Holten deelde niet in daling werkloosheid ffcïfL Bij het PB op de thee Kleine huishoudens in opmars Mist extra handicap in „Nachtrit WAARGAAN WE HEEN? Markt Rij ssen Vrouwen HOLTENS NIEUWSBLAD 15 OKT. 1975 PAGINA 11 Verzc-lstraat 2 ie Holten heeft de nktnher. valt ondanks de. min- schaf van duurzame cehruiksar- De werkloosheid is de afgelopen maand in het rayon Deventer met 0.5% of ruim 100 mannen ge daald (1601-1498). Alleen Holten maakte hierop een uitzondering. De arbeidsreserve steeg hier van 48 naar 51 mannen. De daling in de overige gemeenten van 't ray on moet worden toegeschreven van de toenemende werkgelegen heid in verschillende sectoren zo als onder andere in de bedrjjfs- en utiliteitsbouw, metaal en die voor. ongeschoold personeel. Ook het aantal jeugdigen en af gestudeerde jongelui tot en met 22 jaar is gedaald (-50). De vraag naar mannelijk personeel is der halve filink gestegen. Met name gaat dit problemen geven in de sector ongeschoolden. De vraag in de groep personeel in algemene dienst vormt nu bijna 1/3 van de totale vraag. Ten opzichtte van september 1975 lijkt de situatie nu gunstiger. Niet alleen is de werk loosheid 1 °/o lager doch de vraag is verdrievoudigd. vende, minimale vraag. Verdeeld over de gemeenten in 't rayon bedroeg het aantal werklo ze mannen in absolute cijfers en in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking als volgt. Tussen haakjes de cijfers over augustus: Bathmen 27 4.5% (30 5.0%), Deventer 1094 6.5% (1179 7.0%), Diepen veen 81 5.1% (82 5.1%), Holten 51 3.6% (43 3.4%), Olst 55 4.1% (66 4.9%) en Raalte 188 5.4% (194 5.6%)- OVEKZICHTa Het was j.l. zaterdag de dag van de gelijke spelen, want liefst vier pupillen elftallen deelden de pun ten. El hield de score in de uit wedstrijd dubbelblank tegen SDOL in Luttenberg, hetgeen een goed resultaat is, wapt de Luttenber- gers zijn thuis altijd/ sterk. E2 speelde met 3-3 gelijk, doch de jongens waren voor rust niet erg op dreef. Na de pauze ging het wel wat beter, maar de achterhoe de liet nog wel eens een steekje vallen. E3 en E4 behaalden goede resultaten tegen de stei-ke ploe gen van Excelsior en E3 deed het bijzonder goed door aan 't sterker geachte Excelsior É3 een 2-2 ge lijkspel af te dwingen. E4 zorgde ervoor om tegen Excelsior E5 de puntjes thuis te houden en be haalde in een Qeuke wedstrijd 'n mooie zege van 2-0. F2 behaalde een grote 5-1 zege op de ploeg van RKSV F1 uit Rijssen. Deze ploeg doet het goed in de competitie en ook het spel is van goede kwaliteit. In een bij zonder spannende wedstrijd, die bovendien ook nog goed werd ge speeld, behaalde F3 een zeer ver dienstelijk O-O gelijkspel tegen het sterke Enter Vooruit F2. De tegenstander van F4, het Nijver- dalse F2, waren ietsjes sterker en klopte de ploeg uit Holten met 2-1. Fa kon het tegen plaatsgenoot Blauw Wit F3 niet bolwerken en verloor verdiend met 5-0. 13-jarige Ton Chrislophei Verzetstraat 2 te Holten heeft prachtige opblaasbare rubberboot gewonnen die door de AMRO-bank beschikbaar was gesteld voor de bezoeker van de Middenstands- beurs die de schade aan de auto, die voor het beursgebouw stond geparkeerd zo nauwkeurig moge lijk wist te taxeren. Ton hield het op f 4590,- en hij zat er maar f 12,53 naast. De exacte schade bedroeg all in f 4602,53. Wereldspaardag, op dinsdag 19 oktober, valt ondanks de min der gunstige economie in een jaar waarin Nederland dóór- spaart. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar werd er bijna 2,8 miljard gulden méér ingelegd dan opgenomen. Wel wijzigen zich onze spaarge- woonten; spaarde men vroeger op langere termijn, thans wordt meer en meer op korte termijn gespaard om voornamelijk geld Bij de vrouwen is de siutatie an ders. Daar steeg de geregistreer de arbeidsreserve (werkloze vrou wen) zelfs nog iets terwijl de vraag nog verder terugliep. Onder de jeugdigen tot 19 jaar trad wei nig verandering op ten opzichte van de vorige maand doch het aantal jeugdigen van 19 tot en met 22 jar nam met 20 toe, waar van 15 van de scholen. In vergelijking met september 1975. is de situatie, in tegenstel ling tot die bij de mannen, veel ongunstigex-' geworden. Een stij ging met 1.3% bij een gelijkblij- De behoefte aan woningen voor kleine huishoudens neemt hoe lan ger hoe meer toe. Steeds meer staal de laatste jaren de vraag centraal, in hoeverre er meer klei ne woningen moeten worden ge bouwd, niet alleen voor gezinnen met één of geen kind, maar ook voor jongeren, die of alleen wonen of gaan samenwonen. Het zijn de niet-gezinshuishou- dens, die niet langer wensen te zijn overgeleverd aan de verhuur ders van al of niet gestoffeerde of Ongeveer 65 dames uit het district Salland gaven gehoor aan de uitnodiging van het provinciaal bestuur voor een nadere kennismaking met de bond dinsdag in het „Bonte Paard" te Dijkerhoek. Mevrouw Wessels uit Diepenveen spi-ak een woord van welkom. Zij heeft voor het eerst zitting in het Prov. bestuur, het eerste jaar is een zgn. „inloopjaar". Het Prov. bestuur bestaat uit 5 personen, één uit elk district, èn een zesde, die het jaar daax-op haar voor gangster uit het district opvolgt en dan een functie aanvaardt. Mevr. Weiiers (consulente samen levingsopbouw en als zodanig 'n vast lid van het P.B.) stelde voor om twee aan twee even een kort gesprek te hebben, zodat daarna de één de ander kon voorstellen vertelde van welke afdeling zij komt, hoe lang zij lid is en waar om zij lid was géwordén. Dit was een zeer plezierige gang van zaken en soms onder grote hilai-iteit werd iedereen voorge steld. Er waren dames al 30 jaar lid, sommigen pas een week. vooral werd men lid om contacten 'te leggen, om de cui-sussen, de excursies, de gezelligheid en ook omdat de Bond een algemene or ganisatie is. Mevr. Steenhuis (Provinciaal se cretaresse) gaf een uitgebreide, zeer duidelijke uiteenzetting over het doel en de werkwijze van de Ned. Bond. In de doelstelling staan twee punten centraal: a de vorming en ontwikkeling van de vrouw b het welzijn van de bevolking in de plattelandsgebieden. Weet u, dat: er in Overijssel 6800 leden zijn, in Ned. 71.000, in de wereld (in 70 landen) ruim 8,5 miljoen? dat: in 1975 3000 Overijsselse leden deelnamen aan een cursus? dat: in 1975 7000 leden uit Over ijssel deelnamen aan excursies? dat: er behalve cui-sussen bloem schikken, beter bewegen, hand werken, ziekenverpleging, stoelen bekleden, ook cursussen zijn zoals politieke scholing, pottenbaken, boekhouden, verzekeringen econo mische vorming jonge boerinnen, taalcursus? dal: dit nog maar een greep uit veel meer is? dat: op de afdelingsbijeenkomsten maatschappelijke, medische, eco nomische- en culturele onderwer pen aan de orde komen? dat: men kan deelnemen aan een