Woonwagencluster in Holten Raad Stelde zicll. op achter .beleidsnota' MOGELIJK VERSNELDE AANLEG ARKEERTERREIN Zorgvuldigheid betrouwbaarheid hiHij in vaandel van B. en W. Voorwaarie: Niet meer dan acht woonwagens 91 9 Demiier Dagblad krijgt veeg uit pan HOLTENS NIEUWSBLAD 15 OKT. 1976 PAGINA 5 Zeer uitvoerig heeft de jementeraad zich jl. dinsdagavond beziggehouden met het taomstig woonwagenbeleid in deze gemeente. B. en W. stelde de raad voor om, net als in andere gemeenten, een klein kap in Holten toe te staan (zie ons blad van vorige week), ijdens de inleiding op dit agenda punt zei burgemeester m W. H. Enklaar dat het college, als vestigingsplaats dacht an de hoek oostelijk van de S 14, gelegen tegen de spoorbaan. Hij voegde hieraan toe dat van een aantal omwonenden een bezwaarschriftwas ontvangen tegen vestiging op die plaats. Besloten werd om dit bezwaar schrift in de discussie te betrekken wanneer in de nabije toekomst de vestigingsplaats definitief door de raad zal wor den bepaald. Afwiienl Tijdens de discussie blee '6 fractie Gemeentebelang af\ijz<ad ;i: ite staan ten opzichte van eenvo-n- wagencluster in Holten. D iser J. Warrink zei hierover: „In 1968 heeft de regionalse'ing van de woonwagencentra p^ats gevonden met als doel hetnaat- schappelijk welzijn van de yoon- wagenbevolking. Nu na clljaar komt men tot de ontdeklag dat er fouten zijn gemaakt, fct ver wonderlijke echter is ot men thans voorstelt de klok voledig terug te draaien. Het zo. beteke nen dat er bij de regióali-iering op alle fronten gefaald i- Dit wil er bij ons niet in. Men 5 dezaak gaan onderzoeken, héét ma dat voordien niet gedaan? Bvrfeï zijn een aantal zaken aangitond; die de terugkeer naar het ofe moeten verdedigen, zaken die^s echter niet overtuigen. 1. Het isolement, wEfover ge sproken wordt, is eeiwisselwer- king. Het woord regional 'kamp' zegt het reeds. Het békent in on ze ogen dat de inrioing van de regionale centra veete veel het kampidee hebben geladen. De in richting zal moeten ^anderen en een veel meer open jyakter moe ten krijgen. Kleiw subkampjes zijn daarbij zeker de enige oplossing. Bovendjn vragen we ons,af, wie van de/artijen dat iso lement zo nodig vl oplossen. 2. De opged'ogen categorale voorzieningen 5 en tendens van deze tijd, die ni: alleen op de woonwageribëwdK.van toepassing 3. De vrijheid sbef mg" is een ver wekende zaak. In en dichtbevolkt land als het oxi echter hebben we ons allemaaaan beperkingen te onderwerpen 4. Het aantal woonwagens zal door het stichten wm de thans voorge stelde subkhpjes zeker niet be perkt wordu. 5. De rela® lussen woonwagenbe woner en det-woonwagenbewoner kan sleds verbeterd worden, \n*nrjeer tvtte partijen dit wiïen. Deze rekieverbetering kan niet opgelegd vorden. Ook kleine t>r- m a ties zllen deze relaties Q'et verbeter!. 6. De sp.nningen zijn toegenomei, doordat men ineens het aantd centra irastisch hééft beperkt Vorm in;-van een of twee nieuwe centra Jer provincie zouden deze problenen reeds aanzienlijk terug dringer. De situatie van geen spanihgen' zullen we immers toch nooi' bereiken, dat is bij de hui- zen'ewoners ook niet het geval. Wemoeten er voor waken dat we he' woonwagenvraagstuk niet in deemotionele sfeer gaan trekken. W weigeren op voorhand te ge leden dat de regionalisatie van distijds met een natte vinger is gebeurd. Daarom weigert onze kactie ook aan te. nemen dat het tttaal terug draaien van de klok de enige aanvaardbare oplossing is Het maken van de meest ele mentaire voorzieningen is een bij- zonder kostbare zaak en wordt voor ons onaanvaardbaar wanneer er gesproken wordt over vesti gingsplaatsen van vier tot acht wagens Wanneer mijn informatie juist is'hadden