Kernenergie GrotebelanMiÉ voor CDA- manifestatie in „Irene" Op en Deur samenkomst m Jr Op en Deur De lieer A. J. Diemer nieuw Mil Dorpsschool Uitslag balion- F orum-a vond we^' 'J1' Openbare kennisgeving De Spar Bejaarden- sociëteit Lit het Plaatselijk Parlement Gemeente Holten Gemeente Holten Erfbeplanting langs trottoirs HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lag er) Abonnementsprijs f 9per half jaar, f 18per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v, Hoitens Nieuwsblad Vrijdag 19 nov. 1976 28e jaargang - no. 47 Uitgave van de Stichting „Hoitens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Tijdens de CDA-manifestatie, O O i Tijdens de CDA-manifestatie. I welke maandagavond in het gebouw Irene gehouden werd, heeft het Tweede-Kamerlid voor de KVP, de heer S. C. I Weijers uit Hengelo (O.), volgens het Deventer dag- blad, zijn hogelijke veront rusting uitgesproken over het ultracentrifugeproject in Al melo. Vijfentwintighonderd arbeidsplaatsen komen op de tocht te staan, alleen omdat een aantal mensen aan „Prin- zipienreiterei" doét", zou deze spreker gezegd hebben. Vijfentwintighonderd ar beidsplaatsen zijn een zeer belangrijke zaak in deze tij den van grote werkolosheid, maar zoals met alle zaken, heeft ook deze medaille een keerzijde. Over een paar hon derd jaar, zouden er wel eens geen vijfentwintighonderd arbeidsplaatsen meer nodig kunnen zijn, omdat de mens heid, ons nageslacht, er dan niet meer is, wanneer we de huidige wegen blijven be wandelen. ,,Wie dan leeft, wie dan zorgt" zal toch wel niet het principe van de heer Weijers zijn? Het produkt, dat door het ultracentrifugeproject in Al melo wordt vervaardigd, wordt gebruikt voor de op wekking van kernenergie. Kernenergiecentrales rijzen in tal van landen als padde stoelen uit de grond. In Ne derland is men er gelukkig wat voorzichtiger mee. De reden is, dat men nog niet goed weet op welke wijze de gevaarlijke afvalstoffen van deze centrales, die ernstige stralingsgevaren oplevereen, moeten worden opgeslagen, zonder dat zij voortdurend een bedreiging voor de mens heid vormen. Ondertussen worden al dui zenden tonnen van dit afval in door cement omsloten va ten, met of zonder toestem ming van de overheden, in zeeën en oceanen gedumpt of in zoutlagen in de aarde op geslagen. Eens zal de tijd komen, dat deze gevaarlijke stoffen, het milieu, d.w.z. de mensheid, zullen aantasten. Wanneer dat zal gebeuren weet nie mand. Zeker is, dat het zal gebeuren, wanneer geen me thoden worden ontwikkeld om deze afvalstoffen onscha delijk te maken. Niet voor niets lopen in bijna alle landen van de wereld, waar kernenergie wordt toe gepast, de mensen te hoop, om te protesteren tegen het bouwen van die kerncentra les. Een duidelijk voorbeeld is, wat er dezer dagen is ge beurd in Duitsland, in Brok- dorf aan de Elbe. Dat zijn geen oproerkraaiers, zoals van Duitse zijden wel eens wordt voorgesteld, maar ang stige mensen. De angst voor het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elek triciteit neemt hand over hand toe. Dezer dagen is verschenen het „Derde rapport van de club va.n Rome". In deze rap porten wordt de mensheid ge waarschuwd, dat zij andere wegen moet gaan bewande len, wil zij haar overlevings kansen behouden. Dat klinkt misschien wat gechargeerd, maar laat men er wel reke ning mee houden, dat er in ons wereldje meer gaande is, dan velen kunnen bevroeden. Men kan de zaak van het ultracentrifugeproject in Al melo, en alles wat er gaande