volksdansgroepje, zangkoortje, leeskring, handwerkgroep, discus siegroep? Mevr. Steenhuis vertelde van de provinciale organisatie hoe het P.B. wordt bijgestaan door 8 com missies. Studiedagen worden ex- gehouden voor allerlei groepen- van leden, kadex-dagen voor leden van afdelingsbesturen, belangrijk is de sociaal-economische voor lichting door drie vaste mede werksters. Veel wordt samenge werkt met andere vrouwenorgani saties, de Stichting Overijssel, de Culturele Raad in Ov.. de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattel and e e.d. Een maal per maand verschijnt het blad ,,de Plattelandsvrouw". Verder werd er een overzicht ge geven van het landelijk werk en de wex-eldorganisatie de A.C.W.W. Al met al een „overdonderende" informatie, vooral voor nieuwe le den, maar iedereen kreeg een stencil om alles thuis nog eens weer door te kunnen nemen. Na de pauze, werden verschillen de vx-agen beantwoox-d, o.a. ook door mevr. Wentholt, het hoofdbe stuurslid uit Overijssel. Mevr. Wessels wenste iedereen wel thuis en hoopte, dat de avond aan het doei beantwoord had. Bij navraag blijkt, dat de leden en vooral de nieuwe leden de avond zeer ple zierig «n gezellig vonden;, zeer informatief en dat zij onder de in druk waren van al het vrijwilli gerswerk, dat in deze Bond ge daan wordt. De goede lezer zal begrepen hebben, dat dit alles speelt in de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. gemeubileerde kamers. Het zyn vooral de jongeren geweest, die in organisatieverband de feiten heb ben opgesomd. In samenwerking met het Landelijk Overleg Bijzon dere Huisvesting heeft de Natio nale Woningraad een Documenta- tieset Jongerenhuisvesting uitge bracht. Ook de Landelijke Federa tie Bijzondere Huisvesting en de Stichting Ideële Kamerbcmidde- ling- en Huisvesting hebben mede werking verleend. Uit de documen tatie komen de huisvestingsproble men duidelijk naar voren. (Men zie ook het antwoord van B. en W. op vragen over de verkoop en afbraak van Hotel Holterman). Doordat de jongeren zo van zich laten spreken, dreigt het zicht op de totale, woningbehoefteproblema- tiek van de kleine huishoudens verloren te gaan. In Woningraad 76 worden cijfers aangehaald uit een artikel in „Intermediair". Bou wen voor degenen die niet trou wen. Saar Boerlage schat dat in de nabije toekomst de huishoudens in Nederland voor ongeveer 65 pet. uit één of twee personen zullen bestaan. Deze verwachting is ge- baseerd op de berekening, dat 10 pet. van de 'bevolking ongehuwd blijft. Van de 90 pet. die huwen, blijft ongeveer 23 pet. - al dan niet gewenst - kinderloos. Dat bete kent, dat 21 pet. van de bevolking nooit meer dan 2 personen per ge zin zal bevatten. Bei-ekend is verder, dal 29 pet. van de bevolking dat wel kindex-en krijgt, gedurende de helft van de periode dat de langstlevende part ner vanaf het huwelijk zelfstandig zal wonen (dit is gemiddeld 50 jaar) uit nxeer dan 2 personen zal bestaan. Het. laatste kind zal, zo neemt schrijfster aan, vertrekken voordat het gezin 25 jaar kinderen thuis zou hebben gehad. De gezin nen met maximaal 2 pex-sonen be staan dan uit 21 pet. altijd kinder lozen, phis de helft van de 69 .pet. die wel kinderen krijgt, 35 pet. Dat brengt het aantal kleine gezin nen op 56 pet. De woningbehoefte van de 10 pet. Nederlanders die nooit zal trouwen, wordt geschat op 60 pet. Het te verwachten aan tal