we hier in Holten vroeger nooit meer dan twee a drie woonwagens. Keren we nu terug lot de realiteit zoals die zich thans aan ons .voor doet, dan bestaat die realiteit, uit de volgende feiten: 1. De gemeente Holten is bijzon der rijk aan natuurschoon, zo rijk dat er op dit moment geen moge lijkheid meer is om er een huis te bouwen. Dit is geen uitvinding van onze fractie. De inspecteur ruimtelijke ordening onderkent ook deze bijzondere waarde van het landschappelijk schoon. Het komt bij ons echter een beetje vreemd over, dat deze maatstaven echter bij diezelfde inspecteur niet galden, wanneer het gaat om een vestigingsplaats voor woonwagens. 2. De gemeente Holten is een be langrijke toeristenplaats binnen de Nederlandse begrippen. Met alle waardering Voor de woonwagen bewoner, maar de toeristische waarde wordt door een vestigings plaats niet vergroot. 3. Het grote gebrek binnen onze gemeentegrenzen aan woon- en werkruimte verdraagt het in onze ogen niet dat daar het element woonwagenvestiging aan wordt toegevoegd. 4 De ligging van het aantal mo- gelijkheden ons door het bureau Hayema gepresenteerd is boven dien van dien aard, dat ik ze hier niet durf te noemen, om niet mijn geloofwaardigheid als raadslid te verliezen. Welke oplossing wij voorstaan: 1. Buiten de thans aanwezige cen tra in Overijsel de vestiging van 1 a 2 nieuwe centra voor ieder ca. 30 wagens, waar ook plaats is voor een aantal trekleers. 2. De vestiging van deze kampen zal daar moeten plaats vinden, waar vroeger concentraties van enige omvang waren te vinden. 3. Bij de inrichting van deze nieu we centra zullen de bewoners zeer nadrukkelijk de bepalende factor moéten zijn, waar het gaat om inrichting, etc. Wanneer daar de wens toe bestaat zullen deze een veel meer open karakter moeten hebben, te vergelijken met een woonwijk" aldus de heer Wa: De heer Warrink verklaard zijn fraktie tegen het voorstel Concntratie mislukt Namens de CDA-fracitie consta teerde de heer H. J. Westerik dat de centralisatie van 1968 is mis lukt zoals hij door zijn eigen waar neming had vastgesteld. „De woon- wagenwet 1968 bepaalt dat iedere gemeente nog steeds verplicht is woonwagens op te nemen. Het niet volgen van het voorstel biedt dan ook geen enkele garantie dat geen woonwagens binnen onze grenzen zullen verschijnen, waarop zeker geen beleid te voeren zal zijn. Nu we regionaal gaan denken gaat het niet aan om een aantal cen trumgemeenten ons vuile werk te laten opknappen. Wij vinden dan ook dat de heer Warrink zich aan zijn verantwoordelijkheid onttrekt. Over de plaats van vestiging wil len wij thans nog geen uitspraak doen. Het zal moeilijk zijn een plaats aan te wijzen", zei hij. Situatie onhoudbaar Namens de PvdA zei de heer H. Meerman dat het rapport van het woonwagencentrum duidelijk heeft aangetoond dat de situatie in het centraal woonwagenkamp te De venter niet meer te handhaven is. Spreiding zag hij dan ook als een harde noodzaak. „Tijdens het cen- tralisatiebeleid in 1968 zijn vele woonwagenbewoners tegen hun zin naar centrale kampen gesleept. Dit is een van de redenen dat de ze kampen niet functioneren. Daar. komt nog bij dat door een andere leefgewoonte de bevolkingsaan was onder de woonwagenbewoners groter is dan het landelijk ge middelde, zodat ook qua aantal de kampen overvol raken, hetgeen allerlei onderlinge moeilijkheden en ruzies doet ontstaan. Het ge volg is dat de burgerij met scheve ogen tegen deze bevolkingsgroep aankijkt, zodat het beoogde doel, meer begrip voor elkaar te 'krij gen, niet wordt bereikt. Het tegen deel is eerder het geval. Daarom achten wij spreiding een goede zaak, omdat hierin de kans zit tot meer begrip en betere verhoudin gen