is op dit gebied, niet afdoen met Prinzipienreiterei, „het doordraven op een beginsel", want dan maakt men zich schuldig aan het fatalistisch denken „na ons de zond vloed". Iemand heeft gezegd: „Eén wereld, of géén wereld". Laten we met elkaar trach ten daar naartoe te werken. (w.b.) Voor de manifestatie die maandagavond door de Werkgroep CDA Holten en de besturen van de plaatselijke afdelingen van de CHU en ARP in gebouw „Irene" werd gehouden be stond een grote belangstelling, een feit waarover de voor zitter van de Werkgroep de heer J. H. van Engbrink zijn vreugde uitsprak. Hij ging na een kort openingswoord voor in gebed en richtte zich in zijn woord van welkom in het bijzonder tot de sprekers de heren H. Wisselink, wethouder van de gemeente Bathmen en 2e Kamerlid voor de CHU, S. C. Weijers te Hengelo, 2e Kamerlid voor de KVP en R. Zijlstra, 2e voorzitter landelijk CDA en burgemeester van Smallingerland (Fr.) te Drachten. W erkgelegenheid De heer S. C. Weijers, die de rij van sprekers open'de, noemde het voor hem als KVP-er een wat ongewone zaak om in Holten te spreken, doch wel was hij zeer verheugd om mee te mogen wer ken aan de manifestatie van het CDA ter plaatse. Nederland heeft reoht óp een Christelijk Democra tische Partij, c/en partij die nooit zal wegvluchten voor verantwoor delijkheid. Het is een huzarenstuk dat je in dit goede land tot sa menwerking en samenbundeling van verschillende partijen kan komen met als ondergrond het evangelie als bindende zaak. He laas telt ons l'and plm. 200.OU0 werklozen, waaronder een groot aantal jonge mensen die, afkomend van de scholen, geen werk kun nen vinden. Nu zitten we, wat de werkloosheid betreft, niet oip een eiland. De hele westerse wereld zucht er onder en we zullen offers moeten brengen om de werkloos heid terug te dringen. De over heid zal de uitgaven moeten ma tigen en we zullen moeten komen tot beperking van groei van indi viduele inkomens. De inflatie moet worden teruggedrongen tot een aanvaardbaar percentage. Binnen de internationale verhou dingen trachten in te spelen. Spre ker zei in hoge mate verontrust te zijn over de ontwikkelingen rond het ultrahentrifugeprojekt in De Spar-advertentie is er weer. Zij werd ons de vorige week woensdag hoewel we een contract hebben als het ware onder de handen wegge haald .We hebben ons daar bij zonder boos over gemaakt. Achteraf blijkt, dat de nieuwe eigenaar, de heer Van de Steeg, nauwelijks op de hoogte was van de opdracht, die in Henge lo gegeven werd. Het ging hem niet om de verschijningsdag van de krant, maar om het feit lat de prijzen van bepaalde ar- tikelen in de advertentie en in zijn folder niet parallel liepen" en dat kan natuurlijk niet. Het spijt ons dat het zo gelopen is. Wij bieden de heer Van de Steeg dan ook beleefd onze excuses aan. W. BEIJERS, Secr. Stichting Holfens Nieuwsblad Almelo. Vijfentwintig honderd ar beidsplaatsen komen op de tocht te staan-, mede omdat er mensen zijn d'ie aan priciperijerij doen. Het tijdperk van ongebreidelde groei is volgens spreker voorbij en er zal slechts verantwoorde groei bij keuze mogen plaats hebben. Sprei ding van rijksdiensten is maar een kleine bijdrage bij het oplossen van de problemen die o.a. groot zijn in Hardenberg (12 pet. van de beroepsbevolking werkloos!) in Deventer en omgeving en in Sal- land. Groei van onze economie in be ginsel bu-iten de randstad en dan in die gebieden waar de problemen het grootst zijn. Binnen het ko mende beleid zal ook voor Over ijssel