één- en tweepersoons huishou dens woi-dt dan 56 pet. -f- 6 pet. 62 pet. Het is goed te weten dat kleine huishoudens en de problematiek die ermee samenhangt meer aan dacht krijgen. Ook bij de nieuw- bouwplannen zal men rekening moeten gaan houden met de vraag naar kleinere woningen. Maar al te vaak wordt door twee personen een te grote woning geaccepteerd in de koopsector, omdat er geen kleinere beschikbaar is. Het per centage één-, twee- en driekamer woningen bedraagt momenteel nog maar 24 pet. van de woningvoor raad. Met de te verwachten 65 pet. kleine huishoudens is het wel dui delijk dat men zich wel tweemaal moet bedenken bij het bouwen van woningen met vier, vijf of zes ka- mei's. Het is een verandering die HERFS TT OOI. Aangevoerd: 55 varkens. Piijzen: 55 biggen van 107,-^ Algemeen overzicht handel: Handel traag en prijzen flink ge daald. zich in de gewijzigde mentaliteit steeds duidelijker gaat aftekenen. Voor een leek toch een moeilijk probleem omdat niet iedere ver andering een blijvende verbetering is. Het wijkwinkeltje moest het veld ruimen voor de winkelcentra. Nu gaan er zelfs stemmen op om dat noodzakelijke nuttige winkeltje dan maar te subsidiëren, al was het alleen maar voor ouderen die niet meer met de tweede auto naar de supermarkt kunnen vliegen. Een goed beleid is ook hier ge wenst. ,99 99 De zevende nachtrit „Nacht om Holten" die van zaterdag op zondag door de Holtense Motor- en Automobielclub „De Holterberg" binnen de gemeentegrenzen werd ge houden, is ondanks de dichte mist die in de loop van de avond kwam opzetten, een gezellig en geslaagd evene ment geworden. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 9,9 waarvan er resp. 84 in de tour- en 15 in de sportklasse van start gingen. Mede door snel en voortreffelijk ingrijpen van de uitzetters (D. J. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Als we met vrienden zijn, praten we nog wel eens over fotograferen. Dan blijkt, dat veel mensen het moeilijk vinden om goede onderwerpen te vinden. Ze begrijpen dan met, dat ik m'n kamera altijd bij de hand heb om elke fotokans te benutten. Het is duidelijk, dat er veel "hoogtijdagen fotografen" zijn, mensen dus, die de kamera gebruiken in de vakantie, in de decembermaand en tijdens een dagje uit. Daarom ben ik zo blij, dat er nu een boekje is verschenen, dat iedereen, die foto's wil maken, kan helpen om ook in het alledaagse leven goede fotomotieven te vinden. Dat boekje zit verpakt bij een mooi uitgevoerd fotoalbum. En het heet: "Zo maakt u uw eigen "het-hele-jaar-door-fotoboek" En door die titel ontdek je, dat er voor veel vnjetijds- De drie foto's boven dit stripverhaal heb ik overge- fotografen nog een tweede probleem is: wat ga je nomen uit dat boek. Het staat boordevol tips om doen met de foto's, die je hebt gemaakt? Het mooiste goede foto's te maken. Het geeft meer dan honderd is ze inplakken in een album. Dan is het ook leuk om ideeën om bijzondere, maar ook alledaagse motieven zo'n album een beetje te "versieren". En om onder- te vinden. Het geeft ook waardevolle adviezen om schriften te zetten bij de foto's. Er een soort verhaal een "het-hele-jaar-door-fotoboek" te maken. Het al- van te maken, waarin een periode uit je leven wordt bum, 't boekje en de bijbehorende stickers zijn tot 15 vastgelegd in de vorm van een persoonlijk fotoboek, november a.s verkrijgbaar