en integratie. Daarom werken wij graag mee en hopen op spoe dige realisering", aldus de heer Meerman. L De gemeenteraad stelde zich jl. dinsdagavond unaniem op achter de ontwerp „beleidsnota" inzake het te voeren ruim telijk beleid in de komende 25 jaar. Alleen de VVD had aan vankelijk enige moeite met het interpreteren van de cijfers over bevolkingsgroei en woningbouw. Gemeentebelang waar schuwde voor het toekennen van een absolute waarde aan de cijfers, omdat de ontwikkelingen elkaar snel opvolgen. Frac tieleider J. Warrink hield bij de bespreking van de nota dezelfde getallen aan, die voor wat betreft de bevolkings toename voor heel Nederland zijn gegeven en signaleerde dat daardoor de beleidsnota in een ander daglicht komt te ver keren. Hij kondigde aan dat zijn fractie binnenkort komt met een voorstel waarmee men denkt aan het „ruimtelijk denken enige inhoud te kunnen geven. Recht op ontplooiing (tok Mevr. F. M. ter Doest—Bos CVDt sprak ziel) uit voor het vorstel van B. en W. „Iet woonwagenbeleid vereist niit zozeer een politieke stel- lin-name, al zullen we als di ver, e frakties 'deze aangelegen- heic misschien iets verschillend benderen. Het gaat hier in de eerse plaats om een menselijk problem, waar we als maat-, schapij en in dit geval als ge meen? mee geconfronteerd wor den. We leunen er niet om heen, een grte groep "mensen, Neder- MR. W. H. ENKLAAR landers, door een goed bedoeld, maar verkeerd overheidsbeleid in moeilijke omstandigheden zijn ge komen. Wij kunnen nu als gemeentebe stuur twee wegen bewandelen, de gemeente Holten kan zich voor dit probleem open stellen, ze kan het ook naast zich neerleggen. Als WD-fraktie kiezen we voor de eerste mogelijkheid, op grond van onze liberale principes: Ieder méns moet individueel tot z'n recht kunnen komen, zich kun nen ontplooien als een vrij mens, met diefct vorstande, dit men verantwoordelijk is voor de mede mens. Dit geldt voor ons als Holtena ren, het geldt ook voor de woon wagenbewoners. Deze keuze betekent, dat wij meegaan met het voorstel van het College om in Holten een stand plaats voor maximaal 8 wconwa-, gens in te richten en wij doen een beroep pp de Holtense bevolking om onze toekomstige medebewo ners op humane en vriendelijke wijze, zoals het ons Christenen be taamt.. tegemoet te treden. Even zeer doen wij een beroep o> die woonwagenbewoners, die zich in Holten tijdelijk of permanent zul len vestigen om zich zoveel mo gelijk aan te passen aan onze Holtense leefwijze en omstandig heden, opdat explosieve toestan den vermeden worden. Wij gelo ven, dat zowel wij als zij het in eigen hand hebben om moeilijk heden te voorkomen en van onze samenleving een succes te ma ken. Blijkt in de toekomst dat deze beslissing niet juist is geweest, dan zullen wij deze aangelegen heid opnieuw onder ogen moeten zien. Deze vrijheid behouden we ons voor in aller belang. Overigens hebben wij wel het ge voel, dat we uit deze zaak weer eens moeten leren, dat de over heid zich niet hals PVer kop in allerlei experimenten moet stor ten, die enorm veel geld kosten en dan ondeugdelijk blijken. Ex perimenteren, vernieuwen is een goede zaak, maar dan wel na grondige studie en overleg", zei ze. Garanties Zowel Mevr. ter Doest als de heer Westerik hadden beide uit het voorstel begrepen dat de gemeen te Deventer een grote vinger in de pap krijgt in de gemeen schappelijke regeling, waartegen ernstige bezwaren werd gemaakt. „Wanneer wij geconfronteerd worden met moeilijkheden vinden wij het niet juist afhankelijk te moeten zijn van Deventer", zo werd gezegd. Verder weird de uitdrukkelijke voorwaarde ge steld dat de raad garanties wilde hebben dat het kamp in Holten niet groter mag