ruimte gelaten moeten wor den. Het CDA moet in program en handelen ruimte geven voor werkgelegenheid en de problemen halen uit de schaduw waarin ze verkeren. Het CDA zal voor de zwakken in onze samenleving rffCe- ten opkomen. Mijn geloof in het CDA is. dat d'it dé enige partij in dit land is die oplossing kan bie- den, zo besloot de heer Weijers. Binnenlandse politiek De heer Wisselink (een op komst als deze geeft hoop voor de toekomst) noemde het kabi net Den Uyl een van bijzondere samenstelling, dat nu graag de oogst wil binnenhalen. Dit kabi net heeft pech gehad en de idea len van Keerpunt '72 zijn voor een groot deel verregend. Een aantal problemen zijn door de minister-president, handig politi cus, maar staatsman allerminst, opgelost. Spreker kan zeker waardering opbrengen voor de minister-president, maar moet zich steeds weer ergeren aan het feit, dat hij veel te veel bleef kijken naar zijn politieke achter ban; hij staat niet boven de par tijen. Dit kabinet heeft volgens de heer Wisselink de geldkraan veel verder opengedraaid dan goed was. De tekorten zijn bijna 6 maal zo groot als in 1972. Het gat van Witteveen is een krater geworden. Men zal in de toekomst met het geld gezond moeten omspringen, wil men het noodzakelijke doel bereiken. Het CDA heeft al in 1975 gezegd: re gering, maak nu eindelijk eens een begin met omkeer. Het gro te leger van werklozen zal alleen dalen als we drastisch gaan be zuinigen. Dit kabinet heeft te weinig beseft dat er winst ge maakt moet worden om te kun nen investeren, om onze econo mie gezond te houden. Het ren dement van vandaag is onze eco nomie van morgen. De Open Deur-groep van Holten belest a.s. zondag (21 november) de 2e samenkomst van dit winterseizoen. Voor dit seizoen is als thema ge kozen „ONZINNIGE BIJBELVERHALEN". In de eerste bijeenkomst in september j.l. werd stilgestaan bij het onderwerp „Adam en Eva" Flauwekul! Het onderwerp voor deze 2e bijeenkomst luidt: „Jona én de vis Onmogelijk!" Ds. Schellevis, die gevraagd is over deze ge hele reeks te willen spreken, zal ook nu de spreker zijn. Er zal medewerking worden verleend door het Chr. Mannenkoor „ASAF" uit Dedemsvaart. Dit prachtige grote koor, dat naam heeft tot in het buitenland staat ook in Holten zeer goed aangeschreven Al meerdere keren verleende het zijn medewerking aan Open Deur.samen komsten. O.l.v. zijn enthousiaste dirigent J. Zwanepol mag ook nu weer worden gerekend op een boeiende bijdrage. De organist, die hel koor begeleid, de heer Harry Hamer, zal ook de samenzang begeleiden. Zoals hekend belegt de Open Deur.groep deze samenkomsten in het bij zonder met het oog op rand. en buitenkerkelijken. De groep hoopt dan bij te wonen Va" de m°eite wi,len nemen om deze bijeenkomst Om alles gemakkelijk te houden wordt bij het binnenkomen aan iedere bezoeker een volledig Programma uitgereikt. Bij elke ingang staat een medewerker/ster van de Open Deurgroep die desgevraagd graag na dere informatie geeft. 6 De officiële aanvangstijd is 19.15 uur. Vooraf wordt gelegenheid gegeven tot het gemeenschappelijk zingen van liederen. Omdat het repertoire van het koor ook vrij groot is zal het koor voor de aanvangstijd ook al een nummerzingen. Aan de uitgang zal een collecte worden gehouden voor het Open Deur- werk. De bijeenkomst wordt gehouden in de Hervormde kerk. Het kamerlid schonk verder in zijn toespraak nog aandacht aan de kleine ondernemers, w.o. de boeren, die onder het minimum loon blijven en ook de 60, niet krijgen. Soberheid