bij uw fotohandelaar voor Ook daarover gaat het in het boekje, dat ik zojuist heb een èrg aantrekkelijke prijs Geen gek idee voor de ontdekt in de fotohandel. decembermaand als geschenk! Schooien, B. J. Oplaat, G. J. Slui ter en W. Wevers), het vexplaatsen van oriënteringspunten en het in lassen van extra opvangcontroles langs de route, werd het eerste deel van de 66 km door de meeste teams zonder al te veel problemen afgelegd. Wel vielen er als gevolg van de mist strafpunten wegens tijdoverschrijding. Gelukkig trok de mist later wat op zodat het tweede gedeelte (45 km) wat min der moeilijkheden oplevei-de. He laas raakten enkele deelnemers uit de koers doordat er ook na mid dernacht toch nog lieden zijn die met. hun vingers niet van de bor den af kunnen blijven en door deze om te draaien of te verplaat sen proberen de zaak in het hon derd te laten lopen. Tussen de beide gedeelten (gem. snelheid 24 km) was er een verplichte rust in hotel Vosman waar ook de finish was. In de vroege morgen werden de prijzen na zeven uur - rekenwerk in de stampvolle feestzaal uitge reikt door MAC-voorzitter Dirk J. Schooien, die tevens een woord van dank sprak tot de uitzetters, het personeel van de rekenkamer, de controleurs en verder tot allen die medewerking verleenden aan het welslagen van de nachtrit 1976. DE UITSLAG Sportklasse: le prijs (elektr. grill) R. Trip, Ommen 243 strafp., 2e prijs (beker) G. Nijenhuis, Colmschate 393 strafp., 3e prijs (beker) H. J. Paalman, Haarle 478 strafp., 4e prijs (beker) M. A. Veldhuis, Wijhe 485 strafp., 5e prijs (beker) W. Klein Velderman, Holten 530 straf- p., 6e prijs (beker) A. Schuppert, Holten 611 strafp. Toui-klasse: le prijs (elektr. grill) .T. Tullei-, Holten 364 strafp., 2 A. Bijma> Holten 366 strafp., 3 J. A. Jansen. Holten 367 strafp., 4 B. J. Bril, Holten 410 strafp,, 5 G. A. Wagenvoprt, Bathmen 411 strafp., 6 J. J. Jansen, Holten 416 strafp., 7 J. H. Haverslag, Holten 502 straf- p.. 8 G. J. Ulfman, Holten 520 strafp* 9 Jos Slag, Holten, 528 stx-afp. De 2e tot en met de 9e prijswinnaars ontvingen een beker. Alle deelnemei's ontvingen als her- innei'ing aan de rit een medaille. bijeen te krijgen voor de aan schaf van duurzame gebruiksar tikelen. Uit een recent onderzoek van de Economische Hogeschool in Til burg is gebleken, dat van al de genen, die op enigerlei wijze spa ren 84 procent dit doet op een spaarbankboekje en dat van de ze groep spaadrers 45 procent het tegoed aanwendt voor het kopen van die duurzame ge bruiksartikelen. 17 procent spaart voor de opleiding of uit zet van de kinderen, 15 procent voor een eigen huis, 14 procent spaart voor vakanties, 11 pro cent voor wat men noemt „slech te tijden" en 8 procent voor de oude dag. Hoewel er dus in ons land steeds aktiever wordt gespaard, zoals uit de cijfers blijkt, is men zich bij de Nederlandse spaarbanken bewust dat er veel Nederlanders nog te weinig gebruik maken van de grote variatie aan spaarvor- men en de andere diensten, die de spaarbanken hebben ontwik keld. Hiertoe behoren niet alleen de spaarrekeningen met hogere rente, maar vooral ook de hypo theken voor eigen huis. De spaarbank, zoals die zich vroeger vrijwel beperkte tot wat nu nog het boekje heet, biedt thans een volledig dienstenpak ket, tegemoetkomend aan de fi nanciële gezinsbehoefte. De spaarbanken in Nederland vieren Wereldspaardag