worden dan acht woonwagens. Op die voorwaarden ging de raad uiteindelijk akkoord- met het voor stel van B. en W. De fractie Gem. Bel. stemde tegen het voorgeno men spreidingsbeleid maar kon zich overigens wel vinden in de gezamenlijke regeling. Burgemeester- Enklaar stelde dat Holten nu eenmaal een plattelands gemeente is met beperkingen, d:e moeten worden geaccepteerd. Hij signaleerde dat voor een geringe uitbreiding op het medische vlak, zoals een arts meer en een physio- therapeut, de gemeente Holten nog even over een hobbel moet. Hij waarschuwde ervoor dat nota's, zoals deze, in het algemeen een kort leven zijn beschoren door de snelle veranderingen en ont wikkelingen, waardoor het nodig is voortdurend de vinger aan de pols te'houden. Standpunt PPR inzake beleidsnota „Ruimtelijke Ordening" Bij de aanvang van de discussie over de ontwerp beleidsnota zei burgemeester Mr. W. H. Enklaar j.l. dinsdag in, de raad dat een schrijven was ontvangen van het actiecentrum van de PPR te Hol ten waarin deze, niet in de raad vertegenwoordigende partij, haar mening geeft aangaande het te voeren ruimtelijk beleid. Op zijn voorstel werd besloten dit schrij ven de volgende raadsvergadering in behandeling te nemen. In deze brief brengt de. PPR de volgende voor/haar als belangrijk geldende punten naar voren: Voorzieningen De PPR zet vraagtekens bij het streven van het College dat het voorzieningenpakket moet berusten op een bepaald aantal inwoners in de kern of op een bepaald „Rayon equivalent", Wij .maken bezwaar tegen het streven om ter vervulling van deze wens naar een beperkt regionaal niveau meer te groeien dan dé na tuurlijke aanwas. Wannéér er geen mogelijkheden zijn om tot een aantal gewenste voorzieningen te komen dan zal men genoegen moeten némen met wat minder voorzieningen dan het beperkt regionaal niveau. Het is de BPR niet duidelijk welke voorzieningen volgens het College gewenst zijn. Beroepsbevolking en werkgelegenheid Een evenwicht in de gemeente Hotlen tussen wonen en werken lijkt ons een onhaalbare kaart om dat: a. De gemeente vooral aantrekke lijk is als woongebied, ook voor mensen die -elders hun werk heb ben. b. Het aantrekken van nieuwe be drijven met zich meebrengt dat men voor nieuwe mensen van buitenaf woonplaatsen zal moeten scheppen. c. Er weinig mogelijkheden zijn om er voor te zorgen dat de nieu we bedrijven allen of voor een groot deel werk bieden aan men sen die hier al wonen. Gezien de geringe mogelijkheden voor uitbreiding van het industrie terrein zou gestreefd kunnen wor den naar een verantwoorde uitbrei ding van het toerisme en de dien stensector. Wat de gunstige gevolgen zijn voor de werkgelegenheid door het instellen van de Nationale Parken is op dit moment door ons nog niet te overzien. Wonen De mogelijkheden voor woning bouw in de Gemeente Holten ach ten wij zeer beperkt. Aan de noordzijde van het dorp de Holterberg waar geen mogelijk heid voor woningbouw is. Ten zuid-westen van het dorp is de kwaliteit van de bodem minder geschikt voor woningbouw. Als uitloopgebieden van de Hol terberg zijn deze gebieden van groot belang, tevens vinden wij in deze gebieden broedreservaten voor vogels. Ten zuid-oosten van het dorp Op een schriftelijke vraag van de CDA-fractie betref fende de aanleg van meer parkeerruimte in het dorps centrum, antwoordde B. en W., tijdens de jl. dinsdag ge houden raadsvergadering, de gevraagde mogelijkheid te hebben onderzocht, waarbij Tijdens debeantwoording van schriftelijk gestelde vragen door de fraties van de VVD en Gemeentebelang betreffende de verkool vam hotel Holterman, maakte het college van B. en W., jdens de jl. dinsdag gehouden raadsvergadering, van de gel^enheid