premie hebben be taald. Die 70% wordt meestal niet ge haald. De belangrijkste oorzaak is dat velen tijdens hun loopbaan eenmaal of meerdere keren van werkkring wisselen. Ook ten aan zien van weduwe- en wezenpensi oenen doen zich vaak teleurstellin gen voor, omdat men te hoge ver wachtingen heeft gehad. De meeste weduwen moeten het doen met 50% van het vroegere inkomen Dan zijn er bedrijfspensioen fondsen, die wel de werknemers, maar niet de directeur opnemen. Het gebeurt ook dat een pensioen fonds een maximum stelt aan de uitkeringen, waardoor de staf functionarissen met hoge salaris sen bij pensionering een flinke in komensverlaging ervaren. Het is van belang om het pen sioenreglement eens aan een des kundig assurantieadviseur voor te leggen. Misschien weet hij een constructie toe te passen dat met geringe lasten toch een verbeterd pensioen kan worden voorbereid. Dit kan soms door de mogelijk heden van de belastingaftrek toe te passen. U kunt hem niet missen, de ge zinsadviseur. Bespreek'daarom uw risicoproblemen met uw assuran tieadviseur. Maar vraag wel naar zijn antecedenten. Dra. A. G. Fransen, directrice van de Consumentenbond, heeft gesteld: een tussenpersoon in de verzekeringswereld dient in de eerste plaats onafhankelijk te zijn; op de tweede plaats moet staan de deskundigheid en een gekwali ficeerde vakopleiding. Een lijst met namen en adres sen van NVA-Assurantieadviseurs wordt op aanvrage verstrekt door het secretariaat NVA, Postbus 235 te Amersfoort. Tel. 033-31414.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7