op 19 ok tober a.s. met het gratis op de kantoren beschikbaar stellen van de Spaarbankkalender 1977. Ditmaal een uitgave met een bij zonder karakter. Ze is rijk ge ïllustreerd met kleurenfoto's van het hollandse landschap, rivier en bosgezichten. Maar het is ook een bron van informatie over wat er buiten in de natuur te beleven valt. In alle seizoenen Daarmee is beoogd een extra ele ment aan de gebruikswaarde toe te voegen. Vanaf zaterdag 16 okt. is de De venter Kunstijsbaan weer geopend voor het ijsminnende publiek. De openingstijden voor seizoen 1976. 1977: dagelijks 14-16.30, dagelijks beh. di en zo 2Q-22.30, alleen zo 10-12. N.B. Openingsdatum 16 okt. onder voorbehoud mede afhanke lijk van het weer. Deventer Schouwburg, Gr. Kerk hof 1, tel. 11500: donderdag 14 okt. 20 uur: Jukebox 2008, volkstoneel- stuk door Herman van Veen. Za- terdag 16 okt. 20 uur: Jaarlijkse uitvoering van de Deventer PTT- fanfare. Maandag 18, dinsdag 19 okt. 20 uur: André van Duin met zijn nieuwe revue Lach om het leven. Woensdag 20 okt. 20 uur: Hou jij nou van mij of ik van jou? blijspel van Gregor Frenkel Frank. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, iteL 11100: weekfilm do t/m wo 20 okt.: Die Zauberflöte, a.l. Nachtvoorst, vr. 15, za 16 okt. resp. 23 en 24 uur: Jimi Hendrix 2e week 18 jr. Matinee za 16, zo 17, wo 20 okt. 14 uur: True life is Adventure, a.l. Aanvangstijden weekfilm: dag. 20 uur, zo ook 16 uur. EDB-theater, Smedenstraat 10, tel. 13615: weekfilm do t/m wo 20 okt.: The Genius 14 jr. Nachtv.st. vr 15, za 16 okt. resp. 23 en 23.30 u Tour de sex de France, a.l. Mati nee za 16, zo 17 okt. 14 uur: De sterkste gladiatoren van de arena, a.l. Aanv.tijden weekfilm werkd. 20 uur, za 18.30 en 21 uur, zo 16, 18.30 en 21 uur. Luxor theater. Brink 20, teL 18662, weekfilm do t/m di 19 okt.: Mo ther, jux and speed 14 jr. Nacht voorst. vr 15 okt. 23 uur: Sexranch in hef wilde westen, 18 jr. Mati nee zo 17 okt. 14 uur: Winnetou, het grote operhoofd, a.L Cyclus voorst. wo 20 okt. 20 uur: La bete 18 jr. Aanv.tijden weekfilm: werk dagen 20 uur, za 18.30 en 21 uur, zo 16, 18.30 en 21 uur. Boetiek De Rozijnenkorf, Grote Poot 19, tel. 11848. geop. ma t/m vr 10-17.30 en 19-21, vr ook 19-21 u. tot 21 okt. Saskia Weishuj-Snap- pers, wandkleden. Kunst Rondom, Openb. leeszaal. Brink 70, tel. 13506 tot 19 okt. C. Jetses, tekeningen, geop- di t/m vr 10-17.30 en 19-21, za 10-17, daarna tot 3 nov. Kin dertekeningen, diverse Deventer scholen. Kunsthoek Rabo-bank, Keizerstr. 2, teL 17573, geop. ma t/m vr 9-16 vr ook 18.30-20, tot 22 okt. Louis Tangel, zeefdrukken. Stadsbibliotheek, Klooster 3. tel. 16512, geop. ma t/m vr 10-12 en 13-17. wo ook 18-20.45. Vogels in prent door de eeuwen heen. ALMELO Varossieau: donderd., vrijd. 14.30 en 20.00 uu: Louis de Funes de gendarme van St. Tropez a.l. Zaterd. 18.45 en 21.00 uur: Louis de Funes de gendarme van St. Tro- pez a.l. Zaterd. 23.15 uur: Het Porno in stituut 18 jr. Zondag 14.30 uur en 21.00 uur: De bloedige vuist van Kong Fu 18 jr. Maand., dinsd., woensd. 14.30 eri 20 00 uur: Louis de Funes de Gen darme van St. Tropez a.l. Palace: zaterd. en zond. 18.45 en 21.15 uur The Outlaws; maand., dinsd. woensd. 20.00 uur: The Out laws. Zaterd. t.m. woensdag 14.30 uur: Benji a.l. Donderd., vrijd. 14.30 en 20.00 uur: The Outlaws.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 11