Gemeentebelang tijdens algemene beschouwingen Vergroot de NVV-afdclinjj, maak de FNV sterker Mannenkoor in Holten Vluchtelingen collecte Raadsvergadering Voor het Leger des Heils Cabaret in de Schure BEGROTING WEINIG OPWINDEND Moolekump op de bindingsfeestavond Geslaagd voor doctoraal examen Opbrengst collecte geestelijk gehandicapten Mooie opbrengst HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lag .r) Abonnementsprijs 1 9- per half jaar, f 18.- per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrijdag 29 oktober 1976 28e jaargang - no. 44 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers. Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Tijdens de jl. maandag gehouden raadsvergadering verklaarde rink, de gemeentebegrotingen voor 1977 weinig opwindend te vinden. Deze fractie heeft haar algemene beschouwingen dan ook de titel „Pro Memorie" meegegeven. Dit vanwege de voorspoedige groei die het aantal PM-posten in het inves teringsschema te zien geeft (27 voor het jaar 1977). „Hoewel we verheugd zijn dat 'het wederom is gelukt de begrotingen tijdig aan de raad aan te bieden, staan we veel minder te juichen over het feit dat het zo langzamerhand traditie gaat worden dat goedgekeurde begrotingen niet wor den uitgevoerd. Het gevolg is dat er telkens een verlanglijstje wordt gepresenteerd om daar maar snel het niet bestede geld aan uit te geven. Waarom is men bij grote bedrijven in staat driemaandelijkse rekeningen te presenteren, terwijl men bij gemeenten pas na vier jaar een jaarrekening kan aanbieden? Is het de gemeenten toegestaan zich bij de beleidsbpaling te baseren op niet goedgekeurde rekeningen?" wild hij weten. Weinig opwindend De heer Warrink noemde de thans aangeboden begroting een weinig opwindende zaak. „Gemeenten heten autonoom te zijn, maar als we dan gaan analyseren waar dit op slaat, dan voel je je als raads lid wel heel erg In een hoek ge drukt. Het aantal zaken dat van uit de centraalpost Den Haag wordt geregeld, wordt dagelijks groter; dit schijnt duidelijk een progressieve geachte te zijn. Op deze manier doorgaande vraag je je wel af hoe lang er nog mensen te vinden zijn die het raadswerk .op deze basis nog willen doen. Gelukkig, hebben we nu het boekje „Dichter bij u", misschien dat dit een aantal mensen aan het denken zet." Lachertje Het gemeentelijk financieel beleid noemde de heer Warrink een lachertje. „Gemeenten die de hun toevertrouwde taken naar behoren wensen uit te voeren, hebben al snel moeten ondervinden dat men dan via art. 12 helemaal onder curatele komt te staan. De ge meente Holten behoort daar niet toe. Ik heb voor mezelf nog nooit uitgevonden of dat een verdienste is of niet. Mogen we van het col lege vernemen of het van mening is dat het met de thans voor ons liggende begroting voldoende de hem toebedeelde taken kan uit voeren?" Irreëel Wanneer de gemeente meent de haar toebedeelde taken naar be horen te kunnen uitvoeren, vraagt de heer Warrink zich af of de belastingvoorstellen niet ireëel overkomen wanneer daarbij wordt bedacht dat de begroting sluit met een batig saldo groot f 259.492,10. Hij wilde weten of het college het voornemen heeft hiermee een re serve te kweken voor nog slech tere dagen. Teleurstelling „Hoe betrekkelijk en ook hoe mis leidend deze post onvoorzien is, merken we wanneer we naar het investeringsschema gaan kijken. Hier staan de nieuwe activiteiten geregistreerd, die het college in 1977 wil ontwikkelen. En daar be gint dan voor ons de teleurstel ling. Het aantal PM-posten ver toont een voorspoedige groei. Voor 1977 zijn we ze eens gaan tellen. Het zijn er 27, als Den Haag dat goedkeurt. Daarnaast hebben we nog een aantal PM-posten, die in wezen geen nieuwe activiteiten beteke nen, maar die we gevoegelijk