gebruik flink uit te halen tegen een jour naliste vaniet Deventer Dagblad. Onder de ko „Openheid in Hol ten" heeft scrijfster in genoemd blad een cónnentaar geschreven waarin ze he college gebrek aan openheid en atsoen verweet om dat zij van et college geen in lichtingen heft kunnen krijgen betreffende o verkoop van hotel Holterman. Burgemeesr Mr. W. H. Enk laar reageiSfp. hierop nogal fel met de wooien: „Het Devoter Dagblad sugge reert zorde kennis van zaken omtrent (è/contacten tussen ad- spirant kp<rs en het college, dat ons colleg onvoldoende het recht van de rSA op informatie heeft onderken; De schffster van dit commen taar meft, dat ons college de openheidniet bovenaan in het vaandel ieft. geschreven. Dat is dan de mening van schrijfster waarvan wij acte nemen. Wij me nen, dat bij de bestuurlijke ar beid, die wij hebben te vervullen, zorgvuldigheid en betrouwbaar heid hoog in ons vaandel moeten staan. Het mag dan voor de nieuws garing een teleurstellende zaak zijn, dat men van een college geen informatie verkrijgt, omdat dat college beloofd heeft de verkre gen inlichtingen vertrouwelijk te zullen houden. Ons college wordt gebrek aan fatsoen verweten, wij zouden de columniste kunnen verwijten, dat zij blijkbaar geen oog heeft voor het fatsoen dat de overheid in het verkeer met burgers past. Wij hechten er althans aan, dat wij zaken, die ons als vertrouwelijk worden toevertrouwd ook als zo danig behandelen. Dat is in onze fatsoenlijk beleid, waarvan wij ons door columniste van het De venter Dagblad niet af willen la ten houden." Vrije meningsuiting Mevr. F. M. ter Doest-Bos (VVD) reageerde hierop door te stellen niet zo gelukkig te zijn met deze reprimande. „De VVD heeft vrije meningsuiting hoog in het vaan del staan. Overigens hadden wij onze inlichtingen niet uit het De venter Dagblad maar uit Holtens Nieuwsblad", zei ze. Burgemeester Enklaar verklaarde deze gelegenheid te hebben aan gegrepen als uitlaatklep voor B en W omdat het plaatsen van een ingezonden stuk in de krant het college niet past. „Wat hotel Hol terman betreft waren er verschil lende-kopers die voor elkaar niet willen weten dat ze aan de markt zijn. Verder speelden hier zaken tassen koper en verkoper en in die situatie past het B en W niet inlichtingen aan derden te ver schaffen. Wanneer men ons in die situatie gebrek aan openheid ver wijt dan achten wij dat onjuist en dus meenden wij op deze wijze ons protest te moeten laten ho ren", zei hij. is gebleken dat gedacht kan worden aan het aanleggen van een parkeerterrein gèle- gen achter de woning van de heer Pluijgers aan de Kol- weg. Namens de CDA-fractie vroeg de heer H. J. Westerik: „In het nog niet van kracht zijnde komplan is 'parkeergelegenheid gepland tussen de Kolweg en de Oranjestraat. Vooruitlopende op het komplan zouden wij u willen voorstellen de daar geplande parkeerruimte reeds nu té verwerven dan wel te huren. Wij bedoelen hier de terreinen be kend onder de kadastrale no's 2688 en 921. Er zou ook nu gebruik ge maakt kunnen worden van de ge plande inrit vanaf de Oranjestraat naast de firma Stokkers. De uitrit zou dan gemaakt kunnen worden op de Kolweg, bij het door de heer Pluijgers aangekochte perceel." Geen sluipweg Namens'het. college zei burgemees ter mr. W. H. Enklaar: „In verband met d,e vraag inzake de parkeerproblemen in de Oran jestraat hebben wij de mogelijk- heden aldaar onderzocht. Daarbij is gebleken, dat gedacht kan worden aan het aanleggen van een parkeei'terrein op een terrein gelegen achter" de woning van de heer Pluijgers aan de Kolweg. Wij menen dat een aldaar aan te leggen parkeerterrein bereikbaar moet zijn vanaf de Oranjestraat. Eén en ander zou kunnen