en werk lust zijn altijd het kenmerk ge weest van deze bevolkingsgroep, die wij niet kunnen missen. Er zijn door deze regering de laatste IV2 jaar verbeteringen •aangebracht (AWW per 1 okto ber. minimum loongrens) en we zijn een heel eind gevorderd wat betreft de goede verhouding tus sen zelfstandigen en loontrek kenden. Voor het goed functioneren van het „veiligheidsbeleid" is een veel nauwere samenwerking tus sen rijks- en gemeentepolitie dringende noodzaak. Veiligheid en leefbaarheid moeten hand in hand gaan. Wat hebben we er aan als we ons goed kunnen red den en niet meer rustig kunnen slapen? Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Wisselink dankbaar te zijn voor het CDA, dat zich ten volle wil inzetten voor een sterk en stabiel beleid. Ons land heeft dit nodig, maar het zal be slist niet makkelijk zijn om het te bereiken. Hoe en waarom C.D.A.? De laatste spreker, de heer R Zijlstra, noemde het CDA een nieuwe politieke realiteit. Soli dariteit, die we gepredikt heb ben, werd geweld aangedaan maar tenslotte is het toch ge lukt drie partijen, die een zo ver schillende achtergrond hebben, die verschillen uitgevochten heb ben dwars door scheidslijnen heen, elkaar toch gevonden heb ben. De enige belangrijke door braak na de oorlog, dit CDA, zal een beslissende rol kunnen spe len in de regering en men zal zich straks geen regering meer kunnen voorstellen^ waarin het CDA niet is vertegenwoordigd. Het Ct)A, de P.v.d.A. en de VVD zullen in mei 1977 120 a 130 zetels voor zich opeisen en deze drie partijen zullen de po litieke dienst gaan uitmaken Spreker kan zich geen regering- voorstellen, die het CDA zal uit sluiten. Ze is naast deze twee stromin gen een eigensoortige stroming- met een eigen doel. Het CDA zal een sterk accent leggen op de eigen persoonlijke vrijheid en verantwoordelijk heid. De structuur van de maat schappij is piet de mens. De mens is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis en niet naar de structuur. Het succes van het CDA, zo zei spreker, benauwt mij wel eens een beetje. Belangrijke ver antwoordelijkheid moet ons tot schroom brengen. Het CDA staat er en kan een nieuwe kracht betekenen in de Nederlandse politiek en voor ons volk, maar kan voor ook tien duizenden een enorme teleurstel ling worden als we het niet waar maken. Om het waar te maken is bescheidenheid vereist. Het past ons niet om de P.v.d.A. en de VVD over de knie te leggen Wij zullen elkaar na de verkie zingen ontmoeten en zeggen: broeder, wie wil met ons gaan Het CDA zal herkenbaar moeten zijn aan de wijze waarop zij haar tegenstanders ontmoet. Het CDA is er. Het heeft veel moeite gekost om zover te ko men, maar de moeite is beloond en we gaan in vertrouwen ver der om praktische politiek te Na afloop van de j.l. dinsdagavond gehouden raadsvergade ring vroegen sommige, op de publieke tribune, aanwezige be langstellenden, zich af of de raadsleden wel in volledige ge zondheidstoestand verkeerden. Reden van deze opmerking was dat de raad zich binnen drie kwartier door een zestal punten tellende agenda wist heen te werken, waardoor ge- m.jentebode Bronsvoort- met ruim een halve ketel koffie, van doorgaans uitstekende kwaliteit, bleef zitten. Eén van de belangrijkste agenda punten betrof de benoeming van een schoolhoofd voor de o.l. Dorps school. Het huidige schoolhoofd, de heer B. I-I. Brouwer, hoopt op 28 maart 1977 nl. de 65-jarige leeftijd te bereiken, als gevolg waarvan per 1. april 1977 deze plaats vacant zal komen.. Ter