onder onderhoudskosten moeten rangschikken. Kan het college ons meedelen welke nieuwe activitei ten er dan nog overblijven voor 1977? Wij zijn van mening dat de begro ting een degelijk ambtelijk stuk is, waar een zekere plichtmatig heid het duidelijk wint van het enthousiasme, nodig om er net iets meer van te maken." Organisatie-onderzoek „Het afgelopen jaar heeft er op verzoek van de raad een organi satie-onderzoek plaatsgevonden bij de dienst gemeentewerken. In dit rapport dat naar aanleiding van dit onderzoek is uitgebracht, wordt een aantal feiten geconstateerd, die voor onze fractie aanleiding zijn om met het verzoek te komen dit onderzoek uit te breiden. De vele raakvlakken met gemeente werken zijn van dien aard dat we van mening zijn dat ook de diver se afdelingen van de secretarie op het optimaal functioneren in de organisatiestructuur onderzocht moeten worden", aldus de heer Warrink. Zwembad Voor wat betreft het zwembad wilde de heer Warrink van het college vernemen hoe het geringe dekkingspercentage van 't zwem bad is te verklaren en wat het hieraan denkt te gaan doen? „Kan het college ons ook meedelen hoe groot het aantal bezoekers de af gelopen zomer is geweest?" Ruimtelijke ordening „De ruimtelijke ordening in Hol ten verkeert in een ernstige im passe, hetgeen een uitvloeisel is van onze „democratische" rechts regels. We hopen met het college dat het democratisch genomen besluit binnenkort zijn recht zal krijgen en dat er in de Beuseberg gebouwd kan worden. Minder gelukkig zyn we met het plan Zuiderlook. Naast de gebrui kelijke bezwaren zyn we van me ning dat dit plan voor Holten veel te groot is, ook al zal het gefa seerd uitgevoerd worden. De op pervlakte van dit plan is niet meer in overeenstemming met de groeicijfers van de totale bevol king. We zullen ons in het komen de jaar dan ook ernstig moeten beraden of we hier niet op de foute weg zyn en of er geen betere en meer acceptabele oplossingen mogelijk zjjn. De kom van ons dorp is door de verkoop van hotel Holterman weer actueel geworden. De aantrekke lijkheid als winkelcentrum zal duidelijk verbeterd moeten wor den. Een van de middelen om die aantrekkelijkheid sterk te verbe teren betekent voor onze fractie dat het doorgaande verkeer veel sterker aan banden gelegd moet worden. Nu de S 14 in de loop van 1977 gereed komt, is er rond Hol ten een wegennet tot stand geko men, waardoor Dorpsstraat en Oranjestraat niet meer als door gaande wegen hoeven te fungeren. Onze fractie is dan ook van me ning dat het tijdstip is aangebro ken dat er studie gemaakt moet worden of eenrichtingsverkeer voor een deel van de kom van Holten kan worden ingevoerd. Zou het college ons kunnen meedelen hoe het over deze problematiek denkt? Kan het college ons meedelen hoe ver het staat met de plannen in Dijkerhoek?" Onderwijs Ten aanzien van het onderwijs keek de fractie Gemeentebelangen blijkbaar nogal aan tegen de ster ke kostenstijging voor 1977. De heer Warrink vroeg hierover: „Kan het college een verklaring geven waarom de uitgaven ten behoeve van het openbaar kleuter onderwijs voor 1977 26 pet. hoger zijn geraamd dan in de begroting 1976? Dezelfde vraag ten aanzien van het openbaar voortgezet on derwijs, hier is een stijging door gevoerd van 23 pet. en tenslotte de bijkomende onderwijskosten; hier zien-we een stijging van 28 procent." Vakleerkrachten „Nu de accommodaties voor het onderwijs in de lichamelijke op voeding naar een alleszins redelijk peil zijn opgetrokken, vragen we het college of er nog overwogen wordt een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid valdeer- De heer P. T. de Ridder te Rijssen heeft woensdagmiddag tijdens een zeer druk bezochte receptie in de met bloemen er plcmten fraai versierde kantine