worden bereikt door het aanleggen van een in- en uitrit tussen de panden van Stokkers en Slettenhaar. Aangezien de Kolweg geen volle dige aansluting heeft op de Oranje straat is het gewenst, dat het aan te leggen parkeerterrein ook be reikbaar wordt gemaakt vanaf de Kolweg ten behoeve van de bewo ners van de Kol. Wij menen echter dat een rechtstreekse aansiuting van de Kolweg op het parkeer terrein niet wenselijk is, omdat daardoor een kortsluiting ontstaat tussen de Kolweg en de Oranje straat. Om te voorkomen dat een dergelijke kortsluiting als sluipweg wordt gebruikt, kan worden ge dacht aan een in- en uitrit vanaf de H. J. Wansinkstraat. Hierdoor blijft dit parkeerterrein dan toe gankelijk voor de Kolbewoners. De meerderheid van de commissie voor de ruimtelijke ordening kan zich hiermee verenigen. De kleinst mogelijke minderheid wenst zijn standpunt eerst te bepalen nadat meer zekerheid bestaat omtrent het nut van het aan te leggen par keerterrein en de daaraan verbon den kosten." Met zijn opmerking over _,de kleinst mogelijke minderheid" doel de hij op de heer J. Warrink (Gem. Bel.) die de voorkeur gaf aan af braak van het perceel Binnenstraat 2 en daar parkeerruimte te schep pen, in afwachting van de ontwik keling van het komplan. „Het par keerprobleem in het centrum van het dorp gaat steeds nijpender vor men aannemen. Het perceel Bin nenstraat 2 is reeds in het bezit van de "gemeente. Breek het dus af en maak het voor dit doel ren dabel", zei hij. Burgemeester Enklaar zei reeds eerder kenbaar te hebben gemaakt niet voor afbraak van dit pand te voelen, omdat niet te overzien is hoe lang een dergelijk parkeerter rein daar gehandhaafd kan wor den. „Op grond van ingewonnen informaties bestaat de verwachting dat dit jaar een beslissing wordt genomen op het verzoek om een saneringsbijdrage. Wij menen dat, nu een beslissing van de minister binnen niet al te lange termijn valt te verwachten, het juister is deze beslissing af te wachten alvorens te beslissen op de afbraak van het pand Binnenstraat 2. De meerder heid van de commissie voor de ruimtelijke ordening kan zich hier mee verenigen", zei hij. Niet tevreden De heer J. Warrink bleek met dit antwoord niet tevreden en zei: „Bij de algemene beschouwingen 1977 zullen me wet nieuwe voorstellen komen maar dan wat meer gede gen. Wij blijven van mening dat dit een betaalbare oplossing is die snel is te realiseren en goed zou functioneren." De heer H. J. Westerik verklaarde blij te zijp met het antwoord dat hij had verkregen. Ook al omdat -de bewoners van de Kolweg hier gebruik van kunnen maken. Hij wilde nog weten binnen welke termijn de .aanleg geregeld kan zijp. Burgemeester Enklaar antwoordde hierop dat het plan de gehele pro cedure die daar voor staat zal moe ten doorlopen. „Als de raad vindt dat we hiermee verder moeten, dan zijn er op de Beuseberg als het bezwaarschrift van de Inspecteur voor Ruimtelijke Ordening ge grond wordt verklaard er hier he lemaal geen mogelijkheden meer voor woningbouw. Wanneer het bezwaarschrift zou worden afgewezen dan zouden er in het bestemmingsplan „Beuse berg" 220 woningen gebouwd kun nen worden. In het gewijzigde bestemmings plan „De Haar" is ruimte voor 137 woningen. Verder zal er nog een flat worden gebouwd aan de voet van de Holterberg. Dit plan voor ziet in 44 2- en 3-kamerflats. De enige mogelijkheid voor wo ningbouw in de gemeente Holten ligt ten noord-oosten van het dorp „De Zuiderlook". De Zuiderlook is gedeeltelijk landschappelijk 'gezien een gebied van grote waarde en eventuele woningbouw op deze plaats zal, mede gezien de hoge ligging van het terrein, uitgebreide groenvoor zieningen noodzakelijk maken. Verder wijzen wij