voorziening in deze vacature werden in de vakpers sollicitanten opgeroepen, waarop 43 reflecteer den, waaruit zes mogelijke kandi daten werden geselecteerd, waar van er drie op de uiteindelijke voordracht aan de raad werden werkwijze en het tempo waarmee in deze vacature werd Met algemene stemmen benoemde de raad de heer J. B. Diemer, thans hoofd van de o.l.s. te Val- thermond. Na de stemming sprak burge meester Mr. W. II. Enklaar de wens uit dat het nieuwe school- hoofd de Dorpsschool goede dien sten zal mogen bewijzen, een wens die door alle raadsleden werd ge deeld. Van diverse zijden werd het col lege lof toegezwaaid voor de goede bouwen, zo besloot de heer Zijl stra. Na de pauze was er gelegen heid om schriftelijk of monde ling vragen te stellen en hiervan werd door een aantal aanwezi gen gebruik"gemaakt. De heer H. Rietberg sprak een woord van dank tot de sprekers en hij her innerde aan de informatieve bij eenkomst op maandagavond (22 november) en de oprichtingsver gadering van het CDA in Holten op vrijdag. 10 december. Beide bijeenkomsten worden gehou den in gebouw „Irene", Bosch kampsstraat. De manifestatie, die door meer dan tweehonderd belangstellen den werd bijgewoond, werd door de heer Zijlstra met dankgebed beëindigd. Ruim 130 (nieuwe) straatnamen in het buitengebied Ter voorbereiding van de huis- nummeringswijziging in het bui tengebied ging de raad, op een en kele uitzondering na, zonder hoof delijke stemming akkoord met een lijst van 134 neiuwe straatnamen voor het buitengebied. Mede door ingekomen brieven van enige burgers kon de naam Stro- kappenweg (voor de weg vanaf de Larenseweg tot de Deventer- weg) niet veel waardering vinden. Daarom werd besloten hem Oude Stationsweg te noemen. De heer J. Wiggers (AR) kreeg onvoldoen de steun bij de bezwaren die hij aanvoerde tegen de naam Boe- rendanssteeg voor het weggedeel te vanaf de Dijkerhoekseweg tot aan de grens met de gemeente Diepenveen. Hij vond de naam eigenlijk niet passen bij de mooie woningen die aan de steeg staan. De heer H. J. Westerik (CHU) vroeg zich af of de Broekweg, die loopt vanaf de Aaltinksweg tot aan de Oude Stationsweg, beter Ruilverkavelingsweg kon heten, naar het grote werk dat daar werd uitgevoerd, maar de meeste raadsleden voelden daar weinig voor. De heer E. M. v, Schooten (GB) wilde weten wanneer de nieuwe namen werden ingevoerd. Burgemeester Enklaar antwoordde dat in 1977 het grootste deel van het werk zal zijn gebeurd. De be trokkenen krijgen nog een circu laire toegestuurd. De heer II. J. Westerik vraagt ook nog of er tijdig een kaart kan worden ge maakt met de nieuwe naam erop. Het is bekend, dat de Open Deur- groep van Holten al jarenlang be- zinningssamenkomsten houdt op de zondagavond in 'n kerkgebouw. De gedachte is echter opgekomen om ook eens op anere wijze bezig te zijn met belangrijke dingen van ons leven. Zodoende is de Open Deurgroep er toe gekomen om op donderdag 25 november a.s. een z.g. Forum-avond te houden in 't gebouw „Irene" aan de Bosch- kampsstraat. Het onderwerp voor die avond luidt: „Evangelie en on derwijs". Inplaats van de mening van één man te horen, zoals in de zondagavondbijeenkomsten, is er nu de mogelijkheid om meerdere meningen te horen. Een Forum van onderwijsmensen, die uit ver schillende onderwijssectoren ko men, zal aanwezig zijn. Behalve hun discussie onderling, zal er ook gelegenheid zijn om vragen van de aanwezigen te beantwoorden. In 't Forum hebben als onderwijsmen sen zitting: mej. A.M.T.G. van