afscheid genomen van de Technische School te Rijssen, waarvan hij 27 jaar directeur is geweest. Voor het vele en belangrijke werk dat hij met grote liefde en trouw voor de school heeft gedaan werd hem dank gebracht door de voorzitter van het schoolbestuur de heer C. B. J. Landweer. Als blijk van herinnering en waar- dering werd de scheidende directeur een gouden horloge aan geboden. krachten aan te trekken voor de lichamelijke opvoeding. Bang voor een primeur hoeft u niet te zijn. Door het stichten van de nodige accommodaties hebt u duidelijk blijk gegeven de betekenis van de lichamelijke opvoeding te .onder kennen. Het optimale rendement wordt echter eerst bereikt wan neer ook bij het basisonderwijs vakleerkrachten hun kennis kun nen overdragen." Meermanskamp In het investeringsschema hebben we moeten constateren dat de af werking van het parkeerterrein bij het sportveldencomplex weer een jaar is opgeschoven. U hebt zich daarbij niet gerealiseerd dat hier per jaar enkele duizenden gasten komen van elders. In dit licht bezien kan de huidige situatie niet als een visitekaartje worden be schouwd voor de gemeente Holten. Wat betreft de totale onderhouds- toestand van het sportpark hebben we de vrees dat eenzelfde opmer king moet woi-den gemaakt. Sinds Soweco mensen onttrokken zijn aan het project is er te weinig onderhoud gepleegd. We doen een ernstig beroep het parkeerterrein alsnog in 1977 te realiseren. Wat denkt het college te doen aan het achterstallige onderhoud?" Meer vertrouwen „Sociale zorg en maatschappelijk werk geeft een uitgavenstijging te zien van 39 pet. Het is de trieste balans van onze teruglopende eco nomie, waar we als lokale over heid bijzonder weinig invloed op kunnen uitoefenen. De centrale Het echtpaar G. J. Aaftink en J. Aaftink-Kuit, H. J. Wan- sinkstraat 16. hoopt op maandag 8 november het feit te her denken dat ze vijf en vijftig jaar geleden in het huwelijks bootje stapten. De heer Aaftink is 78 en zijn echtgenote is 75 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Het paar heeft twee kinderen, drie kleinkinderen en een achterklein kind. overheid zal hier in belangrijke mate corrigerend snoeten optre den. Het is de vraag of men er in geslaagd is de juiste therapie te vinden. Subsidies bestrijden wel tijdelijk de symptomen, maar het leidt natuurlijk nooit tot een ge nezing. Toenemende overheids bemoeiingen en activeren van het vrije ondernemerschap zijn twee tegenpolen, die onmogelijk naast elkaar functioneren. Men zal de bereidheid moeten hebben dit ook in politieke kringen te erkennen. Het wordt tijd dat men het vrije ondernemerschap wat meer ver trouwen geeft, willen we althans met elkaar uit de problemen ko men." De heer Warrink besloot zijn be toog met dankwoorden aan alle medewerkers van de gemeente voor de prettige wijze waarop zijn fractie het afgelopen jaar met hen mocht samenwerken. Evenals de bestuurders van de FNV zaterdag gedaan hebben op de acht demonstratieve bijeenkomsten in den lande, heeft districtsbestuurder J. C. Moolekamp van het NW uit Almelo zaterdagavond op de ledenbindingsfeestavond van de afdeling Holten van het NVV in het gebouw Irene een uiteenzetting gegeven van het arbeidsvoorwaardenbeleid, dat de grootste vakcentrale in ons land voorstaat. De F.N.V. wenst vrije loononder handelingen voor alle werkne mers, solidariteit met de niet- werkenden, die buiten hun schuld buiten het arbeidsproces zijn ko men te staan, meer invloed op de investeringen en geen botte bijl in de overheidsuitgaven en de soci ale voorzieningen. „Hoe het met onze economie verder gaat is niet alleen een zaak van de werkge vers, maar van ons allemaal" zei de heer Moolekamp. Hij noem de verder het terugdringen van de inflatie en het in de hand houden