erop dat er in dertijd bij de reconstructie van de kruising RijssePsestraat en Mar- keloseweg aanwijzingen zijn ge vonden voor de aanwezigheid van prehistorische bewoningssporen in het zuidelijk deel van de Zuider look. Met archeologische belangen zal naar de mening van de PPR reke ning moeten worden gehouden. Wanneer we uitgaan van het aan tal inwoners (ex. 1 migratiesaldo) in het jaar 2000 van 19.185 mini maal en 9.750 maximaal rekening houdende met de verwachte daling van de. gemiddelde woningbezet tingen dan zou de woningbehoefte voor het dorp en de buitgengebie- den in het jaar 2000 minimaal 2.965 'en maximaal 3.042 zijn. Het aantal woningen in 1975 in het dorp was 1.580. Uitgaande van een woningbezet ting van 3,5 bedroeg het aantal woningen in 1975 in het buitenge bied plm. 800. Tot het jaar 2000 zou het aantal nieuw te bouwen woningen van minimaal 585 en maximaal 662 voldoende zijn om de eigen na tuurlijke aanwas op te vangen. Met een zekere' woningreserve van ll/2 pet. hebben wij geen, rekening gehouden. Deze 11/2 pet. zou betekenen dat er minimaal 24 constant leegstaan bij het huidige aantal woningen. Woningbouw buiten de kernen dient ons inziens te worden tegen gegaan. Wij zouden het op piijs stellen wanneer hét College een onderzoek zou starten naarde werkelijke behoefte aan huur- res pectievelijk koopwoningen. Grote aandacht dient naar onze mening te worden besteed aan warmte- en geluidsisolatie van nieuwe zowel als bestaande wo ningen. In het najaar 1976 zal door de plaatselijke afdelingen van de PPR Holten en Nijverdal een rap port worden»uitgebracht over het toerisme op de Holterberg en met name de rol van de Toeristenweg in dit geheel. Bijzondere aandacht verdient naar onze mening de het landschap ont sierende sta-caravans. Door de verwachte stijging van de vrije tijd door werktijdverkorting, vervroegde pensionering etc. zal de behoefte om te recreëren toe nemen. Het behoud van landschap en millieu dient voorop te staan en de recreatie zaf daaraan on dergeschikt moeten worden ge maakt. Een te gemakkelijke ontsluiting van natuurgebieden voor gemoto riseerd verkeer is daarmee in strijd. De mensen moeten leren dat de natuurgebieden juist aantrekkelijk zijn omdat er geen auto's zijn. Een vervangende dagrecreatieve ontwikkeling westelijk van de pro vinciale weg S-14 dient volgens ons beslist niet te worden gerealiseerd. Uitbreiding van het aantal slaap plaatsen moet naar onze mening gevonden worden buiten de na tuurgebieden. Campings, zomerhuisjes, e.d. moe ten op landschappelijk minder waardevolle gebieden worden ge vestigd. Versnippering van natuurgebieden moet worden voorkomen, o.a. door niet meer paden en wegen daarin aan te leggen. Bij het vaststellen van een stand punt t.a.v. het recreatiebeleid m. b.t. de Holterwerg meent de PPR dat nu al ter dege rekening moet worden gehouden met de bestem ming van dit gebied tot land schapspark en de ideeën die er binnen het plan over de land schapsparken bestaan met be trekking tot de recreatie. Verkeer Het doorgaande verkeer dient zo veel mogelijk te worden geweerd. Wij zijn met het College van me ning dat in nieuwe uitbreidings plannen de woonerffunktie - dient te overheersen. Wij zijn voorstander van het creëren van woonerven in de be staande woongebieden. Het aanleggen van meer fietspa den binnen en buiten de bebouw de kom bevorderen. Bij ontwerp en veranderen van verkeerssituaties dient meer re kening gehouden te worden met het scheiden van snel en langzaam verkeer. staat voor ons het licht op groen en kunnen we verder", zei hij. Aan het noemen van een termijn durfde hij zich overigens niet te wagen.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5