Deelen, de heer B. II. Brouwer en de heer Chr. Knijf. Pastoor Rade maker zit namens de kerken in 't Forum. De leiding berust bij de voorzitter van de Open Deur groep. Er zullen één a twee koffie pauzes worden ingelast bedoeld ook voor onderling gesprek. De avond begint om 20.15 uur en is bedoeld voor een zo wijd mogelij ke kring, n.l. voor een ieder die er in geïnteresseerd is. Herman Aanstoot, Beuseberg 126 te Holten heeft de eerste prijs van 25 gulden gewonnen bij de ballon- wedstrijd die door de Braderie- commissie tg.v. de Braderie 1976 werd gehouden. Zijn ballonnetje, dat met vele honderden in „Kalf- stermans weide" de lucht in ging, landde bij het dorp Wehl in de Gelderse Achterhoek. De tweede prijs (f 12.50) is voor Arjan van Langen, Hoffestraat 7. Zijn bal lon streek neer onder de rook van Zwolle. De derde prijs (f 7,50i won Gerda Brands, Hoffesstraat (landing bij Hummelo). Sabine t- Velde, Kolweg 24. won de vierde prijs (f 6.-) en Anke Veltkamp, Burg. v. d. Borchst-raat ontvangt de vijfde prijs van f 4, De beide laatste ballonnen gaven er de ,brui' aan resp. bij Wapenveld qn Hen gelo (Geld.) De jongelui hebben inmiddels hun prijs ontvangen en ze waren er geweldig blij mee. Leuk voor een Sint Nicolaas cadeautje! /Attend v.l.v.r. de heren Weijers, Zijlstra en Wisse link. Staande v.l.n.r. de heren JH. van Engbrink, voorzit ter Werkgroep AR/CTrUF. de Wit, voorz. A.R. Kiesver eniging, H. Stegeman, voorz. C.H. KiesverenigingH. Riet berg en Joh. Aanstoot, leden van de werkgroep. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in ver band met een te houden motor cross op zondag 21 november 1976 in de buurtschap Beuseberg de navolgende weggedeelten, alsmede eventueel andere op het circuit uitmondende wegen en wegge deelten, op die dag van 9.00 uux tot 18.00 uur in beide richtingen gesloten zijn voor alle verkeer, behalve voetgangers: Brenderweg van de Kwintenweg tot aan de Evertjesweg; Evertjes. weg vanaf de Beusebergerweg tot aan de Langstraat; Boschweg van af de Evertjesweg tot aan de Zuurbergweg; Zuurbergweg vanaf de Langstraat tot aan de Bosch, weg; Kwintenweg vanaf de Beu sebergerweg tot aan de Brender weg; dat voorts op genoemde datum geldt een stopverbod voor de Langstraat vanaf Rijksweg 44 (Holten-Markelo) tot aan de Ga- gelweg en voor de Beuseberger weg vanaf de Vogelweg tot aan de Wilgenweg, voor beide zijden van deze weggedeelten. Holten, 19 november 1976 Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J, Langenberg, secretaris Het komt nogal eens voor dat beplanting op de grens van tuinen zover is uitgegroeid, dat deze over de trottoirs hangt. Aangezien de trottoirs vaak toch al aan de smalle kant zijn, behoeft het dan ook geen betoog, dat de ruimte op de trottoirs niet verder mag worden beperkt door over groeiende beplanting van aangren zende tuinen. In verband hiermee dringen wij er bij alle bezitters van tuinen, waarvan de erfbeplanting over de trottoirs hangt, op aan de over- nangende beplanting terug te snoeien tot aan de erfscheiding. In het belang van de voetgan gers rekenen wij op Uw medewer king. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Dangenbarg, secretaris De maandelijkse bijeenkomst van de Bejaardensociëteit „Holten" zal maandag 22 november om 14.30 u worden gehouden in gebouw „Ire ne". Door het hoofd vande Dorps school de heer B. H. Brouwer zul len een aantal kleurendia's worden vertoond w.o. opnamen uit Holten en omgeving.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1