van de prijzen. „Regering en werkgevers zijn verantwoordelijk voor de prijzen" zei spreker. Bij een rechtvaardiger verdeling van inkomens en vermogens, gaat het zijn inziens niet alleen om de werknemers maar ook om de vrije beroepen. De grote vraag is, hoe krijgt men hier meer vat op. De heer Moolekamp sprak verder over de zeggenschap in de onder neming, waarbij gedacht wordt aan een herziening van de onder nemingsraden, over korter werken en vervroegde pensionering, ter- Naar wij vernemen zijn er activiteiten gaande om te komen tot het oprichten van een Holtens Mannenkoor. Naast de bestaande diverse gemengde koren zou een mannenkoor zeker toe te juichen zijn. In bijna alle omliggende plaatsen heeft men een mannenkoor. Het zou voor het culturele leven in Holten een goede aanwinst zijn. Een aantal mannen (jongeren en ouderen) heeft zich reeds als lid opgegeven, maar het aantal is nog te klein om definitief een koor op te richten. Om tot een flink bezet koor te komen roepen de initiatief nemers zanglustige geïnteresseerden op om zich te melden voor een mannenkoor dat zowel geestelijke als algemene liederen in het repertoire zal opnemen. Voor verdere infor matie verwijzen we naar de advertentie in dit blad. wille van de bestrijding van de werkloosheid. Hij waarschuwde onder andere voor de gevolgen van de tegenbegroting van de V.V D. en spoorde zijn toehoorders aan het ledental van de afdeling te vergroten om daardoor de FNV sterker te maken. Aangezien het gebouw Amicitia bij hotel Holterman niet meer beschikbaar is werd deze feeste lijke bijeenkomst, waarin de to neelclub O.C.H. een uitvoering gaf, in het gebouw Irene gehou den. Hoewel er bij sommige leden wellicht nog wat drempelvrees bestond was de opkomst bevredi gend O.C.H. bracht voor het voetlicht het toneelspel in drie bedrijven „Donderdagen", een prachtig stuk waar veel om gelachen werd en dat ook al voor andere gezel schappen werd opgevoerd. Jan Oosterkamp, Lieuwe Meins- ma. Riek Aaltink-Kevelam, Ger- rit Brinks. Jan Konijnenberg, Jo ke Voordes-Konijnenberg, Jan Holterman deden het weer gewel dig evenals trouwens Johan Stuk ker, invaller Kampman uit Nij- verdal, Ina Deijk-Oosterkamp en Frida Oosterkamp. Het publiek heeft zeer genoten ysfr hun voor treffelijk spel, dat telkens met een spontaan applaus beloond werd. Voorzitter H. Koetsier, die de avond met een welkomstwoord geopend had, dankte de spelers en speelsters en bood de dames bloe men aan. Aan het slot volgde nog een huldi ging van enkele spelers door de voorzitter van O.C.H.. de heer J. Oosterkamp. Jan Holterman en Lieuwe Meinsma kregen een oor konde en een platenbon omdat zij 300 keer op de planken gestaan hadden en Johan Stukker, omdat hij 100 maal voor het voetlicht trad. De dames van de spelers Holter man en Stukker kregen van de club bloemen aangeboden, onder een geweldig applaus. De heer G. Efftink, uit de Chur- chillstraat, die als kunstfluiter aan deze avond zijn medewerking verleende, werd eveneens met een daverend applaus beloond. Op woensdag 3 november (Dank dag) houdt de Hervormde Vrou wenvereniging te Dijkerhoek 's middags van 2 tot 5 uur in gebouw „Bethanië" een inzameling van kleding, schoeisel, speelgoed enz. Met het ingeleverde - dat in goede staat verkeert - kan het Leger vele mensen een groot plezier doen. Aan de Rijksuniversiteit *--an Groningen slaagde onze oud- plaatsgenoot de heer G. J. Muller Wzn., thans wonende te Zuidhorn (Gr.) voor het doctoraal examen fiscale economie. De dezer dagen gehouden collec te voor geestelijk gehandicapten van alle gezindten heeft f 3360.82 opgebracht tvorig jaar f2933,19). Aan alle milde gevers en geefsters en de collectrices wordt hartelijk dank gebracht voor deze mooie op brengst. De vorige week in Holten ge houden collecte ten bate van de Nierstichting heeft 2599,03 op gebracht. Hartelijk dank voor uw giften! Omdat het ons on mogelijk was in alle buurtschap pen te collecteren, geven we voor hen, die hun gift nog kwijt wil len en het werk van de Nier stichting willen steunen, nog éénmaal het gironummer: 88000. Het plaatselijk comité. Zondagmiddag 31 oktober brengt jeugdsociëteit „De Schure" een. exclusieve „disco-special" over het ..Cabaret." Naast kluchtige liedjes zijn er natuurlijk prachtige confe rences te beluisteren van beroem de en beruchte cabaretiers zoals o.a.: Wim Sonneveld. Toon Her mans, Seth Gaaikema. Fons Jansen, Paul van Vliet en Herman van Veen. Ook zal er veel aandacht zijn voor de Nederlandse klein- kunst-groepen waaronder: Ivo de Wijs, Tekstpierement, Cursief en niet te vergeten Bram en Freek tezamen Neerlands Hoop. Dus „aanbidders" van het vader landse cabaret, komt zondagmid dag in ,.De Schure" en geniet van af. half drie een hele middag var een programma boordevol humor en ijzersterke taalvondsten. Volgende week film: The Burg lars met o.a. Jean-Paul Belmondo en Omar Sharif. Op de dag waarop u het ons vertrouwde Holtens Nieuwsblad bereikt, wordt er ook aan uw deur geklopt, geappelleerd aan uw medemenselijkheid. Velen in deze wereld werden van huis en haard verdreven, met achterlating van al wat hun dierbaar is. Zij moesten vluchten, achterlatende de geborgenheid van eigen thuis zijn, achterlatende ook de vertrouwdheid met veel wat hun lief en dierbaar was, prijs gevende tevens een leven in eigen vertrouwde omgeving. Zij moesten een nieuw bestaan opbouwen in een omgeving die hen vreemd was, zonder perspectief. De buren, waarmede zij een vertrouwensband opbouwden, hun huiselijke omgeving, hun werk, alles viel in duigen, omdat hun geweten hen in opstand bracht tegen een regiem, waardoor zij zich bedreigd gevoelden, dat in hun ogen de geestelijke waarden van het leven op niet meer te aanvaarden wijze devalueerde. Het gaat vrijdag 29 oktober e.k. wanneer er aan uw hart geklopt wordt, om mensen, dié deze geborgenheid van eigen land en volk hebben verloren en elders hun toevlucht hebben moeten zoeken om veilig te zijn en om in leven te kunnen blijven, bedreigd als zij waren. Om deze mensen, die om der wille van hun geweten hebben moeten vluchten, in andere' landen weer een kans te geven een nieuw bestaan op te bouwen en een nieuw perspectief op een gelukkig leven te vinden en een nieuwe start te geven in nieuwe levensomstandigheden, gaat het! Geeft daarom met een royale hand. Het geld dat u geeft valt bepaald niet in een bodemloze put, maar wordt besteed voor het doel, waarvoor u en ik het zouden willen bestemmen, namelijk de vluchtelingen, die om der wille van hun geweten andere haardsteden zochten. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR De gemeenteraad komt dinsdag 2 november, voormiddags 9.30 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de volgende AGENDA 1 Voorstel tot vaststelling van de gemeente- en bedrijfs- begrotingen voor het jaar 1977. 2 t/m 9 Voorstellen tot wijziging c.q. intrekking van diverse belastingverordeningen. 10 Vaststelling van het bedrag per leerling voor de openbare scholen. 11 Het accepteren van een vaste geldlening voor het jaar 1977. 12 Het opnemen en uitzetten van bedragen aan kort geld. 13 Het vaststellen van een krediet in rekening-courant. 14 Voorstel tot het wijzigen van de verordening subsidiëring plaatselijke culturele-, jeugd- en sportverenigingen. 15 "Wijziging verordening keurlonen slachtdieren en vlees. 13 Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Oude Diepenveenseweg. 17 Begrotingswijzigingen in verband met de vaststelling van de begroting 1977.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1